1 Echtpaar Van der Linden won Oscar NIET BERTOLUCCI’S BESTE In Nederland moet een film altijd een zijn Brieven van Du Perron Een lekker stukje taart g Last tango in Paris heftig gemaakte film WIJ EXPOSEREN EKSKLUSIEF gebundeld Sotheby in Amsterdam „winner” film j culinaire l ontspanning i I IN MICKERY Bunuel’s charme Filmmuseum N achtvoorstellingen Rectificatie NIEUWE DESSINS EN KLEUREN 1973 debokkedooms in het Wethouder van Gelukpark ZEEWEG 53 - OVERVEEN VRIJDAG 3 0 MAART 197 3 15 Nominatie I I n. RESTAURANT Gordijnstoffen van BOUSSAC de PARIS voor de persoonlijke toets in uw woning! I I I I I I I gjp... I I I I I I fel; 1M1 Kleurling Centrum van expertise (Van onze redactie in Amsterdam) AMSTERDAM Je hebt er hard voor gewerkt en je bent altijd wat onderschat in dit land, echt profi ciat, Pim en Wim Scorpio”. Een van de vele gelukstelegrammen die bij Charles en Martine Huguenot van der Linden binnenstromen sinds ze woensdagmorgen om half vijf door hun schoondochter uit Amerika werden opgebeld. „Hoor je dat applaus? Dat is voor jullie”. Zij keek naar een rechtstreekse tv- uitzending in Amerika van de uit reiking der Oscars. De Oscar ’72 voor de beste korte documentaire krijgt „Die kleine wereld”, een kleurenfilm van 15 minuten over speelgoed uit voornamelijk de vori ge eeuw. f 'i. JS 9 ADVERTENTIE temidden van weidse natuurpracht CHARLES BOOST ADVERTENTIE 1 en donderdag regisseur l| 1 I AMSTERDAM. De beroemde Lon- dense kunstveiling Sotheby opent aan staande maandag aan het Rokin in Am sterdam een nieuw filiaal. Sotheby wil hiermee zijn dienstverlening op het vas teland versterken. Behalve Londen heeft de veiling kantoren in Parijs, München, Florence en Zürich. IN CINèTOL GELUKKIG nog al tijd Truffaut’s „Anne et Muriel” „Les deux Aglaises et le continent”) en in het Leidseplein Theater „Fat City” van John Huston, een van de mooiste films die de laatste tijd uit Holly- 4 co r- co U) van duivenboden MEUBELSHOW - SLEEPINGHOUSE: GED. OUDE GRACHT 88-90-92 4000 M2 AFD. WONINGTEXTIEL (TAPIJTEN - GORDIJNEN - BEDDEN) - GED. OUDE GRACHT 108-110 HAARLEM TELEFOON 023-31 3840 (4 LIJNEN) hij bezig is aan een documentaire over een jong modern meisje en al filmend met verloofde Jeanne in de hoofdrol doordringt in haar jeugd en haar privé-leven. Tussen die twee uitersten, twee mannen die volledig bezit van haar nemen, kiest zij ui teindelijk aarzelend de filmer (Jean- Pierre Léaud), om dan met een uit zinnige Paul te maken te krijgen die haar achtervolgt en die zij tenslotte, bijna uit zelfverdediging, doodschiet. Kort daarvoor vindt „de laatste tan go” plaats, een dramatisch hoogte punt, waarbij Paul in een chique dansgelegenheid, het meisje tracht te rug te winnen en dronken wordend van champagne een parodie op de tango met haar danst. „THE SIN”, WAARVAN Rialto de première geeft, is een volstrekt ridi cule film van de eens zo geïnspireer de neo-realist Alberto Lattuado („II capotto”) die in een Italiaans-Ameri- kaanse co-productie Sophia Loren laat zien als non uit mislukte liefde die verpleegster wordt in een romme lig Italiaans ziekenhuis en daar in stilte verliefd wordt op een eigenaar dige communistische verpleger die dan weer dood gaat na een treffen met de politie. Het geheel staat onder leiding van Sophia’s echtgenoot Carlo Ponti, die beter had kunnen weten. In tegenstelling tussen het afgeslo ten leven van het tweetal in het appartement, waarbij Paul de eis stelt dat ze hun namen niet zullen noemen en met geen woord over eikaars afkomst en verleden zullen spreken, betekent Jeanne’s omgang met de jeugdige cineast een volledig prijsgeven van haar identiteit, omdat HAARLEM. Technische misverstan den hebben ertoe geleid dat boven het bericht over radio Veronica op onze kunstpagina van gisteren een verkeerde kop is verschenen. Deze kop moet luiden „Veronica steunt Hilversum." en service vindt U in ons bekend gerenommeerd restaurant J temidden van weidse natuurpracht I aan weg Bloemendaal-Zandvoort (overdag met „Ten days wonder” van Claude Chabrol, met Orson Welles, Marlene Jobert en Anthony Perkins) ’s nachts een groot Buster Keaton- programma laat zien met als hoofd film „Go west!” In City Hitchcock’s „Gescheurd gordijn” met Paul New man en Jullie Andrews, in Nögge- rath „The party” met Peter Sellers en in De Uitkijk (Lachen in de nacht!) „The cactusflower” van Gene Saks met Ingrid Bergman, Goldie Hawn en Walter Matthau. Marlon Brando zon der Oscar blijft ook ’s nachts tijdens het weekend te zien in Kriterion, in „The nightcomers”. Waar U zorgeloos kunt genieten van exclusieve diners en lunches omringd met gulle gastvrijheid in een sfeervolle ambiance Ook ideaal voor besloten diners recepties of parties Natuurlijk is het wenselijk even vooraf Uw tafel te reserveren of tijdig Uw partij te bespreken 023-263600 AMSTERDAM. Alle brieven die de in 1940 overleden schrijver E. du Perron aan vrienden en relaties heeft geschre ven en die door hen of door hun nabe staanden werden bewaard, zullen in de komende jaren worden uitgegeven. Er zijn tot nu toe ongeveer 3300 brieven opgespoord en de uitgave, die verschei dene dundrukdelen zal omvatten, belooft volgens de uitgever G. A. van Oorschot in Amsterdam de grootste onderneming van deze aard in de Nederlandse litera tuur te worden. VAN HET NEDERLANDSE front valt te vermelden dat „Turks fruit” het nog altijd goed doet in Tuschins- ki, Fons Rademakers’ „Because of the in het is en Bio is plaats Aan het hoofd van het Nederlandse filiaal van Sotheby komt Duncan McLa ren te staan, sinds 1967 voor het bedrijf werkzaam. McLaren was tot voor kort general manager van de Belgravia vei- lingzaal, die zich specialiseerde in Victo- riana, Art Nouveau en Art Deco. Er zullen in Amsterdam catalogi wor den uitgegeven voor de veilingen bij Sotheby en er zullen eveneens taxaties worden verricht. De vestiging betekent in feite dat de gehele dienstverlening van Sotheby op het gebied van veiling en expertise naar Nederland zal worden gebracht. cats” al aan zijn derde week Rembrandt-tehater begonnen „No. 14, Johan Cruyff” naar overgegaan. Daarvoor in de heeft City een nieuwe Shaft-film ge kozen, „Shaft’s big score”, opnieuw met Richard Roundtree en Moses Gunn. Veel leuk geweld dus in „all- negro” stijl. DE BEKENDE EN gevreesde Ame rikaanse filmcritica Pauline Kael schreef naar aanleiding van Bertoluc ci’s laatste film „Last tango in Paris”, die in oktober van het vorige jaar op het jaarlijks New York Festival werd gedraaid, dat de film het aangezicht van een kunstvorm veranderd heeft. Zij zag in „Last tango” een mijlpaal in de filmhistorie en naar uitwerking vergelijkbaar met het effect van Strawinski’s „Le Sacre du printemps” (waarvan de première op 29 mei 1913 ging) op het muziekleven sinds dien. Het is niet de eerste keer dat Pauline Kael volstrekte onzin schrijft en dat doet op de apodictische manier die haar onder de (Amerikaanse) cri tici een grote reputatie heeft bezorgd. United Artists die de film uitbrengt, aarzelde dan ook niet lang om miss Kael’s volledige recensie als adver tentie af te drukken op een dubbele pagina van de New York Times, wat een niet onaardige voor-verkoop van bioscoopplaatsen veroorzaakte. daarmee onmiddellijk in de rassenpro- blematiek zit. Als ik in de film een zwarte dokter zie binnenkomen denk ik: een dokter die toevallig zwart is. De meeste mensen reageren echter: een ne ger die toevallig dokter is. Er wordt van je verwacht dat je er een bedoeling mee hebt, terwijl het in Big City Blues alleen maar was omdat die jongen op zijn trompet een blues moest spelen, en dat hoor ik liever van een neger, het is oorspronkelijk hun muziek”. wood tot ons kwam. Behalve in „The Godfather” die nu door Du Midi ver toont wordt en in „Last tango” (Al hambra en Nöggerath) kan men de plotseling zo actieve en Oscar-weige- rende Marlon Brando ook nog zien in Kriterion, waar „The nightcomers” voor de tweede week draait. Ter begeleiding van de uitgave is een redactiecommissie gevormd die bestaat uit C. Bittremieux, Piet Delen, H. van Galen Last, H. A. Gomperts, G. A. van Oorschot, Ronald Spoor, Louis Uding, J. H. W. Veenstra en Herman Verhaar. De noodzakelijke toelichting bij de brieven wordt verzorgd door enkele specialisten op het gebied van opsporen en annote ren van schrijverscorrespondenties. Zij hopen van vroegere relaties van Du Perron, die hen mogelijk onbekend zijn, nog meer materiaal en nadere informa ties te ontvangen. De uitgave wordt in financieel opzicht mogielijk gemaakt door de Nederlandse organisatie voor zuiver wetenschappelijk onderzoek (ZWO). Uitgever Van Oor schot zal de brievenreeks, waarvan de bewerking enkele jaren zal vergen, deel na deel in de handel brengen. Haar eigen schuld, wil de schrijver zeggen, dan had ze zich maar niet zo moeten laten beïnvloeden door de recla me, die erop gericht is dat je alleen van het leven kan genieten als je slank en mooi bent. „Een stukje taart” wordt voorafgegaan door een meer psychologische schets „De vogel en de jager” van dezelfde schrij ver die daarin de eeuwige strijd tussen man en vrouw, verstand en gevoel, we tenschap en mysterie uitbeeldt. Beide korte stukken zijn simpel en toch geraf fineerd geschreven. Ruud Engelander zorgde voor een goede vertaling. Ze zijn even helder in scène gezet door Rhea Gaisner, die haar spelers Jos Toornend en Els Sorber (twee jonge semi-professionals) tot bijzonder fris en ritmisch vloeiend spel heeft aangezet. Enkele technische zaken, zoals de ge luidsband, behoeven nog verbetering. Als u toch in de stad bent en een midder nachtelijk uurtje over hebt, moet u het gaan zien. Een lekker stukje toneel. JAC HEIJER het is bijna een droom, ik begin het me nu pas nuchter te realiseren", aldus Charles Huguenot. „Zeg maar rustigdat je eenbeetje zat te snotteren van ontroe ring”, vult Martine, de struise echtgenote en daarbij producente van De Huguenot van der Linden-films, aan. HET LEIDSEPLEIN Theater ver toont Jan-Luc Godard’s speelfilmde buut „A bout de souffle” uit 1960 en ook in Studio K een debuut en wel van Peter Bogdanovich, „Targets” met Boris Karloff. In de reeks „Films met Charles Bronson” brengt Calypso „Passagier in de regen” van René Clément (met naast Bronson Marlene Jobert) in reprise terwijl The Movies De film is met een grote intensiteit en met een onnavolgbaar functioneel gebruik van kleur (zoals ook al in „II conformista” gebeurde) in beeld gebracht. Dezelfde heftigheid en drift, waarvan de hele film doortrokken is, bepaalt de kracht van de zo vaak ge noemde erotische scènes, waarbij in de onderschriften geen schuttingwoord ontbreekt. Maar wij zijn na „Turks fruit” wel het een en ander gewend, zodat de keuring geen moment met de ogen geknipperd schijnt te hebben. Marlon Brando, hoewel vaag gete kend als karakter, is een dwingende en dominerende persoonlijkheid op het doek. Jean-Pierre Léaud die zo vaak bij Truffaut optrad, valt daarbij volledig in het niet, evenals Massimo Girotti als een van Pauls mededin gers naar de gunsten van zijn overle den vrouw. Maar Maria Schneider, in het werkelijk leven een buitenechte lijke dochter van de acteur Daniel Gélin, is precies het volstrekt a-mo- rele meisje dat in deze wonderlijke situatie past. De film die bij de openingstitels de gruwelijke, vertwijfelde en gedefor meerde schilderijen van Francis Ba con als vingerwijzing projecteert, be tekent uiteindelijk de wanhopige po ging van een man die het einde van zijn viriele periode voelt naderen, in korte tijd, nog iets terug wil winnen van het leven dat hem unfair behan deld heeft. In die zin is „Last tango in Paris” een tragedie van formaat. Voor, laten we zeggen een natuurfilm is de ene cameraman bijvoorbeeld beter dan moet je wel doorwerken”. zorgvuldig uit. Door dat eigen karakter kunnen we echter geen twaalf maar hooguit twee films per jaar maken. Iemand die met een vaste ploeg werkt moet die mensen kunnen betalen en sdan moet je wel doorwerken”. In Big City Blues speelt een kleurling mee. Van der Linden zegt daarover: „Ei genlijk kan je een neger in een normale film nauwelijks gebruiken, omdat je Marlon Brando en Maria Schneider „Last tango”. filmer die in 1941 in Parma werd geboren, nu eindelijk het grote pu bliek bereiken dat daarvóór niet naar zijn films kwam en hem élitair noemde. „De laatste tango in Parijs” begint met Marlon Brando die met opgehe ven hoofd in een Parijse straat een schreeuw van wanhoop of smart uit stoot, maar door een passerende bo vengrondse métro overstemd wordt. Tegelijkertijd belt een jong meisje met een pervers-onschuldig gezichtje haar moeder op om te zeggen dat ze na enig zoeken een appartement in Parijs gevonden heeft. Het lot brengt beide mensen samen in dat leegstaan de appartement, dat het meisje Jeanne gehuurd heeft en dat Marlon Brando als ex-bokser Paul, een Amerikaan van middelbare leef tijd die in Parijs woont, via een list binnengedrongen is om zich te kun nen afzonderen in zijn misère. Zijn vrouw heeft juist zelfmoord gepleegd in het obscure rendez-vous hotel dat zij exploiteerden en waar ze ook woonden. Paul is een van die in de lichtstad gestrande Amerikanen die zich na een avontuurlijk bestaan aangepast hebben aan een nieuw leven. In de eenzaamheid, waarin hij nu onver wacht terecht is gekomen, ziet hij geen uitweg tot de ontmoeting met de Lolita-achtige Jeanne hem in- een staat van erotische opwinding brengt, waarvan een bijna wraakzuchtig ge vecht met de andere sexe het gevolg is. Bijna drie dagen duurt dat gevecht met Jeanne als gewillige partner in de nauwelijks gemeubileerde flat, on derbroken van haar kant door ont moetingen met haar eigenlijke vriend, ,een jong filmer en van zijn kant door de voorbereidingen tot de begra fenis van zijn vrouw. Die voor-promotie heeft doorge werkt in Europa, waar bovendien enige Italiaanse schandalen rond de film de reputatie ervan alleen maar ten goede kwam. Zoals een aanzien lijk deel van de ongeduldige bezoe kers die nu in lange rijen, niet alleen voor Tuschinski in Amsterdam staan, maar ook voor de 38 andere biosco pen over heel Nederland, waar „Turks fruit” loopt, niet of niet uits luitend komen om een goede film te zien, zo zal ook „Last tango” die in het Amstedamse Alhambra en Nöggerath zijn Nederlandse première beleeft, een sterke aantrekkings kracht uitoefenen op wie nog nooit van Bertolucci hebben gehoord of zich ooit om zijn vroegere films heb ben bekommerd. Goed, ze zullen waar krijgen voor hun geld. Ze zullen meer erotische activitei ten en meer variaties op dit gebied te zien krijgen dan Parisien of een van de vele oogluikend toegelaten porno bioscoop j es in het rosse kwartier te bieden hebben. En ze zullen tegelij kertijd, als ze er tenminste nog oog voor hebben, met een aangrijpende, fel gespeelde en met grote drift ge maakte film geconfronteerd woredn al is hij dan wel niet de door Pauline Kael beloofde mijlpaal in de cinema tografie geworden en zal hij zelfs niet eens de beste film in het oeuvre van Bertolucci genoemd kunnen wor den. Filmliefhebbers zullen waar schijnlijk „Primo della rivoluzione” (Bertolucci’s tweede film uit 1961) of „II conformista” uit ’70 boven „Last tango” plaatsen. Al zal de Italiaanse Ruim een dag later rinkelt de telefoon nog elke tien minuten in het huis aan de Amsterdamse P. C. Hooftstraat. „We waren er enorm van onder de indruk, AMSTERDAM. Het zuur breekt je op als je het satirische schetsje „Een stukje taart” van de Amerikaan Jean Claude van Itallie heb gezien dat dezer dagen in de nachtvoorstellingen van Mickery theater wordt opgevoerd. Het gaat over een huisvrouwtje dat gedwon gen wordt honderden taarten te eten. Els Sorber, die de rol erg leuk speelt, zie je één enorm brok appeltaart opeten en handenvol (letterlijk) roomtaart. Maar de suggestie is dat ze inderdaad alle tweehonderd taartdozen die rondom haar staan opgestapeld heeft leeggege ten. NAAST BERTOLUCCI’S „Last tango in Paris” die in Alhambra en Nöggerath draait, is de belangrijkste Amsterdamse première deze week „Le charme discret de la bourgeoisie” van Bunuel, uit het Franse filmfesti val van de vorige week overgebleven in Calypso. „Le charme discret” is een venijni ge, maar met veel humor gemaakte visie op de bourgeosie die zich onder alle omstandigheden de kleine genoe gens van het leven niet laat ontgaan. Het lekker eten behoort ongetwijfeld tot de bescheiden genoegens en de film laat dan ook ettelijke malen een gezelschap van oppverlakkige niets nutten vergeefs afgaan op een dineet je dat om de een of andere reden geen doorgang kan vinden. Of de gastvrouw heeft zich vergist in de datum van invitatie, óf de eigenaar van het gerenommeerde restaurant is juist overleden, óf gastheer en gast vrouw bedrijven net de liefde als de gasten binnen komen en willen zich niet laten Storen in hun liefdesspel, óf men zit plotseling aan tafel op het toneel vart een volle schouwburg. Het is niet de enige vorm waarin Bunuel, levenskrachtiger en irpni- scher dan ooit, de spot drijft met het burgerdom dat, vertegenwoordigd door het zestal maaltijd-zoekers, in hun lafheid, oppervlakkigheid en leu genachtigheid te kijk wordt gesteld. Bunuel is ditmaal weer goed op dreef en hij is bijzonder inventief in het vinden van aspecten di ehij ironisch de verborgen charme va nde bour geosie noemt. Een film om niet te missen, ook al door zijn luchtige toon, zijn grappen en onverwachte situaties, maar vooral door de bijna beschaafde en soms surrealistische wijze waarop Bunuel zijn afkeer toont voor een groep burgers die hem altijd dwars heeft gezeten door haar middelmatigheid en door haar macht om van die middelmatigheid de maatstaf aller dingen te maken. De Oscar is bepaald niet de eerste prijs die dit filmechtpaar heeft gewon nen. Van de 50 films die zij gemaakt hebben, zijn er 49 in de prijzen gevallen. Voor „Big City Blues” kregen ze al een nominatie voor een Oscar, dat wil zeg gen dat zij behoorden tot de vijf besten in een categorie. Uit de vijf wordt dan de uiteindelijke Oscar-winnaar gekozen. Fons Rademakers kreeg ooit ook een nominatie voor „Dorp aan de rivier”, Bert Haanstra won met „Glas” de eerste Nederlandse Oscar in 1959 en verwierf dit jaar met „Bij de beesten af” nog eens een nominatie. „Met de meeste collega’s kunnen we het goed vinden. Zo lang je kritiek op eikaars werk kunt uitoefenen zonder dat er iemand kwaad wordt zit dat wel goed”. Martine vertelt dat ze altijd erg geïnteresseerd zijn in wat er wordt ge daan op filmgebied. „Hoe meer, hoe beter”, vinden zij. „Dat is het vervelende in Nederland. Hier moet een film altijd een „winner” zijn. Het is hier niet gauw goed genoeg. In elk land dat iets betekent in de film wereld worden er bijvoorbeeld 12 films gemaakt waar er misschien twee echt goed van zijn. Bovendien, mag er ook eens een pure amusementsfilm gemaakt worden? Ik houd daar wel van, ik lach graag”. „Winner” Van der Linden voegt er aan toe: „Er zijn altijd goede en slechte films en toneelstukken geweest. En er zijn dingen die een tijdlang slecht lijken en dan weer goed worden. De Jantjes bijvoorbeeld dat doet het nu weer heel lekker, en er is een tijd geweest dat men daar weinig goede woorden voor over had. Terwijl Bleke Bet, om in hetzelfde genre te bliijven, nu niet meer kan”. „We moeten het nu toch wel rustiger aan gaan doen”, vindt Martine. „Aan werken komen we niet meer toe. En ik houd van werken. Ik zou bijvoorbeeld graag een jordaanfilm willen gaan ma ken”. Haar man:,,Ja, maar dan niet met die eenzijdige draaiorgelromantiek”. Charles van der Linden, vriendelijk, ma ger, bedenkt en zoekt de onderwerpen of vraagt opdrachten. Zijn vrouw berekent hoeveel alles zal gaan kosten en zoekt lokaties en stukjes decor bij elkaar. ..Charley kan me soms haast voor nrrnoeeliike ondrachten zetten. Voor Big City Blues wilde hij een skelet van een groot gebouw hebben. In die tijd werd toen net het nieuwe provinciehuis ge bouwd, daar reed ik langs en ik za~ meteen dat we dat moesten hebben. Dus' ben ik naar binnen gestapt en ik heb gezegd dat we het gebouw nodig hadden voor een film. Iedereen zei dat het absoluut niet kon, maar uiteindelijk zijn we erin geslaagd tijdens de bouwvakva- kantie de hele film op te nemen”. „De films van mijn man hebben een heel eigen karakter. Dat komt mede omdat we geen vaste ploeg hebben. VOOR FILMLIEFHEBBERS met belangstelling voor de vroegste speel films blijft de reeks „Amerikaanse zwijgende films” in het Ned. Film museum van het allergrootste belang. Komende week twee aanvullende speelfilms. We zijn inmiddels beland in 1914 de een- en twee-acters heb ben plaats gemaakt voor de lange film en twee typerende voorbeelden van dit nieuwe genre met zijn specia le moeilijkheden zijn woensdag donderdag a.s. te zien. Het zijn resp. het melodrama „A fool there was” van de onbekende Frank Powel die in 80 minuten laat zien hoe een welgesteld en respectabel heerschap ten gronde gericht wordt door niemand minder dan Theda Bara, de eerste „vamp” van het witte doek; vervolgens is er op donderdag „The coward” te zien, een film uit 1915 over een laffeling in de Amerikaanse Burgeroorlog die bijna zijn familie te schande maakt, maar op het laatste ogenblik door een heldendaad de eer redt. Regisseur is ditmaal de bekende Thomas Ince die vooral de avonturenfilm koos en evanals zijn collega Griffith („The birth of a nation”) daarvoor wel eens in de Amerikaanse geschiedenis dook, van waaruit hij zich door Indianen- romantiek en gebeurtenissen uit de Burgeroorlog liet inspireren. Ook deze film duurt 80 minuten en is dus opnieuw een stap in de richting van de zeer lange film die we een daarop volgende keer voorgezet krijgen in de vorm van Griffith’ „Intolerance” die meer dan drie uur in beslag gaat nemen.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 15