Bevel van president van kracht tot gevangenen in Laos zijn vrijgelaten Marcos bewapent vrijwilligers op Filippijnen El Fatah bedacht Zwarte September Presiden ts verkiez ing in Turkije muurvast Oeganda vreest inval uit Tanzania om Middel voorkomt verkoudheid Parijs laat terrorist vrij verkoop Concorde te redden Sacharov werd ondervraagd door politie Man bijt agent „Zuid-Afrika martelt zijn gevangenen” 99 Betoging tegen Brits witboek T 5 hjLw* i Kind berooft vrouw Bekentenis van Palestijnse leider ÏN naar Suriname Volgens correspondent van de Sunday Times: Prof, de Gaay niet i»t Niet terug Veroordeeld Mist Vrees Air France „München” Concorde-toestellen niet in gevaar te brengen. Dit meldt een correspon dent van „The Sunday Times” uit Parijs. (Van onze correspondent) PARIJS De Franse autoriteiten hebben een gearresteerde Palestijnse terrorist vrijgelaten en teruggestuurd naar het Midden-Oosten om een contract met de Arabische landen over de aankoop van supersonische Oud-generaals Verwondingen Spion ageproces „Propaganda” Rapport van VN: IW ■Mk MAANDAG 26 MAART 1973 Nixon: „Leger moet in Vietnam blijven en indien de Amerikanen niet uit Laos weg mochten. (Van onze redacteur in Istanboel) 4 bomaanslag op de Israëlische ambassade te worden gebruikt. Een rand r de i en □eij- taris iade end» itge- beek De iade »ven van iag- ifout taar. verd >eide e F. hij tuur aon- uit toen ;nde Op 16 maart hield de Franse grenspo litie een uit Syrië komende Mercedes aan, die 24 kilo springstof vervoerde. De inzittenden, Omar Mohad en Ahmed Fa- har, vertelden de Franse recherche dat de explosieven bestemd waren voor Ja mil Abdel Hassim in Parijs om voor een sweg een r de igen. auto i nit ti de wer- het af- lad- dlen tus- ont- .het ,nij het hede s in bot- Dcl- aakt rich- tidag de ig in •leed heer v en be- Vie- lood, s op nisse ron- t 66- eno- iood. auto (bjj het ven tuur idde. die I. S. Het de Hij eren ting sen. rvat ader op )de -De na elen lurd nese van juf- ron- met dere een au- v J. nond erij- en am- hade our- pas die heb- chef taris -m- ark- STANFORD (AP) Een Brits-Ame- rikaans onderzoeksteam heeft met suc ces een substantie beproefd, die de ge wone verkoudheid voorkomt. Deze sub stantie kosf thans echter nog teveel om te komen tot praktische toepassing. BAGUIO (Reuter en UPI) Presi dent Marcos van De Filippijnen heeft bekendgemaakt dat duizenden vrijwilli gers in het zuidelijk deel van de Filippij nen wapens zullen krijgen om hun ge zinnen te beschermen tegen de rebellen die „brandstichtend, plunderend moordend” door de dorpen trekken. In een toespraak op de militaire aca demie te Baguio, dat op 240 km ten noorden van Manilla ligt, zei president Marcos dat de mensen op de voorname lijk door moslims bewoonde eilanden Mandanao en Sulu in dorpseenheden georganiseerd zullen worden om zich beter te kunnen verdedigen. Bij de gevechten die zich ongeveer vier weken geleden in het zuidelijke deel van de Filippijnen hebben voorge daan, zijn ruim 2 00 mensen om het leven ge komen en duizenden uit hun dorpen gevlucht. In zijn rede maakte president Marcos voorts bekend dat hij de meer dan 35.000 burgerraden in januari van het volgend jaar bijeen zal roepen om uit te maken wanneer er op de Filippijnen weer een normaal, democratisch bewind kan komen. De legerleiding heeft als enige alter natief voor Gurler de verlenging van Sunays termijn gesteld. Nu die zowel Ongeveer 2.000 mensen veel minder dan werd verwacht hebben zaterdag in de Noordierse hoofdstad Belfast deel genomen aan een bijeenkomst, waarop werd geprotesteerd tegen het Britse wit boek. De betoging was georganiseerd door de „Loyalistische Actiegroep van Orthodoxe Protestanten”, die fel gekant is tegen de plannen van Londen. iver- Wel- een :1 en Ook 27- wer, stil- nzit- Deze Arabische Concorde-aankoop is des te dringender nu Air France, dat zich gebonden heeft Concordes te kopen financieel een ernstige veer heeft moe ten laten als gevolg van de vier weken durende staking van Franse verkeerslei ders, die deze luchtvaartmaatschappij die het financieel toch al moeilijk heeft, meer dan 200 miljoen gulden heeft ge kost. ROTTERDAM. Een naar schatting 10-jarige jongen heeft zaterdag op de Burgemeester Ville Neufsingel in Rot terdam de 77-jarige mevrouw M. Panzer van haar handtas beroofd. In de tas zat een portemonnee met f 150,-. De jongen is spoorloos. De aanslag op premier Wasfi Tel van Jordanië op 28 november 1971 was vol gens Daoed bedoeld om de eenheid in de Arabische wereld te verstoren en onder- handelingen over een verzoening tussen Jordanië en de Palestijnen in de Saoedi- Arabische hoofdstad Djedda, te laten mislukken. ISTANBOEL. Na de verwerping gisteravond in de Turkse Senaat van het grondwetsamendement tot verlenging van de ambtstermijn van president Su- nay met twee jaar, zit de Turkse presi dentsverkiezing muurvast. Woensdag loopt Sunays ambtstermijn af en volgens de grondwet moet dan de senaatsvoor zitter, Ariburun, voor hem invallen. Dit zal echter een tijdelijke ambtswaarne ming zijn. Ariburun zelf wil best defini tief president worden: hij was in de eerste zes ronde kandidaat voor dit ambt, maar bleef er nog 25 stemmen van verwijderd. Bovendien is hij onaan vaardbaar voor de legerleiding. Hij heeft vorige week zijn kandidatuur ingetrok ken, evenals de kandidaat van de leger leiding, generaal Gurler, die in stemmen aantal steeds ver bij hem achterbleef. Weer een andere El Fatah-leider, Ali Hassan Salamech, werd door Daoed ver antwoordelijk gesteld voor het opblazen van olietanks in Triest en aardgasinstal laties in Nederland, moord op vijf Jor- daniërs in Hamburg en het onblazen van een Israëlisch schip in Amerika. Het betreft de 28-jarige Jamil Abdel Hassim, die een Syrisch paspoort bezit en zaterdag op het vliegtuig naar Damas cus is gezet. Op zijn flat in Parijs had de politie Israëlische diplomatieke num merplaten gevonden die zouden moeten worden bevestigd aan een Peugeot 404, gevuld met explosieven, die voor het gebouw van de Israëlische ambassade ir Parijs tot ontploffing had moeten wor den gebracht. MOSKOU (Reuter). De Russische veiligheidspolitie heeft Andri Sa charov, een van de geestelijke va ders van de Russische waterstof bom en voorvechter van de men senrechten in de Sovjet-Unie, on dervraagd, voor het eerst sinds hij zich voor dit laatste is gaan inzet ten, zo verklaarden zaterdag welin gelichte zegslieden in Moskou. Tot nu toe leek het alsof Sacharov werd gespaard vanwege zijn voor aanstaande positie als internatio naal erkend wetenschapsman en lid van de Academie van Wetenschap pen. Sacharov werd vrijdag op het hoofd bureau van de KGB ontboden ter bespreking van een brief die hij en zijn vrouw hebben geschreven en waarin ze zich garant stellen voor Yoeri Sjikhanovitsj, een wiskundige aan de universiteit van Moskou die in september van het vorig jaar werd gearresteerd. Maar behalve over deze brief werd Sacharov on dervraagd over zijn andere activi teiten, hoewel er niet bij hem op werd aangedrongen ze te beëindi gen. De laatste tijd zijn de acties tegen Sacharov opgevoerd. Zo werden zijn twee stiefkinderen van school en universiteit gestuur en werd hij in de pers aangevallen. De KGB verwierp het verzoek van de 52- jarige geleerde dat zijn vrouw Ye lena hem zou vergezellen, omdat ok z(j de brief over Sjikhanovitsj had ondertekend. Tijdens het verhoor werd Sacharov toegevoegd dat hij „moreel niet gezond” is en dat zijn lidmaatschap van de onofficiële commissie voor de mensenrechten neerkomt op be lastering van de Sovjet-Unie. Hij werd ook berispt voor een inter view met een buitenlandse journa list waarvan het verhaal verscheen in een anti-communistisch emi grantenblad dat in West-Duitsland wordt gedrukt. De journalist was van het Amerikaanse weekblad Newsweek. Aanvankelijk zou prof. De Gaay op verzoek van minister Boersma na afloop van de vergadering van de koninkrijks- commissie op de Ned. Antillen een kort bezoek aan Suriname brengen. Hij zegde zijn reis echter af, nadat hij bericht zou hebben ontvangen dat zijn aanwezigheid in Nederland „dringend gewenst” was. Prof. De Gaay vertrok zaterdagmiddag uit Willemstad naar Nederland. SAIGON/KEY BISCANE (UPI en Reuter) President Nixon heeft gis teren de Amerikaanse troepen in Vietnam bevolen daar te blijven tot alle Amerikaanse krijgsgevangenen in Indo-China zijn vrijgelaten. Nixons perschef, Ronald Ziegler, maakte het bevel van de president be kend toen Noordvietnamese functionarissen in Saigon een lijst met namen van gevangenen hadden overhandigd, waarop niet de namen stonden van de negen Amerikanen die door de Pathet Lao in Laos worden vastge houden. Overigens heeft het persbureau van de Pathet Lao vandaag rond het middaguur gemeld, dat de Pathet Lao haar Amerikaanse gevangenen „op elk tijdstip wil” vrijlaten. Een Amerikaanse reactie op dit bericht was bij het ter perse gaan van deze editie nog niet bekend. Gisteren hadden de Verenigde Staten nog een tweede maatregel aangekondigd: Zij weigerden, de bestandscommissie te ontbinden op de afgesproken datum van 28 maart, NAIROBI (Reuter). Tanzania heeft dit weekeinde geen invasie in Oeganda uitgevoerd. Zaterdag meldde radio-Oe- ganda dat een Tanzaniaanse strijdmacht van 3500 man gereed stond om het land binnen te rukken. Gisteravond noemde de Tanzaniaanse minister van Defensie, Edward Sokoine, de toestand in het grensgebied rustig. Van de berichten van radio-Oeganda zei hij dat deze „volkomen nonsens” zijn. Het invasieleger zou volgens radio- Oeganda, bestaan uit Oegandese ballin gen, Tanzaniaanse militairen en enkele van de 40.000 Aziaten die door president Amin van Oeganda vorig jaar werden uit gewezen. De invasie zou zijn beraamd door ex-president Milton Obotet, die twee jaar geleden door Amin werd ver bannen en nu in Tanzania woont. Vorig jaar kwam het tussen beide lan den bijna tot ’n oorlog toen Oegandese ballingen op 17 september een invasiepo- ging ondernamen. Deze mislukte. Door Andere mogelijkheden zijn oud-pre- rnier Erim, of de huidige premier Melen, wiens Republikeinse Vertrouwenspartij de belangrijkste rol speelde bij het weg stemmen van Sunays verlenging. Of anders toch weer Gurler, die overigens bij alle emotie een kleine hartaanval bleek te hebben gehad. Er is niemand meer te vinden die zich nog aan voor spellingen durft te wagen in deze Turk se mist. Een nieuwe kandidaat, aanvaardbaar voor volksvertegenwoordiging en leger? Er zitten nog wel enige oud-ggneraals in het parlement, vooral in de senaat, en onder hen is ook de 88-jarige oud- president Inönu, wiens naam steeds weer opduikt in deze presidentsverkiezing. Zelf zou hij best willen; hij heeft in de senaat tegen Sunay gestemd. Maar kan hij lichamelijk en geestelijk nog in staat worden geacht tot het hoogste ambt? De Franse autoriteiten zouden zo spoedig en onopvallend mogelijk zowel Mohad als Fahar en Hassim naar het Midden-Oosten terug willen sturen, na dat beiden wellicht tot een nominale gevangenisstraf zouden zijn veroordeeld Deze clemente houding tegenover ver dachte Palestijnen zou toe te schrijven zijn aan de vrees van de Fransen dat anders de enkele maanden geleden be gonnen onderhandelingen over de super sonische Concorde met een aantal Ara bische landen zouden kunnen afspringen. Vorige week hebben vertegenwoordi gers van vijf grote Arabische landen en enkele kleinere in Toulouse een demon stratievlucht met de Concorde gemaakt. Dit verkoopplan voor de Concorde is gebaseerd op de hoop dat Frankrijks betrekkingen met de Arabische staten als „meest begunstigde natie” en de Franse weigering om tegen de Zwarte September op te treden Libië, Libanon en enkele van de kleinere olieproduce rende emiraten zullen aanmoedigen om gezamenlijk een consortium met een ka pitaal van ruim 700 miljoen gulden te vormen voor de aankoop van twee Con cordes voor de Middle East Airlines. Het middel, Interferon genaamd, is beproefd op vrijwilligers in Engeland. Interferon werd gebruikt in de Sovjet- Unie en Finland en is in de Sovjet-Unie zelfs in kleine hoeveelheden te koop. Het is een goede aanpak van de gewo ne verkoudheid, zegt dr. Thomas C. Merigan, hoofd van de afdeling infectie ziekten van de medische fakulteit van Stanford. Of Interferon echter in de praktijk te gebruiken zal zijn, hangt af van de vraag of de produktie van het middel groter en ekonomischer kan worden ge maakt. De produktie van een dosis kost op nasis van de huidige methoden enkele luizenden dollars, zo schrijven Merigan en zijn Britse kollega’s deze week in Lancet”, het Britse Medische tildschrift. Zij beschrijven het middel als een ireisine, die wrdt gewonner uit witte bloedcellen die met virussen zijn geïn fecteerd. Deze gein fret eerde cellen schei den een substantie af, die een virusin fectie van andere cellen voorkomt. bemiddeling van Soedan kon tussen bei de landen een akkoord wordenbereikt, waarbij een gedemilitariseerde zone langs de grens werd ingesteld. woordigers hadden de autoriteiten zater dagavond laten weten dat zij allen in Zuid-Vietnam wikten blijven. De autori teiten die volgens hun zeggen later niet het verwijt wilden horen dat zij de gevangenen beïnvloed 'hadden, beslaten toen gistenen uit te maken of de groep al dan niet mocht blijven. Nadat vertegenwoordigers van de in ternationale commissie naar het vlieg veld waren gekomen, werden de 210 gevangnen in vrachtwagens wegge voerd. door de Tweede- als Eerste Kamer is verworpen, rijst de vraag: wat nu? Een militaire staatsgreep? Maar de opperbe velhebber Sancan is zondag tot veler opluchting naar de Verenigde Staten vertrokken voor het bijwonen van de Cento-conferentie. Dus een dergelijk ini tiatief zou uit lagere regionen van de militaire hiërarchie moeten komen. Een uur later kwam er een andere groep van ongeveer 100 gevangenen op het vliegveld aan. Zij moesten een eind van de eerste groep vandaan gaan zitten. De twee groepen negeerden elkaar op zettelijk. De 100 later gearri veerden za gen er voor het merendeel slecht uit Veilen schenen verwondingen te hebben di nog niet genezen waren. Zuidvtetaamese militairen verklaarden dat de 210 die niet naar het noorden wilden, samen in een krijgsgevangen kamp hadden gezeten. Hun ver tegen - In Haifa zijn gisteren zes Israëlische burgers - vier Arabieren en twee Jo den - schuldig bevonden aan spionage voor Syrië. De vonnissen zullen later worden geveld. De verdachten worden beschouwd als de voornaamste figuren onder de in totaal 32 Arabieren en joden die worden beschuldigd van spionage en plannen tot sabotage. Volgens de rechtbank waren de zes verdachten er op uit „De Israëli sche regering met geweld omver te wer pen’. De ontdekking van de groep heeft veel stof doen opv<aaien in Israel, door dat er voor het eerst ook joodse burgers bij een dergelijke activiteit betrokken zouden zijn. De Noord Vietnamese autoriteiten heb ben de Amerikanen in Saigon vandaag een lijst overhandigd met de namen van de 107 Amerikanen die nog in Noord- vietnamese krijgsgevangenschap zijn. Naair Amerikaanse functionarissen mee deelden, hebben de Noordvietnamezen ■gezegd dat zij vandaag 40 Amerikanen zullen vrijlaten en woensdag de overige 67. mits de Amerikanen bekendmaken wanneer zij hun laatste troepen zullen terugtrekken. De Amerikaanse delegatie zei in een verklaring dat Noord-Vietnam nog steeds geen datum, tijd en plaats heeft genoemd voor de vrijlating van negen Amerikanen die door de Pathet Lao worden vastgehouden. De Palestijnse verzetsbeweging heeft gisteren Jordanië veroordeeld in verband met het openbaar maken van de „zoge naamde” bekentenissen van Aboe Daoed, een van de leiders van El Fatah, die in Jordanië een levenslange gevangenisstraf uitzit. In een commentaar van het Palestijn se persbureau Wafa in Beiroet wordt onder meer gezegd: „Het schijnt dat de zaak-Aboe Daoed het bewind in Jorda nië heeft geschokt en dit nog steeds doe* De affaire is het voornaamste waar Amman zich mee bezighoudt en wordt steeds weer naar voren gebracht als men met binnenlandse moeilijkheden te kampen heeft. Voor ons is de zaak- Aboe Daoed niet meer dan actie, een van de vele die de revolutie op verschil lende fronten heeft gelanceerd”. PARAMARIBO Prof. dr. W. F. de Gaay Fortman, lid van de Nederlandse sectie van de koninkrijkscommissie, is niet meer naar Suriname gereisd. AMMAN (UPI en AFP). Een lei der van de Palestijnse verzetsbeweging El Fatah die in een Jordaanse gevange nis levenslange gevangenisstraf uitzit, heeft volgens de justitie in Amman bekend dat er geen Zwarte September- beweging bestaat, maar dat haar activi teiten worden uitgevoerd door een on derdeel van El Fatah. Radio-Amman riep zaterdag de tekst om van „bekentenissen” die de El Fa tah-leider, Aboe Daoed, in ondervragin gen door de Jordaanse justitie in februa ri, heeft afgelegd. Daoed en vijftien van zijn comman do’s waren aanvankelijk voor hun acti viteiten in Jordanië ter dood veroor deeld, maar koning Hoessein schonk gratie. ROTTERDAM. Een 27-jarige Rot terdammer die zaterdagavond in de Bent huizenstraat in Rotterdam aan gepar keerde auto’s morrelde heeft bij zijn aanhouding een agent twee maal tot bloedens toe in de hand gebeten. De politieman liep tijdens een daarop vol gend gevecht nog een scheurwond aan het hoofd op. De vechtersbaas zit nu achter slot en grendel. Hij zei dat een andere El Fatah-leider Aboe Iyad, verantwoordelijk was ge weest voor de aanslag van Zwarte Sep- temb - op het Olympisch dorp in München in de zomer van vorig jaar, de moord op een agent van de Israëlische inlichtingendienst in Madrid en de mis lukte poging van Aboe Daoed om in Amman ministeries te bezetten en mi nisters te ontvoeren. Luitenant-kolonel Bui Tin, <fe woord voerder van de Noordvietnamese afvaar diging naar de gemengde militaire com missie, deed het incident af als een propagandastunt” van de Zuidvietname- se regeredng. De Indonesische luitenant-kotonel Me- med Dohiir is gisteren in Zuid-Vietnam door een kogel van een sluipschutter in het hoofd getroffen. Hij is in een Zuid- vietoamees hospitaal in Can Tho geope reerd en daarna per helikopter naar Saigon gebracht. Luitenant-kolonel Memed Dohir need met nog twee man in een auto van de internationale commissie die toezicht moet houden op de naleving van het bestand in Zuid-Vietnam, door Can Tho dat op 120 kilometer ten zuidwesten van Saigon ligt en waar een van de zeven regionale hoofdkwartieren van de inter nationale commissie is gevestigd. Toen de waigen op een kruispunt moest stop pen, opende een sluipschutter die op een dak zat, het vuur op de inzittenden. GENEVE (Reuter). In een gisteren gepubliceerd VN-rapport wordt de Zuid- afrikaanse politie beschuldigd van „het wreed enmensonterend martelen van arrestanten in Namibië (Zuidwest-Afri- ka) De slachtoffers ziten alleen maar vast, omdat z« tegen de ,Politiek van Zuid-Afrika in dit gebied z«n, aldus het rapport. Het rapport is opgesteld door een groep van zes diplomaten en junsten, die is aangesteld door de VN-Commissie voor de Rechten van de mens en tot taak had na te gaan hoe politieke ge in Zuidelijk Afrika en m de gebieden in Afrika worden _p heeft haar bewijsmateriaal verkregen uit de verklaringen vary 68 m 1 dat arrestanten met het beneden en met handen en stokken gebondn worden ge en met vangenen Portugese behandeld. De groep heeft haar Dewijsmaoe™«u verkregen uit de verklaringen van 68 m Afrika en Europa wonende ooggetuigen. Gebleken is hoofd naar 1 voeten aan opgehangen, worden geslagen en schopt, uit helicopters geworpen elektrische stroom worden bewerkt. Volgens de VN-groep, die onder lei ding stond van de ambassadeur van Senegal in Moskou, Ibrahim Boye, leven de gevangenen in een speciale afdeling van de centrale gevangenis in Pretoria onder onmenselijke omstandigheden. De dood van een aantal niet-blanken in Zuidafrikaanse politiebureaus zou het gevolg zijn geweest van martelingen. De groep vraagt verder de Britse rege ring een onderzoek in te stellen naar het „onder verdachte omstandigheden” over lijden van mensen die door de Rhodesi- sche politie werden vastgehouden en de executie van gevangen genomen verzets strijders in Rhodesië. Voorts is Salamech volgens Daoed verantwoordelijk geweest voor de poging tot moord op Zaid Rifai, de Jordaanse oud-ambassadeur in Londen en een po ging tot moord op Russische joden in Wenen, van de Sovjet-Unie op weg naar Israel. Aboe Yoessoef, nog een El Fatah- leider, was verantwoordelijk voor het kapen van een lijnvliegtuig van de Bel gische luchtvaartmaatschappij Sabena naar de luchthaven van Lod bij Tel Aviv. Tweehonderdtien Noordvietnamese en Vietcongkrijgsgevangenen hebben giste ren te kennen gegeven dat zij niet naar Noord-Vietnam terug willen. De krijgsgevangenen zaten gistenen te wachten op het vliegveld van Bien Hoe om naar Kwang Tri gebracht te worden waar zij zouden worden vrijgelaten. Een paar minuten voordat zij aan boord van de vliegtuigen zouden gaan, sprongen zij op, begonnen met primitief gemaakte spandoeken te zwaaien en schreeuwden dat zij in Zuid-Vietnam wilden blijven. Hun bewakers deden in het begin vrijwel niets om hen tot bedaren te brengen. De gevangenen zagen er goed uit en droegen nieuw gevangeniskle ding. Tenslotte kregen zij opdracht zich rustig te houden en te wachten op leden van de internationale commissie, die toe zicht moet houden op de naleving van het bestand. y

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3