Bloembollen op Beeckestijn Brandweer voer in recordtempo met pont naar Noordersluis btfevisha! Jeugd in Zeewijk plantte vol geestdrift bomen Nappa kleding VELDHUIS Suède jl B BI BI KEf «o 5 SLUISDEUR BIJ OEFENING MET SCHUIM INGEKAPSELD Laatste jonge boomaanplant nieuwe wijk HAVENBERICHTEN Turnwedstrijden bij SBIJ Demonstratie tegen Griekse regime te p wl DONDERDAG IJMUIDER COURANT 2 9 MAART 1973 (Van een onzer verslaggevers) voor dames en heren •n B reestraat 12 Beverwijk Tel. 25629 VELSEN Bij een onverhoopte calamiteit in het sluizencomplex is de brandweer in staat in achteneen- halve minuut met de Velser pont naar de sluizen te varen en daar bij aankomst direct water of schuim al naar gelang de situatie dat ver langt te geven. Dit bewijs is woensdagmiddag geleverd toen men een oefening hield welke op het vuur na zoveel mogelijk de wer kelijkheid benaderde. Al varende werden de schuimwagen en de autospuit I in gereedheid gebracht en volgens de chronometers precies twee seconden voordat de pont de deur van de Noordersluis naderde, was men in staat tot actie over te gaan. Opzet van deze oefening was na te gaan waartoe de brandweer in staat is met een minimale bezetting en met het materieel dat men bij deze oefening wenste in te zetten. l-'J feigns SkïiSS ^r**,l**, B*: W ||a» 1 1 n (Van een onzer verslaggevers) ADVERTENTIE Een machtige baaierd van water werd vanaf de als blusboot inge richte Velser pont afgegeven op de deur van de Noordersluis, tijdens de woensdagmiddag gehouden oefening van de Velser brandweer. n If Donderdag vertrokken van IJmuiden: Christel, Hamburg: Solent, Genua: Acti vity, South Shield; Harlesiel, Hamina; Starmark, Antwerpen; Cimbria, Huil (Als geen nadere aanduiding volgt, is het schip van of naar Amsterdam gegaan.) p. Meisjes 13-16 jaar., 1. Rita Krab 34,55 p; 2. Alida Hegeman 33,15 p., 3. Gea Sperling 32,05 p., De „A.G. Lindhout-trofee” ging dus voor een jaar naar Maudy Malcorps, die met haar 34,90 p, het hoogst totaal van de jury vewiierf. ■s e d 1. Het lawaai de pont, als gevolg van het in werking stellen van motoren en pompen was van dien aard, dat nauwelijks of in het geheel niet gebruk gemaakt kon worden van de walkie-talkies. Een zware megafoon bleek nodi gte zijn om instructies te geven. aanwezig moet zijn op de kant naast de sluis zelf. Een bezwaar van deze schuimwagen is ook dat men er of schuim of water mee kan spuiten. Het is niet mogelijk met het ene kanon water te geven eventueel in de vorm van een nevel ter bescher ming van de mensen en het materieel en met het andere kanon schuim te spuiten. Het voeden van de schuimwagen door een autospuit, zo is de verwachting, zal betere resultaten afwerpen, dan wan- nneer zoals nu dd es chuimwagen door een autospuit, zo is de verwachting, zal betere resultaten afwerpen dan wan neer zoals nu de schuimwagen zelf water aantrekt. Al deze technische zaken zullen vanaf nu onderwerp van verdere studie uitma ken. Algemeen werd echter wel vastgesteld, dat de oefening zeer goede resultaten heeft afgeworpen. De totale capaciteit van de schuimwa gen zo is ook woensdagmiddag vast gesteld verlangt echter wel terdege een nader onderzoek, vooral wanneer men te maken krijgt met een calamiteit van grote aard. Wanneer bij koud weer geblust moet worden, komt de brandweer man een kop warme koffie toe. Deze is gezet in de commandowagen, welke naar nu bleek zich ook uitstekend leent voor deze manier van fourageren. Met man en macht is al varende aan boord van de pont al het mate rieel in gereedheid gebracht, zodat direct na aankomst al tot actie kon worden overgegaan. IJMUIDEN. In de Dolfijnzaal te IJmuiden zijn die onderlinge wedstrijden voor de selectiegroep van Turnen SBIJ gehouden. Voor de eerste keer werd door de deelneemsters gestreden om de „A.G. Lindhout-tiroffee”, een wisselbeker voor het meisje dat het hoogste puntentotaal behaalt bij deze wedstrijden. Er werd gewerkt in 3 leeftijdsgroepen. De voornaamste resultaten waren als volgt: Meisjes 8-10 jaar; 1. Marina Potter 32— p; 2. Debbie Brussel 31,45 p., 3. Willy Hopman 31,35 p. Meisjes 10-13 jaar; 1. Maudy Malcorps 34,90 p., 2. Anja de Vries 34,50 p; 3. Lidia v.d. Heide 33,20 Voor deze meisjes een goede generale repetitie voor de zondag te houden wed strijden in Purmerend, waar Turnen SBIJ de vorig jaar gewonnen „TRIO- beker” moet verdedigen. IJMUIDEN. „Houd je mond", riep wethouder M. Roessingh woensdagoch tend, toen hij in de praatkuil op het Zeewijkplein bij een kleine honderd schoolkinderen de jaarlijkse boomplant- dag wilde inleiden. Geen van de kinde ren viel hem daarbij in de rede, doch een krachtig blaffende hond maakte zijn stem bijna onverstaanbaar. Ook de di recteur van de Plantsoenendienst, de heer J. van der Burg verstond zich met het dier en hij wist de brave viervoeter te sussen. Woensdag aangekomen in IJmuiden: Südfjord, Safi; Farel, Boston, IJmui den; Bavaria, Bremerhaven; Ferring, Caen, IJmuiden; Cimbaria, Hull; Maxi Porr, Canada, Velsen; Acitivity, Sunder land, IJmuiden; Rolf Behrman,Londen; Clanda, Kribi; Oémberg, Par; Sussex - brook, New Castle; Spica, Bremen, IJ muiden; Graigallian, Immingham; Orio le, Dagenham; Endaveaur, Londen; Subro Venture, Greenwich, IJmuiden; Wadowi- ce, Gent, IJmuiden; Starmark, Gothen burg Martha Frieseke, Londen, IJmui den- VELSEN Donderdag 5 april, ’s middags om halfvier zal op het landgoed Beeckestijn bij Velsen door de heer M. Roessingh, wethouder van Velsen, de eerste openlucht tentoonstelling worden geopend, die daar is voorbereid door de Floriade Commissie uit Santpoort. Donderdag aangekomen in IJmuiden: Emetha, Felixtowe ;Stoer, Bremen; Nie- dermehnen, Poole, Velsen; André, Leith; PenthievreII, Iraklion; Vechtstroom, Huil; Zaanstroom, Felixtowe; Neptunus, Rotterdam; Canis, Bergen; Anita von Barge, Fllxborough; Granit, Flixborough Alexa, Felixtowe. HEEMSKERK. Een 20-jarige bromfietster uit Castricum in woensdaga vond omstreeks acht uur gewond ge raakt bij een verkeersongeval op de kruising Laan van Assumburg-Const. Huijgensstraat. Het meisje is met een hersenschudding en teenletsel per ambu lance naar het St. Jozef ziekenhuis ge bracht. De bestuurster van de bromfiets kreeg volgens de politie geen vrije doortocht van een 21-jarige automobilist uit Be verwijk. Bollenkwekers uit Santpoort, dat deel uitmaakt van de gemeente Velsen, zul len nadat in 1971 op Beeckestijn al eens een binnententoonstelling werd gehouden nu voor het eerst met hun produkten bijdragen tot de schoonheid van de tuinen van dit landgoed. De tuin rond het huis Beeckestijn is door het plantsoenbedrijf van de ge meente Velsen mede aan de hand van oude kaarten, met zorg gerestaureerd in zijn achttiende-eeuwse staat in harmonie met het fraaie gebouwencomplex. Een van de onderdelen van deze res tauratie is een ruime kruidentuin, die nu in zijn aanleg met strakke symetrische perken gereed is. In deze perken, waar dus in een later stadium allerlei tuin kruiden te zien zullen zijn, kunnen de kwekers een gevarieerde staalkaart de monstreren van hun kweekprodukten. Bij de opening zal het bloementapijt nog niet in al zijn kleurige verscheiden heid in bloei zijn, maar vroege soorten als croqussen, tulipa’s, scilla’s en natuur lijk narcissen zullen ongetwijfeld al zor gen voor een aantrekkelijk geheel. De bolbloemententoonstelling in het park van Beeckestijn is tot ongeveer half mei dagelijks gratis door iedereen te bezichtigen. Een grappig incident bij het vrolijk gebeuren, vandaar dat we het willen vermelden. Overigens was de jeugd in Zeewijk erg geestdriftig aan het planten geslagen, nadat de wethouder het belang van groen in de gemeente had onder streept. Dit jaar wilde men vooral de nadruk leggen op het bijzonder onderwijs, van daar dat men van gemeentewege de Openbare Duin- en Denneschool, de pro- testants-christelijke Hendrik Pierson- school en de R.K. Don Boscoschool had verzocht het boomplantwerk voor dit jaar te verrichten. Eerder was op de scholen de noodzaak van een dergelijke actie met mede werking van materiaal van het landelijk comité Nationale Boomfeestdag door de leerkrachten terdege voorbereid. Uit handen van wethouder Roessingh ontvingen twee vertegenwoordigende leerlingen van elke plantende school een herinneringsvaantje. Voor de Duin en Denneschool waren dat Jack van der Meulen en Jeanne Boer, voor de Hen drik Piersonschool Willy de Jong en Rob Wessel en voor de Don Boscoschool stonden Huub Jongerd en Adrie Wals op de lijst. Woensdag vertrokken van IJmuiden: Gina Maria, Hamburg; Kalisz, Duinker ken; Willmary, Great Yarmouth; Tor Hollandia, Gothenburg; Fiducia, Rotter dam; Tropicshore, Comt Plat, IJmuiden; Katwijk, Hambuijg; Osterrif, Stettin; Katwijk, Hamburg; Osterrif, Stettin; Aardenburgh. Rotterdam, Hessenstein, Antwerpen; Deneb, Skogen; Kotka, Vel sen; Gert Hansen, Oxeloesund; Brandon, Rouan; Chr. Mathiessen, Flixborough; Treuholz, Flixborough; Agnes, Wther- ford; Gazelle, Boston; Zaandam; Norma, Rotterdam; Andria, Antwerpen; Slwano, Malmo; Ferel, Londen, IJmuiden; Marie Christine, Oxeloesund; Dintelborg, Chep stow, IJmuiden; Ferring, Bilbao, IJmui den. Besommingen: KW 135 f 29.000; 178 f 1.150; UK 78 2.900; EB 28 4-900; VD 9 f 1.800, 15 2.800, 19 f 4.500, 25 4.900, 46 f 2.600; WR 49 f 970, 137 960; YE 25 1.200; IJM 1 1.310, 7 590; ZL 6 1.550. Die minimale bezetting bestond uit acht mannen, die op het moment van alarmering met de schuimwagen, de au tospuit I en de commandowagen uitruk ten. Dat uitrukken en de pont oprijden nam 2 minuten en 20 seconden in be slag. Het sluiten van de slagbomen en het varen uit de ponthaven duurde 45 seconden. De vaart naar de Noordersluis vergde 8 minuten 35 seconden precies. In die tussentijd werden de beide voer tuigen voor de actie gereed gemaakt, waarbij als grootste probleem gold het al varende uitbrengen van de zuigbuizen, waardoor het water uit het Noordzeeka- naal naar de bluswagens wordt gezogen. Aangenomen werd, dat een brand in de sluis de sluisdeur dreigde aan te tasten. Allereerst werd met een baaierd van nevel vóór de bluspont aangevaren om mensen en materieel te beschermen. Deze nevel werd geproduceerd via een van de kanonnen op de schuimwagen. Het andere kanon spoot een gerichte machtige waterstraal naar de sluisdeur, terwijl een op de pont ingezet apart kanon voor nog meer bluswater zorg droeg. Naderhand werd dezelfde manoeu vre uitgevoerd met schuim, dat in min der dan geen tijd de sluisdeur, de rijweg erop en het water te weerszijden van de deur bedekte. Bewezen werd hiermede, dat op deze wijze het zeer goed mogelijk is de sluisdeur voldoende af te koelen en tegen het vuur te beschermen. Vastgesteld werd echter ook, dat men bij de nu aanwezige westenwind te ma ken kreeg met een hevige valwind over de sluisdeur heen, hetgeen commandant JjiBe Jong deed::concluderen dat bij een dergelijke inzet ook brandweermaterieel Samen met enige leerlingen plantte de wethouder even later de eerste boom. „Ja, joh, je moet hem goed kaarsrecht houden hoor”, onderwees de heer Roes singh de kinderen. En toen begon het daadwerkelijke plantfestijn voor de overigen. Wethouder M. Roessingh plantte on der grote belangstelling de eerste en grootste boom in het laatste deel van Zeewijk, nabij de Sterflat, waar nog bo men geplant moesten worden. (Van onze stadsredactie) HAARLEM. De afdelingen Haar lem van de PPR en de PSO gaan zaterdag 31 maart deelnemen aan een solidariteitsdemonstratie voor de Griekse studenten, die momenteel acties voeren ten het regime in AGriekenland. De demonstratie begint om 14 uur op het Museumplein in Amsterdam. Voor meer inlichtingen: Bert Hartendorf, Nauwe Geldeloozepad 11, tel. 317439. IJMUIDEN Woensdag werden in IJmuiden aangevoerd: 870 kg tong; 4 kisten tarbot en griet; 122 kisten kabel jauw; 304 kisten koolvis; 9 kisten leng; 57 kisten schelvis; 55 kisten wijting; 338 kisten schol; 2 kisten schar; 2 kisten haring; 5 kisten hake; 1 kisten varia. Prijzen, in guldens, per 1 kg: gr. tong 6,73-6,50; grm. tong 8,75-8.22; kim. tong 8,69-8,52; tong I 9,80-9,51; tong II 9,96- 9,50; tarbot 10,12-9,92. Per 125 kg: gr.-leng 128-114; Per hoop: roggen 52-41; Per 50 kg: kuit 84-75; schartong 57; bot 26-18,50; tarbot 402-327; griet 232- 210; kabeljauw 1 98-78; kabeljauw 2 180-81; kabeljauw 3 143-84; kabeljauw 4 138-88; kabeljauw 5 108-64; blanke kool vis I 68-65; blanke koolvis II 84-81; koolvis I 38; koolvis 2 40-37; koolvis 3 45-40; koolvis 4 41-38; schelvis I 69; schelvis 2 69-67; schelvis 3 70-56; schol I 77-63; schol 2 88-78; schol 3 98-83: schol 4 70-63; schar 150; wijting I 70-50; haring 26.40; makreel 62; hake 2 120; hake 3 51; kl. lom 46; haai 71-32; poontjes 29. - nn ÈiS Si;: WB TBMr tjaa*» s ju...

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 5