INVESTERING VAN BIJNA 26 MILJOEN GULDEN SAMENVATTING S.V.A Opspuiting deel Haarlemmerliede niet nodig Hoogovens bezit een excurs iet rein dankzij Duitse schenking Aanvaring op Noordzee s Langdurige discussie over rapport SVA AFVALVERWERKING IJMOND WONDERLIJKE VERSCHIJNING OP FABRIEKSTERREIN ZAAL Spaanse kookcursus in „Wijk aan Duin” 4 5 19 7 3 2 8 MAART WOENSDAG T' u- STATENLID DE NIE: Tegen I 17 16 -c, en, rk, zn; ra, ee; de ar ie* ür, en; in; ill; on, el- Ük; er- ca, ke, ht; la m os, Af voer via VAM Kosten van oven OU- - iü ADVERTENTIE Vuilverbrandingsoven kost IJmond handen met geld (Van een onzer verslaggevers) IJmuiden-Kennemerlaan61 (Van onze stadsredactie) (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) een (Van een onzer verslaggevers) ADVERTENTIE (Van een onzer verslaggevers) f IJMU1DEN Hoogovens heeft sinds dinsdag een eigen excursie- trein, bestaande uit een prachtige stoomlocomotief en drie Nederland se spoorrij tuigen uit de jaren der tig. Het is de bedoeling deze bij zonder fraaie aanwinst uitsluitend net an) afvalstoffen zal minimaal moeten zijn. De theoretisch berekende meest gunstige plaats ligt dicht bij het centrum van Beverwijk, aldus de S.V.A. Als de afval stoffen van Hoogovens in de berekening worden betrokken verschuift deze plaats zich ongeveer anderhalve kilometer in zuid-westelijke richting. In geval van overlading (VAM) kan het spoorweg emplacement te Beverwijk in aanmer king komen en in geval van een vuil verbranding een terrein ten zuiden van Beverwijk, grenzend aan het Noordzee- kanaal. Uitvoerig werd ook van gedachten ge wisseld over het advies van het dagelijks de methoden gecontroleerd stor ten, composteren, verbranden en af voer via de VAM bieden milieu-hygi- enisch gezien verantwoordde oplossin gen voor de vuilverwijdering. pervlakte ongeveer 128 ha. moeten bedragen (De C.A.Y. is momenteel met een uitbreiding van 12 ha. van Een gezamenlijke oven (IJmond- Zuid-Kennemerland) wordt afgeraden wegens de hoge kosten hiervan. Ook verkeers-technische redenen en pro blemen van de wijkindeling bij de inzameling, transport naar een instal latie spelen in dit verband een rol. Wel is samenwerking mogelijk bij het uitwisselen van ervaring en gege vens, gebruik maken van eikaars re- serve-capaciteit en reserve-personeel. Afvoer van afval via de VAM komt de IJmond op prijsbasis ’72-’73 op ongeveer 25 per ton te staan. Indien Hoogovens meedoet zullen de ze kosten op f 23,50 gesteld kunnen worden. Daar is de oldtimer toevertrouwd aan de Stoomclub: een groep hobbyisten uit alle delen van het bedrijf, die een stuk van hun vrije tijd beschikbaar wilden stellen om de locomotief en 3 spoorrij- tuigen overgenomen van NS in een perfecte staat te brengen en te onder houden. i: ky, te en; tu; na, lan nt- ur, the ca, tO- in- ro- ÏU- ue, en, an, 70- NA GOEDKEURING van het Stoom wezen en enige proefritten welke dien den om instructie te geven aan oud- stoomlocodrijvers van railvervoer, was alles in oktober kant en klaar aan de loco. Daarna werden de wagons onder handen genomen en dinsdag was men zover, dat het complete treinstel officieel ingebruik genomen kon worden. Het onbekend gebleven schip werd op de radar van de „Black Eagle” waarge nomen op één mijl afstand, oostelijk. Daar kennelijk geen assistentie nodig was, hebben beide schepen de reis ver- vogd, de „Black Eagle” naar Rotterdam. In zijn openingswoord deelde voorzit ter Roessingh mee, dat de provinciale overheid het krediet van 2.02.000.had goedgekeurd, zodat de vergunningen voor de aanleg van het terrein en de verwerking reeds hebben plaats gehad en het werk al in begonnen. Met de provincie zal nog een gesprek worden aangevraagd om dit college bestuurlijk en ruimtelijk te raadplegen. Tijdens een contact van de heer En- sink met functionarissen van Gemein- schaftsbetrieb Eisenhahn und Haf en in Duisburg waar hjj een uiteenzetting heeft gegeven over afstandsbediening van loco’s kwam het gesprek op de daar toen nog aanwezige stoomlocomo tieven, welke voorbestemd waren binnen enige maanden op de schroothoop te recht te komen. De gedachte alleen al daaraan moet de heer Ensink misprij zend hebben doen opzien, hetgeen naar aangenomen mag worden de Duitsers niet is ontgaan. In elk geval kwam op een gegeven moment bij Hoogovens het bericht binnen of men maar een loco motief wilde komen uitzoeken uit de vier stoomlocomotieven. bestuur geen gebruik te maken van het aanbod van Alkmaar om het afval in de installatie van de gemeente te verbran den tijdens de interimperiode vóór het in bedrijf stellen van een meer definitie ve afvalverwerking in de IJmond. Na uitvoerige discussies werd dit advies toch opgevolgd met de aantekening, dat de heren C. Hoek en M. de Groot tegen dit voorstel hadden gestemd. voor speciale excursies op het Hoog- oventerrein te laten rondrijden. Vandaag al wordt zij benut voor het vervoer van 120 schoolkinderen, die ter gelegenheid van boomplantdag op het fabrieksterrein bomen gaan planten. De Nederlands-Duitse com binatie welke overigens goed past in het Estel-verband is door zuiver toeval verkregen, waarbij in niet geringe mate een rol heeft ge speeld het nimmer aflatend enthou siasme van ir. E. Ensink, hoofd van de sector vervoer en havens, voor alles wat maar met locomotieven en De keuze viel op de „57”, die er goed onderhouden uitzag. In augustus werd deze als buitengewoon vervoer vanaf Duisburg naar het station Beverwijk overgebracht en vervolgens naar Hoogo vens gesleept. Onder begeleiding van een rangeerder, voorop de Duitse locomotief wachtte de Hoogovens Excursietrein op haar eerste officiële rit. voor uw BRUILOFTEN RECEPTIES. PARTIJEN en VERGADERINGEN troleerd storten) drie jaar uit de voeten. In 1975 moet er een definitieve afval- verwerkingsmethode in gebruik zijn ge nomen. In ambtelijk overleg is gebleken, dat de Provinciale Planologische Dienst meent, dat het bergen van afvalstoffen zonder verbranding als een meer definitieve oplossing in de IJmond niet kan worden verwezen lijkt. Samenvattend komt de Stichting Verwijdering Afval tot het volgende: IJMUIDEN. De gezagvoerder van de „Black Eagle” heeft in de afgelopen nacht gemeld in aanvaring te zijn ge weest met een onbekend schip, ongeveer zeven mijl noordoostelijk van de Noord- hinder. HAARLEM. Statenlid H. de Nie (PSP) heeft Gedeputeerde Staten van Noord-Holland gevraagd of zij kunnen meedelen welke dwingende noodzaak er is om Haarlemmerliede en Spaarnwoude te verplichten het uit landschappelijk standpunt waardevol terrein ten westen van de Machineweg door de gemeente Amsterdam te zien volstorten en gedeel telijk afgraven, terwijl de gemeente Amsterdam zelf nog beschikt over een belangrijk grotere onbebouwde zand vlakte ten oosten van de Machineweg. de oude Beverwijkse belt bezig). Bij verbranding is een stortter- rein voor een deel van de afvalstof fen van 26 ha. nodig. Met Hoogovens- deelname dient dit terrein 36 ha groot te worden. het gecontroleerd storten van alle afvalstoffen is de goedkoopste metho de. Indien alle afvalstoffen uit de IJmond (zonder Hoogovens) gestort worden dan is hiervoor een terrein nodig met een gezamenlijke opper vlakte van 90 ha. Indien ook de Hoogovens meedoet dan zal die op- Vuil, vuil, vuil. De IJmond kan op de momenteel in aanleg zijnde uitbreiding van de Beverwijkse vuilnisbelt (gecon- (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK De Stichting Verwijdering Afvalstoffen uit Amersfoort heeft een advies vervaardigd over de oplossing van het afvalverwijderings- vraagstuk in de IJmond. Het in opdracht van het Centraal Afvalverwer kingsbedrijf IJmond gemaakte rapport (66 pagina’s en tientallen bladzijden vol met bijlagen en grafieken) moet het dagelijks bestuur van het Afval verwerkingsbedrijf IJmond helpen bij het nemen van de beslissing op welke wijze het huishoudelijk en industrieel afval in de IJmond in de toe komst dient te worden verwerkt. De nieuwste aanwinst van Hoogovens bij de voormalige Halte Hoogovens, waar tal van de nu aanwezige genodig den in vroeger jaren heel wat keren uit de trein vanuit Beverwijk zijn gestapt om daarna wandelend naar het bedrijf Volgens de door Velsen, Beverwijk, Heemskerk, Uitgeest en Castricum vorig jaar gezamenlijk gemaakte afspraak zou het C.A.IJ vóór 1 april met een advies inzake het af val verwió deringsvraagst.uk op de proppen dienen te komen. Men gaat de raden van de deelnemende ge meenten vragen die datum te vergeten om nu vóór 1 juli met een advies over hoe het afvalverwijderingsprobleem aan te pakken bij de raden te komen. De raden kunnen hierna het advies van het C.A.IJ. bespreken waarna het C.A.IJ., natuurlijk in overleg met de provinciale instanties zal gaan beslissen welke vorm de afvalverwijdering dient te krijgen. In het rapport van de Stichting Ver wijdering Afvalstoffen wordt aandacht geschonken aan de raakvlakken van de IJmond met de Zaanstreek en Zuid- Kennemerland, terwijl voorts de vele toegepaste verwerkingsmethoden van af val worden toegelicht. De Zaanstreek heeft inmiddels beslo ten tot de oprichting van een vuilver brandingsoven voor de brandbare afval stoffen. De regio Zuid-Kennemerland heeft nog geen definitieve beslissing ge nomen. Wel is door de voomoemde Stichting hierover een rapport opge maakt. Hieraan vooraf had een bijeenkomst plaats in De Schouw, waar ir- Ensink door zijn collega’s wel eens „stoom-o- fiel” genoemd, zoals hij onthulde een loftrompet stak op allen, die aan de komst en de opbouw van de Hoogovens excursietrein hun medewerking hadden verleend. Niet in de laatste plaats daar bij noemend de Duitse schenkers, die zo’n prachtig gebaar hebben gemaakt als dank voor wat de heer Ensink een collegiale dienst noemde. BEVERWIJK. Het door de Stich ting Verwijdering Afvalstoffen (SVA) uitgebrachte rapport heeft de tongen da nig in beweging gebracht tijdens de vergadering van het algemeen bestuur van het Centraal Afvalverwerkingsbe drijf IJmond in het Beverwijkse Stads kantoor. Op de technici van de SVA, die deze bijeenkomst bijwoonden, is een groot aantal vragen afgevuurd. O De O van Overhemd En van onvooi stelbaar fijn. Kom i ’s kijken, vooral als u méér eisen stelt aan klein en dessin. Uit de antwoorden op de gestelde vragen bleek onder meer, dat het reali seren van een verbrandingsoven in 1975 een haalbare kaart is en dat bij het toepassen van energie-opwekking zowel de investeringen als cfe personeelskosten zullen verdubbelen. De verbrandingsprijs komt dan zekei- ƒ15 per ton hoger te liggen, hetgeen economisch niet ver antwoord is. Dit geldt ook ten aanzien van de combinatie energie-opwekking en waterproduktie. Een vraag van de heer M. de Groot en de antwoorden hierop door de voorzitter van het dagelijks bestuur, drs. M. Roes singh, en een woordvoerder van Hoogo vens leerden; dat dit staalconcern de intentie heeft mee te doen met deze vuilverwerking in de IJmond. De verte genwoordiger van Hoogovens zegde toe het algemeen bestuur vóór 1 mei een nadere specificatie van de door dit be drijf aan te voeren brandbare afval en chemische stoffen te doen toekomen. Tevens wil dit bedrijf proberen mee te spreken in het bepalen van de plaats, waar het afval verwerkt dient te wor den. Het voorstel tot vaststelling van stortreglement werd op verzoek van en kele leden van het algemeen bestuur uitgesteld tot de eerstvolgende vergade ring. De door de leden van het algemeen bestuur gedane suggesties zullen door het dagelijks bestuur worden geamen deerd. Met name de heer M. de Groot zei de grootste moeite te hebben met het reglement, omdat naar zijn mening on der meer te veel gedelegeerd werd aan de directeur. „DE POORT VAN VELSEN” PLEIN 1945 4 IJMUIDEN Telefoon 02550-1 65 51. Hij stelt zijn vragen naar aanleiding van het beroep van GS op de Kroon en het antwoord aan Statenlid Achterstraat betreffende het voorbereidingsbesluit van de gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude. Hij wil weten of GS het achteraf gezien geen algemeen er kend beginsel van behoorlijk bestuur achten, dat men niet zonder dwingende noodzaak aan burgers of gemeenten schade mag berokkenen, met name wan neer algemeen erkende waarden en be langen worden aangetast. Hij vraagt het college of het alsnog bereid is, om, zo deze dwingende noodzaak niet kan wor den aangetoond, het voorstel aan de Kroon tot schorsing en vernietiging alsnog in te trekken. Daarna begaven allen zich naar de vroegere Halte Hoogovens, waar de nieuwe aanwinst gereed stond, compleet met de vermelding op de wagons ge schilderd „Hoogovens Excursietrein” Vanaf daar werd een ruim vijf kwartier durende rit over het fabrieksterrein ge maakt, tot groot plezier van de genodig den. De verwijdering van afvalstoffen - ook brandbare - door de V.A.M. is een door vele gemeentes toegepaste methode. Bij een 25-jarig contract moet voor 75.000 ton 26,82 per ton betaald worden, voor 100.000 ton f 25,61 en voor 135.000 ton 24,35. Het verwerkingsbedrijf kan zonder bezwaar op een industrieterrein of spoorwegemplacement worden gevestigd- De transportkosten van de aanvoer van BEVERWIJK. Gedurende de maan den april en mei wordt in het buurthuis Wijk aan Duin aan de Wilgenhoflaan een kursus in het bereiden van Spaanse gerechten georganiseerd. Deze kursus omvat vier avonden en staat onder leiding van de heer Cabida Rivera, die de deelnemers de fijne kneepjes van de zuidelijke kookkunst zal bijbrengen. Ook heren, die zich voor het koken van iets bijzoners interesseren, zijn van harte welkom op 2 en 16 april en 1 en 14 mei. Liefhebbers kunnen nadere in lichtingen krijgen en zich opgeven bij het buurthuis of telefonisch onder num mer 24676. Zoals bekend voelen de raden van de IJmond-gemeenten veel voor het ver branden van het aangevoerde afval. De Stichting Verwijdering Afvalstoffen nam in het rapport een kostenbegroting van deze snelle en hygiënische verbran- dingsmethode op. De regio IJmond levert in 1975 76.000 ton af val. Als Hoogovens besluit het daartoe geschikte afval eveneens in de IJmondoven te laten verbranden komt dit getal op 118.000 ton per jaar. In 1987 zijn deze cijfers respectievelijk 108.000 en 168.000 ton. Een verbrandingsoven (zonder Hoogovens) komt op een uitga ve van 21.550.000.terwijl een oven waarvan óók Hoogovens gebruik maakt op 25.550 000,— komt. De vaste kosten van de oven (zonder Hoogovens), die een levensduur heeft van 25 jaar. bedragen per jaar t 2.4 miljoen en de installatie met Hoogo vens bijna drie miljoen gulden. De kosten per ton afval voor de Installatie zonder Hoogovens bedragen 33,80 in 1975 zes jaar later f 29,8 en weer zes jaar later 24,60. Voor een oven met Hoogovens zijn de kosten per ton: 1975 27,80, zes jaar later 23,60 en weer zes jaar later 20,30- De vaste kosten voor de periode 1987 tot het jaar 2000 bedragen per jaar ruim f 3 miljoen voor de oven zonder Hoogo vens en f 3.6 miljoen voor de oven met Hoogovens. De oven is tot 1987 berekend op een afvalaanvoer van 108.000 ton (zonder Hoogovens) en 168.000 ton met Hoogo vens. Volgens de berekeningen van de S.V.A. moet in 1987 de installatie wor den uitgebreid. ■r’ i - - w -

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 5