Chinees vrachtschip nog muurvast op Castricumse strand enkele weken Feest voor scholieren IJmondgemeenten Jubilarissen bij Hoogovens PvdA bespreekt kabinetsformatie Enige kritiek op De Tunnel „Boot over verdwenen” BERGER ELFRINK: ft! MICRO-FEESTEN BIJNA VOLGEBOEKT John the Revelator Inleider J. Voogd Rondvraag voor publiek in Labyrinth Beloning van f 1900 voor idee bij Mekog fl» - 1 9 DONDERDAG 29 MAART 1973 Meters worst Geen normaal werk 1 H Niet op kantoor r ÜK< L f Wan Chun toerisme spekt middenstand Bomen voor Hoogovens kooksfabriek 1; uit IJMUIDEN Bij Hoogovens zullen In april twee personeelsleden veertig jaar in dienst zijn. Het zijn de heren R. W. A. Oomes (5 april) en J. Hoogendijk (25 april) beiden uit Beverwijk. Zij zijn respectievelijk werkzaam bij de dienst bedrijfsmagazijnen en de werktuigkun dige dienst koudwalserijen. H. Kluft, blokwalserij 1; uit Limmen. H. J. M. Grimbergen, nieuwbouw; uit Santpoort G. Dijksterhuis, IMCT; uit Utrecht. Elfrink heeft een overall aan. Eronder een blauwe coltrui en op zijn hoofd een Wethouder J. Camfferman uit Bever wijk hielp dapper mee om de Hoog- ovensaanplant stevig in de grond te krijgen. Ónder de toeschouwers (in re genjas) onderdirecteur A. K. Vroege van Hoogovens. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK De afdeling Bever wijk-Wijk aan Zee van de Partij van de Arbeid belegt een openbare ledenverga dering op dinsdag 3 april in gebouw „De Wijkerbaan” aan het Kennedyplein. Het Tweede-Kamerlid Voogd zal spre ken over de kabinetsformatie. De verga dering begint om 8 uur. de de er G. Kroeke, oxystaalfabriek 1; J. Smit, kwaliteitsafdeling; beiden uit Oudorp (N.H.). (Van onze correspondent) CASTRICUM De Haarlemse berger Arend Elfrink probeert al maan den het vierduizend register ton metende Chinese vrachtschip Wan Chun in het zoute water van de Noordzee te trekken, maar nog steeds beuken de golven tijdens de vloed tegen de stalen romp van het vrachtschip. De wan delaars, die van Castricum of Bakkum uit de toeristische tocht langs het strand naar de Wan Chun ondernemen, kunnen er zich van overtuigen. Vooral in de weekeinden trekt de boot die nu sinds de novemberorkaan op vijftig meter van de duinenrij ligt veel bekijks. De middenstand heeft zich snel aangepast, zodat de lange tocht naar het onfortuinlijke koelschip niet onbeloond hoeft te blijven. Een zakje patat-mèt of een rolmops ver heldert de blik en scherpt de geest. De opmerkingen onder de luifels van de kraampjes getuigen van het aloude zeevaarderschap dat ons volk aan geboren lijkt. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK Vrijdagavond speelt in het Labyrinth John the Revelator, de bekende Haarlemse formatie, die in 1969 in de finale van het Loosdrechtse Jazz Concours belandde, maar de eerste plaats niet kon bereiken. Een jaar later sleepte de groep in dit Jazz Concours wel een eerste plaats weg. Vol verwachting stappen de kinderen uit de historische excursietrein van Hoogovens, op weg om een boom te planten. Bergen blijft de hoofdmoot voor El frink. Na de Wan Chun denkt hij naar een 460 ton metende coaster te gaan die op de Razende Bol bij Den Helder vast Arend Elfrich, eigenaar en berger van het Chinese schip Wan Chun, ziet een succesvolle operatie op het Castricumse strand wel zitten. C. H. Koopman, railvervoer; uit Eg- monid-Binnen. Zee in de gelegenheid op het fabrieks terrein nieuwe fleur te brengen. Hij laat het hart van de Wan Chung zien. Wordt lyrisch als hij spreekt over de krukas (52.000 kilo), de 600-000 kilo wegende hoofdmotor en de 5250 paarden krachten die erin huizen.-„Alles is prima in orde. Als ik geluk heb, vind ik na de berging nog een Arabier die dit koel schip wil kopen. En anders gaat het voor de sloop naar Spanje, Duitsland, of doen we het zelf”. IJMUIDEN De heer A- Schouten, voorman bij de Mekog, heeft begin deze week een beloning van negentienhon derd gulden in ontvangst genomen. Met enkele medewerkers van deze kunst- mestfabriek werd hij ontvangen door fabrieksdirecteur A. C. van Kleef. Deze overhandigde de heer A. Schou ten uit Beverwijk de zilveren ID-onder- scheiding, omat het hier een beloning betrof hoger dan vijfhonderd gulden. Hij had voorgesteld om in de kalkammon- salpeterfabriek de knollen dit zijn grote klonten kunstmest sneller over de zeefmatten te laten gaan door deze matten korter te maken en onder een grotere hellingshoek te plaatsen. Nadat het voorstel in de praktijk was getoetst, bleek die een grotere bedrijfszekerheid op te leveren. Met name had het voor stel een vermindering van controle- en opruimingswerkzaamheden tot stand ge bracht, hetgeen kostenbesparend werkte. (Van een onzer verslaggevers) (Van een odzer verslaggevers) VELSEN. Een jolige kinderschaar reed woensdagmiddag uitgebreid over het terrein van Hoogovens in de fonkel nieuw opgeknapte excursietrein, naar de Kroftenweg achter Koudbandwalserij 1, waar jonge aanplant op hen wachtte om vast met de wortels in de grond te worden gezet. Hoogovens wilde het niet laten afweten op boomplantdag, zag ook wel iets in wat leefbaarheid door middel van groen en stelde de Da Costaschool uit Velsen- Noord, de Prof. Dr. Olden- weltschool uit Heemskerk en de Wilhel mina- en Heilig Hartschool uit Wijk aan BEVERWIJK Voor de lustrum- voorstellingen van het Micro Theater op vrijdagavond 30 maart en zondagochtend 1 april zijn nog slechts enkele kaarten verkrijgbaar. Arend Elfrink is een veertiger. Zijn vader was binnenvaartschipper. Hij werd op het water geboren. Zocht zijn heil een tijdlang aan wal. Bleef zelfstan dig. Hij had een handelsbedrijf, zat in de scheepssloop, maar dat gaf hem nog te Voorts zullen in de komende maand veertig personeelsleden hun 25-jarig dienstjubileum bij het staalbedrijf vie ren. Het zijn: J. Hoogendorp, produktie-sector staal; W. Mensonides, rekencentrum; beiden uit Velsen-Noord. veel vastigheid. Elfrink toont zijn twee handen: kolenschoppen in de bijpassende kleur. „Wij deugen niet voor het kan toor. Met zulke handen kun je daar niet terecht”. Acht jaar geleden begon hij zijn bergingsmaatschappij. Een Piet Heijn-achtige aangelegenheid. De miljoe nengiganten Wijsmuller, Smit-Tak en Uhlrich Harms moesten al enkele keren op een bepaald terrein hun meerdere erkennen in de lilliputter Elfrink. „Kijk”, zegt de Haarlemse berger, „ik werk met een paar man. Als de zaak goed gaat schakelen we nog vier mensen in. Ten hoogste zeven. Wij varen niet met superzeeslepers. We werken hier met een heel bescheiden zuigertje. Zo doen we nu ons vijfde schip. Neen, niks geen specialiteit. Dit werk kan iedereen. Het is aanpakken en doorbijten. Je moet er mentaal tegen opgewassen zijn. In de Duitse Bocht hebben we wel eens ge werkt bij een temperatuur van -8 gra den Celcius en windkracht 10. D.w.z. je moet werken om het niet koud te krij gen. En dat er om de hoek geen bakkie koffie te halen is. We zaten 30 kilometer van de dichtstbijzijnde havenplaats. Wij zijn nou eenmaal geen schoothondjes”. Nog steeds ligt de Wan Chun muurvast op het strand, waar duizenden bezoekers zich in het weekeinde aan het stalen gevaarte vergapen. BEVERWIJK Met name het regle ment voor de commissies van overleg voor het Sociaal Werkvoorzieningsschap De Tunnel heeft van de zijde van enkele leden van het algemeen bestuur van dit werkvoorzieningsschap nogal wat kritiek gekregen tijdens de openbare vergade ring in het Stadskantoor- De voorzitter van het dagelijks bestuur, de heer Th. C. Witte, heeft toegezegd de door de leden gedane suggesties in overweging te zul len nemen. Arend Elfrink lacht om opmerkingen als zou het schip „nooit meer van het strand afkomen”. Hij legt nauwgezet zijn optimistisch klinkende plan op tafel. Met het kleine zandzuigertje (verplaat sing 250 m3 zand per uur) zuigt hij midden onder het schip aan de duinen- „Het is geen normaal werk”, zegt El frink. „Soms slaap je een uurtje op de trossen. Soms denk je: laat ik nou maar wachten met slapen. Dat en dat moet eerst gebeuren”. en daarna te bezien of alles functioneert zoals het moet. Bij een voorstel tot vaststelling van een wijziging in de begroting voor 1973 werd de brandpreventie en de instructie aan het personeel bij mogelijke calami teiten aan de orde gesteld. Uit de beant woording bleek, dat onder andere de brandpreventie al geruime tijd prioriteit krijgt en dat de beroepsbrandweer van Velsen, op wiens grondgebied het schap ligt, zeer hoge eisen stelt ten aanzien van de brandbeveiliging. Dit brandweer korps krijgt een eventuele brandmelding door via een installatie, welke men half april in gebruik hoopt te nemen. Op dat ogenblik geeft dit korps dan gelijk des kundige instructie aan het leidinggevend personeel. Het grootste bezwaar bestond tegen het vierde lid van artikel 2, waarin gesteld wordt, dat het bestuur een amb tenaar aanwijst, die als secretaris van de commissie van overleg zal fungeren. Men zag liever, dat deze secretaris door de leden gekozen zou wonden, zoals dit ook gebeurt bij ondernemingsraden in bedrijven. Bovendien zag men hierin een kans om de werknemers meer verant woordelijkheid te laten dragen. Ook de vermeende grote invloed van de voorzit ter van deze commissie, in casu de directeur, ondervond in eerste instantie enige tegenkanting. Uiteindelijk werd besloten de commis sie van overleg in de gelegenheid te stellen praktisch aan het werk te gaan kant een gat. Bij vloed breekt het gat van de zeezijde door en wanneer men dan blijft zuigen komt het schip in een klein bassin en richt zich op. Hierna gaat men aan de zeezijde achteraan het schip aan het werk. Probeert men een kuil te zuigen, waardoor de achtersteven naar zee komt te liggen. „Dan start ik de hoofdmachine en kan het schip zich achteruit zelf loszuigen. Die schroef heeft vijfmaal de capaciteit van mijn zuigertje”. Zijn optimisme over het bergen van de Wan Chun lijkt misplaatst na al die maanden vergeefse moeite. Hij heeft im mers nog niet de geringste beweging in het schip gekregen. Maar Elfrink heeft het weer ook niet meegehad. Viermaal stormde het zó dat het gat onder de Wan Chun dichtslibde. Enkele keren stootte de zuiger op betonblokken van bunkers. Tijdens de rondvraag, waarvan ook de mensen op de publieke tribune gebruik mochten maken, gaf een vader van een geestelijk gehandicapte werkneemster de leiding van het schap in overweging meer te letten op de sociale doelstelling van het werkvoorzieningsschap dan op een commerciële benadering. Een werk meester sprak tenslotte zijn teleurstel ling uit over de vastgestelde wijziging van de bezoldigingsverordening 1973, waarbij naar zijn mening een te groot verschil in salariëring tussen hoger en lager personeel optrad. W. van Ginkel, huishoudelijke dienst; T. Oosterveer, walserij west; C. Wilbie, oxystaalfabriek 1; W. J. Lamers, huis houdelijke dienst; D. Akersloot, bouw kundige buitendienst; G. Schellinkhout, Mekogproduktie; allen uiit IJmuiden. J. H. Terburg, koudbandwalserij 1; D. Dammiaans, staaf- en draadwalserijen; D. Groeneveld, algemene dienst; P. G. Heerens, bouwkundige buitendienst; H. C. van Rooden, centrale; A. P. M. Boots, speurwerk en ontwikkeling; J. van Wijk, martinstaalfabriek; H. van den Nouw- land, bedirijfsdienst; H. J. Souverein, walserij west; allen uit Haarlem. G. C. Tromp, technisch bureau; uit Uitgeest. ge heette de IJmondleerlingen hartelijk welkom, waarna het Hoofd Centrale Technische Dienst, J.MH. Brinkhorst, uitleg gaf over de plantwerkzaamheden. Beide heren plantten daarna de eerste boom en de kinderen konden nauwelijks op dit voorbeeld wachten. Er werd drif tig geschept en zo was het mini-bos in korte tijd klaar. Daarna konden enkele leerlingen afgevaardigden van de deelnemende scholen een herinneringsvaantje in ont vangst nemen. En toen ging het naar de Schouw. Elfrink en zijn mannen weten het desondanks zeker: „Het schip komt weg. We proberen het op zo kort mogelijke termijn te doen, dan zit er voor ons het meeste brood in. Als we pech hebben, duurt het wat langer. Dat er een con tract zou zijn waarin staat dat het schip voor het badseizoen begint weg moet zijn, is een verzinsel”. J. Jonker, railvervoer; N. Schroder, kooksfabriek 1, beiden uit Alkmaar. zit. „Die is er bij goed weer in een paar dagen af”. En in de Duitse Bocht ligt de Ondo; op zijn kant en onder water. Elfrink: „Je moet er zelf eigenlijk hele maal niet over praten. Je moet geen kapsones hebben of ijdel zijn, maar ik heb gehoord dar er op dat schip wed denschappen zijn afgesloten. Negen te gen een dat ik het niét ruim. Misschien dat ik die Ondo wel doe om die negen te laten zien dat ze het mishebben”. De viering van het eerste lustrum van het Theater wordt vrijdagavond ingezet met een voorstelling in De Schouw in Velsen-Noord, waarin De Sissies en het cabaret Ivo de Wijs een optreden ver zorgen. Na afloop in de Schouw, die die avond de 10.000 ste bezoeker(ster) verwacht, volgt een groot nachtfeest in huize Scheybeeck. Aan dit festijn werken en kele bekende jazzmusici uit de Zaan streek mee; onder wie het trio Ad Blaauboer. Disco-jockey Fred Kos uit Heemskerk zwaait de scepter in de dis co-jockey-bar. Het koffieconcert op zondagmorgen in Huize Scheybeeck wordt verzorgd door violist Theo Olof en pianiste Janine Dacosta, docente aan het Koninklijk Conservatorium in Den Haag. Het con cert begint om half twaalf. F. Kerssens, Akersloot. In gedachten is hij al bezig aan Elbe-monding. In werkelijkheid zit Wan Chun nog muurvast en moet nog minstens 15.000 kubieke meter zand worden verplaatst. Elfrinks optimisme staat lijnrecht tegenover dat van de middenstanders op het strand. Hun opti misme is dat van een mooi en lang toeristenseizoen bij de Wan Chun op het Castricumse strand, uit te drukken in meters worst, liter mayonaise en kilo’s patat. Elfrinks woorden zal hen teleur stellen: „Als het rustig weer blijft, is het schip over enkele weken weg”. S. Schaap, warmbandwalserij 1; A. A. F. Teeling, havens en vervoer; F. H. G. Lelie, dienst bedrijfsmagazijnen; M. Neef, hoogovens; allen uit Beverwijk. groen vechtpetje dat hij onder het spre ken in zijn zak stopt. Zoals bij elk karwei bivakkeert zijn ploeg ook in dit geval in het schip. Wanneer het tj) gunstig is ’s nachts of overdag klimmen ze uit hun hut, kruipen in hun kleren en zakken langs de touwlad der naar beneden. Ze staan onmiddellijk op het werk. P. van Maaren, Mekog-technische dienst; H. H. Bont, werktuigkundige dienst mobiele vaklieden; A. van der Pal, bedrijfsadministratie sector staal; L. M. de Vries, blokvormengieterij; W. G. Dukel, railvervoer; J. Arends, PZ-cen- traal planbureau; P. Lensen, ertsvoorbe- reiding; A. G. Nijman, havens; A. Stengs, ovenbouwkundige dienst; allen uit Heemskerk. De rit per trein betekende voor de circa honderddertig leerlingen een onge kend festijn. Zegt u het als we bij de Oxy zijn”, vroeg een van de kinderen. Daar werkte zijn vader en dat wilde hij niet missen. Voor het bomenplanten bij Hoogovens had men de medewerking verzocht en j gekregen van de drie plantsoenendien sten van de IJmondgemeenten. Voor de kinderen was het boomplanten bij Hoog ovens overigens feestelijk verpakt. Eerst 1 al de busrit van school naar binnenha- - ven 2, toen de rit met de historische trein, het planten zelf, en daarna een consumptie en filmvoorstelling in De Schouw in Velsen-Noord. Onderdirecteur Produktie A. K. Vroe- -

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 9