Druk programma voor hervatting metaalgesprek Deense staking thans beëindigd Solo-actie na ontslag machinist Specialisten dienst nemen Al regent het pijpestelen Fabrikanten van snoep gaan in procent op eisen van vakbeweging Reddende engel moet zich snel melden Mogelijk dit jaar akkoord Daf en spoor I in volledige AKZO wil laagst betaalden er netto 3 bij geven 1 11 DINSDAG 2 7 MAART 1973 Compensatie Staking in Breda De Brauw: Doorgaan Onaanvaardbaar i Vijfmanschap Niet scherper Afgewezen Verbazing De rente, die wij vergoeden op spaargelden, loopt van 4°/o voor dagelijks opvraagbare tegoeden tot 7%.% voor onze NMS-Spaarbrieven. Vraagt u eens bij een van onze kantoren naar deze spaarmogelijkheden. Poging 1 GOUDZWAARD MAAKT HAAST (Van onze redactie economie) 14 een ADVERTENTIE NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Banken geven Co-op nog week de tijd ilkwijk jvliet vecht Desnoods aparte CAO voor hoger personeel Door de ingewikkelde juridische struc tuur van de verschillende coöperaties is en nog niet geheel tot overeenstemming waren gekomen, zijn de wens van de bonden de werkingssfeer van de cao uit te breiden tot het hoger personeel en het voorstel van de werknemers om loons verhoging in centen uit te keren. Maar op deze twee punten leek nog wel enige overeenstemming mogelijk. de staking tot het eind van het jaar te kunnen voortzetten”, liet hij erop vol gen. Hij wees daarbij op de steun, die de internationale vakbeweging had toege zegd. Over de arbeidsvoorwaarden voor het hoger personeel zei de Akzowoordvoer- der, dat Akzo bereid is te praten met iedere organisatie die daartoe door het de reisovereenkomsten en de uitvaart- aangelegenheden.. EINDHOVEN. Volgens een woord voerder van Daf in Eindhoven is het niet onmogelijk, dat nog dit jaar de besprekingen tussen de spoorwegen en Daf over de bouw van treinonderde- len definitief gestalte zullen krijgen. „We kunnen het en we willen het ook”, aldus de Daf-woordvoerder. UTRECHT. Het dreigende conflict tussen de vakbonden en de Nevesuco, de werkgeversorganisatie in de suiker werken chocolade verwerkende in dustrie (8.000 werknemers), lijkt bezwo ren. De werkgevers zijn volgens de ka tholieke bond van personeel in agrari sche, voedingsen genotmiddelenbedrij- ven AVG bij het laatste onderhande- lingsgesprek over een nieuwe CAO voor een zeer belangrijk deel tegemoet geko men aan de eisen van de bonden. Gisteren werd overal nog gestaakt en gedemonstreerd. Hier een beeld van een massale protestbijeenkomst van stakers in Arnhem. De spoorwegen hebben volgens hem in de komende tien jaar 200 zogenaamde sprintertreinen nodig. De eerste proefse- rie van vijftien stuks is uitbesteed en zal volgend jaar al dienst gaan doen. De woordvoerder zei, dat Daf op de afde ling „speciale produkten” zeker in staat is om een gespecialiseerde fabricage van mechanische constructie-onderdelen, zoals de draaistellen voor de NS-treinstellen, op zich te nemen. „Daf is ook bereid om mee te helpen aan de verdere ontwikke ling van de automatische koppeling”. lingstafel wordt toegelaten. Dat zou be tekenen dat de klok een stuk wordt teruggezet”, menen de vakbonden. Teleurgesteld zijn de vakbonden ook over het feit dat Akzo de 40-urige werkweek voor de divisie zout- en zout- chemie pas op 1 april volgend jaar wenst te realiseren en niet per 1 april van dit jaar, zoals werd verwacht omdat op die datum de 40-urige werkweek ook voor de rest van het concern van kracht wordt. Waar geen werktijdverkorting wordt doorgevoerd zou Akzo bereid zijn de vakanties uit te breiden en wat extra’s te doen voor de oudere werkne mers. deelgenoten en met ondernemingsraads leden en vertegenwoordigers van de vakbonden. Besloten is onder meer dat aan vijf personen een onherroepelijke volmacht zal worden verleend om na mens Co-op Nederland en Co-op UA „alle maatregelen te verrichten die nut tig en nodig zijn”. Het vijfmanschap is gerechtigd, alle bedrijven zo mogelijk te verkopen. De gesprekken die op het ogenblik aan de gang zijn over overneming van het geheel, worden uitsluitend met Neder landse bedrijven gevoerd. Mocht de Co op in een failissement raken, dan is het niet zeker dat er ook niet met buiten landse gegadigden onderhandeld gaat worden, aldus de heer Van der Scheer. Slaagt men er niet in om binnen de gestelde termijn tot overeenstemming te komen, dan wordt overwogen de Co-op in een naamloze vennootschap om te zetten „om daarmee nieuwe bronnen aan te boren”. De mogelijkheid van faillisse ment zei de heer Van der Scheer „erg groot” te achten, „maar volstrekt onaan vaardbaar”. Als de „minst ongunstige oplossing niet doorgaat, zijn er andere mogelijkhe- UTRECHT. Akzo is bereid mee te werken aan een aanzienlijke nivellering in de sfeer van de verdeling van de bij het centraal akkoord toegestane 3,5 pet loonruimte. Dit op voorwaarde, dat de vakorganisaties instemmen met een prijs compensatie zonder maximum. De nivellering die Akzo voorstelt komt volgens een woordvoerder van het concern neer op een verhoging van on geveer 5 pet bruto voor de laagst betaal den. Voor salarissen boven de 1600 per maand is de verhoging alleen voldoende ter compensatie van de stijging van de sociale lasten. De laagstbetaalden, aldus Akzo houden netto ruim 3 pet over. resultaat zal hebben. Intussen gaan de bonden dinsdag gewoon met hun sta kingsacties door. „Van de werkgevers hebben wij begrepen, dat onderhandelen zonder voorwaarden vooraf nu mogelijk is. Daarop hebben wij trouwens eerder aangedrongen”, aldus Groenevelt. Sta kingsacties houden pas op als er akkoord in zicht is. HILVERSUM. „Ik heb sterk de in druk dat door sommige specialisten in- komenshoogten worden bereikt, die in het kader van een rechtvaardiger inko mensbeleid niet zijn te verdedigen. Ik dacht, dat er op dit punt nog wel wat te doen was.” Dit zei oud-wetenschapsminister jhr. mr. M. L. de Brauw maandagavond voor de NOS-radio. Jhr. De Brauw zei, van plan te zijn geweest om te komen tot een zodanig dienstverband voor hoogleraren-specia listen in de academische ziekenhuizen, dat dezen niet meer over verschillende inkomstenbronnen zouden beschikken maar in volledige dienst zouden komen. De rekeningen zouden dan niet door de betreffende specialistn maar door het zie kenhuis worden uitgeschreven. Het besluit om in de groot-metaal weer om de tafel te gaan zitten kwam na een weekeinde en een dag vol be raad. Maandag was het wachten op de werkgevers, die veel tijd nodig hadden om hun ja-woord te geven. Het nieuwe contact wordt het eerste sedert de on- derhandelingen op 7 februari werden gestaakt. Voornaamste verschilpunt was de eis van de industriebonden de uitke ring van de prijscompensatie aan een maximum te binden. Twee andere punten, waarover partij- personeel is gemachtigd. „We zullen de personeelsleden vragen door wie zij zich vertegenwoordigd voelen”. Over de secundaire arbeidsvoorwaar den merkte hij op, dat de situatie bij het overleg daarover beslist niet is „ver scherpt”, zoals de heer Ester van de industriebond CNV heeft gezegd. Gisteren was het tweede onderhande- lingsgesprek gehouden met de industrie bonden. De Akzo-cao loopt op 1 april af. Er zijn 25.000 werknemers bij betrokken. Maar de vakbonden wensen ook het hoger personeel (zo’n 5000 man) bij de cao te betrekken. Dat heeft Akzo van de hand gewezen. De Akzo-delegatie heeft te kennen gegeven dat de vereniging van hoger Akzo-personeel vanwege de hoge organisatiegraad in feite representatief kan worden geacht om aan de onder handelingstafel te verschijnen. Akzo overweegt daaromtrent initiatie ven te nemen en denkt daarbij aan een aparte cao. Er werd een reactie van de vakbonden gevraagd. DEN HAAG Prof. dr. B. Goud zwaard heeft de zaken voor de herope ning van het metaaloverleg vandaag fors aangepakt. Hij moest een druk program ma afwerken. Om half negen ontving hy in het gebouw van de Sociaal-Economi- sche Raad een delegatie van de Neder landse Centrale van Hoger Personeel. Om 9.00 uur de onderhandelingsdelegatie van de metaalwerkgevers, verenigd in de FME, om 9.45 uur gevolgd door de de’egatie van de drie industriebonden, de Unie BLHP en de NBT. Tegen elf uur vanmorgen had hijalle partijen om de tafel om het cao-gesprek te kunnen heropenen. den te overwegen. Welke mogelijkheden de heer Van der Scheer hiermee op het oog heeft, werd verder niet verduide lijkt. Een delegatie van de drie vakcentrale» is maandagmiddag met minister Lang- man van Economische Zaken gaan pra ten over steun aan het coöperatieve winkelbedrijf Co-op dat in zo ernstige moeilijkheden verkeert .dat de werkge legenheid van minstens 600 en misschien wel van alle 6000 werknemers op het spel staat Een woordvoerder van het NW zei maandagmiddag, dat de werkgelegenheid de voornaamste reden is voor het ge sprek met de minister. Een ander punt is de situatie in de meelsector. Het Meneba-concern heeft hier 92 percent van de markt en Co-op 8 percent, zodat Meneba bij het wegvallen van Co-op een monopoliepositie zou krijgen. De grootste teleurstelling voor de vak bonden was de mededeling van Akzo dat een maximering in de prijsindexering onder alle omstandigheden zal worden afgewezen. Wel was er een bereidheid binnen de 3l/i pet van het centraal akkoord wat extra’s te doen voor de laagst betaalden. Er werd een loonsver hoging van 3 pet voorgesteld met e .1 minimum van 45 en een maximum van 66 per maand. Van de vloer zou den dan zo’n 16.000 medewerkers gaan profiteren. De vakbonden zien in dit voorstel een aantasting van het centraal akkoord en vroegen van de Akzo-onder- handelaars enig nader inzicht in hun berekeningen. Die gegevens werden niet verstrekt. Ook kregen de vakbonden geen informatie over de totale loonsom. Teleurstellend vindt de heer Ester met name de weigering van Akzo te praten over een maximering van prijsindexe ring, vooral omdat de bonden zich be reid hadden verklaard over de hoogte ervan te willen discussiërem. De vakbonden, inclusief de Unie BLHP, die in het tweede gesprek solidair is gebleken met de industriebonden, heb ben hun verbazing over dit voornemen uitgesproken. Tot nu toe werden de bij de vakcentrales aangesloten bonden re presentatief geacht en dat zouden ze nu niet meer zijn, aldus de heer Ester. De vakbondsonderhandelaars hebben laten blijken dat als deze opvattingen van Akzo door de landelijke werkgeversor ganisaties wordt gedeeld de consequen ties daarvan serieus onder ogen worden gezien. „Het wordt te gek als elke cate gorale club zo maar aan de onderhande- Het felst botsten de meningen over de kwestie van de prijzentoeslag. De indus triebonden wilden een maximum stellen voor deze vergoeding van f 250 per per cent bijsturing. Maar de FME, gesteund door de centrale werkgeversorganisaties VNO en NCW, wilde daarover beslist niet praten. Inmiddels zijn vorige week, in aparte onderhandelingen met de „ca tegorale” Cantactgroep Werkgevers Me taalindustrie hogere bedragen genoemd: f 300 a 350. Het Hoogovenconflict was intussen uitgebroken als eerste van de acties, die de bonden ondernamen. Het werd ge steund door acties bij vele bedrijven door het gehele land, die op 22 februari begonnen. Via rechterliike uitspraak moesten de Hoogovenwerknemers weer aan de slag. Het hoger beroep in deze zaak wordt volgende maand behandeld De overive acties gingen echter door. Die hebben de bonden al meer dan 6,5 miljoen aan uitkeringen gekost. Vrijdag werd bekend dat minister Boersma pogingen tot bemiddeling heeft gedaan. Hij sprak reeds bijna twee we ken geleden met partijen. De industrie bonden verklaarden zich bereid tot een nieuw gesprek. Van de FME had de bewindsman „nog geen antwoord ont vangen”. De werkgeversgedelegeerde ir. A. Prins zei vrijdag wel te willen praten over de funktie van de prijscompensatie. Een pijp met parapluie tegen regenweer is een aardig idee. Een Engelse pijpen- fabrikant heeft dit idee voor pijprokers in de handel gebracht. De parapluie is in dit geval van massief goud, waardoor deze pijp nogal duur is uitgevallen. Voor f 1.838 bent u de gelukkige bezitter. Uitdrukkelijk is bevestigd dat de ver schillende consumentenbelangen als voorwaarden zijn opgedragen aan een eventuele overnemingspartner en dat het behoud daarvan als eis op tafel gelegd moet worden. Als consumentenbelangen bij de Co-op noemde de heer Van der Scheer de spaargelden, de zegelrechten. UTRECHT. De bankiers van de in grote moeilijkheden verkerende Co-op Nederland en Co-op UA hebben nog een week respijt gegeven om een overeen stemming tot stand te laten komen met een mogelijke overnemingskandidaat. Topbestuurders van de coöperaties zeg gen alle aanleiding te hebben om te verwachten dat iemand gevonden kan worden die de zaken kan voortzetten ofwel uitbreiden. Op het ogenblik zijn gesprekken gaande met „een tiental kandidaten”, zo verklaarde de heer W. A. van der Scheer van het raadgevend bureau Berenschot na afloop van de maandag gehouden vergaderingen met de commissarissen en zogenoemde B- deelgenoten Spaarrente tot Industriebond NW-voorzitter Arie Groenevelt heeft maandagavond de ver wachting uitgesproken, dat, nu de werk gevers hun bereidheid tot overleg heb ben uitgesproken, dit overleg een positief BREDA. Ontslag van een kraan machinist heeft maandag in Breda geleid tot een staking van ongeveer 60 van de 95 personeelsleden van de Bredase constructiewerkplaats. „Dit ontslag was de druppel die de emmer deed overlopen”, zo verklaarden sta kers. Zij zijn ontevreden over het personeelsbeleid en stellen dat de cao 1973 by het bedryf niet onver kort is ingevoerd. De machinist was vrijdag op staan de voet ontslagen na „.onverantwoor de manoeuvres”. Hij zou al eens een schade van 4.000 hebben veroor zaakt. Maandag kwam de kraanma chinist toch naar het bedrijf. Hij verschanste zich dertig meter hoog in een van de kranen. Na enkele uren wisten politieman nen hem te overreden zijn protestactie te beëndigen. Op dat moment legden 60 collega’s het werk neer. Zij riepen de vakbonden te hulp, die maandag al contact hebben gehad met de direc tie. De bonden zullen een poging doen om bemiddelend op te treden. Zij heb ben zich (nog) niet achter de staking gesteld. het onwaarschijnlijk, dat één kandidaat de zaken zou kunnen voortzetten. De heer Van der Scheer acht de kans groot, dat na een formele overeenstemming met één gegadigde, verschillende bedrijfs onderdelen in andere handen zullen geraken. Een onderzoekbureau zal dan moeten bekijken of er een redelijke kans bestaat op continuering van de activiteiten. „Er mag geen handel in onroerend goed ontstaan”, aldus de heer Van der Scheer. Eventuele kopers „in tweede instantie” zullen direct bij de onderhandelingen met de formele koper moeten worden betrokken. Maandag hebben de commissarissen van Co-op Nederland en Co-op UA vergaderd en parallel daaraan was er een vergadering van alle besturen en directieleden van de B-deelgenoten- Daarna vergaderden de commissarissen te zamen met de besturen van de B- Het laatste voorstel van Nevesuco omvat een „opstapje” van 2,5 pet in verband met de overschakeling van voor op na-indexering, een loonsverhoging van 3 pot en een percentuele prijscom pensatie. De loonsverhoging en de bijsturing zijn weliswaar percentueel, maar de werkgevers bieden aan ze te baseren op de lonen in de op een na hoogste functiegroep, zodat de werknemers er meer op vooruitgaan naarmate ze min der verdienen. Verder is de Nevesuco bereid, de helft van de maximumpremie, 5 pet. te verwerken in de basisionen. De arbeidstijd kan worden terugge bracht van 42 ’/a uur per week tot 41 uur op 1 juli 1973 en 40 uur op 1 oktober 1974. Andere voorstellen van de werkgevers: uitbreiding van de vakantie met een dag tot 19 dagen en volgend jaar tot 20 dagen en verhoging an de vakantietoeslag van 6,8 tot 7,2 pet (met een minimum van 1.000) en tot respec tievelijk 7,6 en 8 pet in 1974 en 1975. In deze situatie was nog niet veel opening te bespeuren. Vrijdagavond kwam er echter een andere ontwikke ling op gang. De aanzet om partijen tot elkaar te brengen werd gegeven vanuit NW en VNO. VNO-voorzitter Bakkenist en NVV-vice-voorzitter De Boon ont moetten elkaar en besloten dat het wen selijk zou zijn een poging te wagen- Nog dezelfde avond en later in het weekein de werden ook de overige voorzitters van de centrale organisaties in dit stre ven betrokken. In een tweede stadium werden ook de besturen van de industriebonden en de top van de FME benaderd. Bij de Indus triebonden bleek geen enkel bezwaar te bestaan, zoals zij ook vrijdag al hadden gezegd. De 250 prijscompensatie was geen keihard gegeven meer; de contac ten met de andere werkgeversgroeperin- gen hebben mede tot dit versoepelen geleid. Bij de FME was niet direct een antwoord te geven. Maandag moest eerst het presidium vergaderen en daarna met de besturen van de aangesloten vereni gingen spreken. Maandag werd ook bekend dat er eerdere pogingen zijn geweest, behalve die van minister Boersma. NW’s top man De Boon en CNV-voorzitter Lanser zijn hierbij werkzaam geweest, vlak voordat de bewindsman van sociale za ken de zaak weer opgang probeerde te brengen. Al deze ondernemingen hadden geen succes, totdat nu in het afgelopen weekeinde de FME onder zware druk werd gezet. Tijdens een demonstratieve bijeen komst van stakers in Arnhem heeft NW-onderhandelaar Wim Wamsteker maandagmiddag gezegd dat de Industrie bonden bereid zijn het gesprek te her vatten. „Als de werkgevers blijven wei geren, hebben de bonden geld genoeg om KOPENHAGEN. Onderhandelaars van werkgevers en werknemers in De nemarken hebben dinsdag na een mara- thonvergadering van negen uur overeen stemming over een nieuw arbeidscontract bereikt. Vakbondsleider Thomas Nielsen zei dat hij de 900.000 bij het verbond aangesloten leden zal adviseren het stuk goed te keuren. Als dat gebeurt de stemmingen bij de diverse bonden zul len tien tot twaalf dagen in beslag nemen betekent dit het einde van het grootste arbeidsconflict dat Denemarken sinds 1936 heeft gekend. Hangende de uitslag van de stemmin gen zijn de stakingen van de metaalar beiders en vrachtwagenschauffeurs, die op 3 april zouden beginnen opgeschort. Met zou het eens geworden zijn over een verhoging van de totale loonsom met 800 miljoen kronen (ongeveer 353 milioen gulden) in het tijdvak 1973 1975, over diverse toeslagen en een verkorting van de werkweek. F 'f' f

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 11