Boteroverschot definitief naar Sovjet-Unie Andriessen adviseert benoeming van twee confessionele formateurs Houders van strandtenten r krijgen hulp Buurt bezet kruispunt Palestijnse leider in Parijs vermoord Washington gaat door met isolering Cuba SPD krijgt Helikopter met zakenlieden Indiase troepen bezetten Sikkim neergeschoten spannend congres 3 dagen Twente achtergrond BOMAANSLAGEN IN FRANKRIJK >5 Gedode hoogleraar lid van Volksfront Dwangarbeid voor Rhodesische journalist Kleinste openbare basisschool bedreigd ZATERDAG 7 APRIL 3 1973 I „Ruimte laten” Andere oplossingen Uitsluitend voordelig uit met NS In Columbia Rechten I and >ek - 1 KVP wil geen breuk met progressieven (Van onze Haagse redactie) krin- ADVERTENTIE consulteert koningin m) houdt ingen e lid- tistil. s Na nning Andriessen wil aan de te benoemen formateurs overlaten welke rol de frac tieleiders bij de formatie moeten spelen. Als zfij worden ingeschakeld wil hij wel dat ze allemaal gelijk behandeld wor den. De KVP-lelder wil kennelijk niet nogmaals een wig in het christen-demo- cratisch front laten drijven. Ongeveer drieduizend werkende jon geren in België die cursussen volgen voor verdere scholing, krijgen „kirediet- uren”. Dat wil zeggen dat ze voor stu- die-uren voortaan onder bepaalde voor waarden loon krijgen doorbetaald. van elk station. Minister Stuyt van Volksgezondheid en Milieuhygiëne staat in principe niet afwijzend tegenover het plan van Akzo Delfzijl chemisch afval op te slaan in een steenzoutformatie bij Veendam. SALISBURY (AFP, RTR, ANP). De 28-jarige Rhodesische freelance journa list Peter Niewesand is gisteren in Salis bury veroordeeld tot twee jaar dwang arbeid, waarvan een jaar voorwaarde lijk. Er zal beroep worden aangetekend. De journalist, die onder meer AFP, Reu ter, UPI, de BBC, Britse kranten en een Zuidafrikaans blad van nieuws voorzag, werd beschuldigd van overtreding van de wet op de staatsgeheimen. te >mt en de en tu- at- Andriessien liet de mogelijkheid open dat beide formateurs, als een links kabi net niet te vormen zou zijn, ook andere oplossingen uitproberen- Hij suggereerde als zo’n andere oplossing een confessio neel minderheidskabinet of een combi natie met WD en DS ’70. Den Uyl, die de koningin gistermorgen adviseerde, Burger zijn werk te laten afmaken onder een ruimere opdracht, liet in een verklaring weten dat naar zijn zienswijze de keus gaat tussen een progressief kabinet als Burger heeft trachten te formeren of een rechts kabi net van confessionele partijen met WD en DS ’70. taris- Kurt ingen van span- het n be- eedse aister dick van ollar be- Ame- wa- ven- oijna met men, ment urde :rder an- steld Deze :raat verd iemt i in zou zijn s en toe jens los itank, i. De nog or de offen snel lei- Ro- tre- an- de ikwa- men” oeten t ka- s. >Io- ge- irie its- NICE (Reuter). Gisteren is een lege collegezaal van de rechtskundige facul teit van de universiteit in Nice door een bomontploffing verwoest. Volgens de po litie is er geen duidelijke aanwijzing, wie verantwoordelijk is voor de aanslag. In ieder geval is de bomaanslag gevolgd op een langdurige periode van agitatie op de universiteit, een van de weinige in Frankrijk waar uiterst rechtse studenten bijna even talrijk zijn als militante link se. om- be- :on- in ring ide- een het oen ctie ket :en De toe ir- et- ?et V- iel en iet rd li en en ze ga ■n. rd BONN (DPA). De Sociaal-Democratische Partij van bondskan selier Willy Brandt staat vijf maanden na haar grote verkiezings overwinning voor het moeilijke probleem hoe zij haar beeld van „volkspartij” kan behouden zonder dat zij door „nieuw links” al te zeer naar links wordt gedrukt. Komende week zullen van dinsdag tot zaterdag in de hoofdstad van de deelstaat Neder-Saksen, Han nover, ruim 400 stemgerechtigde vertegenwoordigers van de circa 970.000 partijleden de verdere koers van de partij vastleggen en de samenstelling van het bestuur bepalen. In Parijs zijn twee benzinebommen geworpen naar bureaus van het Com munistische Verbond, een uiterst linkse groepering, die een vooraanstaande rol heeft gespeeld bij protesten van studen ten en scholieren tegen de zogenaamde wet-Debré, op grond waarvan men eerst zijn dienstplicht moet vervullen voordat men aan een universiteit gaat studeren. De politie heeft gisteren ook een vleu gel van de Parijse rechtsfaculteit ont ruimd na botsingen tussen uiterst linkse en uiterst rechtse studenten waarbij verscheidene gewonden vielen. Veertig studenten werden aangehouden. krijgen, maar die uit de Gemeen schap niet, een dubbel antwoord. Allereerst wijst men erop dat het beschikbaarstellen van de boter te gen sterk gereduceerde prijs op grote bezwaren zou stuiten in lan den als Frankrijk en België, waar men niet veel moeite heeft de bo- terproduktie tegen normale prijs te verkopen. Het tweede antwoord is dat botercon- BOGOTA (UPI). Gewapende man nen hebben gisteren een charterhelicop ter aan boord waarvan zich zeven perso nen. onder wie vijf directieleden van Tennessee Oil of Colombia, neergescho ten- Dit heeft de Amerikaanse oliemaat schappij bekendgemaakt. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. KVP-leider Andriessen wil alsnog een poging onder nemen met de PvdA tot de vorming van een nieuwe regering te komen. Hij heeft de koningin gistermiddag geadviseerd een of twee confessionele formateurs te benoemen die zouden moeten proberen op basis van een door hen te maken regeringsprogramma een extra parlementair kabinet te vormen, waarvan, wat hem betreft, Den Uyl premier mag worden. LEEUWARDEN- Nederlands klein ste openbare basisschool in het Friese dorpje Nes bij Dokkum gaat een moei lijke tijd tegemoet. Per augustus van dit jaar daalt het leerlingenaantal van ne gen naar zes, doordat drie leerlingen de school gaan verlaten. Daarmee komt de school met twee leerlingen beneden het wettelijk toegestane minimum. De politie in Parijs deelde mee dat volgens een ooggetuige twee mannen naar prof. Kabaisi waren gestapt en daarop een tiental schoten op hem had den afgevuurd met pistolen met geluid dempers. De schoten klonken als het ontkurken van champagne-flessen, maar zachter. De mooord werd in de nachte lijke uren gepleegd voor het hotel waar Kabaisi logeerde- dicht bij de beroemde kerk de Madeleine. De daders maakten zich uit de voeten. Andriessen weigerde gisteren na zijn bezoek aan paleis Soestdijk te zeggen wie hij de koningin als formateurs heeft voorgesteld. In zijn omgeving vielen echter de namen van mr. Van Agt, thans minister van Justitie in het kabi net Biesheuvel en NKV-voorzitter Mer tens. Zitj zouden samen Den Uyl tot een soepeler opstelling op programmatisch gebied moeten zien te bewegen. De KVP-leider liet op een persconfe rentie blijken nog de hoop te koesteren dat „standpunten die vastzitten mis schien toch nog tot elkaar te brengen lijn Hij voegde daaraan toe: „Van onze kant willen wij daarvoor de ruimte laten.” beschik- van de Ongeveer 150 buurtbewoners hebben gistermiddag tijdens het spitsuur de kruising Rijnstraat-Uiterwaardenstraat in Amsterdam-Zuid bezet gehouden. Dit gebeurde in het kader van een actie voor met stoplichten beveiligde zebrapa den in de Rijnstraat, waar volgens de omwonenden „het verkeer veel te hard rijdt". De hoofdonderwijzer, de heer Van Kammen, heeft echter uitgerekend, dat het tekort niet van lange duur zal zijn, want in 1974 verwacht hij weer nieuwe leerlingen. Hij heeft een brief gestuurd aan alle fracties in de Tweede Kamer om te voorkomen, dat de school wordt opgeheven. In het Communiqué wordt gezegd dat de Franse autoriteiten de activiteit van de Israëlische inlichtingendienst en zijn gangen op Franse bodem blijven nege ren, waardoor zij in grote mate verant woordelijk zjjn voor bedreven misdaden. Daardoor gaan wij deze autoriteiten be schouwen als deelgenoten van de likwi- datie-operatie, waarvoor ons Palesijnse volk zich ziet gesteld en die wordt uitgevoerd door het imperialisme, zionis me en Arabische reactionairen. Naar het Indiase persbureau PTI meldt trekken ongeveer 15000 aanhan gers van d e oppositie o p naar de hoofd plaats Gangtok. Gisteravond waren zij de stad tot op korte afstand genaderd. Intussen zijn besprekingen tussen verte genwoordigers van d e heerser van Sik kim, de „sjogyal”, en het oppositiecomité voor gemeenschappelijke actie vastgelo pen. Dit comité deed in een telegram een dringend beroep op premier Indira Gandhi van India tussenbeide te komen „voordat wij allen worden afgeslacht”. NEW DELHI (Reuter). Indiase troepen bezetten steeds meer punten in het protectoraat Sikkim waar volgens in New Delhi ontvangen berichten de plaatselijke regering veel van haar in vloed verloren heeft. In de afgelopen weken hebben woordvoerders van „nieuw links” la ten weten dat mannen van het geves tigde partij-apparaat plaats moeten maken voor nieuwe, linkse krachten en dat de „volkspartij” die 14 jaar geleden in het zogenoemde „program van Godesberg” werd gevormd, weer tot een instrument van de klassen strijd in de welvaartstaat moet wor den gemaakt. De verandering in de betrekkingen met Peking en Moskou kon volgens Rogers plaatshebben omdat die hoofdste- den er zelf ook op gebrand waren. „Maar tot vandaag bespeuren wij geen fundamentele wijziging in de houding van Havanna,” zei hij. „spectaculaire ontwikkeling van onze betrekkingen met China en de Sovjet- Unie”. Voorzover bekend is een bemannings lid gedood en zijn een aantal inzittenden ernstig gewond. Onder hen is de presi dent van Tennessee Colombia, Luis G. Morales. Woordvoerder Alejandro Del Rio zei dat de beschieting van het toestel ’s morgens vroeg tussen half zeven en zeven uur plaatshad. Volgens hem circu leerden er onbevestigde berichten dat de onbekende schutters in het bezit waren van automatische wapens. De overheid van Columbia heeft een vliegtuig naar de plaats van het incident gestuurd om de gewonden naar Bogota over te brengen- Het incident gebeurde in het zuidelij ke gebied van Caqueta, toen de helicop ter vloog tussen Neiva en San Vicente Del Caguan. De streek wordt „El Pato” genoemd. Een guerrillabeweging die sindsdien uiteen is gevallen, stichtte er enkele jaren geleden een „onafhanke lijke republiek”. gen. Men meent echter ook dat in het bijzonder in het geval van de leider van de „Jonge Socialisten” (Ju- sos), Wolfgang Roth door integratie een al te sterke wending naar links kan worden voorkomen. Behalve aan zakelijke kwesties be treffende het partijprogram zal in Hannover ook veel aandacht worden besteed aan persoonlijke zaken. De „tuchtmeester” en voornaamste stra teeg van de SPD, Herbert Wehner, heeft al enige weken geleden aange- kondigd dat hij zich om „persoonlijke redenen” niet meer kandidaat stelt voor de functie van plaatsvervangend partijvoorzitter. Het bestuur heeft als zijn opvolger de minister-president van de deelstaat Noordrijn-Westfalen, Heinz Kühn, voorgedragen. Men acht het zeker dat hij zal warden gekozen, al zullen er veel tegenstemmen zijn van de linkervleugel die Kühn een conservatieve politicus vindt. De her verkiezing van Brandt die dit jaar 60 Drie dagen bijkomen in een streek die alles te bieden heeft Volledig verzorgd, dus incl. logies, maaltijden en reis: f56 Vertrek dagelijks t/m 10 mei 1973. Alle informatie in de brochure „Toeren met NS” op de stations. WASHINGTON (AFP). De Verenig de Staten houden vast aan hun politiek van isolering van Cuba. Dit verklaarde de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, William Rogers, gisteren in een rede op de algemene vergadering van de Organisatie van Amerikaanse Staten in Washington. Een aantal Zuida- merikaanse leden van de organisatie pleit voor beëindiging van de sancties die tegen het bewind van premier Fidel Castro werden afgekondigd. Onder de circa duizend voorstel len die op de partijdagen de SPD moeten worden behandeld, rijn plan nen voor algemene nationalisering van de produktiemiddelen en de vor ming van een raden-republiek. Waarnemers achten het zeker dat vertegenwoordigers van „nieuw links”, die ongeveer een derde van de afgevaardigden zullen vormen, vaste voet in het partijbestuur zullen krij- BEIROET (AFD en UPI). De Iraakse hoogleraar, dr. Bassel Raouf Ka baisi, die gisterochtend vroeg in Parijs werd vermoord was een leider van het Marxistische volksfront voor de Be vrij- ding van Palestina (van Georges Habasj)- Dit heeft het front in een communiqué in Beiroet bekendgemaakt. Hij werd doodgeschoten tijdens het uitvoeren van een missie in Parijs. DEN HAAG. Het Nationaal Rampenfonds zal de door de storm van afgelopen maandag zwaar getrof fen strandtenthouders financieel tege moetkomen. De eigenaars van strandpaviljoens in Scheveningen, Zand voort, Katwijk en Callandsoog hadden om een bijdrage uit de pot van het rampenfonds gevraagd. Verwacht wordt dat de Stichting Het Nationaal Rampenfonds zo’n 10 per cent van de totale schade zal gaan uit keren. De schade moet nog officieel getaxeerd worden. In Scheveningen werd al over drie miljoen gesproken. Zandvoort schatte de schade op een half miljoen. Alleen de strandtenthouders komen voor vergoeding in aanmerking. Het zwaar getroffen Westland krijgt niets. Normaliter komt bedrijfsschade over eenkomstig de statuten van het ram penfonds helemaal niet in aanmer king voor vergoeding. In een communiqué zegt het fonds: „Gelet echter op de omstandigheden dat, zoals is gebleken, na de storm van november vorig jaar, de strand tenten moeilijk verzekerbaar waren, heeft het rampenfonds besloten tot enige bijdrage in de gevolgen voor de persoonlijke situatie van deze getrof fenen.” Kabaisi doceerde rechten aan de Ame rikaanse universiteit van Beiroet. Uit een onderzoek is gebleken dat hij de laatste tijd veel gereisd heeft, met name in Canada en Europa. In Frankrijk is toenemende bezorgd heid ontstaan na de gewelddaden die voorkomen uit het ArabischIsraëlische geschil. Vorige maand werden twee ara bieren gearresteerd die in hun auto springstoffen vervoerden. Twee mensen die leden van de Zwarte Septemberbe- weging zouden zijn, werden het land uitgezet. De Zwarte September, die zich verantwoordelijk stelde voor de moord partijen in München en Chartoem, is volgens Israëlische functionarissen en een in Jordanië gevangen genomen Pa lestijnse leider een deel van de belang rijkste verzetsgroep El Fatah. Het volksfront voor de Bevrijding van Palestina is de organisatie die het eerst de Palestijnse zaak onder de aandacht in de wereld bracht door spectaculaire ope raties, waaronder vliegtuigkapingen en aanvallen op gebouwen en vliegtuigen in Europa. Het is niet voor het eerst dat er wordt gesuggereerd twee formateurs met hef maken van een regeringsprogramma te belasten. Maar meestal kwamen die voort uit verschillende partijen; met de bedoeling die partijen tot elkaar te brengen, zoals bijvoorbeeld Drees (PvdA) en Van Schaik (KVP) in 1951. Andries sen hield op zijn persconferentie nog de mogelijkheid open dat een van de beide formateurs voort komt uit ARP of CHU. (Van onze redacteur in Brussel) BRUSSEL. De verkoop van 200.000 ton boter tegen weggeefprijzen aan de Sovjet-Unie is door de Europese Commissie goedgekeurd. De prijs zal 1120 per ton bedragen. Aange zien deze overschot-boter voor ƒ6700 per ton uit de markt is genomen, kost de transactie het gemeenschappelijke landbouwfonds 1,1 miljard gulden. Daarmee is dan sumptie, blijkens de ervaring, door zeer voordelige prjjzen maar nau welijks wordt gestimuleerd. Een gezin dat eenmaal op margarine over is gestapt, keert niet naar boter terug. Zelfs als een deel van de boterberg binnen de Euromarkt in de consumptie zou kunnen wor den gebracht, zullen de koelhuizen onmiddellijk weer met andere bo ter worden gevuld. schap meer boter tegen zeer on voordelige prijzen moeten afzetten. Wat er dan door het landbouw fonds moest worden bijgepast, was ongever hetzelfde bedrag per ton als met de Russische transactie het geval is. Ditmaal gaat het echter om een record-hoeveelheid. Deskundigen geven op de vraag waarom de Russische huisvrouw wel boter tegen een spotprijs kan Vandaag consulteert de VVD-fractieleider Wiegel. Na hem ver schijnen de Anti-revolutionair Aantjes, dr. Bas de Gaay Fortman (PPR), drs. Tilanus (CHU) en de communist Bakker ten paleize. Maandag worden de leiders van de kleinere fracties ontvangen. Het proces werd achter gesloten deu ren gevoerd. De pers wachtte buiten twee uur lang voordat een bode kwam meedelen hoe het vonnis luidde. Niewesand werd op 20 februari gear resteerd. Het proces begon op 19 maart Hij verklaarde voor de rechtbank dat hij onschuldig was aan het ten laste gelegde. Deze verklaring is het enige deel van het proces dat openbaar ge maakt is. Aangenomen wordt dat de aanklacht betrekking had op publikatie van inlich tingen die met de defensie verband hiel den. De openbare aanklager verklaarde begin maart dat sommige van de zaken die in de aanklacht werden genoemd te boek staan als „strikt geheim”. Rogers maakte bekend dat hij dit jaar naar Latijns-Amerika gaat, maar hij noemde geen data en geen namen van landen die hij zou willen bezoeken. Minister Rogers gaf wel toe dat het Amerikaanse beleid jegens Cuba een „abnormaliteit” was, in het licht van de -,De PvdA ziet uitsluitend een moge lijkheid tot medewerking aan een pro gressief kabinet. Ze is voor medewerking aan andere constructies niet baar”, aldus de fractieleider PvdA. de helft van de boterberg wegge werkt. De transactie was de Gemeenschap voorgesteld door een Frans bureau van zuivelhandelaren, dat door communisten geleid wordt. Wan neer de boter in de Sovjet-Unie aankomt hoeft de prijs daar maar iets boven de gulden per kilo te liggen. In het verleden heeft de Gemeen- wordt, als partijchef wordit niet aan gevochten. Op binnenlands gebied zal ook worden gesproken over de verhou ding tot de kleine FDP, de liberale partij die met de SPD in Bonn de regering vormt. Waarnemers ver wachten. geen wijzigingen in dit op zicht. Wat dit betreft geldt nog steeds een uitspraak van Wehner: „De partij mag de macht in de staat die zij eindelijk heeft veroverd, niet uit han den geven.’’ De SPD kan deze macht niet behouden zonder samenwerking met de FPD. Ten aanzien van het buitenlandse beleid neemt men niet aan dat voor stellen met een sterk anta-Ameri- kaanse strekking een meerderheid zullen krijgen. Brandt heeft duidelijk gemaakt dat hij zich krachtig tegen dergelijke denkbeelden zal verzetten. Twee weken na het congres in Han nover is hij de gast van president Nixon.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3