Nixon: geen amnestie Veertig mille uit winkel gestolen Mr. J. L. Andreae naar Haarlem Birdaard Te zwaar voor de brug TV-kabelmaniak fflj DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN 99 AGENDA pagina 11 in 1 Het woord is aan VRIJHEID VAN BEWONERS ZAL IETS WORDEN BEPERKT DIENSTWEIGERAARS Bestuur wil directeur J. Sloof niet ontslaan BROOD DUURDER Verder in de krant HET WEER See a kmorris before you buy Minder koude nacht (Van onze redacteur in Washington) In Haarlemse Zijlstraat (Van onze parlementsredactie) HOOFDOFFICIER VAN JUSTITIE M2, VRIJDAG 30 MAART 1973 63e jaargang nummer 124 Haartem: Barteljorisstraat 20, tel.023-312655 Amsterdam: Leidsestraat 9 (bij Koningsplein),tel.020-223596 Weerrapporten 2 Binnen- en buitenland 2, 3, 11, 19, 21 3 3 Medische diensten 4 Beurs 11 Radio en tv 13 Strips 13 Kunst 15 Toerisme 17 Schrijvende lezers 21 Puzzel 21 Economie 23 Sport 25, 27 Deze krant bestaat uit tweeëndertig pagina’s Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 15437 en 16450. Redactie tel. 15389, nakantoortijd tel. 10709. Postgiro 129288. Postbus 18. Klachten bezorging 18.30-19 u. tel. 10519. In het Friese Birdaard ligt een bruggetje, dat maar vier ton kan dragen. Daarom moeten buspassagiers op de lijn Leeuwarden-Wanswerd ter plekke de bus verlaten om lopend de brug over te gaan. Daarna kunnen ze weer in de bus, die hen gevolgd is, plaatsnemen. Van Dag tot Dag Achtergrond Plaatselijk nieuws 4, 5, 7,9,11 F IJmuider Courant Hoofdredactie: Jos L, Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H, C. van der Mije, H. P Stuurman, H. van Looij Abonnement bij vooruitbetaling - ƒ9,30 p. mud., ƒ27,00 p. kwartaal (p. post f 30,00), p. iaar y 106,20. Losse nummers 40 cent. Efficiencyburereau licht Nieuw-Unicum door en Links” ook zonder KVP’ers verder (Van een, onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggeefsters) (Van onze correspondent) ADVERTENTIES KNMI tot het en lamsvachtjassen. ding van het bestuur en de directeur moet de uitvoering daarvan dagelijks in praktijk brengen. Maar hij mag geen algemene beleidslijnen meer uitvaardi gen, zoals dat in het verleden is gebeurd. Het bestuur ziet echter geen aanleiding directeur J. Sloof te ontslaan, zoals door een deel van het personeel is geëist. gezegd dat dit zuiver een „ambteliijke aangelegenheid” was, omdat Burger het een en ander wilde weten over aankoop beleid bij defensie en dergelijke, toch twijfelen sommigen daaraan. thewayin weet je wel gr. houtstraat 110 Dames- en heren- suéde-,nappa- spencers en pantalons. De winkelierster kwam pas na slui tingstijd tot de ontdekking dat het geld weg was. Ze was naar boven gegaan en zag een deur open staan. Ze vond dat vreemd en ging meteen beneden naar haar geld kijken; dat bleek te zijn verdwenen. Vermoed wordt dat het be drag, diat in een portefeuille was gebor gen, gestolen is tijdens het bezoek van vijf vrouwen aan de winkel, om half vier. Daarna is niemand meer in de zaak geweest. HAARLEM. Na de komst van de Alkmaarse president van de rechtbank, mr. L. H. graaf Schimmelpenninck, naar het Haarlemse arrondissement, kan men per 1 juli ook de komst van de Alk maarse officier van justitie, mr. J. L. Andreae tegemoet- zien. Mr. Andreae zal mr. L. H. Feitsma, de huidige hoofdofficier van justitie, opvol gen, die per 1 juli eervol ontslag heeft gekregen wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Anthonissen, gematigd progressief lid van de KVP, zou door de li nkse drie best „gedoogd” worden als bewindsman van Defensie (minister of staatssecretaris). naar een oplossing voor het conflict, dat nu al enkele maanden tussen di rectie en medische staf bestaat. Vanavond en vannacht veel bewolking met hier en daar wat lichte regen, maar mor gen ook opklaringen. Matige tot krachtige wind uit weste lijke richtingen. Minimum temperaturen van vier tot één graad. Maxima rond tien graden. Den Uyl, die eerder op de avond voor de radio de KVP een „vijandige houding” had verweten. Overigens is de PvdA-fractie zelf ver deeld over de vraag of men nu met een „rood kabinet met een wit borduursel- tje” verder moet gaan inplaats van met een flinke witte rand van zes confessio nele bewindslieden. De mogelijkheid wordt in politiek Den Haag niet hele- I Uitgebreide sortering dames-en heren-, suède-, nappa- HAARLEM. Uit een textielzaak in de Zijlstraat in Haarlem is gisteren om streeks half vier ’s middags een bedrag van circa f 40.000 gestolen. Het geld zat in een tas die werd bewaard in een ruimte die vanuit een kleedkamer be reikbaar was. Marnix G ij sen: Wie het leven al te ernstig neemt, gaat er aan ten gronde. APPINGEiDAM. In Appingedam i« de laatste weken een „eigentijdse mani ak” aan het werk. Hij knipt de buiten kabels van tv-antennes door, bij voor keur als kijkers hun hart ophalen aan series als Peyton Place of de nu afgelo pen Bartje-reeks. De Rijkspolitie speurt naarstig naar de dader. WASHINGTON President Nixon heeft zich gisteravond tot het Amerikaanse volk gericht met een rechtvaardiging van zijn beleid in Vietnam. Hij waarschuwde Hanoi opnieuw, dat schendingen van het vredesakkoord gevolgen zouden hebben, maar zei niets over de door Hanoi gemelde bestandsschendin- gen door Zuid-Vietnam. „Maar”, verzekerde de president het Ameri kaanse volk, „wij hebben ons doel bereikt: Een eervolle vrede”. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM ZANDVOORT Het raadgevend efficiencybureau Bosboom en Hegener uit Amster dam gaat de bestuurlijke en mense lijke verhoudingen in Nieuw-Uni cum doorlichten. Dat is het concrete resultaat van een ruim vier uur du rend gesprek donderdagavond in het Provinciehuis in Haarlem, waar bij gedeputeerden, de inspecteur van de volksgezondheid, wethouder K. C. van der Mije van Zandvoort en een deputatie van het bestuur van Nieuw-Unicum hebben gezocht DEN HAAG Ook zonder KVP- bewindslieden willen de progres sieve drie een kabinet vormen. PvdA-leider Den Uyl acht voldoen de „speelruimte” aanwezig voor zo’n progressief kabinet. Formateur Burger echter wil vandaag, alvorens verder te gaan met zijn formatie, toch eerst nog KVP-leider Andries- sen benaderen om hem duidelijk heid te vragen over de manier waar op de grote meerderheid van de KVP-fractie een kabinet-Den Uyl wil gedogen. Inzet van het conflict is de grote vrijheid van de bewoners in de inrich ting, een vrijheid die een verantwoorde behandeling volgens de medici in de weg staat. Het bestuur heeft gisteravondten overstaan van de gedeputeerden mr. M. D. Proper en W. Mensink toegegeven, dat het medische aspect van de verzor ging in Nieuw-Unicum niet voldoende is geïntegreerd in het maatschappelijk mo del van de inrichting, die de vrijheid van de bewoners boven alles stelt. „Di rectie en staf (medici, para-medici en maatschappelijk werkers) zijn niet tot een team gegroeid”, aldus mr. Proper vanmorgen op een persconferentie. Met de vrijheid van de bewoners als uitgangspunt, gaat Bosboom en Hegener nu zoeken naar normen, waardoor de medici binnen het maatschappelijk mo del van Nieuw-Unicum weer optimaal kunnen functioneren. Dat betekent wel, dat de vrijheid iets zal worden beperkt. Mr. Proper: „Elke vrijheid in de hmaat- schappij is gebonden aan regels. Vrijheid moet men leren gebruiken. Het is duide lijk, dat dit moeilijkheden oplevert, maar dat hoort bijhet spel”. Verder zal ook de directeur zich binnen Nieuw-Unicum anders moeten opstellen. „Hij gedroeg zich als had hij een blanco mandaat”, aldus mr. Proper. Zoals het bestuur ook erkent, heeft directeur J Sloof bij het algemene beleid een te vrije hand gekregen. Er zal nu een scheiding komen van het bestuursbeleid en het beleid van de directeur. Het algemeen beleid valt onder verantwoor- Verwachting van zaterdagavond Hoewel het grootste deel van de rede voering gewijd was aan de nationale economie en zijn beslissing om een prijsstop in te voeren op de prijs van vlees, die de afgelopen weken hoog was opgelopen, was het duidelijk dat de president zijn toespraak koppelde aan de terugtrekking van de laatste Amerikaan se troepen uit Zuid-Vietnam en de te rugkeer van de laatste Amerikaanse krijgsgevangenen. In een opwekking om hen te eren, die in Vietnam gestreden en er gesneuveld waren, zei president Nixon: „Laten wij hen niet onteren door amnestie te verle nen aan hen die ons land in de steek lieten”. Hij doelde hiermee op de dui zenden dienstweigeraars die zich vooral In Canada bevinden. De president prees verder de „overgrote meerderheid” van Amerikanen die „ondanks een nooit ver toonde lawine van kritiek van een klei ne maar zeer hoorbare minderheid, ferm bleef staan om een eervolle vrede te bereiken”. Hij memoreerde de grote anti-oorlogs- marsen naar Washington, zijn moeilijke beslissing om Laos en Cambodja in 1970 binnen te vallen en zei dat zijn moei- lijkste beslissing was geweest om de bombardementen op Hanoi te gelasten in december verleden jaar, „toen onze hoop op vrede juist zo groot was”. De president verdedigde deze beslis sing door te zeggen dat Noord-Vietnam de Verenigde Staten aan de onderhand-e lingstafel in Parijs in een hoek had gedreven; hij suggereerde dat de lucht aanvallen nodig waren geweest om een doorbraak in de onderhandelingen te forceren. Nixon bedankte zijn „meerderheid” van Amerikanen, omdat zij zich te weer hadden gesteld tegen de „oneervolle vre de” die door de oppositie werd gepropa geerd en die niets anders dan een neder laag en vernedering voor Amerika had kunnen betekenen. De president waarschuwde verder te gen terugtrekking van Amerikaanse troepen uit Europa voordat er met Mos kou overeenstemming was bereikt over terugtrekking van Russische troepen. Hij verdedigde zijn defensiebegroting, die ondanks de inflatie groter is dan in vorige jaren, maar hij legde uit dat een „machtig Amerika een onvervangbare factor is voor vrede en vooruitgang”. De fractieleiders van de linkse drie bij mr. Burger. maal uitgesloten dat Burger alsnog zal pogen „in te breken bij de KVP” achter de rug van Andriessen om dus. Hij zelf zou daar echter niet zo erg veel voor voelen. Er bestaat in Den Haag enige verwar ring rond het bezoek, dat kwartiermees- ter-generaal van defensie, luitenant-ge- neraal Anthonissen, gisterochtend aan Burger bracht. Ook al werd officieel DEN HAAG, De Nederlandse Bak kerij Stichting heeft de bakkers aange raden, van maandag 2 april af de brood prijs met 2 cent per brood van 800 gram te verhogen. Dit geldt voor in de winkel afgehaald brood. Vor bezorgd brood mag er nog één cent extra bij. „De formateur heeft een eigen kijk op de situatie, hij heeft ook nog aan zijn formatie-opdracht te voldoen”, zei Den Uyl vanochtend vroeg, na afloop van een beraad van bijna vijf uur met Burger. De heren Den Uyl, De Gaay Fortman en Van Mierlo hebben zeer uitvoerig met de formateur overlegd over de nieuwe situatie die is ontstaan na de weigering van de KVP en ARP om verder aan de formatie mee te werken. „De brief van Aantjes (ARP) was duide lijk, maar Andriessen was onduidelijk. We zijn wel dankbaar voor het gedogen van Andriessen, maar het kabinet moet niet lam gelegd worden. Het moet zaken kunnen doen. Daar zitten we voor”, zei De conferentie over Nieuw-Unicum gisteravond in het Provinciehuis in beeld. Links de deputatie van het be stuur met in het midden voorzitter J. G. van der Sluys en rechts aan de tafel wethouder K. C. van der Mije, inspec teur Mets van de provinciale volksge zondheid en de gedeputeerden Mensink en Proper.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 1