Vier miljoen geroofd in Londen Inbreker schiet Twee mensen in Amer verdronken Weer vrij zware aardbevingen in Managua Straatgevechten Jordanië Na honden ook kinderen aan de beurt Politie-acties tegen Kroaten in Australië Ceausescoe hoopt op verdubbeling Roemeens handelsverkeer met ons land Bomaanslagen op Cyprus Vrouwen krijgen stemrecht in I slager dood „ENERGIEBEHOEFTE MOET WORDEN INGEDAMD” o in Frankfort Wonderlijk vulmiddel voor vakman en gezin Beer in de zon II i l Vrouw mishandeld door drie mannen PRESIDENT KOMT VOLGENDE WEEK OP BEZOEK IN NEDERLAND IS MAANDAG 2 APRIL’ 1973 2 In Den Haag In Belgisch dorp Actief Meningsverschillen WEERRAPPORTEN Waddenzee steeds meer bedreigd ADVERTENTIE 18 licht bew. n 16 De bewoners van de restanten van de verwoeste stad raakten zaterdag in pa niek maar er is geen melding gemaakt van slachtoffers. Veel mensen brachten de nacht op straat door. Bij de aardbe ving van 23 december kwamen naar schatting 30.000 mensen om het leven. Er worden nog steeds stoffelijke resten uit het puin geborgen. onbewolkt onbewolkt mist zw. bew. licht bew. zw zw zzo zw 10 10 9 9 11 9 9 9 9 10 8 17 10 15 11 11 19 16 7 8 15 11 9 8 uur uur uur uur De betrekkingen tussen Roemenië en Nederland zijn goed, zo verklaarde hij. De economische samenwerking heeft zich in de afgelopen paar jaar in vrij hoog tempo ontwikkeld, en ik hoop dat als gevolg van mijn bezoek en de bespre kingen die ik met de Nederlandse rege ring en zakenlieden zal hebben, nieuwe mogelijkheden gevonden zullen worden voor een snellre ontwikkeling van de samenwerking op economisch, technisch, wetenschappelijk en ander gebied. De president hoopte eveneens op ver sterking van de politieke samenwerking met Nederland met het oog op de Euro- Er komen, zo zei hij, vele wanhopige reacties van natuurliefhebbers. Deze zomer komt de commissie Mazu- re klaar met het rapport over de Wad denzee. Deze commissie, ingesteld door het ministerie van Verkeer en Water staat, en het ministerie van Volkshuis vesting en ruimtelijke ordening, zal, zo verwacht de heer Pronker, gehele en gedeeltelijke inpoldering van de Wadden afwijzen. Hij betreurde het dat daarmee de taak van de commissie is afgedaan. Hij kondigde een vergadering aan waar in men uit de rapporten van de commis sie ook de consequenties zal trekken- Drie opvarenden werden gered- Twee anderen, een 21-jarige jonge man uit Lieshout en zijn zuster uit Oosterhout, zijn vermoedelijk verdronken. pese veiligheid en een wereld gebaseerd op eerbiediging van onafhankelijkheid en soevereiniteit van alle landen, met volledig gelijke rechten wie zeven ernstig. Er raakten twintig betogers gewond en er werden zeven arrestaties verricht. Op de foto is te zien hoe een jonge betoger op een politie auto is geklommen en de straal van het waterkanon op de agenten richt. Aan het slot van de rede kondigde de voorzitter aan dat de Landelijke Vereni ging tot Behoud van de Waddenzee er niet aan denkt zich iets aan te trekken van het verwijt dat men weinig bereid is tot compromissen. „Ieder compromis bete kent een aftakeling, groot of klein, van natuur en landschap. Tegen de niet afla tende druk van vermeende economische belangen kan men niets anders stellen dan een compromisloze, harde houding”, houding”. SYDNEY. Reuter) In de Australi sche stad Sydney heeft de politie giste ren bij huiszoekingen de hand gelegd op een hoeveelheid wapens en explosie- ven. Meer dan 25 personen, door de politie bestempeld als „Kroatische natio nalisten”, werden gearresteerd. Er zijn ook documenten in beslag genomen. De actie is volgens de politie uitge voerd als onderdeel van het onderzoek naar beweerd „Kroatisch terrorisme” in Australië. De federale politiechef Davis deelde gisteren mee dat bij een onder- NICOSIA. (Reuter) Gisteren zijn op Cyprus 20 bommen ontploft ter gelegen heid van de achttiende verjaardag van de opstand tegen het Brits bestuur. Nie mand werd gewond en er is geen schade aangericht, want alle bommen explo deerden op onbebouwde terreinen. In de dierentuin van Vincennes, even buiten Parijs, koesterden de beren zich dit weekeinde in een waterig lentezon netje. Deze oud-gediende was op ver zoek best bereid even voor zijn, meest jeugdige, bewonderaars te poseren. Hoessein maakte dit bekend in een boodschap aan premier Lawzi. Tot nu toe hebben Jordaanse vrouwen niet mogen stemmen en zich ook niet kandidaat kunnen stellen voor het parlement. De Jordaanse wetten zullen over het algemeen moeten worden herzien om de vrouw de status te geven in het openba re leven waar zij recht op heeft, aldu» de koning. AMMAN. (UPI Koning Hoessein van Jordanië heeft opdracht gegeven tot wetswijzigingen die aan vrouwen zowel actief als passief kiesrecht te verlenen. Dit heeft radio-Amman zaterdag be kendgemaakt. 6 6 5 2 6 6 6 5 6 5 -3 9 5 3 BRUSSEL. Een 40-jarige slager uit de Belgische plaats Retinnes, is op brute wijze door een inbreker in zijn huis vermoord- De slager kwam zaterdaga vond laat met zijn vrouw en zijn tienja rig dochtertje thuis. 6 6 -0 2 2 12 7 5 1 7 4 4 11 “3 6 7 6 1 9 2 8 8 7 3 12 5 10 7 8 12 0.4 0 0 3 0 12 0 0 4 0 0 8 02 0 0 0 0 0 0.4 2 0.2 0 0.2 0 0 0 0 0.6 LEEUWARDEN „Het is ons zwaar te moede wanneer we zien dat in de acht jaar van ons werk het aantal nieuw opgetreden bedreigingen en de omvang daarvan een veelvoud bedragen van het aantal gekeerde be dreigingen”. Dit zei zaterdag de voorzitter van de Landelijke Vereniging tot Behoud van de Waddenzee, de heer T. F, J. Pronker uit Heiloo in Leeuwarden waar de vereniging haar jaarvergadering hield in „De Har monie”. Hij meende dat aan de desastreuze ontwikkeling alleen een eind kan wor den gemaakt wanneer aan drie voor- waarden is voldaan: de bevolking er nog meer bij betrekken; het Nederlandse volk zal het behoud van het Waddenge bied tot zijn verantwoordelijkheid moe ten maken en het bestuursapparaat zal dienovereenkomstig moeten handelen. Volgens de heer Pronker is iedereen nog te weinig bereid de consequenties te trekken uit de algemene bekommerdheid om het milieu. „Wij zijn niet zelf bezig onze materië le behoeften in te dammen. Al onze leden en velen buiten onze vereniging zijn het roerend met elkaar eens dat er op Ameland niet geboord mag worden. De vier percent van het Nederlandse energieverbruik die daar onder de grond zit kunnen we best missen. Maar zijn we zelf ook bereid 4 percent minder straatlantaarns te laten branden? Wie trekt ’s winters een extra trui aan in plaats van de kachel wat hoger te zet ten? Wie eist dat er lampen komen van 96 watt i.p.v. 100 watt?” Volgéns de heer Pronker zijn er schat tingen dat men 40 percent energie ver spilt zonder er plezier van te hebben. Hij vroeg zich daarbij ook af of de vereniging zelf wel op de goede weg is met zijn grote papierproduktie, autorit- MANAGUA. (Reuter) De hoofdstad van de Middenamerikaanse staat Nica- ruagua, Managua, is zaterdagmiddag door een vrije zware aardbeving getrof fen drie maanden na de aardbevings- ramp die tweederde van de stad in puin legde. Diverse gebouwen die in december ai beschadigd waren, stortten maar er huisden geen mensen. ruim drie uur. Na de demonstratie sloe gen ongeveer vierhonderd jongelui in het centrum van de Westduitse stad winkelruiten in. Er raakten bij de vecht partijen 23 politie-agentpn gewond, van VOORUITZICHTEN VOOR WOENSDAG: Vooral aanvankelijk nog buien, later weer kans op regen en temperaturen meest onder normaal. President Ceausescoe, die in zijn bui tenlandse beleid sterk de nadruk legt op soevereiniteit, geloofde dat bestaande meningsverschillen tussen de socialisti sche landen van voorbijgaande aard zijn. In het proces van perfectionering van de betrekkingen tussen deze landen zijn op het ogenblik nieuwe beginselen aan het opkomen, maar die moeten natuurlijk groeien op basis van volledig gelijke rechten, wederzijds respect voor onaf hankelijkheid en soevereiniteit en niet- inmenging in binnelandse aangelegen heden, maar ook op basis van wederzijd se bijstand en samenwerking ten behoe ve van de economische en sociale voor uit gang van elk. activiteit niet wordt gevolgd en voortge zet door het volk. Hij kan slechts een rol spelen in zoverre hij rekening houdt met de hoop die in het volk leeft op eco nomische en sociale ontwikkeling, onaf hankelijkheid, samenwerking en vrede. Weer in binnen- en buitenland ten, bandrecorders en niet te vergeten de reclame voor het Waddengebied waardoor meer recreanten het gebied ontdekken. Voorts wees de heer Pronker in zijn rede op het falend overheidsbe leid. Hij noemde het absurd dat elf departementen, 31 gemeenten en drie provincies beslissingen kunnen nemen die van invloed zijn op het natuurgebied in de Wadden. Ceausescoe sprak de overtuiging uit dat de kleinere landen actief aan de oplossing van internationale problemen moeten meewerken, juist nu er een proces van ontspannig gaande is. Een oplossing van de grote internationale problemen kan niet worden bereikt als niet met de belangen van alle landen rekening wordt gehouden. En als de klienere landen niet wensen dat oplos singen worden gevonden die hun belan gen kunnen schaden, zij zullen actief moeten meewerken aan alle beslissingen. Hij verwees in dit verband naar de conferentie in Helsinki en sprak zijn tevredenheid uit over de goede samen werking daar tussen Nederlandse en Roemeense vertegenwoordigers. Gevraagd naar zijn opvattingen over de rol die politieke leiders als hijzelf kun nen spelen, en de waarde van „persoon lijke diplomatie” zei hij, dat een rege- rings- of politiek leider niet in staat is ook maar iets te bereiken als hij niet gesteund wordt door zijn volk en als zijn Het drietal zou bij de vrouw hebben aangebeld. Toen zij bij de deur kwam, zeiden de mannen dat de politie er was. Toen de vrouw de deur opende drongen zij de gang binnen en mishandelden de bewoonster van het huis onder meer met een ijzeren staaf. Door het gegil van de vrouw kwam een 77-jarige mede-bewoner van het huisje naar beneden. De mannen sloegen op de vlucht. De vrouw is in een ziekenhuis opgenomen. Waarom de vrouw het drietal op bezoek kreeg, is niet bekend. aangevallen, doch die bijstand moet dan in overeenstemming zijn met de verzoe ken en verlangens van hetbetrokken land. Over de Roemeense binnenlandse ont wikkeling verklaarde de president, dat de fundamentele beginselen voor de op bouw van het socialisme in Roemenië zijn vervuld: alle produktiemiddelen zijn in de handen van het vok en de arbei dende klasse heeft de politieke macht. Voor de komende 10 tot 15 jaar staat de opbouw van een veelziddig ontwikkelde socialistische gemeenschap op het pro gram. De overgang naar het communis me is echter geen zaak van een beslis sing voor partij of regering. Er bestaat geen grens tussen socialisme en commu nisme de overgang zal geleidelijk gaan als bepaalde voorwaarden ervoor zijn vervuld. In de periode tot 1990 hoopt Roemenië zijn huidige economische achterstand weg te wekken en het niveau van de ontwikkelde landen te bereiken. Daarom geeft het jaarlijks circa 30 percent van het nationale inkomen uit aan ontwik keling. Als we dat niet doen, aldus Ceausescon zal er geen sprake kunnen zijn van een veelzijdig ontwikkelde so cialistische gemeenschap of overgang naar communisme. BOEKAREST. De president van Roemenië, Nicolae Ceausescoe, die van 10 tot 13 april een officieel bezoek aan Nederland brengt, hoopt op tenminste een verdubbeling van het Nederlands- Roemeense handelsverkeer als gevolg van zijn komende besprekingen in Ne derland. Op het ogenblik beloopt de waarde van het handelsverkeer 80 tot 100 miljoen dollar per jaar. De president verklaarde dit in een gesprek met een groepje Nederlandse journalisten, die de afgelopen week een bezoek aan Roeme nië hebben gebracht en die hij ontving op het hoofdkwartier van de communi- sistische partij in Boekarest. DRIMMELEN Gistermiddag is op de Amer bij Drimmelen een klein ka- juitbootje, vermoedelijk door het slechte weer, volgeslagen en gezonken. Terwijl hig de auto afsloot opende zijn vrouw alvast de huisdeur. In de gang van het huis zag zij een onbekende man die een geruite sjaal en een muts droeg. Ze riep haar man om hulp. Toen die het huis binnenkwam schoot de inbreker met een geweer. De slager werd in de hartstreek getroffen. De inbreker eiste daarop van de vrouw dat ze de brandkast zou openen. Daarvoor moest ze de sleutel uit de zakken van het kostuum van haar ster vende man halen. De inbreker ging er met ongeveer 1400 gulden vandoor. Te voren had hij de vrouw en haar dochter in de kelder opgesloten. Toen de vrouw op haar hulpgeroep uit de kelder bevrijd was door klanten van Haags reisbureau overvallen De vroede vaderen van het dorp heb ben zich met deze maatregel de lof verworven van Belgische verenigingen voor dierenbescherming. Het gemeentebestuur overweegt nu ook om voor het zomerseizoen een wijzi ging in het politiereglement aan te bren gen die een soortgelijke regeling treft voor kinderen. In Frankfort hebben zaterdag felle straatgevechten gewoed tussen politie en jonge demonstranten die betoogden tegen het huisvestingsbeleid van het ge meentebestuur. De ongeregeldheden, die na een betoging begonnen, duurden zoek de afgelopen maanden in Sydney „geen nieuw soort terroristische organi satie is ontdekt”. Het onderzoek volgde op een aantal bomaanslagen in het cen trum van de stad, vorig jaar. In septem ber werden bij twee bomaanslagen, een bij een Joegoslavisch reisbureau, meer dan tien mensen gewond. Minister van Justitie Lional Murphy deede de Senaat in Canberra vorige week mee dat in Australië drie organi saties van Kroatische extremisten en twee jeugdgroepen met revolutionaire oogmerken opereren en in contact staan met extremisten in het buitenland. Murphy’s kantoor en woning staan on der politiebewaking sinds het bezoek aan Canberra van de Joegoslavische premier Bijedic vorige maand. DEN HAAG. De heer J. Kuiper, eigenaar van een reisbureau in Den Haag, heeft zaterdagmiddag onder dwang 1200 gulden gegeven aan een man die met nog drie mannen zijn zaak was binnengekomen. LONDEN. (Reuter) In het weekein de hebben dieven in Londen een safe op een postkantoor opengebroken en een bedrag van ruim vier miljoen gulden buitgemaakt. Zon op Maan op De socialistische landen zijn volgens Ceausescoe ook verplicht bijstand te verlenen als een socialistisch land wordt Een van de mannen had een hand in de zak van zijn jasje. Hij stak die dreigend naar voren en zei: „Dit is een overval. Kom op met je geld.” Toen het geld was geïncasseerd, verdween het viertal. De overvallers zijn nog niet opgespoord. Na de treinroof van tien jaar geleden is dit de grootste diefstal bij de Britse posterijen. De overvallers waren kort na de slui ting zaterdagavond de sorteerafdeling van het postkantoor Twickenham in West-Londen binnengedrongen. De roof werd zondagochtend pas ontdekt. Een tweede safe bleef ongemoeid. BRUSSEL. De gemeenteraad van de Belgische plaats Klemskerke heeft een wijziging in het politiereglement goedgekeurd waarbij het verboden wordt hónden langer dan een half uur achter te laten in gesloten geparkeerde auto’s. Overtredingen zullen bestraft worden met een boete. Aantal uren zon: 0 tot 7. Minimum tempe ratuur: van ongeveer normaal tot 4 graden onder normaal. Maximum temperatuur van ongeveer normaal tot 3 graden onder normaal. Kans op een geheel droog etmaal: 40 percent. Normale temperaturen tot 5 april: mini mum 2 graden, maximum 12 graden. zw. bew. wzw z windst. 15 23 13 7 3.33 uur en uur en Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona i Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbrück Lissabon Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Las Palmas licht bew. Tunis half bew. DINSDAG 3 APRIL Hoog water 3.33 uur en 15.47 Laag water 11.32 uur en 2354 DINSDAG 3 APRIL 6.11 uur onder 19.17 5.39 uur onder 19.51 regen zzw regen regen regen regenbui regen zzw regen zzw regen zw regen zzw regen zzw zw. bew. n onbewolkt nnw onbewolkt geh. bew. licht bew. DEN HAAG. De Haagse politie heeft twee jongemannen aangehouden omdat zij ervan worden verdacht zater dag een 44-jarige vrouw in haar woning in Den Haag te hebben mishandeld. Een derde verdachte wordt nog gezocht. n zw zw regen zzw geh. bew. z.. zw. bew. zw. bew. onbewolkt nno regen zzw regen wzw windst. 18 nw windst. 18 geh. bew.. wzw licht bew. n onbewolkt windst. 8 regen wzw 11 mist windst. 17 onbewolkt windst. licht bew. zw zw. bew. wzw n windst. 19 w w Vanwege de recente golf van bomaan slagen en ander geweld waren er weinig festiviteiten georganiseerd. De gebruike lijke militaire parades waren afgelast nadat kranten hadden bericht dat aan hangers van generaal Grivas zouden sa menzweren om president Makarios ten val te brengen. De beweging van Grivas, die de opstand tegen de Engelsen leidde, wil aansluiting van Cyprus bij Grieken land. De groeiende bezorgdheid onder de Turkse minderheid over de gewelddadig heden leidden gisteren tot een incident. In het Turks-Cyprische dorp Ayios Ni- kolaos gijzelde een groep gewapende Turks-Cyprioten 13 Grieks-Cyprische burgers om de vrijlating van een gear resteerde kameraad te verkrijgen. Na tussenkomst van vertegenwoordigers van de VN-politiemacht, die op Cyprus is gestationeerd, werden de gijzelaars ech ter vrijgelaten. Om een idee te geven: Houtrot herstellen. Kieren afdichten tussen kozijn en muur of langs de trap. Scheuren en naden blijvend af dichten, ook rondom cv-pijpen. Trapleuning muurvast zetten. Be tonreparatie. Uitgesleten trap of vloer uitvlakken tot ”nul” zonder afbrokkeling. Dat zag u op de TV- reklame! Van dik tot ragdun pla muren. Tegels zetten op hout of spaanplaat of betonemaille of over oude tegels. Spaanplaat naadloos verlijmen. Pleisterlaag repareren op muur of schoorsteen. Opnieuw voegen. Dakpan vastzetten. Stop verf bijwerken. Betonnen ramen beglazen. Dunne plek in goot repa reren. Lek balkon dichten. Latten tegen muur hechten. Nu gemakkelijker èn vlugger èn beter STOPPEN, AFDICHTEN, VOEGEN, UITVLAKKEN, PLEIS TEREN, PLAMUREN EN HER STELLEN met: PORION, de in Zwitserland ontwikkelde één-com- ponentige, dus een kant-en-klare, kunsthars vulpasta met enorme hechtkracht aan èlk materiaal, droog of vochtig, binnen of buiten, ook aan glas! Blijvend thermoplas tisch en waterdicht. Krimpt niet, zet niet uit, scheurt niet, buig- en slijtvast. Onschadelijk voor de han den. In de emmer onbeperkt houd baar, dus geen restenverlies. PORION 1/2 kg 1 kg 2 kg 5 kg ƒ4,95 ƒ8,75 ƒ15,60 ƒ30,50

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 2