Insluipers waren driemaal actief Geluidstest bromfietsen Shaws „Pygmalion”, feestelijk gebeuren bij Jan van Dommelen Winkelsluiting Velsen-Noord Ruim tien mille voor Friese vereniging vierde Afsluiting Kerkstraat AR CAS Geslaagd jubileumfeest van gouden E.H.B.O.-Santpoort Brandwondencentrum’ „NIEUW LEVEN” OP DREEF IN „PICNIC” enthousiast 35-jarig bestaan f. ■Ro 4 5 HOOGSTE ZILVER VOOR ERE-VOORZITTER P. WESTERA Verdienste van opvoering lag bij gehele ensemble KLEDINGZAKEN FAVORIET BIJ INBREKERSGILDE Met receptie en Fries blijspel intra uitzendbureau UMUIDER COURANT MAANDAG 2 APRIL 197 3 Doorleefd Receptie BEKWAME TYPISTES Tel. 02510-26882 Breestraat 3E Beverwijk UITZENDBUREAU Onderscheiding (Van een onzer verslaggevers) zich (Van een onzer verslaggevers) triomfantelijk BEVER WIJK/HEEMSKERK. KO VAN LEEUWEN KEES MAAS. werk. (Van een onzer verslaggeefsters) Na de koffie volgde een druk bezochte receptie in de aula van „Spaarnberg”, waar ook wethouder Th. C. Witte het gemeentebestuur van Velsen kwam ver- Erevoorzitter P. Westra wordt door de heer A. J. Schilstra met de zilveren ehbo-medaïlle onderscheiden. In Heemskerk gebeurde dit zaterdag middag op een terrein aan de Maere- laain. Van de 249 ter keuring aangeboden brommers bleken er 93 te veel geluid te produceren. In Beverwijk werden de brommers op een terrein langs de Büllerlaan gekeurd. Er werden 279 brommers ter controle aangeboden: 106 voertuigen produceer den te veel lawaai. jaar lid) en oud-secretaris Henk Vening sr. (20 jaar lid) werden hartelijk toege sproken door ere-voorzitter A. Tabernal, die de verdiensten van beide spelers raak belichtte. Bloemen voor de feeste lingen en voor Frans Dortmundt zelfs een fles jenever, omdat hij daar als Doolittle zo van hield. Een vrolijk bal besloot het succes van een niet vraagt voor uitzending BEVERWIJK. Dokter Hermans was zaterdag in „De Slof” in Beverwijk zeer tevreden. Liefst ruim 10.000 belooft de actie voor het brandwondencentrum op te brengen. „Daar kan ik heel veel mee doen”, zei hij glunderend toen dit bedrag in zicht kwam. Dagenlang is er in Be verwijk hard gewerkt om zover te ko men. Tal van evenementen zijn er geor ganiseerd en in De Slof was het tijdens het „Dr. Hermansbal” een komen en gaan van afgevaardigden van verenigingen, ko ren, van dirigenten en solisten, die hun honoraria in de grote pot kwamen stor ten. vuor k,in|ao:pei^>iu< I En daarnaast kwamen er velen, die iets wilden bijdragen tot het belangrijke doel waarvoor de actie op touw was gezet. Coördinator Van der Meer had er wel voor gezorgd dat het aanbieden van giften georganiseerd geschiedde. In drie ronden konden de gulle gevers zich op het podium melden, daartussendoor kon er gedanst worden op de muziek van een keur van orkesten. Dat de Carnavalsvereniging De Zee- zotte zich achter het festijn had gesteld was heel duidelijk, want men struikelde over mannen in fraaie kostuums, die bij elke schenking weer in een luit „alaaaf” uitbarsten. Op het podium was de „Zee- zotburcht” ingericht, waar specialisten Aan het slot bedankte dokter Her mans alle gevers en geefsters. Hij maak te bekend dat het geld zal worden besteed voor preventieve doelen, voor activiteiten die niet door ziekenfonds of verzekering worden gedekt. De dames van de Raad van Elf bood hij bloemen aan. het musicalavontuur bij Jan van Dom melen. Voor hen die de drie voorstellin gen niet konden bij wonen is er nog een kans op 17 april. Dan speelt deze vereni ging „Pygmalion” met alles erop en eraan in de stadsschouwburg van Vel sen. voor hele dagen Hoog salaris volledige sociale verzekering doorbetaalde vakantie feestdagen en vakantiegeld tfWVWWWWM/WWWWWWWlAMVWWWWWWVWWWWVWWiAMi (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Het inbrekersgilde heeft zich dit weekeinde intensief bezig gehouden met het kraken van kleding zaken. Uit de gloednieuwe kledingzaak Tic-Tac a an de Beverwijkse Begijnen straat werden via de achterdeur twee honderd nappalederen jassen ontvreemd, met een handelswaarde van circa f 70.000,- uit de kassa van de firma Vet aan de Breestraat (vrije tijds- en be roepskleding) verdween f 350. Overigens werden alle gevers en geef sters onderscheiden: ieder kreeg een spe ciale medaille in de Orde der Gulle Gevers. In Beverwijk en Heemskerk zijn eigenaars van bromfietsen zaterdag in de gelegen heid gesteld hun voertuigen door de politie op geluidsvolume te laten testen. van de Amrobank met tel- en sorteer machines ervoor zorgden dat al het aangebodene snel werd verwerkt zodat de stand van zaken voortdurend bekend was. Het was de hele avond en tot diep in de nacht stampvol in De Slof. Onder de aanwezigen waren de wethouders Schip- perus en Sigon met hun echtgenoten en verschillende autoriteiten van het Roode Kruis-ziekenhuis. Zij konden genieten van verschillende spectaculaire momen ten, zoals het optreden van de boeren hofkapel „Pimpernellen” en de demon stratie van de Bietenbouwers uit Half weg, die liefst f 4000 offreerden na hun optreden. Veel bekijks trok ook het optreden van de Zwervers, die met tam boers, pijpers en majorettes de zaal zowat afbraken. gebruik om enkele voorname gasten te decoreren: dokter Hermans werd opper- lij farts van Zeezotteburg, dokter Door- nebal lijfarts. Tot gouden kruisdrager werden benoemd de heren Spijker en Versluis. Burgemeester Bruinsma kon he laas niet aanwezig zijn, maar hij werd „bij verstek” toch gul bedacht: voortaan kan de heer Bruinsma zich commandeur van De Zeezotte noemen. ADVERTENTIE I VWWVWWWWVWWWMAAWWWWVMAAMAMMNIMW Ongeveer drie uur lang mochten de geoefende e.h.b.o.’ers zich op deze wijze bezighouden met de traditioneel imagi naire hersenschuddingen, beenbreuken en slagaderlijke bloedingen, waarbij hun manier van hulpverlenen door de des kundige jury voortdurend kritisch werd bekeken. Na afloop daarvan volgde het gebruikelijk rapport met de uitslag, zo dat de heer Th. P. Rusman, voorzitter van de jubilerende afdeling de leden van „De Barmhartige Samaritaan” uit Heem stede tot overwinnaars mocht uitroepen. De tweede prijs was voor de e.h.b.o.- vereniging „IJmuiden”, terwijl de orga niserende afdeling voor de derde prijs in aanmerking is gekomen. Voorts wist me vrouw Merten van „De Damiaan” uit Velsen nog beslag te leggen op de lei- dersprijs. Vervolgens wendde de arts zich tot ere-voorzitter P. Westera die op een jaar na een halve eeuw actief voor de Sant- poortse afdeling werkzaam is. De heer Schilstra verklaarde met het hoofdbe stuur diep onder de indruk te zijn van een dergelijk groot enthousiasme, waar dit gouden jubileum ongetwijfeld mede door mogelijk is geworden. Het verheug de spreker dan ook de heer Westera hiervoor de zilveren ere-medalje te mo gen uitreiken, de hoogste onderscheiding welke men bij deze vereniging kent. Uiteraard meldden zich nog meerdere sprekers, waarbij de heer A. Helder uit IJmuiden als vice-voorzitter van het dis trict Noord-Holland. Hij bleek alle e.h. b.o.’ers te beschouwen als een grote en enthousiaste familie, zodat het hem een genoegen was namens het district nog een enveloppe met inhoud te mogen toevoegen aan de vele, welke de voorzit ter reeds van andere bezoekers in ont vangst had genomen. Na deze receptie konden leden en genodigden zich tenslotte opmaken voor een gezellige feestavond, waar het en semble „The Old Timers” verantwoorde lijk was voor de gewenste geanimeerde stemming. BEVERWIJK. De Kerkstraat, tus sen de Torenstraat en de Hofdijkstraat zal met ingang van woensdag 4 april gedurende drie weken voor alle rij ver keer worden afgesloten in verband met de wegverharding. Tenslotte maakte een insluiper bij een hondenltefhebber, wonende aan de Heemskierkerweg, een vijf weken oude poedel en een compleet nest jonge poe dels buit. tegen woordigen. En van de harddraverij - vereniging „Santpoort en Omstreken” waren hier de bestuursleden J. A. Meu- lenkamp en P. F. Scholz present, omdat zij zich als „vaste klanten” van de recipiërende afdeling beschouwden. Dit met het oog op de belangeloze assisten tie, welke nu reeds gedurende tientallen jaren door deze e.h.b.o.’ers tijdens de Santpoortse feestweek wordt verleend. Hun origineel geschenk bestond uit een enveloppe met f 328,27, hetzelfde bedrag waar de afdeling haar activiteiten vijftig jaar geleden mee begon. Het hoofdbestuur liet zich op deze re ceptie vertegenwoordigen door de Sant poortse arts A. J. Schilstra, die als jubi leumgeschenk een paar opblaasbare spal ken en een standaard verbandkoffer had meegebracht. De heer Schilstra sprak hierbij de wens uit dat de afdeling van deze attributen nog lang een nuttig ge bruik zou mogen maken. In verband met deze ensemble-opvat- ting lijkt het mij niet juist de rolverde ling» naar het lijstje af te lopen. Maar niemand zal mij kwalijk nemen, als ik wei even Wil Janssen naar voren haal. Zij was een Eliza Doolittle om op te vre ten en leverde prachtig gaaf toneelwerk, waarbij zij de uiterst moeilijke zangge- deelten heel redelijk doorkwam. Met werkelijk doorleefd gevoel wist zij in dit Londense achterbuurtmeis je de „society” beschaamd te maken. Frans Dortmundt die in deze voor stelling zijn vijfendertig jarig jubileum vierde gaf het volle pond aan drin kende Doolittle en zong met veel geest drift de bekende liedjes uit de musical. Derde exponent is professor Higgens, indertijd bij Van Delden’s opvoering in Heemskerk al en ook nu weer door Theo Henneman met de vereiste eigen gereidheid en hartelijkheid gespeeld. De muzikale medewerking aan deze opvoeringen werd tijdens een belangrijk aantal repetities verzorgd door Helen Shepherd. Zij was het die de liedjes met solisten en koor instudeerde en de oneffenheden van ongeschoolde stemmen zoveel moge lijk wist weg te werken. Voorts werd ingebroken in het postze- gelwinkeltje aan de Plantage. Een aantal postzegelalbums, met een geschatte waarde van f 6000,- wordt vermist. Uit de Prins Bernhardschool werd via een ingeslagen ruit een tv-toestel en een radio afgevoerd: uit de kassa van garage Korter aan de Belgiëlaan verdween f 543. WIJK AAN ZEE. „Picnic" van William Inge is een toneelstuk, dat in dertijd veel belangstelling van het be roepstoneel heeft gehad. Begrijpelijk want het is een stuk met een boeiend gegeven. Het meisje Madge Owens, schoonheidskoningin van haar dorp, is verloofd met een jongen van goede kom af, maar helemaal happy is zij er toch niet mee. Zij beseft dat haar leven één grote sleur is en na een huwelijk nog meer zal worden .V#ÖW'KANftfOflPflJSn«ft hii^TERWfK* 8 ALKMAAR- 02300 5 E SANTPOORT. Het bestuur van de afdeling Santpoort van de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Eerste Hulp Bij Ongelukken zal ongetwijfeld met het grootste genoegen kunnen te rugzien op de manier, waarop het gou den jubileum van deze afdeling zaterdag op „Spaarnberg” aan de Wüstelaan is gevierd. Want dit festijn mag stellig van begin tot eind volledig geslaagd worden genoemd. Een en ander begon reeds des morgens met de geanimeerd verlopen wedstrijden voor eJi.b.o.’ers, de deelnemende meer waren opgekomen uit Haarlem. Velsen, Heemstede, Assendelft en Zaan dijk. Ook de jubilerende afdeling had voor deze ontmoeting ingeschreven. Aan het slot van de derde voorstel ling, die vele „open doekjes” uit de zaal trok, was er een korte huldiging van Jan van Dommelens jubilarissen. De reeds genoemde Frans Dortmundt (35 Daardoor ontstond er een muzikale komedie, die geen behoefte had aan een volledige orkestondersteuning, niet hoef de steunen op geschoolde zangstemmen. En dan is het voor een amateurtoneel- vereniging een haalbare kaart, om toch met een productie te komen die meer dan anders de aandacht trekt. Henk van Dekten heeft zij spelers in deze versie van Pygmalion-My Fair La dy de geschiedenis van het bloemen meisje zal U naar ik aanneem bekend zijn zo geplaatst, dat er vooral bij de sociëty-figuren sprake was van opzette lijke overdrijving. En dat ligt helemaal in de lijn van Shaw, die in dit stuk allen die zich gesteund voelen door het zij afkomst, opvoeding of aardse ver worvenheden, en daarom menen neer te kunnen kijken op hen die dit alles missen, onverbiddelijk ontmaskert. In het oorspronkelijke toneelwerk komt die intentie duidelijker uit, dan in de gepo lijste amerikaanse musicalversie. De regisseur heeft in zijn opvoering niet gepretendeerd door eigen inbreng iets geheel nieuws te brengen. Hij liet zich waar mogelijk leiden door wat eerder in goede uitvoeringen werd be reikt (Zie de Sonneveldopvoering van in dertijd). Dat wil niet zeggen dat het tot imitaties kwam, doch dat opgedane pas sieve ervaringen nu actief gebruikt kon den worden. De hele opzet was er bij de voorstel ling van Jan van Dommelen op gericht een werkstuk van het totale ensemble te laten zien. Dat is ook gelukt. Het succes dat de spelers behaalden mag niet gezien worden als een gevolg van individuele prestaties. Met name het koor en de muziek (onder leiding van Arend Ver schoor) leverden naast de solistische fi guren een uitermate belangrijk aandeel in het totaalbeeld. De carnavalsvereniging kreeg ook be zoek van de collega’s uit Velsen: onder leiding van prins Adrianus de Eerste kwamen de „Pintenwippers" een bedrag in een boekenkist aanbieden, waarna zij zich verbroederden met de volgelingen van prins Cor de Eerste. Een triest moment was het afscheid van de heer Alders, die vier jaar ceremoniemeester van de Zeezotte is geweest en nu zijn broeders en zusters vaarwel moest zeg gen. Hij maakte van de gelegenheid De carnavalsvereniging „De Bieten- bouwers’ uit Halfweg bood dokter Her mans een bedrag van f 4.000 aan. (Van onze correspondent) VELSEN-NOORD. De leden van de Coöperatieve Middenstandsvereniging DOKA, voorhe«n Winkeliersvereniging Wijkeroog, die als gevolg van de halve- dagsluitingsverordening in de gemeente Velsen in De Schouw bijeen waren, hebben zich omtient deze verordening langdurig beraden. In plaats van de gebruikelijke dins- dagmiddagsluiting door het grootste aan tal winkels heeft msn besloten de slui ting, waarvoor drie keuzemogelijkheden zijn, over te brengen naar de maandag en wel ingaande 16 april. Voortaan zullen op de maandagoch tend middag vrijwel alle in Velsen- Noord bestaande zaken gesloten zijn met dien verstande, dat alle levensmiddelen- bedrijven hun deuren op maandagmor gen gesloten houden. Voor zover de niet- aanwezige leden van DOKA, na een aan hen uitgegaan schrijven, niet op de wij zigingen als besproken zullen reageren, zullen deze winkeliers gebonden zijn de dinsdagmiddagsluiting te handhaven. steeds goed verstaanbaar, terwijl zij het aantal lacunes in de handeling niet al te hoog lieten worden. Een probleem in dit stuk is vooral de rol van Madge. Het jongere zusje Milly mag steeds laten gaan en Annemarie Pijpers buitte dit ook tot het uiterste uit. Het zelfde geldt voor de zwerver Hal Carter, die door Peter Schrama uitstekend werd uitgebeeld. Maar Madge moet in haar spel de ontevredenheid met haar lot tot uitdrukking brengen en voortdurend passief blijven. Marlie Durge riep dit effect op door bij voortduring kwijnend in de deurpost te staan en zo uiting te geven aan en uitzien naar een toekomst die er voor haar besef eigenlijk niet is. Alleen als een trein langskomt en de stoomfluit triomfantelijk weerklinkt leeft ze op. Haar reacties op de komst van Carter werden door Marlie Durge goed uitge beeld. Het hoogtepunt was de dans, die inderdaad duidelijk liet zien hoe hier iets onontkoombaars gebeurde. De reac ties van de meespelenden waren hier zeer adequaat, zodat men inderdaad in de sfeer kwam van een broeierig gebeu ren in een loodzware atmosfeer. Uit muntend was in deze scène het spel van Paula Besteman-Smals als Rosemary Sidney, die Carter volkomen ontluistert, maar zich dan bewust wordt van haar eigen drijfveren en tenslotte in het der de bedrijf met Howard Bevans (Bertus Stuifbergen), die zij al zo lang aan het lijntje heeft gehad, op huwelijksreis gaat. Dat Peter Schrama een goed acteur is kwam in deze scène duidelijk tot uiting. Een type neerzetten is niet zo moeilijk, maar hij wist overtuigend de omslag in zijn houding weer te geven en maakte veel indruk met de wijze waarop hij in het slotbedrijf maar weer op weg gaat, naar een nieuwe locomotief, die hem naar Tulsa moet brengen, waar hij het dan maar weer eens opnieuw gaat pro beren. Han Rooth had het stuk evenwichtig geregisseerd. Daarbij kon hij ook profi teren van verdienstelijke medespelers als An Schelvis-Niesten (buurvrouw en tij delijke werkgeefster van Carter), Henk Koks, die de meisjes van achter uit de zaal steeds zeer overtuigend na schreeuwde, Rit Rooth-Slegers (moeder Owens), Peter Duin (verloofde Alan), Lilian v.Bragt-V. Son en Jos Govers als vriendinnen van Rosemary. Nieuw Le ven heeft duidelijk getoond ook voor moeilijke opgaven niet uit de weg te hoeven gaan. VELSEN. Zondagmiddag zijn op drie plaatsen in Velsen insluipers actief geweest. In een woning aan de IJmui- derstraatweg werden de slaapkamers doorzocht. Er wordt daar een bedrag van elfhonderd gulden vermist en een aantal waardepapieren. Uit een woning in de Diezestraat, waar men tussen twee en vijf uur is binnengeweest, verdween honderd vijftig gulden. Men is ook binnengeslopen in woning aan de Zeeweg. Het is bekend of daar iets verdween. SANTPOORT De opvoering van G. B. Shaws „Pygmalion” door toneelvere niging Jan van Dommelen is zonder meer een kleurige en feestelijke verto ning geworden. Drie voorstellingen was de zaal van Zomerlust afgestampt vol met een publiek dat naarmate het ge beuren op de planken vorderde steeds geestdriftiger werd. Er was door de spelers uit Santpoort met name door regisseur Henk van Delden gekozen voor een tussenweg, waarbij zowel gebruik gemaakt werd van de verworvenheden van Alan Jay Lerner, als van Shaw’s oorspronkelijke werk. Van Delden maakte een bewerking waarin hij ele menten uit beide werkstukken samen smolt. waarvoor verenigingen onder HEEMSKERK. Twaalf leden van wie er vijf aanwezig waren zijn vrijdagavond in „De Vrijburcht” gehul digd tijdens de receptie ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan van de Friese vereniging „Us Memmetael”. Zij werden benoemd tot ere-leden.Van hen waren aanwezig de echtparen De Vries en De Vreeze en de heer Betzema. Voorzitter De Jager herinnerde in zijn toespraak aan de tijd rond het oprich tingsjaar, toen vele leden het moeilijk hadden. Desondanks of misschien wel juist daardoor telde de vereniging toen zo’n 200 leden. Later liep dat ledental aan zienlijk terug, maar de laatste tijd is dat weer toegenomen tot circa honderdvijf- tig. Dat de komst van de zwerver Hal Carter, een jongen van twaalf ambach- dertien ongelukken, die echter zijn eigen fisieke kwaliteiten gelooft, veel in haar leven verandert, komt dan ook niet als een verrassing. Van het begin af is zij gebiologeerd door dit brok levende natuur, en als hij haar ten dans vraagt klikt het dan ook on middellijk. De verloofde speelt geen en kele rol meer in haar leven, en als de zwerver halsoverkop het dorpje moet verlaten omdat de vader van Madge’s verloofde de politie op hem afstuurt, is er voor Madge maar één mogelijkheid: zij pakt haar koffer en reist hem ach terna. Rondom dit drietal speelt zich nog een aantal secundaire handelingen af,die echter veel van de spelers vergen. Dat de talrijke aanwezigen in De Zon zater dagavond tot het laatste moment ge boeid hebben gekeken naar de opvoering door „Nieuw Leven” pleit voor de spe lers en regisseur. Natuurlijk is Picnic voor amateurs geen gemakkelijk stuk. De Wijk-aan-Zee- ers speelden echter beheerst en waren ten en erg in Van de oprichters zit niemand meer in het bestuur, maar wel was de oud- voorzitter F.S. de Vries aanwezig, die overigens als lid nog deel uitmaakt van de vereniging. Hij uitte z’n bewondering voor de wijze waarop de jongeren de leiding hebben overgenomen. De grote zaal van „De Vrijburcht” was om acht uur geheel gevuld, toen na het officiële gedeelte het doek op ging voor de Friese toneelvereniging uit Amerfoort, die in „de memmetael” een uitvoering gaf van het blijspel „De nieu we bijrijder” en met veel succes, gezien de staande ovatie waarmee de uitvoe renden door een enthousiast publiek werden gehonoreerd. Na afloop van de uitvoering werd het gezelschap een koffietafel aangeboden, terwijl de zaal werd klaar gemaakt voor een gezellig feest. 'W-,- -

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 5