RINI WAGTMANS ZOEKT GELEIDELIJKE OVERGANG NAAR RUSTIGER LEVEN BONDSCOACH FADRHONC WIL ALLE SPELERS KANS GEVEN Invemizzi weg bij Inter Sjeng Verstappen verloor door diskwalificatie Zoetemelk 2de in Tivoli onderscheiden voor kwaliteit Genève 1972 CARRIÈRE” I' f „HET WAS EEN MOOIE I Samenvatting Jeurissen enige aanwinst nieuwe boksgeneratie Toch „Barrage” in Den Haag n lil i f -- 99 99 i V K 1 l'W! 13 DINSDAG 27 MAART 1973 12 Toekomst Tweede man I MILD enMENTHOL-25/155 k lp 1 tK-' xN. Olympische Spelen i te W "wl K i On doktersvoorschrift moet Rini Wagtmans voorlopig het bed houden. „Zo gauw ik mag", zegt hij, „ga ik naar buiten want de hele dag tussen die muren is niet te harden" Fadrhonc in zijn element, als „vader van Oranje” ontvangt hij René v. d. Kerkhof. ADVERTENTIE PETER HEERKENS I (Van onze sportredactie) .<•1 i II W THEO KLEIN I Ik ben goed weggekomen ROME. Gianni Invemizzi, de coach van de Italiaanse voetbalclub Internazio- nale, heeft na een serie nederlagen van zijn ploeg zijn ontslag genomen. Tot voorlopig coach werd Ena Masiero be noemd. Inter verloor zijn laatste compe titiewedstrijd met 4-0 van Torino. De enorme verandering van zijn leven, gaat Rini Wagtmans proberen op te vangen door zoveel mogelijk het ritme dat hij als wielrenner had, aan te hou den. kwam. „Een kwestie van routine”, sprak de Limburger, die zijn vijfde wedstrijd (op een totaal van 29) verloor, „maar ik ben tevreden voor dit eerste jaar. Vol gend seizoen zie ik wel weer”. naar uur aan. ii Guus Bleus, ploeggenoot van Verstap pen, sloot zijn partjj tegen Ron Wijn gaard in een betere stemming af. In de eerste ronde liet hij zich aanvankelijk overrompelen door de van techniek ge speende doordouwer uit Amsterdam, die Bleus zelfs een keer neerhaalde. De Maastrichtse zwaarwelfer maakte zijn puntenachterstand in de tweede ronde echter goed met een uitstekende serie linkse hoeken, waarmee hij tevens de basis legde voor zijn puntenzege. Met een 4-1-score haalde hij zijn eerste t'itel binnen. junioren ijshockey met speeld tegen Noorwegen. Het bestuur van de eredivisieclub FC Groningen overweegt Ron Groene- woud aan te stellen als manager. (Van onze sportredactie) ZEIST. Dr. Frantisek Fadrhonc is altijd een beminnelijk mens geweest. Hij ziet overal het goede en wil ook graag goed behandeld worden. Maandag in Zeist, waar de uitverkoren spelers van het Nederlands elftal samen waren gekomen, etaleerde hjj die eigenschappen nog eens nadrukkelijk. Vriendelijk voor zjjn aanstaande assistent Cor van der Hart, vriéndelijk ook voor de spelers die ontspannen rondwandelden in de zonnige natuur van het KNVB-sportcentrum. Oostenrijk Nederland, morgenavond in het Weense Praterstadion is niet meer dan een oefen wedstrijd voor die spelers en ook voor dr. Fadrhonc, die het overigens bijzonder nuttig vindt, dat de KNVB dit duel en de wedstrijd op 2 mei tegen Spanje, op het programma heeft gezet, als voorbereiding voor het komende grote treffen tegen Bel- gi.ë Dr. Fadrhonc kijkt in feite al over dit duel heen naar München, naar de wereld kampioenschappen, als hij zegt: „Deze wedstrijden zijn fijn. Ik kan nu voortgaan op de weg die leidt naar twee spelers voor één plaats. Ik wil graag een selectie van 22 Ed. LAVRENS CONTINENTAL Vandaag vliegt de Oranje-selectie Wenen. Morgenavond om zeven vangt het duel tegen Oostenrijk „Vriendschappelijk”, verwacht Fadrhonc. Het is te hopen voor de diverse dure KING SIZE FILTERS De Russische voetbalbond heeft maan dag een nieuwe coach benoemd voor het nationale elftal. Het is Jevgeni Gorjans- ki, in de jaren vijftig een vermaard voorhoedespeler van Lokomotief Moskou. Na zijn carrière als speler werd Gor- janski trainer van achtereenvolgens Lvov Karpati, Dynamo Kiev, het Oe kraïense elftal en het Russische Olympi sche elftal. „Als ik over een tijdje buiten mag van de dokter, wil ik gaan wandelen op de tijden die ik anders trainde. Ik zal ook regelmatig naar de masseur gaan, al heeft dat eigenlijk weinig zin. Ik ■wil het alleen doen om de overgang naar dit rustiger leven geleidelijk te laten verlo pen. En voor de rest sta ik zo kort mogelijk stil bij dit feit. Ik probeer aan de toekomst te denken. Mijn vrouw en ik praten al niet meer over wat mij óverkwam.” benen en voor de clubbestuurderen, die het over het algemeen maar zo-zo vin den, dat er zulke vriendschappelijke du als^ waar niets op het spel staat, moeten worden gespeeld. Het is ook wel eens anders geweest. Jaren geleden heeft zich eens in het kader van het wereldkampi oenschap een ware veldslag afgespeeld, waarin Nederland tegen het nog als heel sterk geldende Oostenrijk een voor sprong in de laatste fase uit handen moest geven. Nederland start in de volgende basis opstelling: Van Beveren; Suurbier, Huls hof f, Mansveld en Krol; De Jong, Haan en Van Hanegem; René van de Kerkhof, Jeuring en Keizer. Het lijkt er daarom op dat het de Nederlands-elftalcoach in de eerste plaats te doen is om de mannen achter de nummers 1 te selecteren. Dat ontkent hij overigens ten aanzien van Aad Mansveld, die in de basisopstelling speelt op de plaats waar Rinus Israël dacht te staan. Gisteren bevestigde Fadrhonc nog eens nadrukkelijk dat hij Israël had verteld nog even geduld te hebben, zich goed in te spelen in zijn eigen club om zo’n vorm te hebben dat hij 2 mei tegen Spanje er bij kan zijn. „Als de vorm er tenminste is, want Mansveld heb ik heus niet alleen gekozen omdat Israël er nog niet bij kan zijn. Mansveld heeft grote capaciteiten”, lacht dr. Fadrhonc. Merckx zal definitief starten in de Amstel Gold Race, die volgende maand wordt gehouden. Tom Okker is opgeklommen naar de vijfde plaats in de B-groep van de professionals. Nederland heeft in de eerste wed strijd om het Europees kampioenschap 2-2 gelijkge- (Van onze sportredactie) ST. WILLEBRORD. Toen Rini Wagtmans begin dit seizoen van de KNWU het licentienummer 13 kreeg, heeft hij zijn startbewijs terugge stuurd en conform het verzoek van de wielerbond een ander gekre gen. Hij wenste het bijgeloof teken van het ongeluk niet in huis, maar het noodlot bleek onafwendbaar. In zijn dertiende (noem het toeval) wieler- jaar verboden de artsen hem nog langer te koersen omdat zijn hart er niet tegen bestand is. De clown van het peloton, de meest duivelse daler van zijn generatie en de in zijn uitspraken altijd opvallend filosoferende cou reur, is uitgeteld. een zuivere leverstoot De reactie daarop komt altijd pas na een tel of vier, vijf”, aldus de ontgoochelde Verstappen. „Dit is de laatste keer dat hij voor de boks- bond uitkomt. Denk je dat we helemaal hier naar toe komen om ons in de boot te laten nemen”, vulde Berkhof aan, daarmee een revanche voorgoed uitslui tend. Jo van den Broek, vorig jaar in de finale verslagen door de inmiddels naar de profs overgestapte Ruud Koopmans, liet er tegen Joop Scheen geen twijfel over bestaan dat hij nu weer de beste Nederlandse middengewicht is- Hij sloeg zijn tegenstander in de tweede ronde overtuigend knock out. Ondanks al deze onderlinge hoog standjes was er voor de technici van de NBB geen reden tot juichen. Nederland beschikt ongetwijfeld over talent, maar dat moet dan wel begeleid worden. Par tijtjes van Nederlanders onder elkaar mogen dan voor een avondje leuk zijn; op het internationale podium is voor deze boksers nog geen eremetaal wegge legd, zo lang de boksbond zijn werk verdoet met onderlinge vetes en het aanstellen van een bondscoach en de start van de centrale training laat wach ten tot twee maanden voor de Europese titelstrijd, een moment, waarop de Oost- europese landen hun voorbereidingen plegen te gaan af ronden. Op 26-jariige leeftijd moet hij leren leven met een hartkwaal, die overigens niet zo onrustbarend groot is dat hij straks geen ander beroep kan uitoefenen. Rini Wagtmans blijft er redelijk ge stemd onder, een gemoedstoestand die hem wordt ingegeven door d e weten schap dat het met hem slechter had kunnen aflopen. „De situatie is zo”, ver taalt hij de door de medici gedane uitleg, „dat ik dood van mijn fiets zou zijn gevallen als ik gewoon was blijven wielrennen. Achteraf bekeken ben ik vorige week in die Belgische koers ver schrikkelijk goed weggekomen. Voor hetzelfde geld had het toen met me gebeurd kunnen zijn.” De wedstrijd Luik-Tonigrinne, die nu Wagtmans’ laat ste wielerrace blijkt te zijn geweest in een met ongeveer 125 overwinningen gesierde carrière, vormde het voor hem trieste hoogtepunt (en leverde de medici tevens de beslissende diagnose) van een lijdensweg op de fiets die de laatste weken onheilspellende vormen aannam. Want achteraf blijkt hij tijdens de ronde van Andalusië niet door de fout van een collega ten val te zijn gekomen, maar door een black out die hem de controle over het stuur deed verliezen. „Ik ben blijkbaar naar de linkerkant van de weg gezweefd en toen met mijn hoofd tegen een rotswand geslagen. Dat zeggen ze. Zelf weet ik er niets meer van.” Na zes minuten volledig versuft tegen een muur geleund te hebben, klom Wagt- mans weer op de fiets en reed de ronde uit, zij het met moeite. „Het was alsof ik op ijs fietste.” Terug in St. Willebrord kregen de ziekteverschijnselen steeds ernstiger vor men, maar hij hield ze voor de buiten wereld stil. Alleen een neef was op de hoogte want hij moest Rini Wagtmans met de auto gaan ophalen van een trainingstocht omdat de duizelingen hem al te hardnekkig overvielen. „Tijdens die training kreeg ik het twee keer. Eerst in de buurt van Roo sendaal waar ik van de weg afraakte en door een stuk omgeploegd land ben gecrosst, daarna in Zeeland. In Kruinin- gen moest ik tegen een hek gaan zitten om weer wat bij te komen. Ik heb me toen maar laten ophalen.” Terwijl de Utrechtse professor Biersteker die hij na deze voorvallen bezocht, de resultaten van zijn onderzoek bestudeerde startte Wagtmans in Luik-Tongrinne waarvan de afloop het definitieve einde van zijn wielerloopbaan werd. „Ik kijk er met grote tevredenheid op terug”, zegt hij van die carrière waarin hij een respectabele erelijst opbouwde met als uitschieters: een vijfde, zesde en vijftiende plaats in de Tour de France, etappeoverwinningen (drie) in de rondie van Spanje en Frankrijk, groene trui- winnaar van de amateunrondes in Zwit serland. Oostenrijk en Olympia’s Tour, eerste in het pré-Olympisch kampioen schap van Mexico, eerste in de ronde van Oostenrijk, winnaar van de klassie ker Midden-Zeeland, Brabants kampioen bij de nieuwelingen en in alle wielerca- tegorieën winnaar van de Acht van Chaam, bij de profs zelfs twee keer. „Het was een schitterende tijd”, kijkt Wagtmans terug, „waaraan ik geen en kele rancune of desillusie ten opzichte van de wielrennerij a an overhoud. Ik kreeg in die sport aan successen wat ik wilde en ik vind me bevoordeeld dat ik zoveel heb mogen meemaken.” DEN HAAG. Sinds gisteravond we ten de heren besfuurderen van de Ne derlandse boksbond precies uit welk ma teriaal ze een afvaardiging voor de Euro pese titelstrijd, die over ruim twee maanden in Belgrado wordt gehouden, kunnen selecteren- Na het wegvallen van vrijwel de volledige ploeg van 1971 (E.K. Madrid), waarvan alleen Ton van Eek nog als amateur in de top bokst en de afgevaardigden van de Olympische Spelen in München (Vrij, een half jaar uitgeschakeld door een neusblessure, en Richardson, gestopt met boksen) moesten de Nederlandse kampioenschappen als graadmeter voor de nieuwe lichting die nen. spelers, dan is er competitie tussen die jongens, dan is er inzet en dan zit men niet bij de pakken neer, als onverhoopt enkele grote sterren geblesseerd zijn”. Veel nieuw talent was er gisteren op de finales in de Haagse sporthal Over- bosch echter niet te bewonderen. De beste partijen kwamen op naam van gerenommeerde boksers, het restant van de „blijvers”, zoals Ton van Eek, Sjeng Verstappen, Sjoerd Tuininga en Jo van den Broek. Het jonge talent werd eigenlijk uit sluitend waardig vertegenwoordigd door de jonge Maastrichtenaar Nico Jeurissen, een 19-jarige debutant om de nationale titelstrijd, die gisteren de 1500 toeschou wers met zijn frisse, aanvallende spel tegen titelhouder Van Eek, tot enthousi asme bracht. Na Van Eek in de eerste ronde geïmponeerd te hebben met zijn snelle counters, waarmee de Amster dammer het in de tweede fase wijselijk rustiger aan deed, stootte hij in de laatste ronde zes, zeven keer met een directe links-rechts-combmatie dwars door de verdediging van Ton van Eek heen. „Ik was toen echt wel bang dat hij me neer zou halen”, zou de pupil van trainer Willy Schagen later erkennen. Het gebeurde niet, Jeurissen had zijn slotoffensief te laat ingezet om er nog volledig profijt van te kunnen trekken, waardoor de puntenzege (4-1) toch nog bij de Amsterdamse bokser terecht- HILVERSUM. De NOS-televisie zal woensdagavond in het programma Studio Sport (van 22.20 tot 22.45 uur op Nederland 1) een samenvatting uitzenden van de vrienschappelijke voetbalwedstrijd OostenrijkNeder land. De NOS-radio zal tussen 19.02 en 21.00 uur een aantal rechtstreekse reportageflitsen van deze wedstrijd uitzenden via Hilversum 3. Stf Oud-bondscoach Rinus Krijger (die binnenkort wellicht weer de kandidaten voor de Europese kampioenschappen on der zijn hoede zal krijgen) had de Lim burger al eerder in dit toernooi opge merkt Krijger: „Het is een talent. Ei genlijk zou hij nog niet aan de Neder landse kampioenschappen mee moeten doen. Jeurissen is een jongen die opge leid moet worden voor de Olympische Spelen in Montreal. Daar kan hij aan zijn top komen.” De langverwachte confrontatie tussen Sjoerd Tuininga en Sjeng Verstappen eindigde in een enorme anticlimax. Tot in de derde ronde zaten er voor beide boksers, die elkaar voor de vierde keer ontmoetten (Verstappen won één keer en Tuininga twee maal. Nederlands kampioenschap 1972 en pre-Olympisch toernooi) nog evenveel winstkansen in. Halverwege de laatste fase zakte Sjoerd Tuininga plotseling in dé hoek ineen- Hij leek te zijn neergeslagen op een rechtse opstoot in de maag. Terwijl de Amsterdammer kronkelend van pijn over het canvas kroop, telde scheidsrechter Mercey hem uit. Kort overleg met de vijf juryleden leerde echter dat de Limburger gestoten zou hebben na het „break”-signaal van de arbiter. „De stoot doet er dan niet zoveel meer toe. Verstappen sloeg te laat. Daar werd hij voor gediskwalificeerd”, aldus de scheidsrechter. Zodoende kreeg de uitgetelde Tuininga toch de kampioensgordel in het half- zwaargewicht. Terecht vond men in zijn kleedkamer. Tuininga: „Hij tilde zelfs eerst nog mijn arm op om me beter onder de gordel te kunnen raken” Verstappen en zijn trainer Berkhof waren witheet van woede. „Hij kreeg De Nederlands-elftalcoach vindt het niet zo heel erg dat Cruyff, Mühren, Neeskens en Israël niet van de partij kunnen zijn. Hij heeft daardoor de gele genheid het lijstje van gegadigden voor een plaats in de definitieve selectie ver der af te werken. „De jongens die mee gaan naar Wenen, krijgen alle gelegen heid hun capaciteiten te tonen. Ik heb tegen ze gezegd paraat te zijn. Ze zullen spelen. Mooier gelegenheid heb ik niet om ze te testen. Een Oostenrijk is heus geen zwakke tegenstander. Denk dat maar niet. De KNVB heeft besloten die spelers de winstpremie ook uit te keren als gelijk wordt gespeeld of zelfs verlo ren. De kans is groot dat er nu niet met het mes op tafel zal worden gespeeld, dat we echt fijn voetbal te zien zulten krijgen, waardoor ik beter in staat ben de spelers aan het werk te zien”. Dr. Fadrhonc hecht weinig waarde aan zijn basisopstelling waarin Willy Brokamp, die toch tegen België goed speelde, geen plaats heeft. „Ja, ik heb Willy zaterdag in Deventer aan het werk gezien en ik heb hem goed zien spelen. Zo goed zelfs dat MW wel erg op zijn tellen mag passen, wil men in Maastricht Brokamp niet zien verdwij nen naar een andere eredivisieclub. Wil ly weet dat hij in de Prater erin komt”. Het Nederlands elftal, dat woensdaga vond aantreedt, heeft in die basisopstel ling vijf Ajacieden, twee FC Twente- spelers, twee Feyenoorders, een Hage naar en een PSV’er, namelijk doelman Jan Van Beveren. De kern van Ajacie den zou zonder twijfel nog groter zijn geweest, als die blessures er niet waren. De vraag rijst of dr. Fadrhonc daar nu al rekening mee houdt. Want bevorder lijk voor de eenheid in het team, voor de evenwichtigheid is het bepaald niet, als men in één wedstrijd slechts drie kwartier voetbalt en dan plaats moet maken voor een ander. DEN HAAG Hoewel het er in het begin van dit jaar nog naar uitzag, dat de vrij recente opgenomen draad van internationale concoursen hippique in Den Haag abrupt moest worden afgebroken, zal op 5 april toch de derde editie van CSI Den Haag overi gens nu ongedoopt in „Barrage ’73”, van start gaan. De moeilijkheden, die overwonnen moesten worden, waren vrijwel uitsluitend van financiële aard. „Het bestuur heeft op een gegeven moment de knoop doorgehakt” al dus de heer Knuist, voorzitter van de stichting ter bevordering van de paardensport in het ’s-Gravenhaagse agglomeraat. „Wij hopen dit jaar op een doorbraak We weten dat het mogelijk moet zijn”. De kostenbewaking blijft een essentieel onderdeel van het financiële beleid van de stichting. „Wij hebben een verdere versobering ingevoerd en een begroting gemaakt, die gebaseerd is op de meest pessimistische verwachtingen” Overigens is Barrage '73 wel verzekerd van een respectabéle deelnemerslijst Zo komen uit West-Duitsland onder meer: Alwin Shoekemöhle, Fritz Ligges Willibert Mehlkopf, Gerd Wiltfang en Herman Schridde, uit Groot-Brittannië Harvey Smith en David Broome, uit Brazilië Nelson Pessoa en Janou Tissot-Lefebvre Laurent Percvn en Michel Pelissier uit Frankrijk. rersyn BERGA. De Nederlandse wielren ner Joop Zoetemelk is maandag tweede geworden in de eerste etappe van de Catalaanse Week. Hij finishte in dezelfde tijd als de winnaar, de Fransman Ray mond Delisle, die voor de 174 km van Malgrat de Mar naar Berga 5 uur 17 minuten en 37 seconden nodig had. Der de was de Spanjaard Luis Ocana en vierde de Deen Leif Mortensen. II -

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 13