Joe Cahill zat op smokkelschip met vijf ton wapens en munitie Onaanvaardbare terminologie Militair verkeer aan het lijntje Arts-assistenten staakten één uur overschat Israëlische spionnen rrico V erkeerschaos bij grenzen van Italië Roofoverval in Bijlmermeer Woonwagenkamp ontruimd achtergrond ■L 'J IN AMSTERDAMSE ZIEKENHUIZEN Staking aangekondigd gasvoorzjening België RECTIFICATIE Sfe 3 V R IJ D A G 30 MAART 1973 (Van onze redacteur in Londen) Herkomst Grivas pr- r niet vergeten.~Frico eten Paranoïde Douane-staking COMMENTAAR OP ACTUELE ZAKEN Kaas met ster-allures V Tegenvaller (Van onze redacteur in Jeruzalem) JERUZALEM „Bij het vaststellen van het vonnis hebben wij in geen enkel opzicht de politieke meningen van de verdachten in over weging genomen”. Dit zei de president van de rechtbank bij het voor lezen van het vonnis in het spionageproces in Haifa. „De verdachten staan niet terecht voor hun meningen, maar voor hun daden”, had de openbare aanklager eerder in zijn requisitoir gezegd. Negentig uur Buit: tienduizend gulden Embryonaal - js IRA-LEIDER OPGEPAKT rf ADVERTENTIE BRUSSEL (AP). De 20.000 werkne mers in de gas en electriciteits voorzie ning in België hebben gisteren een sta king aangekondigd voor 13 april. Zij eisen betere arbeidsvoorwaarden en een loonsverhoging van zes percent. Libische haven is dan ook niet uitgeslo ten geacht. doodgebloed door gebrek aan belang stelling van joodse zijde. Dan Vered en Udi Adiv zijn idea listen met een extreme theoretische ideologie: zij zijn geen spionnen of terroristen. In hun idealisme hebben zij grote domme, en zelfs onvergeef lijk domme fouten gemaakt. Behalve dat het voor een Israëliër verboden is naar Syrië te gaan, hadden zij beter op hun hoede moeten zijn voor mo gelijke uithoring. vaak nog laakbaarder is dan de uit voering”, zoals de openbare aanklager zei. En hier komen wij op het ge bied van de massapsychologie. AMSTERDAM. Van de 352 arts assistenten in vier grote ziekenhuizen in Amsterdam hebben er 252 gisteren één uur lang het werk neergelegd om aan- Bij het bericht „Scherpschutters al lang in opleiding” is gisteren op pagina 3 abusievelijk een foto geplaatst van ge vechten tussen betogers en politie. Deze foto had betrekking op een bericht over straatgevechten tussen politie en krakers in Frankfurt. Onze excuses voor deze vergissing. W DAG W DAG LONDEN Een Cyprische kust vaarder met vijf ton wapens en mu nitie aan boord voor het IRA is gis teren door de marine van de Ierse republiek in de val gelokt en aan gehouden. Behalve de wapens von den de Ieren aan boord van de kust vaarder de vroegere leider van het IRA in Belfast, de 43-jarige Joe Ca hill. Hij was de man, die het ge wapende verzet van het IRA op gang bracht, toen het Britse leger in 1969 in Noord-Ierland begon in te grijpen. Op het ogenblik maakt hij deel uit van de politieke raad van het „voorlopige” IRA in Dublin. Het Is geenszins uitgesloten dat het zo dramatisch aangekondigde „joods- Arabische spionagecomplot, het ge vaarlijkste en best georganiseerde dat ooit was ontdekt”, zoals de poli tie in december bekendgemaakt had na de eerste arrestaties, vanzelf was ROME (AFP). De woensdag begon nen staking van de Italiaanse douane ambtenaren heeft in de grensgebieden tot een enorme verkeerschaos geleid. Zeker vierduizend vrachtwagens staan te wachten om Italië binnen te rijden of het land te verlaten. De douane-ambte- naren zijn van plan 12 dagen te staken. Een politiek proces of een spiona- geproces? Ten laste is gelegd en be wezen verklaard dat de verdachten naar Syrië zijn gegaan, daar met een agent van de Syrische inlichtingen dienst hebben gesproken, geheime in formaties hebben overgeleverd, mili taire training hebben ondergaan voor guerrilla-oorlogvoering, codes hebben geleerd voor het sturen van geheime boodschappen en het gebruik van on zichtbare inkt en geld hébben gekre gen voor het opzetten van een sabo tagegroep in Israel. Deze beschuldi gingen vallen onder de categorie van Drs. F. M. Rasker van de Amsterdam se afdeling van de Landelijke Vereniging van Arts-Geneeskundigen (LVAG) vond dat de actie prima is verlopen. „Wij zijn in feite vorig jaar november al gestart, toen we aankondigden dat we actie zou den gaan voeren als onze eisen niet zouden worden ingewilligd. Sindsdien hebben we al een paar succesjes ge boekt, maar nog steeds heeft de minister zijn belofte van november ’71 niet inge lost om „een adequaat samengestelde commissie” in te stellen ter bestudering van de problematiek rond de assistent- geneeskundigen. Integendeel, die belofte is zelfs inge trokken. Dinsdag zijn we nog bij de minister geweest, maar ook toen kon of wilde hij geen enkele toezegging doen”. het recht heeft, een schutter de opdracht tot doden te geven. Tegen uitschakelen zal geen enkele rechtsregel zich verzet ten. Maar de doodstraf is in Nederland afgeschaft. De Ierse minister van Defensie heeft beloofd dat zijn regering de verlaten Ierse Zuidkust nauwkeurig in de gaten blijft houden, maar zoals minister Done- i Over de herkomst van de wapens tast men nog in het duister. De Claudia vertrok uit Nicosia op Cyprus op een nog niet bekende datum. Wat voorlopig alleen vaststaat is, dat hij op 13 maart de haven van Tunis verliet. Als doel van de reis werd toen opgegeven als het Spaan se Cadiz. Een schip van het type van de Claudia zou er normaal twee tot drie dagen over doen. Lloyd’s signaleerde de Claudia op 21 maart en toen voer hij nog maar door de Straat van Gibraltar. Waar is het schip die acht dagen na het vertrek uit Tunis gebleven, zo vraagt men zich nu af. landverraad en samenzwering tegen de staat. Was dat werkelijk de bedoeling van Adiv en Vered? Waren zij daar voor naar Damascus gegaan? Adiv en Vered geloven dat de arbeidersklasse in de Arabische landen en Israel gelijke belangen hebben en dat het daarom mogelijk is een revolutionair front te vormen tegen de bestaande regimes in het Midden-Oosten. Wat zij zochten, en dachten gevonden te hebben, was een partner in de Arabi sche wereld, namelijk het Democrati sche Volksfront voor de Bevrijding van Palestina, een kleine marxisti sche splintergroep onder leiding van Hauwatme. Dat bleek tegen te vallen. Na een bezoek aan Damascus besloot Dan Vered zich helemaal terug te trekken van militaire zaken be greep hij absoluut niets en Udi Adiv bleek ook niet enthousiast. Nadat de Ieren de tip hadden ontvan gen dat de kustvaarder in aantocht was hetzij van de Britten of op eigen gezag namen ze zelf het heft in handen. De gehele Ierse marine nam aan de operatie deel. Ze bestaat overigens uit niet meer dan drie afgedankte mijnen vegers van Engelse afkomst en een poli- tieboot ter bescherming van de visserij. De Cyprische kustvaarder is eigendom van een tweetal Duitsers in Frankfurt en draagt de naam Claudia. Hij was acht dagen eerder Gibraltar gepasseerd en bij het naderen van de verlaten Zuidierse kust begon hij in cirkels rond te draaien. Toen er ten slotte een ontmoeting tot stand was gekomen met een motorboot, die van de kust uit in zee was gestoken, ging de Ierse politie tot de aanval over. De overval speelde zich af ter hoogte van het vissersdorpje Dungarten, dat een bekend watersportcentrum is voor diep- zeevissers. De Claudia zal, nadat' hij is gelost, zo snel mogelijk de Ierse territoriale wate ren moeten verlaten. De arrestanten zul len morgen worden voorgeleid. „De arbeidswetgeving van 1919 is van toepassing op vroedvrouwen en artsen in dienstverband. Daardoor kan de arbeids inspectie geen toezicht houden op deze groepen. Zo’n situatie is schadelijk voor de kwaliteit van de medische zorg en leidt tot financiële verspilling”. DEN HAAG De ministers van Ver keer en Waterstaat en Defensie hebben besloten het ongecontroleerde militaire vliegverkeer stap voor stap te plaatsen onder verkeersleiding. Het risico van een botsing als gevolg van de vermenging van gecontroleerd-burgerluchtverkeer en ongecontroleerd militair verkeer, zal hierdoor kunnen worden verminderd. De verdachten zelf dachten daar anders over. „Ik heb er lang over nagedacht of ik hier een politiek proces van moest maken”, zei de joodse verdachte Dan Vered in zijn slotwoord. „Op verzoek van mijn vrouw heb ik dat niet gedaan. Nu ik veroordeeld ben, hoef ik niet langer te zwijgen. Ik wist van tevoren dat mijn lot bezegeld was: ik moet als zondebok iets d oen voor fouten die aan de Israëlische maatschappij be horen toegeschreven te worden.” nis contacten met gevangen genomen Eoka-mannen had. Deze lotsverbonden heid schijnt tot verdere banden aanlei ding gegeven te hebben en tot eventuele wapenleveranties ook in het recente ver leden. Met helmen, rieten schilden en gnote wapenstokken bewapende groepen poli tieagenten moesten er gistermiddag aan te pas komen bij de ontruiming van een woonwagenkamp in de Noordbrabantse plaats Bergeijk. Het woonwagenkamp hier was in april 1971 aangelegd maar de oppervlakte van het terrein en de sanitaire voorzieningen waren slechts berekend op vier'woonwrtgens. De omge ving met fraaie bossen en het moderne sanitair oefenden echter blijkbaar een zo grote aantrekkingskracht uit op andere woonwagenfamilies in het land dat wel- De actie was primair gericht op de arbeidsomstandigheden van de 2200 as sistenten in Nederland, vooral op de werktijden. Zesendertig percent van deze medische specialisten maakt werkweken van meer dan 65 uur, 20 percent van 80 uur en acht percent van meer dan negentig uur. „De meeste assistenten hebben niet meer dan een basis-salaris, overuren en nachtwerk worden vaak niet betaald”, aldus Rasker. Het snelle en verrassende optreden van de drie weken oude regering van de Ierse republiek, heeft Londen tot een gevoel van grote tevredenheid aanleiding gegeven. De nieuwe regering-Cosgrave beweerde bij haar ambtsaanvaarding „recht en orde” in haar banier te zullen schrijven en dit is het eerste bewijs, dat het haar ernst is. De Ierse minister van Defensie Paddy Donegan gaf in Dublin een persconferentie, waar hij het nieuws van de wapenvangst bekendmaakte. Hij wilde niet vertellen of hij bij het opzet ten van de val hulp van de Britten, met name van de Britse geheime dienst, had gehad. Uit zijn antwoord valt echter af te leiden, dat dit met grote waarschijn lijkheid wel het geval is geweest. gan zelf toegaf, is er met de marine van vier schepen niet al te veel te beginnen. De politiebezetting langs de nauwelijks bewoonde Zuidkust is ook al niet al te doeltreffend voor zulke opdrachten. De gevoelige slag voor de „voorlopi- gen” komt twee jaar na het mislukken van een wapensmokkel via Amsterdam. Op Schiphol ontdekte de politie toen een groot aantal Tsjechische wapens dat voor het Ira bestemd was. AMSTERDAM. Bij een gewapende overval op een filiaal van Simon de Wit in de Bijlmermeer hebben drie mannen gisteravond omstreeks tien uur ongeveer tienduizend gulden buitgemaakt. De filiaalchef werd bedreigd met een pistool. Volgens de politie is hij door een van de daders neergeslagen. De man is voor onderzoek overgebracht naar het ziekenhuis, maar hij zou slechts licht gewond zijn. Een eerste theorie is dan ook dat de Claudia een wapenzending uit handen van kolonel Kadaffi, de president van Liibë, aan boord had genomen. Het is bekend dat kolonel Kadaffi zeer anti- Brits gezind is. Een omweg naar een dacht te krijgen voor hun zeer zware arbeidsomstandigheden en de slechte rechtspositie waarin zij verkeren. De honderd arts-assistenten die niet meede den aan de demonstratie, waren wel solidair, maar waren onmisbaar voor de medische verzorging van de patiënten. geeft aan het scherpschuttersoog, zal evenzeer zijn uitgeschakeld met een ko gel in buik of benen als door een schot in het hart. In het laatste geval echter kost de uitschakeling onherroepelijk een leven en hét blijft een ernstige vraag of de ethiek van onze beschaafde samenleving die onherroepelijkheid zonder meer mag aanvaarden. Natuurlijk zal niet iedereen hartzeer ondervinden als een terrorist, een bom- mensmijter, een aanslagpleger of een kidnapper wordt doodgeschoten, en ze ker niet als dat gebeurt in een situatie waarin onschuldigen levensgevaar lopen. Maar de gedachte, dat op dat moment ieder mogelijkheid tot tijdelijker uit schakeling van de dader wordt gene geerd en dat er dus bij wijze van standrecht wordt gedood, zoals in de jungle een woeste tijger om het leven wordt gebracht, is toch te drastisch om zonder meer als maatschappelijk gebruik te worden geïntroduceerd. Men zou het als een verharding, of misschien een verruwing van de zedelijke normen kunnen zien dat een minister in onze tijd zonder aarzeling dit op mensen „schieten om te doden” geoorloofd noemt, en men kan zelfs vrezen dat het ordeloze geweld en de terreur er des te wreder en gemener door zullen worden. Want het gaat dan immers gevaarlijk lijken op een regelrechte oorlog tussen politie en misdadigers, een oorlog waarin een mensenleven al even weinig meer telt als een dierenleven. Natuurlijk is de ministeriële uitspraak, alsmede de praktijk van de scherpschut- tersinstructie, met tal van voorbehouden omgeven en worden alle mogelijke con dities gesteld aan de vooronderstelde si tuaties waarin geschoten mag worden om te doden. Maar het is toch duidelijk dat „uitschakeling” het enige doel van de politie mag zijn, in welke situatie ook. Opzettelijk doden is niet geoorloofd. Daarom zou de minister zich toch nog eens moeten beraden op een andere terminologie, waarin het doden niet als doel wordt genoemd .„Schieten met het viof' de redcling van die onschuldige risico van te doden”, zou al heel wat slachtoffers, maar schieten om te doden” aanvaardbaarder zijn. Het is trouwens hééft de klank van de jungle en de de vraag of wettelijk gezien de overheid smaak van de uitroeiing, en krijgt voor al door zijn nadruk op de opzettelijkheid van het doden een onmenselijke genade loosheid. Ee nbankrover die gijzelaars vasthoudt en zich in die situatie bloot Volgens de eerste sensationele be richten sinds de groep in december werd gearresteerd, zouden zij grootse sabotageplannen hebben gehad: mi nister van Defensie Mosje Dayan stond op het lijstje om vermoord te worden en er zouden aanvallen in de stijl van de drie Japanners op Lod beraamd zijn. Dit leek nergens op te berusten: de politie maakte bekend dat het om een sabotagegroep ging die in een embryonaal stadium was opgerold. In de toekomst moesten zij militai re en economisch belangrijke instal laties saboteren, staat in de dagvaar ding. Daarvoor waren geen concrete plannen, en het is de vraag of het ooit zo ver zou zijn gekomen. Wegens gebrek aan daden leek ook op dit gebied voor het openbaar ministerie weinig eer te behalen. Waarom dan toch een schuldigverklaring en zware straffen van 10 tot 17 jaar? „Omdat het voorbereiden van een complot Het sterk toenemend geweld in onze samenleving noopt de overheid tot kras se maatregelen, die in de eerste plaats moeten dienen om onschuldigen te be schermen of te redden. Daarvoor is alles te zeggen, al roept de gedachte aan militaire en politie-scherpschutters die „schieten om te doden” pijnlijke vragen op. De term „schieten om te doden” is min of meer als een mode-uitdrukking ontstaan en door de minister van Justi tie overgenomen in zijn mededelingen aan de Tweede Kamer over de vorming en opleiding van scherpschutters-eenhe- den. Het is de vraag of het niet beter ware geweest, als de minister er een eigen formulering voor had bedacht die iets meer eerbied voor het menselijk leven had kunnen bevatten. Wat de scherpschutters in de nauwkeurig om schreven situaties van uiterste nood moeten (of mogen) doen is in feite ook niet „schieten om te doden”, maar „schieten om uit te schakelen”. Niet de dood van de terrorist maar zijn uitscha keling moet het doel van het politiële ingrijpen zijn, waarbij uiteraard het risi co 'van de dodelijke verwonding is inge calculeerd. Met een beetje verbeeldingskracht zou men zelfs kunnen veronderstellen dat er technische middelen kunnen worden ge vonden om scherpschutters in staat te stellen hun doelwit zodanig te raken, dat het doel bereikt wordt zonder dat de opzet tot doden aanwezig is. Bijvoor beeld door het gebruik van projectielen met een snel verdovende werking, zoals die bij het tijdelijk uitschakelen van grote roofdieren in de vrije natuur wor den toegepast. De vergelijking klinkt ietwat pijnlijk maar is eigenlijk tref fend: menselijke wezens kunnen in hun gewelddadigheid, wreedheid en verdwa zing soms sterk op roofdieren lijken. Terreur tegen onschuldige levens, zoals die steeds meer in gevallen van roof blijkt vóór te komen, kan slechts met de krachtigste middelen worden bestreden en elk middel kan toelaatbaar worden geacht, indien het wordt aangewend Maar een andere theorie is dat de wapenen van kolonel Grivas en zijn Eoka op Cyprus afkomstig zouden zijn Het is bekend, dat de op het ogenblik in een Ierse gevangenis de heilige Theresia in het Keltisch vertalende oud-IRA-aan- voerder Sean MacStiofain gedurende een eerdere opsluiting in een Britse gevange- Aan de Italiaans-Zwitserse grens bij Chiasso staan aan de Zwitserse kant 2000 vrachtwagens en op Italiaans grondgebied nog eens 800. Bij de Bren- nerpas met Oostenrijk, en bij de tunnel onder de Mont Blanc staan ongeveer 1200 vrachtwagens met hun chauffeurs en bijrijders werkloos. Men heeft specia le parkeerplaatsen moeten improviseren om alle vrachtwagens een plekje te geven. dra in het woonwagenkamp 12 d 13 grote wagens geparkeerd stonden. De overheid nam het niet en sommeerde de geparkeerde woonwagenbewoners zeer spoedig het terrein te verlaten. Daar voelden de meesten bitter weinig voor. De gemeente probeerde het nog eens, nu wat dreigender, en inderdaad vertrokken na herhaald verzoek twee gezinnen. Toen moest gisteren de sterke arm eraan te pas komen om ook de andere te verwijderen, iets wat met veel hilariteit onder de kampbewoners gebeurde. iWii lh - KiaÉs Sinds de Arabische terreur Lod en München uitkoos voor haar gevechts terrein tegen Israëlische burgers is in Israel een paranoïde atmosfeer ontstaan. Het neerschieten van het Libische vliegtuig is daar onder meer een resultaat van geweest. Er is een bijzonder grote gevoeligheid voor ter reur en samenzwering. Dat heeft tot gevolg dat alles wat naar links en nieuw-links r iekt, dat revolutionaire bewegingen in de derde wereld steunt, als een verlengstuk wordt ge zien van de Palestijnse terreur. Zo is het ook te begrijpen dat de openbare aanklager kon verklaren dat de verdachten hand- en span diensten hadden verleend aan dege nen die de moord op de Israëlische sportlieden in München en de moordpartij op Lod op hun geweten hadden. Anders dan bij de joodse verdachten hebben de Arabieren die terechtston den in de eerste plaats uit nationalis tische motieven gehandeld. De verdediging van de Arabische verdachten wilde aantonen dat Israë lische Arabieren, omdat zij tweede rangsburgers zijn, in de nationalisti sche hoek worden gedreven. Dat zij zich met het zionisme niet kunnen identificeren, is een even tragische als begrijpelijke zaak. i' Kilt lp

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3