PVDA EN PPR OP DE STAKINGEN KOSTEN BONDEN BIJNA 10 MILJOEN GULDEN in begroting AKKOORD IN „ITALIAANSE METAAL Kritiek op sociaal beleid van EEG Staking dreigt in Charleroi Accijns en slechte zomer zaten „frisdrank” dwars Nieuw onderzoek naar ruimte bedrijven ter I „SOLIDARITEITSTOER” Computergegevens over periode 20 februari-31 maart 614e Twintig ontslagen in Dordrecht n In zitting van Europees parlement Omzet in 1972 met 63 miljoen liter gedaald Pleidooi voor nieuwe broodprijsverhoging DeVolais’rvoorgeld! De melkboer is ’r voor melk De schrijver is ’r voor boeken De inbreker is ’r voor diefstal De kennel is ’r voor honden Lyons wil opnieuw Nederlandse fabriek overnemen Groep Agfa-Gevaert NVV-lid Kuperus als adviseur naar Suriname APRIL’ DONDERDAG 5 1973 21 Staatsloterij Stakingsdagen iziek chel Rapport Milieu Kostenstijging Mineraalwater 4 april 1973 Tweede klasse verslag over 1972 van het Bedrijfschap Frisdranken. HTlIsi geldleningen- \JUKO financieringen Meegevallen AMSTERDAM De invoering van de accijns op frisdranken heeft de concurrentie van de bedrijfstak zeer verzwakt. De voorspelling dat de accijns geheel ten laste van de fabrikant zou komen, is helaas waarheid geworden. De felle concurrentie heeft het niet mogelijk gemaakt de accijns aan de consument in rekening te brengen. Dit valt te lezen in het jaar- 1 w* Misai 1.000,zijn gevallen op 094005* 094005* t (Van onze correspondent) 3 ADVERTENTIE 092348 092348 De Industriebond NW was tot eind vorige week het meeste geld kwijt aan stakingsuitkeringen, meer zelfs dan de Voorzitter W. Verwey van het bedrijf schap verklaarde in de voorjaarsverga- GOIRLE. J. Lyons and Company Ltd. in Londen en B.V. Koek- en Ban- ketfabrieken A.H.O. in Goirle zijn in onderhandeling over de verwerving door Lyons van het gehele aandelenkapitaal van A.H.O. De groothandel in bier en frisdranken had in 1972 te kampen met een beper king van de marges en had nog meer te Een extra prijs van 100.000.is gevallen in de serie M op het nummer: en een troostprijs van 2.000,op nummer van elk van de andere series. gevarieerdheid van het gevoerde assorti ment haar positie over het algemeen te behouden en soms te verbeetren. Over de accijns verklaarde voorzitter Verwey nog dat binnen de plannen tot harmonisatie van de accijns in de EEG waarschijnlijk tot een nul-tarief beslo ten zal worden, „zodat alles weer terug gedraaid moet worden.” 074611 053460 083534 082598 073555* 038537 083061 5 68 08 964 466 380 032 3138 DRIEBERGEN. De PvdA en de PPR hebben de indruk dat de werk gevers een uitputtingsslag voeren om de vakbonden kapot te maken. De besturen van beide partijen gaan zich beraden op welke wijze zij hun afde lingen kunnen inschakelen voor soli dariteitsacties. Dat heeft het Tweede- Kamerlid voor de PPR dr. P. H. van Een extra prijs van f 100.000,is gevallen in de serie T op het nummer: en een troostprijs van 2.000,op nummer: van elk van de andere series: Dit heeft de computer van de Indu striebond NVV uitgerekend. In totaal werden in deze periode 44982 stakers geregistreerd in 104 metaal- en textiel bedrijven, waar één of meer dagen werd gestaakt. In dit aantal stakers is deze week weinig verandering gekomen om dat de industriebonden hun actieterrein vrijwel gelijk hebben gehouden aan dat van vorige week. DEN HAAG. De minister van Fi nanciën laat nagaan of er aanleiding is een deel van de kosten van de inflatie correctie niet langer ten laste van de reële begrotingsruimte te brengen, zoals voor 1973 is gebeurd. Aanleiding is, dat de tekorten van de rijksbegroting de laatste jaren lager zijn uitgevallen dan eerdere ramingen aangaven. Lochorn- Hij liet doorschemeren daf be halve de stakingskassen van NVV en NKV (het CNV heeft geen centrale sta kingskas) nog een ruim beroep kan wor den gedaan op zusterorganisaties in het buitenland. ANTWERPEN. In het verslag over 1972 van de groep Agfa-Gevaert wordt medegedeeld dat de omzet van de groep in 1972 in volume 12,8 pet. hoger was dan vorig jaar. De omzet aan derden bedroeg 31.330 miljoen B.fr. tegenover 29.123,9 miljoen B.fr. vorig jaar. De nettowinst is gestegen van 455 miljoen B.fr. vorig jaar tot 552,5 miljoen B.fr. Gevaert Photo-Producten NV keert een netto dividend uit van 70 (v.j. 60) frank. De omzet van frisdranken is in 1972 met 63 miljoen liter gedaald tot 707,3 miljoen liter. „De gevolgen van de ac cijnsinvoering, versterkt door een slechte zomer, doen zich gevoelen.” De prijs van 5.000,is gevallen op het nummer: f 50.000,is gevallen op het nummer: NKV- en CNV-bonden samen. De ver houding is 5.693.220 voor de NVV-bond en 3.940.020 voor de industriebonden NKV en CNV samen. De „duurste” stakingsdistricten waren achtereenvolgens Gelderland (15 bedrij ven, 1.492-760), Noord-Brabant (9 bedrij ven, 1.375.240), Rotterdam (21 bedrijven, 1.014.200), Zeeland (5 bedrijven, 99Ó-440) en Velsien (Hoogovens, 954.800). Rotterdam is recordhouder met sta kingen in 21 bedrijven, gevolgd door Gelderland met 15 bedrijven, Overijssel en Dordrecht beide met 10 bedrijven en Noord-Brabant en Utrecht ieder met 9 bedrijven. Daarna volgen Groningen (7), Amsterdam (6), Zeeland (5), Drente (4). Limburg (3) Friesland (2) en Velsen (1).. De suikerindustrie zag door de omzet- vermindering haar afzet ten behoeve van de frisdrankendndustrie dalen van 81.530 ton In 1971 tot 76.080 ton in 1972. Tien percent van de in Nederland ge produceerde suiker is bestemd voor de frisdranken. miljoen lager zijn dan aanvankelijk was geraamd. De schatkist zal ook te lijden hebben van de maatregel de accijns op mineraalwater tot de helft terug te brengen. Dit besluit, voortvloeiende uit het Beneluxakkoord, benadeelt ook de Nederlandse frisdrankenindustrie. „Ne derland heeft geen bronnen en het Bel gische mineraalwater heeft zich op de Nederlandse markt een uitstekende con currentiepositie verworven”, aldus het verslag. Dit zal naar verwachting ook voor dit jaar het geval zijn. Dit stelt minister Nelissen (Financiën) in een brief aan de Tweede Kamer. De daling van de tekorten vloeit voort uit de toeneming van de belastingop brengsten voor zover die het gevolg is van de hoge loon- en prijsstijgingen, welke in de afgelopen jaren zijn opgetre den en voor 1973 verwacht worden. De kosten van de algemene salaris maatregelen voor het overheidspersoneel zijn de laatste jaren minder geweest dan de stijging van dat deel van de belasting opbrengst, waaruit de salarisuitgaven gedekt worden. Minister Nelissen heeft de Kamer gis teren laten weten, dat dit ook voor de komende jaren 1974 en 1975 het geval zal zijn, als uitgegaan wordt van een jaarlijkse loonstijging van 12 percent en een prijsstijging van het nationale inko men van ruim 7 percent, zoals geraamd Is door het Centraal Planbureau in het Centraal Economisch Plan 1973. De studiegroep begrotingsruimte, die vorig jaar een onderzoek verrichte, heeft van minister Nelissen het verzoek gekre gen een nieuwe beoordeling te maken van de ontwikkeling van de begrotings tekorten en de doorwerking daarvan naar de volgende jaren. „Een aantal werklozen van 1,6 miljoen is, gezien de totale beroepsbevolking van de gemeenschappelijke markt, niet zo bijzonder hoog, maar het bete kent materiële en geestelijke armoede De resolutie was opgesteld aan de hand van een rapport van de Belgi sche Christ'en-Democraat René Petre, die het werkgelegenheidsbeleid van de gemeenschap „enigszins teleurstellend” noemde en de maatregelen om de stijging van de kosten van levenson derhoud tegen te gaan „bijzonder slap. Tot nu toe is men op sociaal terrein nog niet veel verder gekomen dan het stadium van beginselverkla ringen”- Uw verzekeringsadviseur weet 'r trouwens ook alles van. Snelle afwikkeling zonder informaties bij derden. Hoofdkantoor: Herengracht 105-107 Amsterdam. Tel.: 020-62477. Ditmaal gaat het om een conflict tus sen de directie van de Caterpillar-fa- briek te Gossëlies bij Charleroi, waar twee vakbondsvertegenwoordigers en zes andere arbeiders ontslagen zijn wegens stakingsacties. De vakbeweging stelt zich op het standpunt dat het ontslag van haar vertegenwoordigers in strijd is met de tussen werkgevers en werknemers aanvaarde regels. De directie beroept zich op een fabrieksreglement. In de fabriek wordt al twee weken gestaakt. DEN HAAG. NW-bestuu>rdeir A. T. Kuperus zal op verzoek van die Suri naamse regering voor drie jaar naar Suriname gaan voor het verlenen van advies aan de Surinaamse vakbond. Dirt heeft minister Geertsema geantwoord op vragen van Tweede-Kamerlid Waalkens (VVD). Wat het aantal stakingsdagen betreft staat tot en met woensdag aan de spits Thomassen in De Steeg (21,5 werkdag), Gispen Culemborg (19,5 werkdag), Ga zelle Dieren (19 werkdagen), scheepswerf De Hoop in Lobith (18 werkdagen) en Ericsson in Rijen (17 werkdagen en sinds twee dagen lamgelegd door selec tieve acties). Uit de computergegevens blijkt voorts dat de laatste weken dagelijks rond tien percent van de werknemers in de me taalindustrie bij stakingsacties betrokken is geweest. Toen de industriebonden eind februari eerst met hun prikacties en daarna met stakingen begonnen, hadden zij een bedrag van ongeveer 26 miljoen gulden voor stakingsuitkeringen vrijge maakt. Daarvan hebben zij nu nog zo’n De tussentijdse balans is de penning meesters van de industriebonden meege vallen. Op grond van globale berekenin gen hadden zij tot nu toe de stakingsuit keringen hoger getaxeerd. Zij maken zich vooralsnog dan ook geen financiële zorgen. „Wij kunnen als wij ertoe worden gedwongen de strijd nog een hele tijd volhouden, want we beschikken nog over een groot arsenaal van financiële mogelijkheden”, zei de penningmeester van de Industriebond NVV> de heer A. Gorkum medegedeeld. Het bestuur van de PPR beraadde zich reeds gis teravond. De heer Van Gorkum zei dat beide partijen geen acties zullen voeren zonder overleg met de indus triebonden. De Tweede-Kamerfractie van de PPR begint maandag een „solidariteitstoer” langs de meeste re gionale actiecentra van de drie bon den. voor de betrokken gezinnen”, aldus Van der Gum Volgens een resolutie die het parle ment aan het slot van het debat aanvaardde moet het sociaal program ma dat krachtens het besluit van de Parijse top op 1 januari a.s. in werking moet treden prioriteit ver lenen aan de totstandkoming van vol ledige werkgelegenheid, verbetering van de kwaliteit van het bestaan, een communautair beleid voor beroepsop leiding (vooral voor jongeren), huis vesting, een loon- en inkomensbeleid, betere arbeidsomstandigheden en toe nemende medezeggenschap. ROTTERDAM. In een telegram aan de minister van Economische Zaken en aan de voorzitter van het Produktschap Granen, Zaden en Peulvruchten pleiten de drie organisaties van ondernemers in het midden- en kleinbedrijf van de Ne derlandse bakkerij voor een nieuwe ver hoging van de minimum broodprijsrege ling per 1 juli 1973. LUXEMBURG. „Volledige vrijheid van lonen, prijzen en dividenden maakt een doeltreffende bestrijding van de inflatie onmogelijk. Een ge coördineerd loon- en inkomensbeleid is onontkoombaar, wil men niet dit jaar opnieuw getuige zijn van een mislukking van het anti-inflatiebe- leid”. Dit zei het Tweede Kamerlid F. Van der Gun (KVP), gisteren in het Europese parlement. <,Bij de bestrij ding van de werkloosheid beeft de gemeenschap evenmin succes kunnen boeken het werklozental steeg van 1,4 miljoen begin 1972 tot 1,6 miljoen aan het einde van het vorige jaar. In de gemeenschap van negen bedroeg het werklozental echter in februari 2,6 miljoen, 2,5 percent' van de beroepsbe volking”. BRUSSEL. Het is mogelijk dat nog deze week het economische leven in het industriebekken van Charleroi wordt lamgelegd door een algemene staking. Verleden week was Charleroi een dag lang een dode stad, omdat werkgevers, werknemers en middenstand de aan dacht wilden vestigen op de economische en sociale problemen van de streek, waar een 20.000 arbeidsplaatsen gecre- eerd zouden moeten worden. Met enkele andere bedrijfschappen zullen besprekingen gevoerd worden over de invloed van verpakkingen op het milieu. „Het Bedrijfschap Frisdran ken kan onmogelijk zelfstandig maatre gelen nemen, aldus de heer Verwey. De voorlopige conclusie van het schap is dat de frisdrankenindustrie met het systeem van statiegeld, niet tot de ergste vervui ler gerekend kan worden. Het bedrijfschap zal een nota samen stellen over het probleem van retour flessen die in de huisgezinnen tijdelijk voor andere doeleinden zijn gebruikt en Het huidige lage peil van de mini- mum-broodprijs veroorzaakt nieuwe „stuntprijzen” die naar het oordeel van Een prijs van 2.000,is gevallen op het nummer: 2.000,is gevallen op het nummer: 2.000,is gevallen op het nummer: 2.000,is gevallen op het nummer: 2.000,— is gevallen op het nummer: Nadat 38 uur onafgebroken onderhan deld was, kon de Italiaanse minister van Arbeid Dionisio Coppo (op de achter grond, aan het hoofd van de tafel) in Rome bekendmaken dat een overeen komst bereikt was tussen de vertegen woordigers van de vakbonden (rechts) en de werkgevers in de metaalindustrie. Coppo fungeerde als bemiddelaar tussen de twee partijen. Attentie: op een met een gemerkt nummer is tevens een van de lagere prijzen gevallen. Het is de bedoeling van Lyons, dat A.H.O. zal gaan fungeren als een doch teronderneming van A. Hooimeijer en Zonen NV in Barendrecht, die eind vorig jaar door het Britse concern werd overgenomen. A.H.O. is een van de grootste specu laasproducenten van Nederland en heeft een grote export. Eerder dit jaar ver kreeg Lyons een meerderheidsbelang in Jb. Bussink’s Koninklijke Deventer Koekfabriekan BV. Vorig jaar nam Lyons een van de gróótste Britse levensmiddelenconcerns Homburg over. „De ministerraad heeft nimmer een sterke politieke wil aan de dag gelegd wanneer het er om ging op sociaal gebied belangrijke besluiten te nemen. Dit blijkt al uit de emsrtige moeilijk heden waarop vele bij de raad inge diende commissievoorstellen zijn ge stuit, bijvoorbeeld die welke verband houden met de medezeggenschap van werknemers (Europese vennootschap), collectieve ontslagen en statistieken over buitenlandse arbeiders”, aldus Petre. 16 miljoen over. De bondsraden hebben de besturen inmiddels machtiging ver leend meer gelden vrij te maken. DRIEBERGEN De stakingen hebben de drie industriebonden van 20 februari tot 31 maart 9.366.240 gulden gekost. Dit bedrag betreft stakingsuitkeringen en door de actiecentra gemaakte kosten. Ook is mee geteld een bedrag van 954.800 gulden aan stakingsuitkeringen vooi de 2170 stakers bij Hoogovens. Lager resultaat. In 1972 heeft Econosto NV in Rotterdam bij een onverander de omzet van 60 miljoen een lager resultaat geboekt. Het exploitatiesaldo daalde tot 5,7 mln, de netto bedrijfs winst van 6,2 mln tot f 5,2 mln en de nettowinst van 3,3 mln tot 3,1 mln. Voorgesteld wordt een onveran derd dividend uit te keren van drie gulden per aandeel van 10 gulden Vice-voorzitter. Big de Nederlandsche Middenstadsbank is de heer J. J. Grouls benoemd tot vice-voorzitter van de hoofddirectie. In deze functie volgt hij mr. B- A. J. M. Van Hellen- berg Hubar op. Dividend verhoogd. Riva NV te Amster dam zal aan de in juni te houden jaarvergadering voorstellen over 1972 een dividend van 24 percent (vorig jaar 22 percent) uit te keren. Meer dividend- De Friesch-Groningsche Hypotheekbank boekte in 1972 een winst van 18,4 miljoen gulden, wat ongeveer 3,2 miljoen meer is dan in 1971. Het dividend over 1972 is vastge steld op ƒ1,92 (Vorig jaar ƒ1,80) per volgestort aandeel van 10 gulden. Goud. In Japan is de import via particu liere kanalen van goud voor industrië le doeleinden begonnen. Voorheen liep de gehele goudimport via de regering, maar deze handel is nu, voor het eerst sinds de Tweede Wereldoorlog, gelibe raliseerd. Pakhoed-lening. Op 13 april zal de in schrijving openstaan op een 7 "/o per cent 15-jarige obligatielening van 50 miljoen ten laste van Pakhoed Hol ding. De koers van uitgifte zal op 11 april voor beurs worden bekendge maakt. DORDRECHT. De Drukkerij en Wetenschappelijke Uitgeverij D. Reidel in Dordrecht gaat twintig van haar on geveer 200 personeelsleden ontslaan. Als reden hiervoor geeft de directie onder meer op, dat door de devaluatie van de dollar de exportmogelijkheden naar de V.S. aanzienlijk zijn bemoeilijkt. Prijzen van 15,zijn gevallen op nummers eindigende op: 50,zijn gevallen op nummers eindigende op: 50,zijn gevallen op nummers eindigende op: 100,zijn gevallen op nummers eindigende op: 10C,zijn gevallen op nummers eindigende op: 200,— zijn gevallen op nummers eindigende op: 400,zijn gevallen op nummers eindigende op: i nummers eindigende op: o Heerlen, Den Bosch, Hilversum, Nijmegen, Rotterdam, Utrecht en Zaandam, brengsten voor de schatkist ongeveer 4 min slaagde de groothandel erin door de gevaren vandïen.” voor een goede broodvoorziening. l

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 21