Kunstschatten naar Histori sch Museum Amsterdam wil Rembrandt van Rijksmuseum terug Operaconcert goed gezongen Wedstrijd voor componisten De huizen der heilig Ti-Ta-Tovenaar slaat aan Andriessen in Stedelijk laat Vautier zien Wild Turkey de PEN TV-UITZENDING ACTIE „RONDOM ALFRINK” Interpellatie „Renga Moi” in Tropenmuseum POPPEPPERS SOOSACENDA TOP DE POP POP DERTIEN in onder redactie van Ferry Tromp in Velsen Voor communicatiecentrum R.K. Kerk KRO-directeur geëerd Klein-theaternieuws Kritieke periode I 17 DONDERDAG 5 APRIL’ 1973 geldinzameling. Met dit geld zal een hartewens van de kardinaal worden gefinancierd: Een communicatie centrum voor de Nederlandse Rooms-Katholieke Kerk. (Van onze RTV-redactie) UTRECHT Heel katholiek Nederland en de rest zal zich ongetwijfeld zondag 6 mei van 21.30 tot 23.30 uur rond de beeldbuis scharen bij een grote, door de KRO verzorgde televisie-avond rond kar dinaal Alfrink. De uitzending moet het hoogtepunt worden van een ac tie onder het motto „Rondom Al frink”, die de komende weken zal worden gevoerd. De actie zal in de eerste helft van mei, na de TV-uit- zending, worden afgesloten met een (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Burgemeester en Wethouders van Amsterdam hebben staatssecretaris Vonhoff van CRM gevraagd het schilderij „De Staalmeesters” van Rembrandt terug te geven. Het zou een plaats moeten krijgen in het Historisch Museum in de Kalverstraat, dat in 1975 voltooid zal zijn. VOOR AMATEURS IN N.-H. (Van onze kunstredactie) ■X'XSWSSSKC ADVERTENTIE ®sss®s Robert Plant Jimmy Page. behalve 45, 61. J.H. MOOLENIJZER —O—O—O (Van onze rtv-redactie) HILVERSUM- De kleuterserie „Ti- Ta-Tovenaar”, die de NOS-televisie sinds 1 oktober van het afgelopen jaar uit zendt, blijkt bij de kleuters zeer goed aan te slaan. In het algemeen vinden de kleuters in de leeftijd tot zeven jaar het programma iets leuker dan de oudere kinderen. De ouders accepteren het pro gramma niet zozeer voor zichzelf als wel voor hun kinderen. Rijksmuseum-directeur dr. A. F. E. van Schendel Bar-Bodega „De Landauer” in het steegje achter „De Uilenboom”. Alleen voor ge zellige mensen. Goed verzorgde drankjes en snacks tot 's nachts 1 uur. Vrijdags en zaterdags tot 2 uur. De heer Van der Made bereikte op 1 arpil de pensioengerechtigde leeftijd. De Franse Winckei naast „De Uilenboom” zowel prachtige wijnen en sublieme sher ries van het fust als een keur van delica tessen en specialités uit onze restaurant- keuken voor Uw gezellige uurtjes thuis. WAAR VINDEN WIJ LEIDING? Het aotwoord hierop wordt u gegeven in een lezing over DE CHRISTELIJKE WETENSCHAP (Christian Science), door: JOHN RICHARD C. KENON C.S.B., op vrijdag 6 april a.s. in het Engels om 7.30 n.m. Nederlandse vertaling 9.00 n.m. in de Remonstrantse Kerk, Wilhélminastraat 22, Haarlem. De eerder genoemde publiciteitsbewus- te katholieken onderkenden een grote behoefte aan een moderne vorm van voorlichting over de katholieke Kerk in Nederland, gericht zowel op het eigen land als op het buitenland. Het begin van dit communicatiecentrum is er nu al, in de vorm van een bureau pers en publiciteit, onder leiding van de heren Kouwenhoven en Spekman. Dit moet uit groeien tot een hecht communicatiecen trum, dat niet alleen voor de publiciteit naar buiten zorgt, maar ook de samen- HILVERSUM. In het NOS-televi- sieprogramma Interpellatie (zondag van 16.25 tot 17.05 uur via Nederland 1) zal tnr. F. II. J. J. Andriessen, fractieleider van de KVP in de Tweede Kamer, discussiëren met een aantal Nederlan ders. Aldus blijkt uit een enquête van de afdeling kijk- en luisteronderzoek van de NOS. In de leeftijdsgroep tot 7 jaar kijkt 33 percent van de kinderen regel matig naar het programma. In de leef tijdsgroep van 7 tot en met 15 jaar kijkt 68 percent regelmatig. De aap lijkt het meest bepalend voor het succes van het programma. Ook het toveren blijkt bij de kinderen in de smaak te vallen. Van de volwassenen vindt 33 percent het een leuk program ma, 28 percent vindt het enigszins leuk en 21 percent vindt het niet leuk. 15 percent van de volwassenen kijkt nooit. Overigens vind 72 percent van de ouderen het programma geschikt voor kinderen, 16 percent vindt het matig geschikt en 4 percent ongeschikt, zo is uit het onderzoek gebleken. Overigens blijkt „Pipo de Clown” voor de meeste ouders het programma te zijn (geweest), dat het meest geschikt is voor kinderen van 3 tot en met 8 jaar. 36 percent van de ouders vindt dat tenmin ste. „Ti-Ta-Tovenaar” kreeg 29 percent, evenals de Fabeltjeskrant. De actie werd woensdag op een bijeen komst in Utrecht door de bisschop van Den Bosch, mgr. Bluyssen, gestart met een toespraak over de grote betekenis van kardinaal Alfrink voor de Neder landse Katholieke Kerk en voor de ka tholieke kerk in het algemeen. HILVERSUM. Drs. A. J. J. vander Made, tot 1 april directeur van de KRO, is benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau. „Houses of the Holy” is de naam van de vijfde LP die Led Zeppelin in het vijfde jaar van haar bestaan heeft uitgebracht. Daarmee houdt de nog altijd uit Robert Plant, Jimmy Page, John Bonham en John Paul Jones bestaande groep zich precies aan haar afspraak: één elpee per jaar, geen soloelpees en liefst geen singles. Alle inzendingen, waarvan de sluitings- termijn is gesteld op 1 september, zul len door een jury worden beoordeeld, die de beste vijf creaties zal aanwijzen. Deze zullen door het kamerorkest ten gehore worden gebracht, waarna het concertpubliek de naar zijn oordeel twee beste werkstukken zal aanwijzen. Voor beide composities is een prijs beschik baar. Inlichtingen worden gegeven door de heer C. van der Linden, Esdoornkade 14- 1 te Heemstede. Tel. 289419. Auberge van ouds „De Uilenboom”, Sant poort meer dan 450 jaar specialiteiten restaurant op eenzame hoogte, geheel terug in de tijd met klassiek bereide en stijlvol geserveerde specialités. Voor tafelreserveringen: Tel. 023 - 37 67 41. Het programma zal worden gepresen teerd door Brandpunt-redacteur Ad Langebent. De laatste, voor de Neder landse katholieke kerk roerige 20 jaar zullen erin centraal staan. Er zal, naast de kardinaal, door vele anderen worden ingegaan op de bijzondere ontwikkeling die het Nederlandse rooms-katholicisme' in deze periode heeft doorgemaakt. Als plaats van handeling is de St-Vituskerk in Hilversum gekozen. De actie is het rechtstreekse gevolg HEEMSTEDE. Door het Heem steeds Kamerorkest wordt een oomposi- tiewedstrijd gehouden die openstaat voor iedere amateurcomponist die woont in de provincie Noordholland. Gevraagd wordt een compositie te schrijven voor kamerorkest. Kardinaal Alfrink zal in het TV- programma live optreden, wat een bij zonderheid mag worden genoemd. De meer persoonlijke uitzendingen waarin de kardinaal het middelpunt is, worden doorgaans van tevoren in zijn residentie aan de Maliebaan in Utrecht opgeno men. Hoop en Bicker, schutters- en regenten stukken alsmede een kostbare verzame ling sculpturen, zilver, glas en meubilair leverde dat geen problemen op. Bij de Rembrandt-schilderijen was dat wel het geval. Terwijl dr- Levy adviseerde „De ana tomische les van dokter Deijman” te claimen, gaf het stadsbestuur de voor keur aan >,De staalmeesters”, omdat deze voorstelling van lakenkeurders beter in het historische raam van het museum past en bovendien het tolerante klimaat in Amsterdam belicht. Wethouder Han Lammers van Kunst zaken benadrukte gisteren, dat men „De nachtwacht” gezien de nationale beteke nis buiten beschouwing heeft gelaten. Ook „Het joodse bruidje” was afgeval len, omdat het historisch weinig infor matie geeft- Ondanks het tegensputteren van de Rijksmuseum-directie verwacht Lam mers, dat de hoofdstad wel zijn zin zal krijgen. En als men het niet eens wordt? „Ik geloof dat het wel mogelijk is op basis van onze argumenten. Amsterdam vond het prettig toen het Rijksmuseum hier kwam en het past niet om na een eeuw te zeggen: we gaan naar de rech ter toe”, aldus de wethouder. Sinds hun uitstekende optreden in het voorprogramma van Ten Years After in januari van dit jaar, is Nederland wakker geworden voor de groep Wild Turkey, opgericht en ge leid door „mafkikker” Glenn Cornick, ex-bassist van Jethro Tuil. „Wild Turkey” kwam een jaar ge leden tot stand, toen Cornick de veel geld in het laatje brengende formatie verliet om de muzikale vrijheid te vinden die hij volgens zijn zeggen nodig had en die bij Jethro Tuil niet meer te vinden was. Er was geen trompetgeschal voor Cornick bij zijn afscheid, wel veel medelijden. Want zou hij niet de zoveelste worden die de weg op ging om nooit meer terug gezien te worden? Gezien het optreden in het Amster dams Concertgebouw van„Wild Tur key” is dat niet het geval. Met als oorstrelende attractie het dubbele solo-gitaarwerk van Mick Dycke en „Tweke” Lewis en de meerr dan voor- Debbie, de Haarlemse zangeres die zo goed begonnen was met „Eve rybody oin hands” maar de laatste tijd niet meer op de hitlijsten is voorgekomen, gaat het opnieuw pro beren. Haar nieuwste heet „What is right and what is wrong”. Een pro bleemloos lied over een moeilijk pro bleem, zo hoort het. Concerten. Op 21 april doen Emerson, Lake Palmer dank zij Lou van Rees Nederland aan tijdens een gigantische toernee die met ton nen apparatuur en vijftig vrienden, bekenden, personeel en aanhangsels wordt ondernomen. Het grootste, duurste, afijn je kent het wel. De heren treden overigens op in de Am sterdamse Oude RAI en dat is niet zo groots, want deze ongezellige pijpenla waar de rook d» kelen dichtknijpt is zonder meer ongeschikt voor concer ten. Jammer. Beter zal het op 25 april in het onvolprezen Amsterdams Concertgebouw gaan als daar Roxy Musci optreedt, de snel furore ma kende groep die vanwege ziekte van één van de leden niet op VARA’s Popgala van vorige maand kon ver schijnen. O ja, en Neil Young die in mei zou komen, hij komt niet. Vorige keer waren het rugklachten die hem weerhielden, nu keelpijnen. Fusies ook in de fanclubwereld. Hanna Els uit Rotterdam deelt mede dat zij met blijdschap kennis kan geven van het feit dat de twee Ne derlandse Redbone-fanclubs elkaar gevonden hebben. Nu dus één ploeg maar die geeft dan ook eind april het blad „Witch Queen Magazine” uit. Wie lid wil worden schrijve Ellen de Klerk, Peitkreek 52, R’dam-Yssel- monde. Gary Pickford-Hopkins, zanger van Wild Turkey. treffelijke zang van Gary Pickford Hopkins was deze formatie de groot ste voorprogramma-verrassinig van het seizoen. Insiders hadden dat succes al voor speld naar aanleiding van de elpee’s „Battle Hymn” en met name „Tur key”, luid toegejuichde optredens op Engelse festivals en twee Amerikaan se tournees, waarvan de laatste maar liefst tien weken duurde. Dit week einde is Wild Turkey terug in Ne derland; vrijdagavond in het Amster damse Paradiso, zaterdagavond in de PEN in IJmuiden. werking en communicatie binnen de Ne derlandse Katholieke Kerk verbreedt en intensiveert.Daarvoor is ongeveer 450.000 per jaar nodig. Het Alfrink Fonds verwacht dat de actie „Rondom Alfrink” een groot succes zal worden en het communicatiecentrum voor de eerste vijf jaar uit de financiële zorgen zal helpen. De collectie van twintig Rembrandts in het Rijksmuseum is voor het grootste deel eigendom van de gemeente Amster dam, die de schilderijen in de vorige eeuw aan het rijk in bruikleen gaf omdat zij er zelf toen geen plaats voor had. Daarin is nu verandering gekomen. Bij de onderhandelingen tussen rijk en gemeente, die door directeur dr. A. van Schendel van het Rijksmuseum en dr. S. Levy van het Historisch Museum zijn gevoerd, ging het in het algemeen over kunstschatten, die de hoofdstad destijds heeft afgestaan en nu terug wil hebben. Ten aanzien van enkele honderden schilderijen, waarbij de collecties van de De enige verklaring die ik vinden kan voor de afwezigheid van zovelen is dat het programma te serieus was samenge steld. Mozart, Schubert en Gounod zijn geen componisten die aantrekkingskracht bezitten voor de liefhebbers het moe ten Italianen zijn: Puccini, Verdi, Ma scagni of Donizetti en er moet een koor bij zijn, anders is het niet echt. Hoe dan ook de trouwe aanwezigen hebben wel degelijk kunnen genieten van een goed concert, dat zeer zorgvul dig voorbereid was. Dat bleek al dade lijk bij de Ouverture „Don Giovanni” van Mozart, die voortreffelijk gespeeld werd. Hans Vonk besteedde veel aan dacht aan het detail en zo kon het gebeuren dat men klankeffecten hoorde die volkomen nieuw leken. Nico Boer is een Ideale Mozart-zanger. De aria „II mio tesoro” heeft h- met gloed en in nerlijke muzikale kracht gezongen. Zijn grote kwaliteit is dat hij de liefde voor de muziek op het publiek weet over te brengen. De Entr’acte muziek uit „Rosa- munde” van Schubert vormde een goed gekozen tussenspel naar de Aria „Der Hirt auf dem Felsen” het laatste lied dat Schubert gecomponeerd heeft. Hoe deze aria op dit programma te recht Is gekomen weet ik niet. Het is geen opera-aria; wij weten alleen dat Schubert’s zwanenzang is opgedragen aan Anna Milder-Hauptmann, de meest beroemde sopraan uit die tijd. Karin Ostar heeft een lied over „De herder op de heuvel” bijzonder mooi gezongen. De klarinettist Aart Smit omspeelde haar zang met snelle en feilloos uitgevoerde passages. Opera-aria of niet, het was een genot om er naar te luisteren. 1. Le Lac Majeur, Mort Shuman; 2. Down by the lazy river, The Osmonds; 3. Maybe Tomorrow, Maybe Tonight, Earth and Fire; 4. My girl Donna, Buf foons; 5. Killing me softly, Roberta Flack; 6. Hello Hurray, Alice Cooper; 7. Cum on feel the Noize, Slade; 8. I’m just a singer, The Moody Blues; 9. Go like Elijah, Chi Coltrane; 10. Aime Moi, Sandra en Andres; 11. Hocus Pocus, Focus; 12. Yellow Boomerang, Middle of the Road; 13. The Twelfth of never, Donny Osmond. AMSTERDAM. Het Theatre Limi ted uit Kampala, Oeganda, brengt na veertien dagen in het Mickerytheater te hebben gespeeld, op vrijdagavond 6 april in het Tropenmuseum nog een uitvoe ring van „Renga Moi”. Het stuk toont de geschiedenis van een man die in opstand komt tegen de oude godsdienst, die ertoe leidt dat tweelingen gedood worden zo lang de vader niet ritueel gezuiverd is. Ook de christelijke priester komt er in deze voorstelling niet best af. Het geheel bestaat uit dansen en liederen, die bege leid worden door slag- en snaarinstru menten. In het Mickerytheater zou vanavond de Grupo Tse uit Parijs een nieuwe première uitbrengen. De voorbereidingen duren langer dan gedacht en daarom is de eerste voorstelling uitgesteld. Intussen kan men ’s avonds om half negen twee korte eenakters zien van Jean Claude van Itallie, gespeeld door twee jonge Nederlanders. „De jager en de vogel” en „Een stukje taart” zijn geregisseerd door Thea Gaisner- Het Werktheater speelt elke vrijdag avond in het eigen gebouw, Kattegat 10, het zelfgemaakte project „Toestanden” dat gaat over hoe mensen in psychiatri sche inrichtingen terechtkomen en daar behandeld worden. Onderwerpen zijn onder meer de hou ding van de christen-democratische par tijen jegens de formateurs, het abortus vraagstuk, de rooms-rode samenwerking, het bestaansrecht van de confessionele Partijen, het stemgedrag in de toekomst en de vakbonden in de formatie. „De Stoeterij” bij „De Uilenboom”. Uniek koetshuis met prachtig park en eigen parkeerterrein. In z’n totaliteit voor U en Uw gezelschap gereserveerd voor recep ties, diners, koude buffetten etc. Voor vrijblijvende inlichtingen: Tel. 023- 37 67 41. doen. Dat heeft de groep zo lang bij elkaar gehouden.” Plant, de 24-jarige leadzanger met die voor een rock groep zo verrassend bluesy stem, heeft nog steeds één grote fan: Jim my Page, leadgitarist, 26 jaar, studio- musicus met onder anderen de Sto nes, Kinks en Donovan, gevierd lid van de Yardbirds met Jeff Beck en daarna met Eric Clapton, maker van fabelachtige blueselpees als „Witch Doctor” en „Blue Anything” en nu leider van Led Zeppelin en de enige vrijgezel in de groep. Page in Melody Maker gekozen tot één van de drie beste gitaristen ter wereld (samen met Clapton en Hendrix) Steekt wel de loftrompet over Plant die volgens hem zonder microfoon in Zwedep toch een hele zaal bezong, maar is zeer bescheiden over zijn eigen prestaties: „Er zijn zoveel goede gitaristen die beter zijn dan ik.” van een initiatief dat in mei 1970 door een aantal in de publiciteit werkende katholieken is genomen. Kardinaal Al frink stond toen voor zijn 70e verjaar dag 5 juli van dat jaar en tevens voor een van de meest kritieke perioden in de geschiedenis van de Nederlandse Katholieke Kerk. De tegenstellingen bin nen de kerk hadden een hoogtepunt bereikt en ook de verhouding met het Vaticaan was slecht. Er bleek op dat moment van alles aan de onderlinge communicatie te mankeren, evenals aan de voorlichting over de Nederlandse kerkprovincie naar buiten, met name naar Rome. Singles heeft Led Zeppelin niet he lemaal kunnen tegenhouden, denk maar aan „Whole lotta love”, „Immi grant Song” en „Black Dog”, maar met name Robert Plant blijft er een hekel aan hebben. „We zijn een elpee-groep omdat we datgene wat we doen langdurig en nauwkeurig willen voorbereiden. Het is voor ons geen probleem om ons na een tournee een half jaar terug te trekken om nieuwe inspiratie op te (Van onze kunstredactie) AMSTERDAM. In het Stedelijk Museum in Amsterdam wordt van 6 april tot en met 20 mei een overzichts- collectie getoond van de Franse kunste naar Ben Vautier. Zijn werk wordt vaak omschreven als „gevonden voorwerpen- kunst”. Na de pauze hoorden wij nog een sterk gezongen „Salut demeure” van Ni co Boer en een schitterende „juwelen aria” uit Faust van Gounod. Tot slot weerklonk het onsterfelijke duet „II se fait tard”. In dit fragment slaagden Karin Ostar en Nico Boer erin om een vleugje van de echte opera-sfeer over het voetlicht te brengen. Lang geleden heeft Nicolaas Beets al opgemerkt: „een goed concert eindigt met een ouverture”, dat was gisteravond ook het geval. Maar waarom werd de ouverture „Orpheus in de onderwereld” gekozen? Karin Ostar *n Nico Boer verdienen de hemel! Vautier, in 1935 in Napels geboren, was één der belangrijkste Europese le den van de Fluxusgroep, die zocht naar een vorm tussen theater, muziek en beeldende kunst. Het doel was daarbij de toeschouwer uit te dagen en aan het denken te zetten. Zaterdagmiddag 7 april geeft Vautier in de aula van het museum een fluxus- concert, waar composities van onder meer George Brecht, Robert Watts, Em mett Williams en George Maciunas ten uitvoer worden gebracht. PEN, IJmuiden, Kanaalstr. 257, za terdag: Wild Turkey. Moulin Rouge, Kleine Houtstr., ie dere avond: bar-dancing-disco; don derdag 5 april: Respect. HJC, Groot Heiligland 47, vrijdag: Ritmo Natural. El Tora, EVNH-gebouw, Engeland- laan, vr. en zo.mi.: disco. 't Plein, Balkanplein 4, maandag iedere avond open plus vr.-, zat- en zo.middag. Zaterdag: Dead Dog’s Eye. Disco Dubois, Berlagelaan zondagmiddag: discodansen. Voom-Voom, Spaarnwouderstr. vr., zat. en zo: bar-dancing-disco. Can-Can, Stoofsteeg 1, 1 iedere avond: bar-dancing-disco. De Pauw, Kromhoutlaan 5, open van 8-11 (14-17 jaar). Riverside, Spaarne 91, wo: aanloop- avond, vrijdag: soos en zaterdag: dis co. Donkey-Shot, A. Verherentstr. 1, Heemskerk, vr. en zo: disco; zaterdag: John Kingsize Russell. TIOLI, geb. Nord, Noord-Schal'k- wijkerweg 93, zat.: Chile of Time. Schalkererf, Bemadottelaan, Meer wijk, zaterdag: Trio Holland. Youth for Christ, Turf steeg 2, za terdag: koffiebar met film „Van droom naar werkelijkheid” met Ja mes Fox. Soos de Piek, Boezemkade, Spaarn- dam, zaterdag: Disco Flash Point 7, zondagm: dansen (12 jaar en ouder). VELSEN. Opera-concerten plegen in de meeste gevallen veel publiek te trekken. Waarom er gisteravond in de Stadsschouwburg zo’n beperkte belang stelling te bespeuren viel zal altijd wel een geheim blijven. Aan de solisten, het orkest of de dirigent, kan het niet gele gen hebben, want Karin Oster en Nico de Boer met het Noordhollandsch Phil- harmonisch Orkest onder leiding van Hans Vonk, moeten in staat geacht wor den het iedere opera-liefhebber naar de tin te kunnen maken.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 17