Oostenrijker kon nu uitgroeien tot held BRUTAAL OOSTENRIJK OVERROMPELT VERMOEID NEDERLAND SPORWM® Vragen in Kamer over Ajacieden Koersen Finale Duindigt Wim van Hanegem: Hasil is als de dood voor Neeskens Wagtmans in ziekenhuis hoofdklas biljarten Snelle sprint Zoetemelk in Catalaanse week Westduitsers nog niet terug op oude niveau t I Tsjechoslowakije met 3-0 verslagen DONDERDAG 29 MAART 1973 nt 43 41 1 5437 e 2 65 46 Overtuigd 1 EN Gebrekkig Homogeen Voorsprong s - IJ 1 E. F*-. (Van onze sportredactie) Hickersberger is buiten bereik van Hulshoff en Van Beveren doorgebroken. Van Beveren zal de Oostenrijk-spits rwironl zo'm on 4-n i t kvnvinzvn T-J n nil J J J w —f ^7. J X x Reputatie Oranje te grabbel Grote vreugde in Oostenrijk. Kögelberger heeft een voorzet van Hattenberger doel- zien.” THEO KLEIN (Van onze biljartmedewerker) te z\jn. (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) WENEN Vijftienhonderd gulden per man, dat is het enige wat de spelers van het Nederlands elftal aan de teleurstellende ontmoeting met Oostenrijk overhielden. Voor de rest werden bondscoach noch spelers een cent wijzer van de met 10 verloren oefenwedstrijd. DEN jes U een t, die als U azine- Hickersberger is buiten bereik van Hulshoff en Van Beveren doorgebroken. Van Beveren zal de Oostenrijk-spits echter onreglementair ten val brengen. Hasil behoedde Nederland voor een nog grotere afgang door de strafschop niet te benutten. hij toe, gelegen. nals een vlot tegenspel, waarop geen van de 40.000 man in het Prater had durven hopen. de en treffend afgerond. Ook Paritz juicht. Aad Mansveld en Arie Haan staan als ver steend. Als de grote stimulator op het mid denveld, en vaak ver daarvoor, bracht hij het publiek in extase. Voor anderhalf uur was hij weer de gevierde speler die met Feyenoord de wereldbeker en de Europa-cup binnenhaalde. Franz Hasil had zich helemaal op dit duel toege spitst. Hij wfist dat hij zich in de etalage De meervoudige Oostenrijkse interna tional (25 maal) had het gisteravond zwaar te verduren. Met name clubge noot Wim van Hanegem kon het moei lijk verkroppen dat „de Schnitzel” zo veel ruimte kreeg. Van Hanegem: „Ik hoefde hem eigenlijk niet te houden, maar als ik hem toevallig tegenkwam, stapte ik niet opzij. Ploeggenoot of niet. Als een amateur zo veel ruimte krijgt als Hasil vanavond, dan zou hij ook goed zijn. Was Neeskens er maar bij geweest, dan was i'.V. at 6 i ■18 u u. u. De drie Kamerleden vragen of als deze gang van zaken juist is de bewindslieden dan niet menen dat de vrijheid van keuze van geneeskundige behandeling is aangetast. Zij willen, dat de minister en de staatssecretaris zorgen voor een verduidelijking in de relatie huisarts, specialist en sportarts, mede gelet op het feit, dat het genoemde geval wellicht niet op zichzelf staat. Maar ook voor de geïnde premie had men deze anderhalf uur voetbal best over kunnen slaan, want die stond al bij voorbaat vast. Conform een eerder, op verzoek van de spelers gemaakte afspraak was de geldelijke beloning, ongeacht het resultaat, namelijk al gesteld op anderhalf mille. Hetgeen gisteren nauwelijks stimulerend kan hebben gewerkt. van het Oostenrijkse voetbal moest ver kopen. Al merkte hij na afloop op: „Ik speelde vanavond niet voor mezelf, maar voor Oostenrijk.” Dat Hasil terug gaat naar zijn geboorteland staat vast. Het is alleen nog de vraag naar welke club- Hasil: „Ik denk er niet over bij Feyenoord te blijven. Mijn vrouw en kinderen wonen al hier. En ik ga ook naar Oostenrijk. Daar verandert het suc ces van vanavond niets aan.” Hoewel op deze punten de gebrekkige samenwerking met de nieuwelingen als verzachting aangevoerd kan worden- Te recht merkte René van de Kerkhof op: „Het was voor mij heel anders spelen dan bij Twente. Daar kan ik bijvoor beeld op links blijven lopen en word ik toch aangespeeld. Hier bleef ik hangen, en dan kwam de bal niet.” Misverstan den als deze bleven tegen de onverwacht krachtige Oostenrijkers (In de Oosten rijkse pers waren de Nederlanders afge schilderd als de beste Europese voetbal lers die even de vloer zouden aanvegen met het samenraapsel uit Oostenrijk) niet onbestraft. Met Franz Hasil als organisator op het middenveld, en van tijd tot tijd eenzame solist in de voor hoede, boden de Oostenrijkse intematio- Want, dat de Ajacieden en de Twentse voetballers rond deze tijd een monster - programma achter de rug zouden heb ben, had men al kunnen voorspellen toen de vriendschappelijke match werd gepland. Niettemin moést er een ploeg naar de Oostenrijkse Hauptstadt. Uit Fadrhonc’s standpunt gezien ongetwij feld een redelijk streven. Zonder oefen wedstrijden zal hij nooit aan een homo geen elftal kunnen komen. Anderzijds heeft het weinig nut om een moegestre- groep verloor, maar in de uit-wed- strijd op Wembley verrassend gelijk speelde: 1-1 heeft thans drie punten uit even zoveel wedstrijden. Engeland heeft 3 punten uit 2 wedstrijden eri Polen 0 punten uit één wedstrijd. De wedstrijd voor groep zes van de voorronden van het wereldkampioen schap tussen Noord-Ierland en Portugal, die woensdagavond in Conventry werd gespeeld, eindigde in een gelijkspel: 1-1. In de 85ste minuut scoorde Eusebio uit een strafschop voor Portugal de gelijk maker- Martin O Neill had in de 18e minuut de score geopend. De stand in groep zes is: 1. Portugal 5 pnt uit 3 wedstrijden; 2. Bulgarije 4 uit 2; 3. Cyprus 2 uit 4; 4. Noord Ierland 1 uit 3. Het Bulgaarse nationale elftal heeft in Plovdiv voor 15.000 eigen toeschouwers met 1-0 gewonnen van de Sovjet-Unie. De Bulgaren hadden de gehele wedstrijd een groot overwicht, maar konden dat pas na lange tijd uitdrukken in een doel punt van Dermendjiev in de 66e minuut. IGUALADA. De Franse wielrenner Jean-Pierre Parenteau is winnaar ge worden van de derde etappe van de Catalaanse week. Deze rit voerde de karavaan van Seo de Urgel naar Iguala da (bij Barcelona), een afstand van 231 km. Rymond Delisle (Frankrijk) be houdt de leiderstrui. De derde en langste (231 km) etappe van de Cata laanse week heeft een wat merkwaardig verloop gehad. Nog binnen de gemeente grenzen van startplaats Seo de Urgel (vlakbij Andorra) demarreerden er zes renners: Parenteau (Fra), Janssens (Bel), Torree en Tena (Spa), Hoban (GB) en van de Wiele (Bel). Het peloton, gediri geerd door de „azen”, gedoogde deze vluchtpoging genadiglijk, aangezien geen van de „zes” een bedreiging zou kunnen vormen voor de topposities in het klas sement. Na ruim een half uur spelen kreeg Hasil de gelegenheid zijn ploeg op voor sprong te zetten toen Van Beveren naar de benen van de doorgebroken Hickers berger dook en de scheidsrechter naar de witte stip wees. Hasil’s schot was voor Van Beveren echter houdbaar. Linksbuiten Köglberger maakte die fout in de laatste minuut van de eerste helft goed, door - terwijl de hele Nederlandse defensie miste - een voorzet van Hatten berger in te kogelen: 1-0. In de resteren de tijd maakte de Oostenrijkse coach Leopold Stastny gebruik van zijn recht om drie spelers te wisselen, terwijl Fadrhonc het bi.j zijn ene vervanging liet. En dat terwijl hij toch alle reden had de reserves een kans te geven. Of zij de zaak hadden kunnen redden, valt ernstig te betwijfelen. Door het gebrek aan gezamenlijke oefening (al staat er voor 2 mei weer een vriend schappelijk duel tegen Spanje op het programma) lijkt de blokvorming in het Nederlands elftal voorlopig de beste noodoplossing. Een bepaalde lijn met uitsluitend Ajacieden (of indien mogelijk spelers van een andere club) heeft het voordeel dat de voetballers elkaar in ieder geval al aanvoelen. Hulshoff had dan ook gelijk toen hij gisteravond be sloot: „In ons land worden zo veel verschillende systemen gespeeld, dat je moeilijk jongens uit verschillende elftal len zo maar bij elkaar kunt zetten. In Duitsland en Oostenrijk bijvoorbeeld, speelt dat probleem niet. Want daar voetballen ze allemaal hetzelfde. FSC heeft gisteren met 2-1 gewon nen van het Nederlandse militaire elftal. Bij rust was de stand nog 0-1. Leeds United, één van die Engelse kampioenspretendenten, heeft met 1-1 gelijk gespeeld tegen West Bromwich Albion. Uit de voorwedstrijden plaatsten zich: John Slagtveld, Hof van Holland; Fred Post, IVO; Peter Voorderhaak, HBS; Leo Sens, IVO; Leen Vos, HBS; Gery Duits, DES; Christel Willemse, Club 70 en Peter de Wit, Haarlem-Noord. Favorie ten zijn John Slagtveld, Fred Post en Peter Voorderhaak- Dit drietal heeft in de voorwedstrijden de voor hoofdklas sers magische moyenne-grens van 11.00 overschreden. De hoofdklasse finale van het district Haarlem (met één dame) heeft in jaren niet zo’n sterke bezetting gehad als nu het geval is. Behalve woensdag 4 april wordt er ook gespeeld op vrijdag 6, zaterdag 7 en zondag 8 april. De aanvangstijden zijn woensdag en vrijdag om 19.30 uur, za terdag en zondag om 13.00 uur. In de rust bleek Van Hanegem last te hebben van een enkelblessure, waardoor Schneider naar het middenveld verhuis de en Wim Suurbier (eerder opgegeven als geblesseerd. Suurbier: Ik voelde me al die tijd uitstekend”) diens plaats als rechtsback innam. In de rust verdween ook Schilcher die eerder met zijn hoofd tegen Jeuring was geketst. Zijn plaats werd ingenomen door Schmidradner, die samen met Sturmberger als centraal verdedigingsduo het beste deel van de ploeg zou vormen. De goedmoedige Fadrhonc mag zich dan nog zo overtuigd inzetten voor een goede relatie met de clubs, de leveran ciers van zijn internationals, als er ge kozen moet worden tussen de verenigin gen en het Nederlandse elftal, zal hij altijd aan het kortste eind blijven trek ken. Sinds er, middels de beruchte 65 mille van de sponsors (die gisteren ook niet onverdeeld plezierig gekeken zullen hebben), althans voor de „echte” inter lands voldoende interesse is gekweekt, hoeft de bondscoach zich voor de belang rijke kwalificatiewedstrijden op het punt inzet weinig zorgen meer te maken. Om van die groep gemotiveerde spelers een hechte eenheid te smeden, is echter (en daar komt men weer in de vicieuze cirkel) oefening nodig. Kort na het eind signaal wees Fadrhonc zelf al op de zere plek. „De Oostenrijkers hebben twee maanden rust kunnen nemen,” lichtte „de competitie heeft hier stil Die jongens kwamen fit het veld in. Dat verschil was duidelijk te HAARLEM. Woensdag 4 april wordt in biljartakademie Van der Kuyl in Haarlem gestart met de finale van het districtskampioenschap hoofdklasse libre (moyenne-grenzen 7.00-11.00). De Nederlandse favorieten beant woordden de Oostenrijkse brutaliteit met een reeks overtredingen (30 tegen 11 voor Oostenrijk) waarvan vooral Hasil het slachtoffer werd. Met name Wim van Hanegem had het op hem gemunt. Na zijn Feyenoord-pioeggenoot in de vijftiende minuut voor de derde maal onderuit gehaald te hebben, trok de zwakke Duitse scheidsrechter Biwersi (die onnodig veel vrije trappen tegen Oranje gaf) zeer begrijpelijk de gele kaart tegen de Kromme. Rudi Glöckner, de Oost-Duitse scheidsrechter die enkele jaren geleden tijdens de interland NederlandTsje choslowakije Johan Cruyff uit het veld stuurde, is door de Europese Voetbal Unie (UEFA) aangewezen om op 11 april de eerste halve finale voor Europacup I tussen Ajax en Real Madrid te leiden. Voor de return in Madrid is de Belg Loraux aangewezen. minuten. Knetemann versloeg in eindsprint een groep van 26 renners. De negende etappe van de Ronde van Algerije is succesvol verlopen voor de ploeg van de Sovjet-Unie. Valeri Likats- jev legde de 76 km tussen Darguenah en Jijel (Oost-Algerije) het snelst af: 1 uur en 48 minuten. De tweede plaats was ook voor een Rus, Aleksander Joedin. FC Twente en Borussia, halve fina listen in het UEFA-cuptoernooi, staan onder respectievelijk Bulgaars en Iers toezicht. Nikolov arbitreert in Duitsland en Carpenter in- Enschede. Hans Vul tink zal Nederland van 20 tot en met 28 april vertegenwoordigen in het toernooi om het Europese kampioen schap individuele vijfkamp. Zijn tegen standers zijn, Ceulemans, Diielis, Muller, Conesson, Aguilera en Weingartner. Nice, de club van Dick van Dijk, heeft voor de Franse competitie met 2-2 gelijk gespeeld tegen lijstaanvoerder Nantes. Nice staait nu met twee punten minder en één wedstrijd meer gespeeld op de tweede plaats van de ranglijst. Roemenië heeft een vriendschappe lijke voetbalinterland tegen Israel met 3-1 gewonnen. I Maar de keurtroep van Helmut Schön Is nog niet terug op het niveau van vier maanden geleden, toen Zwitserland met 5-1 werd geklopt. De vonk, die de 70.000 toeschouwers in het Rheinstadion tot enthousiasme had kunnen brengen, sloeg niet over. Het was al met al een vrij matte vertoning. De Duitsers maakten de fout te veel aanvallen door het centrum te willen opzetten,waarbij de attente Tsjechische verdedigers meestal niet veel moeite hadden de doorzichtige een-tweetjes te ontregelen. Voor de doelpunten zorgden Gerd Müller (2x) en Erwin Kremers. In de 26e minuut toon de Müller zich weer eens een „goaltjes- dief” en in de 68e minuut bracht hij uit een strafschop de stand op 2-0. Vier minuten voor tijd maakte doelman Ke- keti zijn enige fout en liet de bal van zijn vuist voor de voet van Erin Kre mers springen: 3-0. De Olympische voetbalkampioen Polen heeft in Cardiff een nederlaag van 2-0 geleden tegen Wales. Het was een wed strijd voor groep V van de voorronden van het wereldkampioenschap. De doel punten werden gemaakt door James (46ste minuut en Trevor Hockey (89ste minuut). Wales, dat op eigen terrein van Engeland het enige andere team in de DUSSELDORP- Hoewel de over winning van 3-0 op Tsjechoslowakije natuurlijk geen slecht resultaat was, heeft het Westduitse elftal zich woens dagavond in Dusseldorp niet volkomen kunnen revancheren voor de nederlaag tegen Argentinië (2-3) een maand gele de in München. Tsjechoslowakije bleek aanzienlijk zwakker dan verwacht. Vooral na de pauze wisten de Tsjechen niet beter te doen dan zich in te graven voor eigen doel. De overwinning voor West-Duitsland had dan ook nog heel wat hoger moeten uitvallen. Bij de afwezigheid van Cruyff, Nees kens, Gerrie Mflhren en zij het niet vrijwillig, maar gisteren werd hij toch wel erg gemist, ook Israel, had de „baas in Zeist” het duel met Oostenrijk voor bestemd als een test voor de spelers die het team, bij een volledig fitte A-selee- tie, normaal gesproken niet zouden ha len. Dat uit pure noodzaak geboren ex periment is een mislukking geworden. In de verdediging bleek Mansveld toch niet de organisator a la Israel te zijn (hij liep als Ausputzer herhaaldelijkL wara ver naar voren als Hulshoff ook al weg was) op het middenveld was de absentie van sta-in-de-weg Johan Neeskens pijn lijk merkbaar en in de frontlijn waren Van de Kerkhof en Jeuring niet de geheide puntenmakers, zoals Cruyff en Rep dat bijvoorbeeld bij Ajax plegen Het tegendeel leek eerder waar. Het overgrote deel van de nationale elf was zonder enige inspiratie het veld opge gaan, en de enkeling die er wel voor wilde knokken (René van de Kerkhof, Jan Jeuring en Theo de Jong )werd onbarmhartig meegesleurd in de alom heersende loomheid. Bondscoach Franti sek Fadrhonc mocht dan vergoeilijkend aanvoeren dat „verschillende van de jongens op het randje van hun fysieke kunnen zweefden”, terwijl „anderen er mentaal niet zo best aan toe waren”, daarmee was nog allerminst verklaard waarom Oranje in het met 40.000 toe schouwers half gevulde Prater-stadion vrijwillig de reputatie van het Neder landse voetbal te grabbel gooide. WASSENAAR. De uitslagen van woensdag op Duindigt gehouden rennen draverijen zijn: Groenendaalprijs 2000 m: 1. Lantoni H (P. Zandt) 2.54.2 1.27.1, 2. Leonardus, 3. Kid Maal drift. Winn 3 60 pl 2.10 1.30 2.20 kopp 5.10 trio 164.30. Roggewoningprijs 2140m 1. Justissima (E. Leeman) 3.06.2 1.27.-, 2. Jasper, 3. Karper K. Winn 44 00 pl 5.80 2.00 1.70 kopp 16.70. Raaphórstprijs 2000 m(Autostart): 1. Klair L (T. Oudshoom) 2.553.2 1.26.6, 2. Karla H, 3. Kythera J. Winn 30.70 pl 11.80 2.50 5 10 kopp 4.90 Trio 151360 Charlie Brownprijs Ca 2000 mRen): 1 Jewel (Ire) (H. van der Kraats) 2.15. 1 2. Fllx (Ger), 3. Gerard. Winn 5.30 pl 1 80 1.90 4.50 kopp 11.00. Marlahoeveprijs 1600 ni (autostart): 1. Goya (P. E. Bron) 2.09.2 1208, 2 Ingrid Roodnoot, 3 Hilma. Winn 4.60 pl 2.10 3.70 5 20 kopp 12.50 trio 1900.20. Waalsdorpprijs 2000 m(autostart)1. Hercules V (W. van Dalen 2.44.4 1.22.2, 2 Jacky Spender en Higgins (Dead Heat). Winn 6.00 pl 1.60 1.40 2.00 Kopp 11.30. Arendsburgprijs 2000 m(Autostart): 1 Intre pid Girl (A Harmsen) 2.46.4 1.23.2, 2. Ico R, 3. Ivoor S. Winn 55.30 pl 8.80 3.70 2.50 kopp 26.60 Trio 669840. Marlotprijs 2000 m( Autostart): 1. Kinley’s Speed (A Knljnenburg) 2.52.- 1.26.-. 2. Korry Buitenzorg, 3. Hanita v. Nathan. Winn 2.70 Pl. 1.70 1.60 3.00 kopp 4.60 Maarschalkprijs Ca 1900 m(Ren): 1. Torpllle Star (GB) (A. Jones) 2.06.3n 2. Consella (GB) 3. Ronald. Winn 4.90 pl 1 70 2.80 1.80 Kopp 5.20 trio 46.50 Reigersbergenprljs 2140 m: 1 Intrest Scott P (B. Schwarz) 2.57.9 1.23.9, 2. Jury, 3. Fullblood Malre Winn 3.20 pl 1.60 1.90 Kopp 3.90. Totalisatoromzet f 293822.- Pas na 225 kilometer begon de grote groep te „sleuren”. Het was echter te laat om het gat nog te kunnen dichten. Jean-Pierre Parenteau verweer de zich het beste tegen de massale aanval. Onder zijn geweld verbrokkelde de eerst zo hechte groep van zes. Paren teau finishte in Igualada (bij Barcelona) met een voorsprong van 52 seconden op Eduard Janssens. Torres werd derde (op57 sec), Hoban vierde (58 sec), Tena vijfde (59 sec) en Van de Wiele zesde (1.32 min). Een seconde na Perurena won Joop Zoetemelk de sprint van het peloton. De Nederlandse amateur wielrenner Gerrie Knetemann heeft opnieuw een overwinning in de ronde van Algerije behaald. Knetemann won de achtste etappe, een rit over 127 kilometer van Constantine naar Setif in 3 uur en 33 de WENEN Austria meeste binnen zijn gisteren waarschijnlijk naar OostenrijkNederland Want daar zag hij hoe de prjjs van de Feyenoorder met de minuut steeg. Franz Hasil nam gisteren op formidabele wijze revanche op zichzelf en op Feyenoord (trainer Happel zat op de tribune), dat hem zelfs niet meer op de reservebank zet. den team louter voor vijftienhonderd piek de wei in te sturen. Daarmee is men dan weer onvermijdelijk beland bij de strijdvraag: wie heeft de prioriteit, de club (lees: verreweg de voornaamste werkgever) of het Nederlands elftal. Barry Hulshoff, een uitzondering die in de buurt van zijn gemiddelde niveau kwam, maar door onbegrip met name van Aad Mansveld niet kon voorkomen dat er achter knollen van gaten vielen vatte het probleem concreet samen: „Er moet veel meer systeem in ons spel komen. Om dat te bereiken is het nood zakelijk dat we meer met elkaar trainen en spelen. Dat echter is weer onmoge lijk, omdat wij bij onze clubs zo’n uitgebreid programma moeten afwer ken-” Met andeye woorden: de topclubs moeten al zo veel van hun spelers vragen, dat deze zich vrijwel geen ex traatjes in de vorm van interlands, laat staan vriendschappelijke wedstrijden, kunnen perrrvtteren. De penningmeester Klagenfurt, de club die kans maakt om Franz muren te Hasil niet in het stuk voorgekomen. Voor Neeskens is hij als de dood zo bang”. Hasil neemt het zijn makker niet kwalijk. „Ach, zo is het profvoetbal nu eenmaal”, deelde hij weemoedig mee. Heinz Schilcher, de tweede Nederlandse Oostenrijker die gisteravond in actie kwam (Willy Kreuz was niet helemaal fit en werd niet opgesteld) had een minder prettige avond. De Ajacied, van wie ten onrechte in de Oostenrijkse pers werd vermeld dat hij de Amsterdamse club aan het einde van het seizoen gaat verlaten (Schilcher: „Er is niets van waar”) moest na een botsing met Jan Jeuring het veld ruimen. Schilcher: „Ik werd duizelig en kon niet goed meer kijken.” Met de Oostenrijkse coach Leo pold Stastny was hij ervan overtuigd dat de inzet en conditie in deze wedstrijd de doorslag hadden gegeven. „Het viel me mee dat Oostenrijk het zo goed tot aan het einde uithield”, aldus de Ajacied, „Nederland was op het conditionele vlak minder. Dat ze dat wilden compen seren met hard spel, zal hen hier zeker veel sympathie kosten.” van de Hasil krijgen, heeft met afgrijzen gekeken. SINT WILLEBRORD Rini Wagt mans is gisteren overgebracht naar het Sint Ignatiusziekenhuis in Breda. In verband met zijn toestand werd absolute rust noodzakelijk geacht. Gezien zijn populariteit als sportman kreeg hij thuis zoveel bezoek te verwerken dat het hem teveel werd- De behandelende genees heer vond het beter hem in het zieken huis te doen onderbrengen waar een strikte rust kan worden gehandhaafd. DEN HAAG. De PvdA-Tweede Kamerleden Voogd, Masman en Ter Beek hebben zich afgevraagd of bij de geneeskundige behandeling van de Ajax- spelers Mühren en Blankenburg de vrij heid van keuze niet is aangetast. Woensdag stelden zij daarover schrifte lijke vragen aan minister Stuyt van Volksgezondheid en staatssecretaris Von- hoff van CRM. Zij willen weten of het waar is, dat de twee Ajacieden, die door hun huisartsen naar een specialist wer den verwezen, door een sportarts daar van zijn weerhouden en dat deze sport arts zelf een behandeling instelde of voortzette. 1 i.-'V -<: t

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 23