President-directeur Wagner in toelichting op jaarverslag: Stakers ondanks dreigement niet aan het werk Directeur werkt in spinnerij VNU krijgt order van Time-editie Stakingen en acties bij zuivel Olieprodukten goedkoper bedrijven te ROND ONDERWIJS Lange discussies over resolutie Cao-gesprekken textiel worden mogelijk hervat „STOP MET GEHANNES WERKENDE JEUGD” 3 Gesprek Europa-Amerika beëindigd NW in nota aan Tweede-Kamercommissie: Winst Van Nelle met 33 percent gestegen „Geen verlaging aow- leeftijd voor ongehuwde vrouwen” Meer winst Swissair DONDERDAG 2 9 MAART 1973 19 18 In Zuid-Afrika (Van onze financiële redactie) Bij Smeets in Weert Slecht jaar Vakbonden kondigen aan: Billiton Behaaglijke deken 614e Staatsloterij Werkgroep adviseert: Onaanvaardbaar r 28 maart 1973 Eerste klasse 056688 056688 f f f f f 033173 000052 090607 012149 037717 5 29 88 357 367 803 876 4664 DEN HAAG Het jaar 1973 is voor de Koninklijke-Shell-Groep be paald bemoedigend begonnen. Er zijn tekenen die in een gunstige richting wijzen, maar er zijn ook veel onzekerheden. Er zullen geen al te grote investeringen worden gedaan. Een groei zonder veel kostenstijgingen is mogelijk. Voorlopig zal het wel gaan. Aldus de president-directeur van de Koninklijke Nederlandsche Petroleum-Maatschappij, mr. G. A. Wagner, in een toelichting voor de pers op het jaarverslag, waaruit de financiële gegevens al op 1 maart bekend werden gemaakt. 071343 087275 f t - J BEMOEDIGEND BEGIN BIJ SHELL v.d. 2. De inflatie en de stijgende kosten. (Van onze redactie buitenland) 008054 008054 Let wel op een met een gemerkt nummer is ook een van de lagere prijzen gevallen. ■i 4- De hogere beslastingen en royalty’s in olie-exporterende landen, met name Venezuela. 3. De prijzen van olieprodukten waren gedurende het grootste deel van het jaar laag. In het vierde kwartaal van 1972 trad echter een verbetering op. Deze ontwik keling heeft zich voortgezet in januari en februari van 1973. Voorgesteld wordt een dividend uit te keren van 17 percent (vorig jaar 15 pet.) over het in 1972 vergrote aandelenkapi taal. De raad van bestuur van de maat schappij heeft voorgesteld over 1972 een onveranderd dividend van 30 Zwitserse francs per aandeel uit te keren. ier- 'ieg mpl :ebr /art vart 013- In het jaarverslag wordt 1972 ronduit een slecht jaar genoemd. De belangrijk ste oorzaken waren: Dit is gisteravond gebleken uit een communiqué van werkgevers en werk nemers, die elkaar op een geheime plaats in Utrecht hebben ontmoet. Het informeel overleg vond plaats op uitno diging van de werkgeversdelegatie. Zoals bekend, daalde de winst van de Koninklijke Shell Groep het vorig jaar met 28,2 percent van 392,4 miljoen pond Sterling tot 281,7 miljoen pond Sterling. Dit bij een omzet, die met 8,4 percent steeg tot 5.455 miljoen pond Sterling. De wijzigingen in de wisselkoersen hebben in 1972 geleid tot een last van 50 miljoen pond voor omrekeningsverschil len, die grotendeels voortvloeiden uit een stijging in de sterling-tegenwaarde van niet in ponden-Sterling luidende leningen op langere termijn. Dit bedrag zal over de resterende looptijd van deze leningen worden afgeschreven. In 1972 werd hiervoor 2,2 miljoen pond ten laste van de winst gebracht, zodat nog 47,8 miljoen pond moet worden afgeschreven. Inmiddels is het verlies door de geld- In de chemische sector ging het vorig jaar stukken beter dan in 1971. Maar de winstmarges zijn klein en kwetsbaar. Niettemin wordt verwacht dat in 1973 de stijgende lijn doorgaat. ROTTERDAM. De maximum prij zen van huisbrandolie I en II, gasolie, dunne stookolie en autogasolie zullen vandaag worden verlaagd met 40 cent per 100 liter. Voor zover autogasolie aan de pomp wordt verkocht zal de prijs 0,3 cent per liter lager worden. De detailhandelsmar- ge op autogasolie wordt met 0,1 cent per liter verhoogd. Dit hebben de gezamen lijke oliemaatschappijen woensdag mee gedeeld. crisis nog iets groter geworden, maar of dat aan het eind van het jaar nóg zo is, is de vraag. De dalingen van dollar en pond houden elkaar in evenwicht. Het aandeel van de Koninklijke Ne derlandse Petroleum Maatschappij in de winst van het gehele concern komt uit op 10,01 per aandeel van 20, nomi naal tegen f 14,08 in 1971. Het dividend bedraagt onveranderd f 7,25, waarvan reeds f 3,50 als interim-dividend werd betaald. DRIEBERGEN. De bij de zuivel- cao betrokken vakbonden hebben de Kerncommissie Zuivel (werkgeversverte- genwoordiging) aangekondigd dat na af loop van de cao voor de zuivelindustrie (op zondag) acties en stakingen in de zuivelbedrijven zijn te verwachten. De onderhandelingen over een nieuwe cao voor ruim 26.000 werknemers, zijn na het vierde gesprek gisteravond afgebro ken. Dat het vierde kwartaal beter was dan de voorgaande, is allereerst te danken aan het herstel van de economie in de Verenigde Staten, met als gevolg een beter resultaat van Shell OU (VS). Ver der begon de conjunctuur in Europa en Japan op te leven. Ten slotte verbeterde de bezettingsraad van de raffinaderijen en verdween het overschot aan tanker- capaciteit. De prijzen van olie trokken vooral in december aan. Prijzen van f f Een extra prijs van 50.000,is gevallen in de serie L op het nummer: En een troostprijs van f 1.000,— op nummer: van elk van de andere series. De werknemers van het textielbedrijf Van Heek (Schuttersveld) zijn in sta king. Gisteren verscheen niemand in de spinnerij waar directeur N. van Heek zelf probeerde nog een deel van de pro- duktie op gang te houden. DEN HAAG. Voor ongehuwde vrouwen moet de leeftijd, waarop zij aanspraak maken op AOW, niet verlaagd worden. Tot deze conclusie is een inter departementale werkgroep gekomen in haar rapport, dat thans door minister Boersma van Sociale Zaken naar de Tweede en Eerste Kamer is gezonden. UTRECHT. De tweede dag onder wijs en vorming voor 15-jarigen moet per 1 augustus 1973 integraal worden ingevoerd. Aldus een discussienota van het NVV die is aangeboden aan de leden van de onderwijscommissie van de Tweede Kamer in verband met de open bare vergadering van deze commissie vandaag. De nota is ontstaan uit enkele ge- sprekken van leden van de Algemene Bond van Onderwijzend Personeel en NW-functionarissen die zo langzamer hand genoeg hebben van het gehannes en geharrewar rondom de onderwijs voorzieningen voor werkende jongeren. Ze hebben zich gebaseerd op het cen traal akkoord van december vorig jaar, waarin de regering zich bereid heeft verklaard, met alle middelen te bevorde ren dat per 1 augustus in die regio’s waar de werkende jongeren op verantwoorde wijze kunnen worden opgevangen, een tweede vormingsdag voor 15-jarigen wordt ingevoerd. Volgens hen heeft de overheid tussen december en nu vrijwel niets gedaan om deze toezegging serieus gestand te doen. Daarmee zet de regering een traditie UTRECHT. De werkgeversorgani satie in de textielindustrie (Fenetex) wil het cao-overleg onder leiding van een gespreksleider hervatten. De industrie bonden willen eerst van de werkgevers weten of zo’n gesprek zin heeft door een verruiming van standpunten. 1. Een overschatting van de vraag naar olie leidde tot een overschot in de tanker- en verwerkingscapaciteit. Bo vendien was er nog sprake van achteraf te duur gecharterde tankers. De vraag naar olie daalde, o a. door de twee zachte winters. De drie industriebonden gaan zich maandag met de regionale actieleiders in Driebergen beraden over acties bij de bierbrouwerijen. Dit hebben zij na een onderling beraad in Driebergen besloten nadat bekend was geworden dat ook de bij de andere cao’s in de brouwerijsector betrokken werkgevers niet bereid zijn te onderhandelen over een maximering van de prijscompensatie. Bij de drie brouwe- rij-cao’s zijn tienduizend werknemers betrokken. Op twee belangrijke punten zijn werkgevers en werknemers het niet met elkaar eens: de besteding van de 3,5 percent loonstijging volgens het centraal akkoord en een minimum en maximum In de prijscompensatie. De zeven bij het overleg betrokken Al enige tijd werd in Weert een deel van deze order gedrukt, maar vanwege het kostenpakket besloot Time inc. in New York, dat de order op één plaats diende te worden geproduceerd. Neder land werd, aldus Smeets, gekozen om de gunstige combinatie van drukkerij, PTT en overig transport. Door deze winststijging die in be langrijke mate werd beïnvloed door de verbeterde gang van zaken bij de bui tenlandse deelnemingen kon onlangs de vergroting van het aandelenkapitaal de winst per aandeel verbeteren van ƒ277.16 in 1971 tot ƒ312.96 in 1972. RICHARDS BAY (Reuter). - Ongeveer 500 Afrikaanse arbeiders in een alumini- um-fabriek in de Zuidafrikaanse haven stad Richards Bay hebben hun staking voortgezet. De bedrijfsleiding had dinsdagavond meegedeeld dat iedereen die het werk gisteren niet zou hervatten en akkoord zou gaan met loonsverhoging van acht gulden per week, op staande voet ont slagen zou worden. De stakers eisen dat de minister van Gemeenschapszaken van de Bantoestan Kwazoeloe in het conflict komt bemid delen. De minister Barney Dladla, die eerder in andere stakingen van zoeloes in Natal heeft bemiddeld, heeft toege zegd dat hij morgen zal komen. In het naburige Charleston is de helft van 1000 stakers in een textielfabriek weer aan het werk gegaan. Hun loonei sen werden niet ingewilligd. Voor het geharrewar over de resolutie zijn uiteindelijke ontknoping vond, had de voormalige Amerikaanse onder-mi- nister van buitenlandse zaken George Ball de conferentie gewaarschuwd voor het „kruipende ontstaan van een Ameri kaanse variant van gaullisten”. De tekst van het communiqué van beide partijen luidt als volgt: „Heden (woensdag) heeft contact plaatsgevonden tussen enkele vertegenwoordigers van de industriebonden en de Fenetex om na te gaan welke mogelijkheden er zijn om de cao-onderhandelingen in de textielindus trie te hervatten. Enerzijds zijn hiervoor bepaalde suggesties gedaan. Van werkge verszijde is voorgesteld een onafhanke lijke gespreksleider in te schakelen, ter wijl van werknemerszijde aan de verte genwoordigers van de Fenetex is ge vraagd na te gaan of er een zodanige verruiming van de standpunten gevon den kan worden, dat de onderhandelin gen op korte termijn kunnen worden hervat.” De werkgroep bezon zich op maatre gelen ter verbetering van de levensom standigheden van de oudere gehuwde vrouw. De regering heeft over suggesties van de groep nog geen standpunt be paald. Omdat het rapport ook toegezon den is aan een aantal maatschappelijke organen en instellingen wordt een dis cussie over de materie verwacht. Uitgiftekoers lening Gasunie. De koers van uitgifte van de 7,25 percent 15- jarige obligatielening 1973 van f 100 miljoen ten laste van Nederlandse Gas unie is vastgesteld op 99,5 percent, hebben emittenten medegedeeld. De inschrijving op de lening staat vrijdag 30 maart open. Handelsbalans. De Westduitse handels- balans over februari sluit met een overschot van 1,94 miljard Mark ver geleken met 1,60 miljard over januari en 1,76 miljard over februari vorig jaar. De uitvoer bedroeg vorige maand 13,74 miljard en de invoer 11,80 mil jard Mark. Enige ambitie. „Ik koester geen andere ambitie dan het nobele ambt dat ik nu vervul”, aldus dr. J. Zijlstra, presi dent van de Nederlandsche Bank bij zijn terugkeer uit Washington, waar hij de tweedaagse conferentie heeft bij gewoond van de zogenoemde „groep van 20” (industrie- en ontwikkelings landen). De laatste dagen waren er weer geruchten dat de heer Zijlstra grote kans maakt opvolger te worden van dr. Pierre Paul Schweitzer, direc teur van het Internationale Monetaire Fonds. de Belgische oud-voorzitter van de Euro pese commissie en door prof. Eugene Rostow, voormalig adviseur bij Buiten landse Zaken in Washington werd na urenlange discussies, waarin veel kritiek werd geoefend, met slechts enkele stem men tegen aangenomen. De Italiaanse delegatie onthield zich van stemming met het argument dat de conferentie geen autoriteit had. voort, constateert de nota: „Sinds de totstandkoming van de eerste, groten deels door de werkende jongeren zelf afgedwongen, beleidsplannen kenmerkt het overheidsbeleid zich door op politie ke onwil of onmacht gebaseerd getreu zel. De nota pleit voor integratie van vor mingswerk en beroepsonderwijs. Op plaatselijk niveau zouden door overleg tussen de verschillende onderwijsinstel lingen bijzonder vele creatieve en utti- ge mogelijkheden kunnen worden aan geboord, zowel van inhoudelijke als van technisch-organisatorische aard. In de resolutie, die de instemming van de overgrote meerderheid van de 350 afgevaardigden uit de EEG-landen, Noorwegen, de Verenigde Staten en Ca nada verwierf, worden de Europese be weging en de Atlantische raden in de VS en in Canada opgeroepen „de meest geschikte structuur” vast te stellen voor een dergelijke dialoog, „niet alleen tus sen officiële organen van de betrokken landen maar ook tussen particuliere or ganisaties”. De resolutie opgesteld door Jean Rey, 10,zijn gevallen op nummers eindigende op: 50,— zijn gevallen op nummers eindigende op: 50,zijn gevallen op nummers eindigende op: 100,zijn gevallen op nummers eindigende op: 100,zijn gevallen op nummers eindigende op: 200,— zijn gevallen op nummers eindigende op: 400,zijn gevallen op nummers eindigende op: 1.000,— zijn gevallen op nummers eindigende op: AMSTERDAM. Met het aannemen van een weinig zeggende resolutie, waarin gepleit wordt voor de organisatie van een dialoog tussen de Verenigde Staten en West-Europa, is de driedaagse Europa-Amerika conferentie in Amster dam gisteren geëindigd. Prijsstijgingen. Het Belgische ministerie van Economische Zaken heeft meege deeld dat het indexcijfer voor de con sumptieprijzen in de maand maart met 0,24 punten is gestegen van 110,46 tot 110,70. De indexverhoging werd voornamelijk veroorzaakt door de prijsstijging van het brood. vakbonden gaan vandaag en morgen «gazmenliik en met hun vakgroepen Het overnemen van de Billiton-maat- óverleg plegen over de situatie. De heer schappij was bedoeld om een basis te - - - krijgen in de metaalsector op lange termijn. Billiton had bij de overneming een eigen diversificatie buiten de mijn bouw, die voor de Koninklijke Shell Groep minder interessant was. Vandaar dat de Billiton-dochter De Vries-Robbé aan Nederhorst werd verkocht. Voor de Shell-Groep is de mijnbouw interessan ter. Er is nu een goede basis voor vertrou wen in de toekomst. Billiton zal zeker een expansie te zien geven. De groep heeft veel belangstelling voor alumini um- Sinds de overneming van Billiton zijn enige honderden miljoenen guldens in de metaalsector gestoken. In Budel wordt samen met Rio Tinto 250 miljoen gulden in de nieuwe zinkfabriek geïn vesteerd. SCHIPHOL. De Zwitserse lucht vaartmaatschappij „Swissair” heeft in 1972 een netto winst gemaakt van 41 miljoen Zwitserse francs. Dit is één miljoen meer dan in 1971. De prijs van 5.000,is gevallen op het nummer: 25.000,— is gevallen op het nummer: Een prijs van 2 000,— is gevallen op het nummer: 2.000,is gevallen op het nummer: 2.000,is gevallen op het nummer: 2.000,is gevallen op het nummer: 2.000,is gevallen op het nummer: Het zal van de Europese reacties af hangen, aldus Ball, „of het Amerikaanse wantrouwen in Europa zo sterk zal wor den dat de regering vrijwel gedwongen zal zijn de Amerikaanse troepen uit West-Europa terug te trekken. Dit zal uiteindelijk Europa eerder doen uiteen vallen dan verenigen. Als West-Duits- land zich minder met het Westen ver bonden gaat voelen, zouden de Westduit se diplomatieke avonturen met het Oos ten meer spanningen in de Europese structuur veroorzaken”, aldus Ball, die Europese regeringen dan geneigd zal zijn bilatera le overeenkomsten met Moskou aan te gaan. George Ball, die waarschuwde de ont spanning met Oost-Europa niet te be schouwen „als een behaaglijke deken die geheel Europa bedekt”, besloot zijn rede met de constatering dat hij aan geen van beide kanten van de Atlantische Oceaan een hoog peil van staatsman schap ziet. Een extra prijs van 50.000,is gevallen in de serie R op het nummer: En een troostprijs van 1.000,op nummer: van elk van de andere series. 5. De hogere afschrijvingen, opspo ringskosten en vooral hogere interestlas- ten. ROTTERDAM. De Erven de wed. J. van Nelle heeft in het afgelopen jaar een nettowinst behaald van /7.95 mil joen wat ten opzichte van 1971, toen de winst 6 miljoen gulden bedroeg, een stijging betekent van 33 percent. C.Schelling, van de agrarische voédings- bedrijfsbond NW, verklaarde, dat een eigen actiecentrum van de betrokken vakbonden tot de mogelijkheden be hoort. Hij noemde het aanbod van de- werkgevers onaanvaardbaar. Ze waren wel bereid een minimum prijscompensa tie te aanvaarden op basis van een jaarsalaris van ƒ12.500, maar een maxi mering per percent prijsstijging wezen ze van de hand. Verschil van mening bleef er ook bestaan over de minimum vakantietoe slag, afschaffing van de laagste functie groep, verlaging van de vak-volwassen leeftijd en verwerking van vijf percent prestatiebeloning in de basisionen. WEERT. De gehele „atlantic” editie van „Time” magazine (Europa, Afrika, Midden-Oosten) oplage wekelijks on geveer 500.000 exemplaren zal van 9 juli af gedrukt worden door Smeets drukkerijen b.v. in Weert, die deel uit maakt van het VNU concern. Het NW zou het volstrekt onaan vaardbaar vinden, indien de invoering van de tweedaagse leerplicht zou wor den verschoven naar 1 augustus 1974. Volgens de nota gebruikt de overheid problemen die goeddeels een gevolg zijn van het falen van het overheidsbeleid als alibi om weer vertraging aan te brengen in de geleidelijke invoering van de partiële leerplicht. Ball zei dit niet alleen in de binnen landse politiek van de VS te constateren, maar wees ook op Amerika’s nieuwe diplomatie die groot belang hecht aan bewegingsvrijheid „zonder de remmende noodzaak om geallieerde partners te ’•aadplegen” voorziet dat een reeks van F

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 19