Haarlems concertzaal moet zwembad-karakter kwijt BELGISCHE POLITIEKE BOEKEN Drinkt u caffeine Rademakers film goed voor export Simon Wiesenthals speurtocht naar achtergrond jodenvervolging Columbus ontlokt kritiek Nieuwe visie op vrije koffie? Nieuwe leiding Nieuwe Komedie VAN NELLE SUPRA [l Van Nelle SUPRA Verleden van utopisten en communisten opgerakeld Alphenaar TOEWIJDING VAN DR. DE VRANKRIJKER Grammofoonplaten nieuws! VASTE STOELEN, OPLOPENDE VLOER BETER LICHT Bridge in goede NERO ALS MAN Supra, de bekende vacuumgemalen kwaliteitskoffie, is er ook in caffeine vrije vorm. Koffie, diehetvolle pond geeft aan smaak en geur Geniet er maar rustig van! caffeine vrij 1'2,88 per pak. handleidingen i -in» “F’"* II B i 13 12 WOENSDAG 2 8 MAART 19 7 3 (Van onze kunstredactie) Toneelschuur Vaste stoelen Boekverbrandingen HAARLEM Dé grote zaal van het Haarlemse concertgebouw moet af van zijn zwembadkarakter, maar de vermaarde akoestiek moet be houden blijven. Dat meent het be stuur van de stichting Stadsschouw burg en Concertgebouw, die bij het college van B. en W. van Haarlem een verbouwingsplan heeft inge diend, waarvan de kosten globaal op 2.300 000 zijn geraamd. Het ge bouw moet een écht Concertgebouw worden, aldus het bestuur. Veel te weinig is in Neder land bekend waarom en hoe be paalde mensen maatschappelijke toestanden hebben 'willen ver beteren. De vragen die zij op wierpen kennen wij allemaal: „Waarom is er ongelijkheid? Waarom reageren veel mensen zo egoïstisch? Wat komt er te recht van de christelijke naas tenliefde? Het antwoord op die vragen wordt vaak te simpel ge formuleerd, soms ook zjen we door het bos de bomen het bos niet meer en laten elke verdere beantwoording achterwege. Oplopende vloer snel filter KRUISWEG 47-49 HAARLEM TEL. 023-320244 ADVERTENTIE DOMELA NIEUWENHUIS ADVERTENTIE (Van onze bridge-medewerker) en A. W. I (Van onze kunstredactie) Koffiebranderij*!! einde 17*2 V, Dutch Swing College Band met Teddy Wilson L.P. is he den bij Alphenaar in voorraad. OOK VOOR DE toehoorders wil het bestuur al dit jaar iets doen. Men kan 1500 stoelen overnemen van de Doelen in Rotterdam (kosten ƒ11.600) en deze vast in de grote concertzaal zetten. Het bestuur wil af van de losse stoelen die nu telkens in- en uitgeruimd moeten worden. Daarbij moet een gewicht van 35 ton verplaatst worden door een ploeg De stellingen van Wiesenthal zijn in feite niets meer dan een nieuwe bijdrage tot de serie mystificaties die rond de persoon van Columbus is geweven. Het „Onze anarchisten en utopisten rond 1900”. (Een uitgave van Fibula-Van Dishoeck in Bussum). is niet moeilijk om de schrijver op een aantal onjuistheden te betrappen. Te ge makkelijk vertaalt hij het woord „Mo ros” (Moren-Arabieren) in het dagboek van Columbus voor het woord „joden”. Het is het probleem van de historicus, die meer in zijn these dan in de feiten gelooft. De Amerikaanse onderzoeker Samuel Elliot Morrison, die zijn gehele leven - aan de studie van Columbus heeft ge wijd en alle reizen van de middeleeuwse ontdekker met een zeiljacht opnieuw heeft gevaren, verwerpt de theorie dat Columbus een jood was. Hij stelt dat Columbus geen woord over het vervolg de joodse ras heeft nagelaten en hij gaf zelfs uitdrukking aan zijn wens om hen uit te sluiten van de landen die hij zou gaan ontdekken. vrijdag 30 maart 1973 a.s. star ten wij met de verkoop van een grote partij grammofoonplaten zonder hoes. Voor platenlief hebbers is dit de moeite waard. Pop - klassiek - jazz - populair. De stoelen in de Haarlemse Concertzaal. Het kon niet uitblijven dat Wiesen thal, kenner bij uitstek van het meest afzichtelijke deel van de Europese he dendaagse geschiedenis, zou gaan zoeken naar historische verklaringen voor de bizarre hysterie van de jodenmoord in de jaren veertig. Vijf eeuwen moest hij OP DE AGENDA van deze vergade ring staat o.a. ook het plan van de Toneelschuur voor de verbouwing van het Bavogebouw in de Smedestraat en de huidige schietzaal daarachter .Verder komt het interimrapport over het ge bruik van het vroegere Grote Gasthuis ter sprake en de beheersvorm van dit gebouw, waarover de meningen uiteen lopen. Bij de verschijning van het boek in Duitsland is Wiesenthal verweten dat hij geobsedeerd is door het joodse vraagstuk en dat hij oogkleppen op heeft. Volgens zijn Duitse critici zijn volgens hem alle grote gebeurtenissen in de geschiedenis het werk van joden, hetgeen te dol wordt genoemd. Een feit is echter dat het boek „Zeilen der hoop” een redelijke schijn van waarschijnlijkheid h eeft en een bijdrage is tot een discussie. AMSTERDAM. „Het is nooit mijn bedoeling geweest een boek over Colum bus te schrijven.” Met deze woorden leidde Simon Wiesenthal gisteren in Amsterdam de verschijning in van de Nederlandse uitgave van zijn boek „Zei len der hoop”, waarin hij dus tegen zijn bedoeling in een historische visie geeft op de man, die 480 jaar geleden Ameri ka ontdekte. Hij is tot dit boek geko men, niet omdat hij naar de historische achtergronden zocht van de man, die de grootste ontdekkingstocht over de aard bol zou maken, maar omdat hij de oorsprong zocht van de Europese joden vervolging, die in de Tweede Wereldoor log voorlopig haar laatste misdadige uit barsting vond. Dat onderzoek voerde hem terug tot het Spanje van de Middel eeuwen, de Inquisitie, en de eerste po groms tegen de joden en hun verban ning uit Spanje in 1492; hetzelfde jaar waarin Columbus Amerika ontdekte. Nieuwe Komedie in de huidige opzet is uit elkaar gevallen door interne meningsverschillen en een nieuwe taak omschrijving, die vormingswerk inhoudt voor Den Haag en Rotterdam. men van Israel, die volgens de overleve ring na de splitsing van het joodse rijk in Indië en Azië een heenkomen hadden gevonden. Het zoeken door de twee stammen van Juda, waar alle Europese joden van afstammen, naar de tien ver strooide stammen Israels, behoort vol gens Wiesenthal tot een onverbrekelijk deel van het joodse messiaanse denken. De plannen voor het concertgebouw worden vrijdagmiddag besproken in een openbare vergadering van de gemeen telijke adviescommissie voor kunstzaken. Deze vergadering begint op twee uur in het Concertgebouw zelf met een rondlei ding. gezocht voor de onvrijheid, de onge lijkheid en de knechtschap. Dr. A. C. J. de Vrankrijker heeft een aantal van deze wereld verbeterende groe pen uit het verleden bestudeerd en er een aardig boekje over geschreven: tiende eeuw in Spanje verbrand, evenals in onze jaren veertig de joodse cultuur in Duitsland werd vernietigd. Dat Wiesenthal bij zijn navorsingen is gestoten op de mysterieuze figuur van Christoffel Columbus is haast onvermij delijk. Het ultimatum van de Roomse koningen Isabella en Ferdinand aan de Spaanse joden, dat zij onverwijld het land moesten verlaten, liep af in de nacht van 2 augustus 1492. In de vroege ochtend van 3 augustus in datzelfde jaar, slechts zeven uur na het verstrij ken van het ultimatum, voer Columbus met zijn drie schepen de haven van Palos uit, de Nieuwe Wereld tegemoet. Wie was Columbus en waarom voer hij precies op die fatale dag uit Spanje weg. Bijna vijf eeuwen lang is de af komst van Columbus voor alle historici een raadsel. Volgens de meest gangbare mening is hij afkomstig uit Genua en komt hij via Lissabon Spanje binnen. Volgens Wiesenthal i s hij een jood afkomstig uit het gehucht Genova op het eiland Majorca. Hij werpt de revolu tionaire these op, dat de Spaanse joden vanuit de nooddruft van hun vervolging Christoval Colon zoals hij zou heb ben geheten hebben uitgezonden om te zoeken naar de tien verstrooide stam- teruggaan om parallellen te vinden met de Duitse concentratiekampen en de „Ausradierung” van bijna een geheel volk: de Inquisitie in Spanje. Volgens Simon Wiesenthal hebben de Duitsers niets nieuws uitgevonden. Hun criminele inventiviteit voor massamoord stamt uit het nationalistische Spanje dat, zich bevrijdend van de Moorse overheer sing, op wrede wijze eveneens ontdeed van de joden. In het christelijke Spanje herstelden in 1479 de katholieke konin gen Isabelle en Ferdinand naar Spaans model de Inquisitie, die reeds in 1233 door het Vaticaan was ingesteld voor het opsporen van ketters en het geweld dadig behoud van het christelijk geloof in Europa. De Man, die in de Tweede Wereld oorlog de Belgische vakbonden pro beerde samen te brengen in de Unie voor Hand- en Geestesarbeiders wilde volgens de schrijfster „een tussenpo sitie innemen tussen anglofielen en germanofielen met het gevolg dat hij voor beide groepen onaanvaardbaar werd”. Hij had aanvankelijk „ver trouwen in de bezetter, en in de vernieuwingsmogelij kheden”. Kortom, een omstreden figuur, deze voormali ge Belgische minister, die in 1953 bij een auto-ongeluk in Zwitserland om het leven kwam. Het boek van De Jonghe is een volumineuze poging om „nieuw licht op een van de meest omstreden poli tieke kwesties in de eigentijdse ge schiedenis van België” te laten schij nen. eD studie, voorzien van honderd- vijfentwintig bladzijden in akelig kleine lettertjes afgedrukte noten, gaat minutieus in op de Konings kwestie (Belgen schrijven zoiets met een hoofdletter). Dat wil zeggen op de houding van Leopold III, die het eind 1940 nodig vond om in Berchtes gaden met Hitler te gaan praten. Het kostte hem na afloop van de oorlog wel zijn troon. Beide boeken werden uitgegeven door „De Nederlandsche boekhandel” een uitgever, gevestigd in Antwerpen en Utrecht. Het gaat er volgens Wiesenthal niet om wat wij nu weten van de historie, maar om wat de joden in Spanje in de late Middeleeuwen konden weten. Sedert de negende eeuw beweerden joodse on derzoekers dat de tien stammen van Israel na hun verdrijving in de tiende eeuw voor Christus in Azië waren aan geland. Onder dwang tot het Christen dom bekeerde joden, die tot de hoogste raadgevers van koningin Isabella en ko- ning Ferdinand behoorden, geloofden dit ook en zij waren het die het avontuur van Columbus de eveneens bekeerde Majorcaanse jood Colon financierden en niet Isabella zelf, die volgens histori sche fabels haar juwelen voor dit doe) zou hebben verkocht. Twee nieuw verschenen boeken, te zamen zo’n duizend bladzijden, gaan in op specifiek Belgische politieke zaken. Het zijn de biografie van soci alistenleider Hendrik de Man, uitvoe rig, grondig om niet te zeggen uitput tend beschreven door Mieke Claeys- Van Haegendoren en „Hitler en het politieke lot van België I” van de historicus Albert de Jonghe. In een bonte rij worden ze door De Vrankrijker in de herinnering ge bracht: de Vrijlandbeweging, de anarchisten en anarchocommunisten, de aanhangers van Domela Nieuwen huis, de syndicalisten en de leden van Van Eedens „Walden”. Weinig van hun idealen is uitgekomen. „Utopisten en anarchisten werden randfiguren zonder veel invloed”, zo concludeert de schrijver. En toch. Altijd zullen er kabouters en provo’s blijven bestaan, verguisd en bespuwd, maar gewapend met het wensbeeld van vrijheid in liefde, geluk en tevredenheid. Ze zul len zich steeds anders noemen en misschien zal alleen het feit dat ze er zijn hoop bieden voor mensen zoals nu levend tussen steen, asfalt en inigeblikte medemensen op jacht naar méér macht, méér geld en méér zin loze zaken. Eén citaat uit het hoofdstuk over Domela Nieuwenhuis: „De mens heeft verlossing uit de bestaande economi sche verhoudingen nodig. Daarom”, zegt Domela Nieuwenhuis, „Wensen wij: decentralisatie in de politiek, en centralisatie op het gebied der econo mie. De commune, de gemeente moet dus hoofdzaak worden en de zelfre gering der verschillende communen het streven. Op dat standpunt wordt de staat niets anders dan de som der communen.” Het zou gisteren gezegd kunnen zijn. VOORDAT DE GROTE zaal aan de beurt komt voor vernieuwingen, wil het bestuur eerst de acommodatie voor de bespelers van het concertgebouw verbe teren. De huidige arbeidsomstandigheden voor het Noordhollands Philharmonisch Orkest zijn „volstrekt onvoldoende”. Voor 90 tot 100 mensen moeten o.a. de volgende ruimten beschikbaar zijn: aparte kleedkamers voor dames en he ren, een kantine, twee stemkamers, twee solistenkamers, technische ruimten en een dirigentenkamer. Om deze problemen op te lossen wil het bestuur in de aanstaande zomer een nieuw gebouw in de tuin neer zetten en de huidige ruimten achter het podi um verbouwen. Ook de keuken wil men dit seizoen vernieuwen. Bij elkaar zou er dit jaar 1 miljoen voor verbou wingen moeten worden uitgegeven. VACUUM Wie een aanloop nodig heeft naar de wereld van de verbeteraars zoals Jan Stoffels (voor landnationalisatie), de anarchist Vliegen of de onprakti sche prakticus Van Eeden, wiens ide alisme na de mislukking van Walden tenslotte wegstierf, weet nu een ver trekpunt: het met veel toewijding verzamelde materiaal hierover in De Vrankrijkers „Onze anarchisten utopisten rond 1900.” BIJ HET BRIDGEN zijn talrijke systemen in zwang. Enkele van de bekendste zijn wel: Culbertson, Acol, Ekas, Napolitaans en Goudsmit, De rij is lang niet compleet, doch het zou te ver voeren ze alle te noemen. Degenen die deze systemen gebruiken hebben vanzelfsprekend slechts één doel: tegen hun tegenstanders de bes te score te bereiken. Dat het in de praktijk dikwijls anders uitpakt is het gevolg van het feit dat het volgen van een bepaalde speelwijze gecombi neerd dient te worden met spelinzicht en daar mankeert het dikwijls aan. De laatste tijd maakt het door de Chinees Wei ontwikkelde Precisiesys- teem veel opgang. Bekende Ameri kaanse-, Engelse- en Italiaanse spelers zijn ertoe en met groot succes overgegaan. Ook in Nederland vindt het steeds meer aanhang. Drs J. K. Kroes, een kenner bij uitnemendheid van de varianten die zich bij bridge voordoen, heeft van het systeem een volledige beschrijving gegeven en met talrijke voorbeelden toegelicht in zijn boek „Precisiesysteem” Ook de zoge naamde thuisbridgers, zullen door zich het Precisiesysteem eigen te ma ken in hun spel groeien en daardoor beslist betere resultaten bereiken. Van dezelfde auteur verscheen ook het „Volmaakt partnerschap” met als ondertitel: „Hoe misverstanden voor komen kunnen worden”. Er bestaan talloze biedsituaties die door goede afspraken voorkomen hadden kunnen worden. Kroes voert talrijke aan de practijk ontleende biedproblemen ten tonele en behandelt die op heldere wijze. Hij werd, zo meent Ronalds, hele maal geweven in de kokon van intri ges, met aan het weefgetouw, zijn niets ontziende moeder Agrippina, die haar zoon zelfs verleidde met haar naar bed te gaan, omdat dat zo in haar plannen paste. Opmerkelijk in dit boek is het feit, dat niet Nero de grote brand van Rome heeft aange stoken, maar dat de christenen hier, volgens de schrijfster, de hand in hebben gehad. Dat is iets anders dan we vroeger op school leerden. van acht man, die flinke overuren moet maken, meestal ’s nachts. De hiermee samenhangende kosten zijn in de regel nog niet voor de helft op de huurders te verhalen. Bij een vast stoelenplan moet het concertgebouw verschillende activiteiten afstoten, zoals feesten, examens en modeshows. Het bestuur meent, dat de praktijk al heeft bewezen dat dergelijke evenementen in Schalker-erf gehouden kunnen worden en in de toekomst in de evenementenhal, die op het nieuwe Sta tionsplein is gedacht. De stoelen overne men uit de Doelen kost veel minder dan het opknappen van de bestaande, totaal af getrapte stoelen. Dat zou op ƒ60.000 komen, aldus het bestuur, terwijl men nu voor zo’n ƒ15.000 klaar kan zijn. DE NIEUWE PLANNEN zijn van stadsarchitect Wiek Röling. Hij denkt aan een nieuwe ingang van het concert gebouw aan het Klokhuisplein, betere oplossingen voor foyers en garderobes. Het belangrijkste deel van zijn plan is een totaal verbouwde grote zaal. Hij wil een nieuwe vloer, die oploopt tot boven het huidige balkon en de aanleg van AMSTERDAM. Voor de nieuwe speelfilm van Fons Rademakers „Niet voor de poesen” (Because of the cats), die zijn roulatie in de Nederlandse bios copen is begonnen, blijkt in het buiten land grote belangstelling te bestaan. Binnen één week werd de film verkocht aan de Scandinavische landen Spanje, Zwitserland, Oostenrijk, Engeland, Frankrijk, Duitsland, Italië en Japan. Ook met andere landen, waaronder de Verenigde Staten, zijn onderhandelingen gaande, zo deelt de afdeling publiciteit van Amstel Film namens Fons Radema kers mee. 7///////////////////^ -- CAFFEINE VRIJE h. GEMALEN KOFFIE In de Inquisitie herkent Wiesenthal het model voor de vervolging die latei door de Duitsers zou worden toegepast De middeleeuwse ketterhaat leidde tol dezelfde gevolgen als later de Duitse jodenhaat. De bloed-en-bodem-theorie deed toen reeds opgeld. Het bewijs te moeten leveren een christen te zijn, werd later het bewijs Ariër te zijn. Hebreeuwse boeken werden in de vijf- schrijfster van een roman over Christus, bezien door de ogen van Johannes, heeft nu ook het leven van de „anti-christ” keizer Nero in een stevig boekwerk vastgelegd. Ze heeft geprobeerd Nero menselijk te bena deren. Ze heeft de gruwelijke Romein geschetst als een man, die in feite slechts gedreven werd door het fa tum, het noodlot van zijn omgeving. Toch zijn er altijd groepjes mensen geweest, die een oplossing hebben twee zijbalkons met een goed zicht op het podium. Het bestuur van het con certgebouw staat achter het plan van Röling „uiteraard met de aantekening dat de allerhoogste prioriteit verleend moet worden aan de akoetische proble men die ongetwijfeld zullen rijzen”. De grote zaal (met zijn zwembadka rakter) moet andere kleuren en ander licht krijgen. Visuele aspecten zijn een extra steun voor de oren, aldus het bestuur. Ook de voorzaal en de gangen moeten gezelliger worden. De ingang van het gebouw moet open zijn. De verbinding met de straat kan veel direc ter, door middel van glas. Hal en kanto ren moeten met elkaar in een open verbinding staan. Kortom, aldus het be stuur, „een argeloze bezoeker dient ge confronteerd te worden met mensen, niet met bijziende of blinde loketten”. Een informatiebalie moet er eveneens komen. Als laatste prioriteit stelt het bestuur verbetering van het uitwendige van het gebouw en de aanleg van een nieuwe tuin. SAKLBUi I 8 ‘ft K IX! DEN HAAG. Met ingang van 1 september zal de leiding van Nieuwe Komedie worden gevormd door: Leo Beyers, direkteur-artistiek leider, Ben Bos, dramaturgisch leider en Wim Odé, zakelijk leider. Leo Beyers is momenteel artistiek lei der van het Centrum voor Ontmoeting met Toneel (C.O.T.) in Eindhoven en voorts docent aan de toneelscholen te Maastricht en Amsterdam. Het ligt in de bedoeling dat de overige artistieke me dewerkers van het C.O.T. hun werk binnen het kader van Nieuwe Komedie zullen voortzetten. Ben Bos stapt uit de journalistiek over naar toneel. Hij is redacteur van de Nieuwe Linie,, waarvoor hij o.a. over toneel schrijft. Wim Odé tenslotte is gedurende een aantal jaren stafmede werker geweest van het Nederlands Centrum voor Amateurtoneel. De laatste twee jaar is hij als docent verbonden aan de kulturele afdeling van de Sociale Akademie in Rotterdam. De „Ik, Nero”, door Mary Ronalds, verscheen bij de Zuidhollandsche Uitgeversmaatschappij NV in Den Haag.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 13