SCHNEIDER VERVANGT SUURBIER Tour-route Organisatiecomité voelt zich teleurgesteld bijna klaar START VAN TOUR IS (NOG) GEEN VETPOT Mulder weer aan knie UEFA-jeugd Namen van gelijk tegen financiers Westduitsers niet genoemd Braems trainer bij Anderlecht Martin Koeman naar Heerenveen Knappe winst Gerard Vianen Mühren-Blankenburg zondag nog niet fit „Succes niet alleen verdienste van mij geopereerd Ep □0 S i ilffl I’ïli ongoD Tddd !a oli in WönlabLi moi jgq| Jffl 08000000 tfinnlnrr ik Ajax-duo behandeld door dr. Van Rens Eerst verguisde, nu bejubelde Kees Kist 55 Koersen Hilversum D 18 sir Kb 21 WOENSDAG 28 MAART 1973 20 Televisierechten a. 'a 'V il ni Li Li Li Li Lipu ^«“EOfoogcoyu InM ,8II i? ;'u wl ,h, aai F Xi i (Van onze sportredactie) Gerrie Mühren: Lastige blessure. „Over hem 134 George Kessler: Opvolger is er. X 1 WENEN. Dick Schneider vervangt Wim Suurbier vanavond als rechtervleu- gelverdediger in het Nederlands elftal, dat in het Weense Praterstadion tegen Oostenrijk uitkomt. Suurbier heeft last van een teenblessure. GRONINGEN. Martin Koeman (34 jaar), een van de achterspelers van de FC Groningen, zal zijn contract, dat aan het eind van het seizoen afloopt niet verlengen. Koeman, die een vrije trans fer heeft gekregen, heeft een contract voor een jaar getekend met Heerenveen. Wim van der Heide daarentegen heeft zijn verbintenis met de FC Groningen met twee jaar verlengd. zo doorgaat, alweer mee- ANDORRA Gerard Vianen heeft de tweede etappe van de Catalaanse Week, een rit over 164 kilometer van Guardiola naar Andorra, gewonnen. De enige werkelijke optimist is mo menteel geldschieter Verseveldt die met de handel in honden- en kattenbrood zoveel verdiende dat hij zich zonder zorgen garant kon stellen voor een be drag van f 220.000. „Toen ze bij me kwamen", aldus Verseveldt, „om me te interesseren, vertelde men dat er tonnen aan te verdienen waren. Dat wilde ik niet. Daarom bepaalde ik bij acte dat een eventueel batig saldo ten goede moest komen aan een organisatie die ijvert voor een Haagse wielerbaan. Per soonlijk hoef ik geen cent rijker te worden van die hele Tour. Een eventu eel verlies accepteer ik, vanwege de propaganda die dit evenement voor de Nederlandse wielersport oplevert, graag.” (Van onze sportredactie) DEN HAAG. Na een aantal af wijzingen van Franse zijde, hebben de organisatoren van de Tour de France in Nederland hun route thans nagenoeg gereed. Daarbij boden de Nederlandse Spoorwegen de helpende hand door voor het vertrek uit Den Haag op zondag 1 juli de spoorweg- overgeang bjj het station Voorburg vr|j te houden op het moment van ge plande doorgang. Het Tour-tgebeuiren in Nederland, begint vrijdag 29 juni met de voor stelling van de ploegen in het con gresgebouw, dat als permanence dienst doet. Zaterdags start (vermoe delijk rond 16.00 uur) de proloog: een individuele tijdrit over zeven kilome ter die over de boulevard en door het havengebied voert. „Een lastig stuk je”, oordeelde Jan Janssen na een proefrit. De zwaarte zit vooral in een klimmetje bij de vuurtoren aan het seinpostduin, die de renners moeten nemen na een bocht van 180 graden. Zondag 1 juli vertrekt ongeveer 11.00 uur) de Tour voor een 86,3 kilometer lange rit naar Rotterdam (aankomst rond 13.00 uur) daarna plusminus 13.45 uur) wordt de eerste etappe afgesloten met een wedstrijd naar St. Niklaas in België. N.A.C «.sport C.-A|oi Hij had aan de finish van de uiterst zware rit (Vianen na afloop: „Ik was kapot, ik kon niet meer. Maar ik heb toch maar een van de beste prestaties uit mijn carrière geleverd”) een voorsprong van ruim twee minuten op de Belg De Leeuw en de Span jaard Gomez Lucas, met wie hij vrij kort na de start uit het peloton was ontsnapt. De hoofdmacht, onder aanvoering van Merckx en Ocana, zette met Andorra in zicht een enorme jacht in, waardoor de maximale voorsprong van een kwartier(!) van de vluch ters werd teruggebracht tot vijf minuten. Bij de afdaling van de laatste van de drie in de etappe opgenomen cols liet Vianen („daar hebben we besloten voor ons zelf te gaan rijden”) zijn medevluchters achter zich. In het algemeen leidt de Fransman Delisle, winnaar van de eerste rit, de eerste plaats in. Joop Zoetemelk, gisteren vierde, is daarin tweede met een achterstand van ruim een halve minuut. Dat wist ook het organisatie-comité dat zich daarom teleurgesteld voelt, zon der daarbij openlijk te willen verklaren dat getwijfeld wordt aan de deskundig heid van de heer Gosewehr over wiens resultaten echter intern wel bedenkin gen zijn. Begrijpelijk, omdat een com mercieel zo aantrekkelijke zaak als de Tour de France tot op heden slechts 60.000 aan sponsorgelden opleverde. Bij de vraag of het Tour-Comité Nederland met de heer Gosewehr wel de juiste man aantrok, gaf de persoon in kwestie een onthutsende indicatie toen hij tij dens een pers-introductie van de Haagse activiteiten geen namen wilde noemen van zekere financiers. „Die namen hou ik liever even geheim”, sprak hij tegen alle regels van het publiciteitsbelangen en volkomen volgens verwachtingen vlo gen daarop de naar Den Haag getogen sponsors, die hunkerend uitzagen naar het noemen van hun firma-naam, over eind. Voorzitter J. C. van Duijnen van het werkcomité wil bij het overzien van de situatie de harde waarheid niet uit de weg gaan. „Het gaat traag. Ik dacht dat het harder zou lopen.” Verweer van Gosewehr: „Ons pakket kost een sponsor f 10.000. Daar krijgt hij reclame voor in de breedste zin van het Die weigering ligt besloten in akkoor den van de Europese televisie-organisa- tie (EBU), zodat NOS en ORTF formeel niet hoeven te betalen aan het comité. Ofschoon het comité door de garantie- som van de heer Verseveldt (f 220.000), een Haags krantenconcern 60.000) en het cash-bedrag van de gemeente Den BRUSSEL. Anderlecht heeft een opvolger voor Georg Kessler gevonden. Met ingang van het komende seizoen wordt Urbain Braems trainer van de Brusselse voetbalclub. Braems heeft een contract voor twee jaar. Eind vorig jaar werd Georg Kessler door Anderlecht ontslagen. Zijn functie wordt waargenomen door Poliêt Vanden Bosch. Bij dj komst van Braems wordt Vauden Bosch weer jeugdtrainer bij An- diep^echt. Die instelling kan de heer Verseveldt nog wel eens van pas komen, ook al is hij er zelf van overtuigd dat het project geld gaat opleveren. „Ik schat een ton”, spreekt hij optimistisch, maar de man die het voor een groot deel moet bin nenbrengen, reclamedeskundige G. Gose wehr (Amsterdam) is al lang tevreden wanneer hij het vereiste minimum (on geveer 120.000 van de totale kosten die f 300.000 bedragen) kan losweken bij het bedrijfsleven. „Het gaat”, geeft de heer Gosewehr toe, „moeilijk. Ik ben welis waar niet pessimistisch, maar toch valt het me tegen want het is bekend dat er momenteel bij de industrie aardige kapi talen zijn om publiciteitsbelangen te be hartigen” Daarmee nemen de financiële zorgen voor voorzitter van Duijnen (als hoofd bureau wijkzaken namens de gemeente Den Haag toegevoegd aan het comité) nog meer toe, want hij had al proble men over de inkomsten aan televisie rechten die dreigen uit te blijven. Van Duijnen: „Wij hoopten op zo’n 15.000 van de Franse en Nederlandse televisie maar die wil men niet betalen-” want hij is niet onder mijn behande ling”) kan volgens zijn behandelend chi rurg dr. Hans Tetzner en fysiotherapeut Salo Muller bijna zeker meespelen als Ajax 11 arpil zijn eerste wedstrijd tegen Real Madrid voor de halve finales van de Europa Cup voetbalt. Zijn kniebles sure, de ergste van een hele serie, ge neest, nu hij volstrekte rust krijgt, erg snel. MEPPEN. Ondanks een zeer ver dienstelijk gelijkspel in Meppen tegen West-Duitsland is de kans voor het Ne derlandse UEFA-jeugdteam om zich voor het eindtoernooi te plaatsen nihil geworden. Met twee punten uit drie wedstrijden (ook de eerste ontmoeting tegen de Westduitsers, enkele weken ge leden, eindigde in een gelijkspel) is die mogelijkheid alleen nog maar theore tisch. Nederland nam na acht minuten de leiding door Vreysen (NAC), maar ze ventien minuten later scoorde Monnee van FC Den Haag wat onfortuinlijk in eigen doel: 1-1. Doelman Jan Hoogland van Volendam voorkwam daarna met een aantal schitterende reddingen een Westduitse zege. De stand: Polen 1-2, West-Duitsland 2-2, Nederland 3-2. (Van onze sportredactie) BERGEN. Nog maar een paar maanden geleden dreigde het suppor- terslegioen van AZ’67 zich definitief van Kees Kist af te wenden. De met de nodige tam-tam naar Alkmaar gehaalde topscorer van Heerenveen leek in de voor hem wat moeilijk verlopende aanvangsperiode bij AZ zijn toen nog belangrijkste merkartikel, produktiviteit, totaal verloren te hebben. Het eredivisie- avontuur leek zelfs op een regelrech te teleurstelling uit te zullen lopen, toen trainer Cor van der Hart hem naar de reservebank haalde. Maar hoogblonde Kees sleurde zich op tijd uit de impasse. Meer dan dat zelfs. De sceptische houding van het AZ-publiek sloeg in recordtijd om in naar heldenverering neigende sympa thie. Kees Kist is de laatste weken dan ook veruit de meest opvallende figuur in het met de week beter draaiende AZ’67. En de produktiviteit is er ineens ook weer volop. Een greep in het meest recente verleden: king komen voor een plaats in Jong pranje. „Ik heb ook wel wat van die geruchten gehoord, maar dat is alles. Ik zou het natuurlijk wel verschrik kelijk leuk vinden. Voorlopig denk ik er echter nog maar niet aan”. Feit is wel, dat Cor van der Hart Kees Kist best in actie had willen zien met het Nederlands elftal tegen Oostenrijk. Niet zo verwonderlijk, want niemand beter dan Van der Hart weet wat voor vlees hij met Kees Kist in de kuip heeft. Die situatie is overigens wederkerig. Kist: „Toen ik hoorde dat Van der Hart weg zou gaan, heb ik dat erg jammer gevonden. Maar van onze nieuwe trainer Brand heb ik alleen maar goeie dingen gehoord en ik dacht voor mezelf ook wel dat het een trainer is die bij AZ past. Even ben ik trouwens bang geweest, dat al die drukte rond Van der Hart nadelig voor de ploeg zou zijn. Vooral voor de wedstrijd tegen FC Utrecht die AZ prompt met 2-0 verloor red.). Maar tegen FC Twente, Haarlem en FC Amsterdam is wel gebleken dat daarvan geen sprake is”. De tototips van Kees Kist zijn: HaarlemFC Amsterdam 3. AZ ’67 Go Ahead Eagles 1, MWPSV 3, SpartaNEC 1, ExcelsiorFeyenoord 2, FC Den HaagFC Groningen 1, FC Den BoschNAC 1, F CTwente— Telstar 1, AjaxFC Utrecht 1, Vites seRoda JC 3, HVCWageningen 2, Helmond SportVolendam 3, FSC PEC Zwolle 3. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. Na alle misère rond de medische begeleiding bij Ajax in de afgelopen weken blijkt pas nu dat Ajacied Jan Mulder veertien dagen gele den voor de tweede keer binnen een half jaar aan zijn knie is geopereerd. Dokter Van Rens, die de operatie heeft verricht heeft een kalkafzetting in het kniegewricht verwijderd, die zich op de ze plaats na de vorige operatie had vastgezet. Het genezingsproces zal vol gens Van Rens niet zoveel tijd in beslag nemen als na het verwijderen van de meniscus. Mulder zelf, die liever geen publiciteit rond het nieuwe medisch dra ma wil, hoopt aan het einde van dit sei zoen weer voor Ajax te kunnen voetbal len. Of dit het geval is met de speler die voor 1,6 miljoen van Anderlecht werd overgenomen moet echter nog maar wor den af "ewacht. Aan de grootmeestergroep van het vijfde Suikerdamtoernooi (17 t/m 29 de cember in Amsterdam) zullen vier Rus sen (Andreiko, Koeperman, Gantwarg en Korchow) deelnemen. Tegelijk met het Suikertoernooi vindt het eerste offi cieuze wereldkampioenschap voor da mes plaats. Rusland is Europees kampioen ijs hockey bij de junioren geworden. In de finale werd titelhouder Zweden met 6-2 verslagen. Tsjecho-Slowakije werd der de. Eerste divisieclub SC Cambuur raakt zijn doelman, Van Elleswijk, kwijt Van Elleswijk kon in het noorden niet de zelfde maatschappelijke positie bekleden die hij in het westen had. Na de zevende etappe in de Ronde van Algerije staat Gerrie Knetemann op de vierde plaats. Eerste is de Pool Szoz- da. Kist scoorde het enige en winnende doelpunt van AZ’67 tegen Sparta, herhaalde die prestatie in de kwartfi- nale-wedstrijd om de KNVB-beker tegen FC Twente en haalde afgelopen zondag met drie voltreffers tegen FC Amsterdam vernietigend uit. Kist: „Dat ik op het ogenblik goed draai en zo in de belangstelling sta is natuurlijk leuk, maar dat is echt niet alleen aan Keesje Kist te danken. Heel AZ draait op het ogenblik uit stekend”. De nuchtere instelling van Kees Kist stond er destijds borg voor dat hij zich tamelijk relatief tegenover zijn minder goede periode opstelde en staat dat nu voor een van gevoel voor betrekkelijkheid getuigende visie ten aanzien van zijn opzienbarende successen van het moment. „De ene week ben je alles, de andere week kennen de mensen je niet eens meer. Dat heb ik intussen wel gemerkt. Daarom probeer ik er ook maar zo nuchter mogelijk onder te blijven”. Het goede spel van Kees Kist èn zijn nieuwe succesrol als goalgetter „eigenlijk speelde ik liever op het middenveld, maar nu het in de spits zo soepel loopt weet ik het eigenlijk zelf niet meer. Als de blessure van de eigenlijke spits Gerard Vredenburg genezen is zien we wel weer”) zijn niet alleen door de Alkmaarse aan hang opgemerkt. Naar versterking speurende clubs loeren inmiddels be gerig richting-Alkmaar. FC Utrecht zou zelfs al een bedrag van drie ton op tafel willen leggen om Kist te contracteren. Kist: „Ik weet van niets. Ik ben nog een seizoen contrac tueel aan AZ gebonden en het bevalt me hier prima. Erg veel haast om weg te komen heb ik niet. Maar je weet het natuurlijk nooit. Als een of andere club nu eens heel gek wil gaan doen. Kees Kist weet officieel ook niets van berichten als zou hij in aanmer- (Van onze sportredactie) DEN HAAG. Zoals de zaken er nu drie maanden voor het beslis sende moment voorstaan, belooft de start van de Tour de France in Nederland niet de financiële winst op te leveren die het comité voorstond toen een jaar geleden begonnen werd met de werkzaamheden. De huidige ontwikkeling van de reclame-inbreng als richtlijn nemend, gaan de Haagse organisatoren in het gunstigste geval quitte spelen en zal er geen of nau welijks geld overschieten als startkapitaal voor een wielerbaan in Den Haag. Van links naar rechts J. van Duynen, P. Verseveldt, G. Gosewehr en Jan Derksen, die als schakel fungeert tussen de Neder landse delegatie en Tourbaas Levitan. (Van onze sportredactie) VELSEN-AMSTERDAM. De Aja- cieden Gerrie Mühren en Horst Blan kenburg zijn woensdag onderzocht door de chirurg dr. Van Rens, hoogleraar aan de universiteit van Nijmeegen. De beide Ajacieden, die afgelopen week nog wer den behandeld door dr. Hans Tetzner, hebben na overleg met clubarts dr. John Rolink van Ajax vrijwillig gekozen voor Van Rens, die vooral wat Gerrie Mühren betreft met een „lastige” bles sure wordt geconfronteerd. Mühren: „Er zit gelukkig geen vocht in mijn knie, maar als ik mijn blessure met die van Horst vergelijk, dan ben ik er beduidend slechter aan toe. Horst heeft momenteel een enorme bloeduit storting aan zijn knie. Dat is gunstig, want dat is een teken dat het eruit komt. Mijn blessure is veel hardnekki ger. Ik kan zelfs nu nog zeer moeilijk lopen”. Resteert een verbaasde dr. Hans Tetz ner: „Ik heb Mühren en Blankenburg vorige week behandeld. Ze zouden maandag bij me terugkomen. Dat is niet gebeurd. Dat verbaast me, omdat Mühren gesteld heeft dat hij het liefst door mij behandeld zou worden. Ze zijn echter vrij om een eigen specialist te kiezen. Als zij vinden dat dat Van Rens moet zijn, dan is dat hun goed recht”. De beide Ajacieden zullen zondag ze ker nog niet kunnen voetballen. Dit in tegenstelling tot Johan Neeskens, over wie clubarts Rolink bedenkt: „Neeskens heeft een gekneusde neus en een bloed uitstorting aan zijn knie. Hij gaat ech ter snel vooruit. Als het kan hij zondag misschien spelen”. Johan Cruyff (Rolink: kan ik geen enkele informatie geven., HILVERSUM, De uitslagen van de dins dag te Hilversum gehouden koersen zijn: Prauwprljs. 2000 meter, met autostart. 1. Kameraad (S. van Leeuwen) 1.23.7 - 2.47,4. 2. Kensington. 3. Kapoer du Bois W 3.30. PI 1.50, 2,20 1,40 Kop 6,10. Trio 150 Pinasprljs. 2440 meter. 1. Kyra Antole (J. Verhoeve) 1.27,5 - 3.33 4. 2. Llsser Boy. 3 Lyros P. W 2.30. PI 1.70, 1.90, 3.90. Kop 7.70. Sharpeprijs. 2440 meter, met autostart. 1. Ida Blewln (J. Wagenaar) 124,41 - 3252 2. Julius Caesar 3. Hurricane CG. W 5,70. PI. 2.10, 1.40, 4.20. Kop 7.60. Trio 394.30 Schoenerprijs (le afd.) 2000 meter, met au tostart. 1. Inca H (M. v. d Togt) 1.25,2 - 2.50,3 2. Keizerin. 3. Ka Bond. W. 290 PI 170, 230 PI 8.20. Grote Maartprijs 2040 meter 1. Helios CH (C. de Leeuw) 1.22,1 - 2.47 5. 2. Por Ever. 3. Ingrid Hanover. W. 7.40. PI 1.90, 1.50, 2.30 Kop. 12.70. Skiffprijs, 2000 meter, met autostart, 1. Ivan Axklt (J S. van Leeuwen) 1.21.4 - 2.42,8. 2. Interest. 3. Iduna J. W. 5.70 PI 3.10, 4.70, 3.40 Kop 8. Trio 832.40. Scullerprijs. 2040 meter 1 Jubar Oaktree (R. Pools) 1.23.6 - 2.52,3. 2. Jumilla. 3. Hero Marij ke. W. 9.30. PI 2.70 4.30, 2.60 Kop 1020. Trawlerprljs. 2040 meter. 1. Ideal Dear (S. Hartman) 123,1 - 251,1 2 Ineke R 3 Hero Holland.a. W 3.40 PI 1.30, 2.10 1.70 Kop. 7.20. Trio 69.90 Schoenerprijs. 2000 meter, met autostart. 1. Kabbes du Bois (P. Petersen) 1.25,4 - 2.50.8, 2. Keino, 3. Joseva Carbonari. W. 2,20. PI. 1,10. 1.30, 2.10. Kop. 3.50. Totallsatoromzet: 335.941. Haag 10.000) achteraf nooit in finan ciële moeilijkheden kan raken, acht de heer Van Duijnen het vanzelfsprekend een ere-zaak tenminste rond te komen met de uitgaven. Tweehonderdduizend gulden voor de verworven rechten aan de Franse orga nisatie van LeVitan, f 20.000 voor mana gers en 80.000 aan diversen. Van de inkomsten staat alleen de bijdrage vast van de gemeente Rotterdam 70.000) voor de aankomst van de eerste halve etappe, maar van die som moet er 44.000 naar Levitans wielerkas terwijl er ook de organisatiekosten van betaald moeten worden zodat de winst te ver waarlozen is. Allerlei activiteiten (Van Duijnen zelf is bijvoorbeeld bezig met een kermis voor te bereiden) moeten het financiële succes gaan opleveren, met de sponsorgelden als hoofdbron. Maar nog maals, die vooruitzichten zijn niet hoop gevend. Behalve dat, heeft Van Duijnen als grote zorg de zondagswet die het houden van openbare evenementen vóór 13.00 uur onmogelijk maakt, Derhalve moeten voor de rit naar Rotterdam op 1 juli een enorm aantal kerkgenootschappen benaderd worden en zal er voor degenen die zich niet willen aanpassen een schema moeten komen met geluidsverbod voor de volgerskara- vaan waarvan de reclame-stoet de meest lawaaierige is. „Die Fransen”, aldus Van Duijnen, „snappen daar natuurlijk niets van. Maar we zitten ermee- Het is een verschrikkelijk wenk om al die onthef fingen los te krijgen. Als ik het geheel van de organisatie eens bekijk, dan zeg ik: het valt flink tegen. Maar het is leuk werk, dat scheelt.” PETER HEERKENS woord. Punt is echter, dat we niet kunnen garanderen dat die doeken en borden op de televisie komen. Ook al ben ik ervan overtuigd dat ik er vol doende ga uithalen, dan nog moet ik zeggen: dat beginkapitaal voor een wie lerbaan zie ik niet uit mijn sector ko men.” Bondscoach Fadrhonc hakte na een onderzoek door dokter Kessel de knoop door. Hij wil ieder risico met Suurbier vermijden. In het elftal van Oostenrijk zullen Franz Hasil van Feyenoord en Heinz Schilcher van Ajax in ieder geval van de partij zijn. Het meespelen van Willy Kreuz, die last zou hebben van een blessure, is waarschijnlijk, maar nog niet helemaal zeker. In Wenen is de belangstelling voor de vriendschappelijke interland vrij groot. Van de 72.000 plaatsen waren er gister avond al 40.000 verkocht. Loek Sanders won tijdens het inter nationale tennistoernooi van Menton zeer verrassend van de Zweed Erik Lundquist 0 Voor de competitie van de Engelse league won Chelsea met 1-0 van Man chester City. Het Oostduitse ijshockeyteam is na een zege op Roemenië (4-2) vrijwel ze ker van promotie naar de A-groep. Het Nederlandse jeugd-ijshockeyte- am verloor voor het Europees kampi oenschap in de B-groep tegen Italië met 2-4. "Wr*' Win*** H

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 21