Groenevelt over besluit tot verharding acties: In Sovjet-Unie industriële Mees en Hope-groep gematigd tevreden Verkrapping van geldmarkt nog Fokker bouwt mee aan niet in zicht Europees ruimtelab Regering laat door Kamer Morgen gesprek Nieuwe acties voor behoud Zestienhoven Britse mijnwerkers gaan niet staken Ook zult er weer enorm veel nieuws en gezelligs beleven I I over verkoop SOL Utrecht veranderingen 1 zich „horen” bedrijven I I r Belangstelling Groningse universiteit MEEVALLER VOOR REGERING-HEATH: i Meer woningen gereed en meer in aanbouw Deze week nog geen reactie van HVA i I I II WOENSDAG 4 17 APRIL 1973 16 Contactgroep 20 percent Belangstelling f 28e INTERNATIONALE 6 tin 15 APRIL1973/RAI /AMSTERDAM (Van onze redactie economie) DRIEBERGEN De bondsraden van de industriebonden van NVV en CNV en de centrale raad van de industriebond NKV waren het gisteren unaniem eens over verharding yan de stakingsacties, die zich nu naast de metaal-, textiel- en confectie-industrie gaan uitstrekken tot concerns als Philips, AKZO en Unilever, en tot de bierbrouwerijen en de bedrijven in de kleinmetaal. „Uitstekend” •’S ADVERTENTIE I F (Van onze financiële redactie) (Van onze Amsterdamse redactie) (Van onze redactie economie) (Van onze correspondent) ft DEN HAAG. In de maanden janu ari en februari zijn 22.472 nieuwe wo ningen gereed gekomen tegen 18.080 in deze twee maanden van het vorige jaar, vermeldt een overzicht van het CBS. Van het aandelenkapitaal, dat 62,6 miljoen gulden bedraagt, heeft de fami lie Mees (nu dus nog in aandelen A) ongeveer 20 percent in bezit. In handen van de Hongkong en Sjanghai Banking Corp, is verder 2 percent en in handen van de Nederlandse Bank voor Zuid- Afrika 7 percent.; Hij voegde er desgevraagd aantoe dat dit bedrijf, noch welk ander dan ook, wordt vertegenwoordgid door het Ka merlid Th. Joekes, die vorige week zich zelf als nieuwe eigenaar uitriep. Hardmetaal kan het, aldus de heer Van der Kroft, op eigen kracht niet meer redden. De uitslag van de stemming onder de mijnwerkers kan van grote invloed zijn op de stemming onder andere groepen werknemers met betrekking tot hun Aannemers zijn in januari en februari begonnen met de bouw van 25.069 wo ningen (vorig jaar: 24.219). houding tegenover de nationale staking. Ze opent bovendien de weg voor nieuwe besprekingen tussen de vakbonden en de regering over een gezamenlijk front te gen de inflatie. De saldo’s van de banken en de ande re ingezetenen mogen dan flink zijn gedaald, de terugkeer van bankpapier, en het vervallen van Amerikaans schat- kistpapier ter waarde van ongeveer 670 mln staan er borg voor dat de geld markt ruim zal blijven. Hieraan kan ook de handhaving op het peil van vorige week van de reeds genomen maatregelen, waardoor in to taal ruim ƒ2,5 miljard gebonden wordt, weinig veranderen. De ruimte op do markt zal zeker een half miljard blijven bedragen. Het daggeld doet in de praktijk dan ook nog steeds hoogstens 0,25 pet. en bijvoorbeeld driemaands kasgeld voor de lagere overheid ongeveer 1,75 pet. Het ziet er niet naar uit, dat hierin grote wijzigingen zullen plaatsvinden. Boeket van boetieks Uniek gezellige modewinkeltjes, zowel voor haar als voor hem. i Vrouw van 5 top tot teen leder geheim van mooi zijn en jong blijven wordt op de Beurs J vertolkt, was 170 Huishoudbeurs LONDEN. De conservatieve rege ring van premier Heath heeft gisteren voor het eerst de wind in de zeilen gekregen met betrekking tot haar anti- inflatiemaatregelen. Terwijl de vakbon den hebben besloten hun leden te vra gen op de dag van de arbeid (1 mei) een algemene staking tegen deze anti-infla- tiepolitiek te houden, hebben de mijn werkers zich nu van deze manifestatie gedistantieerd. Eerste stap op weg naar nieuwe inkomenspolitiek Doe-het-zelf hobbycentrum 'n Dorado van noviteiten en demonstraties voor de ondernemende man. Proefje van dit en dat Trakteer uzelf op tal van nieuwe heerlijkheden. Het kost u geen cent. Modetheater van Margriet en Knip 6 grandioze shows per dag. 'n Scala van mode trends voor 't hele gezin. Wonen en leven in het groen Ruim 1500 m2 bomen en bloemenpracht met tal van landelijke woonideeën voor de mens van nu. Waar mogelijk zullen de industriebon den met afzonderlijke werkgevers en ondernemers proberen regelingen af te sluiten, die inpasbaar moeten zijn in een uiteindeljk toch af te sluiten collectieve arbeidsovereenkomst voor de betrokken bedrijfstakken en concerns. Het zichtbaar eigen vermogen van de groep is 215,9 miljoen, dat is 7,2 per cent meer dan in 1971. De rentabiliteit van het eigen vermogen steeg van 9,7 tot 10,2 percent. De belangstelling van bank Mees en Hope steeg vorig jaar met 15 percent tot 3.845,7 miljon. Via Mees en Hope Investeringen heeft de groep een minderheidsdeelneming in de Nederlandse Hardmetaal x Fabrieken in Arnhem, die zoals bekend in mdei- lijkheden verkeren. Directeur mr. J. S. van der Kroft van Mees en Hope Inves teringen wilde hierover alleen meedelen dait er nog één fusiegesprek volgt met een Engels bedrijf. Een verdere uitbreiding ligt niet in de bedoeling en zou ctaor de raad van bestuur ook worden tegengewerkt, in verband met de onafhankelijkheid in beleid van de groep. Wel is de samen werking met de Morgan Guaranty ge ïntensiveerd. Veel verwacht men van de infrarood- astronomie, waarvoor de universiteit van Groningen grote belangstelling heeft. Het ruimtelaboratorium zal eind 1979 worden gelanceerd met het moederschip .space-shuttle”. Onder leiding van de bewindvoerders mr. F. B. Keulen, advocaat en procureur in Utrecht, en de zakenman D. H. M. Jansen uit Capelle aan den IJssel (ge pensioneerd directeur van de Centrale In- en Verkoop Vereniging) heeft don derdagochtend om tien uur een gesprek plaats over verkoop van het mengvoe- derbedrijf (tachtig personeelsleden) aan Cebeco-Handelsraad in Rotterdam en ’s middags om twee uur over verkoop van de oliefabriek (veertig werknemers) aan Bonda’s Veevoederfabriek Provimi BV in Rotterdam. Het betreft hier de hoorzitting van de Tweede-Kamercommissie die belast is met de voorbereiding van de openbare behandeling van het initiatief-wetsont- werp van het Kamerlid Van Rossum (SGP) inzake het loodswezen. Voorge steld wordt de gemeentelijke loodsdienst van Rotterdam en andere gemeenten op te heffen en te integreren in de Rijks- loodsdienst. Minister De Koster van Defensie, de verantwoordelijke bewindsman voor het rijksloodswezen, wordt op de hoorzitting vertegenwoordigd door onder meer de heer G. de Graaf, directeur-generaal van het loodswezen. Over deze regeringsver- tegenwoordiging zal commissievoorzitter Koning enige opmerkingen maken. AMSTERDAM. In de eerstkomende dagen mag nag geen reactie worden verwacht van het bestuur van de HVA op de toestand die is ontstaan na de over winning van administratiemaatschappij Westertoren in het kort geding in hoger beroep. Het bestuur is druk bezig met het raadplegen van de juridische adviseurs en is van mening dat in „deze delicate kwestie niet over een nacht ijs mag worden gegaan.” Volgens een woord voerder van HVA kan het nog wel een aantal dagen duren voor HVA een even tuele tegenzet doet. In augustus van dit jaar zullen de Europese landen beslissen of het project definitief zal worden voortgezet. In dat geval zal aan het eind van dit jaar door Esro het winnend ontwerp worden aan gewezen- Mgemeen aanneemt dat de mijnwer- -s niet aan de algemene staking op 1 ei zullen meedoen. De leider van de nwerkers zei gisteren tegen enkele iiimalisten: „Wij zullen elkaar dit jaar el niet meer terug hoeven te zien. De nijnwerkers willen niet dat we dit jaar nog meedoen aan industriële acties”. Verlies. De sluiting van het Suezkanaal heeft al meer dan 27 miljard gulden gekost. Het verlies neemt elk jaar met 5,1 miljard gulden toe. Deze verliezen komen voornamelijk voor rekening van West-Europa, het Midden-Oosten en Azië. UTRECHT. De Mees en Hope- groep N.V. is over 1972 gematigd tevre den en voor 1973 gematigd optimistisch. Aldus de voorzitter van de raad van bestuur, dr. F. H. M. Grapperhaus, oud- staatssecretaris van Financiën. De groep omvat de bank Mees en Hope N.V., de Assurantie Beheers Mij N.V. en Mees en Hope Investeringen N.V. Deze drie werkmaatschappijen hebben weer doch termaatschappijen en belangen in andere bedrijven. De gezamenlijke winst steeg in 1972 met 12,4 percent tot 21.973.159. Van dit resultaat wordt door de groep 8,2 miljoen als dividend uitgekeerd. De aandeelhouders krijgen 7,50 (vorig jaar 7) per aandeel varï 50 nominaal. Voor de aanideelhouriers-A is het dividend 2 (ƒ1,50) per aandeel van ƒ50 nominaal. Het laatste jaar waarin voor de aande len A een dividendbeperking geldt is 1972. Deze aandelen zijn vrijwel geheel in handen van de familie Mees. In 1972 heeft de Morgan Guaranty Intematiional Finance Corp, in New York haar deelneming in het aandelen kapitaal van de Mees en Hope-groep verhoogd van 12,5 tot 20 percent. Dit door aankopen ter beurze. Een en ander met medeweten van de raad van be stuur. Uit hoofde van de hervorming zullen „industriële organisaties” het beheer krijgen over de industrie. De organisa ties zullen zich bezighouden met plan ning en produktie in fabrieken en een uitgebreide verantwoordelijkheid krijgen voör speurwerk en ontwikkeling. Zowel ministeries als directies van fabrieken zullen enige zeggenschap moeten afstaan aan de organisaties. De ongeveer 30 industriële ministeries krijgen zes maanden de tijd voor het opstellen van plannen voor de reorgani satie. De hervorming moet aan het einde van het huidige vijfjarenplan in 1975 geheel zijn voltooid. Eén industriegroep wordt geleid door Emo, de Duitse ruimtevaartindustrie, behorend tot het VFW-Fokker-concern. In deze groep ontwerpt de Fokker- VFW-ruimtevaartdivisie de luchtsluis voor het naar buiten brengen van perso neel en instrumenten, alsmede enkele bevestigingsconstructies in het „space lab”. Verder voert Fokker studies uit over de leefbaarheidsaspecten in het la boratorium. De concurrerende groep van bedrijven wordt geleid door Messer- schmitt-Boelkow-Blohm; van deze groep maakt Philips deel uit. De vakbonden zullen zich daarbij van de plicht ontslagen weten met de vuist op tafel te slaan ten behoeve van de mijnwerkers. Bovendien raken zij er langzaam van overtuigd dat de opwin ding van het eerste moment tegen de anti-inflatiepolitiek schijnt af te nemen. u Ontelbare f attrakties Leuke zitjes, Interessante demonstraties, gratis informatie bronnen, vertier en plezier. De hele Rai-vol! Zoveel smaken, zoveel meubelen De grootst denkbare presentatie van meubels, tapijten, behangsels, badkamers, keukens enz. De onderhandelingen met de Contact groep van Werkgevers in de Metaalindus trie (600 bedrijven met 35.000 werkne mers) worden donderdag of vrijdag voortgezet. Het is de bedoeling, dat met deze groep een afzonderlijke c.a.o. wordt afgesloten. De industriebonden vallen nu weer terug op hun oorspronkelijke c.a.o.-eisen. Zij laten de onder leiding van bemidde laar prof. dr. B. Goudzwaard ontstane solidariteitsdrempel voor de prijscom pensatie weer vallen, omdat deze syste matiek niet alleen te moeilijk van opzet is, maar de leden van de bonden ook te weinig materieel gewin oplevert, aldus Groenevelt. De experimenten die met het „space lab” zullen worden uitgevoerd, zijn ten dele astronomische experimenten. Ook zullen onderzoekingen worden uitge voerd naar fabrikagemethoden in de ruimte om bijvoorbeeld onder gewicht loze condities perfecte kristallen en ko gellagers te verkrijgen. Tevens zullen biologische experimenten plaatsvinden. MOSKOU. De Sovjet-Unie heeft gisteren plannen aangekondigd voor een reorganisatie van de industrie en het invoeren van een soepele bedrijfsvoe ring, waarbij het land uitgaat van grote nationale maatschappijen. De Pravda heeft de volledige bijzonderheden gepu bliceerd van de grootste verschuiving in de traag groeiende economie van de Sovjet-Unie sinds 1965. De moeilijkheden zullen vooral rijzen voor de vijftig man niet-produktief per soneel (kantoorpersoneel etc.). De werk gelegenheid is juist voor deze groep mensen in gevaar en voor hen willen de vakbonden dan ook garanties zien te krijgen. vakbonden gaan verkoop van be de Stichtse Olie- (SOL) in Utrecht. De nodige mankracht en middelen hiertoe zullen door de drie bonden wor den vrijgemaakt, aldus de heer A. Groenvelt, voorzitter van de Industrie bond NVV, gisteravond in Driebergen. De mijnwerkers hadden flinke loons verhogingen geëist en deze eisen konr’r onmogelijk worden ingewilligd in hr raam van de anti-inflatiepolitiek. Dc politiek brengt mee dat de lonen maa tot een bepaalde hoogte kunnen stijge: AMSTERDAM. Ondanks een toene ming van het saldo van de schatkist met 301,0 mln tot ƒ1470,9 mln en een uitzetting van het bankpapier met ƒ310,9 mln tot 11.153,9 mln, ziet het er niet naar uit dat de geldmarkt voorlopig erg zal gaan verkrappen. Het Emo ruimtelaboratorium wordt een lange, cilindrische werkruimte, op gebouwd uit losse segmenten. Afhanke lijk van de uit te voeren experimenten kan de omvang van het laboratorium worden aangepast. Buiten het beman- ningsverblijf is een groot instrumenten platform waar apparatuur voor experi menten kan worden geplaatst. Dit plat form is in de ruimte te bereiken via de door Fokker te bouwen luchtsluis. Overigens had hij alle waardering voor het optreden van informateur Goudzwaard. „Hij heeft de zaak uitste kend geleid,” aldus de heer Groenevelt. De slotconclusie van Groenevelt was, dat de industriebonden hun acties in verharde vorm voortzetten om de eerste stap te zetten op weg naar een nieuwe en eerlijker inkomenspolitiek. ROTTERDAM. Gesteund door het bedrijfsleven met een kleine subsidie van de gemeente Rotterdam zet het „Comité Werknemers Zestienhoven” de actie voor het behoud van de Rotter damse luchthaven voort. Het laat zich niet uit het veld slaan door de tegenacties van het „Anti-bul- derbaancomité”, het besluit van de ge meenteraad het vliegveld uiteindelijk te sluiten en het pessimisme van mensen, zoals de ex-havenmeester Van der Hoek, die bij zijn afscheid enkele weken gele den de ondergang van Zestienhoven aankondigde. Naar aanleiding van de beweringen van het „Anti-bulderbaancomité” en de uitspraken van de Rotterdamse politici, dat de meeste Rotterdammers de sluiting van de luchthaven voorstonden, hield een groep werknemers zelf een enquête waaruit bleek dat een overgrote meer derheid van de direct omwonenden geen bezwaar had tegen het voortbestaan van de gewraakte luchthaven. Dit werd later versterkt door een soortgelijk NIPO- onderzoek. Hiervoor moest het Comité Werknemers 16.300 op tafel leggen. Het bedrijfsleven voteerde 14.700 gulden. Het restant van 1600 gulden kan worden afgelost met een subsidie van 2000 gul den, die het comité gisteren kreeg toege wezen door de gemeente. De graansilo (twee werknemers) op het industrieterrein Lageweide in Utrecht gaat vermoedelijk over in han den van Brokking’s Veevoederfabriek B.V. in Lopik. DEN HAAG. Vandaag doet zich In de Tweede Kamer een staatsrechtelijk novum voor: De regering zal vertegen woordigd zijn op een hoorzitting van de Kamer. Geopend van 10 tot 5 uur en van 7 tot 10.30 uur. Zondags van 10 tot 5 uur. Entree t4.-. Reduktie voor kinderen tot 14 jaar. Gratis, kleuterspeelplaats. Gereduceerde reis/entreebiljetten aan 140 NS-stations. Ruime parkeerterreinen. Op deze foto van links naar rechts de heren De Haan, Groenevelt, De Jong en Wamsteeker tijdens het beraad van de Industriebonden over de nieuwe strate gie, nu de „lijmpoging” bij de cao- onderhandelingen metaalindustrie is mislukt. AMSTERDAM. In opdracht van Esro wordt door twee industriële groe pen een ontwerpstudie uitgevoerd voor een Europees ruimtelaboratorium („spa- ce-lab”). dat in het kader van het Ame rikaanse post-Apolloprogramma zal worden gebouwd. De industriegroepen zijn elk samengesteld uit bedrijven uit de verschillende Europese landen die aan de financiering van deze studie bijdragen (en waarschijnlijk ook aan do werkelijke bouw van dit „space-lab"). Het Nederlandse deel zal vier percent bedragen. Zuidvruchten. De Marokkaanse regering heeft besloten tot nader order geen zuidvruchten uit te voeren naar de landen van de EEG. Deze maatregel, aldus het regeringsblad „Le Matin”, is begin deze week ingegaan. De jaar lijkse uitvoer van Marokkaanse zuid vruchten naar de EEG is ongeveer 420.000 ton groot. Gatt-ronde. De Europese Commissie Is druk bezig met de voorbereiding van de nieuwe onderhandelingen over de wereldhandel, die deze herfst gaan beginnen. Europees commissaris Soa- mes heeft de ministerraad van de EEG in Luxemburg een overzicht ge geven van de uitgangspunten die de Europese commissie gekozen heeft voor haar positiebepaling. Ontslag. Aan de op 6 juni te houden jaarvergadering van Furness NV te Rotterdam zal worden voorgesteld, mr. J. H. van der Hoop, lid van de raad van bestuur, op eigen verzoek eervol ontslag te verlenen. Bankstellen. Megro BV uit Leende heeft de Britse meubelfabriek Alston Group uit Ipswich opdracht gegeven voor de levering van 2400 bankstellen. Voor Alston is dit de grootste order (circa 0,88 miljoen) die ooit door het bui tenland is geplaatst. De mijnwerkers werden toen opgeroepen om zich uit te spreken over een staking om de looneisen kracht bij te zetten. Het bleek toen dat een ruime meerderheid tegen staken is. Deze uitslag betekent naar men UTRECHT. —De morgen praten over drijfsonderdelen van en Lijnkoekenfabriek Aan SOL werd eind januari uitstel van betaling verleend, omdat het bedrijf door speculatieve inkoop van sojabonen in ernstige financiële moeilijkheden geraakt. Bij het bedrijf werken mensen.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 17