BIJ DE GEZONDHEIDSZORG IS EEN SOCIAAL AKKOORD NOODZAKELIJK Forse kredieten Rijmonders als „Hart-rijders Informele informatie gevraagd P.S.P. in De Brulboei het betere genre de voorkeur 160 mille Excursies Nivon Raad donderdag bijeen Voor woning van burgemeester Nieuwe wagen voor brandweer vergt krediet van twee ton „Entre Nous”gaf opnieuw aan I n Lt 'WBHSBS’il 5 Praten met raadslid en Kamerleden Aan Driehuizerkerkweg RIJDEND MATERIEEL IS BEPAALD NIET JONG MEER DAMESVOETBAL OP KONINGINNEDAG ZATERDAG 7 APRIL' 4 1973 IJMUIDER COURANT rend Inzicht nodig Bedden Kort Uniondnieuws (Van een onzer verslaggevers) Oud-gedienden VELSEN. Hoewel de Neder landse acteur Jan Staal nooit over gebrek aan belangstelling voor de door hem geschreven stukken te klagen heeft gehad, is bij mijn we ten zijn toneelspel „Klanten kunnen niet wachten” toch nimmer door het beroepstoneel gespeeld. En bij het zien van de opvoering, welke de christelijke toneelvereniging „Entre Nous” vrijdagavond van dit stuk in de Velsense Stadsschouwburg heeft gegeven, kan deze duidelijke afwij zing wel enigszins worden ver klaard R I (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Er wordt in Neder land momenteel heel wat aangehikt tegen de gezondheidszorg. Steeds meer verschijnen er fraaie zieken huizen, voorzien, van uiterst mo derne apparatuur, maar ook de ver- pleegprijzen vliegen omhoog, zeg gen ze. Steeds harder wordt er in ons land ook geroepen: Doe meer poliklinisch, dan heb je minder bed den nodig. Er wordt ook kritiek ge leverd op de verpleegduur, het ver blijf in een ziekenhuis zou in vele gevallen veel te langdurig zijn. Op de valreep voor zijn afscheid als geneesheer-directeur van het Zeeweg Ziekenhuis, zegt dokter C. F. J. Lampe openhartig zijn mening over een aantal zaken die de ge zondheidszorg in ons land betreffen. VELSEN Aan de gemeente raad wordt door Burgemeester en Wethouders voorgesteld een krediet van 208.000 te verstrekken voor de aanschaffing van een gecombi neerde hulpverlenings-bluswagen, met daarbij nog een krediet van 26.000 voor ander materiaal. De nieuwe bluswagen zal voorzien zijn van een lier en noodstroomaggre- gaat voor verlichting en aandrijving van elektrisch gereedschap, licht mast, pomp en tank. Alles zodanig geautomatiseerd dat eenvoudige be diening mogelijk is. „KLANTEN KUNNEN NIET WACHTEN” Broeierig Afkoelen ;r, tie voor >end ?ns- 0 u. sns- leo- (Van een onzer verslaggevers) gel- sus- (Van een onzer verslaggevers) JAN VAN DAM ;rk- ael- peti- lerg- der- zon- Als reden voert het college aan, dat de hulpverleningstaak van de brandweer de laatste tijd niet alleen kwantitatief, maar ook kwalitatief in omvang is toe genomen. Het materiaal is op twee, twee jaar oude autospuiten na, echter bepaald De kreet: Meer poliklinisch doen, dan heb je minder bedden nodig, klinkt dok- Verder zal ten behoeve van de brand weer nog aangeschaft moeten worden: beschermende kleding voor het perso neel, zoals wolpakken, gaspakken en bij passende helmen met warmteschilden, voor universeel gebruik bij branden, die grote hitte verwekken (vijf mille); blus- materiaal en redmiddelen ter vervanging en uitbreiding van de bestaande materi alen (16 mille) en gereedschap, eveneens IJMUIDEN. Als vervolg eigenlijk op de verkiezingscampagne, heeft de Pa cifistisch Socialistische Partij, afdeling Velsen, in het jeugdcentrum De Brulboei in IJmuiden een informatie-avond geor ganiseerd. Jong en oud was daar wel kom, kon er ook zo binnenlopen en zich in een kring scharen van mensen die al met elkaar in gesprek waren, of oplet tend toeluisteren om desgewenst mee te praten. Op deze informatie-avond waren aanwezig het tweede kamerlid Van der Spek, het eerste kamerlid Van Wijk en Velsens gemeenteraadslid voor de P.S.P. Cor Hoek. ilm. lend erk- stel- ren- eer ïet int >eil ge iler IJ- 51-23 en. ;rk tde con- orp- n. itin- den- foer- :us- nde ven. >or- len na, ren aar en lag een iep ;en en ran ten ten de uil is- 308 en ijn de len ele ri nk iji ret- Van rt 10 I de rs. leo- 15.30 Maar bij dit alles moeten we steeds voor ogen houden, dat als je niet regule rend gaat optreden ten aanzien van het aantal van de beroepsbeoefenaars in de gezondheidszorg, er van een werkelijke kostenbeheersing geen enkele sprake zal kunnen zijn.” Wethouder Th. G. Witte van Volksge zondheid liet vrijdagavond ruim een half uur vroeger dan de officiële planning, het startschot knallen voor de autorally, welke de Rijmonders in Velsen hadden georganiseerd. De baten van de puzzelrit kwamen ten goede aan de vereniging Vrienden van de Hartstichting. Een en ander geschiedde in het kader van de landelijke hartweek. Deze bijzondere ..Hart-rijders” gingen van start bij het Tiberiusplein. duidelijk onvoldoende, maar er is inzicht nodig om aan een planning te kunnen beginnen.” Daarnaast zou dokter Lampe ook wil len pleiten voor een onderzoek naar de normatieve outillage per specialisme. Nu loopt de outillage per ziekenhuis kwali tatief nogal uiteen. Voor een beheerste planning zijn er ook op dit gebied nor men nodig. Niet alleen om af te remmen dat komt ook wel eens voor, maar heus niet zo vaak maar ook om degenen die achter blijven kwalitatief een prikkel te geven. Als de specïalif tenverenigingen zich met zo’n normatie ve outillage bezig houden, krijgen zie kenhuisbesturen en -directies ook een houvast, dat ze hard nodig hebben.” ter Lampe maar al te bekend in de oren. „Dan zul je inderdaad minder bedden nodig hebben”, zegt hij, „maar in ons land is het bed nog steeds de rekeneen heid voor de gehele ziekenhuisruimte, inclusief de poliklinieken. Als je minder bedden nodig hebt, krijg je automatisch minder vierkante meters voor de polikli niek. En waar moet je de mensen dan laten? Toch niet op straat gaan behan delen?” „Zo worden er voortdurend eisen ge steld door mensen en instanties die niets met elkaar te maken hebben en ook niet met eikaars wensen rekening houden. We hebben in Nederland te maken met ik heb ze op een rijtje gezet het Centraal Orgaan Ziekenhuistarieven, In spectie Volksgezondheid, ziekenfondsen, arbeidsinspectie. En allemaal hebben ze tegengestelde eisen. Zegt de èen: het moet goedkoper, dan zegt de ander: Ja, maar wél aaneengesloten diensten geven. Nou, dat kost meer verplegend perso neel, dus dat wordt weer duurder.” Wat er op het ogenblik bij de Volks gezondheid nodig is, is volgens dokter Lampe een sociaal akkoord. „Maar niet een afspraak met een minister of met een ambtenaar”, zegt hij, „Maar met de regering. Het gaat dan om Volksgezond heid, Milieuhygiëne, maar ook om Socia le Zaken, Financiën, misschien ook nog Binnenlandse Zaken en bepaald ook CRM. Want die hebben allemaal te ma ken met de problemen waarmee we in die volksgezondheid zitten. Dan hebben we aan de ene kant de regering en aan de andere kant heb je dan een aantal partners. Vanzelfsprekend de zieken fondsen, de particuliere ziektekostenver zekeraars, ook de kruisverenigingen en „Een voorwaarde daarvoor is”, ver volgt dokter Lampe. „Dat je niet de hete hangijzers blijft opstoken, maar die nou eens eventjes laat af koelen en in de kast zet. Dat dienstverband voor specialisten, waar bijvoorbeeld steeds weer over ge sproken wordt, daar kun je heel lang over praten, maar het brengt géén op lossing, als je dat niet combineert met een verrichtingentarief voor de huisart sen. Dan raak je nog verder de boot in. Ik ben er van overtuigd dat een heleboel directies en besturen van ziekenhuizen het gewoon nog niet aan kunnen om specialisten in dienstverband te hebben. Nu al kunnen ze de problemen niet aan. Dat zie je aan bijvoorbeeld Eindhoven. Dat is niet opgelost met het dienstver band, het probleem Eindhoven, over die hele hartchirurgie en zoDe proble men begonnen immers in Utrecht en die specialisten waren toch in dienstver band?” „Planningen schijnen altijd moeilijk, in de gezondheidszorg. Een heel moeilijk ding is bijvoorbeeld f Hoeveel artsen hebben we nodig in 1980? Dat is al over zeven jaar, daar moet je nu zo langzamerhand toch eens een idee over VELSEN. Jn verband met de aan sluiting van rijksweg 6 op rijsweg 9 zullen de gas- en waterleidingen nabij het viaduct Hofgeest verlegd moeten worden. Burgemeester en wethouders vragen daarvoor van de raad kredieten groot respectievelijk 18.000 en 17.000. In dit tweede artikel over gezond heidszorg, spreekt dokter C. F. J. Lampe, internist in het Zeeweg Zie kenhuis te Velsen, zijn bezorgdheid uit over een aantal zaken betreffende die gezondheidszorg. Ko van Leeuwen bundelde dokter Lampe’s uitspraken en noemde ze „Overpenzingen van een bezorgd specialist”. Volgende week volgt het derde en laatste arti kel van dit „drieluikje”. WAARSCHIJNLIJK heeft Jan Staal getracht zijn stuk een extra dimensie mee te geven, door als entourage de broeierige sfeer voor te schrijven van een hotelkeuken aan de Rivièra en deze in de hete augustusmaand te bevolken met allerlei bedrijvige Frans-Italiaanse types. En hoewel dergelijke figuren voor Nederlandse amateurs nogal moeilijk zijn uit te beelden, dient te worden vastgesteld dat men hiermee bij „Entre Nous” een heel eind in de goede richting is gekomen. krijgen! We hebben het gezien bij het onderwijs. Eerst was er een tekort, nu dreigt weer een teveel aan onderwijzers. Die zijn allemaal in dienstverband, dus het vrije beroep heeft daar geen bliksem mee te maken. Nou, beurtelings produ ceren we ook teveel en te weinig artsen. Niemand durft eens een schatting te maken. Iedereen speelt de zwarte piet maar door.” Wie moet uitmaken hoeveel artsen en specialisten er nodig zijn? Dokter Lam pe: „Ik zou zeggen, laat de overheid het proberen. Misschien durft die de zwarte piet uit te spelen. Het zou goed zijn als er nu eens een idee over gevormd wordt. Laat het achteraf fout zijn, dan is het altijd nog beter, dan helemaal geen idee. Nu wordt het gewoon overgelaten aan het vrije spel van krachten en dat is niet altijd even geweldig.” Over het aantal verpleegdagen zegt dokter Lampe: „Het landelijk gemiddel de is op het ogenblik 18 dagen. In het ongunstigste geval zijn daarbij twee weekends begrepen, waardoor een aantal werkbare dagen wordt uitgeschakeld, dan blijft er niet veel over voor onder zoek en behandeling. Er wordt ook ge propageerd dat ziekenhuizen continube drijven worden. Of dat lukken zal? Het betekent dat je meer specialisten nodig hebt. Je kunt niet verlangen dat we zeven dagen continu volledig in dienst zijn. We doen nu al meer dan de „Een dienstverband voor specialisten is op dit moment zeker niet van belang. Wat wel nodig is op het ogenblik, is een onderzoek naar een normatieve praktijk per specialisme. Dat is er nog niet. Dë anesthesie is, dankzij de Gezondheids raad, het enige socialisme dat over een normatieve praktijk kan praten. Daar door kan er een schatting gemaakt wor den, hoeveel anesthesisten er in de ko mende jaren nodig zijn, dus ook opgeleid moeten worden. Als dat voor de andere specialismen nu ook eens zou gebeuren, dan kunnen er ook voor die specialis men schattingen gemaakt worden. Voor sommige specialismen is de opleidings capaciteit ruim voldoende, voor andere Ruim twaalfhonderd jongeren, die destijds tijdens de verkiezingscapagne door de P.S.P. waren aangeschreven, hadden ook nu vooraf bericht thuis ont vangen over de bijeenkomst in de Brul boei. In het Jeugdcentrum waren enige ta fels waarop een uitgebreide verzameling brochures en ook de bekende bloot- affiche, waarmee de P.S.P. in de verkie zingen ten strijde trok, uitgestald. Een aparte tafel was er ingericht met mate riaal voor potentiële dienstweigeraars, aangezien de P.S.P. „vecht” voor geweld loze weerbaarheid. Maar ook de „S” die tussen de beide „P’s” staat, was niet vergeten. Een boek handel was behulpzaam geweest bij het inrichten van een stand met uitgebreid leeswerk over het socialisme en alles wat er mee te maken heeft. Verder konden dorstige kelen of vermoeid ge raakte tongen weer op kracht geholpen worden door een drankje. Deze P.S.P.-informatie-avond werd voor de eerste maal op deze informele wijze georganiseerd. Gekeken wordt of deze manier van werken bij het publiek aanslaat en mocht dit het geval zijn, dan is het niet uitgesloten dat er meer van deze informatiemarkten door deze partij in Velsen worden georganiseerd. VOORAL OMDAT regisseur Lub Bak ker veel aandacht aan de sterke speelscènes had besteed, terwijl hij de gehele bezetting kennelijk ook wist te doordringen van het grote belang van het tempo. Vandaar dat met de vlot verlopende dialogen de zuidelijke sfeer ongetwijfeld verdienstelijk kon worden benaderd. Vooral Jaap Bakker liet zich in dit opzicht allerminst onbetuigd, waarbij ook het nogal brute karakter van deze streber met veel elan door hem werd aangegeven. Op deze wijze werd tevens het gewenste contrast verkregen met de sympathieke zeeman Eric van Henk van Bruggen. ALS RITA PERAULT fungeerde An- nemiek van der Pijl-van der Linden als een knap tegenspeelster, zodat de drie hoofdrollen geheel naar wens werden bezet. Heel goed waren ook Els Nuyen en Gré Bakker-Verschoor bij het type ren van de meelijwekkende madame Hortense en de kletsende keukenhulp. Wil van Wolferen-Thiele en Leo Post mochten als de pittige Henriet en de jeugdige Pierrot eveneens worden gezien, zodat in feite alleen Nel van der Kette rij-Anker enigszins uit de toon is geval len, omdat deze adellijke dame te veel door haar werd gechargeerd. IN IEDER geval kon worden vastge steld dat „Entre Nous” opnieuw heeft bewezen in staat te zijn ook het betere genre te spelen, hetgeen door het pu bliek eveneens bijzonder werd gewaar deerd. Al reageerde het jeugdige deel daarvan dan ook niet altijd op de ge wenste manier. IN DE EERSTE plaats heeft de niet bepaald originele intrige weer betrek king op de traditionele driehoeksverhou ding: ditmaal tussen André Perault, de fanatiek naar welvaart strevende eige naar van een klein restaurant in Nice, zijn afgebeulde echtgenote Rita en Eric, een jonge zeeman die van zijn onder quarantaine verklaard schip in Marseille is gedrost. Na enkele introducerende ta- (Van een onzer verslaggevers) VELSEN Nu Velsen een nieuwe burgemeester heeft, zal er ook een bur- gemeesterswoning moeten komen. De vroegere ambtswoning aan de Kriemhil- destraat 2 in Driehuis is in gebruik als kantoor bij de reinigings- en ontsmet- tingsdienst en he4 plantsoenbedrijf. Echter ligt aan de Driehuizerkerkweg in Driehuis een aan de gemeente toebe horend perceel grond van 455 vierkante meter, waarop de ambtswoning van de burgemeester gebouwd zou kunnen wor den. De bouwkosten voor de bedoelde woning worden geraamd op 160.000, voor werlk bedrag van de raad een krediet gevraagd wordt. Voor het ge bruik van de woning zal op de bezoldi ging van de burgemeester de wettelijk vastgesitelde inhouding worden toegepast. ferelen, waarin het harteloos karakter van André en de slechte verstandhou ding tussen het echtpaar wordt onthuld, weet de toeschouwer bij de eerste op komst van Eric al direct wat hem zo ongeveer staat te wachten. En inder daad, nog voor de pauze heeft Rita de zeeman reeds alles veroorloofd, wat zij haar echtgenoot nauwelijks een kwartier geleden zo abrupt weigerde. DEZE WEINIG verrassende handeling wordt dan verder nog verzwakt door het optreden van enkele bijfiguren, waarvan de karaktertekening louter op melo-dra- matische effecten is gebaseerd. Zoals de zielige en bijna kindse madame Hortense en de devote Maria Borat met haar doodzieke kind. ter vervanging en uitbreiding (vijf mil le). Dat daarmee dan aan alle wensen van de brandweer zal zijn voldaan en het materiaal elke toets der kritiek zal kun nen weerstaan, is iets dat betwijfeld moet worden. Het materiaal is ontegen zeggelijk in zodanige toestand, dat er naar behoren meegewerkt kan worden Doch bij calamiteiten van enige omvang, hetgeen in het Noordzeekanaalgebied el ke dag tot de mogelijkheden behoort, moet worden afgewacht wat er gebeurt als er langdurig achtereen gebruik van gemaakt moet worden. De ladderwagen is als wij ons oor goed te luisteren hebben gelegd 14 jaar oud. Daarnaast is er een ladderwagen met 23 dienstja ren, welke kuren vertoont en waarvoor geen onderdelen meer verkrijgbaar zijn. De Landrover, die al 13 jaar in gebruik is, kan uitsluitend dienst doen voor per sonenvervoer. Tot slot is er een tien jaar oude Commandowagen. Bij de laatst plaats gehad hebbende storm is al dat materiaal langdurig op proef gesteld en zijn diverse gebreken aan het licht ge komen. Voor het verleggen van de waterlei ding in de Noordersluisweg, dit in ver band met de bouw van het spuigemaal en de daarmee samenhangende werk zaamheden wordt een krediet groot 210.000 gevraagd. niet meer modern te noemen, ook al heeft men in zelfwerkzaamheid met ge ringe middelen allerlei verbeteringen aangebracht. De nieuwe bluswagen nu, zal ter vervanging komen van een 17 jaar oude gereedschapwagen en een 27 jaar oude bluswagen, welke momenteel bij de dienst Gas en Water gestationeerd staat en geen voldoende waarborgen meer biedt voor een betrouwbare uitoe fening van de dienst. In verband met de levertijd van anderhalf jaar, zal de hui dige gereedschapwagen gedurende die periode nog dienst moeten doen. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN De gemeenteraad komt donderdag 12 april om half acht weer bijeen. Onder meer zal aan de orde worden gesteld een adhesiebetuiging met het voorbereidt ngsbesluit Houtrakpolder van de gemeente Haarlemmerliede en Spaamwoude, evenals de Kennemerraad dit zal doen. Zoals bekend is in januari reeds stel ling genomen tegen het plan van het gemeentebestuur van Amsterdam om ten westen van de Machineweg in de gemeente Haarlemmerliede en Spaame- woude een insteekhaven te doen aanleg gen. Voorts zal de raad zich buigen over een voorstel van B. en W. om tot directeur aan de openbare Hugo de Grootschool voor mavo te benoemen de heer H. Pierhagen, die sinds 1 januari 1971 als leraar aan de school verbonden is en sedert die datum tevens met de waarneming van het directoraat van de school is belast. Verder is er een voorstel van het college om op de begraafplaats Duinhof ®en urnentuin aan te leggen en wel door een toegangspad naar een klein omsloten dal te verbeteren. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Op Koninginnedag wordt op het terrein van de Kennemers een groot damesvoetbaltoernooi gehou den, waarvoor elf teams uit de IJmond zieh hebben ingeschreven: Watervliet, Amro Bank, Full Speed, Sihi pompen, Berghaus, Progress, Barricade, VSV, Stork, DWS en Seven Seas. De poule-indeling is: Seven Seas, Bar ricade, Progress, Lantaarntje, Sihi-pom- Pen en DWS. In de tweede poule spelen Watervliet, Amrobank, Full-speed, Berg haus, Stork en VSV. De wedstrijden oeginnen om half een. Overpeinzingen van een bezorgd specialist vijfdaagse werkweek. Maar je hebt dan óók meer medewerkers van die specia listen nodig. Bovendien wordt zoiets pas interessant als ook de poliklinieken er bij betrokken worden. Maar denkt U nou heus dat de patiënt bereid is op zaterdag of zondag naar het ziekenhuis te komen? Ik geloof daar niets van.” Dokter Lampe zegt dat professor Que- rido in 1963 bij een aantal Amsterdamse ziekenhuizen heeft uitgerekend dat 17 percent van de verpleegdagen niet wer den benut. „Sindsdien is de vijfdaagse werkweek gekomen, de vakanties zijn langer geworden. Daarom ben ik als de dood dat die 17 gestegen is naar 25 percent. Maar niemand in Nederland weet het. Niemand doet er ook e nige moeite voor er achter te komen. Maar als het zo is, moet je proberen die 25 percent te drukken (meer produceren met minder mensen). Wat is nou de narigheid? Je kunt in een ziekenhuis weinig automatiseren. Dus wat het be drijfsleven heeft om de kostenfactor te drukken, geldt niet voor ziekenhuizen. Twee uitzonderingen zijn daarbij: de administratie en het laboratorium. De administratie automaiseren gaat gepaard met computers. Nou, informeert U maar een hoe daar met betrekking tot de ziekenhuizen over wordt gedacht. Status! Statussymbolen, roepen ze dan. Maar dat is helemaal geen statussymbool, het is de enige manier waardoor je kunt be zuinigen, voor laboratorium geldt iets dergelijks. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. De afdeling Bever wijk en omstreken van het Nivon maakt op zaterdag 14 april een excursie naar het stadje Monnickendam. Hiervoor kan men zich opgeven bij de heer C. Tates, Büllerlaan 42, telefoon 36509. Voor zondag 13 mei staat er een excursie naar de Schermerpolder op het programma onder leiding van de heer C. Eijerman. Er wordt onder meer een rondvaart gemaakt. Hiervoor kan men zich aanmelden bij de heer M. Visser, Ir. Krijgerstraat 12 in Velsen-Noord. Ambulancedienst. De ambulance dienst van de gebroeders Kloosterhuis in Velsen bestaat 18 april 25 jaar. Het gemeentebestuur van Velsen biedt die woensdagmiddag van 16 tot 17.30 uur een receptie aan in de Burgerzaal van het stadhuis. waarschijnlijk ook maatschappelijk werk. Nou, verder de ziekenhuisraad als bundeling van de ziekenhuizen en de Maatschappij Geneeskunst. Die moet je om de tafel hebben, die moeten een sociaal akkoord maken voor een jaar en dan bijsturen wat er niet goed is gegaan. Pas dan krijg je na enige jaren een zicht op het geheel en hopelijk een behersing van de kostenstijging.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 5