Over twee jaren vervanging ventilatoren oxystaalfabriek Bibliotheekcentrale maandag voor publiek opengesteld Paul Höhner exposeert bij Felison Goede ideeën bij Hoogovens Eensluidend oordeel over Velsense verdachte SPIJKER snelde te hulp „Titan” van BW leverden ƒ5500,- op Wij staan achter er BOEKHANDEL ERASMUS B i w fc-<J| Voorlopig geluiddempers in schoorstenen Burgemeester Bruinsma verricht 18 mei officiële opening Geen beslissing over noodgebouw „De Hoop” had pech 9 HET ZEGENPRALENT KENNEMERLANT (Van een onzer verslaggeefsters) (Van een onzer verslaggevers) 4 VELSEN Bij Felison, in het noordelijk Koetshuis van Beecke- stijn, wordt van 6 tot 29 april een tentoonstelling gehouden van het werk van Paul Höhner uit Velsen- Zuid. Rapporten Uitbreiding „BRANDENBURG’’ ru. BrOrjffriE BR®* ADVERTENTIE ADVERTENTIE I ADVERTENTIE (Van een onzer verslaggeefsters) WONINGINRICHTERS Snelliusstraat 23-27, IJmuiden Telefoon 1 56 53 Kromhoutstraat 56, IJmuiden Telefoon 1 71 bü. Als wij u een vloer bedekking adviseren dan kunt u ervan op aan dat die echt goed is! Wij staan er achter met onze naam, onze service en een enorme keus BINNENHUIS ADVISEURS Het nieuwe gebouw, dat dienst gaat doen als centrale bibliotheek voör de gemeenten Beverwijk en Heemskerk en dat daarnaast een filiaal-functie binnen de gemeente Beverwijk gaat vervullen, heeft circa 2*/i miljoen gulden gekost. moeten hebben. Alleen hopen we vurig, dat voor alle panden, die we in onze directe omgeving zien verdwijnen, in de toekomst wel andere in de plaats zullen komen.” van ontvangst Vertoont in veele Heerelyke Gezichten van deszelfs voornaemfte lustplaetzen, adelyke huizen, dorp- en stede-gebouwen; Beginnende met: Kastricum, vervolgende door ’t Quartier van Heemskerk, Beverwyk, Velzen, Bloemendael, Haerlem, Overveen, Zantvoort, de Vogelenzang en eindigende met Berkenrode, Heemstede, Bennebroek en Hillegom. Naer ’t Leven getekent en in ’t Koper gebragt door Hendrik de Leth, en kortelyk beschreven door Mattheus Brouërius van Nidek. R.G. Facsimile-uitgave naar de druk van 1735. Bevattende 100 afbeeldingen en beschrijvingen van „Lusthoven” uit Noord- en Zuid-Kennemerland. Omvang: 192 pagina’s. Oblong formaat: 25 x 20 cm. Houtvrij getint papier. Kunstleren band met goud gestempeld. BIJ VOORINTEKENING PRIJS 37.50 (na verschijnen 45.—). Bestel dus NU bij Lange Nieuwstraat 243 IJmuiden Tel. 13144 Hoofdstraat 234 Santpoort Tel. 378371 lijk, zodat het onvoorwaardelijk deel gelijk zou zijn aan het voorarrest, en de man niet meer zou hoeven te zitten. De raadsvrouwe, mr. Marx, sloot zich hierbij aan en vroeg een onmiddelijke uitspraak, hetgeen de officier onder steunde. De rechtbank meende dat zij in de geest van het openbaar Ministerie en verdediging handelde door de genoemde zes maanden waarvan twee voorwaarde lijk op te leggen, met (ook gevraagd) als voorwaarde dat verdachte zolang als no dig onder reclasseringstoezicht blijft en tevens onder psychitatrische behande ling. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Het hospitaalkerkschip „De Hoop” kampte donderdagnamiddag ongeveer 20 mijl ten noorden van IJ muiden met machineschade. Er werd om sleepboothulp gevraagd, waarna de „Ti tan” van Bureau Wijsmuller te hulp snelde en omstreeks zeven uur ’s avonds vast maakte. Tegen middernacht is „De Hoop” in de haven van Scheveningen afgeleverd. Dit werd ter zitting gememoreerd, als mede het uit de rapporten naar voren komende feit dat de man ten tijde van zijn crimineel gedrag verminderd toere keningsvatbaar was gezien zijn karak terstructuur. De offcier van justitie, mr. Van der Valk Bouwman vroeg een ge combineerde straf van vier maanden on voorwaardelijk, en twee voorwaarde- Onderdirecteur Heer (links) ontving de heren Verstrepen, Bergsma en Broekhui zen (van rechts naar links) die hun goede ID-inzending beloond zagen met respectievelijk f 1500,- f 850,- en 1400,- HAARLEM. Zelden zullen officier van justitie, raadsvrouwe en rechtbank het zo eens zijn geweest als gisteren in een rechtzaak, waar het belang van een Velsense verdachte in ieders overwegin gen sterk prevaleerde en men zelfs tot een onmiddeljjke uitspraak kwam. BEVERWIJK De nieuwe ceqtrale van de Openbare Bibliotheek Be- verwijk/Heemskerk, die maandagmiddag om 14 uur voor het publiek wordt opengesteld, zal vrijdag 18 mei tijdens een samenkomst in de Bever- wijkse Grote Kerk door burgemeester J. G. S. Bruinsma officieel worden geopend. Op diezelfde dag neemt drs. L. A. Pennock wegens vertrek naar elders afscheid als voorzitter van het Stichtingsbestuur: Hij zal worden opgevolgd door de heer R. van der Woude, rector van de Openbare Scho lengemeenschap voor atheneum, havo en mavo te Beverwijk. Na de samen komst in de Grote Kerk zal het uit waarschijnlijk enige honderden per sonen bestaande gezelschap genodigden een bezoek aan de nieuwe biblio theekcentrale aan de Kerkstraat 44 brengen. De heer Bergsma, werkmeester in de boekbinderij van de algemene werk plaats, verdiende een beloning van acht- honderdvijftig gulden voor de arbeids tijd die hij wist te bekorten op het merken van dekzeilen. Hij stelde voor Paul Höhner werd ruim dertig jaar geleden in Tilburg geboren, waar hij ook de zogenoemde Akademieklas volgde; voor het overige is hij autodidakt. Hij exposeerde onder meer in: de Amster damse Tor, waar hij ook in dit najaar weer zal zijn; het Amsterdamse Stede lijk Museum; de Vishal in Haarlem. Hij heeft diverse reizen gemaakt met het visserijonderzoekingsvaartuig „Tridens”. Zijn onderwerpen zijn meest van bio logische aard: muizen, vissen en schel pen enzovoort. Later werk noemt hij zelf pathologisch van aard; het is dan niet meer de vis als zodanig, maar ook het oog in diverse stadia nadedood. In pelijkheid gerelativeerd door een van de ogen te vervangen door een spiegelei of door bij een ander schilderij met het oog in diverse stadia na de dood. In een andere fase wordt deze wetenschap- darmen uitpuilen en het bloed uitdrup pelt, een rijmpje te plakken waaruit blijkt dat de kat zich te barsten gevre ten heeft. In een wat kale omgeving ligt, rechts van de in de steigers staande Grote Kerk, het nieuwe bibliotheekcomplex: Het bestuur hoopt vurig, dat de gaten die door sloop in Beverwijks oude cen trum zijn gevallen, binnen niet al te lange tijd zullen worden opgevuld. De ontstoffingsinstallatie vangt onge veer 85 pct. van de hoeveelheid stof, die voorheen legaal kon worden geëmiteerd. Door een complex samenspel van facto ren onstaat nu echter geluidshinder. Na bestudering van dit probleem is door de directie van Hoogovens besloten over te gaan tot het plaatsen van geluiddempers in de schoorstenen, waardoor de overlast zal zijn weggenomen. Deze dempers zul len in de loop van mei 1973 worden geleverd en ingebouwd. Door Hoogovens is overigens nog meegedeeld, dat het aanbrengen van de geluiddempers uit een oogpunt van bedrijfsvoering bezwa ren ontmoet. Hoogovens heeft daarom besloten daarna toch over te gaan tot wijziging van de installatie, hetgeen on der andere de vervanging van de venti latoren inhoudt. Een en ander vergt een investering van ongeveer vijf miljoen. Door de onvermijdelijke lange levertijd van de ventilatoren zal dit werk eerst over ongeveer twee jaar gereed kunnen zijn”, aldus B. en W. van Beverwijk. (Van,een onzer verslaggeefsters) IJMOND. Het Beverwijkse raadslid J. W. G. Reijkers heeft in februari aan het college van B. en W. vragen gesteld over de geluidshinder, afkomstig van de ontstoffingsinstallatie van Oxystaalfa briek 1 van Hoogovens. In antwoord op deze vragen delen B. en W. nu onder meer het volgende mee. IJMUIDEN. Vijf personeelsleden van Hoogovens hebben deze week geza menlijk een bedrag van vijfenvijftighon- derd gulden ontvangen als beloning voor door hun voorgestelde verbeteringen. De ze zijn inmiddels met succes in de praktijk toegepast. Drie van de „uitvin ders”, G. Bergsma uit Heemskerk, J. Broekhuizen uit IJmuiden en C. J. M. Verstrepen uit Beverwijk, werden ont vangen door de onderdirecteur techni sche dienst B. de Heere. De man stond terecht voor een aantal diefstallen in de IJmond in 1971. Een en ander had zijn proces vertraagd, maar vooral sprak hierbij dat de voorlopige hechtenis geschorst was met de voor waarde dat verdacht zich in een psychi atrische inrichting zou doen opnemen. Dat is inmiddels gebeurd, met bijzonder goed resultaat, hij kan nu al op proef verlof gaan, en in de toekomst liggen werk en huisvesting in betere omstan digheden voor hem in het verschiet. f 150.000 over. Van deze som zullen boe ken vooral het naslagwerkenbestand van de bibliotheek behoeft vernieuwing en uitbreiding worden gekocht. Het is de bedoeling dat in de nieuwe bibliotheek, gebouwd naar een ontwerp van het architectenbureau Bleeker en Wytzes, mettertijd wat nieuwe activitei ten moderne ontwikkelingen binnen het oude bibliotheekwerk gaan plaatsvinden. Bestuur en directie van de Openbare Bibliotheek Beverwijk-Heems- kerk denken aan bijvoorbeeld de instel ling van een discotheek subsidies zijn hiervoor reeds bij diverse instanties aan gevraagd een uitbreiding van het schoolbibliotheekwerk, het houden van exposities en de oprichting van een zo genoemde mediatheek: het uitlenen van onder andere dia’s, knipsels en brochures aan bijvoorbeeld scholen. „In eerste in stantie”, aldus Stichtingsbestuur-voorzit- ter Pennock, „beperken wij ons echter tot het eigenlijke bibliotheek-werk: ver nieuwing van het gebouwenbestand en uitbreiding van de boekencollectie, waarna we ons op nieuwe activiteiten kunnen gaan richten.” Wél hebben verscheidene „oude” biblio- theek-afdelingen in het kader van de nieuwbouw belangrijke uitbreiding on dergaan: de kranten- en tijdschriften hoek voor iedereen vrij toeganke lijk is met circa honderd tijdschrift- tiels uitgebreid, terwijl tevens het aantal abonnementen op buitenlandse kranten werd vermeerderd. Een duidelijke ver betering van de efficiency levert de toepassing van het electro-charging-uit- leensysteem op: een op het maken van fotokopiën gebaseerd systeem dat de ad ministratie van de inkomende en uit gaande boeken zeer vereenvoudigt. Voorts zijn in de nieuwe bibliotheekcen trale een snelkopieerapparaat, een veer tigtal afsluitbare tassenkasten en een tweetal schaaktafels gesitueerd, naast de montage van een goederenlift en de verwezenlijking van één uitleenbalie voor zowel de afdeling volwassenen als de jeugdbibliotheek. De expositie wordt vrijdagavond 6 april om halfnegen geopend. „Het is thans gebleken, dat ondanks een nauwgezette bestudering van een installatie zich bezwaren kunnen voor doen, die niet waren voorzien en die zoals in het onderhavige geval een ne veneffect blijken te zijn van voorzienin gen die andere bezwaren voorkomrn. ELEKTROTECHNISCH BUREAU Oosterduinweg 20 IJmuiden Tel. (02550) - 1 34 05 voor uw: licht- en krachtinstallaties, nieuwbouw en onderhoud Levering van alle ELEKTRISCHE APPA RATUUR, industrieel en huishoudelijk. „Voor de wijziging van Oxystaalfa briek 1, waarvan de ontploffingsinstalla- tie deel uitmaakt, is thans nog geen vergunning ingevolge de Hinderwet ver leend. Verwacht mag echter wordenn, dat deze vergunning binnen afzienbare tijd zal worden afgegeven. Deze vergunning wordt verleend door het college van Gedeputeerde Staten. De gemeente heeft terzake aan de provincie advies uitge bracht. Controle op de naleving van de vergunning wordt uitgeoefend door de provincie, met name de Provinciale Wa terstaat, alsmede door de afdeling Hin derwet van de Beverwijkse dienst voor openbare werken. De a an de vergunning te verbinden voorwaarden zijn na advies van de ge meente door de technici van de provin cie opgesteld. Het voorkomen van ge luidshinder maakt deel uit van de ont- werpvoorwaarden. Omdat de provincie aanvankelijk niet beschikte over een voldoend technisch appparaat is bij de behandeling van tot het college van Gedeputeerde Staten ge richte verzoeken om een vergunning in gevolge de Hinderwet een grote achter stand ontstaan, die echter thans snel wordt ingelopen. Ook de gecompliceerd heid van een installatie als de onderha vige en de daarmee gepaard gaande veel tijd vergende beoordeling daarvan is er de oorzaak van, dat het in sommige gevallen onmogelijk is het verzoek om vergunning af te doen vóórdat de instal latie bedrijfsklaar is”. Gedurende de hele maand april wor den in het „op de groei” gemaakte bibliotheekgebouw exposities gehouden: op de benedenverdieping wordt een foto collectie van het verleden en heden van het bibliotheekwerk in Heemskerk en Beverwijk tentoongesteld, terwijl in de ruimte waarin mettertijd de discotheek moet worden gevestigd de expositie „Kleur en Papier” is gesitueerd. Stich- tingsbestuur-voorzitter Pennock ten slotte: „Deze nieuwe centrale is beslist geen duur, luxueus gebouw: het is ge woon een mooie, moderne bibliotheek waarover in feite iedere gemeente van zeg 70.000 inwoners de beschikking zou BEVERWIJK. In de nieuwe bi- bliotheek-centrale van de Openbare Bibliotheek Beverwijk-Heemskerk zijn de inboedels van drie biblio- theek-filialen ondergebracht: deze panden aan de Hendrik Burgerstraat, de jeugdbibliotheek aan de Stumphi- usstraat en de vroegere Centrale van de RK Openbare Bibliotheek aan de Arendsweg konden begin maart defi nitief worden gesloten. Het noodgebouw, waarin het biblio- theek-filiaal aan de Hendrik Burger straat was gevestigd, verviel volgens afspraak met die datum aan de ge meente. Bij de gemeente Beverwijk hebben zich tot nog toe twee eventu ele gegadigden voor koop van de grond gemeld: de gemeente heeft, aldus een woordvoerder, echter nog geen beslissing genomen, welke be stemming aan het perceel dient te worden gegeven. Wél heeft een het complex, om vernielingen tegen te gaan, inmiddels voorzien van een om heining. Het hoogste bedrag ging naar C. J. M. Verstrepen, baas bij de electrotechnische dienst van de afdeling ertsvoorbereiding. Hij kreeg vijftienhonderd gulden. Zijn voorstel, dat betrekking heeft op de de blokkenwagen in blikwalserij 1 beperkt ook de kans op storing en vermindert de onderhoudskosten. Alle inzenders ont vingen tevens een zilveren ID-onder- scheiding. Ir. K. W. Beyen, sectorchef koudwal- serijen, ontving J.C. van Batenburg uit Heerhugowaard en G.T. Klumper uit Heiloo. Van Batenburg schaarman bij koudbandwlserij 2, kreeg veertienhon derd gulden en de traditionele speld. Door zijn idee wordt productietijd bij beitsbaan 21 van koudbandwalserij 2 gewonnen. Klumper kreeg voor een technische verbetering voor de stroken- schaar van koudbandwalserij 2 driehon- derdvijftig gulden. over te gaan op het zeefdrukprocedé in plaats van het systeeem met verf en kwast. Een gulden beloning van veertienhonderd werd in ontvangst genomen door J. Broekhuizen die in warmband- walseöij 1 baas bij de werktuigkundige dienst is. Hij had voorgesteld om inde walserij 1 baas bij de werktuigkundige breker te plaatsen met het doel schade aan rollenbanen tegen te gaan. Hierdoor kunnen storingskansen beperkt worden en tijd bespaard. Dit bedrag werd door het Stichtingsbe stuur, nadat de gemeente Beverwijk zich garant had gesteld, geleend van het Hoogovenpensioenfonds. Na aftrek van de bouwkosten (inclusief technische voorzieningen, legeskosten enzovoorts (een bedrag van 1,88 miljoen gulden), de kosten van de geldlening, een bedrag van 275.000 voor de inrichting van het nieuwe gebouw alleen de aanschaf van boekenrekken kostte de bibliotheek al circa 50.000 en bijkomende kos ten hield het Stichtingsbestuur nog een Ufci ft. Ést- -Jfe tSptSnXr' 1 1

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 9