Spelers mochten zich sparen in competitiewedstrijd Jan Rab: V an der Kuylen velde AZ ’67 Telstar weigerde kans op monsterscore te benutten Talrijke kansen door misgrepen na lange passes HAARLEM-SHOW VOOR HUGHES Feyenoord verkeek zich op de veerkracht van Sparta Heilig vuur Go Ahead werd vakkundig van het veld geveegd: 0-4 )rns „Grabbelton-voetbal s MAANDAG 9 A P R I r 1973 11 O r Stuurloos Harde charges ff Betwiste leiding Fout hersteld QNDEROll: ;ige lik- f gevaar, st scheer, anstippet ,N vloei- udig, Ir- mM :vat u ■onderfc een pijn- NOXA- irect een Eeltplek- >gen ver st wortel U antisep. ddel. o end. iw.fl tl REAL BLESSURE-VRIJ PIETER MUL (Van onze sportredactie) op THEO KLEIN (Van onze sportredactie) Gerrie de Goede: sterk. i> gehaakt werd voor het doel van Betis en via de toegekende strafschop het eerste doelpunt maakte, vonden de Madrilenen het welletjes. Zonder veel geestdrift behielden ze weliswaar hun technisch overwicht, maar door het gebrek aan elan bleven de kansen onbenut. Pas toen het al te laat was, merkte Real dat het ver trouwen in de minimale voorsprong misplaatst was geweest. Vijf minu ten voor tijd maakte Lopez voor Betis de gelijkmaker. Real staat door dit gelijke spel nu één punt achterop Espanol, Barcelona en Atletico. Maar ook de nieuwelingen konden Van der Pluijm, die gewoontegetrouw ballen op de onmogelijkste manieren naar zich toehaalde, en Van der Meeren die het weinige werk na een zwak begin goed verzette niet meer passeren. (Van onze sportredactie) DEVENTER. Zoals te verwach ten was, waren zowel Joop Brand als Barry Hughes gisteren erg gebeten op de winst. De Go Ahead-oefemneester deed na de verloren wedstrijd geen enkele moeite om zijn teleurstelling te verbergen. Weinig bleef er heel van zijn verslagen elftal. 9 als speciale opdracht een straffe dekking op spits Bleijenberg, Van Breevoord kreeg op links hetzelfde consigne bij Groenendijk, terwijl de weer herstelde Peys als verdedigende middenvelder op links plaats nam. „Wij hebben hier nog nooit met 0 4 verloren. Alleen Haarlem kan dat. Die jongens hebben tegen ons in twee wedstrijden negen goals gemaakt. Als het maar tegen „Barry” gaat dan lukt het wel,” aldus de Brit, die minder serieus werd toen hij hoorde dat de bus met Haarlem-spelers voor de wedstrijd betrokken was geweest bij een auto-ongeluk. „Wat, stond de bus in brand? En hebben ze de hele weg in de kou moeten zitten? Nou, dan hebben ze de wedstrijd zeker ge bruikt om zich weer warm te lopen. Wat een ploeg... Ik denk dat ik volgende week zelf maar onze bus in brand steek. Misschien gaan ze dan ook wat harder lopen was Feyenoord in die eerste helft heer en meester. Willem van Hanegem speel de weer een sublieme partij omdat hij op de vierkante meter niet van de bal te zetten was en omdat hij met tientallen meters lange, haarzuivere passes keer op keer openingen maakte voor de voorste linie. Opmerkelijk was ook de stuw kracht van de eindelijk volledig erkende Lex Schoenmaker, terwijl Peter Ressel nu eens uitstekend zijn sprintsnelheid uitbuitte. Sparta leek dan ook spelenderwijs on der de voet te worden gelopen. In de zevende minuut begon het reeds, toen Theo de Jong met een zuivere pass Ressel bereikte. Deze snelste Feyenoor- der scheen na een 1-2-combinatie met Schoenmaker zelf te gaan scoren, maar hij speelde de bal voor de voeten van Van Hanegem, die het leer gemakkelijk in het doel deed glijden: 1-0. Later zou Sparta-doelman Pim Doesburg nijdig zeggen: „Je moet wereldkampioen zijn om hier te winnen. Want Van Hanegem stond meters buitenspel en natuurlijk zag de scheidsrechter het niet”. Al in de 35ste minuut scheen Sparta definitief een verslagen ploeg toen Res sel fel doorsprintte op een pass van Schoenmaker en langs de tevergeefs in- Groot blijft optimistisch over de kan sen van Ajax. „Je moet een tegen stander wel vrezen, maar toch ook koel blijven. Thuis zullen we het moeten maken, tenslotte, want straks in Madrid zal het erg moeilijk wor den”. Telstar-doelpunt nummer één: de aarzelende Van der Pluijm bood Co Stout de mogelijkheid de bal in het doel te tikken. Jan Remmers zette Van Geldorp nog in voor middenvelder Vreeburg en De Ruiter voor de geblesseerde Schuurman die Van Kooten bedwong. De gespierde Telstar-spits had geen beste dag („ik speelde gewoon slecht, ja, als dat zo is moet je dat gewoon toegeven”) en werd uit het veld gehaald voor Dick Bond. Kennelijk geloofde Feyenoord na de rust de buit al binnen te hebben, maar Sparta begon een onstuimig offensief en reeds in de vierde minuut was het raak. Na een pass van Heyermans omspeelde Kreuz gemakkelijk Rijsbergen, om daar na onhoudbaar te scoren: 3-2. Een tref fer van Kowalik werd daarna nog afge keurd, maar in de 18de minuut kwam de gelijkmaker toch. Israel zorgde voor de inleiding door een doorgebroken Ko walik in de heupzwaai te nemen. Bos veld zette uit de vrije trap op links de bal strak voor het doel en Nol Heyer mans kopte schitterend raak: 3-3. Daar logeren nu de volgende spe lers: de keepers Gareia Remon en Junquera, de backs Tourino, Verdugo, Benito en Jose Luis, de halfspelers Grande, Andrea, Zocco en Gonzales en de voorhoedespelers Amancio, Pir- ri, Santillana, Velaszques, Aguilar en Fernin. De Spaanse matadoren lijken tot nu toe verschoond van problemen over blessures. Zaterdag in de compe- titie-ontmoeting tegen Betis (11) mochten de spelers het van coach Munoz kalm aan doen. De angst voor grijpende Eikenbroek ver en onhoudbaar in de hoek kogelde 2-0. Wel kwam Sparta even fel terug, maar Bosveld, gelanceerd door Kowalik, schoot rake lings langs het doel en Kowalik zelf liet ook een goede kans liggen. De beslissing scheen volledig gevallen toen Lex Schoenmaker één minuut voor rust met een plotseling afstandschot, waarbij doelman Doesburg als versteend bleef staan, scoorde: 3-0. Minder dan een minuut voor rust kwam echter de om mekeer, toen na uitstekend voorberei dend werk van Nol Heyermans Walbeek scoorde. Jaap van Praag, voorzitter van Ajax, in geanimeerd gesprek met Mi- Spanj aarden op Schiphol. Ook Henk Groot, Ajax’s trouwe spion in het Europa voetbal, vond dat Real al gauw het tempo liet zakken en slordig ging spelen. Niettemin waarschuwde hij met name voor Amancio en Aquilera die hij de grote mannen vond bij de Madrilenen. Go Ahead had die fout na 33 minuten, in een van de weinige heldere momen ten, af kunnen straffen, toen Geestman anaf twintig meter in een door de on zekere Poldervaart verlaten doel knalde. Wentink haalde de bal van de doellijn, daarmee de beste Deventer kans om zeep helpend. Het was de enige keer in de eerste helft dat de Haarlem-defensie een steek liet vallen. Met Piet Hoeben als evenwichtig organisator, voerden de verdedigers hun opdracht perfect uit. Groenendijk en Bleijenberg werden door hun bewakers gedeklasseerd, terwijl Wentink weinig moeite had met Van Marwijk. „Niets lukte bij ons”, zou de linksbuiten later klagen, „al die domme lange trappen naar voren leverden niets op. Ik heb in de hele wedstrijd geen bal goed aangespeeld gekregen”. Werden Nieuwenhuijs en Peys in eer ste instantie nog opgeëist door hun ver dedigende taak; naarmate de wedstrijd vorderde en Go Ahead aftakelde, konden ook zij zich meer op het offensief rich ten. Na veertig minuten kreeg Haarlem voor het eerst loon naar werken. De Goede tikte de bal tussen de benen van Ausputzer Warnas door en wipte hem vervolgens, oog in oog met Van Zoghel, keurig over de doelman heen tussen de palen: 0-1. In de laatste minuut van de eerste speelhelft zorgde Boszhard ervoor dat zijn ploeg wat geruster aan de thee kon. Uit een leep voorzetje van Piet van den Berg, die hem van voor de goal op links bediende, schoot de opsprintende Boszhard onhoudbaar in: 0-2. AMSTERDAM. De ploeg van Real Madrid, bestaande uit vijftien spelers, coach Miguel Munoz en ver scheidene officials onder wie Don Santiago Bernabeu, president van de Spaanse kampioen, is gisteren op Schiphol aangekomen voor de eerste ontmoeting in de halve finale van de Europa-cup tegen Ajax van aan staande woensdag. Real heeft zijn intrek genomen in het Esso Motor hotel in de hoofdstad. guel Munoz, coach van Real Madrid, gisteren bij de aankomst van de En dat terwijl de toeschouwers een ongewoon spectaculair begin kregen voorgeschoteld. In de eerste twaalf mi nuten vielen er aan beide zijden twee doelpunten, waarvan scheidsrechter Boosten het laatste van de Bosschenaren afkeurde. Twee-een voor Telstar na 12 minuten spelen, terwijl Den Bosch na de zege van vorige week op NAC duidelijk naar Schoonenberg was gekomen om weer twee punten te pakken. Trainer Ernst H appel had volkomen gelijk toen hij na afloop van de wed strijd vaststelde: „Voor de rust hebben we grandioos gespeeld, maar in de twee de helft waren we te angstig”. Inderdaad ker Donkers te slim af was. Dat gebeur de twee minuten voor rust, uit een lange voorzet van Cootje Stout die de bal vanaf de achterlijn over de verdediging plaatste. Willim had trouwens een moei lijke middag tegen de harde Donkers die ten onrechte geen gele kaart van Boos ten ontving. De handige Pool was op links zeer actief en verdedigde goed mee ondanks de vele charges van Donkers. Na de pauze waren de twee teams alle verdedigende principes vergeten en werd aan beide kanten veelvuldig de lange bal gehanteerd. Verdedigers sprintten in de vele gaten maar onvermogen (Kees van Kooten, Graul, Ouwens) en goed keepers werk verhinderden meer treffers. Jan Rab na afloop: „Het was grabbel - tonvoetbal, je wist nooit waar de bal terecht zou komen.” Dat sloeg dan op het onnauwkeurige plaatsen en de vele misverstanden in de Telstarploeg. Het geloei van de ontevreden tribunes ver anderde in leedvermaak over de bedroe vende afwerking. Wie van de 5000 toeschouwers toen nog enige hoop op een redelijk resultaat had, zag dat in de tweede minuut van de tweede helft al wegsmelten, toen Niels Overweg een voorzet netjes achter zijn eigen doelman kopte: 0-3. Even zag het er naar uit dat Go Ahead zich alsnog zou herstellen. Haarlem trok zich na de derde treffer ijlings op de eigen helft terug, waardoor Groenendijk (bal op de lat) sporadisch voor de voor de gepasseerde Lelieveld ingevallen Polder vaart kon komen. Het bleek slechts een laatste stuiptrekking, want weldra kreeg Haarlem weer greep op het middenveld en kon het spel voor de resterende tijd dicteren. Rustig werd de bal in de ploeg gehouden, met op zijn tijd een uitval naar Van Zoghel, die in de 33e minuut een ongelofelijke omhaal van Van Breevoord niet eens gezien kon hebben: 0-4. Van den Berg moest voortijdig met een enkelblessure het veld ruimen voor Marijt. De licht aan zijn dijbeen gebles seerde De Goede speelde de hele wed strijd uit. Een opzet waarvan doelman Van der Pluijm in het begin niet op de hoogte leek want hij schutterde al bij de aller eerste Telstar-aanval onmiddellijk na de aftrap. Een ongevaarlijke en te scher pe pass van Monne de Wit leek een makkelijke prooi voor de Brabantse doelman te worden. Zijn verdedigers lieten de bal voor hem lopen maar Co Stout drong aan alhoewel het leer onbe reikbaar scheen. Op het laatste moment kon Stout de bal toch nog met een klein tikje onder de vallende keeper door- sehuiven, 1-0- Twee minuten later imi teerde de Velser defensie het slechte voorbeeld Middenvelder Ad Graaumans, onbetwiste uitblinker, nam voor Den Bosch een vrije trap op links. De bal draaide over de verdediging weg van de goal waar Van der Meeren tevergeefs naar de bal klom. Opgekomen verdedi ger Donkers schoot beheerst de gelijk maker in. is”, sprak een allesbehalve opgewekte Joop Brand zoals bekend tot drie jaar geleden tweede trainer van de Devente- naren), nadat Haarlem de selectie van Hughes murw had gespeeld. De uitslag (0-4) gaf daar zelfs nog geen duidelijk beeld van. blessures was duidelijk belangrijker dan het resultaat. Zo bleef verdediger Benito na rust in de kleedkamer en werd Pirri na een niet zo ernstige botsing direct naar de kantlijn gecom mandeerd om rampen te voorkomen. Deze houding van Real is des te opmerkelijker, omdat de ploeg in de slotfase van de competitie nog een zeer voorname rol speelt. De Madrile nen stonden tot zaterdag op een ge deelde tweede plaats, samen met stadgenoot Atletico en Espanol en maar twee punten achter het toen nog leidende Barcelona. Omdat Bar celona gisteren met 40 op zijn kop kreeg van Castellon ligt de strijd weer volkomen open. Toch speelde Real Madrid zaterdag niet zo fel op winst als gezien deze situatie zou mogen worden verwacht. Kennelijk gokt Munoz nu helemaal op de Euro- pa-cup. Zijn spelers mochten in ieder geval zaterdag al na een paar minuten voetbal de teugels laten vieren. Want toen Amancio in de tweede minuut Telstar bereikte toch een verdiende derde goal door een kopbal van Jerzy Willim die hoog opspringend zijn bewa- In de voorhoede had Fernandez plaats moeten maken voor Gerrie de Goede, die voor het eerst na maanden sukkelen weer fit zijn rentree maakte. De Haar lemse spits deed dat op een niet mis te verstane wijze. In de eerste twintig mi nuten van het duel glipte hij al twee maal langs zijn directe tegenstander Koenders, die in tweede instantie niets anders meer kon doen dan De Goede in het strafschopgebied neerleggen. De strafschop, die de goed leidende scheids rechter Beek daarvoor uitdeelde, leverde Haarlem echter niets op omdat Nico van Zoghel, ondanks de vier doelpunten de enige uitblinker bij de Deventenaren, op de juiste hoek gokte. Het feest was daarmee nog niet afge lopen want in de negende minuut knal de Jos Jonker (op de plaats van Van Egmond) onbedaarlijk hard in toen de verdediging van Den Bosch de bal niet goed verwerkte. Telstar toch weer vóór maar ook die pret werd aanvankelijk verstoord. Op precies dezelfde wijze nam Graaumans in de twaalfde minuut weer een vrije schop die de Noordhollandse verdediging niet onder controle kon krijgen. De Westduitser Graul scoorde maar volgens scheidsrechter Boosten stond hij buitenspel en trapte hij de bal uit de handen van Van der Meeren. ROTTERDAM. Voor Sparta’s Leo Steegman, kwam het niet als een don derslag bij heldere hemel dat zijn for matie zondagmiddag in de Rotterdamse Kuip tenslotte nog een achterstand van 3-0 tegen Feyenoord veranderde in een gelijkspel met 3-3. „Zo snel zijn we tegenwoordig niet in de vernieling”, •prak Steegman nadat de Rotterdamse derby verleden tijd was. Niettemin was het zonder twijfel de grootste sensatie van deze voetbalmiddag geweest. Voor ruim 44.000 toeschouwers werd deze krachtmeting tussen Feyenoord en Sparta een schitterende wedstrijd met twee totaal verschillende speelhelften. Voor de rust werden de Spartanen door een dartel spelend Feyenoord volledig weggetikt. De tweede helft daarentegen het een ontketend Sparta zien dat in niets meer deed denken aan de ploeg die nu al weken lang moeizaam loopt af te rekenen met een inzinking. (Van onze sportredactie) VELSEN Telstar heeft gisteren tegen Den Bosch niet de kans kunnen grijpen om via een monsterscore weer eens wat te doen aan klantenbinding, een begrip dat toch onlosmakelijk met het bestaaide voetbal verbonden moet zijn. De Velser ploeg verknalde echter met name in de tweede helft zoveel schitterende kansen dat de weinige getrouwen, slechts 2500 man op de tribunes, een lawaai en geloei produ ceerden dat moeilijk als steun aan de elf van Jan Rab kon worden uitgelegd. Ook Den Bosch weigerde te profiteren van de talrijke kansen. Mogelijkheden die ont stonden omdat Telstar alles op de aanval zette waardoor in de defensie grote gaten vielen. Vandaar dat de op het oog redelijke uitslag van 31, een stand die al in de rust op het bord stond, in feite een erg magere was en het onvermogen van beide equipes om te doelpunten camoufleerde. Go Ahead bestond, op een enkele korte opleving na, uit een elftal dolende spelers, die op geen enkele manier in de schaduw konden staan van Haarlem. De equipe van Brand groeide boven zichzelf uit. Slim samenspel, een goede organisa tie, honderd percent inzet en een straffe verdediging kort op de man, zorgden ervoor dat Haarlem Go Ahead anderhalf uur lang voor schut kon zetten. Hughes: „Wat een verschil, vooral in mentaliteit. Natuurlijk, deze wedstrijd was voor Haarlem een extra prikkel. Er waren jongens bij die voor geen miljoen van „Hughes” wilden verliezen. Dat was in het veld goed te merken. Bij ons ston den daar een stel slappelingen tegenover. Vooral de dekking werd schandalig slecht uitgevoerd”. En toch hadden de voortekenen voor Haarlem niet veel goeds voorspeld. Eerst miste Marijt de clubbus, waardoor Joop Brand noodgedwongen zijn hele elftal om moest gooien, en kort na het vertrek was de bus betrokken bij een botsing. De wagen werd flink beschadigd. De hele uitlaat bleek weggeslagen te zijn, waardoor men de reis in een rokende bus, met alle ramen en het dak hele maal open, voort moest zetten. Brand paste zijn ploeg ter plaatse aan bij de omstandigheden. De Haan kwam in de centrale verdediging naast Hoeben, met EINDHOVEN. De wedstrijd PSV AZ’67 heeft de toeschouwers allerminst kunnen imponeren. Zeker niet in de eerste helft, waarin het enige vermel- denswaardige feit was een schot van Van Esdonk tegen de lat kort na het begin. De Alkmaarders legden het ac cent op de verdediging in de hoop er in Eindhoven een gelijkspel uit te slepen en misschien zelfs een overwinning, waarvoor zij dan het wapen van de counter hanteerden. Tien minuten na de hervatting raakte de Zweedse PSV-er Nordqvist de bal kwijt aan Vredenburg, die vervolgens Schaafstra van een pass voorzag. Schaafstra had alleen nog maar met PSV-doelman Van Beveren af te rekenen, maar zijn schot werd een vol slagen mislukking. Twee minuten later kopte de opgerukte verdediger Kemper na een hoekschop op het doel van Vooys de bal naar Van der Kuijlen die met een geweldige kogel Vooys geen schijn van kans gaf. AZ’67 met Twisk, De Jager en Stapper als de beste spelers trok daarna meer ten aanval, maar slaagde er nauwelijks in doelman Van Beveren in moeilijkheden te brengen. Een beslissing waar Remmers en zijn mannen het beslist niet mee eens waren. Jan Remmers later: „We moesten over de leiding maar niet napraten, dat heeft toch geen enkele zin. Je verandert er niets meer mee.” Telstar ontsnapte zo aan een tweede gelijkmaker maar kon in die eerste helft toch niet meer zijn stempel op het spel drukken. Terwijl regen en hagel het sportpark doorweek ten kwam Den Bosch steeds beter voor de dag. Grote man was ongetwijfeld de kleine Ad Graaumans (26 jaar) die met een goede techniek, rust en een gave pass zijn team keer op keer richting Van der Meeren stuwde. Op een dreun van Miel Pijs van zeker dertig meter afstand redde de kleine Velsenaar met een parmantige sprong. Ook Van der Pluijm keerde een schot, van Stout, op spectaculaire wijze. DEVENTER. Barry Hughes ver wedde er de laatste weken in een over moedige bui links en rechts wat geld onder dat Go Ahead deze competitie boven Haarlem zou eindigen. Hij calcu leerde daarbij een zege op zijn toekom stige club in. Gisteravond had de Go Ahead-trainer eigenlijk al uit kunnen betalen, want het is niet aannemelijk dat de Deventer ploeg (die nu vier punten achterstaat op Haarlem), in de resterende zes wedstrijden zal bijkomen van de knock out die Haarlem gisteren uitdeelde. „Ik krijg er toch tranen van in mijn ogen als ik zie wat er van dat eens zo trotse Go Ahead overgebleven

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 11