van Rossini voldoet niet zonder actie verzenden AART KLEIN IN STEDELIJK Anton Wachter als beeld foto film SATYRICON-PAAR OP TELEVISIE „Schepping” van Michelangelo in reclamestunt Opera „Mosé” „Crucifixion” klonk als een orgel w Spelregels voor belichte films w i 7 VARA-matinee in Concertgebouw r Kunstdiefstal uit Rudolf Grasman inspireert groot koor van Claus Harlingen eert Vestdijk HERHALING VAN INDONESIËAVOND Belgische kerk - Globe speelt weer „Bruid in de morgen” F MAANDAG 2 APRIL 1973 Protestconcert in stadhuis van Leeuwarden juiste het dat Onder redactie van J. P. Boa 1 X een of belichte films goed op te adres het ontwikkeïlaboratorium wordt ingevuld en dat de juiste en complete afzender wordt ver meld. AMSTERDAM. De opera „Mo sé” van Gioacchino Rossini, zater dagmiddag in het concertgebouw door Omroeporkest en -koor uitge veerd, is zeker geen langdradig werk, maar er zijn in concertuit voering nog altijd meer dan drie uren mee gemoeid en dat is beslist teveel van het goede. Een opera in concertvorm is een onding het is een houten klazen beweging met al le plechtigheden die inhaerent zijn aan het concertpodium. Ik kan mij voorstellen dat de solisten zich op gelaten voelen op het moment dat zij hun plaats, innemen achter hun lessenaar een misplaatst gebruik waar men bij de VARA uitvoerin gen angstvallig aan vast houdt. Zij zijn slechts ten dele zichtbaar voor het publiek en gedoemd meer dan drie uren achter die lessenaar te blijven. MK v 1 DUIZENDEN Nederlanders zullen ook dit jaar tijdens hun weekeinden en hun vakantie fotograferen en filmen. De ver schillende film-ontwikkellabora- toria in ons land willen alle foto- en filmamateurs er nog eens dringend op wijzen er bij het ter ontwikkeling zenden van een of meer letten, van F A i W- w® 'ia 4 A ■- anders J H. MOOLENIJZER i P. ZWAANSWIJK (Van onze kunstredactie) Siem Dat het ook grafisch is heeft mis- De Italiaanse dirigent Lamberto Gardelli leidde geroutineerd, maar het Omroepor kest volgde hem vaak te traag. Het Groot Omroepkoor daarentegen was uit stekend in vorm BRUSSEL. In de nacht van vrijdag op zaterdag is er uit de kerk van St. Pieter en St. Guido in Anderlecht, één van de Brusselse agglomeratiegemeenten, een waardevol schilderij gestolen. Het is de „Aanbidding der wijzen”, een drieluik waarvan het middelste deel 60 bij 80 cm meet. Het werk wordt toegeschreven aan Hieronymus Bosch en het was verzekerd voor ruim 200.000 gulden. orkest staan, kunnen niet over het hoofd gezien worden, zij vormen een hindernis die niet te nemen is. de plechtigheid bijwoonden gunden de Maestro zijn eeuwige rust niet voordat het koor het gebed nog eenmaal her haald had. schien iets te maken met het feit dat Klein architectuur studeerde voordat hij zich helemaal aan de fotografie ging wijden. Op de tentoonstelling is ook een zaaltje gewijd aan foto’s van bevrien de fotografen, niet alleen om te wijzen op de eventuele invloed die zij uitge oefend hebben op Aart Klein, maar ook omdat hij vindt dat er vaak te weinig aan fotografie gedaan wordt door musea en galeries en omdat hij het publiek duidelijk wil maken dat hij niet alleen staat. De expositie is nog geopend tot 6 mei. g. )3 )0 s. V. il. J: 7. 10 y s. o de .41 .36 >rs IS) m. k- ilf 26 .00 30 a- ig. 32 tz. Sr. 25 ag 3- 15 ig. t) Inleidend orgelspel hoorde men nog van Pieter de Jong, die het fraaie koraalvoorspel „O Mensch, bewein dein Sunde gross” van Johann Sebastian Bach vertolkte en van Loek Jehee, die een van dramatiek vervuld Prélude van Maurice Duruflé voordroeg. Ik weet dat wij in de Matthaüs Passi on ook genoegen moeten nemen met Jezus in rok, maar dat is een andere kwestie de Matthaus Passion is geen opera. Bij Rossini kunnen wij de actie niet missen en negen solisten, die als zoutpilaren in een halve cirkel voor het Natuurlijk viel er zaterdagmiddag, on danks alle bezwarende omstandigheden, veel schoons te genieten en natuurlijk hebben wij met ontzag geluisterd naar de machtige stem van de Bulgaarse bas Nikolai Chiaurov, die wat figuur en stem betrof kon doorgaan voor de reïn carnatie van Mozes. Hij stak letterlijk en figuurlijk met hoofd en schouders boven de andere solisten uit De enige die volledig in zijn schaduw kon staan was onze landgenote Sylvia Schlüter zij evenaarde hem in geluid en allure. Daarmee is niet gezegd dat de anderen slechts een onvoldoende haalden, maar Veriano Luchetti —de Italiaanse tenor die ons in het programm zo uitbundig werd aangeprezen sot ov dntroduH2H op gespannen voet met de zuiverheid. De Roemeense sopraan Horiana Branisteanu was niet tegen haar partij opgewassen in de „preghiera” maakte zij een fout die iedereen van schrik deed verstijven. 3. Verpak niet meerdere films zo maar in een stuk papier met daarop het adres en de afzender geschreven of met een los briefje erbij gevoegd. U loopt dan grote risico’s. 4. Lever uw belichte films liefst bij uw fotohandelaar in. Deze weet hoe hij uw films op de juiste wijze aan het lab moet toesturen. AMSTERDAM. Het Zuidelijk To neel Globe brengt in het volgend toneel- seizoen „Een bruid in de morgen” weer op de planken, een 15 jaar oud stuk van Hugo Claus over een incestueuze ver houding tussen een broer en zus. Ton Lutz regisseert het en Sacha Bulthuis speelt een der hoofdrollen. De Farao (Jacques Bona) stond op de uiterste linkervleugel, zijn wederhelft Sinaide (Anita Terzian) geheel rechts! Hun zoon Amenofi (Veriano Lucl _'tti) was slechts enkele schreden verwijderd van zijn geliefde Anaide (Horiana Bra nisteanu), maar hij kon haar niet in het gelaat zien. Het meest verwarrende was echter, dat wij naar Mozes moesten luisteren, die daar gewoon maar tussen stond. De patriarch die door het heffen van zijn staf Egypte in duisternis hult en op zijn teken het licht doet weerkeren, die de golven van de Rode Zee doet wijken voor de doortocht van zijn volk, was vastgenageld aan zijn lessenaar en kon geen stap verzetten. Een aantal filmfabrikanten verpakt bij iedere kleurenfilm een speciale enveloppe of een zakje. Deze dienen om de film na belichting in te ver pakken en aan het ontwikkellabora- torium op te zenden. Het gebruik van een dergelijke enveloppe of zakje is uiterst belangrijk. Het stelt het af- werklaboratorium in staat volgens een vast systeem te werken. De foto- en filmliefhebbers krijgen daardoor hun films zo snel mogelijk weer terug. Films welke verpakt in allerlei doosjes of stukken papier bij een laboratorium binnenkomen, veroorza ken vertraging. Het zou de moeite waard zijn om in hpt seizoen eens in een filmaf- werkcentrale te gaan kijken. Dage lijks worden er honderden postzak ken met films binnengebracht. Deze postzakken bevatten allerlei soorten films, vaak op de meest vreemde wijze verpakt. Er zijn films bij, die in verkeerde kleinbeeldcassettes zijn gespoeld en films die op primitieve wijze aan elkaar zijn geplakt. Soms komen ook vreemde zaken, zoals een pakje met een tandprothese of een enveloppe met geld binnen. Alles moet daarom grondig gecon troleerd worden, waarmee extra tijd en geld gemoeid is. Sommige ama teurs voegen losse briefjes bij hun films of verpakken een aantal films in een ruw stuk papier met daarop de afzender geschreven. ledereeen weet dat pakketten in treinen en zachtzinnig kunnen worden behan deld en het is niet verbazingwekkend, dat veel van deze pakjes reeds voor dat ze bij het onwikkellaboratorium arriveren, worden beschadigd of ge heel uit elkaar vallen. Films raken daardoor zoek. Slechts indien iedere film afzonderlijk op de juiste wijze is verpakt, en voorzien van het juiste adres en de juiste afzender bestaat de BfeA i, HARLINGEN. Op zaterdag 28 april 1973, ’s middags 2 uur, zal in het cen trum van Harlingen een bronzen beeld worden onthuld van Anton Wachter, de hoofdpersoon uit de Anton Wachter- boeken van de in 1971 overleden auteur Simon Vestdijk, die in 1898 in Harlingen geboren erd. De onthulling zal plaats hebben door mevr. M Vestdijk-van der Hoeven. Daarmee wordt dan tevens het beeld namens de Harlinger burgerij aan het gemeentebestuur overgedtagen. Het beeld is gemaakt door de Friese beeld houwster mevr. Suze Boschma-Berkhout en door de Rijnsche Bronsgieterij te Leiden in brons gegoten. NA HET GROTE succes dat Cees en Simon Engel op 11 maart in een volle Haarlemse schouwburg met hun Tndonesiëavond hebben gehad, wordt deze kleurrijke show van 600 dia’s vanavond herhaald eveneens in de schouwburg om kwart over acht. In dien er nog kaarten voorradig zijn, zijn zij alleen voor het begin van de voorstelling aan de zaal verkriigbaar. De Koninklijke Akademie voor Beel dende Kunsten in Zweden vindt dit een onsmakelijk gebruik van een kunstwerk. Michelangelo kan nooit bedoeld hebben dat zijn fresco gebruikt zou worden voor de verkoop van jeans, vinden de Zweed se kunstenaars. Het reclamebureau spreekt echter over een beeldhappening, waarin men de taal van deze tijd spreekt. De Zweedse Akademie ziet dat niet zo zitten en heeft een brief aan de regering geschreven, waarin men ver zoekt in te grijpen. De officier van Justitie mag er nu zijn hoofd over breken, maar het reclamebureau heeft aangekondigd het affiche over heel Eu ropa te gaan gebruiken. De eerste uitvoering van „Mosé in Egitto” vond plaats in 1818 in Napels. Omdat de drooglegging van de Rode Zee bij deze première een groot lachsucces werd, besloot Rossini dit gebeuren te vervangen door het beroemd geworden gebed van Mozes. Toen de stoffelijke resten van Rosini negentien jaren na zijn dood werden bijgezet in de Santa Croce in Florence, zong een koor van driehonderd zangers deze onsterfelijke „preghiera”. De zesduizend mensen die Men zocht naar een mogelijkheid om de uitvoering van „The Crucifixion” tot een jaarlijkse traditie te maken. Op 21 maart 1972 werd de passie opnieuw ten gehore gebracht en nu ook za terdagavond weer daartoe door Gras man kon worden overgegaan, lijkt het niet uitgesloten, dat de beoogde traditie Inderdaad werkelijkheid zal worden. Weer heeft de dirjgent kunnen reke nen op de medewerking van Schotens Christelijk Gemengd Koor, het Christe lijk gemengd koor „Jubilate”, het Chris telijk gemengd koor „^anggenot”, de ko ren „Con Amore”, „Excelsior”, het kerk koor Haarlem-Schoten en het dubbel gemengd kwartet Haarlem. Bij dit grote ensemble voegde zich ook de Christelijk gemengde koorvereniging „Sonabilé” uit Apeldoorn. Het massale koor, waarover Grasman dit jaar beschikken kon, was dus anders samengesteld dan het koor, dat twee jaar geleden de eerste uitvoe ring van de passie te Haarlem gaf. Met deze bezettingsmutatie werd toch het uitvoeringsgehatlee van de première van 1971 geëvenaard. Weer ging er van Grasmans directie een dwingende, inspirerende macht uit Hij bespeelde het grote ensemble van stemmen als een orgel met een rijkdom aan klankmogelijkheden, zowel wat het timbre als de dynamiek betrof. Het was geen uiterlijk spel met klankeffecten, dat hij bedreef. Al zijn zorg was gericht op het in expressieve zin functioneel maken van de koorklank, terwille van de tekstgedachte. Wat de dirigent hier mede tot stand bracht, was van een ontroerende, door de ruime akoestiek van het kerkgebouw nog gesublimeerde schoonheid en diep-aangrijpend mede door de natuurlijke, menselijke betrok kenheid van de zangeressen en zangers, Het protest is gericht tegen het voor stel van B. en W-, een eerder genomen raadsbesluit tot de bouw van een con certzaal voor het orkest ongedaan te maken. Dat voorstel komt in de raads vergadering aan de orde. IN HET STEDELIJK Museum van Amsterdam exposeert de fotograaf Aart Klein, wiens werk opvalt door de grote grafische eigenschappen. De foto’s die hij voor kranten en tijd schriften, maar ook als free-lancer heeft gemaakt, hebben geen bepaald thema tot onderwerp, maar zijn al leen uiting van hoe Klejn de wereld ziet. Dat die wereld in zwart-wit getransponeerd is, blijkt nooit een onoverkomelijk bezwaar te zijn hoe wel Klein zich verzet tegen het ge bruik van deze term. Volgens hem is het eigenlijk wit-zwart fotografie, en wit betekent dan „licht”. Zonder licht in de verschillende gradaties zie je namelijk helemaal niets. De diefstal werd zaterdagochtend vastgesteld door de koster van de kerk. Hem bleek dat inbrekers de kerk bin nengekomen waren door een kerkraam. Dit raam is juist een der fraaiste van de kerk, maar het kan hersteld worden. Resultaten heeft het onderzoek nog niet opgeleverd. STOCKHOLM. „Levi’s Jeans” heeft voor de nodige opschudding gezorgd in Zweden. Of liever gezegd: de jongens van het reclamebureau Young and Ru- bicam, die zo brutaal zijn geweest een beroemd kunstwerk van Michelangelo, „De Schepping” geheten, te gebruiken voor reclame. „De Schepping” is te bewonderen in de Sixtijnse Kapel in Rome en stelt de tot levenopwekking van de uiteraard naakte Adam voor. God raakt de uitgestrekte hand van Adam licht aan. Maar op het meer dan levensgrote affiche hebben de handige ontwerpers ook een paar jeans getekend, zodat de indruk wordt gewekt dat God Adam een paar lekker strak zittende jeans aanbiedt In de film-afwerkcentrales werken mensen die natuurlijk ook weleens een fout maken. Er wordt echter door de goede ontwikkelcentrales al les en alles aan gedaan om de gehele werkwijze zodanig te systematiseren en te automatiseren, dat vergissingen nauwelijks mogelijk zijn. Als foto- of filmliefhebber kunt u, overigens in uw eigen belang, alles nog vlotter laten verlopen door voorgaande ver zoeken op te volgen. BEHALVE BIJ DE VPRO zal nu ook in een NOS-programma een enkele blote borst en ander naakt te zien zijn. Dat gebeurt bij de uitzending van „Satyricon”, de „opera” van de moderne Italiaanse componist Bruno Maderna, die onlangs bij de Nederlandse Opera Stichting in première ging. Meer nog dan Fellini in diens jilm, maakt Maderna van het klassieke verhaal, dat zich ten tijde van keizer Nero af speelt, gebruik om de spot te drijven met allerlei decadenties uit onze dagen. De operette-achtige opera is in de drie grote steden een groot sue- HAARLEM Ruim twee jaar gele den nam de dirigent Rudolf Grasman het initiatief om te Haarlem in de Lij densweken een uitvoering te geven van de in Engeland geliefd geworden muzi kale passie „The Crucifixion" van de componist John Stainer. Hij kreeg de medewerking van Haarlemse koren en van vocale en instrumentale solisten. Op 23 maart 1971 kon de uitvoering van de Engelse passie in de kathedrale basiliek Sint Bavo gegeven worden. Het werk maakte in de vertolking, die Rudolf Grasman toen tot stand bracht diepe indruk. kans dat films welke uit een groter pakket zijn gevallen nog terecht ko men. Jaarlijks blijven er echter een aantal op perrons of in loodsen ach ter of belanden als onbestelbaar bij de PTT. De directie van één ontwikkellabo- ratorium vertelde ons dat men alle films waarvan de afzender niet be kend is, toch ontwikkelt en daarna projecteert. Men noteert de beelden die op de films voorkomen en aan de hand van deze gegevens kan men bij navraag door amateurs veel films alsnog thuisbrengen. Een zeer kostbare ser vice. Men gaat zelfs verder. Indien er op de film een auto met autonummer te zien is, spoort men de eigenaar van deze auto op, in de hoop hiermede de filminzender te vinden. Ontstellend is het hierbij te vernemen hoe weinig amateurs zich realiseren wat een der gelijke kostbare service betekent. Ie der jaar blijven er in Nederland vele duizenden films bij de ontwikkellabo- ratoria, de PTT en de fotohandelaren liggen, omdat men de eigenaars niet kent. Behalve de hiervoor reeds genoem de oorzaken kan nog gewezen worden op gevallen, waarin de afzender wel zijn eigennaam als afzender heeft ingevuld, doch als straatnaam of plaats het adres van het laboratorium invult. Een menselijke vergissing, doch tevens een fout, die verdriet tot gevolg heeft. Immers, op vele films komen beelden voor die niet meer over kunnen worden gemaakt. Films bijvoorbeeld met beelden van perso nen die inmiddels gestorven zijn. 1. Indien men een film heeft, waarbij door de fabrikant een ont- wikkel-enveloppe of een ontwikkel- zakje wordt geleverd, gebruik dit dan. Iedere film dient liefst apart in een enveloppe of een zakje aan het laboratorium ter ontwikkeling te worden opgezonden. Vermeld duide lijk de goede afzender en het goede adres van het ontwikkeïlaboratorium. Doe dit op de aangegeven plaats op de enveloppe of het zakje. 2. Heeft men geen speciaal ontwik- kelzakje bij de film, verpak de film dan in een sterke enveloppe of een goed doosje. Liefst iedere film apart verpakt en voorzien van goed adres en goede afzender. Gebruik geen pa pieren plak-etiketten op cassettes of spoeltjes. De praktijk heeft geleerd dat vele plak-etiketten op het metaal van cassettes en spoeltjes slecht hou den. Globe begint het seizoen op 20 sep tember met „De ingebeelde zieke” van de titelrol Ton Lutz; Hans Boswinkel regisseert het. Vroom speelt de hoofdrol in „I, Claudi us”, een stuk dat de Engelsman John Mortimer maakte naar de boeken „I, Ciraudius” en „Claudius God” van Robert Graves; Cor Stedelinck zet het in scène. Vervolgens regisseert Lo van Hensber- gen „Bittere Honing” (A taste of honey) van Shelagh Delaney, dat dit seizoen in Londen na een tiental jaren terugkwam. Ton Lutz regisseert „De wilde eend” van Henrik Ibsen, Adrian Brine doet dat met „Savages”, een nieuw stuk van de Engelsman Christopher Hampton dat mogelijk ook door Centrum gespeeld zal worden. ces, de meeste critici hebben de aantrekkelijkheid als kijkspel geprezen. De televisie-opvoering maakt gebruik van dezelfde operazangers, maar het geheel is in een ander decor geplaatst! onder andere een enorme fallus als toegangs poort tot de vertrekken van de hoofdpersonen Trimalchio en Fortunata)Op de foto links de mezzosopraan Debria Brown als Fortunata en rechts de tenor William Neill als Trimalchio eigentijds decadent uitgedost. „High camp”, zou den de Britten het noemen. De televisieuitzending is op vrijdag 6 april. Een andere beperking die het medi um fotografie de kunstenaar oplegt, wordt veroorzaakt door het formaat en de vorm van de lens. Ieder beeld waarvan de foto het essentiële moet weergeven om niet tot een louter oninteressant, technisch voi’^-'akt af beelden te vervallen, wordt door de lens tot een rechthoek gemaakt ter wijl het in werkelijkheid om bijvoor beeld iets ronds of driehoekigs gaat. onder wie zich verheugend veel 'jeugd bevond. Er was een voortreffelijke samenwer king van de dirigent en de organisten Pieter de Jong en Loek Jehee. Het spel van De Jong aan de speeltafel van het „oude” orgel van de kathedraal ken merkte zich niet alleen door muzikale zegging, maar ook getuigde het van een op grote routine berustende slagvaardig heid. Het „pijpen-koor” was daardoor even uitdrukkingsrijk als het koor van mensen-stemmen. Loek Jehee bespeelde bekwaam het Willibrord-orgel bij het begeleiden van het uitnemende vocale kwartet. Onder zijn handen en voeten kreeg dit instrument een imposante ruimtelijke werking, welke in grootheid en verhevenheid culmineerde in het be wogen slotkoor van de passie. Ik was dankbaar voor de stilte, die toen volgde en dat deze niet verstoord werd door sfeervernielende bijvalsbetui gingen. In deze stilte concentreerde zich de hulde van de zeer talrijke toehoor ders voor hetgeen hun op deze avond geschonken was door alle uitvoerenden waarvan ik nog noem de tenor Joop Kramer en de bas Jaap Hunze, die hun in deze ontzaglijke uitvoeringsruimte zeer veeleisende taak prijzenswaardig vervulden. LEEUWARDEN. Het ongeveer der tig musici tellende Kamerorkest van het „Frysk Orkest” wil vanavond tijdens de pauze van de raadsvergadering van Leeuwarden een protestconcert gaan ge ven. Als B. en W. het gedogen in de hal van het stadhuis, anders op de stoep. Molière met n op stations niet al te HWWMWKi

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 7