Gemeente Velsen sleutelt druk aan Wrakkenprobleem oplosbaar nieuwe onroerend- goedbelasting door efficiënte organisatie Carillonklanken over IJmuiden PROVINCIAAL VERZET TEGEN INVESTERINGSREGELING Keukenhof wil bij zilveren jubileum manifestatiehal 11 w w 8 i S' I 6 Vermenigvuldigingsfactoren worden aangepast BEDRIJFSDIRECTEUR HOOGOVENS: PSP-SENATOR WIL REGISTRATIE VAN DIEPTEBOMMEN Elke provinciale VW met eigen wagen IB5® NEGEN MAANDEN VOOR DOODSTEKEN ITALIAAN AL VEEL KLEUR OP BLOEMENTUIN IN LISSE f 2 2 MARKTBERICHTEN JMi - D( DONDERDAG 29 MAART 1973 Relatie Ol Expositie Station Lisse Reclamespots '6 Haarlem t ►Haarlems Dagblad 1 ►Umuider Courant »k^rrM,nsw Bewwiikse Courant ir® IS ff IKK. pi ffeWfe' Ai/ Ifc ;f Jh f iA a I S 2 c (Van een onzer verslaggevers) Corso in teken van toerisme (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) uur (Van onze stadsredactie) ton Q Haarlemse bloemenmeisjes bij de ope ning van Keukenhof op de foto ver eeuwigd met de flamingo’s van dier gaarde Blijdorp, die dit jaar voor het eerst Keukenhof bevolken. onze omdat ze zulke zo vervolgde de digingsfactoren zo teruggedraaid moeten worden dat de nieuwe heffing de oude belastingen niet zal overschrijden. Tot nu toe zijn tachtig formulieren ingevuld bij de gemeente teruggekomen. Het zal zeker tot september of oktober duren voordat de raad zich opnieuw over de herziene voorstellen zal kunnen buigen. Velsen wil de belastingen door deze nieuwe regeling niet opschroeven. Nu Conform de eis van de officier werd tenslotte een 32-jarige Haarlemmer we gens diefstal en insluipingen veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf. AI heer stige vers< tuati intrr van avan van nog cpge zette het zette daar 944,9 marl jage was opge gen. breii stuk tend doll; een beui mee echt hogt f 85 gew van f 11 mee scht weg 7'/* ovei vas bon inhi wa< tot Hl voor Ned< het even geve lang dat vier gen. dus, mat: van bijz; zeve het' dan IT hier nini spa: afg' mai Moi Dl grie: dag; schc ster; Het een afge allei fron nam wez bijs' nacl len. dele zodr met dezi de ren- nog: nacl ken 8an Can min Pen Sou AU1 Am, A.C Am Am Am Ana Bet Boe Chr Cltj Con Dol Dui Eas Ger Ger Goc Am I for Nu A AK 127 (15 Ne wa 32,: on' 1. 1 ƒ2' De veiligheidsauto is voor Hoogo vens nog een onduidelijke zaak. „We zijn geïnteresseerd in wat men er in de verschillende ontwikkelingscentra van denkt, want de veiligheidsaspecten gaan in de toekomst ongetwijfeld een grote rol spelen maar op het ogenblik zien we er nog geen tekening in”, aldus de bedrijfsdirecteur, die ook inging op de kunststoffen voor auto’s (bekleding en dashboard). Als voorde len noemde hij het lage gewicht de eenvoudige reparatie en de corrosie- bestendigheid. Nadelen zijn echter dat kunststoffen minder sterk is dan staal, een relatief langere produktie- cyclus nodig heeft en niet kan ver kreukelen. Anders dan anders is ook, dat de Nederlandse Spoorwegen niet meer in het Keukenhofseizoen hun treinen zullen laten stoppen op het station Lisse. Dit in Da-actie en op de Salon des Vacanses in BrusseL Dat alles onder het motto: „we hebben druk gezaaid en hopen goed te oogsten”. „Er bestaat een sterke sen de Hoogovens en de trie. Dit jaar zal aan de autofabri kanten 460.000 ton staal worden gele verd, hetgeen voldoende is voor de bouw van 900.000 auto’s. Er wordt relatie tus- auto-indus- tegenwoordig behalve aan de Neder landse DAF-fabrieken dun plaatstaal voor de carrosserie (0.5-2.5 mm) gele verd aan autofabrikanten in West- Duitsland, Frankrijk, Groot-Brittanië, Zweden en de Ver. Staten. De autofa brikanten behoren overigens tot moeilijkste klanten, hoge eisen stellen”, bedrijfsdirecteur. De auto-industrie zware eisen aan oppervlakteconditie, vervormbaarheid, dikte en breedte. BREDA. Louis Verstraaten, top scorer van de amateurvereniging RBC, zal het volgende seizoen uitkomen vaoor FC Brugge. Verstraaten heeft in de hui dige competitie achttien doelpunten ge maakt voor RBC, dat op het punt staat kampioen te worden van de eerste klas se E. Het programma van de beiaardbespe- ling door Hein de Ligt op zaterdag van 16 tot 17 uur, op het stadhuiscarillon in IJmuiden, luidt: Variaties over „De win ter is vergangen” van Leen ’t Hart., Tempo di gavotte e double, van W. de Fesch; Giga, van Fr. Couperin; Variaties over: „De lente komt”, van Hein de Ligt; Rondo (Le Coucou), van Clude Daquin; Rondo (Le reveil), van Fr. Couperin; Improvisatie, van Hein de Ligt; Le re tour du piïntemps; Le retour des hiron- delles; Bergère légère van J. B. Wecker- lin; Menuet d’exaudet, van J. B. Wec- kerlin; Maman dites-moi, van J. B. Wec- kerlin; Nin will der Lenz uns grüssen;, Alle Vogel sind schon da; Detto del cucu, van F. Gasparini. gelopen, terwijl het voordien al lager lag dan in de rest van het land. De zwakke re industrie heeft in de periode 1965- 1970 met minder dan 35.000 arbeids plaatsen verloren. Daar staat wel tegen over dat in dezelfde periode 20.000 nieuwe plaatsen bij sterkere sectoren zijn gecreëerd, mara dat is wel gepaard gegaan met grote investeringen bijvoor beeld bij Hoogovens en nieuwe bedrij ven. Het totale verlies aan arbeidsplaat sen zou aanmerkelijk groter zijn ge weest als er toen een investeringsrege ling had bestaan. Hij meende dat voor de zeehavenindustrie en de havenbedrij ven in het Noordzeekanaalgebied een investeringsregeling desastreuze gevolgen kan hebben. Het hanteren van een vergunningen systeem vindt de provincie voldoende om het doel te bereiken. Als toch een heffingensysteem als aanvulling daarop noodzakelijk zou zijn geeft Noord-Hol- laind de voorkeur aan de mogelijkheid van differentiatie per regio, en daarbij wordt een nul-tarief op prijs gesteld. Een 26-jarige IJmuidenaar werd door de rechtbank veroordeeld tot zes maan den wegens oplichting, verduistering, flessentrekkerij en valsheid in geschrif te. De man kocht goederen zonder te betalen, heeft cheques vervalst en door verhalen op te hangen geld losgekregen. Een andere IJmuidenaar werd wegens heling veroordeeld tot een boete van 100,- en twee weken voorwaardelijk voor zijn aandeel in een omvangrijke Rotterdamse sigarettendiefstal. per 1 januari van het volgend jaar de rijksopcenten van de oude straat-, riool-, grond- en personele belasting komen te vervallen, heeft de gemeente toch al een voordeeltje van ruim achthonderdzestig- duizend gulden, zodat het gemeentebe stuur een verdere verhoging onjuist vindt. verband met de grote belasting van het baanvak Haarlem-Leiden. Wel kan men gecombineerde trein-bus-toegangskaar- ten krijgen. Per trein kan men dan tot Haarlem of Leiden reizen, vanwaar spe ciale bussen van de NZH naar Keuken hof rijden. De entreeprijs is hetzelfde als vorig jaar gebleven: vier gulden (voor kinderen twee gulden). Voor bejaarden is het 65-|tarief verlaagd tot twee gul den per persoon- Keukenhof heeft druk aan de weg getimmerd voor het nieuwe seizoen. Duizenden folders zijn in Nederland en het buitenland verspreid en in Neder landse, Belgische, Duitse en Engelse bla den is druk geadverteerd. Nieuw is, dat Keukenhof voor het eerst via radio en tv door middel van reclamespots „ver kocht” zal worden. Verder heeft Keuken hof de afgelopen maanden tal van mani festaties afgelopen. Met de zogenoemde mini-keukenhof trok men langs beurzen en shows en verzorgde men een mini- keukenhof op de stations van Hamburg en Essen in het kader van de Holland 1st HAARLEM De Haarlemse recht bank heeft een twintigjarige inwoner van deze stad „gelet op alle omstan digheden” veroordeeld tot negen maanden, waarvan drie voorwaardelijk, wegens het doodsteken van een Italiaan op de Grote Markt, vorig jaar augustus. De officier van justitie had een jaar geëist. U kunt mij noteren als abonnee en ik ontvang de krant dan de eerste 14 dagen GRATIS. Q per maand, per kwitantie f 9.30 rt per kwartaal, per giro/bank f 27.-^ (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Het Eerste Kamerlid voor de PSP mr. Van Wijk heeft minis ter De Koster van Defensie gevraagd wat hij denkt te doen om de Marine te verplichten een nauwkeurige aanduiding van plaats, diepte en gevaar te geven van dieptebommen en mijnen. De senator vraagt de minister of hij kennis heeft genomen van de uitspraak van de Raad voor de Scheepvaart over de ontploffing van een dieptebom op 26 juli 1971 bij de viskotter TX 35 en van de bespreking van deze uitspraak in De Visserijwereld. Waarom is het noodzake lijk om bij oefeningen van de marine dieptebommen in zee te brengen en te laten ontploffen, zo stelt hij. Mr. Van Wijk vraagt waarom het niet de gewoonte is om niet ontplofte explo- sieven in de „Berichten aan Zeevaren den” op te nemen, ook niet als deze een gevaar voor de oppervlakte-scheepvaart zouden opleveren en of de minister het oordeel van de Raad voor de Scheep vaart deelt dat het niet ontploft zijn van zulke en andere bommen onverwijld al gemeen bekend moet worden gemaakt. „Om hoeveel niet ontplofte bommen of mijnen gaat het en waar liggen zij,” aldus de senator, die wil weten of de minister bereid is te voldoen aan de wens van de inspecteur voor de scheep vaart om alle niet ontplofte dieptebom men in de zeekaart aan te geven. Op de afdeling financiën onderzoekt men momenteel of een aantal vermenig vuldigingsfactoren, waarmee men de on- roerend-goedbelasting berekent niet te hoog zijn. Daartoe houdt men een en- qete in Santpoort. Aan tweehonderd- vijftig huurders en eigenaren van wo ningen en bedrijfspanden heeft men een vragenformulier gestuurd. Met de gege vens die men over de aard, de ligging, de kwaliteit en het soort gebruik van het onroerend goed verkrijgt, gaat Vel sen opnieuw bezien of de vermenigvul- De inhoud van het bezwaarschrift luidt in grote lijnen aldus. In het alge meen is er begrip voor het principe van de selectieve investeringsregeling (hef fing op investeringen in het westen des lands). Voor wat Noond-Holland betreft is het principe echter in strijd met de tweede nota ruimtelijke ordening, die uitstraling van de randstad in noordelij ke richting wil bevorderen Een provin ciaal beleid kan niet op twee gedachten hinken, aldus de heer De Jong. De gedeputeerde stelde dat door de wet met name Punmerend en Alkmaar Traditiegetrouw vertrekt het corso ’s morgens om 10.00 uur uit Haarlem en begint dan aan een tocht door de bollen streek met Sassenheim als eindpunt. De eerste rustplaats is dit jaar ook weer Bennebroek, waar men om 12.15 uur arriveert en om 14.00 uur weer vertrekt naar Hillegom. Aankomst in dit centrum van de bloembollencultuur staat gepland op 14.15 uur; in Lisse wordt de stoet om blijven. Andere wagens worden langs de route van het corso opgesteld. De ruim twintig corsowagens zijn voor de dag van het corso in de HBG- en Hobahoveilinghallen in Lisse te bezichti gen. Het publiek kan er die dag van 11 tot 24 uur tegen betaling van een en treeprijs het opbouwen en afwerken van de wagens meemaken. HAARLEM De heer G. de Jong, lid van Gedeputeerde Staten van Noord- Holland, heeft vanmiddag in Den Haag op de hoorzitting van de Tweede Ka mercommissie betreffende de Wet selec tieve investeringsregeling het bezwaar schrift toegelicht dat het provinciaal be stuur van Noord-Holland heeft inge diend tegen deze wet. Een team van dertig tuiniers is onder leiding van Keukenhof-architect W. van der Lee direct na de sluiting vorig gaar aan de slag gegaan voor het creëren van het gezicht 1973 van Keukenhof met tal van nieuwe arrangementen, die de aan blik van de tuin voor de geregelde bezoeker nieuw moet houden. In totaal zijn zes en een half miljoen bollen in de grond gestopt; dit fabelachtige aantal is onderverdeeld in zeshonderd variëteiten. Als trekpleister in het vroege voorjaar fungeren de showkassen, waar tal van bolgewassen reeds in bloei staan, maar ook buiten in de tuin valt door het redelijke voorjaar al veel kleurrijks te genieten. In ieder geval meer dan in het verleden wel eens het geval is geweest. Tussen de bollenveldjes staan dit jaar zo’n dertig kunstwerken van Zwitserse kunstenaars in het kader van de jaar lijkse tentoonstelling, die Keukenhof in samenwerking met de Nederlandse Kunststichting houdt. Nieuw op de Keukenhof zijn de kin derboerderij met konijnen, sierkippen, lammetjes en geiten en de flamingo’s van diergaarde Blijdorp. Voor 1974 wordt naast de bouw van een manifes- tatiehal ook uitbreiding van ontvangst en tentoonstellingsruimten overwogen. BEVERWIJK. Alleen een effi ciënte organisatie van de wrakoprui- ming in ons land kan het wrakken probleem tot een oplossing brengen. Om dit te realiseren zou de wet op de motorrijtuigenbelasting zodanig moeten worden gewijzigd dat ook stilstaande voertuigen belasting moe ten betalen, er zou statiegeld op au to’s moeten worden betaald indien de eigenaar zijn voertuig af staat voor sloo pof verschroting en er zou een wrakkenfonds moeten worden inge steld, bijvoorbeeld te vormen uit ex tra opcenten op het basistarief van de motorrijtuigenbelasting of uit een eenmalige betaling bij de aanschaf van een nieuwe auto. Oorspronkelijk zou het corso zaterdag 21 april rijden, maar en combinatie met het paasweekeinde stuitte op bezwaren van velerlei zelfs religieuze aard. In toeristische kringen is men echter ook niet onverdeeld gelukkig met de keuze van 28 april, omdat het corso dan samenvalt met het toeristisch belangrij ke 1 mei-weekeinde, waardoor dit jaar een topdrukte in de kust- en bollen streek mag worden verwacht. ■5> S VELSEN. De gemeente Velsen sleutelt op het ogenblik druk aan de nieuwe onroerend-goedbelasting. Zoals bekend werd vorig jaar december een verordening op dit gebied door de ge meenteraad aangenomen- Deze nieuwe belasting komt in de plaats van de straat-, riool-, grond- en personele be lasting en zal vanaf 1 januari 1974 worden geheven. Uitgangspunt van Vel sen bij het vaststellen van de verorde ning is geweest dat de nieuwe heffing het totaal aan oude belastingen niet mag overschrijden, enkele kleine verschillen daargelaten. 15.35 uur verwacht. Het eindpunt van het corso, Sassenheim zal rond 17 zijn bereikt, waar dat weekeinde vele van de praalwagens tentoongesteld Het totale aanbod van industrie- en oud schroot in Nederland wordt in 1975 geschat op 1,7 miljoen ton en in 1980 op 2,3 miljoen ton. In onze bladen publiceerden wij vori ge week een ingezonden brief van een Santpoortse inwoner die berekend had dat hij door de nieuwe heffing ruim honderdtwintig gulden meer moet gaan betalen. Voor zover mogelijk heeft men dit op de afdeling financiën teruggere kend. Hierbij kwam men tot de ontdek king dat de briefschrijver allereerst geen rekening heeft gehouden met de belas tingverhogingen van dit jaar, zodat het verschil niet honderdtwintig gulden, maar vijfentachtig bedraag- De enquete die in Santpoort wordt gehouden moet nu als maatstaf gaan dienen om de aan de hand van bouwtekeningen opgestelde vermenigvuldigingsfactoren aan te pas sen, zodat in bovengenoemd geval het verschil weggewerkt kan worden. Een ingewikkelde geschiedenis waar men ook op het Velsense stadhuis nog lang niet uit is. in hun economische ontwikkeling ge troffen wonden. Het wetsontwerp was ondertekend door de ministers Langman en Udink. Diezelfde minister Udink stel de in de nota volkshuisvesting, die negen dagen na het wetsontwerp investerings regeling verscheen, dat Alkmaar en Pur- merend ontwikkeld moeten worden en de provincie er naar moet streven in beide kernen de werkgelegenheid te sti muleren. Enkele maanden later instal leerde minister Udink de stuurgroep Noordelijk deel Randstad en zei daarbij dat zij tot taak kreeg de groei van de werkgelegenheid af te stemmen op de snelle ontwikkeling van de groeikernen. De heer De Jong concludeerde dat een provinciale overheid weinig houvast meer heeft aan een overheidsbeleid dat zo wisselvallig is en met de ene hand neemt wat het met de ander geeft. Ook is invoering van een investerings regeling in de Amsterdams-Zaanse regio onverantwoord, aldus de gedeputeerde, omdat hier het investeringsniveau per werkende de laatste jaren sterk is terug- LISSE. Als zaterdag 28 april het 26ste „Bloemencorso Bollenstreek” in Haarlem voor de tocht door de streek vertrekt, is de hartewens van ontwerper Jos van Driel in vervulling gegaan- Hij streefde ernaar heel Nederland in het corso uit te beelden en dat is gelukt. Onder het motto „Mooi Nederland” laat elke provinciale VVV een eigen wagen meerijden, die iets karakteristieks van een bepaalde provincie zal uitbeelden: Zuid-Holland beveelt zijn strandleven aan; Zeeland showt de bruggen; Overijs sel symboliseert het midwinterblazen; Limburg doet het carnaval nog eens dunnetjes over; Gederland roept op tot bezoek aan bossen met herten en Fries land toont het Friese wapen. Zo attendeert Mke provinciale VW op de aantrekkelijkste kant van een be zoekje aan zijn provincie. De stoet wordt geopend door een praalwagen van het Nationaal Bureau voor Toerrisme. Door deelname van de VW’s zal het corso een gevarieerder schouwspel bieden dan voorgaande garen, want bovendien rijden tien tot twintig meter lange praalwagens mee van bloembollenverenigingen, ge meenten, semi-overheidsinstellingen en commerciële bedrijven. Verder zorgen Nederlandse harmonie- en fanfarekorp sen voor de muzikale intermezzo’s in de optocht, die vorig jaar naar schatting zo'n vierhonderdduizend mensen trok. LISSE. Keukenhof, dat woensdag door burgemeester dr- I. SamkaJden van Amsterdam officieel werd geopend, viert volgend jaar het zilveren jubileum, ter gelegenheid waarvan de leiding van Neerlands vermaarde bloementuin streeft naar de bouw van een manifesta tiehal als plaats van handeling voor tal van evenementen. Meer details over dit plan van Keukenhof zullen pas later worden bekendgemaakt. stelt met name Volgens het rapport zal het aantal personenautowrakken in Nederland jaarlijks toenemen van circa 150.000 in 1970 tot 425.000 in 1980. Daarbij is uitgegaan van een gemiddelde leven sduur van de auto van acht jaar en circa 400 kg schroot per auto. Alleen stimulerende maatregelen kunnen er voor zorgen dat op verantwoordde wijze deze wrakken kunnen worden afgevoerd en verwerkt. Technisch, zo concludeert de werkgroep, heeft de opruiming vrijwel geen problemen meer: na het ontmantelen kunnen de kale carcassen in een zogenoemde shredderinstallatie tot weer in de staalfabriek in te zetten schroot wor den verwerkt. BEVERWIJK De noteringen van woensdag 28 maart aan de Beverwijkse veilingen waren als volgt. Groenten: an dijvie 140-148; breekpeen 15-28; prei 52- 88; radijs 36-55; raapstelen 15-36; spina zie 110-151; sla 19-23; witlof 110-140; knollen 40-48; rabarber 42-102. Bloemen: amaryllis 30-45 anjer 18-30; trosanjer 140-260; anemoon 40-92; anthurium 90- 310; calla 40; chrysant 150-300; fresia 90-300; gerbera 17-40; lelie (per tak) 40- 70 lelie (per kelk) 14-26; narcis 40-85; narcis (koude grond) 20-32; orchidee 35- 120; roos 20-70; babyroos 12-30. Planten: anthurium 450-750; grote planten 2500- 3500; azalea 150-450; begonia 75-175; bellaperona 90; calceoloria 125; cineraria 80-200; celeus 45; cyclamen 160-220 ge ranium 80-135; hedera 50-90; hertshoorn 200; hortensia 400-700; potchrysant 35- 90; st. paulia 60-105; vriesia 350; ge mengde planten 90-195. Deze suggesties heeft de bedrijfsdi recteur van Hoogovens, jhr. ir. B. de Jonge, woensdag in Beverwijk bekend gemaakt in zijn lezing „auto en staal” voor leden van de Auto Pers Klub (APK). Hij citeerde daarbij uit een nog niet gepubliceerd rapport, geti teld „Het wrakkenprobleem in Ne derland” van een werkgroep van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs (KIVI) onder voorzitterschap van ir. G. W. van Stein Callenfels, hoofd speurwerk en ontwikkeling van Hoogovens. hh '.‘Li St" h 1 1 S f?? b - ...HJ lil iSjgj u r..,: Ni ’*i 3” UrnnfiMm NAAM: ADRES: WOONPLAATS:

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 6