CONCERTGEBOUW: GEEN POP él OP DE FIETS MET GELE VVV-GASTVROUWTJES Bank van lening: na zondagse pak kwam radio JORDAAN: SLAKROPJES MET UI OP GODS AKKER RAI WEEK LANG VOLKSFEESTTENT in Scheepvaartmuseum O I „Piratenwinkeltje” komt 700 8 7 t:. f «FM 1 DONDERDAG 5 APRIL 1973 9 la Zeven eeuwen Amsterdam ONDER REDACTIE VAN ROLF STALLING^/ DE KLANTEN komen uit alle hoeken van het land zelfs van over de grens. Ambassadeurs beleenden er hun ambtsketen, zigeuner- koningen hun familie juwelen en Amsterdammers hun zondagse pak. De hoofdstedelijke trekpleister voor mensen, die op zwart zaad zitten en aan de commerciële geldschieterij geen boodschap hebben, heet in de volksmond nog „Ome Jan” of „De Lommerd”. Bank van Lening mag ook, maar officieel staat het door de Lommerdbrug met het stad huis „verbonden” pandjeshuis aan de Oudezijds Voorburgwal te boek als Stadskredietbank voor roerende zaken. Een uitstervend brokje folklore? Vergeet het maar, want vorig jaar boekte men daar een recordomzet van 11.5 miljoen gulden. DE POPPEN zijn aan het dansen en het zou er wel eens op kunnen uitdraaien, dat het Amsterdamse Concertgebouw het komend seizoen zonder popconcerten moet stellen. Reden: De directie van het gebouw gaat de prijzen met 20 percent ver hogen en dat heeft voor de grote impresario’s de deur dicht gedaan. tWs® LOV VAN REES ROEL VAN DUYN ara fal Concertgebouw omringt? Van Rees ge looft dat niet, hoewel hij toegeeft dat de problemen wel erg groot zijn geworden. Mojo heeft sinds enige tijd een knok ploeg en Van Rees een gedeeltelijk ge- De tijd dat de gewone Amsterdammer ’s maandags zijn zondagse pak kwam belenen o m het 's zaterdags weer te komen ophalen, is definitief voorbij. Ook in de Jordaan, de Pijp en de Leidse- buurt, waar de bijkantoren van de bank zijn gevestigd. zeeman van wel 100.000 gulden hebben het voor 60 IS er nog zoiets als drempelvrees? „Het hele idee van geld lenen lag vroe ger in de taboesfeer. Vandaar ook de Ton Hilgersom gelooft stellig dat hij een handje kan helpen om het scheepvaartmuseum tot het prachtig ste ter wereld te maken want, zo zegt hij, „moois is er genoeg”. weer van >3 Dat zijn nog maar een paar idee tjes van de vele, die op tafel zjjn gekomen. Een hechte organisatie is al hard bezig met de uitwerking van suggesties, die vooral ook vanuit de bevolking moeten komen. Daarin zit- is een prachtig bandje bij voor „De Godvreezende zeeman”, een exem plaar dat Hilgersom eigenlijk niet wil verkopen. Er zijn bij hem meer van die momenten, dat de verzamelaar in conflict komt met de handelaar. Dat taxeren, Is dat geen probleem? Segaar: „Mijn mensen kunnen van alles voro hun neus krijgen en daarom moeten ze over een uitgebreide warenkennis be schikken. Ze zijn gediplomeerd taxateur, maar wij verzorgen zelf de opleiding. Het accent ligt heel zwaar op diamant en men weet daar meer van dan de doorsnee-handelaar. Die vaart gewoon lijk op onze prijs. Bedrog? Soms worden er doubletten aangeboden, maar dat zie je meteen”. ten mannen die bij de Floriade hun sporen al hebben verdiend. Over be langstelling mag men niet klagen. Zo gaat de N-S. in dat jaar het sporen naar de hoofdstad goedkoper maken, komt de PTT met een jubileumpost zegel op de markt en worden er tal van internationale sportwedstrijden, culturele manifestaties en congressen gehouden. houdt? En, een slakrop, die met een ui is gegroeid, smaakt aanzienlijk be ter dan sla naast sla. Uien houden de luis van de spinazie en wie echt iets heel speciaals wil hebben, doet er goed aan een randje kervel en uien om de sla te laten groeien. „Dat is helemaal te gek”. Het blad waar schuwt de tuinders-in-spé wel op te passen voor postduiven, want die zijn in staat „je oogst op te vreten”. i Dat wordt hossen geblazen, maar de RAI zal nog veel meer bieden. Bijvoorbeeld een brokje oud-Amster- dam, kermis, kunst- en koopjesmarkt en het optreden van cabaratiers, hal lef-, opera- en popgroepen. Een speci aal munstelsel zal worden ontworpen, waarmee de Amsterdammers uiterst voordelig bij de tientallen kraampjes hun natje en droogje kunnen halen. DE JORDAAN zit al jaren opge scheept met open gaten, maar in deze 25.000 bewoners tellende volksbuurt is ondanks de kleurrijke straatna men geen plantsoentje te vinden. Onder aanvoering van Kabouter-filo- soof Roel van Duyn is ene groep J or daner s opgestaan om daarin op revolutionaire wijze verandering te brengen. Hun devies: de hand aan de ploeg en laat slakropjes op Gods akker komen. LOOPT de bank niet het risico gesto len spullen in huis te krijgen? „Dat proberen we te voorkomen”, zegt hij „door in de regel eigendomsbewijzen! te vragen. De mensen moeten zich ook legitimeren. We hebben een nauwe sa menwerking met de recherche en die komt hier ook wel eens kijken, maar ze weten dat we heel zorgvuldig met die dingen zijn”. De hand moet aan de ploeg worden geslagen. Ook al om het asfaltkarak- ter van de stad te veranderen. „We zitten al te lang opgesloten in stenen huizen en blikken auto’s met veront reinigde lucht”, aldus De Zaaier die bij deze „grondbevrijdingsactie” nog wel wat tips voor de tuinierlustige men sen in petto heeft ook. Wat zou men bijvoorbeeld denken van de aanbeveling dat de geur van spinazie de aardvlieg van de sla Directeur Segaar (links) in de win kel van de Bank van Lening. Daarnaast het reliëf boven het his torische poortje, waar dagelijks tienduizenden Amsterdammers bin nenstappen. „Ome Jan” is met zijn 359 jaar Am sterdams oudste gemeentelijke instelling en gevelstenen herinneren aan zijn kleu rige historie. Hij werd in 1614 de opvol ger van de (particuliere)tafels van le ning, die van de vroedschap een octrooi moesten hebben. De laatste tafelhouder, Sion Luz, maakte het met zijn, woeker rente van 33 percent al te gortig en toen hij de vermaningen van de vroedschap aan zijn laars lapte, werd hij op een dood spoor gezet. Wat voor mensen komen er nu nog? Directeur J. W. Segaar, sigaren rokend, een echte bankier, zegt: „In principe staan we voor iedereen open, onverschil lig de wooonplaats of nationaliteit, maar 90 pet is Amsterdammer. Trekkende zi geuners weten deze bank nog heel goed te vinden. Meestal komen ze met zware gouden voorwerpen. Het is hun handels kapitaal. Er zitten ook familiejuwelen bij, maar die dingen willen ze niet kwijt”. AMSTERDAM gaat zich in 1975, wanneer de stad zeven eeuwen be staat, „rot” feesten. Het hele jaar door zullen er evenementen worden gehouden met als vermoedelijk hoog tepunt de laatste week van juni, wanneer aansluitend op een Holland Festival „speciaal” de RAI tot feest- tempel wordt verheven. PIRATEN, zeerovers. Wat een ro mantiek. Michiel de Ruyter, Maarten Tromp en Piet Hein. Wat een helden. „Nou d’as ook maar ten dele waar. Dat zat soms ook niet ver van zeero verij af”. Ton Hilgersom wil maar zeggen: zoals dat met het winnen van de zilvervloot is gegaan indertijd Dara is Ajax heilig bij. Hij zit er midden in. „Jan Peet Navigaren” staat nog op de etalage in de Spuistraat, schuin achter het Paleis, maar spoedig zal dat voorbij zijn. Niet alleen de winkel, ook de naam. Bijna dertig jaar heeft Hilger som de zaak gedreven in dienst van de Bussumer boekhandelaar Jan Peet en met de hele handel maar nu onder zijn naam gaat hij in juni over naar ’s Lands Zeemagazijn, do mein van het scheepvaartmuseum. Hij komt daar recht tegenover de admiraliteitskamer te zitten, waar naam ome Jan. Men wilde het niet voor de buren weten en daarom zei men: pas op de kinderen, want ik moet effe naar ome Jan. Sinds de handelsbanken met persoonlijke leningen werken, is dat niet meer zo”. Dat is dan waarschijnlijk de reden dat het aparte deurtje aan de zijkant, voor mensen die niet gezien wilden worden, nauwelijks meer wordt gebruikt. De maximale beleentijd voor een pand is zes maanden. Daar wordt nog een flinke rente (10 ct op het laagste be drag) alsmede 1 pot bewaarloon („je moet het verzekeren want er kan wel eens iets zoek raken”) op berekend ook. Segaar: „We zijn echt niet goedkoop, maar je ziet toch maar dat de mensen toch blijven komen”. Als een pand door de eigenaar niet wordt gelost, wat in een van de tien gevallen gebeurt, wordt de zaak geveild. De artikelen, die op de veiling het vast gestelde bod niet halen, komen in de „winkel” aan de Nes terecht. Ze gaan niet voor een prikje weg. want tenslotte moet de bank aan haar geld komen. Niettemin werd daar in 1971 voor een miljoen gulden verkocht. In die winkel kan iedereen zo binnen stappen, maar de liefhebbers van de veiling moeten nog een maandje geduld hebben. De kijkdag valt op 7 mei en de openbare verkoop op 10 en mei. Daar zitten dan nog niet de sieraden bij, want die worden pas begin, juni aan de man gebracht. „Paul Acket, Mojo en ik hebben ge zegd: doodvallen”, aldus Lou van Rees, die het ook al niet lekker zit dat er 25 pet loonbelasting bij de gage van de artiesten moet komen. Hij gelooft daar om, dat het met de hausse van popcon certen nu wel gebeurd is. „We blazen nu negen-tiende van alles af, want het heeft geen zin voor een paar honderd gulden je faillissement te riskeren.” Minder pop dus, maar ook helemaal niets meer in het Concertgebouw? Van Rees: „Dat is voor ons helemaal niet aantrekkelijk meer. Aan een goed con cert verdienen ze al met al tien mille. Dat kan niet meer-” Zou dat ook verband houden met de toenemende agressiviteit, die de concer ten met „heavy rock” speciaal in het der kaart naar binnen te komen. Dat deed ik vroeger ook, maar tegenwoordig maken ze daar een sport van.” DAT ER ruitjes sneuvelen, in de zaal wordt gerookt en dat er zakkenrollers rondlopen,, vindt Rösner erg vervelend, maar hij ziet niet hoe daar tegen kan worden opgetreden. Dat de situatie door de aanwezigheid van politie en knok ploegen aanzienlijk grimmiger is gewor den, ontkent hij niet. „Geen enkele klas sieke bezoeker zou het in zijn hoofd halen een ruit te vernielen.” Wat vindt hij van de uitlatingen van Lou van Rees? Rösner: „Zegt hij dat? Oh, Van Rees zegt wel meer eens iets- Ik geloof echter niet dat we na 1 september, als de normale huurverhoging ingaat, geen pop-concerten meer krijgen. Daar moet ik nog met Van Rees over praten. Goed, een nachtconcert is duur, maar de werkzaamheden daar omheen zijn ook veel ingrijpender dan bij een normaal concert. Ik moet om drie uur ’s nachts twintig man klaar hebben staan om de boel weer schoon te maken. Dat moet Van Rees niet vergeten. Bovendien, mijn huishuur is dit jaar ook weer omhoog gegaan Daarom is er ook aandacht voor ac tuele vraagstukken, die mede het beeld van de stad bepalen”. Roel van Duyn: „We willen de stad mengen met het platteland”. De ach tergrond is dat de Jordaners allang vinden dat er iets met de open gaten in de buurt moet gebeuren. Er wordt nu gedacht aan school- en volks tuintjes en waarom ook niet? Langs de Egelantiersgracht heeft men al een geschikt terreintje gevonden en het blad „De Zaaier” bazuint in een land- en tuinbouwbericht aan de bewoners rond: „We mogen geen vierkante meter vruchtbare Jordaan- grond ongebruikt laten. Want, in tij den van milieu-crisis moeten de Jor daners zichzelf kunnen voeden”. Interessanter Is eigenlijk de post di versen, waarmee een half warenhuis zou kunnen worden gevuld. Dat zijn de foto toestellen, radio’s, tv’s, platenspelers, bandrecorders, werphengels, duikersuit- rustingen, draaibanken, vleesmachines en dergelijke, die binnen worden ge bracht. Daar is ook nu nog kleding bij. Segaar: „Ja, maar het moet wel zo goed als nieuw zijn, want de liefhebberij in de handel voor tweedehands spullen is gering. Je merkt dat we in een wel vaartsstaat leven. Het zijn vooral statu- sartikelen, luxe. Laatst kreeg ik een verzameling antiek zilver. Gewoon fan tastisch. Het was waard, maar we mille beleend”. VOLGENS Van Rees wordt de ge spannen situatie eerder in de hand ge werkt door de enorme belangstelling er zijn doorgaans meer mensen dan plaatsen dan door de aard van de muziek. „Logisch dat, als je 25 gulden of meer voor de eerste rij hebt betaald, je dan geen paar honderd hoofden voor je wilt hebben.” Over de moeilijkheden bij een concert van „Deep Purple”, anderhalve maand geleden in de oude Rai, meent hij:„Dat heeft die groep zelf uitgelokt. Als je een contract voor 90 minuten hebt en je houdt het na drie kwartier voor gezien, dan vraag je gewoon om troebelen. Dat zou bij een optreden van Toon Hermans ook zijn gebeurd.” Volgens directeur Johan Rösner van het Concertgebouw („ik ben geen pop- maniak”) vallen de moeilijkheden wel mee. „Natuurlijk is het allemaal veel bewerkelijker en vergt het gewoon erg veel van de suppoosten. Ondanks de schuif hekken probeert het publiek zon- „Ome Jan” doet gouden zaken Michiel de Ruyter indertijd, nadat hij het draaien aan het grote wiel had af gezworen, belangrijke stukken placht te tekenen. Dat winkeltje van Hilgersom Is uniek. Over alles wat met scheep vaart te maken heeft is bij hem wel iets te vinden. Over touwsplitsen en - knopen alleen al is er al een meter boeken. Over modelbouw een dikke drie meter. En scheepsmodellen in flessen heeft hij bij de vleet. /Elke zeiler, stuurman en kapitein komt in de winkel en Hilgersom herkent de zeeman beroeps of liefhebber van een kilometer afstand. Zegt hij tenminste. Enhij durft de gok nog aan of het een liefhebber is van de zeilvaart of van een andere scheepvaartsector. Duizen den boeken en honderden prenten zijn er in het winkeltje opgeslagen. Hele kleintjes en kolossaal grote. Er Burgemeester Ivo Samkalden wees met name op een Europees congres, waarbij de 5.000 deelnemers zich hartstochtelijk in de problemen van stadsherstel en monumentenzorg gaan verdiepen. Weer een andere groep gaat praten over minderheden in de samenleving, waaruit blijkt dat het feestjaar door een meer serieuze on derstroom moet worden gevoed. Sam kalden: „Het gaat er ook om de viering in het licht te stellen van de functies die de stad door de eeuwen in de samenleving heeft vervuld. kleurde ordedienst. „Als ze die jongen zien staan”, zegt hij, „werkt dat al preventief. Wij hebben nog geen massale knokpartijen in de zaal gehad en ik hoop ook niet dat dit gebeurt.” ANDERS DAN in Den Haag, waar de op één na laatste bank van lening door de al te kritische blikken van de be stuurders het toch wel wat moeilijker krijgt, is het in Amsterdam een flore rende zaak. Er wordt winst gemaakt, waarmee de reserve wordt gespekt opdat de armlastige hoofdstad dit instituut straks niet zo gemakkelijk om een centenkwestie kan inpakken. Er is in die loop der jaren natuurlijk wel het een en ander veranderd. Waren er in 1912 nog dertien miljoen belenin gen met een gemiddelde pandwaarde van nog geen vijf gulden, vorig jaar was die prijs bij 60.000 transacties al opgelo pen tot 200 gulden. Daar zitten dan wel diamanten bij van dertig mille alsmede veel goud en zilver. Segaar: „Dat is ongeveer 90 pet van onze omzet”. FIETSEN is „in”, ook bij de toerist. Daar is men bij de VW achter gekomen en daarom zal de succesvolle fietstour door de hoofdstad dit jaar worden geprolongeerd. Binnenkort zullen de Amsterdammers dan ook de in het geel gestoken WV-gast- vrouwtjes, voorzien van een fluitje en stopbord, weer zien fietsen aan het hoofd van een stoet, met de brughellingen worstelende toeristen. Je moet er tenminste twaalf jaar voor zijn en kunnen fietsen. Gestart wordt er aan het Rokin, waar de deelnemers een tas krijgen met een kaart van de hoofdstad, tabak, een handdoekje, flesje jenever en klontjes suiker voor de energie- De eerste „trap” gaat naar het proef lokaal van Wijnand Fockink in de Pijlsteeg waarna men het museum „Ons lieve Heer op Solder” aan de Oudezijds Voorburgwal kan bewon deren. Daarna gaat het via de Oudeman- huispoort naar de „Bloemensingel”, langs de boetiekjes aan de Leidse- gracht naar Continental Bodega, waar de lunch wacht. Het Tabacolo- gisch museum aan de Amstel is het volgende afstapje, waarna de deelne mers met een Goudse pijp als herinnering de Jordaan induiken. Daar wordt het Claes Claeszhofje bekeken en een groene haring gege ten. Omstreeks half vier is de finish in zicht bij de Bols Taveerne, waar de moegetrapte toeristen een originele fietserscoctail, een diploma en een onderweg geschoten foto krijgen. En dat allemaal voor zeven rijksdaalders.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 9