Girokantoor overvallen Kort geding Breuk binnen KUR tegen SPD faculteit jongeren IRA beschiet legerposten Zoutzuurdamp vrij bij brand in Rotterdam Geen Deense scholieren protesteren maximum straffen in Tel Aviv ihbili amro bank „We worden Wereldactie tegen de armoede" spaart u gunstig: „Om alle verantwoordelijkheden in één hand te houden” gefolterd” oooEnta) ditnïW] i VN-COMMISSIE BESPREEKT RAPPORT-GANJI Gevangen Grieken: Antilliaanse premier in Venezuela DINSDAG 2 7 MAART 1973 In Amsterdam Utrechtse universiteit Uitspraak spionageproces ij Laat u bij de Amro Bank vrij blijvend adviseren over de voor u meest geschikte spaarvorm. Bij de Amro Bank hebt u de keus uit tien verschillende spaarvormen. Van een spaarboekje met 4% rente tot een spaarrekening met een vaste looptijd van 5 jaar, die nu zelfs een gegarandeerde rente biedt van maar liefst 2 Sadat benoemt zich tot premier van en te ttaun- no uur met twisten die niet met de algemene strijd te maken hebben. n ono ver. ozo z 12 12 12 11 13 14 12 13 11 13 8 14 16 10 13 19 uur uur 2 0 0 o o o o o o de landen als tussen de landen. Bij de commissie is een rapport ingediend over internationale actie, aldus de rapporteur van de commissie. Aanbevolen wordt de oprichting van een speciaal bureau, verbonden aan het bureau van secretaris-generaal Wald- Zon op Maan op w (C h< v< T( st T n: v« Z( o 0,1 o o 0.1 o o o D J M 0' SI U' VI n zo no ver. nno o z -2 2 5 0 0.1 0 o o o 2 4 6 -2 8 5 7 7 4 2 0 1 4 2 5 0 8 4 3 11 4 -a 8 11 -2 7 1 6 6 15 In zijn toespraak zei Sadat verder dat er in de afgelopen dertig maanden op merkelijke resultaten zijn bereikt maar dat hij niet het feit wilde verbergen dat er nog enige traagheid in het werk is. Sprekend over binnenlandse aangelegen heden zei hij te hebben ontdekt dat enkele departementen zich bezighouden Volgens de KUR kunnen de studenten volstaan met het inleveren van zes werkstukken terwijl KUR-cursisten het tentamen zelf moeten afleggen. De KUR erkent het recht van de faculteit regels omtrent de inrichting van de tentamens op te stellen, maar vindt dat alle exa- menfaciliteiten zowel toegankelijk moe ten zijn voor universitaire studenten als voor de zogenaamde „extranei”, mensen die onderwijs in een bepaalde studie richting elders volgen en examens afleg gen aan de universiteit. Het door de KUR aangespannen kort geding dient op 3 april. Volgens de decaan van de rechtenfa culteit prof. mr. B. Wachter, heeft men bij de faculteit nog geen dagvaarding ontvangen. „Ik kan dan ook nog geen commentaar geven”, aldus prof. Wachter, volgens wie er wel al besprekingen met drs. J. F. T. Bergman, de directeur van de KUR, zijn geweest waarbij de rech tenfaculteit volgens prof .Wachter „ar gumenten heeft aangedragen om het b- tentamen Inleiding rechtswetenschap een andere vorm te geven voor die studen ten die de werkcolleges hebben gevolgd.” Volgens de KUR, een particuliere on derneming die opleidingen rechtsweten schap verzorgt voor het afleggen van universitaire examens, heeft de Utrecht se rechtenfaculteit voor het lopende cur susjaar het b-tentamen inleiding rechts wetenschap zo ingericht dat studenten die vorig jaar tot de opleiding zijn toegelaten, zes werkstukken moeten in leveren. Gebeurt dat niet, dan moet men op 1 juni het b-tentamen afleggen. De cursisten van de KUR dienen derhalve op 1 juni dat tentamen af te leggen. De twee mannen, die de kraag van hun coltrui over het'gelaat hadden ge trokken, kwamen het in een sigarenwin kel gevestigde agentschap binnen en de den een greep in de geldla. Zij vluchtten met een donkergroene auto, die kort na de overval in de Zaagmolenstraat werd aangetroffen. De auto bleek in Amster dam te zijn gestolen. Volgens de politie bedraagt de buit „enige duizenden gul dens”. (Van onze redacteur in Jeruzalem) HAIFA. Onder het zingen van de Internationale werden de zes verdachten in het spionageproces in Haifa gisteren weggeleid nadat; de rechtbank de straf fen had uitgesproken. Zeventien jaar voor Daoed Turki, de leider van de groep en dezelfde straf voor Ehud Adiv, die verantwoordelijk werd gesteld voor het recruteren van joodse leden van de groep. UTRECHT. De Kring van Utrecht se Repetitoren (KUR) heeft een kort geding aangespannen tegen de rechten faculteit van de rijksuniversiteit van Utrecht om te bereiken dat de cursisten van de kring naar vorm en inhoud hetzelfde b-tentamen inleiding rechtswe tenschap kunnen afleggen als de studen ten aan de juridische faculteit. Met zichbaar genoegen renden gisteren in Kopenhagen ruim 8000 scholieren naar het Christiaansborg Palace waar het Deense parlement zetelt. De scholieren protesteerden tegen de Minister van On derwijs die het aantal lesuren en het overwerk wil verminderen om geld uit te sparen. De scholieren zagen hun on derwijs in gevaar komen en lieten hun klaslokalen even leeg achter. Deze enorme zwarte rookkolom hing gis teren boven Rotterdam-Zuid tijdens de enorme brand in de Waalhaven. 11 14 13 windst. 14 12 13 VOORUITZICHTEN VOOR DONDERDAG: Aanvankelijk hier en daar een bui, later zonnige perioden. Temperaturen omstreeks normaal. Aantal uren zon: 1 tot 9. Minimum tempe ratuur: van ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal. Kans op een geheel droog etmaal: 70 percent. Normale temperaturen tot 31 maart: mini mum 2 graden, maximum 12 graden. WERKRAPPORTEN In zijn toespraak, die door de radio werd uitgezonden, zei Sadat te hebben besloten „alle verantwoordelijkheden” in dit stadium van confrontatie met Israel in één hand te verenigen. „De confron tatie duurt voort en er moet geen ont spanning komen, integendeel, de con frontatie moet scherper worden”, aldus de president. woningen van de rijken. De eerste verantwoordelijkheid voor sociale en economische hervormingen berust bij de minder-ontwikkelde landen Sadat liet weten dat Egypte, naast een mogelijke strijd, zich diplomatiek zal blijven inspannen om tot een regeling in het Midden-Oosten te komen. In politieke kringen in Jeruzalem heeft men de toepsraak van Sadat een „verklaring vol tegenstrijdigheden” ge noemd. Men meende dart de rede vooral voor binnenlands gebruik bedoeld is geweest om de aandacht van de interne moei lijkheden af te leiden en het aanzien van het land, dat schade heeft geleden., wat op te vijzelen. De zes advocaten waren tussen 26 februari en 4 maart gearresteerd nadat zij studenten hadden verdedigd die in conflict met de regering waren geko men. Het zijn Constantine Alavanos, Anto nios Vgontzas, Panayotis Knellakis, Ni kos Karmanlis, Dimitros Pappas en Dio- nysios Bouloukos. Zij zijn niet officieel in staat van beschuldiging gesteld maar worden door de politie vastgehouden en gemarteld, aldus de brief. Amnesty International heeft verklaard zich ernstige zorgen te maken en aan de Griekse regering te hebben verzocht er voor te zorgen dat de zes advocaten rechtsbijstand krijgen en familiebezoek mogen ontvangen en ofwel een aan klacht tegen hen in te dienen of hen vrij te laten. Verder 15 jaar voor Maarani en Ka- rauwi, tien jaar voor Dan Vered, de tweede joodse verdachte en twee jaar voor Simon Hadar, die zich al in het beginstadium van de groep had gedistan tieerd. De president van de rechtbank merkte in zijn openingswoord op dat de recht bank in het geheel geen rekening heeft gehouden met de politieke ideeën van de verdachten en dat het brandschone ver leden van de verdachten in hun voor deel heeft gewerkt. Daarom kregen ze niet de maximum-straf van 20 jaar, die de officier van justitie een dag eerder had geëist. De rechtszaal was propvol. Na de uitspraak wierpen familieleden van de in Madrid vermoorde veiligheidsagent Baruch Cohen zich op familieleden van Daoed Turki. Eerder in het proces had den zij dat ook bij de familie van Adiv gedaan. Baruch Cohen heeft deelgeno men aan de verhoren van Adiv en Vered. Waarschijnlijk zullen met uitzon dering van Hadar alle verdachten in hoger beroep gaan. ROTTERDAM. Bij de enorme brand, die gistermiddag op de Rotter damse Heyplaat woedde zijn zoutzuur- dampen vrijgekomen. Door de geringe windkracht en omdat de brandende loods zich ver van de bebouwde kom van Rotterdam bevindt, leverde het geen gevaar op voor de bevolking. Brand weermannen mochten alleen in de buurt van het gloeiende staal en de brandende chemicaliën komen met asbestpakken aan en pers-Iuchtmaskers op. 10.20 uur en 5.19 uur en WOENSDAG 28 MAART 6.25 uur onder 19.07 3.45 uur onder 12.06 uur JERUZALEM/CAIRO. (Rtr/AFP/UPI) De Egyptische president An war Sadat heeft meegedeeld dat hij voor een bepaalde periode ook de funktie van minister-president op zich zal nemen. Hij zal dan de plaats innemen van dr. Aziz Sidky die veertien maanden lang premier is geweest. De president sprak gisteren tot een bijeenkomst van het centrale comité van de Arabische Socialistische Unie, de enige politieke partij in Egypte, en de Volksraad. Het hoofd van de centrale synagoge van Moskou, Jefim Kaploen, heeft giste ren in een vraaggesprek verklaard dat de Russische joden dit jaar met pasen over zoveel matses kunnen beschikken als zij maar willen. „We zullen zelfs wat matses naar Israël sturen, opdat de jo den daar ze kunnen proeven” voegde hij eraan toe Verder werd bekendgemaakt dat dr. Hafez Ghanem opvolger is geworden van Sajed Marei als belangrijk politiek leider: secretaris-generaal van de Arabi sche Socialistische Unie. ■k. Sinds vorige week dinsdag was al druk gespeculeerd over plannen tot een herschikking van het kabinet waarbij de 51-jarige technocraat Sidky en een aan tal van diens ministers zouden worden vervangen. Leden van het parlement, studenten en commentatoren hebben het afgelopen jaar veel kritiek op het kabi net uitgeoefend. De president zou de nieuwe ministersploeg meer dynamiek willen geven en het imago van Egypte in de wereld willen verbeteren. Na Lyon en Rijssel heeft nu ook Marseille een „politiezedenschandaal”. De 57-jarige hoofdcommissaris Germain Bezert, voormalig hoofd van de zeden brigade, is door een plaatselijke bordeel houder genoemd als „hoge beschermer” van dat huis. Een Amstelveense belastingbetaler is gistermiddag in opstand gekomen bij een gesprek op het belastingkantoor. Het on derhoud verliep niet naar zijn zin en uit woede rukte hij op de gang een brand- blusapparaat van de muur en smeet dat door een grote ruit van vierhoog naar beneden. Vervolgens smeet hij ook een bijzettafeltje, een stalen prullenbak en een stoel het raam uit. Hij is gearres teerd. AFP). De groep heeft haar naam ontleend aan de door haar gehuldigde stelling van het staatsmonopolistische kapitalisme. De Stamofcap vindt dat de laatkapitalis- tische staat in zijn beslissingen niet soeverein is, maar slechts handlanger van de kapitalistische monopolies. De jonge socialisten die toch ai de linkervleugel van de SPD vormen, heb ben in het vorige weekeinde op hun congres duidelijk afstand van de opvat tingen van de „Stamokap”-fractie geno men- In kringen van de jonge socialisten in Frankfort toonde men zich gisteren niet rouwig om het uittreden van de groep. Minister-president Isa zal tot morgen in Venezuela blijven. Hij zal besprekin gen voeren met minister van Buiten landse zaken Aristides Calvani. Vandaag praat hij met de Venezolaanse minister van Welvaartszorg dr. H. Hernandez Ca- nabano waarna hij een overeenkomst voor een veerverbinding tussen Venezue la en Curasao en Aruba zal tekenen. Amsterdam De Bilt Deden Keltic Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen i Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbrück Kopenhagen Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Lstanboel - Las Palmas licht bew WOENSDAG 28 MAART Hoog water 10.20 uur en 23.11 Laag water 5.19 uur en 18.13 Zaterdag opent „marmerkondng” Bruno Santanera in het Groningse dorp Godlinze waar hij al een beelden- en recreatiepark heeft een museum over bewegingstechniek. Het museum gaat een kleine honderd voorwerpen herber gen, zoals vliegtuigmotoren, oude fietsen en weefgetouwen- FRANKFORT (DPA). De meest marxistisch georiënteerde vleugel van de jonge socialisten in de Westduitse Soci- aal-Democraüsche Partij (SPD) heeft zich afgescheiden. Aangenomen wordt dat de groep, de zogenaamde „Stamo- kap”-fractie, zich binnenkort bij de Duitse Communistische Partij (DKP) zal aansluiten. Het gaat om dertig jonge socialisten in het district Frankfort. Volgens radio-Caïro zei de president dat zijn beleid is gebaseerd op twee beginselen: geen duimbreed Arabisch ge bied prijsgeven en niet de rechten van de Palestijnse Arabieren opgeven. Hij herhaalde dat Egypte alle gedeeltelijke of voorlopige regelingen en alle onder- handelingen met Israel van de hand wijst. LONDEN (DPA en AFP). Zes Griekse advocaten in Athene hebben een brief uit hun gevangenis laten smokke len waarin zij om hulp vragen omdat zij „onverdraaglijk worden gefolterd”, zo heeft „Amnesty International” maandag in Londen bekendgemaakt. GENÈVE, (Reuter). De VN-com- stelt Ganji voor dat de Commissie voor missie voor de Mensenrechten in Genève Internationaal Recht van de VN voor is gisteren gevraagd te helpen een halt Tang geeft aan de bestudering van de toe te roepen aan de verbreding van de plichten van de internationale gemeen- kloof tussen rijk en arm, zowel binnen schap jegens het vraagstuk van armoede van de massa en menselijke degradatie. Ganji zegt dat de bevolking in Afrika, de uitoefening van economische, sociale Latijns-Amerika en een groot deel van en culturele rechten. Het is van de hand Azië blijft toenemen met 2,5 percent per van de speciale rapporteur, Manoutsjehr jaar. „In de meeste van deze landen Ganji, die van dit onderwerp een studie nemen honger en ondervoeding de ener- van drie jaar heeft gemaakt. Hij heeft gie weg”. Hij verklaart dat er grote daarvoor 35 landen bezocht. ongelijkheden in welstand zijn binnen de ontwikkelingslanden, waarin in de meeste gevallen dringende wijzigingen noodzakelijk zijn in het landstelsel, de o, uw M.WWWW.* en de gezond— tionaal niveau schept. Tal van platte- heidsdiensten, onderwijs en gezinsplan- tijns-Amerika leven onder omstandighe den van het naakte bestaan of honger. Miljoenen anderen die naar de steden trokken, zijn de bewoners geworden van Alle regeringen moeten werken aan enorme sloppenwijken op slechts een opheffing van discriminatie op het ge- paar straten afstand van de luxueuze bied van geslacht, ras en klasse; Minder ontwikkelde landen moeten onmiddellijk overgaan tot landhervor ming; zelf, maar de vraagstukken van wereld- Volledige werkgelegenheid moet het armoede vragen ook om gezamenlijke eerste doel van alle landen zijn; Gezondheidszorg en onderwijs moe ten gratis door alle regeringen aan alle burgers en ingezetenen worden ver- van secretaris-generaal Wald- heim van de Verenigde Naties, dat het Buitenlandse arbeiders in alle lan- uitoefenen van economische, sociale en den moet volledige gelijkheid worden culturele rechten moet bevorderen. Ook gewaarborgd. AMSTERDAM. Twee gewapende mannen hebben maandagmiddag een roofoverval gepleegd op een agentschap van het Gemeentelijk Girokantoor in de Tweede Hugo de Grootstraat in Amster dam. WILLEMSTAD. De Antilliaanse premier Ronchi J. Isa is gisteren van Curasao vertrokken voor een officieel bezoek aan Venezuela. mist ono mist nno zw. bew. o mist nno regen mist zw bew geh. bew. zw. bew. regen onbewolkt onbewolkt mw licht bew. zw. bew mist licht bew. zw. bew. zw. bew. zw. Le*. licht bew. i mist zw. bew. mist ono n windst. 12 nw 18 windst. 15 z 11 15 windst. 12 13 17 De akties volgden op een bekendma king van David O’Connell, de leider van het verboden Ierse Republikeinse leger (IRA), die in een vraaggesprek met een Engels persbureau verklaarde dat de IRA de strijd zal voortzetten, zolang de Britten niiet aan drie voorwaarden heb ben voldaan. Die voorwaarden houden in dat de bewoners van zowel Noord-Ier- land als van de Ierse Republiek zelf over hun toekomst moeten kunnen be slissen, Engeland zou een datum moeten bekend maken voor de terugtrekking van al haar troepen uit Noord-Ierland en de Britten zouden alle gevangen le den van de IRA moeten vrijlaten. De brand ontstond door kortsluiting in een elektrische vorkheftruc. Een steek vlam zette een loods met chemicaliën, kunstharsen en metaalwaren in luttele minuten in lichterlaaie waarbij een ver stikkende, roetzwarte rookkolom opsteeg die tot in Den Haag viel waar te nemen. Niemand van het personeel liep verwon dingen op, doordat het juist schafttijd was. Het vuur breidde zich zo snel uit dat de brandweer enkele minuten na het begin van de brand aanwezig voor een onmogelijke taak stond alleen uitbreiding kon verhinderen. De brandweer bestreed het vuur met 70 man, vier blusboten, 20 stralen, een waterkanon en veel lichtschuim. Een uur na het alarm had men de zaak onder controle maar het nablussen duurde nog tot vanmorgen. De schade beloopt tussen de 13 en 15 miljoen gulden. regen zw. bew. half bew. zw. bew. geh. bew. zw. bew. nnw mist onbewolkt zw. bew. ono regen n mist nnw regen zw. bew. half bew. mist nno n BELFAST (Reuter). In Noord-Ier land zijn gisteren drie legerposten be schoten. Ook werd een raketaanval uit gevoerd op een politiebureau en een bom tot ontploffing gebracht. Bij geen de gewelddaden vielen doden of gewonden- 15 15 windst. 12 O 13 no 14 windst. 11 bew. nno w zw Ganji zegt dat het wereldwijde pro bleem van de armoede een politiek ex- plosieve situatie op nationaal en interna- belasting," het” bestuur landsbevolkingen in Azië, Afrika en La- ndng. Tot de aanbevelingen in het rapport behoren: o 4 0 0 0 o o o 1 o o o o o

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 2