Vier progressieve partijen Lokale conferentie van kerken op 7 april in „Spaarnberg Industriebonden Vragen aan deelnemers Ravage op Bushalte en parkeerplaatsen PLASTISCHE INGREEP IN r HARTJE VAN HEEMSKERK Regionale schooldienst in opbouw inventariseert in vijf gemeenten vergaderen over papier-c.a.o. Ogroei- spaarbewijzen aan toonder in stukken van f 1000,- en f 5000,- „St Caecilia” en „Vides” op de planken bespraken inkomstenbeleid Rijksweg 9 /paarbank ELEGANT” II Modehuis fiscaal voordelig uue/t nederland uw geld groeit in 5 jaar van f 1000,-tot f 1400,-of van f5000,-tot f7000,- 1 1WS I .tewr' 5 dinsdag LEVEND CONTACT MET DE GELOVIGEN Eksklusieve stoffen 7 bijzonder geschikt voor schenkingen zuiver toonder papier gelijk bankbiljetten i 4 27 MAART 1973 J. DE JONG VERHINDERD IN VELSEN TE SPREKEN (Van een onzer verslaggevers) Vier thema’s Mgr. Zwartkruis Kort IJmondnieuws VELSEN „De stakingen bij Hoogovens en elders in het land hebben de aanzet gegeven tot een inkomstenbeleid dat niet meer terug te draaien is. Ongeacht of de bon den straks hun zin krijgen en onge acht het feit, dat er nog wel een aantal jaren verder aan gebouwd zal moeten worden”. Tot deze uit spraak kwam maandagavond de NVV-districtsbestuurder W. Tui- nenburg tijdens een bijeenkomst van de PvdA- PPR-, D’66- en PSP- afdelingen in de IJmond. Een bij eenkomst welke werd gehouden in ,,’t Braambos”. In Heemskerk - 5*4 ft? !St. IJ- snd oor end ga- ADVERTENTIE ns- u. irt- na- ns- :er- er- (Van een onzer verslaggevers) ADVERTENTIE n ie n 40 (Van een onzer verslaggevers) I Personeel van gemeentewerken Heems- krk is momenteel hard aan het werk om het straatbeeld in het hartje van de gemeente een ander aanzien te geven. De lokale konferentie van kerken in Velsen. wordt op 7 april om tien uur geopend door mgr. Zwartkruis. De avondmaalsviering om kwart over vijf uur sluit de konferentie af. De volgende vragen worden aan de deelnemers voorgelegd: Na de groepsgesprekken wordt ’s mid dags een plenair gesprek gehouden. Ten overstaan van de gespreksleiding komen Spreekuur. Wethouder ir. J. Camf- ferman (onderwijs en culturele zaken) van Beverwijk is in verband met boom- plantdag verhinderd woensdag 28 maart spreekuur te houden. Diefstal. De politie van Beverwijk heeft een jongen van 15 jaar aangehou den, die uit de jassen van leerlingen van de muziekschool vier portemonnees had gestolen. dan de conclusies op tafel. En om te onderstrepen dat gelovige mensen ge meenschapsmensen zijn wordt het sa menzijn besloten met een avondmaals viering, onder verantwoordelijkheid van de Hervormde Kerk, Centrale Gemeente, Santpoort. We hopen dat iedereen de vrijheid zal hebben om daaraan mee te doen”, aldus pastoor Wüst. personeel van de aldaar gevestigde ge meentelijke diensten eveneens parkeer ruimte is geschapen. De bocht van de Maerelaan naar het Burgemeester Nie- lenplein wordt wat vergroot. Voor het gemeentehuis ontstaat hierdoor een soort De plastische chirurgie in het hartje van Heemskerk wordt afgerond met een drietal dagwinkeltjes op het burgemees ter Nielenplein. De gemeente verwacht met de bouw hiervan over twee tot drie weken te kunnen beginnen. VELSEN-NOORD. De besturen van de industriebonden NVV, NKV en CNV hebben maandag aan de leden per circu laire medegedeeld, dat zij na een viertal besprekingen over de aan te brengen wijzigingen in de c.a.o. voor de papierin dustrie en met name voor Van Gelder Papier, besloten hebben zich in eigen kring hierover te beraden. Daartoe hebben de bonden besloten de leden van het bedrijf Van Gelder Papier Velsen in vergadering bijeen geroepen op donderdag 29 maart om half acht en kwart over tien des avonds in Cultureel Centrum „De Schouw”. :o n Pas wanneer men op deze wijze een inventarisatie gemaakt heeft zal het al gemeen bestuur in verschillende werk groepen een definitieve schets van de Haute Couture Kleding naar maat Knippatronen naar maat pasklaar FRANSE COUPE ZIJLSTRAAT 95 t.o. STADHUIS 20 /au De en n n «f ir i- >e d it >g ij d is ij rk- -21 i. ij !n t- Zan tot de s. eo- ondermeer: voor hen wier inkomen na 5 laar lager Is dan hun huidige inkomen iek. u.; en ugd m- T>- L Gaat het goed met de oecumene in Nederland? Het is maar de vraag. Sinds begin 1969, toen de Oecumenische Raad van Kerken, drijvend op enthousiasme en vrijblijvend idealisme, werd omgezet in een zakelijke Raad van Kerken, is de oecumene grotendeels een zaak van het middenkader geworden. Plaatselijk kwa men moeizaam enkele activiteiten tot stand: de maatschappelijke hulpdienst, vrijblijvende kanselruil, avondsluitingen in bejaardenhuizen. Het grondvlak bleef verre van de activiteiten. Toch zouden juist hieruit de impulsen moeten ko- Hoe groot het belang is dat aan deze lokale konferentie, de eerste in Neder land, wordt gehecht, blijkt wel hieruit dat de bisschop van Haarlem, mgr. drs. Th. Zwartkruis, de opening zal verrich ten en dat vicaris Koper de gehele dag aanwezig zal zijn. Als algemeen gespreksleider is de heer J. van Os van den Abeelen aangetrok ken. Van deze gewezen voorzitter van de Velser Gemeenschap, die ereburger van Velsen is, zal men ongetwijfeld een inspirerende leiding mogen verwachten, toegespitst op de verantwoordelijkheid van de kerken in deze wereld. Opgemerkt werd, dat met betrekking tot het kernpunt: centen inplaats van procenten, niet is gezegd, dat er altijd verhogingen in centen moeten komen. Voorshands geldt dit uitsluitetnd voor 1973, met het doel te komen tot een verbetering voor de laagstbetaalden waarbij de hogere inkomensgroepen ge lijk kunnen blijven en iets opofferen voor de lagere groepen. De spreker verklaarde, dat het voor de werkgevers geen enkel verschil maakt, daar de kosten niet veranderen. Het is uitsluitend een kwestie van een andere verdeling. Evenmin wordt door de eisen van de industriebonden een andere maatschap pij gecreëerd. Hij noemde het voorts een idiote zaak, dat een beperkte topgroep een bepaalde vrijheid heeft terwijl het inkomen van deze mensen ook zonder hen geregeld wordt. De bonden willen Aanvankelijk zou stakingsleider J. de Jong van de Industriebond NVV op het spreekgestoelte verschijnen doch de ont wikkelingen van maandagmiddag noop ten hem om half zes die dag ijlings naar Driebergen te gaan. Zijn aantekeningen voor de bijeenkomst in ,,’t Braambos” werden echter door W. Tuinenburg voorgelezen aan een aandachtig gehoor dat de zaal vrijwel geheel bevolkte. In de uiteenzetting werd nog eens in de herinnering teruggeroepen de nota Piet Vos, welke door de vakcentrales werd overgenomen als basis voor de nota „arbeidsvoorwaarden 1973’ De ge hele gang van zaken der afgelopen drie maanden, compleet met eisen aan over heid en werkgevers is daarbij zowel kort zakelijk als duidelijk de revue gepas seerd. (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK Het straatbeeld in bet hartje van de gemeente ondergaat momen teel een plastische ingreep. Personeel van de dienst gemeentewerken verlegt op het Burgemeester Nielenplein en in de Zaalberglaan straten en trottoirs, waardoor het verkeer een wat gemakkeltfker te nemen route krijgt voorgeschoteld en het winkelend publiek over voldoende parkeerruimte kan beschikken. Verder zal aan schoolhoofden en over legorganen op onderwijskundig gebied een introductiebrief gezonden worden, waarin een enquête wordt aangekondigd Door een onderzoek hoopt men een dui delijk beeld te krijgen van hetgeen plaatselijk op het gebied van onderwijs begeleiding wordt verricht, terwijl men tevens wil nagaan welke ideeën en wen sen er leven met betrekking tot een regionale schooladviesdienst men, en daarom wil de landelijke Raad van Kerken komen tot een levend con tact met de „onwetende gelovigen”. Al lereerst moet dit op plaatselijk niveau worden geïnspireerd en daarom wordt er, op 7 april een Lokale Konferentie van Kerken gehouden in Velsen, en wel in „Spaarnberg”. ook dat gebied onder controle krijgen, mede in het belang van de leden uit die groep. Hierna ontspon zich groepsgewijs een discussie, waarvan het resultaat later op de avond aan de heer Tuinenburg werd voorgelegd. Deze gaf daar tot slot zijn visie op. HEEMSKERK. Fanfare en drum band St. Caecilia geeft maandagavond 2 april in de zaal van de Morgensterkerk aan de Vrijburglaan een donateurscon- cert Na de pauze van het concert, dat om 20 uur begint, brengt de IJmuider Operette Gezelschap „Vides” een frag mentarische uitvoering van de operette „Boccacio” van Franz von Suppé. Diri gent is Edwin Wolf. Het is de bedoeling dat juist het grondvlak hier aan het woord komt en dat men een idee kan krijgen wat er in de verschillende kerken en groepen leeft. MMaar daar zal het niet bij blij ven. Het is niet de bedoeling dat na de konferentie de resultaten worden door gespeeld naar het landelijk congres „Kerken in Nederland op weg naar 1974” en dat men dan met de handen over elkaar gaat zitten. De Raad van Kerken in Velsen meent dat deze konferentie een vervolg moet krijgen. Brandende problemen, die tijdens het samenzijn voor de dag komen, zullen meteen moe ten worden aangepakt. En het ligt in de lijn der verwachtingen dat dit niet voor namelijk hoogkerkelijke kwesties zullen zijn. Integendeel, de verbondenheid van de kerk met deze aarde, het besef dat het christen zijn consequenties heeft voor het zijn in deze wereld en vele complicaties met zich meebrengt, zal met zich meebrengen dat de aanwezigen geconfronteerd zullen worden met hun verantwoordelijkheid in de oecumene („hele wereld”). „Hoe zullen we de bood schap van het evangelie handen en voe ten in deze wereld geven?” zal een belangrijke opgave zijn voor de deelne mers. Volgens de chauffeur van de vracht wagen, die op de rechter rijbaan reed, trok zijn combinatie plotseling naar rechts, waardoor hij via de berm in een sloot tercht kwam. Terwijl kraanwa- gens bezig waren de vrachtwagen te lichten, kon een met 130 kilometer per uur rijdende Citroën DS, bestuurd door een 62-jarige inwoner van Alkmaar, niet tijdig tot stilstand komen en schoof onder een Opel, bestuurd door een 45- jarige inwoner van Den Helder. De Opel werd hierdoor omhooggeworpen en kwam, na één maal over de kop te zijn geslagen, in de middenberm terecht. Bei de wagens werden zwaar beschadigd, geen der bestuurders liep letsel op. UITGEEST. Een met grint gela den vrachtwagen, die door een 52-jarige Haarlemse chauffeur werd bestuurd, is gistermiddag op rijksweg 9 richting Alk maar door nog onbekende oorzaak van de weg geraakt en in een sloot terecht gekomen. De totaal verwoeste vrachtwa gen moest door twee kraanwagens uit de sloot worden getrokken. In de file, die tjjdens deze werkzaamheden op rijksweg 9 ontstond, deed zich nog een botsing voor tussen twee personenauto’s, die bel den zwaar werden beschadigd. Persoon lijke ongelukken deden zich niet voor. IJMOND- Bil het opzetten van de overigens formeel nog niet bestaande regionale Onderwijsbegeleidingsdienst Midden-Kennemerland heeft het alge meen bestuur gisteravond besloten de vijf deelnemende gemeenten een opgave te vragen van de bedragen die zij dit jaar voor deze dienst hebben gereser veerd. Van het burgemeester Nielenplein wordt een paar meter afgehaald om autobussen in staat te stellen passagiers uit en in te laten stappen. De halte verdwijnt met een flauwe bocht in het plein, zodat de bus het doorgaande ver keer niet hindert. Tegenover het ge meentehuis komt parkeerruimte. Een trottoir scheidt de parkeerplaats van de afgesloten Zaalberglaan, waar voor het De bestaande onderwijsbegeleidings diensten van Heemskerk en Velsen zul len verder een praatnota opstellen. Hier in zal een overzicht worden gegeven van wat er op nationaal niveau bij de onder wijsdiensten gaande is. Verzoening 1. „Kunnen we onze rigen bijbelverklaring relativeren, zo dat we ook de interpretatie van de ander kunnen waarderen, ook al zijn we het er niet mee eens?” 2. Welke punten hielden ons als kerken geschei den, en gelden die nog? 3. Wat is zo wezenlijk in uw eigen kerk dat u het niet wilt missen? Gemeenschap 1. Betekent de doop dat we de dopeling opnemen in een bepaalde kerk of bedoelen we daar mee de geloofsgemeenschap rond Christus? 2. Zijn we bereid elkaar toe te laten tot de eigen communie? 3. Hoe staan we tegenover de weder zijdse ambtserkenning van predikant ïn priester? 4. Welk gezag geeft u aan uitspraken van theologen, predi kanten, priesters, gemeenteleden, pa rochianen op het gebied van geloofs opvattingen? Samenwerking 1. Kent u in eigen omgeving een project waaraan we samen zouden moeten werken omdat het te groots is voor één kerk? 2. Vindt u het juist dat „samendoen” soms kan betekenen dat aan een bepaalde kerkgemeente wordt opge dragen wat eigenlijk allen samen zouden moet endoen? 3. Wat zijn de ervaringen met taken die we reeds samen doen? Wat kunnen we hieruit leren? schooladviesdienst samenstellen. Eerst dan is het mogelijk bestaande diensten en activiteiten in te bouwen, aldus ver klaarde Velsens wethouder Roessingh, die de vergadering van het algemeen bestuur gisteren voorzat in het stadhuis van Velsen. Hij kondigde aan fiat op de vergadering van 17 april aanstaande de verkiezing van het dagelijks bestuur aan de orde zal komen. Vier thema’s zullen in groepsgesprek ken worden behandeld: „Verzoening”, „Mededeelzaamheid”, „Samenwerking” en „Gemeenschap”. De inleidingen hier bij zullen worden gehouden door ds. L. Drost (gereformeerd), pastoor Chr. J. Wüst (r.k.), mej. da M. C. Stubbe (doopsgezind) en ds. L. Brink (Ned. Her vormd). Wij spraken met een van de inleiders, pastoor Wüst, die verheugd is over de grote belangstelling die de loka le konferentie trekt. „Het zal gaan om de verhouding God- wereld-kerk”, zegt hij. „In deze konfe rentie zal duidelijk moeten worden hoe men dit ziet, hoe het spanningsveld ligt. Plaatselijk is er over deze drie punten al gesproken, waarbij allerlei reacties los kwamen. „Wat moeten we ermee doen?” werd in die bijeenkomsten gevraagd. Men besloot te trachten tot een lande lijk overzicht te komen. Wat is er haal baar, wat moet er gebeuren? Daarom komen er nu plaatselijke kopferenties waarin het materiaal moet worden ver zameld. Daarin kunnen we van het grondvlak horen hoe men de kerk nu ziet, wat er te doen staat. In die vier groepen zullen veel dingen aan bod komen. De verzoening tussen de kerken in groep 1, de communicatie in groep 2, de samenwerking in groep 3. Want er kan door de kerken samen nog veel meer samen worden gedaan dan nu Mededeelzaamheid 1. Wat waarde ren we wel en niet bij de andere kerk? 2. Wat heeft de voorkeur als weg tot elkaar: a. bij elkaar in de kerkdienst komen b. kanselruil c. g. gemeenschappelijke diensten? 3. Hoe ziet u de toekomst van de Kerk van Jezus Christus? pleintje, met de ongelijkheid voor bruidsauto’s de stoep van het raadhuis te bereiken. gebeurt. Daarna komt dan de gemeen schap aan de beurt. Een gemeenschap ten dienste van de hele wereld. Maar laat men vooral niet denken dat het alleen maar theoretisch gepraat zal wor den. Als er concrete voorstellen komen, als iemand vraagt waarom iets niet wordt gedaan terwijl het wel mogelijk is,dan zullen er spijkers met koppen moeten worden geslagen. Staande de vergadering zal het dan vaste vorm moeten krijgen, zullen mensen opdracht moeten krijgen, te gaan organiseren. We moeten dan niet wachten tot de lande lijke konferentie, maar plaatselijk zo snel mogelijk verder werken. Zo alleen kan de oecumene een samen op weg zijn”.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 5