SOCIËTEITEN WILLEN ZELFSTANDIGHEID BEJAARDEN BENADRUKKEN Met valse lires aangehouden op Schiphol Diefstal bromfiets verijdeld Tom Dorbeck exposeert in Velsen pronkt met „Spaarnwoude Dure rit Reorganisatie Verkoop! IN DE VISHAL Jacques Koop 't Hart a 5 JAAR CEL VOOR HAARLEMSE DUIKER Anderhalf jaar cel voor autodiefstallen RANDSTADDAGEN OP „DE FLEVOHOF” HAVENBERICHTEN APRIL 1973 DONDERDAG 5 IJMUIDER COURANT (Van een onzer verslaggevers) Nummers met toestemming van de KAMER VAN KOOPHANDEL. De gehele voorjaarskollektie wordt verkocht tegen sterk gereduceerde prijzen. Kostuums 100,- KORTING; Kolberts 50,- KORTING; Pantalons 30. KORTING; Demi's 100,- KORTING; Pullovers, truien, vesten 40% KORTING I (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Op een herfstachtige maandagmiddag zit in gebouw De Abeel in de Abelenstraat een groep van ongeveer vijftig vijfenzestigplus- sers knus bij elkaar. Buiten giert de storm met windkracht acht op weg naar tien, binnen is het warm en men legt er bij het genot van een kop thee of een drankje een kaartje, maakt een biljartje, schaakt of damt een spelletje of men maakt gewoon een praatje met elkaar. Het is de bejaar densociëteit, waar een ieder die de pensioengerechtigde leeftijd gepasseerd is terecht kan om er gezelligheid te vinden, of om die er te brengen. VELSEN-FLEVOHOF. De directie van „De Flevohof” bij Harder wijk heeft zich waarschijnlijk eens goed beraden over de manier, waar mee het bezoek aan dit bekende recreatie-oord in de meestal nogal stille aprilmaand enigszins kon worden gestimuleerd. Men kwam daarbij op de gedachte tot het organiseren van een reeks zogenoemde „Randstaddagen”, waarvoor een aantal steden en dorpen uit de provincies Noord- en Zuid- Holland de beschikking over een stand zou worden gegeven, waar zij de plaatselijke attracties breeduit in mochten etaleren. „Terug die kaart” Et’-. ■KR - hfl De „Rebellenclub” van de Abelenstraat jlaan (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggeefsters) >end srk- 2: >nd >nd ns- i u. er- ie- u. „Wel (Van een onzer verslaggevers) ADVERTENTIE I De «tand van Velsen op ,J3a Flevo hof” f HHBTOMfOllilShJliNWIlillil exclusieve Herenkleding Barteljorisstraat 5 >ouw mui- rk- ijs- .5 u. rum, kun- Intre lein, lati- zing ouw rga- >aar i i i (Van een onzer verslaggevers) Tenslotte voor de weekeind-automobi- listen: de „Randstaddagen” op „De Fle- vohof” duren nog tot en met zaterdag 7 april. d in IJ- rk- en Besommingen: KW 206 18.400: E 62 9.200; E 90 5.600; E 666 10.200. IJmuiden binnengekomen wegens het slechte weer. De E-kotters uit Esbjerg (Denemarken). 0 u. van Per 50 kg: tarbot 400-370; griet 245- 216; kabeljauw I 71-60; kabeljauw 2 73- 60; kabeljauw 3 117-89; kabeljauw 4 106-92; kabeljauw 5 108-100; schol I 82- 75; schol 2 106-75; schol 3 96-81; schol 4 82-81; schar 75-39: wijting I en wijting II 78-74. Li lian, iden, :s- lia de 42, 10, Van tot i de ■s. reo- lur. end 52, n- •e- Vandaar dat de heren Jan Dooijes, voorlichtingsambtenaar; A. Toonen, di recteur van de WV en H. van Heusden van de gemeentelijke plantsoendienst er kort geleden een dagje voor hebben uitgetrokken, om met dit materiaal op „De Flevohof” een stand in te richten, waar de bezoekers uitvoerig over het nieuwe „Spaarnwoude” worden geïnfor meerd. Zij hebben in ieder geval de voldoening dat deze expositie hier met grote belangstelling wordt bekeken en niet alleen door het publiek. Want ook enige ambtenaren van het ministerie van CRM bleken nogal getroffen door dit overzichtelijk materiaal, zodat zij reeds hebben verzocht later eveneens over de ze expositie te mogen beschikken. Een verzoek dat uiteraard werd ingewilligd. Overigens is ook standruimte ingeruimd voor forse foto’s van de gemeente Vel sen. makkelijk kon worden gevuld. Deze do cumentatie vormde in totaal immers de expositie, waarmee de inwoners van Velsen op een aantal plaatsen in deze gemeente destijds over dit nieuwe recre- atie-oord werden ingelicht. „Over het algemeen zijn die sociëtei ten zelfstandig”, vertelt hij, „Dat is ex pres zo gedaan om de zelfwerkzaamheid onder de bejaarden te bevorderen. Ze kunnen op die manier zelf bepaalde initiatieven ontplooien en als ze een goed idee hebben staat de Federatie daar altijd voor open, daar willen we dan graag over praten. Het gaat natuurlijk niet als ze even vijfhonderd gulden ko men vragen omdat ze graag tocht willen maken, dat is andere zaak”. HAARLEM. De Amsterdamse rechtbank heeft een 22-jarige duiker uit Haarlem veroordeeld tot een jaar gevan genisstraf met aftrek van voorarrest. De rechtbank achtte de man schuldig aan het gebruiken van vervalste spaarbank boekjes en betaalcheques. Niet bewezen achtte de rechtbank, dat hij een gestolen kascheque, die hij ter verzilvering in Zaandam had aangeboden, zelf gestolen had. De officier van justitie had ander half jaar geëist. een bus- een heel In de stand van Amsterdam droomt men kennelijk reeds van een voor haven bij IJmuiden. Vandaar de slo gan „Amsterdam ontvangt met open armen”. Wanneer wordt ech ter niet vermeld. BEVERWIJK Een bewoner van de Italiëlaan, die gisteravond in zijn box aan het knutselen was, heeft de diefstal van de bromfiets van zijn buurman ver ijdeld. De man hoorde gerommel in de box naast hem, en ging poolshoogte ne men. Hij zag een jongeman de brom fiets neergooien en op een inderhaast opgepikte damesfiets schielijk verdwij nen. De gealarmeerde politie kon de jonge man, een vijftienjarige inwoner van Heemskerk, naderhand op de Adrichem- laan aanhouden. Het is zomaar een beeld uit een van de vele gelegenheden die er in de ze gemeente zijn geschapen om sociëteits- middagen voor bejaarden te creëren. De voorzitter van de Ontspanningscommis- sie van de Federatie Bejaardenzorg telt op zijn lijst maar liefst vierendertig plaatsen in Velsen, verdeeld over het gehele gebied van de gemeente, waar gedurende vijf dagen per week socië- teitsbijeenkomsten zijn voor bejaarden. HAARLEM. Nadat hij zaterdag door de douane op Schiphol is aange houden met 22.000 000 valse lires (onge veer 100 000) en gouden sieraden ter waarde van f 16.000 is een 33-jarige Israëlische koopman gisteren voorgeleid voor de officier van justitie in Haarlem. De man, die al zes jaar in Amsterdam woont en over een Nederlands en Israë lisch paspoort beschikt, was afkomstig uit Milaan. Hij zou de lires en sieraden daar ontvangen hebben b(j de verkoop van diamanten, die hij in Tel Aviv had gekocht. De lires, waarvan hij volgens zijn zeggen niet wist dat ze vervalst waren, en de sieraden had hij verborgen in de dubbele bodem van zijn koffers. De naam van de koper kon hij zich tijdens de verhoren door de rijkspolitie, die weinig geloof hecht aan zijn verklarin gen, niet meer herinneren. De gegevens van zijn arrestatie zijn via Interpol doorgegeven aan de politie van Italië, waar grote belangstelling voor deze zaak bestaat. Eerder dit jaar is in Kopenhagen gepoogd om valse lires in omloop te brengen. Terug naar de sociëteit zelf, waar de heer Hakker, ook een van de trouwste beoekers, duidelijk maakt, hoe men er bij het zoeken van een kaart maat te werk gaat. Er worden nummers getrok ken, zodat men steeds weer een andere partner heeft. Dat houdt het spel leven dig’. „Ik ben de conciërge”, zegt de heer Hakker en dan blijkt dat zijn taak HAARLEM. Wegens verduistering van een groot aantal, veelal op Schiphol gehuurde, auto’s, diefstallen uit gepar keerde auto’s in Zandvoort, Schiphol en Amsterdam van rijbewijzen en betaal cheques en vervalsing van een kente kenbewijs, heeft de Amsterdamse recht bank een 26-jarige verkoper uit Amster dam veroordeeld tot anderhalf jaar ge vangenisstraf met aftrek van voorarrest. Tegen de verkoper was veertien dagen geleden twee jaar cel geëist. De Federatie Bejaardenzorg in Velsen kent twee sociaal werkers, die eigenlijk het uitvoerend orgaan zijn en de activi teiten graag stimuleren. Het zijn de heren H.M. Visman en S.S. Heins. (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK. De automobilist, die woensdag met een snelheid van 90 kilo meter door de bebouwde kom van Heemskerk reed, zal aan deze rit wel een onaangename herinnering overhou den. Hij werd namelijk door de tadar- apparatuur gefotografeerd en kan over enige tijd wel een (kostbare) accept girokaart van de politierechter verwach ten Deze snelle automobilist was één van de 36 bestuurders van motorvoertuigen, die het woensdag met de maximumsnel heid niet te nauw namen en hiervoor zeker de rekening gepresenteerd zullen krijgen. De keuze hiervoor was betrekkelijk eenvoudig. In de eerste plaats mag wor den verondersteld dat alle Nederlanders nu toch zo langzamerhand wel op de hoogte zullen zijn mef het bestaan van de sluizen met pieren, de vishallen en de Ruïne van Brederode, zodat nu stellig een ander object eens in de algemene belangstelling diende te worden aanbe volen. Daar kwam bij dat het gemeente bestuur van Velsen nog de beschikking had over voldoende materiaal, bestaande uit foto’s, kaarten en tekeningen .waar mee een stand over „Spaarnwoude” ge- IJMUIDEN De komende weken zal in Galerie 't Hart, Koninging Wilhelmi- nakade 74, het werk te zien zijn van Tom Dorbeck. beeldend kunstenaar uit Bergen. Tom werd iri 1942 in Padang (Suma tra) geboren. Hij is autodidact. Behalve beeldend kunstenaar is hij schrijver en bouwkundig ontwerper. Zijn werk, kol- lages, gouaches en olieverf, wordt ge kenmerkt door thema’s als dualisme, evolutie, universaliteit, mens en kosmos- In 1969 exposeerde hij in Galerie Dijk I In Alkmaar en Galerie De Hoeck In Medemblik; in 1971 was zijn werk te zien bij Philips Duphar in Weesp en in 1972 deed hij mee in een groepstentoon stelling bij K.B.C. in Bergen. De expositie in Galeriê 't Hart zal zaterdag 14 april door Tom zelf worden geopend. Tot en met 10 mei zal zijn werk te bezichtigen zijn. Prijzen, per 1 kg in guldens: gr. tong 6,62-6,40; grm. tong 8,51-8,47; kim. tong 9,28; tong I 11,16; tong II 10,21; tarbot 9,96-8,49. „Die jongens doen het wel goed hoor, laat ze maar schuiven”, zegt een van de vaste bejaarde bezoekers, als we in de sociëteitsruimte wat praatjes gaan ma ken. De sfeer is er vrolijk.Het is alleen een mannengemeenschap, de vrouwen hebben hun eigen clubs elders. „We kaarten hier elke middag”, zegt een 76- jarige man en hij wordt door zijn kaart- maat in de rede gevallen:,, Er wordt ook wel eens vals gespeeld”. „Ja door hem” zegt de eerste spreker weer. En terwijl het gesprek verder gaat, ontdekt een ander dat zijn tegenspeler stiekem een slechte kaart tracht weg te moffelen om een troef je te verschalken. „Terug die kaart”, roept hij beslist en oplettend en er wordt algemeen gelachen want de wortels van het kwaad zitten niet diep. Bij het biljart gekomen, breekt de kritiek los: „Zeg, zet je er wel even bij dat dit biljart veel te klein is. Dat is goed voor kinderen, zet dat maar”, zegt één van de biljarters fel. Een ander: „Dit biljart is inderdaa dte klein voor een ordentelijke partij biljart. Drie of vierbandenspel hoef je er niet op te spelen. Maar het is al beter vergeleken bij vroeger. Weet u hoe we hier vroeger speelden? Stond er een biljartje op een paar schragen, nou vraag ik je..” „Ja, die klacht ken ik”, zegt de heer Heins later. Maar wij hebben van de Federatie uit niet voor dat biljart ge zorgd”. En voorzitter Van Schaik vult aan: „Het is een schenking geweest, die we toch wel dankbaar aanvaard heb ben”. Van deze vorm van propaganda voor het vreemdelingenverkeer werd door ve le gemeenten een dankbaar gebruik ge maakt, zoals Haarlem (historische schoonheid), Naarden (vestingstad), Alk maar (kaasstad), Schagen (folklore), Lei den (museumstad) en Zandvoort (circuit en strand). En bijna vanzelfsprekend wenste Velsen hierbij niet achter te blijven, zodat in overleg tussen het ge meentebestuur en de plaatselijke WV werd besloten door middel van deze expositie eens de aandacht te vestigen op het nieuwe recreatiegebied „Spaam woude”. Woensdag aangekomen in IJmuiden: Amazone-LL, Atwerpen; Orunda. Mon rovia, IJmuiden; Catharina, Gent, IJ- muiden; Phoenix, North Fleet, IJmui den; Erato, Sagunta, IJmuiden; Zaan- stroom, Felixtowe; Isla de Mouro, Gyon; Joan C. Londen, IJmuiden; Azuma, Bre merhaven; Christiana Oldendorff; R’dam IJmuiden; Kolymnales, Hamina; Opole, Stettin; Dutch Sailor, Grange mouth; Rolf Behrmann, Londen, IJmui den; Irma Delmas, Le Havre; Karin, Wismar. IJmuiden; Saar, R’dam; Cona Stoga, Londen; Basalt, Gent. Woensdag vertrokken van IJmuiden: Result, R’dam; Merita, Gdansk, IJmui den; Hannes Fesefeld, Birkenhead; Bre- tagna, Bremen; Clio, Kalmar; Rewi, Gotenborg; Olna Firth, Hamburg; Diorit, Flixborough; Katowice, Stettin; Jelcz, Stettin; Ligur, Stanlow, IJmuiden; Tor Anglia, Gotenborg; Tönin, Puerto Ordaz; Nodkyn, Flixborough; Jersey Express, Boston; Vechtstroom, Hull; Boreas. R’dam; Spalla, Bremen; Evgenyi Onuf- riev, Antwerpen. Donderdag aangekomen in IJmuiden: Mangen. Londen; Theron, Antwerpen; Bischogstein, Antwerpen; Diabas, Duin kerken; Emile-B, Noordzee; IJmuiden; Star Davanger, Hamina Velsen. Donderdag vertrokken van IJmuiden: Sibelius, Le Havre, Zaandam; Emetha. Hamburg; Mercur, Stavanger. - (AL. geen nadere aanduiding volgt, is het schip van of naar Amsterdam ge gaan.) IJMUIDEN Woensdag werden in IJmuiden aangevoerd: 1.140 kg tong; 6 kisten tarbot en griet; 265 kisten kabel jauw; 4 kisten wijting; 144 kisten schol; 33 kisten schar. bestaat uit het klaar zetten van de tafeltjes en andere attributen. Daarvoor is hij met enkele anderen meestal al voor de openingstijd aanwezig. Want het zeil moet op tijd van het biljart en ook de man met de sleutel van de kast waar de biljartkeus in staan, moet op tijd aanwezig zijn. Stel je voor. Heeft de sociëteit een aparte naam? „Zeg maar „De Rebellenclub” klinkt het forse stemgeluid van een 76-jarige. De oudstesoosbezoeker is de 82-jarige heer J. Kneppers, die echter nauwelijks tijd heeft om te praten. Onverstoorbaar kaart hij verder en telt de punten. Zevenenzestig, plus twintig roem, dus hij is er. De sociëteit in de Abelstraat is geopend van maandag tot en met donderdag ’s middags van half twee tot ongeveer vijf uur. Mevrouw M. Oudendijk zorgt van uit een royale keuken, die haar trots is „waarom heeft U daar nou geen foto van genomen” voor de consumpties van de soosbezoekers. Aan haar betalen ze ook Wun wekelijkse kwartje, dat be stemd is om allerhande aankopen te doen. „Maar d’r wordt nooit wat van ge kocht”, roept de 75-jarige heer Timmer man onder het biljarten door, als hij de laatste woorden opvangt. „Wel waar, vorige week zijn er zeven kaartspellen gekocht en ook de krijtjes voor het biljarten worden er van betaald”, zegt mevrouw Oudendijk snel terug. Bevalt het meneer Timmerman op de Soos? „Sinds mevrouw Oudendijk er is zeker” zegt hij charmant, maar mevrouw kijkt hem schalks achterdochtig aan. Velsen telt ruim zevenduizend inwo ners boven de vijfenzestig jaar. Dat is ruim tien procent van het aantal inwo ners. „Relatief gezien is het aantal be jaarden dat de sociëteiten bezoekt niet enorm groot” zegt de heer Heins. Maar hij gelooft dat dit vooral ook komt doordat men er te weinig bekend mee is. „Er zijn wellicht mensen genoeg die thuis een hobby hebben, maar we willen er wel de nadruk op leggen dat de mogelijkheid voor sociëteitsbezoek er voor iedereen is”, zegt hij. „De bedoeling van deze bijeenkomsten is de nadruk te leggen op de zelfstandigheid van de bejaarde. Hiermee kun je voorkomen dat iemand alleen maar in een tehuis wordt geplaatst omdat hij anders zo alleen is. Hier vindt men met elkaar gezelligheid en binnen dit sociëteitswerk kan men andere communicatiewegen vinden en in contact komen met ande ren. Als algemene opmerking wil voorzit ter Van Schaik nog wel kwijt; De men sen in de sociëteiten zelf zouden zich zo met elkaar eigenlijk ook eens moeten bezinnen of zij niet eens iets voor de alleenstaanden zouden kunnen doen, voor de werkelijke „bange” mensen, die te schuw zijn om zelf contact te gaan zoeken, misschien dat ze daar eens een opening voor zouden kunnen vinden”. i

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 5