België wil mensen eerder pensioneren Brandt gaat in mei op bezoek bij Nixon Treinmachinist omgekomen Arbeiders in Spanje bij botsing klagen politie aan Glazenwassers Energietekort trauma Amerika voor in Sikkim voor Indiase troepen bereiden inval dodelijk verongelukt Groot aantal grondwettelijke rechten opgeschort achtergrond - - Jl Wegens doodschieten van staker Lijk van vermiste ouderling gevonden Weer lijk in IJssel 1 ARGENTIJN GEDOOD BIJ GEVECHT MET ONTVOERDERS 3 APRIL DONDERDAG 5 1973 Weggelopen Te individueel Sterke man Steiger stort omlaag Neutraler Genoeg steenkool Opzettelijk Kernenergie Uitlaatpijp 1 .1 k Doodstraf (Van onze correspondent) (Van onze redacteur in Bonn) m i Het ministerie van Binnenlandse ZOALS MET de kwesties die onder andere door het rapport van de „Club van Rome” aan de orde zijn gesteld, en die erop neerkomen dat de aarde in ve 8 I I Intussen hebben de rond 2000 sta kende bouwvakarbeiders in Barcelona van hun werkgevers te horen gekregen dat zij die dinsdag hebben deelgenomen aan de betoging voor hogere lonen en een kortere werkweek, vijf dagen ge schorst zullen worden. Over die dagen zal geen loon worden defensiecommissie besloten heeft negen leden van de koninklijke familie voor de militaire rechter te dagen. Het gaat om vier kinderen van Sihanoek (twee prin sessen en twee prinsen) een oom van het vroegere staatshoofd (ook een prins) en vier neven. niet langer ongelimiteerd voor de we reldbevolking kan zorgen, is ook het brandstoffenprobleem in de Verenig de Staten een omstreden zaak. De oorzaak van het ongeluk, dat om kwart over acht plaatshad, was bij de afdeling voorlichting van de NS nog niet met zekerheid bekend. Beide machinis ten zouden een lastgeving „voorzichtig rijden” hebben gekregen in verband met de mogelijke aanwezigheid van vee op de baan. Volgens een politiemededeling zou een seinlicht niet hebben gebrand. De foto toont de totaal vernielde cabi ne van de personentrein. DE HUIDIGE Amerikaanse auto’s gebruiken maar dertien percent van de energie van hun benzine de rest gaat de uitlaatpijp uit. Overwogen wordt nu benzineprij zen en elektriciteitstarieven belang rijk te verhogen. Een onderzoek zou hebben uitgewezen dat, bijvoorbeeld, met iedere cent dat de elektriciteit duurder wordt, de vraag ernaar met anderhalf percent afneemt. Maar uit eindelijk zijn dit lapmiddelen. Deze import heeft ook politieke problemen geschapen, want Amerika is op ongezonde manier afhankelijk geworden van goede relaties met de grootste buitenlandse olieproducenten, en dat zijn de Arabische landen. HOOGEEVEN Arbeiders hebben in de Hoogeveense Vaart bij Hoogeveen bij een oude sluiskolk het stoffelijk over schot gevonden van de heer L. Cozijnen uit Hoogeveen, die sinds 22 september vorig jaar werd vermist. De arbeiders moesten het vuil uit de kolk verwijderen en daarvoor het wa terpeil laten zaken. Hierbij kwam een auto, waarin het lijk, te voorschijn. r i j r Ir an ins ige >m f BUENOS AIRES (AFP en Reuter) Een kolonel van het Argentijnse leger is gisteren omgekomen na verzet tegen een poging hem in de stad Cordoba te ontvoeren. J. Ie •n In 1- de da ÏU- in zag de fi- iat st :e te k ‘t sa e- m se j» s- te uitbetaald Voorts lieten de werkgevers weten dat iedereen die zich maandag niet bij zijn baas meldt met de bedoe ling het werk te hervatten, ontslagen zal worden. Circa 3000 arbeiders in Barcelona en omgeving legden gisteren het werk voor maximaal anderhalf uur stil uit protest tegen wat zij de moord op een mede arbeider noemen- In Barcelona zijn hon derden vlugschriften verspreid waarin het optreden van de politie veroordeeld wordt. De dinsdag doodgeschoten bouwvakar beider, de 27-jarige Manuel Fernandez Marquez, is gisteren begraven. De begra fenis in een buitenwijk van Barcelona werd bijgewoond door rond 100 collega’s. Het slachtoffer laat een vrouw en een kind na. De afgevaardigden van de Zuidvietna- mese regering zijn gisteren weggelopen van een bijeenkomst van de militaire commissie in Saigon, omdat de vertegen woordigers van de voorlopige revolutio naire regering van Zuid-Vietnam niet „serieus” wilden praten over de na het bestand opgelaaide gevechten rond het kamp Tong Le Chan. Om dezelfde rede nen waren de Zuidvietnamese afgevaar digden dinsdag weggelopen van een ver gadering van de militaire commissie waarin vertegenwoordigers van de rege ring in Saigon en de voorlopige revoluti onaire regering van Zuid-Vietnam zitting hebben. Lon Non, bevelhebber van een leger divisie, wordt beschouwd als een van de machtigste mannen in het tegenwoordige Cambodja. De dag tevoren was het ont slag gemeld van de minister van Econo mische Zaken, Thuy. Het is slechts twee weken geleden dat Lon Nol in heel het land de noodtoe stand uitriep ha een luchtaanval op zijn paleis die werd uitgevoerd door een schoonzoon van het afgezette staatshoofd prins Norodom Sihanoek. De „staat van nationaal gevaar” gaat nog verder en geeft d e regering de bevoegdheid voor een half jaar een groot aantal grond wettelijke vrijheden op te schorten. Het verrassende karakter van Nixons uitnodiging aan de Westduitse regerings leider is daarbij onmiskenbaar. Zonder de vorige week voor eind mei vastgeleg de datum van Breznjevs komst naar Bonn, zou Nixon waarschijnlijk ook niet BONN. Het onverwachts nog voor begin mei aangekondigde bezoek van bondskanselier Willy Brandt aan presi dent Richard Nixon weerlegt met één klap twee in de Westduitse hoofdstad lopende geruchten. Het is niet waar dat Brandt voorlopig niet welkom in Was hington zou zijn. En het klopt evenmin wat Helmut Schmidt, de minister van Financiën en tweede man van Brandts SPD, nog afgelopen week in omloop bracht: dat een reis van de kanselier over de oceaan niet actueel was. Een tweede aanbeveling van de con ferentie die bij kan dragen tot vermindering van de werkloosheid, betreft het bemoeilijken van col lectieve ontslagen. Als een werkge- ven in een bedrijf met ten minste 20 werknemers om technische of economische redenen binnen een maand tijd ten minste zes werkne mers ontslaat, of ten minste tien percent van zijn personeel, zal hem dit extra geld kosten. Boven de normale werkloosheidsuitkering zal de ontslagen werknemer namelijk gedurende maximaal drie maanden een extra toelage krijgen die neer komt op de helft van het verschil tussen loon en werkloosheidsver goeding. Een oliemaatschappij heeft aange- kondigd een paar van zijn installaties aan de oostkust te moeten sluiten wegens een tekort aan aangevoerde geraffineerde olie. Daar tegenover staat dat de Amerikaanse automo- bielclub zijn leden geruststelde met de mededeling dat vakantiegangers zich deze zomer geen zorgen hoeven te maken dat zij in de binnenlanden van Amerika vast komen te zitten omdat er geen benzine meer gekocht zou kunnen worden. PHNOM PENH (Reuter en AFP) De Cambodjaanse nationale ver gadering heeft met een unaniem besluit de „staat van nationaal gevaar” uitgeroepen. De verklaring wordt van kracht als president Lon Nol er zijn handtekening onder heeft geplaatst. De nationale vergadering was bijeen gekomen na waarschuwingen van ministers voor hernieuwde subversieve activiteit. (Van onze redacteur in Washington) WASHINGTON In de Verenigde Staten, de natie die een mo gendheid werd dankzij steenkolen, olie en benzine, dreigt een tekort aan brandstoffen. Hoewel de meningen uiten lopen over de aard en de omvang ervan, wordt er ook door de niet-sceptici niet meer aan getwijfeld dat in de komende jaren een crisissituatie kan ontstaan wanneer geen verandering komt in het beeld ten aanzien van het ver bruik van de energiebronnen. schap in Sikkim die op 27 maart ii gearresteerd en ook andere eisen gesteld, zoals een strikte toepassing van de de mocratische regel dat iedereen een stem kan uitbrengen. De politie zou tussenbei de zijn gekomen en verscheidene beto gers gearresteerd hebben. De staat Sik kim grenst aan Tibet en heeft 200.000 inwoners.India is verantwoordelijk voor de buitenlandse politiek en de defensie van Sikkim. Onheilsprofeten zeggen dat Ameri ka binnenkort ontwricht zal worden omdat het energietekort veel groter is dan men denkt. Kritici vinden dat schromelijk overdreven, en wijzen onder meer op de nauwelijks tot ontwikkeling gebrachte mogelijkhe den van kernenergie. zo vlug uit zijn slof zijn geschoten. Tenslotte heeft hij zelf voor september een Europese trip geboekt met daarin opgenomen Bonn en iets waars steekt er natuurlijk in de Amerikaanse ontstem ming over de kritische tonen uit de Bondsrepubliek. Die mogen dan niet van Brandt zelf komen, toch klinken ze met de dag sterker uit zijn SPD op. Zaken gaf onlangs toe dat de VS tegen 1985, op basis van de huidige consumptie, vermoedelijk voor 65 percent afhankelijk zouden zijn van het buitenland. In de afgelopen wintermaanden hebben talloze gezinnen in het hart van Amerika dagenlang zonder elek triciteit gezeten. Scholen en fabrieken werden tijdelijk gesloten wegens een tekort aan brandstof. In Californië wordt op het ogenblik overwogen au tobenzine te rantsoeneren. Op Kenne dy-Airport, de vlieghaven van New York, is het al voorgekomen dat vliegtuigen tussenlandingen moesten maken op buitenlandse vliegvelden omdat er in New York onvoldoende vliegtuigbenzine was. De kritieke politieke situatie In Phnom Penh werd korte tijd later on derstreept door het ontslag van brigade generaal Lon Non, de jongere broer van de president, die als minister van Pacifi catie was verbonden aan het ministerie van Binnenlandse Zaken. BARCELONA (UPI en Reuter) Veertien arbeiders hebben gisteren in Barcelona een officiële aanklacht inge diend tegen de politie, omdat deze de dag tevoren het vuur heeft geopend op stakende bouwvakarbeiders waarbij een arbeider om het leven kwam. UTRECHT De 30-jarige machinist D. J. Polman uit Rotterdam verloor gisteravond tussen Gouda en Woerden het leven, toen hij met zijn personen trein achterop een met buizen geladen stilstaande goederentrein reed. Zeven reizigers raakten gewond. Beide sporen werden versperd, zodat het reizigersver keer tussen Gouda en Woerden met bussen moest worden onderhouden. kunnen beschikken. De regering wil dat met het voor-pensioen bij wijze van proef 1 mei a.s. wordt begonnen. De proeftijd, die moet aantonen of het vervroegde pensi oen inderdaad leidt tot verminde ring van de jeugdwerkloosheid, loopt tot eind volgend jaar. De vakbeweging heeft echter al duide lijk gemaakt dat zij het vervroegde pensioen als een verworven recht beschouwt. Bovendien zeggen sommige con gresleden dat het brandstoffentekort opzettelijk is veroorzaakt door de be langhebbende bedrijven om de prij zen op te voeren. Verder krijgen de militaire rechtban ken de macht de doodstraf op te leggen zonder mogelijkheid van beroep. Hemketh Sana, minister verbonden aan het bureau van de premier, vertelde de senatoren en afgevaardigden dat de nieuwe maatregel het resultaat was van „de opleving van republikeinse activitei ten die een ernstige bedreiging vormen voor de regeringsinstellingen, de natio nale onafhankelijkheid en de territoriale integriteit”. Maarschalk Lon Nol heeft al vele politieke tegenstanders laten oppak ken sinds de luchtaanval op zijn paleis die aan 40 mensen het leven kostte. Het ontslag van generaal Lon Non wordt in Phnom Penh gezien als een nieuwe fase in de politieke strijd om het vlce-presidentschap van de republiek tussen hem en generaal Sirik Matak, oud-voorzitter van de nationale vergade ring die wordt gesteund door de Ameri kanen. Het vice-prfesidentschap is in feite de machtigste functie in het land wegens de slechte gezondheidstoestand van ge neraal Lon Nol. Lon Non zou hebben laten weten dat zijn ontslag tot doel had „gelegenheid te scheppen voor het rege len van de zaken”. Hij zou geen obstakel hebben willen vormen voor een eventu ele politieke oplossing. Volgens berichten uit Gangtok zouden daar gisteren ruim 4000 mesen betoogd hebben. Zij hadden de vrijlating geëist van de leider van de Nepalese gemeen- Generaal Lon Non was drie jaar gele iden, toen de oorlog uitbrak, een onbete kenend officier maar in korte tijd slaag de hij erin op te klimmen tot een van 'de machtigste mannen in Cambodja. Met name na het uitroepen van de noodtoe stand een week of twee geleden werd hij de sterke man van het regime ge noemd. Zijn snelle opkomst heeft her haaldelijk tot felle kritiek geleid van politici van de oude garde. Niet onbetekenend voor de situatie in Phnom Penh is ook dat de nationale De waakvlammetjes van Ameri kaanse gasfornuizen verbruiken al één derde van wat het fornuis in volledig gebruik consumeert. Men schat zelfs dat in Amerika ongeveer 50 percent van alle energie verloren gaat. De ecologische bewustwording van het Amerikaanse volk is ook van invloed op de energiecrisis. De nieu we maatstaven van milieuvervuilin gen door fabrieken, auto’s en oliebo ringen op hei continentaal plateau hebben problemen geschapen waar door men achterop is geraakt in de produktie. Dat neemt niet weg dat de VS niet langer volledig in hun eigen energiebehoefte kunnen voorzien. Een regeringsstudie stelde enige tijd gele den optimistisch dat de Verenigde Staten tegen 1980 27 percent van al zijn olie zouden moeten importeren. Dat percentage is inmiddels al lang bereikt. bliek een neutralere plaats in de nieuwe Europese ontwikkelingen te geven. Ook als Brandt zich aan partijcon gresbesluiten in dit opzicht niet gebon den zal achten, dan kan hij toch moei lijk helemaal voorbijgaan aan de sterker wordende anti-NAVO-gevoelens. Een woordvoerder van het leger deel de mee dat het Hector Alberto Iribaren, het hoofd van de inlichtingendienst van het in Cordoba gestationeerde derde le gerkorps, is. Kolonel Iribaren werd om zeven uur in de ochtend aangevallen door zes per sonen die hem wilden meenemen. Hij overleed enkele uren later aan de gevol gen van de verwondingen die hij opliep toen hij zich tegen de ontvoering wilde verzetten. De ontvoeders schoten de ko lonel neer. Het incident volgt twee dagen na de ontvoering van vice-admiraal Francisco Aleman, oud-hoofd van de inlichtingen dienst van het Argentijnse leges. (Van onze correspondent) ELLECOM Voor de tweede maal binnen veertien dagen is gisteren in de IJssel onder de gemeente Rheden een lijk gevonden. Het gaat ook ditmaal om een man, van naar schatting ongeveer 40 jaar, van wie de identiteit nog niet kon worden vastgesteld. Sectie op het stoffelijk overschot heeft uitgewezen dat de man door verdrinking om het leven is gekomen. De politie denkt niet aan een misdrijf. Het volgende week in Hannover te houden congres van de SDP zal onge twijfeld hard debatteren over enkele voorstellen die beogen de Bondsrepu- VOLGENS EEN geologisch onder zoek is er geen gebrek aan steenkool in de Amerikaanse bodem: men schat dat het continent nog voor vijfhon derd jaar genoeg aan voorraden heeft. Het knelpunt is echter dat het winnen van deze vaak diepgelegen steenkoollagen steeds duurder wordt, en het winnen van olie steeds minder rendabel. Senator Henry Jackson heeft de energiecrisis dan ook „het meest kritieke probleem” genoemd dat de Verenigde Staten, nationaal of internationaal, te wachten staat. Deze kritieke periode zal zich voor namelijk voordoen in de komende twaalf jaar. Daarna verwacht men dat het gebruik van kernenergie vol doende zal zijn toegepast en ontwik keld, om niet langer in grote mate afhankelijk te zijn van dan ouder wets geworden energiebronnen Regeringsexperts zeggen dat het in deze komende jaren echter een bijna onmenselijke opgave is om de drei gende crisis het hoofd te bieden niet in het minst omdat het beleid ten aanzien van het energieverbruik nooit gecoördineerd is geweest (op het ogenblik zijn er 60 Amerikaanse instanties die zich er op de een of andere manier mee bezighouden. (Van onze correspondent) NIJMEGEN. Twee Arnhemse gla zenwassers zijn gisteren dodelijk veron gelukt toen een hangsteiger waaMtop zij aan het werk waren 20 meter omlaag stortte. Twee van hun collega’s die ook op de steiger stonden zijn met zware verwondingen in een Nijmeegs zieken huis opgenomen. De gevellaidder was aan het dak ge monteerd en behoorde tot de inventaris van het Gewestelijk Arbeidsbureau dat in het gebouw, waar de glazenwassers werkten, gehuisvest is. Het gewicht van de hangsteiger, nor maal verdeeld over vier kabels, zou door één kabel moeten zijn verwerkt. Deze kabel begaf het- De 37-jarige S. Leisner die op de vijfde etage van de flat bezig was, was op slag dood. Zijn collega op de vierde etage, A. Willemse, overleed kort na aankomst in het ziekenhuis. De andere twee glazenwassers zijn buiten levensgevaar. Het wordt niet waarschijnlijk geacht dat de steiger door de storm van afgelo pen maandag in heb ongerede geraakt zou zijn. De veertien willen dat de rechter uitmaakt wie „strafrechtelijk verant woordelijk” is voor de schietpartij. BRUSSEL. De werkgelegenheids conferentie met vertegenwoordigers van de regering, organisaties van werkgevers en werknemers en van de banken en financieringsmaat schappijen heeft een eerste stap gezet naar de verlaging van de pensioengerechtigde leeftijd van 65 tot 60 jaar. België telt rond 100.000 werklozen; vooral onder de jonge arbeiders is de werkloosheid ernstig en om dat te verhelpen, is de werkloosheids- conferentie het erover eens gewor den dat werknemers van 60 jaar en ouder dankzij een soort van voor- pensioen hun plaats moeten kun nen afstaan aan jongere arbeiders. Dit voor-pensioen zal bestaan uit een werkloosheidsvergoeding, ver meerderd met een bijzondere toela ge, zodat de werknemer die met vervroegd pensioen gaat 75 percent van zijn normale loon trekt totdat hij 65 jaar wordt. De wijze van financiering van het vervroegd pensioen moet vóór 15 april geregeld worden. Men neemt aan, dat het voor-pensioenfonds over 210 gulden per jaar moet Waar begint de verwarring? De feiten zijn dat de Verenigde Staten met zes percent van de wereldbevol king jaarlijks 33 percent van de tota le wereldbrandstoffenproduktie ver bruikt. Per Amerikaans gezin komt dit jaarlijks neer op 23 kilo steen kool, 35 liter aan olieprodukten, 30 liter aardgas, een vijf de liter kerne nergie, en drie liter door waterkacht opgewekte energie. Naar schatting zal in 1985 het steenkoolverbruik voor hetzelfde ge zin bijna verdubbeld zijn, de con sumptie van olieprodukten met 12 liter vermeerderd, aardgas met 15 liter en de kernenergie vertienvou digd. Amerika’s probleem is in de toekomst dan ook niet totaal afhan kelijk te worden van buitenlandse importen. Crisis in Cambodja verhevigt NIEUW DELHI (AFP) Indiase troepen staan klaar naar Gangtok, de hoofdstad van de staat Sikkim, op te rukken. Dit heeft een regeringswoord voerder gisteren in Nieuw Delhi bekend gemaakt. Hij zei dat de koning van Sikkim dat onder protectoraat van India staat, de regering in Nieuw Delhi ver zocht had in te grijpen om de orde in Gangtok te herstellen. Maar juist om misverstanden te voor komen over zowel een al te individueel optreden van Brandt jegens Breznjev en over een mogelijke Westduitse „schom- melpolitiek” tussen Oost en West, hecht te Richard Nixon eraan de belangrijkste linkse regeringschef van West-Europa zo snel mogelijk te ontmoeten. President Nixons bezorgdheid gaat met name uit naar het gevaar dat Brandt en Breznjev het met het oog op een welslagen van de veiligheidsconfe- renties van Wenen en Helsinki stilletjes met elkaar op een akkoordje gooien. Wie dit suggereert, stuit in Bonn ter stond op de meest pertinente officiële ontkenningen. Bij de oppositionele rechtse pers, die steeds weer dit soort insinuaties lanceert, behoeven bovendien niet die nobele motieven te worden ver ondersteld, waarmee zij verklaart „uit het hoogste landsbelang te waarschu wen”. Maar door wie en hoe het ook wordt uitgebuit, de anti-Amerikaanse gevoelens zijn in de Bondsrepubliek na Vietnam eerder toe- dan afgenomen. Het Zuidvietnamese ministerie van Buitenlandse Zaken heeft in verband hiermee laten weten dat het bij de vredesconferentie over Vietnam die in Parijs wordt gehouden, protest zal aan tekenen tegen het optreden van de voor lopige revolutionaire regering. Sinds 26 februari wordt er nu al gevochten rond Tong Le Chan dat op 80 kilometer ten noorden van Saigon ligt. De delegatie van de voorlopige revolu tionaire regering heeft van haar kant gisteren een communiqué gepubliceerd waarin de regering in Saigon verweten wordt „druk uit te oefenen” op de afgevaardigden van de voorlopige revo lutionaire regering en „door haar absur de eisen” alle mogelijkheden voor een staking op korte termijn van de strijd in het gebied van Tong Le Chan en de rest van Zuid-Vietnam te blokkeren.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3