Aanwezigheid 159 Amerikanen in Saigon blijft laatste probleem Incident in IJslandse wateren SPD verliest en wint bij verkiezingen Bezitters valse kentekens Somalische commissie van onderzoek: melden zich Turkije Organisatie Amerikaanse Staten voor vuurproef straaljagers Oppositie wil vervroegde verkiezingen Dode in Ulster Protest tegen lawaai van Taylan nieuwe kandidaat in Vuurduivel l Aanpikkerateur 1 I gis dinsdag Ruilverkaveling in Tubbergen afgestemd TOELATING CUBA WEER TER SPRAKE SURINAAMSE COMMISSIE WERKT AAN COMPROMIS I 2 7 MAART 3 1973 Speciale korpsen P ATHET AO LAAT NEGEN GEVANGENEN IN LAOS VRIJ Geen aanval op Oeganda van het n n l Van de 1.237 uitgebrachte stemmen was 736 (circa 60 percent) tegen en 487 (Circa 40 percent) voor uitvoering van het op 21 december 1971 goedgekeurde verkavelingsplan. Veertien stemmen wa ren ongeldig. Er waren in totaal 1.491 stemgerechtigden opgeroepen. Het huidige Amerikaanse standpunt is dat met het bewind van Castro geen betrekking mogelijk is, zolang het militaire banden met de Sov- jet-unie onderhoudt en voortgaat met het exporteren van zijn revo lutie naar de landen op het weste lijk halfrond. De Oegandese radio verklaarde zon dagavond dat president Idi Amin van Oe ganda zijn tweede infanteriebrigade naar De ouders van de 571 leerlingen wil len hun kinderen niet meer naar school sturen zolang zij van de regering van de deelstaat geen „geloofwaardig antwoord” hebben ontvangen op hun protesten die zij al drie jaar geleden tegen het lawaai hebben ingediend. De straaljagers vliegen volgens de „stakers” dagelijks laag over de daken en werpen dan hun bommen af op het schietterrein vlakbij- HANNOVER (DPA). Uit protest te gen het lawaai dat oefenende straalja gers van de Navo maken zijn maandag twee scholen in de Nedersaksische plaat sen Klausheide en Nordhorn leeg geble ven. een vermeend schandaal waarbij pre mier Sedney betrokken is de zoge naamde Lichter-affaire), maar niet van plan zijn de regering te interpelleren over de „ernstige aantasting van de fun damentele rechten”. de grens heeft gestuurd op grond van het bericht dat Tanzanië binnen enkele uren een inval zou ondernemen. In Belfast werd gisteravond een ge- jouw van een rooms-katholieke vereni ging beschadigd door een bom die uit een auto naar binnen werd gegooid. i r t Ie le it n 1- v a- le ar et ie sa ;n f- ar le v, or Ie ie ;r te t- ft le BELFAST (Reuter). Britse militai- en hebben vannacht een kort maar hevig vuurgevecht geleverd met schut ters van het I..RA. die een politiebureau in Newtown Hamilton aanvielen. Geen '’er miiltairen werd geraakt. Later vond nen het lijk van een van de aanvallers. In het communiqué van de oppositie wordt de regering van Suriname verwe ten een volmacht aan de politie te hebben verleend en vergaderingen voor lopig te hebben verboden. Het Surinaamse dagblad „De Vrije Stem” heeft in een commentaar stelling genomen tegen de houding van de oppo sitie. Het blad merkt op dat deze parle mentariërs wel willen interpelleren over Morgenochtend volgt in Hanoi de vrij lating van de negen Amerikanen die door de Pathet Lao zijn gevangen ge houden waarna Noord-Vietnam de reste rende 107 Amerikanen, die nog in Hanoi vastzitten, zal vrijlaten. Deze vrijlating duurt tot donderdagochtend. Als tegen prestatie zullen de resterende 6000 Ame rikanen die nog in Zuid-Vietnam ver blijven donderdag volledig zijn terugge trokken. De vrijlating en terugtrekkingen val len hiermee nog 'juist binnen de limiet van zestig dagen die in het bestandsak- koord is neergelegd. WASHINGTON (UPI). De organi satie van Amerikaanse Staten (O- AS) staat voor een vuurproef in de 25 jaar van haar bestaan wanneer ministers van buitenlandse zaken op 4 april in Washinton bijeenko men voor hun „derde interameri- kaanse algemene vergadering”. Somalië trad in september 1972 als bemiddelaar tussen Tanzanië en Oegan da op nadat beide landen op de rand van een oorlog waren gekomen. Het akkoord dat tot stand kwam, voorzag in instelling van de gedemilitariseerde zone. Het werd in Mogadisjoe, de hoofdstad van Somalië ondertekend. Daarna is dit land een bemiddelende rol blijven spelen. is- de De verklaring van de Pathet Lao, gisteren via de radio verspreid is van groot belang geweest voor het doorbre ken van de impasse. Het enige overge bleven probleem, waar men niet uit kwam de aanwezigheid van 159 Ame rikaanse mariniers om de ambassade van de VS in Saigon te bewaken is voorlopig terzijde geschoven. „De discus sie hierover zal morgen worden hervat”, aldus de woordvoerder van het Zuidviet- namese BevrijdingsfronC- DAR ES SALAAM (Reuter). Een commissie van onderzoek van drie leden uit Somalië die een inspectiereis langs de grens van Tanzanië en Oeganda heeft gemaakt, heeft geen bewijs gevonden voor de Oegandese bewering dat Tan zanië zich voorbereidt op een inval. Dit heeft de ambassadeur van Somalië in Dar es Salaam gisteren meegedeeld. Volgens Oeganda zou een strijdmacht van 3500 man, bestaande uit Oegandese ballingen en Aziatische en Tanzaniaanse soldaten klaar staan om Oeganda binnen te vallen. Ambassadeur Abdoelrachman Hoessein van Somalië zei, dat hij gisteren heeft gesproken met de leider van de commis sie uit Somalië, brigade-generaal Noer Adow, lid van de revolutionaire raad Alle romantiek gaat de wereld uit. In het land van de „feuilles mortes' zuigt men heel prozaïsch de gevallen bladeren op met een stofzuiger voor de tuin die de Fransen de naam „Billy Goat” (Willem de Geit) hebben genoemd. Behalve blade ren verslindt Billy ook gemaaid gras, pa pieren, scherven, strootjes, steentjes, lege conservenblik] es enzovoorts. Eigenlijk it het dus een gemotoriseerde aanpikke rateur. Volgens de kustwacht in Reykjavik speelde hert incident zich niet ver af van de plaats waar zondag de „Aegir” een andere Britse trawler met een scherpe granaat en losse flodders te verstaan had gegeven uit de 50-mijlszone van Ijsland te verdwijnen. Het was de twee de keer dat met scherp werd geschoten in de steeds scherper wordende visserij- oorlog tussen Ijsland en Engeland. Ijsland heeft vorig jaar september eenzijdig de visserij zone uitgebreid van 12 tot 50 mijl. De Britse, maar ook de Westduitse vissers weigeren de nieuwe grens te erkennen. Volgens een woord voerder in Reykjavik begint de situatie nu ernstige vormen aan te nemen omdat de incidenten zich voordoen in de rijkste IJslandse visgronden, ten zuiden van het eiland. Cuba, waarmee de OAS in 1964 col lectief brak, zal opnieuw in het middelpunt van de belangstelling staan, te meer daar intussen meer dan een kwart van de 23 lid-staten zijn diplomatieke en handelsbe- trekkingen met Havanna volledig heeft hervat. Premier Fidel Castro heeft gezegd, dat hij zich aan de OAS niets gelegen laat liggen, maar toch acht men een nieuw lidmaatschap van zijn land een kwestie van tijd. De deur zou kunnen worden opengezet wanneer Cuba op de conferentie in april minstens zestien lidstaten achter zich zou weten te krijgen. Washington heeft verklaard dat het met de OAS mee zal gaan als een meerderheid van leden zou stem men voor hernieuwde volledige di plomatieke en handelsbetrekkingen met Casrtro. Een tweede belangrijke kwestie op de conferentie-agenda is het voorstel van Venezuela voor een bezinning op einddoel en zending van die OAS en de wegen waarlangs een en ander bereikt moet worden. Toen de regering in Caracas dat voor stel eerder dit jaar indiende, ver klaarde haar ambassadeur bij de organisatie, Gonzalo Garcia Bustil- lo, dat Venezuela van mening was dat de tijd rijp was voor een van Somalië, en dat deze tegen hem had gezegd dat aan de Tanzaniaanse kant van de grens alles rustig is. Een „zorgvuldige inspectie” bij de Tanzaniaans-Oegandese grens heeft vol gens Adow niets opgeleverd wat steun aan de Oegandese beschuldiging zou kunnen geven. Alle Tanzaniaanse troe pen zijn gelegerd op tenminste tien kilo meter van de grens en van verdachte troepenbewegingen is de commissie niets gebleken, aldus Adow in zijn gesprek met Hoessein. Tanzanië heeft om de inspectie van de missie uit Somalië gevraagd nadat dit land er Oeganda van had beschuldigd een wederzijds overeengekomen gedemi litariseerde zone van tien kilometer aan weerskanten van de gemeenschappelijke grens te hebben geschonden. De commissie beëindigde haar zending in Tanzanië gisteren in het grensdorp Moetoekoela en steekt dan over naar Oeganda om een soortgelijke inspectie uit te voeren. TUBBERGEN. De ruilverkaveling Tubbergen gaat niet door. De maandag gehouden stemming onder de grondeige naren met meer dan een hectare in het verkavelingsblok, leverde een duidelijke zege op voor de tegenstanders. ANKARA (Reuter en AFP). De voornaamste Turkse politieke partijen zijn het gisteren eens geworden over een compromis-kandidaat voor het presi dentschap. Daarmee wordt een nieuwe poging gedaan om de crisis over de presidentsverkiezing op te lossen. Overi gens zou president Sunay volgens poli tieke kringen zijn veto over de kandi datuur van Taylan hebben uitgesproken. De drie partijen hebben meegedeeld de 63-jarige Muhittin Taylan te zullen steunen. Taylan is voorzitter Turkse constitutionele hof. Verwacht wordt dat Taylan De 32 Amerikaanse gevangenen die door het Bevrijdingsfront worden vast gehouden zullen vanavond hun vrijheid terugkrijgen. Bij de politie in het gehele land zijn ondertussen meldingen binnengekomen van mensen die slechts één van de cijfercombinaties op hun kentekenbewijs aantroffen. De politie kon hen gerust stellen: het moeten persé allebei de getallen zijn. WASHINGTON, (Reuter AP en AFP). De Amerikaanse regering heeft gisteravond bevestigd dat met Noord-Vietnam een akkoord is be reikt over vrijlating van krijgsgevan genen en terugtrekking voor over morgen. De Laotiaanse guerrilla-or- ganisatie Patet Lao heeft laten we ten dat de negen Amerikaanse krijgsgevangenen, die nog worden vastgehouden morgenavond zullen worden vrijgelaten. In Parijs hebben vertegenwoordigers van de regering in Saigon en de Voorlo pige Revolutionaire Regering van Zuid- Vietnam hun besprekingen over de poli tieke toekomst van Zuid-Vietnam giste ren hervat. Mevrouw Ngoejen Thii Binh die de afvaardiging van de Voorlopige Revolu tionaire Regering op het vredesoverleg in Parijs leidde, zei gisteren op een persconferentie in de Franse hoofdstad dat de Vietcong de strijd in Zuid-Viet nam zal hervatten als de bestandsschen- dingen voortduren. Zij verklaarde dat de Amerikaanse en de Zuiidvietnamese' strijdkrachten sinds januari het bestand zeker 40.000 keer hebben geschonden. commissie, die een advies moet uitbren gen over de toekomst van het' konink rijk aan de drie regeringen. In beide rijksdelen zullen para-mili- taire veiligheidstroepen moeten worden opgericht, waardoor de mogelijkheid om Nederlandse troepen in te schakelen bij interne moeilijkheden kan worden voorkomen. Er zullen na het tussentijdse advies dat waarschijnlijk nog vóór het einde van april zal worden uitgebracht, ook voorstellen komen voor verdere uitwer king van deze kwestie tussen Nederland en Suriname en Nederland en de Anti] len. Op Aruba en Curacao, zo verklaarde prof, de Gaay Fortman, is ook het Neder landse voorstel voor een zogenaamd „licht statuut” aan de orde gekomen. PARAMARIBO. De parlementaire oppositie en de progressieve fractie van de VHP hebben in Suriname aangedron gen op vervroegde verkiezingen. Dit ge beurde in een gezamenlijk communique. Intussen werkt de commissie van goede diensten aan een compromis dat zal worden voorgelegd aan regering en vak beweging. REYKJAVIK (Reuter). De IJsland se kanonneerboot „Aegir” heeft gisteren „losse flodders” afgevuurd voor de boeg van een Britse trawler die had gedreigd de netten van een IJslandse vissersboot stuk te varen. De gebeurde nadat eerder de netten van de Brit door IJslanders waren vernield. De 27-jarige Westduitse motorrijder Jürgen Baumgarten heeft in het stadje Mulln een vreemdsoortig wereldrecord gevestigd. Met zijn motor reed hij snelheid boven de honderd kilometer per uur door een dertig meter lange tunnel van vuur. Hij liep geen enkele verwon ding op. „Binnenkort zal een tussentijds advies tvorden uitgebracht over de oprichting van speciale korpsen- Die zullen moeten zorgen voor de orde en veiligheid in Suriname en op de Nederlandse Antil len.” Aldus de voorzitter van de konin- krijkscommissie, prof. W. F. de Gaay Fortman, gisteren op Schiphol na zijn aankomst uit Curasao, waar hij twee we ken overleg heeft gepleegd. Prof, de Gaay Fortman sprak onder meer met de Krachtens het bestandsakkoord moe ten alle Amerikaanse gevangenen uiter lijk morgen worden vrijgelaten en alle Amerikaanse troepen in Vietnam voor die datum zijn teruggetrokken. President Nixon verklaarde twee da gen geleden dat zoals gemeld de Ameri kaanse troepen die nog in Zuid-Vietnam zijn, daar zullen blijven tot alle Ameri kaanse gevangenen de negen in Laos inbegrepen vrijgelaten zijn. De Noordvietnamezen lieten al eerder weten dat zij niets te maken hebben met deze negen man. Nederland stelt hierin een regeling van de nationaliteiten voor en onder meer de mogelijkheid dat één van de partijen het statuut eenzijdig op kan zeggen. Het Nederlandse voorstel stuitte op zoveel bezwaren dat hierover geen beslissingen zijn genomen. Als streefdatum voor het werk van de commissie staat nog steeds eind van dit jaar. De vier commissies die eind april begin mei in Den Haag bijeen komen worden gehinderd door de verkiezingen, die in augustus aanstaande in de Antillen en in oktober in Suriname plaats zullen vin den. Over de mogelijkheid van een streefdatum voor onafhankelijkheid van de Antillen en Suriname zei prof. De Gaay Fortman het niet uitgesloten te achten dat voor de beide rijksdelen ver schillende data zullen komen. In Noordrijn-Westfaien daalde het stemmenpercentage van de SPD van 47.1 tot 45.2 procent. In de gemeenteraden van Bieleveld en Lippe raakte zij haar volstrekte meerderheid kwijt. In Neder- Saksen ging de SPD echter van 43.1 voor uit naar 44.3 procent. In vergelijking met de verkiezingen in 1968 boekte de Christen-Democratische oppositie (CDU) in beide staten winst. In Neder-Saksen kwam zij van 37.5 op 44.2 procent. De Vrije Democraten (FDP) die sa men met de SPD regeren, zag haar aanhang in Neder-Saksen dalen van 9.1 tot 7 procent. In Noordrijn-Westfaien ging zij echter vooruit. De uiterst rechtse Nationaal-Democra- tische Partij (NPD) verdween vrijwel geheel van het toneel- In Neder-Saksen, dat vroeger een van haar bolwerken was, verminderde haarstemmenpercen tage van '5 to 0.4. De communistische partij (DKP) die in 1968 nog niet was opgericht, kreeg nu niet meer dan 0.3 procent van de stemmen in Neder-Sak sen. vandaag gekozen zal worden wanneer voor de tiende maal wordt gestemd. Om zijn verkiezing mogelijk te maken heeft se nator Wahap Guvenc zijn zetel voor Taylan beschikbaar gesteld. Taylan is een onafhankelijk denker. Hij staat als onkreukbaar magistraat bekend. Wordt hij gekozen dan zal hij op 28 maart Cevdet Sunay opvolgen en de zesde president van de Turkse Repu bliek worden. Taylan is in 1910 in Sivas in Oostelijk Anatolië geboren. Hij studeerde rechten in Ankara, waarna hij de rangen van de magistratuur snel doorliep. Op 14 juli 1971 werd hij benoemd tot voorzitter van het constitutionele hof. AMSTERDAM. Vier automobilisten hebben zich gisteren bij de politie ge meld met valse kentekenbewijzen. De vier, die in verschillende delen van het land wonen, waren gealarmeerd door de publikaties over het oprollen van de bende die kentekenbewijzen drukte en verkocht aan autohandelaren. De auto mobilisten ontdekten op beide delen van hun kentekenbewijs de cijfers die de Amsterdamse recherche zondagavond bekendmaakte. Volgens de vier hebben ze hun auto te goeder trouw gekocht. aanpassing van de Organisatie van Amerikaanse Staten aan de om standigheden zoals die op dit ogen blik in de wereld zijn. Een derde agendapunt betreft de „mini-staten” waarvan de meeste Engelssprekende gebieden en eilan den in en aan de rand van het Caraïbische gebied voormalige Britse en Franse kolonies zijn. Argentinië heeft voorgesteld dart men de toelatingseisen voor nieuwe le den in het OAS-handvest aan een nader onderzoek zal onderwerpen. De meeste andere agendapunten van de conferentie betreffen voorname lijk economische en sociale kwes ties en de interne administratie van die organisatie. BONN(Reuter/AFP)- De Sociaal- Democratische Partij van bondskanselier Willy Brandt (SPD) heeft zondag bij plaatselijke verkiezingen in de Westduit se deelstaten Noordrijn-Westfaien en Neder-Saksen respectievelijk winst en verlies geboekt. De verkiezingen, waar aan 1.260.000 kiezers deelnemen, waren nodig als gevolg van een herindeling van gemeenten en districten. ■ft t ml t

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3