Sectiebestuur betaald voetbal in rapport: OOK DE GOEDE WIL WEG EXTRA PREMIE KON DAAR WEINIG aaN VERANDEREN TELSTAR HAD GEEN AANVAL Dr. Fadrhonc wil vrijuit AZ strandde op Van Zoghel Balverlies en fouten Haarlem gaven attent Amsterdam vier kansen: 1-4 Piet Hoeben dreigt te stoppen met voetbal spreken martini w va.n STAV ft? i u sag Uil I 11 MAANDAG 2 APRIL 1973 1 Sterk middenveld Grote rol Mensink F TRANSFERSYSTEEM WEG (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) Piet Hoeben: Stoppen? naar (Van onze sportredactie) PIETER MUL Gespannen aandacht voor de bal bij v.l.n.r. Koopman, Jongbloed, v. d. Berg, Van Breevoort en Flinkevleugel. De Amster damse doelman zal het leer nog net voor de lijn te pakken krijgen. (Van onze sportredactie) Het werd echter 20 en daarom wen ste Rab de zaken ook in een enigszins ander licht te zien. Rab: „Het is natuur- i de 8000 Rab: „Dat is het hem juist- Want hoewel wij tegen Ajax dan misschien gevaarlijker waren dan vanmiddag heeft ook vandaag eigenlijk niemand slecht bij ons gespeeld. Maar wat koop ik daarvoor? Wij hebben nu drie wedstrij den geen enkel doelpunt gemaakt. Dat vind ik veel belangrijker. Dat goede voetbal van ons levert wel doelpunten op tegen een NEC of Go Ahead, ploegen van ons kaliber, maar niet tegen een Ajax of Twente. Dat is jammer natuur lijk omdat hef in eerste instantie erg lekker ging. Je weet dat Twente zo snel mogelijk een doelpunt wil en als een razende van start gaat. Dan moet je oppassen voor die openingstreffer. En die valt dan prompt toch weer.” Het middenveld van de Lieverdjes was bijzonder goed bezet. Vooral het tech nisch vaardige duo Van der Merkt-Van de Ban wist door het geven van lepe passes en door zelf snel op te komen gevaarlijke situaties te creëren die de Haarlem-defensie slechts met een hoop geluk wist te klaren. De Haarlem-aanval liep in die eerste helft voornamelijk over linkervleugel-speler Dries Boszhard die Frits Flinkevleugel herhaaldelijk op het verkeerde been zette. Spits Piet van den Berg verzette weer onnoemelijk veel werk, bood zich voort durend aan maar was in de combinatie niet zo succesvol. Een keer slaagde de samenwerking met Boszhard uitstekend en kon hij van schuin voor het doel inschieten. Via een paar benen kwam de bal opnieuw bij hem terecht. Van den Berg mikte het leer toen op het hoofd van Fernandez die geplaatst inkopte. Jongbloed reageerde weer bliksemsnel en stompte de bal tegen de paal. Vervol gens sprong het leer terug in de handen van de liggende doelman Vlak voor het rustsignaal kon Leen van de Merkt nog hard óp het Haarlem- doel schieten maar met twee vuisten kon Lelieveld het gevaar keren. Amster dam’s derde middenvelder Jaap Visser werd na de pauze vervangen door Men sink die nog een belangrijke rol zou spelen. Van der Meert later: „Visser was te statisch, zijn tegenstander Vosmaer kreeg te veel gelegenheid het spel te maken. Na rust heb ik de Haarlemmer niet meer gezien.” Evenals na de „affaire” Derks, die vol gens Telstar Ajax’ een handsdoelpunt van Swart cadeau deed, voelde Telstar zich ook tegen FC Twente in eerste instantie geveld door een arbitrale blun der. Hoppenbrouwer floot niet toen Pahlplatz na een kwartier de bal in buitenspelpositie ontvangen zou hebben en hij vervolgens Van der Meeren met zijn kopstoot kansloos lief. lijk onzin om déze nederlaag te wijten aan het bepaald niet sterke optreden van Hoppenbrouwer. Wij waren gewoon niet in staat om aanvallend kansen te creëren.” Daar hielp zelfs geen extra premie aan- Bij een gelijkspel zouden de Velsenaren vijftig- en bij een overwin ning in Enschede zelfs honderd gulden meer toucheren, maar Telstar bleek aanvallend opnieuw onmachtig. Het elf tal, waarin Bond voor de niet fitte Co Stout speelde, voetbalde opnieuw vaak aardig (wanneer eigenlijk niet?) in het gebied tussen de zestien-meterlijnen, maar de teruggelegde ballen van Van Kooten werden meestal niet door Tel star- maar door Twente-spelers opge pikt. En als Van Kooten,wiens passeer- techniek niet zijn sterkste kant is, dan enkele keren het duel moest aangaan (meestal met De Vries, die werd geassis teerd door een ook gistermiddag weer als vrije verdediger veel te veel risico’s nemende Epi Drost) dan wachtte hij veelal zolang op meekomende Telstar- aanvallers dat Twente de zaken verdedi gend weer vrij eenvoudig kon reorgani seren. wilde het verder maar laten bij de Bond Zonder Naam-spreuk: Kraak wel noten, maar geen mensen. HAARLEM Niet alleen de stortbui die onmiddellijk na het begin van Haar lemAmsterdam (3000 man publiek) de acteurs teisterde maar ook de uitslag 1-4 moet voor de Haarlemmers een koude douche geweest zijn. Een uitslag die wel te hoog is uitgevallen maar de nederlaag op zich was volkomen terecht. Niet dat de formatie van Pim van der Meent zoveel briljanter speelde, maar duidelijk was wel dat vooral aan Haarlemse zijde het balverlies onverantwoord hoog was. Haarlem kon zich alleen beklagen over de ongelukkige wijze waarop de doel punten uiteindelijk tot stand kwamen. Van de vijf goals, allemaal door Am sterdammers gescoord, was alleen de eerste fraai en volledig zuiver. Bij zeker twee Amsterdam-treffers ging doelman Henk Lelieveld niet vrijuit. Hij had gisteren een even beroerde dag als col lega Jongbloed vorige week in het Olym pisch Stadion tegen AZ. Bovendien speelde 35-jarige Jan Fransz verdedigend en organisatorisch een prima partij. Al in de tiende minuut was het mede aan goed opkomen van Auspuitzer Fransz te danken dat Amsterdam aan de leiding kon komen. Een voorzet van rechts werd zowel door Hoeben, die een zwakke vertoning ten beste gaf, als door Fransz gemist. René van Breevoort stond bij Fransz en moest dus directe opponent Van der Ban laten lopen. Be snorde Van der Ban gaf Lelieveld miet een hard en hoog schot geen enkele kans. Een zware tegenvaller voor het opdringende Haarlem dat pas in de ne gentiende minuut een reële mogelijkheid had toen Van den Beng na een combina tie met Nieuwenhuis met een geweldig schot de gelijkmaker leek te scoren.Jan Jongbloed, die na vorige week iets had goed te maken, slaagde er echter in de bal nog juist onder de lat vandaan te tikken. De corner leverde Haarlem niets op, maar de onmididellijk uitbrekende Am sterdammers toonden via Van der Merkt en Couperus dat het aandringen van de tengenstander niet ongevaarlijk was voor de mannen van Joop Brand. Een van diegenen die het tempo bij die tegen- aanval kon volgen was notabene Jan Fransz die ook op dat punt zijn waarde bewees. Haarlem leek op de goede weg maar in de veertigste minuut belandde een verre trap bij Amsterdam linksbuiten Meyer, die voor de eerste keer een volledige wedstrijd in de A-ploeg speel de. Hij stond niet buitenspel omdat De Haan naar zijn eigen doel terugliep. Lelieveld kwam te vroeg uit zijn doel en Meyer mikte van grote afstand links van het doel raak: 13. In de allerlaat ste minuut wist Van Slooten, twintig minuten daarvoor in de ploeg gebracht voor de geblesseerde Husers, de marge te vergroten tot drie doelpunten. Coupe rus was Marijt gepasseerd en had ver volgens vrij baan richting Lelieveld die met een uitgestoken been het schot van de Amsterdamse spits onderbrak. De bal kwam direct bij Van Slooten die hem voor het intikken had: 14. Kort daarop loste Jongbloed een ge vaarlijk moment op door ver uit te lopen, maar in de twintigste minuut sprong hij finaal onder een vrije trap door. De terugrennende Mensink kreeg de bal onverwacht op het lichaam en ketste hem in zijn eigen doel (12).Joop Brand na afloop: „En toen zaten we eigenlijk op de gelijkmaker te wachten.” Haarlem opende inderdaad een fel of fensief. Fernandez werkte keihard en bracht de bal enkele keren gevaarlijk in de doelmond waar Fransz zich in de baan van diverse schoten wierp om Haarlem de gelijkmaker te onthouden. Een schuiver van Fernandez werd door Jongbloed met enige geluk uit zijn goal gehouden en even daarna plukte hij met een sprong een fraaie kopbal van Ven Breevoort boven de doellijn weg. Dat gebeurde na achttien minuten. Het renpaard Willy van de Kerkhof, die men met zijn broer Willy zelfs voor 1,8 miljoen toch niet naar PSV wil laten vertrekken, bediende Pahlplatz en dat betekende 10. Van Essen, wiens directe tegenstander vorige week was dat Swart en nu Van de Kerkhof ook nu weer min of meer bij een doelpunt betrokken was: „Ik heb hem de hele verdere wedstrijd niet gezien. Maar toch geeft hij die beslissende pass.” ALKMAAR. AZ’67 heeft zich, met de bekerwedstrijd tegen NEC op komst, niet al te druk gemaakt. De licht gebles seerde Kist kwam weinig aan de bal en kregen de AZ-spelers goede scoringskan sen, dian bleek Nico van Zoghel op de juiste plaats te staan. De Deventer doel man was de meest opvallende figuur in dit duel, maar was toch kansloos toen Flip Stapper in de 29e minuut na aange ven van Hoogesteeger keihard inschoot. Té ver opdringen werd de Alkmaarders fataal. Zes minuten later brak Groenen dijk door, passeerde Kabel en liet ook de uitgelopen doelman Vooys kansloos (1-1). De tweede helft gaf een sterker AZ te zien, maar Van Zoghel groeide naarmate er meer schoten op zijn doel werden afgevuurd. Eerst haalde hij een inzet van de Deen Nygaard uit de bovenhoek en even later pakte hij ook een kopbal van Hoogesteeger van de doellijn. Scheidsrechter Pijper, 8000 toeschou wers. ben er nog van uit dat hij stopt met spelen. „Of, ik zou donderdag de garan tie moeten krijgen dat de dingen die hier vóór het vertrek met Hughes ge beurden niet meer voor kunnen komen. Want drie jaar geleden heeft hij ons tenslotte toch eigenlijk zo maar in de steek gelaten”, aldus Hoeben. Komt het tweetal in een gesprek niet tot elkaar dan speelt Hoeben dit seizoen zijn laatste wedstrijden als betaald voet baller. Hij zegt: „Ik ben nu 29 jaar. Acht seizoenen heb ik in Haarlem ge speeld. Als ik nu nog naar een andere vereniging zou moeten, betekent dat waarschijnlijk dat ik ver weg moet verhuizen. En dat is, met het oog op mijn maatschappelijke positie, voor mij niet meer aantrekkelijk”. Op de rondvraag van het bestuur de middag voor de verbintenis met Hughes officieel werd, vormde Hoeben met Hugy en De Goede het trio tegenstem mers. De Goede neemt echter een lank moediger houding aan. „Ik denk ook wel dat ik wegga, maar dat is niet zo zeer om Hughes. Ik ben drie jaar geleden wel bij Go Ahead vertrokken toen'hfj kwam, maar dat was meer vanwege een financiële kwestie met het bestuur. Nee,, ik wil weg om dat ik drie jaar bij één club lang genoeg vind. Ik hoop nu op een contract in België of Frankrijk”. Het bestuur van Haarlem zegt niets af te weten van het krasse standpunt dat met name Hoeben inneemt. Secretaris Arnoldy: „Het is in die bewoordingen in ieder geval niet tegen ons gezegd. Het lijkt me een zaak die in een gesprek tot een oplossing kan komen”. ZEIST. Wanneer de meerderheid van de 38 leden („Betaalde” clubs) van de sectie betaald voetbal op 12 mei accoord gaat met het zaterdag door het sectiebestuur gelanceerde voorstel tot afschaffing van het huidige transfersys teem, dan zullen de voetbalclubs hun spelers, waarschijnlijk al met ingang van het volgende seizoen, er niet meer van kunnen weerhouden naar een andere club te gaan, door een exorbitante transfersom te vragen. Het bestaande, al vaak felbekritiseerde transfersysteem zal komen te vervallen, om plaats te maken voor een nieuwe constellatie, waarin een voetballer die zijn contract bij zijn club heeft uitgediend, of om een andere reden van zijn contractuele verplichtingen is ontslagen, door diens nieuwe werkgever aan de oude club een „schadeloosstelling” wordt uit gekeerd. Er moet dus nog wel voor een nieuwe speler betaald worden. Het grote ver schil is echter, dat een vereniging geen willekeurig bedrag meer kan eisen. Gaat de nieuwe werkgever van de voetballer namelijk niet accoord met de hoogte van de gevraagde schadeloosstelling, dan komt de zaak voor een arbitragecommis sie, die een voor beide partijen bindende uitspraak zal doen. Het door de commis sie vastgestelde bedrag zal binnen een maand aan de vorige werkgever van de speler moeten worden overgemaakt. „Het is een normalisering en een hu- manisering van het oude systeem”, aldus mr. Tripels, voorzitter van de juridische commissie die op verzoek van het sectie bestuur naar een aanvaardbaar alterna tief voor het transfersysteem zocht. „We wisten allang”, aldus Tripels, „dat het oude transfersysteem onhoudbaar was. Als een speler die het niet eens was met de gang van zaken rond zijn transfer, naar de rechter was gelopen, zou hij ongetwijfeld gelijk hebben gekregen. Het transfersysteem is in strijd met het arbeidsrecht, zoals vastgelegd in het Burgerlijk Wetboek en het EEG- verdrag waarin staat dat iedereen onbe lemmerd zijn werk moet kunnen doen.” In het nieuwe systeem is dat wel het geval. Wanneer een speler, vrij van contractuele verplichtingen, naar een nieuwe werkgever wil gaan, zal niemand hem dat meer kunnen beletten. „Dit is een historisch rapport”, sprak Karei Jansen, secretaris van de VVCS (vereni ging van contractspelers), zaterdag na de algemene ledenvergadering in Zeist, waarin de plannen besproken werden, „er is hier iemand hard van zijn geloof gevallen. Het zijn het sectiebestuur en de FBO geweest, die beweerden dat het niet zonder transferbedrag en zou kun nen. En nu komt men zelf met dit rapport. Ongeacht de uitslag van de stemming op 12 mei, kan dit als een historische daad worden aangemerkt”. De VVCS (die een gentleman’s agree ment had met de werkgevers om zijn leden niet naar de rechter te laten lopen over transferkwesties, zolang er naar Merkwaardig was dat Telstar zich uit gerekend na die openingstreffer wat aan de Twente-omknelling ontworstelde. Na dat Kees de Vries enkele ogenblikken voor rust met een schuchtere poging Schrijvers voor de eerste keer aan het werk had gezet, ontfutselde Telstar ge durende grote perioden van de tweede helft FC Twente zelfs het initiatief door gewoon iets zorgvuldiger te voetballen. Nu bleek ook waarom spelers als Jeu- een alternatief voor het oude transfersys teem werd gezocht) toonde zich bij monde van Roel Wiersma en Karei Jan sen redelijk tevreden met het voorstel. „Wij proeven hieruit een nivellering van de hoge transfersommen en wellicht ook de abnormaal hoge salarissen. Wij moeten dit systeem een kans geven. Bovendien zal de VVCS dit ook op internationaal niveau aanhaasten door het op de agenda te laten plaatsen van de internationale spelersorganisatie, op 16 april”, aldus Karei Jansen. De invoering van het nieuwe systeem zal voorlopig weinig invloed hebben op internationale transfers, omdat in de meeste landen het oude transfersysteem nog van kracht zal zijn. Aanstaande woensdag, als de juristen van de bij de UEFA aangesloten voetbalbonden in Nederland vergaderen, zal het nieuwe Nederlandse systeem echter ongetwijfeld bij de afgevaardigden ter ore komen. Het ligt in ieder geval in de bedoeling om ook internationaal tot een uniforme regeling te komen. Voorlopig heeft het sectiebestuur be taald voetbal echter nog de handen vol aa nde nationale situatie. Om oeverloze discussies (en weglooppartijen te voorko men, hadden de besturen van VVCS, FBO en de sectie betaald voetbal vooral besloten, om de tekst van de voorstellen pas na afloop van de vergadering aan alle leden te overhandigen. Daardoor had men tijdens de (besloten) vergade ring nog geen juist inzicht in de stem ming onder de verenigingsafgevaardig- Mensink dus als plaatsvervanger en hij was de maker van de tweede goal, waaraan Henk Lelieveld het nodige bij- droeg. Een hoge vrije trap van grote afstand leek een gemakkelijke prooi voor de Haarlem-keeper te worden. Hij aarzelde echter, besloot de bal toch een keer te laten stuiten en dat was een funeste beslissing. De bal sprong van de borst van de grabbelende Lelieveld en Mensink tikte het deer in het doel: C —2. ring, Willy van de Kekhof en Pahlplatz in het Nederlands elftal nooit hun club- niveau bereiken. Zij zijn onder dergelij- ke omstandigheden niet die voetbalper soonlijkheden die het elftal uit een im passe kunnen halen. Spitz Kohn mocht dan wel opmerken dat zijn elftal ernstig was gehandicapt door blessures (Willy van de Kerkhof was zaterdag van de trap gevallen en had een rugblessure, Jeuring was niet fit, terwijl Notten zich moest laten vervangen door Pirard), een excuus was dit toch niet. Nu ontaardde de wedstrijd in een chaotisch schouw spel waarin van beide kanten series overtredingen werden gemaakt waarte gen de zwakke Hoppenbrouwer nauwe lijks optrad. Wel kreeg Kees van Kooten de gele kaart toen hij de grensrechter er op attent maakte dat de scheidsrechter voor buitenspel had gefloten terwijl hij niet gevlagd had. Nadat Bischot een kwartier voor tijd (Jonker had toen al de plaats ingenomen van Van Egmond) de geblesseerde Var Essen had vervangen kreeg Telstar zo waar nog enkele mogelijkheden. Eer inzet van De Vries belandde naast het doel en de verdienstelijk voetballende Bond zag een afstandsschot door Schrij vers gekeerd- Twente stond toen echter al op 20. En dat was tegen dit Telstar ruim voldoende om zonder verdere moeilijkheden de finish te bereiken. MARC SERNE Van Breevoort na de wedstrijd: „Bal en terrein waren niet bijzonder moeilijk. We moeten de fout maar bij ons zelf zoeken, dat geldt voor alle onderdelen van het spel”. De blonde Haarlemmer HILVERSUM. Eindelijk is de KNVB erin geslaagd bondscoach dr. Frantisek Fadrhonc op zijn hart te trappen. Alle voorgaande capriolen die de voetbalbond met de emotionele oefenmeester heeft uitgehaald hebben hem weliswaar niet onberoerd gela ten, maar in de openbaarheid heeft hij steeds zijn bazen in de rug ge dekt. HAARLEM. Donderdag aanstaande heeft Piet Hoeben, „laatste man” van Haarlem, een gesrek met de nieuwe trainer van de club, Barry Hughes. Daarin zal een poging worden gedaan om de 29-jarige speler te overreden alsnog akkoord te gaan met de aanstel ling van Hughes tot trainer van de club. Het gesprek vindt plaats op ver zoek van het Haarlem-bestuur naar aan leiding van het dreigement van Piet Hoeben te zullen stoppen met voetballen als Hughes Haarlem weer onder zijn hoede krijgt. ENSCHEDE Telstar-trainer Jan Rab was achteraf eigenlijk nog blij ook dat Theo Pahlplatz enkele minuten voor tijd, uit één van de weinig goede een twee combinaties met Jeuring, FC Twente eindelijk uit het moeras van onzekerheid trok door de bal voor de tweede keer achter doelman Paul van der Meeren te plaatsen. De reden van deze misschien wat raadselachtige hou ding van de Telstar-oefenmeester was dat Rab ook gistermiddag lange tijd bevreesd is geweest dat zijn elftal na FC Utrecht en Ajax voor de derde achter eenvolgende keer met 1-0 zou verlie zen. Temeer ook daar de vergelijking nog verder kon worden doorgetrokken. Zoals bekend was de onderlinge rela tie HoebenHughes bij het vertrek van laatstgenoemde niet zo best. Aan he<t slot -van de competitie ’7O-’71 werd Hoeben geruime tijd uit het elftal gelaten. Bo vendien vond de Haarlem-aanvoerder (en vindt hij nu nog) dat Hughes zich niet juist heeft opgesteld tegenover het elftal nadat bekend was dat hij Deventer zou vertrekken. Hoeben: „Ik heb het bestuur eerst meegedeeld dat ik ga stoppen met voet ballen. Later is het verzoek om een gesprek gekomen”. Voorlopig gaat Hoe- Nu kon Fadrhonc zijn kritiek niet meer voor zich houden. En dat, ter wijl hij juist een spreekverbod om de rust rond het nationale team niet verder te verhoren, opgelegd had ge kregen. „Ik heb er meestal begrip voor als men mij vraagt, iets voor mij te houden. Maar een spreekverbod, nee.Men denkt dan dat ik niet wil praten, omdat ik laf ben. En laf ben ik zeker niet. En ik wil ook wel praten. Waarom zou ik niet.” den, al bleken de heren bestuurders het al eens te zijn over de positieve houding van de leden tijdens de vergadering. De clubs hebben nu twee weken de tijd om hun aanmerkingen bij het sec tiebestuur kenbaar te maken. Daarna zullen de clubs in de tweede helft van april in drie verschillende rayonverga- deringen bijeen komen om de zaak nog maals door de spreken, waarna op 12 mei uiteindelijk de beslissing zal moeten vallen. Dat het huidige transfersysteem zal sneuvelen lijdt geen twijfel, nu het sectiebestuur het zelf als een baksteen heeft late nvallen. Dat het nieuwe voorstel (wellicht in iets gewijzigde vorm) erdoor zal komen lijkt, mede gezien de positieve houding van zo wel het FBO- als het VVCS-bestuur, vrijwel zeker. Wordt het voorstel inderdaad aange nomen dan zal de te benoemen arbitra gecommissie een zeer belangrijke sleu telpositie in gaan nemen. Zij maakt dan immers uit welke normen er bij de schadevergoedingen aangelegd zullen worden. Mr Tripels: „Wij zijn er vóór de commissie volledig vrij te laten. Alleen in de overgangsperiode zal men wel naar aansluiting met de nu geldende normen moeten zoeken, om de clubs die spelers nog met een transfersom kochten niet financieel te benadelen”. Karei Jansen tenslotte, raakte het kernpunt toen hij stelde: „De kwaliteit van de arbitrage commissie zal bepalend zijn voor het slagen van dit systeem." THEO KLEIN. ^8

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 11