Ajax wil rust rond Wierd Wynia gaat uit het zaak Cruyff-Rolink KNSB-bestuur Haarlem drong eigen spel op aan verzwakt FC Utrecht: 1-1 Hattrick Kees Kist Hughes taxeerde Haarlem I I Telstars Jan Rab: „Ik hoop dat wij ook nog eens Europa-cup spelen” s mil S ROOTSTE IRUF-INSTITUUT] 10 MAANDAG 26 MAART 11 1973 Onder controle n >r- Snelle voorsprong Ijverig e- k- uit r jR JÖJ8SIB pUhiisc (Van onze sportredactie) I. te maken en wie Van Wierd Wynia: Het is welletjes geweest. 1. AJAX VOORAL PROFESSIONELER Vrolijke, bedroefde en ontstelde gezichten begeleiden Ajax kostbare doelpunt. Sjaak Swart (met lachend gezicht) op de grond zittend heeft de bal buiten bereik (Van onze sportredactie) MARC SERNE THEO KLEIN sn tl- et het communique voor dat na afloop van de bespreking werd uitgegeven. Toch zou het niet juist zijn om te con cluderen dat Telstar geen kansen heeft gehad. Rab had zeker gelijk toen hij op merkte: „Qua kansenverhouding was een gelijk spel zeker op zijn plaats geweest. Je moet echter ik weet het is een be kend gegeven altijd toch weer oppas sen voor die ene Keizer-actie of die ene Swart-actie. En dat is spijtig genoeg weer gebeurd. Erg jammer want een gelijk spel heeft er zeker ingezeten vanmiddag.” achter de verbeten Van der Meeren geschoven: 01. V.l.n.r. kijken John Rep, Kees de Vries en aanvoerder Fred André toe, terwijl Jaap Zwaan (34) naar Swart ligt te staren. de de de München Praag in (Van onze sportredactie) UTRECHT. Onder de 8500 toeschouwers in het stadion Galgenwaard bevond zich gisteren de toekomstige Haarlem-trainer Barry Hughes, die van zjjn vrjje zondagmiddag (Go Ahead speelde zaterdagavond tegen MVV) gebruik maakte om zjjn nieuwe ploeg in actie te zien. over een hardnekkig probeerde om de eigen achterban een onthouden. LEEUWARDEN. Wierd Wynia heeft zich voorgenomen op 27 april (tijdens een landelijke vergadering) af te treden als voorzitter van de technische commissie van de schaatsbond. Hij stopt (na dit werk vijf jaar gedaan te hebben) van wege de grote drukte. Wynia: „Het wordt me teveel. Mijn gezondheid en mijn bedrijf hebben eronder te lijden” Voor de vakature Wynia wordt starter Sake Santema (Akkrum) kandidaat gesteld. Wie een „overspannen” Van Praag op Schiphol heeft zien telefoneren om Cruyff alsnog te bewegen de reis naar kwestie Brand te spreken concentreren op de komende den. Zondagmorgen werd dat benadrukt, waarna men de besloten beschouwde. Op het van de wereldkampioen wezenlijke informatie te (Van onze sportredactie) VELSEN. Na een kwartiertje voet ballen bij TelstarAjax kon Jan Rab het niet langer aanzien. Vanuit de dug-out maakte de Telstar-oefenmeester zijn lin kerspits, de Pool Jerzy Willim, duidelijk dat hij zich niet meer „opzij” moest laten zetten door Ajax’ rechtervleugelverdedi- ger Wim Suurbier. De directe duels Suur- bierWillim waren inderdaad kenmer kend voor dit duel. Want terwijl Ajax dan wellicht gehandicapt mocht heten, in de basisopstelling speelden Schilcher, Ar nold Mühren, de 22-jarige van OVVO overgenomen Berend Kist en Sjaak Swart voor respectievelijk Blankenburg. Ger Mühren, Neeskens en Cruyff, resteerde er vooral in professionalisme zo’n marge tussen beide elftallen dat Ajax de in eer ste instantie geplande 0-0 vrijwel moei teloos kon handhaven. Kreeg Ajax dan te veel toen Swart, weer hl), enkele minu ten voor tijd als overwinnaar uit een scrimmage voor het Telstar-doel te voor schijn kwam en 0-1 aantekende? AMSTERDAM. Twee afstandsscho ten van Kees Kist brachten AZ’67 binnen zes minuten na het begin van het duel tegen FC Amsterdam al op rozen. Pas daarna kon FC Amsterdam zich een veldoverwicht verwerven. De Amster damse formatie was echter onmachtig en bovendien stak doelman Vooys in uitstekende vorm. Eenmaal moest Kabel hem op de doellijn te hulp komen na een effectvolle hoekschop van Van der Merkt. In de voorlaatste minuut bracht een solo Kees Kist over het halve veld en langs doelman Jongbloed. Scheids rechter Geurens, 5000 toeschouwers. Hoewel Van Kooten erg ijverig c'e di recte confrontaties met Schilcher en ook met de uitstekende libero Hulshoff aan ging, waren toch de opmerkelijkste Tel- star-feiten een vrije trap van Stout (die dit toch steeds opmerkelijk goed doet), die door Stuy met moeite corner verwerkt en een doelpunt van Monne de Wit dat door Derks werd afgefloten omdat De Vries buitenspel liep. Toen vlak na de rust de opgekomen Paul van Egmond een knappe inzet over het doel zag neerda len, waren de beste Telstar-mogelijkhe- den echter achter de rug. chargerende Adriaanse, maakte gebruik Jaap van Praag leest in bijzijn van Johan Cruyff en reserve-aanvoerder Ruud Krol van een zwak moment van zijn vaste het communique voor dat na afloop van de bespreking werd uitgegeven. Telstar-trainer Jan Rab gaf zelf verkapt toe dat dit niet het geval was. Rab: „Dat verschil in geraffineerdheid tussen die Ajacieden en mijn spelers dat kun je tij dens je bespreking toch niet wegpraten. Dat kun je niet bij brengen, want dat leer je alleen maar in het heetst van de strijd. Daarom hoop ik dat wij ook nog eens Europa-cup gaan spelen.” En middenvel der Kees de Vries nog duidelijker: „Kijk, mensen als Henk Groot en Hordijk zitten hier zo vaak op de tribune dat zij echt wel weten hoe Telstar voetbalt. bewaker om een voorzet van Nieuwen hui js te verlengen: 11. Nog geen minuut later was Utrecht dicht bij een tweede goal toen Lelieveld een bal liet glippen en Van Veen alleen voor het lege doel kwam. Lelieveld paste de enige mogelijke noodgreep toe en pakte Van Veen bij zijn benen. Terwijl men op het scorebord reeds de „twee” aanbracht, schoot Van Veen vanaf de elfmeterstip ver naast. Nadat Boszhard een hard schot af had zien ketsen miste Fernandez, een kwartier na de hervat ting, na zowel Pronk als Coté gepasseerd te zijn, terwijl Hulshorst die fout enkele ogenblikken later aan de andere kant maakte. Zo weten zij ook hoe mijnheer De Vries speelt. Dat ik goed kan koppen. Als ik echter opkwam dian stond er echter wel een Arnold Mühren bij mij. Die is te klein voor mij en was ook wel zo slim dat hij niet met mij het duel in de lucht aanging. Telkens als ik echter omhoog wilde, volgde het duwtje of werd ik aan mijn shirtje getrokken. Ik ben dan nog geneigd om even vreemd te kijken. Zo’n Mühren loopt echter gewoon door. Hij merkt al niet eens meer dat hij overtre dingen maakt want in de Europa-cup gaan negen van de tien duels op deze ma niet.” In dit klimaat hield Ajax de zaken ook vrij eenvoudig onder controle. Om het elftal zo veel mogelijk intact te houden, koos Kovacs in eerste instantie, nu Müh ren en Neeskens in die middenlinie waren weggevallen, voor Kist, van origine een middenvelder. De ex-OVVO-er toonde zich vetrdedigend bepaald niet de mindere van Telstars Paul van Egmond maar be zondigde zich in de in de eerste helft sum miere Ajax-aanvalsopbouw te veel aan sloridige passes. De eerste zes ballen van Kist belandden dan ook steevast voor de voeten van de tegenstander. Het grootste gevaar voor Telstar ging dan ook uit van Piet Keizer, die eerst een bekeken vrije trap op Arnold Mühren plaatste, die de bal half raakte waardoor de attente Paul v. d. Meeren Telstar al in die beginfase voor erger kon behoeden, ’t Was diezelfde Keizer die ma een schitterende driehoeks- combinatie tussen Kist en Swart een weg draaiende bal op de paal afvuurde, waar Van der Meeren volkomen kansloos te gen was geweest. VELSEN—AMSTERDAM. Johan Cruyff blijft aanvoerder van Ajax. Dit was één van de opmerkelijkste facetten aan de uitvoerige discussie die het Ajax-bestuur zaterdagmorgen met de spelers, clubarts John Rolink en fysiotherapeut Rob Kat over de „affaire” Cruyff heeft gehouden. Na afloop probeerde Ajax-voorzitter Jaap van Praag, die ieder commentaar weigerde, de zaak te bagatelliseren door te spreken „communicatiestoornis” waarmee het bestuur stuk Zijn commentaar was onverdeeld gunstig: „Haarlem is me meegevallen. De spelers waren op de laatste 20 minuten na, sterk aan de bal. In de centrale verdediging speelden Marijt en Hoeben, die vooral in de lucht sterk was, een goede partij. Aanvallend vond ik vooral Van den Berg gevaarlijk. Er had misschien nog wel meer in gezeten, maar een gelijkspel in Utrecht is voor Haarlem natuurlijk altijd nog een goed resultaat”. Keizer voetbalde nu bij Ajax op het middenveld en Kleton (voor Kist) op links in de spits. Dit bleek een verbetering, vooral in de contra attaque waar de Am sterdammers zich nu iets agressiever ma nifesteerden. Kovacs: „Kist heeft het niet eens slecht gedaan. Hij was echter op na één helft omdat hij dit voetbal nog niet gewend is. Het belangrijkste voor ons was om achter de zaak goed dicht te houden. Toen dat het geval bleek, kan er aan vallend iets meer risico worden genomen”. Dit „gekwetste” Ajax bleef zich echter voorzichtig presenteren. Hoewel gekwetst. Halverwege de tweede helft kwam ommekeer. Jacobs zette Seemann op plaats van Wilschut, waardoor Utrechtse aanval direct aan inhoud won. Seemann hielp Adriaanse al snel aan een voorzet, waaruit deze tegen de paal knalde. Desondanks viel de kracht die Utrecht tegen de teruggedrongen Haar lemmers kon ontwikkelen tegen. Twee minuten voor de zwak leidende scheids rechter Weerink het eindsignaal floot, deelde hij op de valreep nog een gele kaart uit aan Fernandez, die Van Huis steden hardhandig onderuit haalde. Een straf die wat vreemd aandeed, temeer daar zich gedurende de wedstrijd legio overtredingen hadden voorgedaan die veel eerder voor bestraffing in aanmer king gekomen zouden zijn. Haarlem werd er niet door gedepri meerd. Integendeel, langzaam maar ze ker kwam de formatie van Brand terug en haalde Utrecht uit zijn ritme. Brand: „De buitenspelers Adriaanse en Van Huisstede moesten afgestopt worden, want als die op kunnen komen, word je gek gespeeld”. Het lukte uitstekend. Met een hardwerkende Nieuwenhuijs, een soms wat te individualistische Vosmaer, Van Breevoort, voor de uitschakeling van Bonsink en vaak ook Boshard als vierde man, drukte de Haarlemse mid denlinie, van tijd tot tijd gesteund door een opkomende Wentink FC Utrecht van het middenveld. Het initiatief kwam volledig bij de Haarlemmers, die hun inzet vier minuten voor het einde van de eerste helft beloond zagen met een doelpunt van Van den Berg. De Haar lemse spits, aan wie het spelen vrijwel onmogelijk werd gemaakt door een hard Toch hebben de spelers tijdens de discussie een enorme overwinning be haald. De vrije specialistenkeuze, in overleg met Rolink, is in dit geval voor een wijde interpretatie vatbaar aange zien deze zich ook uitstrekt tot het bezoeken van fysiotherapeut en vertrou wensman van de meeste Ajacieden b(j uitstek, Salo Muller. Muller heeft nu ook de geblesseerden Gerrie Mühren en Blankenburg onder behandeling, zoals hij zelfs na zijn ontslag al zoveel Ajacieden heeft geholpen. Het moet voor veel Ajacieden toch wel een opluchting betekenen dat Muller, die op zyn zachtst uitgedrukt bij het Ajax-bestuur niet meer zo in trek is, min of meer is vrij gegeven. Centraal in de hele medische begelei ding bij Ajax blijft echter nog steeds Johan Cruyff staan. Het gaat namelijk niet alleen om zijn knie, waarmee Cruyff zelf over veertien dagen alweer mee denkt te kunnen voetballen. Dokter Hans Tetzner: „Het is mijn taak als medicus om iemand te behandelen en zo snel mogelijk beter te maken. Als ik Cruyff vrij geef dan is het verantwoord om met die knie te voetballen". Maar naast die rechterknie heeft Cruyff, niet in de laatste plaats door de roofbouw die er op hem is gepleegd, ook twee bijzonder zwakke enkels die, volgens zijn eigen zeggen nu alweer enkele maanden geleden, nooit meer honderd percent zullen worden. Daarom is het uiterst onwaarschijnlijk dat de „oude” Cruyff die zijn verrassende sprints kan trekken waardoor hij zijn tegenstander steeds die ene beweging voorblijft waar door hij ook de hardnekkigste tackels kan ontlopen, over veertien dagen weer genezen is. mee München heeft zien wapperen met de telegrammen waarin de Ajax- spits alsnog werd gesommeerd om zich bij zijn ploeggenoten te voegen is het echter duidelijk dat het niet zoiets „sim pels” als een communicatiestoornis is geweest. Het Ajax-bestuur heeft zich echter gerealiseerd dat men in zijn eer ste emotionele reactie over het hoofd heeft gezien dat Cruyff als werknemer ten alle tijde het recht heeft om in de ziektewet te gaan en een eigen arts te consulteren. Rolink bevestigde dat ook: „Dat is een fundamenteel recht van ieder mens. Al wil hij honderd artsen raadplegen.” Wel heeft het aanvoerderschap tijdens de bespreking van zaterdag ter discussie gestaan. Bij een stemmenverhouding van acht tegen acht besloten de spelers dan maar om Cruyff toch aanvoerder te laten blijven. Er waren echter meer zaken. Niet alleen Cruyff kwam onge schonden uit deze affaire maar ook da afgelopen week al veelvuldig besproken dokter Rolink. Het ligt in overleg met de spelers zelfs in de bedoeling om de clubarts te zijner tijd in vaste dienst te nemen. De sportgeneeskunde is in feite nog een witte vlek en niemand heeft als dienstdoend arts in de voetballerij eigen lijk zoveel ervaring als Rolink. Ajax is zo’n gecompliceerd bedrijf geworden dat het eigenlijk nu al moeilijk is voor Rolink om zijn werkzaamheden bij Ajax en zijn huisartsenpraktijk, ook al één van de fundamentele problemen van het nieuwe plan omdat deze moet worden afgekocht, te combineren. De Vries: „In feite speelde Ajax maar met één invaller. Zo’n Schilcher, Arnold Mühren en ook Sjaak Swart zouden in iedere eredivisieclub in het eerste staan.” Toch bleven met name Suurbier en Krol vaker hangen dan men van dit duo ge wend is. Durfde Swart („ik had weer last van liesblessure”) zijn vaste bewaker Van Essen niet te passeren en trof Rep vooraly een kwaaie in Fred André. Het was daarom frustrerend voor Telstar dat het vlak voor tijd toch raak was. Rep vloog in de doelworsteling met Fred André, kon naar Swart tikken, die de bal kansloos voor Van der Meeren verlengde. Volgens Telstar-versie maakten zowel Rep als Swart hands. Derks echter: „Ik loop toch niet te slapen. Ik stond er met mijn neus bovenop. Het gemakkelijkste zou ook voor mij geweest zijn om te flui ten en die bal op de grond te leggen. Ik zou niet eens tot een explicatie genood zaakt zijn. Het was echter een correct doelpunt.” Correct was volgens Derks ook de manier waarop Zwaan Swart één mi nuut voor zijn doelpunt vasthield toen hij een vrije kans kreeg voor Van der Meeren. Geen penalty oordeelde de Bre dase arbiter, die daarmee zijn zoveelste dubieuse beslissing tijdens deze door de bank genomen toch wel vriendelijke wed strijd nam. Behandelend fysiotherapeut Salo Mul ler daarover: „Hij heeft tot nu toe nog niet zoveel rust gekregen als de afgelo pen weken. Het is hetzelfde als je met griep drie dagen naar bed gaat of er mee door blijft lopen. Dat maakt een heel verschil. Daarom zie ik het wat die knieblessure betreft wel gunstig in. Ik ben nu al blij dat ik zonder inmenging van Ajax zijn knie rustig kan behande len. Misschien kan ik binnen afzienbare tijd ook wat aan die enkels doen”. Voor die enkels heeft Cruyff ook al Deutser, de fysiotherapeut van het Westduitse nationale elftal .geraadpleegd. Het kwam natuurlijk ook voort uit het feit dat Cruyff zich bijzonder onzeker voelt. Omdat hij niet beschikt over zijn normale sprint- en reactiesnelheid is hij bang en kwetsbaar in iedere wedstrijd, waarin hij een gemakkelijke prooi vormt voor meedogenloos jagende verde digers. Daarom wordt ook voor Cruyff de vraag steeds indringender hoeveel hij nog van zijn zevenjarig Ajax-contract kan afmaken. Ook straks tegen Real Madrid zal die angst weer meespelen. Ondanks een genezen knie. Muller, die zich nog maar al te goed de schoppende Spanjaarden van Atletico Madrid twee jaar geleden herinnert, tenslotte: „Het is natuurlijk ook enigszins een psychische kwestie met Johan. Wat dat betreft is het gunstig dat Ajax eerst thuisspeelt. Als hij één keer weer een geweldige wedstrijd voetbalt dan kan dat wel eens een zeer gunstige uitwerking hebben.” Zodra alles geregeld was trommelde Brand zijn spelers op hun verzoek bij een en sprak de hele affaire met hun door. Brand: „Ik hoef maar te herinne ren aan wat er drie jaar geleden ge beurde toen bekend was dat Hughes wegging. In de negen wedstrijden die toen nog op het programma stonden, heeft de ploeg bijna alles verloren. Het zelfde zien we trouwens nu weer bij MW, dat helemaal van slag is, sinds bekend werd dat Knobel naar Ajax gaat. Voor alles wil ik voorkomen dat Haarlem onder mijn vertrek zou lijden. Ik wil hier een goede ploeg achterlaten”. Afgesproken werd niet meer over de en zich te wedstrij- nogmaals zaak als veld had Haarlem bovendien nog iets te verreke nen met FC Utrecht. Het eerste treffen met de ploeg uit de Domstad lag ieder een nog vers in het geheugen. Gerrie de Goede liep in die met 20 verloren wedstrijd (die unaniem als bikkelhard werd gekwalificeerd) zijn hardnekkige knieblessure op. De Haarlem-aanvaller werd zelfs gisteren op eigen verzoek uit de ploeg gelaten,” omdat hij niet voor zichzelf in zou staan” indien hij opnieuw tegenover Hans van Huissteden (de spe ler die zijn blessure veroorzaakte) gepos teerd werd. UTRECHT Haarlems vrees dat de gebeurtenissen rond het vertrek van trainer Joop Brand naar AZ '67 een negatieve terugslag zouden hebben op het moreel van het elftal, zijn gister middag in het Utrechtse stadion Gal genwaard ongegrond gebleken. In een, vooral van Utrechtse zijde, zeer matig duel legde Haarlem de formatie (gehan dicapt door de afwezigheid van John Steen Olsen, achillespeesblessure) van Bert Jacobs een uur lang zijn wil op, om uiteindelijk in de laatste twintig minuten karakter te tonen door de 1-1 stand met succes te verdedigen. De lang gerekte verwikkelingen rondom Joop Brand hadden de spelers vanzelfspre kend niet onberoerd gelaten. Ton Nieu wenhuijs: „Het was op den duur toch wel zo dat wij ons ongerust gingen maken over de concentratie voor de wedstrijd tegen FC Utrecht. Er werd dagenlang over niets anders gepraat dan de kwestie Joop Brand, de wedstrijd kwam gewoon niet ter sprake.” Omdat Gerrit Peys nog steeds last heeft van zijn beenspierverrekking viel Joop Brand terug op een centrale verde diging met Hoeben en Marijt, met Wen tink en De Haan als backs. Dit viertal kreeg het in de eerste minuten zwaar te verduren. Utrecht (dat bovendien nog een alles behalve fitte Bonsink en Coté in zijn gelederen wist) wilde een snelle voorsprong forceren. In het eerste kwar tier moest Hoeben er al aan te pas komen om de bal uit de doelmond te werken. Daarmee was het Stichtse ge vaar echter nog niet gekeerd. Zeventien minuten waren er verstreken, toen Cabo zijn ploeg uit een scrimmage in de nabijheid van Lelieveld op 10 zette. i'sg 4i* iW MSI g ’’W ’SU

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 11