Bewijs na veertien maanden Meer dan twintig doden in weekeinde-verkeer rapport over Angola Militair deed reeks valse bommeldingen Heath: geen debat over de doodstraf „Nieuwe bombardementen op Noord-Vietnam mogelijk” Geheim" Slopers /vinden' Thomassenshart achtergrond fc A Drie jonge mensen met auto in brandput 1 Vluchtpogingen uit huis van bewaring in Groningen I VEEL DODEN BIJ WERVELSTORMEN IN AMERIKA Hertog van Hamilton overleden „Amerika overstelpt Israel met wapens” JH 3 2 MAANDAG 2 APRIL 1973 Leugenachtig Eer I Onverlicht Don Bamett Pindakaas Onbeschaamd Dwars over de weg i Mahmoed Riad: (Van onze redactie buitenland) Van november 1968 tot maart 1969 heeft een groep Portugezen onder de noemer „Algemene Raad voor de Contra-Subversie” een symposium gehouden. Het ging bepaald niet om een drinkgelag, zoals in de letterlijke betekenis van dit woord. Integendeel, de leiders van politie, leger en burgerlijk bestuur staken ernstig de koppen bij elkaar om elk een „wetenschappelijke” duit in het zakje te doen over het probleem „Hoe behouden we onze Afrikaanse koloniën in de strijd tegen een steeds sterker wordende guerrilla-tegenstander”. RICHARDSON DREIGT HANOI Het Zuidvietnamese Bevrijdingsfront st II y e 1 I lijks congres van de Conservatieve partij in de zomer. Dan zouden ze de kwestie tijdens de volgende zitting van het La gerhuis ter discussie kunnen stellen. De 19-jarige T. Halbersma is zaterdag avond in Sint Jacobi Parochi tegen de onverlichte zijkant van een aanhangwa gen gebotst. Deze wagen stond dwars over de weg, nadat de bestuurder van een combinatie een mislukte manoeuvre had gemaakt. In Erm werd het tweejarig dochtertje van de landbouwer H. Albring overre den door de tractor die haar vader bestuurde. De 21-jarige P. J. Stoop uit Zevenber gen is overleden nadat hij in Klundert met zijn auto uit een bocht vloog en tegen een boom botste. Het is niet zonder ironische betekenis dat het de eerste keer is dat een Zuid- vietnamees regeringshoofd Amerika be zoekt en dat dit plaatsvindt, nadat de Amerikaanse rol in Vietnam in ieder geval officieel is beëindigd (naar schat ting zijn een kleine 1.000 Amerikaanse burgers in de een of andere officiële hoedanigheid achtergebleven). Aan Thieu’s bezoek is een diplomatiek conflict voorafgegaan, dat tekenend is voor de huidige relaties tussen Washing ton en Saigon. Thieu had te kennen gegeven dat hij verwachtte dat president Nixon hem na de besprekingen in San De Zuidvietnamese president Thieu is gisteren in Los Angeles aangekomen voor twee dagen van besprekingen met president Nixon in diens buitenverblijf in San Clemente in Californië. In alle delen van de VS werden demonstraties vóór en tegen Thieu voorbereid, aldus meldt onze redacteur in Washington. EDINBURG. (UPI) De hertog van Hamilton, die tijdens de Tweede Wereld oorlog gastheer is geweest van de ge vluchte nazi-leider Rudolf Hess, is op 70-jarige leeftijd in Edinburgh aan een hartaanval overleden. Aftreden. Pierre-Paul Schweitzer heeft bevestigd dat hij zal aftreden als di recteur van het Internationale Mone taire Fonds (IMF) als zijn ambtster mijn er eind augustus op zit. 7 e n r n e n it m th 1“ 1 e tl l. Jt le in )t el uitgerust met Lee-Enfield geweren en per man beschikkend over vijf kogels in twijfelachtige staat”. Als geheel komt uit de documenten een sfeer van 1984 naar voren, met als tref woorden voortdurend „geheime politie, controle, dwang en militaire actie”. heeft gisteren de laatste officieel als krijgsgevangen te boek staande Ameri- kan vrijgelaten kapitein Robert White. Dat gebeurde in de delta-provin- cie Vinh Dinh, 100 km ten zuidwesten van Saigon. voorkomt, dat de lonen van de blan ken zes maal zo hoog zijn als die van de Afrikanen, dat de blanken de beste stukken grond van de Afrika nen afgenomen hebben en dat dit proces nog steeds doorgaat”. EEN UNIEK BOEK, deze nieuwe uitgave in de reeks „Kritiese Biblio theek”, waarvan een passage als de volgende (uit een Angolees reisver slag van de samensteller) de kern van de zaak beknopt raakt: „Ook voedsel vormde een probleem voor me. Af en toe lag ik met mijn gesloten ogen op bed. terwijl ik mij de smaak van verschillende lekker nijen probeerde te herinneren: pinda kaas, sinaasappelen, chocolademelk. Het was een goede, praktische les met betrekking tot de prijs, die twee derde deel van de mensheid moet betalen voor de westerse overvloed Van een paar weken bijna verhonge ren in de wildernis kan men meer leren over het imperialisme dan uit een bibliotheek vol boeken over dit onderwerp”. De bundel bevat een aantal vraag gesprekken met vooraanstaande guer- rilla-leiders als Agostinho Neto en Daniel Chipenda, met „gewone” ver zetsstrijders, plus een tweetal versla gen van de auteurs over hun reis ervaringen met guerrilla’s. In het kort wordt ook uiteengezet waar het in de „vergeten oorlog” om gaat: „Voor de Angolezen betekende 500 jaar Portugese tirannie slavernij en export van meer dan negen miljoen mensen, een wreed systeem van dwangarbeid waaraan slechts weini gen ontsnapten, de diefstal van uitge strekte gebieden door de kolonisten die op ’t ogenblik ongeveer 350.000 man omvatten, kindersterte (60 percent), het ontbreken va medische zorg, analfabetisme (98°/o), het uiteenvallen van traditionele sociale patronen en politieke onderworpenheid”. Een belangrijk punt in het voor- CAIRO. (Reuter) Volgens de secre- taris-generaal van de Arabische Liga, Machmoed Riad, overstelpt Amerika Is rael met aanvalswapens om de Arabie ren het gevoel te geven dat strijd tegen Israel onbegonnen werk is. Riad verklaarde zaterdagavond op een geheime bijeenkomst van de liga dat de Amerikaanse leveranties aan Israel gro ter zijn dan dat land zelf had verwacht. Kort voordat Thieu aankwam, gaf de Amerikaanse regering na de terugkeer van de laatste krijgsgevangenen volgens een blijkbaar van tevoren opgesteld plan hun de opdracht uit de doeken te doen hoe zij door hun Noordvietnamese be wakers werden gemarteld. Want nog geen 24 uur nadat de laatste krijgsge vangenen H anoi hadden verlaten, ver schenen neergeschoten en gevangen pilo ten op persconferenties door het hele land en vertelden in gedetailleerde ver slagen van hun ervaringen. Het echtpaar Kruip uit Lichtenvoorde kwam gisteravond in Varsseveld om het leven. Een zoon werd zwaar gewond. De auto botste op een tegenligger, die op de linker weghelft was geraakt. In die auto werden de bestuurder en zijn passagier gewond. De 29-jarige groepsleider P. Dupont uit Nijmegen vloog zondagavond in Lo- chem met zijn a uto tegen een boom, doordat hij na het inhalen van een auto een onverlichte tegenligger wilde ont wijken. Hij was op slag dood. De 26- jarige Veronica Veldkamp uit Nijmegen die bij hem in de auto zat, werd ge wond. De man gooide ’s nachts briefjes in de brievenbussen met de mededeling dat in de omgeving een bom met Duits mecha nisme was geplaatst. Dank zij verscherp te surveillance van de politie liep de militair in het weekeinde tegen de lamp. De nachtwacht die de burgerij al had opgericht, kan nu weer worden ontbon den. BENNEKOM. De politie van Ben- nekom heeft een 20-jarige militair uit die Gelderse plaats aangehouden, die heeft bekend de laatste weken regelma tig dorpsgenoten met bommeldingen te hebben bedreigd. DE OORZAAK dat het boekje de aandacht bezighoudt zit ’m in de onbeschaamde opmerkingen die wel „vertrouwelijk” gemaakt blijken te worden, terwijl ze in het officiële taalgebruik nimmer gebezigd zullen worden. De griezelige consequenties van zo’n contra-subversie raad is dat een bataljonscommandant zijn stijf vergrendelde denkraam mag openzet ten, waaruit dan voorstellen komen als „een kruising van de beide (d.w.z. Portugese en Afrikaanse) rassen om ons Erfdeel te handhaven”. Hier en daar zijn de verslagen van de Raad ronduit belachelijk, zoals de beschrijving van de „milities” (Afri kaanse burgerwachten), die in de provincie Cabinda „zich beperken tot een half dozijn mensen per dorp, GRONINGEN. —Uit het Huis van Bewaring in Groningen zijn gisteravond vier arrestanten ontsnapt. Twee van hen zonk de moed halverwege de vluchtpo ging echter kennelijk in de schoenen. Zij bleven op een dak en een muur van het gebouw zitten. De 16-jarige G. Schotman uit Wijk en Alburg in de Betuwe overleed nadat hij in Aalst met zijn motor verongelukte. Een ander ongeluk met een motor speel de zich af bij Bierum waar een 23-jarige man op een vrachtauto botste. De 19-jarige Raymond Vermeeren uit Maastricht werd toen hij bij Berg en Terblijt na het verlaten van een bus voor de bus langs liep, aangereden. Hij is later in een ziekenhuis in Maastricht overleden. De achtjarige Robert de Ruiter uit Wieringermeer is zaterdagmiddag door een landbouwtrekker overreden. De 27-jarige machinist R. Doornenbal uit Baarn kreeg zaterdagmiddag op een kruising in Dronten geen voorrang van een andere auto. Hij overleefde de bot sing niet. Het 4-jarige meisje E. Rozema uit Nieuwerkerk (Schouwen-Duiveland) is iin een ziekenhuis in Goes overleden, nadat zij zaterdagochtend bij het over steken door een auto was aangereden. Ook de 11-jarige M. Buisman uit Blokker werd overreden. Dat gebeurde toen hij wilde oversteken. Minister Richardson zei in een tv- vraaggesprek dat er geen toestemming van het Congres nodig is voor de lucht aanvallen op Cambodja omdat deze in feite „een vervolg, op kleine en beperkte schaal, zjjn van wat wij vóór het be stand deden.” deel van de guerrilla-organisatie MPLA is dat aan het einde van de strijd, die gevoerd wordt met de leu ze „Overwinning of dood de over winning is zeker”, een werkelijk doel ligt. Niet zoals voor de Portugese kolonialisten snel rijk worden en terug gaan naar het vaderland maar onafhankelijkheid. Guerrilla leider Neto zegt daarover: In dit stadium moeten we ons verenigen en de Portugezen en al degenen die met hen samenwerken bevechten. Na de onafhankelijkheid zal het nodig zijn om een volksstaat te organiseren. Hiermee bedoel ik een democratische staat, waaraan het volk volledig kan deelnemen. EEN ZEER Informatieve uitbrei ding op deze officiële rapporten geeft het boek „De bevrijding van Angola” van Don Bamett en Roy Harney, uitgegeven door Van Gennep in Am sterdam. Sietse Bosgra en Bertus Dijk van het Angola-Comité zorgden voor een levendige vertaling. De hertog heeft zich onderscheiden als piloot. Hij leidde de expeditie die in 1933 over de top van de Mount Everest in de Himalaja vloog. Het meest bekend is hij geworden door de vlucht van Hess in mei 1941. Hamilton verklaarde later dat Hess er na diens noodlanding bij Newron Mearns op stond hem onder vier ogen te spreken en hem toen meedeelde dat Hitler bereid was een eervolle vrede met Engeland te sluiten. Hamilton repte zich direct naar Lon den, maar Winston Churchill geloofde Hamilton niet. De 20-jarige H. Steins uit Pancras verdronk zondagochtend vroeg toen de auto waarin hij zat bij West-Graftdijk in het Noordhollands Kanaal terecht kwam. De 17-jarige Mieke van Diessen uit Tilburg is zondag overleden, nadat zij zaterdag als duo-passagiere van een bromfiets was gevallen. De bestuurder was tegen een stoeprand gebotst. Eveneens door een ongeluk met een bromfiets heeft de 18-jarige Simon Spil uit Ilpendam het leven verloren nadat hij zondagochtend vroeg in zijn woonplaats met zijn brommer op een andere bromfiets was gebotst. De 16-jarige H. Tjjssen uit Wezep is zondagavond in een ziekenhuis in Zwolle overleden, nadat hij in zijn woonplaats met zijn brommer tegen een bestelauto was gereden. De 22-jarige Ariens van Willigen uit Capelle aan den IJssel is zondagavond om het leven gekomen toen zijn truck met oplegger in de berm van een afrit bij de van Brienenoordbrug kantelde. LONDEN (Reuter). De Britse rege ring zal niet ingaan op acties van Con servatieve parlementsleden voor het op nieuw invoeren van de doodstraf. „De regering is niet van plan deze kwestie weer ter discussie te stellen”, zo schreef premier Edward Heath aan het Conser vatieve parlementslid Michael Fidler, die pleit voor herinvoering van de doodstraf voor moordenaars- Tot dusver hebben een honderdtal Conservatieve parle mentsleden een motie ondertekend waarin herstel van de doodstraf wordt bepleit. Het Lagerhuis heeft de doodstraf we gens moord in 1969, na een proefperiode van vijf jaar, definitief af geschaft. In theorie kunnen er wel nog doodvonnis sen worden uitgesproken voor piraterij, verraad en het in brand steken van haventerreinen. Voor Noord-Ierland is de doodstraf niet officieel afgeschaft, maar hier is al jaren niemand meer terechtgesteld- Vorige week kondigde een groep van 40 Conservatieve parlementsleden de op richting aan van een comité tot herin voering van de galg. Jonathan Guiness, voorzitter van de invloedrijke rechtse „maandagclub” van de Conservatieve partij, sprak zich uit voor executies door middel van een dodelijke dosis medicij nen of door onthoofding. Indien nodig was hij bereid zelf executies uit te voeren „als dat mijn plicht zou zijn”, zo zei hij in een rede op een conferentie over reclassering. Verwacht wordt dat de voorstanders van de doodstraf steun zullen proberen te winnen op het jaar- Waren want het „Angola Comi té” in Amsterdam kwam, zoals eerder gemeld, in het bezit van de gezagsge trouwe Portugese denkoefeningen en de afgelopen week verscheen een vertaling ervan onder de titel „Ango la, kolonie van een diktatuur ge heime Portugese rapporten over de contra-subversie”. Het negentig pagina’s tellende boekje is zeldzaam spannende lec tuur. Alles wat de Portugezen tot nu toe officieel gezegd hebben blijkt om keerbaar te zijn, of zoals de vertalers zeggen: „deze rapporten tonen nog- maal aan, hoe de Portugese propa ganda een onjuiste voorstelling van de realiteit in Angola geeft”. Ter verduidelijking: „Uit de rapporten komt de geweldige kracht van de bevrijdingsbeweging van Angola, de MPLA, goed naar voren. Ze tonen aan dat er ondanks alle propaganda wel degelijk op grote schaal racisme De beide andere vluchtelingen gingen er wel van door. Dit tweetal nam een taxi naar Assen, maar had de pech daarbij door twee Groninger surveillan- ce-agenten te zijn gezien. Toen de taxi in Assen arriveerde, stond de politie daar gereed het duo weer in te rekenen. Het viertal vormde gisteravond de afwas- ploeg was zonder toezicht in de keuken van het Huis van Bewaring aan het werk. Men zag kans een tralie door te zagen en zo op een dak te komen. Met behulp van een touw bereikten drie van hen vervolgens een hoge muur. Nummer vier bleef op het dak achter. Eenmaal op de muur werd het ook nog een tweede arrestant te machtig, zodat tenslotte twee man de laatste fase van de ontvluchting inzetten. Dat gebeurde o.a. met behulp van een lange stok. Verdeeld over zes groepen werden 25 rapporten opgesteld, waarin de deskundigen hun zegje deden. Die documenten waren uiteraard „ge heim” en „vertrouwelijk”. ATLANTA, Georgia (AFP) Twee wervelstormen die dit weekeinde de Amerikaanse staten Georgia en Zuid- Carolina troffen, hebben een tiental mensenlevens en honderden gewonden geëist. In Zuid-Carolina werd de Nationale Garde gemobiliseerd om hulp te verle nen. In Calhoun Hills werd een motel vernield waarbij vier van de 16 gasten de dood vonden. Er zijnhonderden dak lozen en de materiële schade loopt in de miljoenen. Omwonenden hebben zich in Rotterdam beziggehouden met het verder slopen van een pand zonder dat daarvoor toe stemming van het gemeentebestuur was. Bij deze werkzaamheden in het oude westen van Rotterdam, zo laten de slopers weten, hebben zij het hart van burgemeester Thomassen gevonden dat hier wordt getoond met de ver klaring: „Burgemeester Thomassen heeft gezegd dat zijn hart in het Oude Westen ligt. Gisteravond is het gevon den. De betoging werd zaterdag ge houden. HAIFA. (AP) Veertien maanden geleden ging Amos Meyer naar de rechter om zijn buurman Haim Moas aan te klagen omdat die zijn papegaai Josie had gestolen. „Niets van waar”, zei Haim. „Ik kan het bewijzen, de vogel kan een Duits liedje zingen”, riep Amos. „Ik luister”, zei de rechter, maar Josie hield de bek dicht, en deed dat elke keer dat er een politieman naar Moax ging voor het overtui gende bewijs. Vrijdag was het eindelijk raak. Een agent kwam, ging voor de kooi zitten zonder veel hoop, en ineens kwam het lied er uit: „Josie hat den Gans gestohlen”. De politie gaf het prompt door aan de rechter en nog diezelfde avond stond Josie weer bij zijn ouwe baas. WASHINGTON (UPI, AFP en Reuter) De Amerikaanse minis ter van Defensie, Elliot Richardson, heeft gisteren Hanoi gewaarschuwd dat het niet uitvoeren van de be- standsovereenkomst een hervatting van het leggen van mijnen en het bombarderen van het Noordvietna mese achterland tot gevolg zal kun nen hebben. Hij somde deze en an dere in het verleden gebruikte mili taire maatregelen op als „mogelijk heden” die voor de Verenigde Sta ten „nog openstaan”. Hij gaf te ken nen dat dit de mogelijkheden zijn die president Nixon in gedachten had toen hij onlangs Noord-Viet- nam waarschuwde voor de „ern stige gevolgen” van voortdurende schendingen van het bestand. Clemente als diens officiële gast naar Washington zou vergezellen. De Zuid vietnamese regeringsleider is van me ning dat hem deze eer toekomt als staatshoofd van een bevriend land. President Nixon is op dat verzoek niet ingegaan, kennelijk om Thieu’s bezoek niet gelijk te stellen met andere officiële staatsbezoeken, zodat Thieu zonder cere monieel in Washington zal komen en er niet in het Witte Huis ontvangen zal worden. "W" i. «MM Een ernstig auto-ongeluk bij Gilze heeft het leven geëist van drie jonge mensen. Op de foto het wrak van de wagen, waaruit twee andere inzittenden via de kapotte achterruit wisten te ontsnappen. DEN HAAG. Tijdens het afgelopen weekeinde zijn meer dan twintig meest jonge mensen in het verkeer op de Nederlandse wegen om het leven geko men. Het ernstigste ongeluk, waarbij drie mensen de dood vonden, gebeurde in de nacht van zaterdag op zondag in het Noordbrabantse Gilze. Door onbe kende oorzaak raakte een auto van de weg, vloog over een sloot, door een hek van metaalgaas en belandde ten slotte in een brandput waarin acht meter water stond. Hierbij kwamen om het leven: het 17-jarige meisje F. Fijneman uit Oosterhout en twee jongens, de 19- jarige T. Rullens en de 19-jarige F. Huisman beiden uit Hank. Twee meisjes van 16 jaar uit Dalfsen vonden de dood toen zij zaterdag in Zwolle met hun bromfiets kwamen te vallen. Zij werden overreden door een vrachtauto. De slachtoffers zijn Yvonne Kleine Schaars en Gea Vrielink. Zaterdagochtend vroeg overleed de 57- jarige A. Busker uit Vlaardingen die vrijdagavond in zijn woonplaats werd aangereden toen hij tussen twee auto’s wilde oversteken. Tom Hayden, de nieuwe echtgenoot van Jane Fonda, die actief was in de anti-oorlogsbeweging, noemde deze ver klaringen van martelingen leugenachtig. Hij zei dat zij een onderdeel waren van pogingen van de Amerikaanse regering om dc oorlog alsnog te rechtvaardigen. Aan de verslagen van martelingen, die voornamelijk ten doel hadden om krijgsgevangenen ertoe te bewegen anti- oorlogsverklaringen af te leggen die door de Noordvietnamezen in radio- uitzendingen werden gebruikt, kan moeilijk getwijfeld worden. Maar uit de verhalen is niet vast te stellen welk percentage van de bijna zeshonderd ex- gevangenen dit lot onderging en waarom zij daarvoor werden geselecteerd. I 'S./

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3