Van der Hart: sport AZ MISTE TEGEN NEC JUISTE MENTALITEIT Doelpunt Kamps was beslissend Ploegleider Ton Vissers voor zware opgave: Schaakcracks Duitse UEFA’s langs Polen Joep Steur weg bij Volendam PEETERS: „EEN STUNTTEAM” „RENNERS ZIJN VEEL TE WEEK” niet op n.k. Cijfers toto Koers Duindigt „Juiste uitslag” !I1 DONDERDAG 5 APRIL 1973 ■23 Niet geslaagd (Van onze sportredactie) Geen bijl Wankelend Intelligent 1 J WW (Van onze sportredactie) Weer legde NAC het competitiemasker af THEO KLEIN De spelers van NAC waren gisteren door het dolle heen, nadat zij Sparta met 21 hadden uitgeschakeld. Op de foto wordt Frans Bouwmeester (midden) omhelsd door Piet van Dijk. BERT BREVOORD PETER HEERKENS van Nederlandse Van der Hart wilde het ontbreken van stringente mandekking bij Janssens niet als een tactische misser zien. „Het had geen zin”, vertelde hij, „om een manne tje speciaal bij Janssens te zetten. Dit was typisch een wedstrijd waarin het belangrijker was om de verbindingen tussen de linies intact te houden”. NAC leeft dit seizoen duidelijk in twee verschillende voetbalwerelden. In de competitie kampt de ploeg met een ongekende impasse (er wordt geen punt veroverd, bovendien komt de ploeg de laatste tijd niet of nauwelijks tot sco ren), maar in het bekertoernooi is de ploeg niets te dol. Ajax (na strafschop pen) en FC Den Haag (verliezer in de laatsite minuut) ondervonden het al eer der en Sparta weet het sinds gisteravond ook. „Wij hebben een stuntteam’,’ juich te NAC-trainer Ben Peeters enkele mi nuten na de triomftocht van de NAC- equipe naar de kleedkamers. „Eerlijk, ik ben geen man die met zijn borst vooruit wil lopen, maar nu ben ik trots. Op deze stunt had ik gehoopt, we hadden hem nodig.” De stand in groep zes is nu: West- Duitsland 3 12 0 4 2-1, Polen 2 1 0 12 2-2, Nederland 3 0 2 1 2 2-3. heid, maar wel met de nodige hardheid mijnerzijds. Het is onaanvaardbaar dat ze zo gauw hun kop laten hangen. Ik ben echt niet kwaad omdat die grote uitslagen achterwege blijven, maar wel omdat zie zo bitter weinig strijdlust to nen”. Ook Ton Vissers wil er niet met de botte bijl in, „want”, redeneert hij, „ik heb een erg jonge ploeg. Dat is een probleem apart. Ik vind dat je die jon gens niet meteen mag veroordelen, maar ze een kans moet geven om zich in alle rust te kunnen ontwikkelen. We moeten vooral geen paniek gaan schop pen, dat zou voor de renners die net prof zijn> voor altijd funest kunnen werken. Maar een feit is, dat ik het een hele zorg vind, al ben ik zeker niet pessimistisch. Wanneer ik naga, hoe zwak beroemde ploegen al Rokado en Sonolor in de Belgische klassiekers voor de dag komen, dan schaam ik met echt niet”- Sparta’s Leo Steegman: „Teleurgesteld, natuurlijk. Ik ben nooit geneigd een nederlaag in te calculeren,, zeker niet als je in - het Feyenoord-stadion tegen NAC speelt. Maar je ziet dat alles moge lijk is. Als je zondag op de berichten af ging die we kregen na de wedstrijd van NAC tegen FC Den Bosch, hadden we niet eens hoeven spelen, bij wij zie van spreken. En dan gebeurt dit.” Een typerend beeld uit de wedstrijd AZNEC. Kornelis maakt Kist (links) voor de zoveelste maal het schieten onmogelijk. Het Nederlandse B-amateurelftal heeft in Zeitz bij Halle een voetbalwed strijd tegen het Oostduitse jeugdteam (spelers tot 21 jaar) met 1-0 verloren. Er waren 4000 toeschouwers. Het berustende o 'iertoontje in het betoog van de toekomstige bondscoach typeerde de houding van alle Alkmaar- ders direct na de wedstrijd. Men leek tevreden met een eervolle uitschakeling in de halve finale. De als voorstopper begonnen Mol: „Ik ben blij dat we niet weggespeeld werden. Dat had na dat sterke begin van NEC toch ook kunnen gebeuren”. En dus konden de supporters zich op de druipnatte tribunes van Gal genwaard (er waren 17000 toeschouwers) VOLENDAM. Joep Steur, hoofd trainer van Volendam, heeft het bestuur van de club te kennen gegeven zijn contract niet te willen verlengen. Steur, die zelf als actief speler o.a. gevoetbald heeft bij Haarlem en KFC, gaf als reden de matige resultaten van de ploeg op. Halverwege de tweede helft was Kist (die door Kornelis aan banden werd gelegd) dicht bij de gelijkmaker, toen de NEC-doelman pas op het laatste nip pertje zijn inzet kon keren. Daar bleef het echter bij. Zelfs de laatste posing van Van der Hart om, middels de ver vanging van Twisk door De Jager, wat meer power in zijn aanval te krijgen, leverde weinig op. Hoogesteger, Schaaf- stra en Kist wachtten vergeefs in de voorste lijn op de passes, die slechts sporadisch kwamen, omdat op het mid denveld de resoluut ingrijpende Nijme- genaren de hele zaak isoleerden. Van der Hart: „Onze fout na rust was, dat wij veel te veel door het midden speelden, juist daar waar we veel ballen verspeel den. We hadden meer over de vleugels moeten gaan om betere kansen te kun nen scheppen”. NEC-<trainer Wiel Coerver, die zich eng ingenomen toonde met het feit dat NAC in de finale de tegenstander zal zijn, was alleen na rust even bang geweest dat het fout zou lopen. „De jongens kregen angst om de voor sprong nog te zullen verliezen. Daarom trokken ze wat te ver terug en kwam Cas Janssens uiteindelijk helemaal geï soleerd te staan. Op dat moment kon ik goed merken dat jonge spelers als Jan Peters en Thijssen niet meer zo veel kunnen als in het begin van de competi tie, toen iedereen nog fiis was’’, aldus Coerver die goede hoop heeft bij zijn vertrek naar Feyenoord een bekerhouder achter te kunnen laten. Marijke Schaar is in het tennistoer nooi van Sarasota weer een ronde ver der gekomen. Zij versloeg de Hongaarse Elisabeth Szell: 6—4, 60. Real Madrid heeft in de sportzaak van Johan Cruyff in Amsterdam enkele „Nederlandse” voetballen gekocht om mee te oefenen. Op de wereldkampioenschappen ijs hockey hebben de Zweden zich door een zege op West-Duitsland aan kop naast de Russen genesteld. Op de vergadering van de wereld- ijshockeyliga is een voorstel van Canada om profs toe te laten tot de w.k. ver worpen. Wim Budding volgt Jo Poulus op als trainer van de Amsterdamse handbal- club Niloc. De Olympische medaillewinnaars tur nen Karin Jans en Enrika Zuchold (Oost- Duitsland) stoppen met de wedstrijdsport. Uitslag Engelse league: Stoke City Ipswich Town 10. Schaker Hans Ree verloor in Las Palmas van de Rus Petrosjan. Aan dit overigens internationale ver schijnsel (hef al te vlot opgeven van de strijd is een algemene kwaal) zijn de Nederlandse sponsors zich knap aan het ergeren- Directeur H. van der Beuken van Canada Dry: „Ik geloof dat het uitblijven van groot succes bij ons voor een belangrijk deel is toe te schrijven aan een onjuiste mentaliteit, met name onder de Limburgers. Het zal moeten veranderen, want de uitslagen hebben eronder te lijden. Laat ik het voorzichtig uitdrukken: ik had meer prestaties ver wacht." (Van onze sportredactie) HAARLEM. Alleen een succes in de enige nationale prof-klassieker (de Goldrace, die dit weekeinde het interna tionale voorseizoen afsluit), kan de Ne derlandse beroeps wielrennerij nog red den van een beschamende afgang in de start van het nieuwe wielerjaar. Of schoon er links en rechts wel wat excu ses gelden (by Canada Dry-Gazelle met name hef wegvallen van Rini Wagt- mans en de ziekte van Matthieu Pust- jens), etaleerden de Nederlandse prof- coureurs in de tot nu gereden wedstrij den hun armoede met verbluffende openheid. (Van onze sportredactie) UTRECHT AZ bleek uiteindelijk toch geen cup-fighter te zijn. De club van Cor van der Hart, die imponeerde met de uitschakeling van FC Twente liet zich gisteren in Utrecht gewillig naar een gedeelde derde plaats (samen met Sparta) in het bekertoernooi verwijzen. Een doelpunt van Kamps, uit een voorzet van Van Deinze, bleek voor het Nijmeegse NEC voldoende om de finale tegen NAC te halen (10). „Het is een juiste uitslag”, erkende Van der Hart na afloop ruiterlijk, „NEC was fysiek sterker. Vooral achter en op het middenveld werd erg goed op balbezit gespeeld. Wij hebben gedaan wat we konden, en dat was vanavond niet genoeg”. in mineur opmaken voor de terugreis met de 136 bussen (kosten rond die 30 mille) die de gebroeders Molenaar voor de AZ-aanhang hadden moeten charte ren. Van der Hart, die eerder Gerrie van Doesburg vanuit het „trainingskamp” in Naarden om „disciplinaire redenen” naar huis had moeten sturen, paste kort voor de wedstrijd een ingrijpende kunstgreep toe. Hij dirigeerde Suurendonk (in de rust wegens een knieblessure vervangen door Meijer) naar de rechtsbackplaats en posteerde Mol als voorstopper tegen over Cas Janssens, het gevaarlijkste speerpunt van de Nijmeegse formatie. „Het was even wennen”, zou Mol later erkennen. Dat „even” was dan op zijn zachtst uitgedrukt, want van de centrale verdediging klopte in de belangrijke be ginfase, toen NEC AZ direct op de eigen helft terugdrong, niet veel. Laatste mannen Kabel en Mol bleken elkaar slecht aan te voelen, waardoor de levensgevaarlijke Janssens herhaaldelijk vrij kon worden aangespeeld. De Nij meegse topscorer trok de gaten, waar Kronshorst, Jan Peters en Kamps naar hartelust in konden sprinten. Uit een dengelijke situatie ontstond het enige en dus beslissende doelpunt van Kamps. De gemiddelde Nederlandse prof vat z’n taak te licht op, zoals overduidelijk bleek in de lastige Belgische klassieker waar alleen Hennie Kuiper en in wat mindere mate ook Harrie van Leeuwen, Janu van Katwijk en Pé van Stralen, de moed konden opbrengen door te gaan onder miserabele omstandigheden. De rest faalde in het tonen van werkelijke kwaliteit en bovenal de juiste instelling. Dat feit kon de pech waaronder de resultaten óók te lijden hadden, niet verbloemen. Ze slaagden er niet in versterking te bieden aan de top- waar Joop Zoetemelk nog steeeds op eenzame hoogte staat. Zelfs de overgang van een aantal goede amateurs (voor een groot deel verzameld in de Canada Dry-ploeg) en de bunde ling van geroutineerde krachten (Kela- ploeg) bracht geen enkel uitzicht op betere wiel ertij den en de oorzaak ligt al jaren trouwens voor het grijpen: het is mis met de mentaliteit. LEEUWARDEN Titelhouder Coen Zuidema, internationaal meester, zal bij zijn pogingen om van 16 tot en met 28 april opnieuw het Nederlands kampioen schap te veroveren van een viertal pro minente schakers geen hinder ondervin den. Zowel Jan Hein Donner, Kick Lan- geweg, Jan Timman en Hans Ree zal In Leeuwarden verstek laten gaan. Volgens de voorzitter van de KNSB, Wim Ruth, is grootmeester Donner schaakmoe, wil Langeweg zijn studie Russich voltooien, neemt Timman deel aan een archeologische expeditie en geeft Ree de voorkeur aan een toernooi in Las Palmas De deelnemerslijst ziet er nu uit als volgt: Zuidema, Hartoch, Hennerbe, Van Scheltinga (allen internationaal meester), oud-kampioen van Nederland Scholl, Enklaar (beiden kandidaat-meester), de Russische meester Sosonko en de hoofd klassers Van Baarle, Boersma, Marcus, Van der Vliet en Van der Weide. er rekening gehouden worden met het gegeven dat onze ploeg voor een groot deel uit jongeren bestaat, maar toch: ik mis mannen met courage zoals Jan Janssen die had”. Voor Ton Vissers resten er nog drie maanden om zijn ploeg op een zo rede lijk niveau te brengen dat deelname aan de Ronde van Frankrijk tenminste enig uitzicht biedt op behoorlijke prestaties, een karwei dat de vormen van een gigantiche krachttoer aanneemt. Daar voor laat de ploegleider zelf geen enkele twijfel bestaan als hij zegt: „Wanneer ik op dit moment naar de Tour zou moe ten, bedankte ik. Dan ging ik niet”. Ondanks het goede voornemen slaagden de Alkmaarders ook daar meestal niet in. Met Jan Peters, Kronshorst en Thijs sen als middentrio had NEC op het middenveld veel meer inhoud dan de Noordhollanders, die in de persoonlijke duels alles verspeelden. In de 35e mi nuut kreeg Nygaard uit een vrije trap van Mol de beste kans van de eerste speelhelft, maar de perfect keepende Schellekens (trainer Wiel Coerver: „Als hij de hele competitie zo gekeept had, zouden we er heel wat beter afgekomen zijn”) smoorde het gevaar. Gezegd moet worden, dat NAC tegen Sparta op het taktische vlak intelligent tegemoet trad. Nadat de eerste (moeilij ke) periode zonder kleerscheuren was doorgekomen, hervond NAC zich en wist het de Spartaanse aanvallen met de gegroepeerde mankracht in de achterste linies steeds tijdig te ontrafelen. Opmer kelijk in de opstelling van Sparta: Van Staveren was niet als linksbuiten, maar als linkervleugelverdediger opgesteld, terwijl Sadek met Kreuz (niet sterk, een kwartier na rust werd hij vervangen door Kowalik, die daarmee na zeer lan ge afwezigheid zijn rentree maakte) en Heijerman het spitsentrio vormde. Steegman: „Ik had erop gerekend, dat Venneker gebonden zou zijn aan Ad Brouwers, omdat die altijd op links speelt. Daarom wilde ik op de andere vleugel aanvallend meer rendement.” Steegman had ook moeilijk kunnen ver moeden, dat Brouwers nu eens niet als buitenspeler, maar als specifieke spits opereerde. Zijn stekkie op links werd bezet door de Pool Musialek, die voor het eerst een volle wedstrijd mocht opdraven. Hij deed dat verre van over tuigend. Peeters: „Toch heeft hij hard gewerkt en ook wel goed gestoord. Ik moest aanvallend wel wat ondernemen Wat wil je met een ploeg die sinds december bijna geen doelpunt heeft ge maakt? In de verdediging en op het middenveld hoef ik niet te gaan veran deren.” DEN HAAG De premie van sport- toto 33 is ten deel gevallen aan formu lier J 0665950. De houder van dit formu lier ontvangt aan prijs en premie in totaal bruto 82.620,10. De cijfers van sporttoto no. 38 (31 maart1 april) zijn: aantal deelnemers 576.703, inleg 342.367,00, prijzenbedrag ƒ567821,00; le prijs: 10 winnaars, die elk bruto ƒ14.195,50 ontvangen; 2e prijs: 264 winnaars, die elk 537,70 ontvangen; 3e prijs: 3.480 winnaars, die elk ƒ40,70 ontvangen. De premie ten bedrage van 141.955 wordt na het verstrijken van de recla- metermijn op woensdag 2 mei aanstaan de bij loting toegewezen aan een der le prijs-winnaars. DEN HAAG De uitslagen van de woens dag op Duindigt gehouden draverijen en rennen zijn: Intrepidprljs 2000 m: 1. Letino Quick (J. Wagenaar) 2.59,0 1.29,5, 2. Lex Citie, 3. Linos van Amstel; winn 3,50 pl 3,20 2,60 8.80 kopp 7.20 trio 388,00 Ina Bascomprijs 2140 m: 1. Klatr L (T. Oudshoorn) 3.13,1 1.29,4. 2. Kim Six L, 3. Jolly Bird; winn 3,30 pl 1.80 2,00 kop 7,50. Ivan Hanoverprijs 2000 m: 1. Kenau (J. Wagenaar) 2.55,7 1.27,9. 2. Iliona Roodnoot, 3. Karollne N; win 3,90 pl 1,80 1,70 kop 5,60 trio 31,30 Nótre Debutprijs ca 1350 m (ren): 1. Mano River (A. Jones) 1.26,3, 2. Rebel des Monts, 3. Osarieta: win 2,90 pl 2,50 1,40 5,10 kop 4,20. Illustre Hanoverprijs 1600 m: 1. Jupiter P (W. P. v.d. Pijl) 2.13,7 1.23,6, 2. Jungfrau W. 3 jonathan; winn 12,90 pl 4,30 5,60 7,10 kop 13.00 trio 4034,40. Irene Francesprijs 2140 m: 1. Indra Shadow (mej. M. Verhoeve) 3.02,1 1.25,9. 2. Hercules V, Ina van Hovi; win. 4,40 pl 2,50 1,90 kop 5.40. Inspiritprijs 2000 m: 1. Ivan Braun (C. Zeilmaker) 2.50,7 1.25,4, 2. José Buitenzorg, 3. Idool Vredenhof; win 9.20 pl 3,00 2,40 2,50 kop 10,10 trio 593,70. Iskraprijs 2140 m (voor amateurs): 1. Full- b!ood Maire (C. Bergisch) 3.03,5 1.25,7, 2. Intrest Scott P. 3. Ivan Hollandia; win 7,70 pl 1,4(1 1.20 2,50 kop 20,50. Grewallprijsca 2600 m (ren): 1. Quick Nanny (R. Wetemans) 2.59.1, 2. Frances Love. 2. Tongue in cheek; win 7,90 pl 1,60 2,10 4,70 kop 5,70 trio 398.10. Iboyaprijs 2100 m: 1. Karel Duke (G. Bos- schieter) 2.57,0 1.24,3 2. Jacob Areta, 3. Ingrid Roodnoot; win 1.90 pl 1,60 kop 3,70. Totallsatoromzet f 200.735,00. „Kijk bovendien eens naar de succes sen van andere firma’s. Die moeten het over het algemeen hebben van één man. Zonder Zoetemelk bijvoorbeeld is Gitane nergens. Bij ons viel met Wagtmans de kopman weg, dat is de hele zaak. Dat de amateurs die bij mij prof worden, wat tegenvallen, daar draai ik niet omheen. Eigenlijk voldoet voorlopig alleen Koken aan de verwachtingen- De rest tobt met grote aanpassingsmoeilijkheden. En ze zijn te week, dat moet ik eerlijk beken nen”. Directeur Van der Beuken: „Zoals ik ertegenaan kijk- valt het me op dat ze niet hard genoeg zijn. Natuurlijk moet ROTTERDAM Het feit dat NAC afgelopen zondag tegen FC Den Bosch (02) veruit de slechtste wedstrijd van het seizoen speelde, werd door Sparta-trainer Leo Steegman genoemd in het kader van de verras sende 21 overwinning van de Brabanders in de halve finales van het KNVB-bekertoernooi. ;,Het is nooit een gelukkige zaak om tegen een ploeg te moeten spelen, die net een dieptepunt gekend heeft. Zo’n ploeg wil zich koste wat kost revancheren”. 89e minuut: Sadek scoort voor Sparta, maar deed dat vanuit buitenspelpositie. De conclusies waren na het optrekken van de nog overwacht hevige kruitdamp snel getroken: NAC is bekerfinalist en mag, zeker gezien het stuntrijke optre den tot dusver, voorzichtig an Europa cup-voetbal gaan denken. Sparta, da zeker lijkende bekerwinnaar, weet zijn kansen op een van de Europese toer nooien aanzienlijk geslonken. De UFFA cup is nog de enige mogelijkheid. Maar dan moet de nu door FC Twente be dreigde derde plaats wél worden ge handhaafd Het experiment met Brouwers pakte goed uit. Brouwers eiste voortdu rend de aandacht van Ter Horst en Eykenbroek, maar had die één minuut voor rust niet, toen Vreysen (die de als verdediger niet sterke Van Staveren te vlug af was) na een pass van Dierickx Brouwers bediende. Zelden zal de NAC- aanvaller zo’n vrijheid hebben gekend als op dat moment en de gevolgen waren er naar: Doesburg werd met een harde hoge knal kanslooi gepasseerd WROCLAW Het Westduitse UEFA- jeugdelftal heeft woensdag in Wroclaw gewonnen van Polen met 1-0. Het was een wedstrijd in voorrondegroep zes van het jaarlijkse UEFA-toernooi. In deze groep komt ook Nederland uit. Met de minuut meer wankelend heeft NAC die voorsprong na rast met leeu wenmoed verdedigd. Voor het doel van Van Dongen deden zich soms macabere situaties voor, maar tot tien minuten voor het einde lukte het de wel kracht dadig, maar weinig doordacht aanvallen de Spartanen niet te scoren. Dat het toen wél lukte, was bovendien een re gelrecht gevolg van een blunder van Delmotte (met Graaumans overigens een zeer sterk centraal gedeelte van de NAC-defensie vormend), die een pass van Venneker finaal miste. Kowalik buitte de fout uit, waarna NAC storm- rijp leek. Vanaf dat moment stapelden de gebeurtenissen zich razendsnel op en was er in het dunbevolkte Feyenoord- stadion (10.000 toeschouwers) ineens meer dan volop Cup-sfeer. 85e minuut: scheidsrechter Van der Kroft keurt een zeer correct lijkend NAC-doelpunt (kopbal Brouwers) af we gens duwen van Brouwers ten opzichte van doelman Doesburg. Ben Peeters: „Ik heb er niets van gezien.” 8e minuut: Bouwmeester scoort 2-1 voor NAC, nadat een schot van Brou wers via Doesburg voor zijn voeten terecht was gekomen. Ploegleider Ton Vissers, die een halve etappezege in de Ronde van De Levant (Jo Vrancken) en een criteriumoverwin- ning (Wim Prinsen in Galder) terecht een te magere buit vindt: „Het is inder daad een mentaliteitskwestie. Ze zijn te gemakkielijk. Het ontbreekt aan werke lijke inzet”- Bij Kela (samengesteld uit oudere profs als Dolman, Ottenbros. Van dier Vleuten en Serpenti) deed men de zelfde ervaring op en ploegleider Peter van Putten tilt er zwaar aan. Hij heeft voor morgen een bespreking belegd waar het thema „Werkzin” het hoofd punt vormt. „Ik zal”, zegt hij, „eisen dat ze met een grotere inzet rijden. Wanneer ik die garantie niet krijg, dan overweeg ik onze ploeg terug te trekken van de Goldrace”. Bij de vraag wat te doen aan dit euvel, gaan zowel Vissers als Van Put ten ervan uit, dat het geen zin heeft om de problematiek met donderend geweld aan te pakken. Van Putten: -,Ik val mijn renners niet af. Het is een zaak die we samen moeten oplossen, in alle redelijk- ■*ii h. '”s-'

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 23