PLAN VAN IMF-COMMISSIE VAN TWINTIG: Feest bij HAL Betogers„Zoen voor Britse economie groeit gestadig PTT-experiment met goedkope luchtpost NIEUWE STICHTING WELZIJN BUITENLANDSE WERKNEMERS bedrijvend or: Philipsdirectie wijst eisen vakbonden af Geen goederen per trein naar Italië -I B '1 NV Hardmetaal is gered Bakkenist" I EWIJ OfAM Aardappels blijven voorlopig duur Andere organisatiestructuur voor Amsterdamse problemen Caransa doet drie hotels van de hand „Surface Airmail Lifted postsysteem” I '.«UI •:='W 19 18 28 MAART 1973 WOENSDAG (Van onze redacteur in Washington) 1 Prof. Zijlstra Dit jaar mogelijk 5 pet i (Van onze redactie in Amsterdam) fr Activiteiten Mag Opgeschort o Sr- ACHT Zeepost e '3! AMSTERDAM. Nationaal gezien is er geen beleid voor het welzijn van buitenlandse werknemers in Nederland. Het economische belang is tegengesteld aan het belang van de buitenlandse werknemers waar het welzijn betreft. Als deze mensen een goede huisvesting en op vang krij gen en ze worden ruimschoots wegwijs gemaakt inzake rechten en plich ten in ons land, laten ze hun vrouw en kinderen overkomen en blijven eventueel hier. Die kinderen gaan naar school, ontwikkelen zich te veel om dezelfde klusjes op te knappen als hun ouders en dan moeten er weer nieuwe gastarbeiders worden aangetrokken naar dit toch al zo volle land. Dat is een reëel probleem, maar mogen we ons er daarom van laten weerhouden het welzijn van deze mensen te helpen verbeteren? ■hl -j Uiteenlopen „Allerlei oorzaken” I - 0? I - i n, I -13 Terug naar vaste valutakoers j. ■O1" Intussen EINDHOVEN. De directie van Phi lips die vorige week reeds de uitbreiding van de werkingssfeer van de Philips-cao afwees, heeft gisteren bij het voortzetten van de onderhandelingen meegedeeld dat zij niet akkoord gaat met een gelijke nominale verhoging en een maximum in de prijscompensatie. verricht en door het verstrekken van informatie in de ruimste zin des woords. Informatie aan de Nederlandse samen leving i n Amsterdam omtrent achter gronden en het karakter van de groepen van buitenlandse werknemers, en aan de buitenlanders o ver de Nederlandse sa menleving, in het bijzonder over hun plaats daarin en de aspecten van sociale, culturele en economische aard. Dat kan hem geld kosten en het kan hem vervreemden van lijn land. Een ander bevalt het hier zo goed dat hij zijn vrouw en kinderen over wil laten komen en zich hier helemaal wil vesti gen. Die heeft wei belang bij een goede huisvesting en een beter begrip van de Nederlandse samenleving en taal, omdat hij dan makkelijker vooruit zal komen”. „Dit onderwijs is nu t ot de grote vakantie opgeschort omdat er een prin cipieel verschil van mening over bestaat. Het ministerie van CRM, dat ons wel zijnswerk voor 95 pet subsidieert gemeente Amsterdam vijf pet wil het niet erkennen als onderdeel van de samenlevingsopbouw onder buitenlandse werknemers. 1 I Volgens artikel 3 wil de stichting dit doel bereiken door te bevorderen dat de in Amsterdam aanwezige instellingen en diensten op sociaal-cultureel, recreatief en ander terrein hun dienstverlening mede gaan afstemmen op de buitenland se werknemers; en door het verlenen van advies en bijstand aan diensten en instellingen op wie de buitenlanders een beroep doen. Verder door allerlei activi teiten te ontplooien en het tot stand brengen van voorzieningen waar deze nog niet door de daartoe aangewezen Instellingen worden of kunnen worden De consumentenbestedingen in reële termen stegen met 7 percent tegen een stijging van 2,5 percent in 1971. Hoewel 1972 een teleurstellend jaar was voor investeringen voor de verwerkende in dustrie, is het toch enigermate bemoedi gend dat de teruggang van ongeveer tien percent ten opzichte van 1971 zich in de eerste helft van het jaar voordeed. WASHINGTON Het nieuw te ontwerpen plan voor het internationale geldverkeer zal voorzien in een terugkeer naar gefixeerde valutakoersen, in plaats van de zwevende koersen die na de laatste dollarcrisis van kracht werden. Dit is bekendgemaakt in een communiqué na afloop van een twee daagse bijeenkomst van de „commissie van twintig” van het Internationaal Monetair Fonds, bestaande uit de ministers van Financiën, bankpresiden- ten en financiële adviseurs van twintig landen. Betekent dit dat de PTT van de zee post afwil? „Nee beslist niet”, aldus drs. De Jonge. „Zolang de mogelijkheid van zeepost bestaat en dit is ook het geval zolang er vraag naar zeepost is willen we het publiek deze mogelijkheid niet onthouden. We gaan geen nieuwe ver- zendingsweg forceren, daarvoor zijn de verschillen het lucht groot”. neraal Oord, als mogelijke kandidaten voor Schweitzers functie. Het ministerie van Onderwijs vindt dat het moet worden bekostigd door de landen van herkomst. Tot nu toe werd het uit allerlei gemeentelijke extrapot- jes bekostigd, maar wij willen een prin cipiële uitspraak in deze zaak, die er dan wel zo snel mogelijk moet komen, zodat deze belangrijke vorm van onderwijs in het nieuwe schooljaar weer kan gaan draaien. Meer winst. Van Katwijk’s Industrieën N.V. in Aalten heeft over 1972 geconsolideerde van tussen de vrachtkosten van en het zeevervoer nog te In financiële kringen in binnen- en buitenland worden al geruime tijd onder andere de namen genoemd van prof. Jelle Zijlstra van de Nederlandsche Bank, en de Nederlandse thesaurier-ge- (Van onze verkeersredactie) DEN HAAG. De PTT experimen teert met een luchtposttarief dat onge veer eenderde tot een kwart bedraagt van het gewone luchtposttarief. Sinds mei vorig jaar biedt de PTT aan groot verbruikers de mogelijkheid grote zen dingen drukwerk naar de Verenigde Staten, Canada en Groot-Brittannië te versturen, die in vergelijking met zee post in de helft van de tijd op hun eindbestemming komen. Dat vraagt mr. G. P. Both zich af. Hij is secretaris van „de commissie ad hoe ter voorbereiding van een nieuwe orga nisatiestructuur ten behoeve van de zorg voor buitenlandse werknemers in Am sterdam”, kortweg de commissie-Vorrink genoemd. Mr. Both is tevens gemeente lijk adviseur van de stichting „omdat ik er nu eenmaal toch in zit”. Door tal van oorzaken die niet alle even duidelijk zijn, voldeed de voormali ge stichting buitenlandse werknemers niet. Deze is per 1 maart geliquideerd, mede naar aanleiding van het onderzoek van de commissie-Belinfante. Ook per 1 maart is de nieuwe stichting aan het werk gegaan, per 1 juli full time. In de statuten staat o.a. dat er een raad zal worden ingesteld die representatief ge acht kan worden voor de buitenlandse werknemers in Amsterdam en die de gelegenheid heeft om deel te nemen aan de voorbereiding van het beleid. Daartoe zal de raad tenminste viermaal per jaar bijeen worden geroepen door het be stuur van de stichting. Over het ontstaan van die raad van buitenlandse werknemers die een stem in het kapittel kan hebben, koestert Both voorlopig niet al te veel illusies. „Je kan het vergelijken met Nederlandse emigranten. Denk je dat alle Nederlan ders in Canada bijvoorbeeld, in een zelf de club willen worden ondergebracht? Beker niet. De tegenstellingen onderling „Op het ogenblik is deze nieuwe servi ce kostendekkend”, aldus drs. H. de Jonge, hoofddirecteur post van de PTT. „In de loop van dit jaar willen we dezelfde mogelijkheid openen voor zulke post naar Japan, Zuid-Afrika en Austra lië. Naar deze zes landen gaat het groot ste deel van onze overzeese post. Voldoet dit Surface Airmail Lifted postsysteem, dan streven we ernaar dezelfde moge lijkheid voor het publiek te openen, voor de verzending van o.m. pakjes en post pakketten van particulieren en bedrij ven”. Surface mail is de internationale aan duiding voor alle andere post dan lucht post. Maar de SAL-post gaat wel dege lijk door de lucht, echter alleen om de grootste afstand te overbruggen. De aan voer naar de luchthavens en het verdere vervoer na aankomst in het land van bestemming gaan evenals de gewone post per trein, ook al zouden er zoals in Amerika, aansluitende luchtverbindingen bestaan. Daartoe heeft de PTT een con tract gesloten met de KLM, zodat de SAL-Post voor de Verenigde Staten naar drie plaatsen door de lucht gaat, New York, Chicago en Houston. Meer winst. De Friesch-Hollandsche Hy potheekbank heeft in 1972 een winst behaald van 527.496. Dat is bijna 0,1 miljoen meer dan de 427.798 winst in 1971. Voorgesteld wordt het dividend op de aandelen waarop 10 percent is gestort te verhogen van f 37 tot 40 en op de volgestorte aandelen van f 115,75 tot 118,75, zo blijkt uit het jaarverslag. Groei. De krachtige groei va nde Banque de Paris et des Pays-Bas N.V. in de laatste jaren heeft zich ook in 1972 voortgezet. Het geconsolideerde balans totaal overschreed op 31 december 1972 ruimschoots de f 1 miljard, zo blijkt uit het jaarverslag. Het dividend wordt verhoogd van 9 tot 10 percent. Ook wil de stichting streven naar een goed contact en een goede samenwer king met alle organisaties, groepen en personen die zich op de een of andere manier inspannen voor de buitenlandse werknemers in de hoofdstad en met name naar een goede relatie met de instellingen voor samenlevingsopbouw op buurt- en wijkniveau. zijn daarvoor te groot. Eens te meer geldt dat voor Turken en Spanjaarden, om maar twee groepen te noemen die op politieke, godsdienstige en ontwikke- lingsgronden al in verschillende groepen uiteen vallen”. ROTTERDAM. Met een groots op gezet en kostbaar feestprogram gaat de Holland-Amerika Lijn de komende Ook over die samenwerking wil mr. Both zich niet al te optimistisch uitlaten. „De oude stichting „zou” zich politiek nogal conservatief hebben opgesteld en weinig bereid zijn geweest tot samen werking met bijvoorbeeld vrijwilligers. Mij zijn ook verwijten er ore gekomen dat zij een nogal bevoogdende houding aannam en dat de structuur van die organisatie erg centralistisch was. Ik kan niet beoordelen in hoeverre dat verwijt inzake die politieke opstelling waar is, maar er bestaat nu een zeker wantrou wen, wantrouwen ten opzichte van ons”. „Dan heb je het probleem dat de belangen van de verschillende buiten landse werknemers sterk uiteen kunnen lopen, al zijn ze van dezelfde nationali- maanden het feit herdenken dat d« maatschappij nu een eeuw bestaat. Recepties, feestcruises, herdenkings boeken, HAL-stickers, Hal-T-shirts, feest avonden, prijsvragen en nog een hand vol manifestaties staan op het herden- kingsprogramma. „Bakkenist een zoen, en wij de poen”. Dat was een van de leuzen die de naar schatting tweeduizend werknemers van in hoofdzaak Delftse bedrijven mee droegen tijdens een demonstratie in Den Haag. De organisatie van de betoging was in handen van de drie industrie bonden NVV, NKV en CNV. (Van onze redactie economie) LONDEN. De Britse economie is in de laatste zes maanden van 1972 met 3 tot 4 percent gegroeid in vergelijking met dezelfde periode van 1971 en stevent af op het groeipercentage van 5 percent, dat de regering zich ten doel heeft gesteld. een netto-winst behaald f 150.020 tegen een verlies van 608.485 in 1971. Voorgesteld wordt het dividend opnieuw te passeren en de winst over 1972 naar nieuwe reke ning over te brengen. De bruto-winst verbeterde vorig jaar van 524.512 tot 1,41 miljoen. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG/LONDEN. De NV Hardmetaal (160 personeelsleden in Arn hem en Zevenaar) is gered. Nadat de AMRO-bank en de bank Mees en Hope wekenlang gedreigd hadden de krediet- kraan dicht te draaien, heeft de heer Th. Joekes, mede-firmant van de NV Anglo Continental i.o„ de werkgelegenheid voor ruim 120 werknemers helpen red den en de toekomst van een op zichzelf gezonde onderneming helpen veiligstel len. Gisteren heeft de NV Anglo Continen tal met steun van enkele Londense za kenrelaties van de heer Joekes de NV Hardmetaal in eigendom verworven voor de somma van 1. De heer Joekes, die gistermorgen afspraak had in Londen voor de aankoop van een Londens kan toor van de Anglo Continental, heeft maandagavond de mede-directeur van het bedrijf, de heer Van der Velden, op de hoogte gesteld van deze ontwikkeling. Het bedrijf, onder meer producent van gereedschappen voor de metaalindustrie, kwam onlangs in moeilijkheden door een verbod op het gebruik van spijker- banden in een aantal Europese landen, waaronder Nederland. Een belangrijk deel van de produktie bestond uit hard- mc'den spijkers voor autobanden. Naar wordt verwacht zal de NHF binnen afzienbare tijd ook nieuwe pro- dukten introduceren. De werkgelegen heid voor ruim 120 personeelsleden kan daarmee ook in de toekomst veilig ge steld worden. Of de rest van het ruim 160 werknemers tellende bedrijf in de nieuwe constellatie kan worden opgeno men, is nog niet bekend. Het doel van de nieuwe stichting is het bevorderen van het welzijn van de buitenlandse werknemers binnen de Ne derlandse samenleving in Amsterdam en omgeving, door het scheppen van voor waarden en mogelijkheden voor hen om zich bewust te worden van hun situatie als individu en als groep en hen te activeren om aan die situatie zelf mede vorm te geven, staat vermeld in artikel twee van de statuten. NK- AMSTERDAM. Caransa B.V. te Amsterdam stoot de exploitatie af van zijn drie Amsterdamse hotels, Doelen, Schiller en Caransa hotel. Met ingang van 2 april zullen deze hotels door de Engelse onderneming Centre Hotels (Cranston Limited) geëxploiteerd wor den. Alle personeelsleden kunnen in dienst blijven op de bestaande arbeidsvoor waarden. UTRECHT. De eerstkomende veer tien dagen kunnen geen goederen per trein naar Italië worden verzonden, we gens een gisteren afgekondigde staking van veertien dagen van het Italiaanse douanepersoneel. Gisteren al zijn internationale goede rentreinen aan de grenzen van Italië tegengehouden. Dit is meegedeeld door een woord voerder van de Nederlandse Spoorwegen Het bruto nationale produkt in het afgelopen jaar lag iets beneden de 53 miljard pond en vertegenwoordigt een reële stijging in de hoeveelheid goederen en diensten van ongeveer 2,5 percent, vergeleken bij 1971. De produktie van de verwerkende in dustrie steeg met drie percent ten op zichte van 1971; de industriële produktie als geheel steeg met 2,5 percent. Het stijgingspercentage van het reëel be steedbare persoonlijke inkomen tussen 1971 en 1972 bedroeg 7 percent; de belasting nam hiervan een iets kleiner deel dan in 1971. land. In plaats dat de Nederlandse PTT die klantenservice op zich neemt. „Voor vertraging in de verzending zijn allerlei oorzaken denkbaar”, zo verklaart de heer F. E. Litjens, hoofd van de centrale afdeling postvervoer. „Zeepost vertrekt hier volgens een vast schema, dat we regelmatig publiceren. Maar als de zeepostbrief net te laat voor dat schip in de haven arriveert, blijft de brief al gauw een week liggen. Afhankelijk van de invoerbepalingen, die van land tot land verschillen, kan verder de douane een vertragende factor in de verzending zijn. In vele landen dringen de PTT-bedrijven herhaaldelijk aan op versnelde douanebehandeling, maar niet altijd met gunstig resultaat". Daarmee heeft Philips, naar de me ning van de vakbonden, de drie kern punten van hun voorstellen van de hand gewezen. Morgen, de vierde onderhandelingsdag, zal nog worden gesproken over het vak bondswerk in de onderneming. De beambtenorganisaties, de Ned. Bond van Middelbaar en hoger personeel „NBT” en de Unie BLHP willen bij Philips een percentuele loonsverhoging met een „vloer”. Voor een gelijk bedrag voor iedereen voelen ze al helemaal niets meer, nu dat bedrag alleen maar zou kunnen worden gebaseerd op de loonsom van de cao-werknemers. geeft het zeepostsysteem meer dan eens aanleiding tot klachten. In verhouding tot de huidige snelle com municatiemogelijkheden is de zeepost dikwijls niet alleen uiterst tijdrovend, maar ook onbetrouwbaar in die zin, dat het moeilijk is om vast te stellen wan neer een stuk zeepost zijn plaats van bestemming zal bereiken. Als men bij de Nederlandse PTT erover klaagt dat een poststuk vanuit een ander land nu al maanden onderweg is, is de reactie van de PTT steevast dat men de afzender moet verzoeken een klacht in te dienen bij de PTT van zijn t j Het communiqué stelt verder dat het nieuwe monetaire plan ook zal voorzien In een afnemende rol van de valuta reserves die landen nu als basis gebrui ken- Daarvoor in de plaats zal het sys teem komen van de „speciale trekkings rechten”, dat enkele jaren geleden werd geïntroduceerd. Dit systeem, ook wel „papiergoud”, geeft de aangesloten landen het recht om op de internationale reserves van het monetair fonds te trekken op basis van een quotum. Deze quota verschillen van land tot land en worden vastgesteld op basis van de omvang van een landelijke economie. De experts die het nieuwe plan moe ten formuleren, zullen op 21 mei in Washington bijeenkomen wanneer mo gelijk al een ontwerpvoorstel ter discus sie kan worden voorgelegd. Ondanks aanhoudende geruchten heeft de commissie zich de afgelopen bijeen komst niet bezig gehouden met de her benoeming of opvolging van de huidige directeur van het Internationaal Mone tair Fonds, Pierre-Paul Schweitzer, wiens ambtsperiode in augustus ver strijkt. teit en politiek-godsdienstige overtuiging. De een is hier voor twee jaar en heeft in zijn eigen land vrouw en kinderen, waar hij zo snel mogelijk met zoveel mogelijk geld naar terug wil. Zo iemand is niet zo erg geïnteresseerd in bijvoor beeld een betere woonruimte en beter begrip en contact van en met Nederlan ders. „Voor deze buitenlanders, die hier met hun gezin willen blijven en zich een beetje of zoveel mogelijk willen aanpas sen aan hun nieuwe omgeving, bestaat weer een ander probleem. De kinderen gaan hier op school, ze vallen onder de Nederlandse leerplicht. Vaak spreken ze na een tijd beter Nederlands dan hun eigen taal, waardoor met name tussen de moeder, in de geïsoleerde omgeving van het huis, en de kinderen een taal barrière dreigt te ontstaan. Tot nog toe kregen die kinderen van buitenlandse werknemers hier dan ook „partieel reïntegratie onderwijs” om die vervreemding in hun gezin te voorkomen en om het verlies in schooljaren te beperken als het kind terug zou keren naar zijn vaderland. Tenslotte dient het onderwijs ervoor dat het kind kennis houdt van zijn eigen taal en cultuur, zodat het niet vervreemdt van zijn land”. Een zegsman van het fonds verklaarde gisteren dat er geen officiële kandidaten werden gesteld en dat de beslissing over de functie vermoedelijk later pas geno men zal worden. Schweitzer, die volgens berichten zich wel beschikbaar wil stellen voor een nieuwe ambtstermijn, heeft echter de Amerikanen tegen zich, waarbij van Amerikaanse zijde als officieel argument wordt aangevoerd dat hig te oud is (hij is de zestig jaar gepasseerd) om effectief te kunnen zijn in de belangrijke mone taire veranderingen die in de komende jaren zullen worden doorgevoerd. In we zen is de Amerikaanse oppositie echter gericht tegen Schweitzers onafhankelijke houding, die in het verleden vaak tegen de Amerikaanse wensen inging. Onder een stilzwijgende afspraak heeft het fonds traditioneel een Europe se directeur, en de wereldbank een Amerikaan als hoofd. De huidige presi dent van de Wereldbank is Robert McNamara, de voormalige minister van Defensie van de presidenten Kennedy en Johnson BRUSSEL. Als gevolg van Itali aanse tegenwerking heeft de Euro pese landbouwraad gisteren in Brussel geen besluit kunnen nemen over een tijdelijke schorsing van het EEG-douanetarief op de invoer van aardappelen. Die schorsing was vooral een Nederlandse wens. In de laatste weken zijn de aardappel prijzen in ons land met ongeveer 30 percent gestegen. Het zou niet alleen in het belang van de consument geweest zijn als deze regeling er in Brussel doorgekomen was, maar ook in het belang van de Nederlandse handel. Nederland se exporteurs hebben namelijk langlopende leveringscontracten met Italië en door de voortdurende stijging van de prijzen komen deze handelaars met deze contracten moeilijk te zitten. Italië maakt bezwaren tegen een voorstel van de Europese commis sie om de rechten op oude aardap pelen tot 1 juni en die op nieuwe aardappelen tot 1 mei te schorsen. Afgesproken is deze kwestie nog eens opnieuw in het speciale land- bouwcomite van de EEG te bekij ken. Kan men het daar eens wor den dan wordt de kwestie verder via een schriftelijke procedure tus sen de EEG-landen afgewikkeld. De schorsing van het douanerecht was de enige gemeenschappelijke maatregel die het mogelijk maakte aardappelen bij voorbeeld uit Mal ta, Egypte, Marokko en eventueel Zwitserland wat gemakkelijker binnen de EEG en dus ook binnen ons land te brengen. Welk belang hier voor de Nederlandse handel speelt blijkt uit enkele cijfers. Van vorig jaar augustus tot 1 maart van dit jaar exporteerde Ne derland 562.000 ton aardappelen ter waarde van ongeveer f 200 miljoen. Het afgelopen seizoen haalde de export een rekordcijfer. Daarvoor lag de Nederlandse aardappelexport jaarlijks op zo’n 380.000 ton.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 19