Boekovsky moet Tuinders willen hulp van militairen bij herstel van stormschade naar werkkamp in de Oeral regionaal opzetten Meeste scholen in Paramaribo Nixons medewerkers bleven dicht moeten getuigen Wrijving tussen Chili en Bolivia Conventie tegen apartheid aanvaard amrobank „Politiekorpsen vlug spaart u gunstig: ■MiiBtïmï S/.-J n- Organisaties steunen regeringsplannen 59 Senator Ervin over Watergate-affaire: FRANS PARLEMENT BENOEMT FAURE TOT VOORZITTER Gratis autokeuring: 80 pet had gebreken Instituut van R.U. Utrecht in staking Roofoverval mislukt Britse wapens voor Saoedi-Arabië r DINSDAG APRIÜ 3 19 73 Chaos IR Levensgevaarlijk „Niet wachten” Tien jaar Arrestaties Nederland stemt blanco Hoofd van de staf Laat u bij de Amro Bank vrij blijvend adviseren over de voor u meest geschikte spaarvorm. DEN HAAG De lijn Vlissingen-Utrecht-Arnhem markeerde gister avond het stormveld dat over Nederland trok. Ten westen, oosten en zui den daarvan hield de wind huis met stoten tot 120 kilometer per uur en windkracht 12. Het zwaarst is het Westland getroffen. De tuinders, die hun oogsten verloren zagen gaan toen hun kassen door de storm vernietigd werden, hebben voor tientallen miljoenen guldens schade geleden. Bij de Amro Bank hebt u de keus uit tien verschillende spaarvormen. Van een spaarboekje met 4% rente tot een spaarrekening met een vaste looptijd van 5 jaar,die nu zelfs een gegarandeerde rente biedt van maar liefst Koperen dakplaten «ML: ■Wil» i r „■w j w f 1 MILJOENENSCHADE IN WESTLAND (Vervolg van pagina 1) (Van onze redacteur in Parijs) ADVERTENTIE stu- AMSTERDAM Twee mannen heb ben gisteren geprobeerd een roofoverval te plegen op een sigarenwinkel aan de Weteringschans in Amsterdam. UTRECHT Van de ruim 40.000 au to’s die zaterdag in het kader van de campagne „Laat ’em nakijken” van Vei lig Verkeer Nederland gratis zijn geïn specteerd, vertoonde 80 percent een of meer gebreken op het gebied van ban den. remmen, verlichting en stuurinrich ting. In Tiel woei de luchtdrukhal van De Betuwe in. Er stonden veel afgewerkte produkten. Bij Houtrust in Den Haag gingen de tenten aan flarden die paar den voor het daar te houden concours hippique moesten herbergen. De chaos op de wegen was volkomen. Thuisrijdende automobilisten zaten uren in kilometerslange files en spoorforensen kwamen laat thuis doordat treinen uit vielen door draadbreuken. een vrachtwagen, kreeg gistermiddag op de weg tussen Rotterdam en Delft een windstoot te verduren die hard ge noeg was om de keet van de wagen te blazen. MOSKOU (UPI) Vladimir Boekovs ky, een criticus van het huidige bestel in de Sovjet-Unie, is uit de gevangenis in Vladimir bij Moskou overgebracht naar een doorgangskamp in afwachting van z(jn vertrek naar een dwangarbeiders kamp in de Oeral. Dit is uit oppositio nele kringen in Moskou vernomen. Dit heeft het Saoedi-Arabische pers bureau gisteren bekendgemaakt na te rugkeer van de minister van Binnen landse Zaken, prins Fahd Bin Abdelasis, uit Londen. De Britse leveranties omvatten mili taire vliegtuigen, tanks, vrachtwagens en uitrustingen ter waarde van „vele mil joenen ponden sterling”. Naar de mening van het „Landelijk Contact” kan met de politie-reorganisa- tie niet gewacht worden op de totstand koming van bestuursgewesten Reeds nu moeten over het hele land politieregio’s worden gevormd, die zo mogelijk zijn afgestemd op de toekomstige bestuursge westen, aldus het „Landelijk Contact”. BEIROET (DPA). Groot-Brittanniê en Saoedi-Arabië zijn in het in beginsel eens geworden over omvangrijke nieuwe leveringen van Brits oorlogsmaterieel. nigen met bet standpunt van het Witte Huis, dat medewerkers van de president dienen te getuigen voor een federale „grand jury” en informeel mogen praten met de Senaatscommissie. De Delftse politie heeft de stadsbewo ners aangeraden binnen te blijven nadat veel meldingen waren binnengekomen van mensen die door dakpannen of tak ken gewond waren of onder en tegen auto’s waren gewaaid. De overheid en de Evangelische Broe dergemeente hadden wel de scholen her opend, maar op de meeste scholen ver schenen geen leerkrachten, deels omdat zij blijven staken, deels omdat zij, en vooral de vrouwelijke leerkrachten, be vreesd zijn door d<e intimidatie. De kweekschool en de Algemene Mid delbare school in Paramaribo zijn maan dagmorgen weer gesloten, ’s Morgens kwam het daar tot wanordelijkheden. Een student werd door de politie „wegens opruiing” opgebracht. Een verrassing kan Faures verkiezing moeilijk worden genoemd. Om een van zijn voorgangers, de ex-premier Jacques Chaban-Delmas, als kandidaat de pas af te kunnen snijden, had president Pompidou de fracties van de regerings meerderheid tevoren vrijwel geheel ge dicteerd hun stemmen unaniem op Fau ré uit te brengen. James McCord, een vèn de zeven in de afluisterzaak schuldig bevondenen, heeft uitstel van veroordeling gekregen door de toezegging, dat hij namen zou noemen. McCord heeft reeds verklaard, dat hem gezegd was, dat de gewezen Amerikaanse minister van Justitie, John Mitchell en twee medewerkers van het Witte Huis, van tevoren op de hoogte waren van het afluisteren. PARAMARIBO Ook gisteren kre gen tienduizenden leerlingen in en rond Paramaribo, die nu al ruim twee maan den van onderwijs verstoken zijn, geen les. PARIJS Tijdens de eerste zitting die Frankrijks nieuwe Nationale Verga dering, sedert de verkiezingen van vorige maand, gisteren in Parijs heeft gehou den, is de oud-Premier Edgar Faure, die in de zittende regering de portefeuille van Sociale Zaken beheert, tot voorzitter van de Kamer gekozen. Hij kreeg met 274 stemmen de steun van het gehele regeringsblok, terwijl zijn socialistische tegenkandidaat Mauroy alle linkse ka merleden achter zich wist te verenigen. De Democraat Ervin verklaarde giste ren op zijn persconferentie dat als me dewerkers van president Nixon, die naar het gevoel van de commissie van de Watergatezaak afweten, niet voor de commissie willen verschijnen, hij de Se naat zal voorstellen arrestatiebevelen te gen deze medewerkers te laten uitvaar digen. Zeven mannen zijn reeds schuldig be vonden aan het afluisteren in het Demo cratische hoofdkwartier en Democraten hebben verklaard, dat de actie deel uit maakte van een grote Republikeinse po litieke sabotage, waarbij ook het Witet Huis betrokken was- Deze organisatie wijst koppeling van de „regionalisering” van de politie aan invoering van bestuursgewesten af, om dat daardoor de beoogde reorganisatie verscheidene jaren op zich zal laten wachten. Het „Landelijk Contact” meent dat hierdoor de situatie zal voortduren dat het beschikbare potentieel niet wordt in gezet op een wijze als met het oog op het optreden in verband met toenemende criminaliteit, grotere ver keersonveiligheid en handhaving van de apenbare orde noodzakelijk is. Gistermiddag al begon men daar met het ruimen van de vele bomen die de wegen in het park blokkeerden, maar toen het donker begon te worden en steeds maar bomen ontworteld werden, achtte de leiding van het park verder werken levensgevaarlijk en werden de bosarbeiders snel naar veiliger o orden gedirigeerd. Bij Doorwerth aan de Velu- wezoom kwamen vele bomen op bungalows terecht en richtten aan de daken enorme schade aan. „Ik ben niet genegen, een medewerker van de president anders te behandelen dan iemand anders en hem boven de massa van het Amerikaanse volk te verheffen”, aldus Ervin. Senator Ervin laakte president Nixon, omdat hij medewerkers niet wil laten onderwerpen aan een verhoor door een Congres-commissie. Zij kwamen de winkel binnen en bedreigden de eigenares met revolvers. Toen zij in de richting van een achter de winkel gelegen vertrek riep „jongens, kom eens even”, sloegen de twee op de vlucht zonder iets mee te nemen. Ook in de ons omringende landen richtte de storm grote schade aan. In Engeland kwamen twee mensen om het leven toen een boom op hun auto te rechtkwam. In de Noordfranse stad Rijssel werd een man verpletterd door een dak van een huis in aanbouw dat door de storm werd afgerukt. In het Westduitse Münster verloor een vrouw het leven en raakten 16 treinpassagiers gewond toen een door de storm ontwor telde boom op een treincoupé belandde. GENÈVE (Reuter) De commissie voor mensenrechten van de Verenigde Naties in Genève heeft gisteren een ontwerpconventie aanvaard die apart heid maakt tot een misdaad in strijd met het internationaal recht en s traf- baar stelt in elk land dat het ontwerp heeft ondertekend. De 30-jarige bioloog is in januari vo rig jaar tot 12 jaar gevangenisstraf, werkkamp en verbanning veroordeeld wegens „anti-Russische-activiteit”. Hij heeft nu de twee jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest, uitgezeten, waarna nog vijf jaar dwangarbeid en vijf jaar verbanning naar een afgelegen deel van de Sovjet-Unie volgen. Boekovsky had ondermeer die Russi sche regering ervan beschuldigd kritiek te onderdrukken door dissidenten op te sluiten in inrichtingen voor geesteszie ken. Tijdens het proces verklaarde hij dat hij tegen elke prijs zou blijven zeggen wat hij op zijn hart had. WASHINGTON (UPI). Senator S. J. Ervin jr„ voorzitter van de speciale commissie uit de Amerikaanse Senaat voor de Watergate-affaire, heeft een verzoek van het Witte Huis verworpen, medewerkers van de president informeel met de commissie te laten praten in plaats van onder ede. Ervin is van mening, dat medewerkers van de presi dent openlijk dienen te getuigen, bij het onderzoek naar het afluisteren in 1972 van gesprekken in het hoofdkwartier van de Democratische Partij. Hij zei desgevraagd, dat hij zich niet kan vere- Dit blijkt uit de schriftelijke reacties van beide organisaties op de voorstellen tot herziening van de politiewet van de ministers Van Agt van Justitie en Geertsema van Binnenlandse Zalken. Die reacties zullen besproken worden op de hoorzitting van een bijzondere commis sie uit de Tweede Kamer over deze wijziging van de politiewet. Ook de Cen trale van Politie-organisaties en de Ver eniging van Nederlandse Gemeenten zul len op deze hoorzitting (donderdag a.s.) vertegenwoordigd zijn. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten dringt aan op spoedige totstandkoming van een Prompt werd men er in Santiago aan herinnerd dat er ook nog een overeen komst bestaat tussen Bolivia en Chili uit 1904, die dan zeker ook niet eeuwigdu rend zou kunnen zijn. Het gaat hierbij om een overeenkomst gesloten na de „salpeteroorlog” eind vorige eeuw, waar bij Bolivia het hele kustgebied met alle havens moest afstaan aan Chili. Sedert dien ligt het land geïsoleerd in het Andes-gebergte, maar wel kreeg men - vrijhandelsrecht in de Noordchileense haven Arica. Voor 1979 hebben we weer een eigen haven, zo heeft nu president Hugo Ban zer tot Chileense verwondering ver klaard, te meer daar de sedert 1962 ver broken diplomatieke betrekkingen nog niet zijn hersteld. UTRECHT Medewerkers en denten van het instituut voor ontwikke lingspsychologie van de rijksuniversiteit in Utrecht, hebben gisteren besloten al het onderwijs tot nader order te staken. Het besluit is gevallen in een vergade ring van de instituutsraad. In 's Gravenzande sloeg het dak van het veilinggebouw Zuid. In de verpleeg inrichting De Kreek woeien zó veel ramen in, dat de patiënten naar hoger gelegen verdiepingen moesten worden overgebracht. In de grote steden ondervond vooral het openbaar vervoer veel last van de storm. In Den Haag kwam een belang rijk deel van het tramverkeer tot staan, doordat omgewaaide bomen bovenleidin gen vernielden. Soortgelijke euvels de den zich ook in Amsterdam voor. Hoewel er veel bomen sneuvelden in Drente en Overijssel, vooral solitaire bo men die de novemberstorm van 1972 hadden overleefd, was de storm in die provincies toch veel minder erg. In Gro ningen woei het alleen maar hard. Op de Hoge Veluwe zal de schade groter blijken te zijn dan in november. Bijna 1200 auto’s bleken volgens voor lopige gegevens van WN nog slechts goed te zijn voor de sloop. Niet zozeer op het autorijden zelf wordt bezuinigd, als wel op het noodzakelijke en regelmatige onderhoud, aldus WN. „Wie niet horen wil moet nu maar voelen,” stelt WN, doelend op de strenge politiecontroles die de komende weken in het hele land zullen worden gehouden en waarbij de technische staat van de auto centraal staat. Van tal van hoge gebouwen zijn da ken of stukken van daken gewaaid. Zeer spectaculair was het ongeluk dat het nieuwe Provinciehuis in Den Bosch trof. De koperen dakplaten dwarrelden op de wind en kwamen in een parkeerkuil bij het gebouw terecht. Er is voor duizen den guldens schade aangericht maar er zijn geen ongelukken gebeurd. In Sprundel (West-Brabant) zagen de organisatoren van een middenstandsten- toonstelling hun tenten met hun hele handel in een uur tijds de lucht ingaan en in Uden stortte het één jaar oude gebouw van Induna Dameslingerie door het geweld van de wind in. Schouwen-Duiveland verloor zoveel hout, dat de schade op een .veelvoud geschat wordt van die van november. In Vlissingen stortte een bouwkraan van de boulevard op een erachter liggende rij eengezinshuizen. Niemand werd gewond. De ministers Van Agt en Geertsema stelden zich op het standpunt, dat de oveirgang naar een stelsel van geweste lijk gedecentraliseerde politie binnen een periode van tien jaar zijn beslag moest krijgen. De Vereniging van Hogere Politieamb tenaren twijfelt aan de mogelijkheid voor een verantwoorde snelheid in de totstandikoming van een regionalisatie van de politie. „Wij menen, dat in het tempo waarin de gewesten tot stand kunnen komen aanleiding zit voor vraagtekens, zelfs voor gerede twijfel aan de mogelijkheid voor een verant woorde snelheid”, aldus de vereniging Zij stelt voor, als de gewestvorming te traag tot ontwikkeling zou komen, al eerder de regionalisatie van de politie realiseren in de vorm van samenwerking van gemeenten in een gebied dat naar verwachting samenvalt met het aan staande gewest. De Republikeinse senator Lowell Weicker heeft gisteren verklaard, dat het hoofd van de staf van Nixons mede werkers, Bob Haldeman, voor de Se naatscommissie van onderzoek zou moe ten verschijnen. SANTIAGO De Boliviaanse rege ring onder president Hugo Banzer oefent momenteel grote druk uit op de regering van president Allende in Chili. Oorzaak van het laatste diplomatieke offensief, dat steeds meer op een twist begint te lijken, is een uitlating geweest van de Chileense minister van Buitenlandse Za ken, Luis Orlandini. Deze verklaarde tijdens de laatste zitting van de Veilig heidsraad in Panama, dat de Verenigde Staten de in 1903 gesloten Panama- Kanaal-overeenkomst niet als eeuwig geldig konden beschouwen. Zij vroegen de regering vandaag mili tairen ter beschikking te stellen om hen te helpen bij het ruimen van de restan ten van hun warenhuizen. De teelten van tomaten, orchideeën, rozen en kom kommers zijn in nog onoverzienbare mate vernietigd. nieuwe politiewet, die voorziet „in een politiekorps dat regionaal is opgezet en geworteld is in het lokale bestuur.” De conventie, die werd aanvaard met 21 tegen twee stemmen bij vijf onthou dingen, werd door de commissie inge diend bij de economische en sociale raad teneinde te worden voorgelegd aan de volgende algemene vergadering van de Verenigde Naties. Engeland en de Verenigde Staten ■temden tegen onder het motief dat de onventie illusoir zou zijn, omdat het /ettelijk apparaat ontbreekt om haar in !e meeste landen verplicht te stellen en mdat zij zou afleiden van de doelmati ge werking van de bestaande conventies inzake rassendiscriminatie. Oostenrijk, Frankrijk, Italië, Neder land en Noorwegen onthielden zich op gelijke gronden van stemming. Tijdens de storm sloeg het dak van de openbare kleuterschool „Margriet" aan de Krelis Louwenstraat in Amsterdam- West er af. DEN HAAG. Met de regering zijn ook het „Landelijk Contact van Hoofd- commissarissen en Commissarissen van Gemeentepolitie in Nederland” en de Vereniging van Hogere Politieambtena ren van oordeel, dat het huidige stelsel van rijkspolitie naast gemeentepolitie moet worden opgeheven. Beide organisa ties menen dat dit „dualisme” moet wor den vervangen door een stelsel van ge westelijk gedecentraliseerde politie. Er is volgens woordvoerders van het instituut een wanverhouding ontstaan tussen aantal studenten en aantal docen ten. De staking is volgens een door de I instituutsraad uitgegeven verklaring te- 1 vens een protest tegen het beleid van: De minister van Onderwijs en We- I tenschappen, die het instituut dwingt een numerus fixus en wachtlijsten te aanvaarden. Het college van bestuur van de universiteit, dat „er mee doorgaat de sociale wetenschappen te benadelen ten opzichte van de natuurwetenschappen.” De bovenleiding van het trolleybusnet In Arnhem en Oosterbeek begaf het op diverse plaatsen, waardoor hele circuits van het trolleynet zonder stroom kwa men te zitten en het openbaar vervoer werd ontregeld. Op diverse plaatsen van de Veluwezoom en in de Achterhoek viel de verlichting uit. De scheepvaart werd zeer door de storm belemmerd. Een s chip van de Norfolklijn, op weg naar Scheveningen, verloor drie laadcarriers van 17 ton elk. Een Turks schip kwam tussen Hoek van Holland en Vlissingen in moeilijkheden en vroeg sloopbootassistentie. De loods- diensten waren gestaakt en de dagboot uit Harwich liep Hoek van Holland niet binnen, maar wachtte buitengaats de storm af. ■F f K ■r' -.mr jfiuuunnmmnmuiinu il j Tri:: ym.uHW ijit' i, f

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3