Hoewel Tweede Kamer wetsontwerp Kalkarproject heeft aanvaard: WORLD PRESS PHOTO GEOPEND Kamer verdeeld over kwestie-Noordzeeplat Meerderheid voor casino’s slinkende Uitbreiding van stakingen in Zuid-Afrika Samenwerking hogescholen in Brabant „ACTIE NATUUR Wonderlijk vulmiddel voor vakman en gezin „Commissie van goede dienstenstopt werk □ooEnta dit if ildlï Cruyff opent jeugdhotel Zaak-„Hansje van Soest” toch met gesloten deuren In Paramaribo wordt aangenomen: Winning van bodemmaterialen Slachtoffer storm BETOOG KAMERLID SCHAKEL VINDT WEERKLANK BIJ DEEL P VDA DONDERDAG 5 APRIL' 1973 2 Motie aanvaard Benauwd f Derde voorstel (Van onze parlementsredactie) Lotto Excessen DEN HAAG De meerderheid in de Tweede Kamer voor de invoering van casino’s is gisteren danig geslonken, nadat ARP en CHU fel ten strijde waren getrokken tegen het voorstel van de heren Geurtsen (VVD) en Van Schaik (KVP) om de Wet op de Kansspelen op dit punt wijzigen. Vooral het betoog van de Antirevolutionaire afgevaardigde Schakel vond weerklank bij een groeiende minderheid in de fractie van de PvdA. Als het voorstel volgende week wordt aangenomen, dan op het nippertje. Elektriciteit nog niet duurder bleken 4 ADVERTENTIE 9 zw. uur zw ZW zw zw zw 7 7 7 7 8 7 7 8 8 8 16 14 9 12 12 9 7 5 5 7 5 17 8 0 10 KAAPSTAD (Reuter) In Zuid-Afri ka neemt het aantal stakers onder de negerbevolking toe. Intussen heeft het blanke minderheidsbewind een wetsont werp gepubliceerd dat bedoeld is om de vertegenwoordiging van zwarte werkne mers uit te breiden. De Afrikanen mo gen echter geen eigen vakbeweging op richten. Volgens de regering heeft het verleden aangetoond dat negervakbon- den worden geïnfiltreerd door „agita tors”. EINDHOVEN. Het Samenwerkings orgaan Katholieke Hogeschool Tllburg- Technische Hogeschool Eindhoven heeft gistermiddag aan de colleges van be stuur van beide instellingen een discus sienota aangeboden, waarin het samen werkingsorgaan voorstellen doet voor de samenwerking tussen de beide hogescho len. Minister Langman heeft met zijn Kal- kar-wetsontwerpen een vrij benauwde overwinning behaald in de Tweede Ka mer. Het was wel duidelijk geworden dat zijn verdediging, vorige week en ook strijdig met de Nederlandse volks aard. Het enige belang vormen de „rin kelende kassa’s”. Berichten in de Surinaamse pers ma ken melding van „nieuwe bemiddelings pogingen” om het conflict tussen rege ring en vakbeweging tot een oplossing te brengen. Voorzitter Harold Rusland van voor excessen en frauduleuze handelin gen en vond dat er geldstromen inwer king worden gezet in de richting van maatschappelijke instellingen en sport organisaties, waarop de overheid met haar subsidiebeleid geen vat meer heeft. „De macht van het geld heeft hier het laatste woord. Het gaat mij te ver dat met welzijn te verbinden,” zo hield hij de indieners voor. de vakcentrale CLO zou zich in deze zin hebben uitgelaten. Wie bij deze nieuwe poging betrokken zijn is niet bekend. De gele strepen dié op de Franse wegen als geleiding dienen, zullen spoe dig wit worden geverfd. Dit wordt ge daan omdat wit beter zichtbaar is en om de bebakening meer in overeenstemming te brengen met die in andere Europese landen. vallen. Aan het verwijt van indiener Geurtsen dat hem als staatssecretaris al is gevraagd hieraan iets te doen, ging hij voorbij. Dat leverde hem uit de banken van de oppositie het verwijt op dat hij de stichting van casino’s op deze manier wil vertragen. De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlisslngen Z.-Limburg Aberdeen Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbrück Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Weer in binnen- en buitenland 1 kg ƒ8,75 nnw w no ono z nw 3 5 4 3 6 5 7 4 8 6 0 0 0.2 0.3 3 0 0 1 o o o o 0.4 o 14 0 o o 1 o o 2 8 1 8 1 3 1 1 1 0.3 2 0 0.1 0 Naar verwachting zullen nog wel en kele maanden verstrijken voordat de heffing van 3 percent op de elektriciteits- tarieven kan ingaan Daarmee moet dan een fonds worden gevoed, waaruit Ne derland in eerste instantie moet bijdra gen aan dit met West-Duitsiand en Bel gië ondernomen project tot de bouw van een kerncentrale met een experimentele reactor. De heffing zal van kracht zijn tot 1980. 6 4 1 8 4 -3 -2 -4 3 13 -3 9 3 3 9 0 -4 7 0 9 8 8 2 2 -3 De Kamer, die gistermiddag eindelijk toekwam aan de (gelijktijdige) openbare behandeling van het regeringsvoorstel en het initiatief-voorstel (omdat ir. Oele uit de Kamer verdwenen is nam het PvdA- kamerlid De Ruiter de verdediging over) werd aan heit begin van het debat ge confronteerd met een derde voorstel. Het SGP-Kamerlid Van Rossum had in een amendement voorgesteld de mi nister van Verkeer en Waterstaat tot de bevoegde instantie te maken voor het afgeven van de winningsvergunningen voor zand en dergelijke- Deze minister is namelijk al verantwoordelijk voor de zandwinning op het land en onder hem werkt de directie Noordzee van rijkswa terstaat, aldus Ir. Van Rossum. se deel van het Noordzeeplat. Het ant woord op die vraag is vooral van belang voor het verlenen van de vergunningen voor de winning van zand, grind, klei en schelpen. Schakel vond dat de overheid de bur ger zoveel mogelijk vrij moet laten in zijn doen en laten, maar toch ook de taak heeft het volk normen voor te houden. Hij verweet de indieners, met name de KVP’er van Schaik, aan deze „spanning tussen gezag en vrijheid” te zijn voorbijgegaan. Pikant detail is dat drs. Den Uyl als minister van Economische Zaken in 1966 aan de wieg van het Kalkar-project heeft gestaan. Allerlei maatregelen zijn getroffen, Nederland kan nauwelijks te rug. DEN HAAG De elektriciteit in ons land zal voorlopig nog niet duur der worden. De extra prijsstijging van stroom is wel een stapje dichterbij gekomen doordat de Tweede Kamer gisteren de wetsontwerpen inzake het snelle kweekreactorproject in het Westduitse Kalkar heeft aange nomen. Maar ook de Eerste Kamer moet haar oordeel over deze zaak nog geven. Bovendien is niet precies te zeggen hoe een nieuw kabinet tegen over dit project staat. Vanaf mei 1970 zijn van beide hoge scholen commissies doende samenwer king op diverse gebieden, zoals wis-, natuur- en scheikunde, te onderzoeken. Het resultaat daarvan is vastgelegd in een discussienota, die 14 pagina’s telt. De komende maanden wordt de nota be sproken in de colleges van bestuur en wordt een rapport opgesteld, dat voorge legd wordt aan de minister van Onder wijs. Men komt tot de conclusie dat de samenwerking ten doel heeft een zo volledig mogelijk spectrum van univer sitaire voorzieningen in Noord-Brabant te bereiken. Daartoe zal de TH Eindhoven worden uitgebreid met de natuurwetenschappe lijke disciplines en zal de KH Tilburg worden omgevormd tot een (rijks)uni- versiteit. Daartoe zal de KHT gedecon- fessionaliseerd dienen te worden- Johan Cruyff heeft enige moeite ge had met het openen van een jongerenho tel in de hoofdstad. Na herhaalde pogin gen slaagde hij erin een voetbal door de glazen voordeur van het AMS-hotel aan de P. C. Hooftstraat te schoppen (foto), waarmee de opening officieel gebeurd was. Het hotel telt 150 bedden en valt qua prijzen in de middenklasse. Minister Langman, die een algehele nota over het energiebeleid in het voor uitzicht stelde, vond dit te vroeg. Boven dien zou aanvaarden op volledig ewtfzi- ging van het wetsontwerp uitdraaien. Vóór dit amendement bleken PvdA, Uit het debat bleek dat ARP en CHU zich niet tegen invoering van eeh lotto zullen verzetten. De beide fracties zijn van plan een amendement van mevrouw Haas-Berger te steunen, dat de op brengst van de lotto volgens de subsi- diesleutel wil verdelen over de daarvoor in aanmerking komende instellingen op het gebied van de sport, maatschappelijk werk, de volksgezondheid en de cultuur. De beide indieners van1 het initiatiefont- werp zullen vandaag op de bezwaren van de Kamer ingaan. KRABBENDIJKE De 30-jarige monteur Stien Koster, die maandagmid dag in zijn woonplaats Krabbendijke ten gevolge van de storm van het dak viel en op een vier meter lager gelegen betonnen vloer terechtkwam, is gisteren in een ziekenhuis te Goes aan zijn verwondingen overleden. De Tweede-Kamerleden Van Thijn (PvdA) en Gruyters (D’66) hebben minis ter Udink gevraagd een verkeersbord te doen ontwerpen, dat de toegang tot een straat verbiedt voor auto’s, die niet toe behoren aan eigenaars of huurders van daar gevestigde percelen. De Haagse rechtbankpresident mr. J. H. C. Slotemaker heeft beslist, dat de Consumenten Contact Organisatie geen onrechtmatige daad heeft begaan door in haar blad „Koopkracht” een reclamefol der van de „Nederlandse Begrafenisver zekering BV” misleidend te noemen. In Lelystad heeft ir. Otte, landdrost van het openbaar lichaam Zuidelijke IJsselmeerpolders, gisteren de eerste permanente telefooncentrale in gebruik gesteld. Tot gisteren moest Lelystad het met mobiele centrales doen. dinsdag, vele twijfelaars (ook in de con fessionele fracties) alsnog over de streep had getrokken. Maar het totaal aantal tegenstemmers was groot: 54, uit de fracties van PvdA, PPR, D'66, PSP en BP. Voor bleken 66 leden, die van de vier regeringspartijen en DS ’70, SGP, GPV en RKPN. Voor de stemming moest de Kamer over moties en amendementen beslissen. In de motie-Klein vroeg de PvdA de regering bij haar partners aan te drin gen op het bouwen van een kleinere reactor. Minister Langman noemde dit niet mogelijk. Behalve PvdA steunden BP en CPN dit initiatief, zodat deze motie werd verworpen. Bijna unaniem ging de Kamer ak koord met de motie van KVP, ARP, CHU, GPV en SGP, waarin de regering wordt gevraagd het onderzoek van ande re energiebronnen dan de kernsplitsing krachtig ter hand te nemen. De Kamer moet daarvan jaarlijks verslag krijgen en de wisselwerking tot het milieu en de mogelijkheden tot energiebesparing moe ten erbij worden betrokken. Minister Langman had verklaard dat dit een zaak van het volgende kabinet was. PPR en PSP bleken tegen. De secretaris-generaal van het blanke vakverbond „Trade Union Council of South Africa” (TUCSA), Arthur Grobbe- laar, noemde het wetsvoorstel „waarde loos”. Het bestuur van de TUCSA pleitte er al in 1969 voor de organisatie ook open te stellen voor zwarte werknemers, maar de leden hebben dit standpunt pas vorig jaar overgenomen. In het gebied van Johannesburg gin gen gisteren verscheidenen honderden negerarbeiders van drie kledingfabrieken in staking voor hogere lonen. Circa 300 van hen gingen weer aan het werk nadat zij met terugwerkende kracht tot 1 juli van het vorig jaar vijf percent loonsverhoging hadden gekregen ter compensatie van de gestegen kosten’van levensonderhoud. DEN HAAG. De Tweede Kamer is verdeeld over de vraag, wie de eerst verantwoordelijke bewindsman moet zijn voor het regelen van het winnen van bodemmaterialen op het Nederland- Met algemene stemmen werd een mo tie aangenomen van DS ’70, KVP, GPV en CHU, waarin de regering werd ver zocht speciale aandacht te besteden aan de belangen van de Nederlanders, d ie niet ver van Kalkar (aan de Rijn, 30 km van Arnhem) wonen. Nederland dient zeggenschap te hebben bij de beslissing over de inbedrijfstelling van dit multi nationale project, aldus deze motie. Hiermee bleek de bewindsman geen moeilijkheden te hebben. Verworpen werd verder een PvdA- amendement, waarin werd gevraagd de heffing uit te breiden tot het totale energieverbruik en ook tot het aardgas voor export. Hierdoor zou dan een alge meen energiefonds ontstaan, te gebrui ken voor maatregelen tot energiebespa ring en onderzoek en ontwikkeling van zowel kernenergie als andere bronnen. Ook de CH-afgevaardigde Scholten begreep niet hoe Van Schaik, die toch bekend staat als een nrosressief man. De regering had al eerder laten weten het voorstel van de commissie te willen aanvaarden. Het „generaal akkoord” hield onder meer in, dat de disciplinaire straffen, opgelegd aan de stakende doua nebeambten, worden verzacht en dat de ambtenaren na hervatting van het werk een renteloos voorschot kunnen krijgen. Aangenomen wordt, dat de commissie zich zal ontbinden. Volgens goed-inge- lichte kringen wil de commissie haar werk neerleggen, mede in verband met de aanvallen van oppositionele kringen op „de kerk”. De „Rode Surinamer”, het orgaan van het Marxistisch-Leninistisch Centrum, schreef dinsdag dat „de kerk de vakbeweging heeft verraden en zich in dienst van de kapitalisten heeft ge steld”. Het blad suggereerde door middel van een karikatuur dat bisschop Zichem, de voorzitter van de commissie van goede diensten^ is omgekocht door premier Sedney. Tijdens een bijeenkomst in het restau rant van het Amsterdams Historisch Museum heeft burgemeester Samkalden gistermiddag de tentoonstelling World Press Photo 1973 geopend. Onder de talrijke aanwezigen ontbrak zoals gemeld de winnaar van de eerste prijs, de 22- jarige Zuidvietnamese fotograaf Huyng Hong Ut. Zijn prijs een bedrag van f 500, de goudenoog-trofee en een di ploma werd nu in ontvangst geno men door de directeur-hoofdredacteur van Associated Press in Nederland, de heer John Gale (zie foto). Om op deze manier de goklust te legaliseren tot een bron van gewin, ging de socialist Fransen, woordvoerder van de minderheid in de PvdA, te ver. „Dan laat ik niet alleen degene die zijn geld wil verspelen de legale vrijheid, maar dan geef ik hem ook de kans dat ten koste van zijn gezin en op kosten van de gemeenschap te doen,” zei hij. Speelban ken horen naar zijn mening niet thuis in eeh welzijnsstaat als de socialisten voor ogen staat. De heer Schakel was de heer Franssen al in een indrukwekkende oratie tegen de stichting van casino’s voorgegaan. Schakel hield de Kamer voor dat het hier gaat om een gevaarlijk spel, funda menteel anders dan biivoorbeeld de lot- De radicaal Jurgens hield de beide protestantse woordvoerders voor, dat ze zich nu wel tegen het gokken verzetten, maar dat zij niets doen tegen speculatie met grond of aandelen op de beurs. Jurgens steunde de opvatting van de PvdA dat de opbrengst van de roulette, door Schakel op 28 miljoen geschat, in de schatkist moet vloeien. De Kamerleden Peünenburg (KVP, mede namens ARP en CHU) en Porthei- ne (VVD) deelden mee, weinig moeite te hebben met het regeringsvoorstel. Zij verlangen evenwel de toezegging, dat bij het verlenen van vergunningen de mi nister van Financiën nauw contact houdt met zijn collega van Economische Zaken. Deze maatregel zal ervoor zorgen dat wellicht per 1 juni de tarieven met 3,5 percent stijgen (BTW inbegre pen). .Als de Eerste Kamer akkoord gaat, moet de heffing worden ingevoerd met ingang van de kalendermaand, volgend op die waarin de wet in het Staatsblad is verschenen. De 90 stroomdistributiebe- drijven en de 40 zogenaamde „zelfop- wekkers” (merendeels industrieën) zijn daaraan gebonden. Zij moeten de hef fing apart op de nota voor de consu menten vermelden. Theoretisch is het geval denkbaar dat een eventueel nieuw kabinet-Den Uyl niet aan het project wil deelnemen. Dan zou het de Kroon moeten vragen de reeds in een deel der Staten Generaal goedgekeurde wetsontwerpen terug te nemen. De kans dat dit gebeurt is klein, want gebruik is meestal dat de eenmaal op gang zijnde wetsontwerpen „doorlo pen”, zeker als zij al door de Tweede Kamer heen zijn geloodst. Vóór dit amendement D’66, PPR en PSP. n z w zzw windst. 27 13 11 8 windst. 22 nw 18 windst. 15 z UTRECHT Het staat vast dat de zaak-„Hansje van Soest” vrijdag door da Utrechtse rechtbank met gesloten deu ren zal worden behandeld. Hoewel open bare behandeling door de rechtbank was aangekondigd, is van de zijde van de rechtbank meegedeeld dat zowel de offi cier van justitie als de advocaat om sluiting van deuren zullen vragen en dat dit verzoek zal worden ingewilligd. Terecht staat een 18-jarige verwar- mingsmonteur uit Utrecht, verdacht van wurging van het 9-jarige jongetje Hans van Soest op 7 september van het vorige jaar. Het ging hier volgens de politie om een zedenmisdrijf. ADVERTENTIE Om een idee te geven: Houtrot herstellen. Kieren afdiohten tussen kozijn en muur of langs de trap. Scheuren en naden blijvend af dichten, ook rondom cv-pijpen. Trapleuning muurvast zetten. Be tonreparatie. Uitgesleten trap of vloer uitvlakken tot ”nul” zonder afbrokkeling. Dat zag u op de TV- reklamel Van dik tot ragdun pla muren. Tegels zetten op hout of spaanplaat of betonemaille of over oude tegels. Spaanplaat naadloos verlijmen. Pleisterlaag repareren op muur of schoorsteen. Opnieuw voegen. Dakpan vastzetten. Stop verf bijwerken. Betonnen ramen beglazen. Dunne plek in goot repa reren. Lek balkon dichten. Latten tegen muur hechten. Nu gemakkelijker èn vlugger èn heter STOPPEN, AFDICHTEN, VOEGEN, UITVLAKKEN, PLEIS TEREN, PLAMUREN EN HER STELLEN met: PORION, de in Zwitserland ontwikkelde één-oom- ponentige, dus een kant-en-klare, kunsthars vulpasta met enorme hechtkracht aan èlk materiaal, droog of vochtig, binnen of buiten, ook aan glasl Blijvend thermoplas tisch en waterdicht. Krimpt niet, zet niet uit, scheurt niet, buig- en Blijtvast. Onschadelijk voor de han den. In de emmer onbeperkt houd baar, dus geen restenverlies. q PORION 1/2 kg 1 kg 2 kg 5 kg ƒ4,95 ƒ8,75 ƒ15,60 ƒ30,50 Vier jaar geleden, reeds, in 1969. stelde de toenmalige regering voor de verant woordelijkheid in handen te leggen van de minister van Financiën, omdat de onder deze bewindsman ressorterende dienst der Domeinen ook bemoeienis heeft met zandwinningen en dergelijke in het Ijsselmeer, de grote rivieren en de zeegaten. In de zomer van 1970 kwam het toenmalige Kamerlid Oele (PvdA) met een initiatief-wetsontwerp. Hij stelde voor de minister van Economische zaken als de eer st-verantwoordelijke bewinds man aan te wijzen. Zijn voorstel beoog de de wijziging van de bestaande mijn wet continentaalplat. In die wet, die het opsporen en win nen van delfstoffen als gas en olie regelet, is de minister van Economische zaken degene, die de vergunningen af geeft. PARAMARIBO. De Surinaamse vakcentrales, die het compromisvoorstel (generaal akkoord) van de tussen de Surinaamse regering en de vakbonden bemiddelende commissie van goede dien sten „In het belang van de vakbeweging en in dat van het..gehele Surinaamse volk” hebben afgewezen, hebben hun besluit gisteren ter kennis van de com missie gebracht. 7 II 6 windst. 20 mist nno windst. 27 15 VRIJDAG 6 APRIL water 5.20 uur en 17.41 Scholten, tot voor kort staatssecretaris van Financiën in het kabinet-Biesheuvel, meende dat de casino’s in ieder geval zullen moeten wachten op een wijziging van de kansspelbelasting, omdat zij op het ogenblik niet onder die belasting UTRECHT. Bij de „Aktie Nafuur”, een grote nationale actie die van september 1973 tot april 1974 in Nederland wordt gehouden, zullen tal van bevolkingsgroe pen intensief worden betrokken. Doel van de actie is het werven van fondsen voor het Insti tuut voor Natuurbe- schermingseducatie, de Landelijke Vereniging tot Behoud van de Waddenzee en de Vere niging tot Behoud van Natuurmonumenten. Daarnaast is het ook de bedoeling, aandacht te vragen voor en in formatie te geven over O zw Luxemburg geh. bew. wzw Madrid - Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zurich Casablanca Istanboel Las Palmas onbewolkt Tunis licht bew. wnw natuur en milieuvraag stukken. Prins Bernhard Is ere voorzitter van het co mité van aanbeveling, waarin vertegenwoordi gers van allerlei maat schappelijke groeperin gen zitting hebben. Het werkcomité staat onder voorzitterschap van de heer VV. A. H. C. Boel- laard, voorzitter van het bestuur van de Konin klijke Nederlandse Jaarbeurs. Tal van activiteiten zijn in voorbereiding. Vast staat al een serie vaa ongeveer 60 prome- nade-concerten in het hele land door de Neder landse symfonie-orkes- ten met plaatselijke of regionale groepen of koren, artiesten uit de cabaretwereld en mo derne popgroepen. Verder hebben 48 re gionale dagbladen met in totaal 1,8 miljoen a- bonnees besloten, een puzzel-actie op touw te zetten voor de „Aktie Natuur." In voorbereiding zijn nog een tekenwedstrijd voor de kleuterscholen, een „werkstuk” voor het voortgezet onder wijs, en acties onder de werknemers en de wer kende jeugd. VOORUITZICHTEN VOOR ZATERDAG: Koud weer met enkele regen-, hagel- of natte sneeuwbuien. Aantal uren zon: 0 tot 7. Minimum tempe ratuur: van ongeveer normaal tot 4 graden onder normaal. Maximum temperatuur: 1 tot 6 graden onder normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 60 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 percent. Normale temperaturen tot 10 april: minimum 3, maximum 13 graden. WEERRAPPORTEN Amsterdam geh. bew. wzw regen wzw regen wzw regen regen regen regen wzw regen zw regen wzw motregen onbewolkt licht bew. nno zzw windst. 15 zw regen onbewolkt regen geh. bew. zzw half bew. zw. bew. onbewolkt regen onbewolkt onbewolkt motregen onbewolkt onbewolkt onbewolkt 71X7 h#»1X7 onbewolkt nnw motregen zw. bew. onbewolkt zw. bew. sneeuw zw. bew. bew. zzw mist uur zich zo kan inzetten voor een zaak die de zwakken in de samenleving eerder belaagt dan beschermt. Hij was bang uur uur to. Het kan door zijn onbegrensde conse quenties gezinnen in ellende onderdom pelen en trekt goksyndicaten aan. Het is Dan antwoorden minister Nelissen van Financiën en Udink van Verkeer en Waterstaat en het Kamerlid De Ruiter. Laag water 1.11 uur en 13.40 VRIJDAG 6 APRIL Zon op 6.04 uur onder 19.22 Maan op 6.59 uur onder

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 2