Hockeycoach Van Grimbergen na 1-1 tegen Engelsen en 2-1 tegen Belgen: I Zware Gold Race leverde Hennie Kuiper af als de nieuwe Nederlandse belofte Müller: „Vultink grandioos Bert Boom trainer in Afrika Eland in topconditie |spom» Zevende plaats voor V an Lennep EDDY MERCKX WON WEER EENS MET OVERMACHT: 3.13 VOORSPRONG 99 i p MAANDAG 9 APRIL 1973 13 f Niet logisch Systeem-hockey (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) BERT BREVOORD 4®^ José Galvez leed Tegen de sluwe (Van onze sportredactie) >nd meest veelzijdige biljarter finaal onder het juk van de Belg Ludo Dielis door. Na zaterdagavond leek de geschiedenis rijp voor herhaling. enige, hij liep iets snelle aanval over In de nonde van de Fruitstreek, een zware Belgische „omloop”, heeft de Ke- la-ploeg zich voor het ernst op de vóór grond geplaats. Jan Serpenti werd in een veertien mans kopgroep tweede (Marcel Omloop won de sprint) en Harm Otten- bros was de snelste van de achtervol gende groep waardoor hij 15e werd. 2-0 g 2- toe- ngse nzet (1- jper. was de eko- igels zijn zat akte rust oor- 0-0 tee mde loeg •eeg. tand leek it. 2HT wist Van ver veel Ha- veel 0-0 IOU- ield raar ple- ERS aay- nga. oet- bal, het naar 0-0 toe be rust iefe- ide- a 3- 1.000 i de had eede lar- nog had de Van we- (1- 3-0, ■uk- iam Iho- dng md. 0-0) am. idat een het ing. raai zo De heer A. J. Ivens, directeur van het bondsbureau van de dambond, is op eigen verzoek eervol ontslag verleend, per 1 juli a.s. Johan Heins is met Grandioso vijfde geworden in een internationaal spring concours „Speel uw spel” van het CSIO te Nice. Gisteren won Heins het laatste onderdeel, de Grote Prijs van Nice, met Anitrieb. In Las Palmas heeft Hans Ree in de vierde ronde verloren van de Zweed Ulf Andersson. In de vijfde ronde bereikte hij remise tegen de Fransman Huguet. Pas in de tweede helft functioneerde bij Nederland het systeem-hockey, dat op het voetbal (vooral Ajax) is geba seerd, op een manier waarmee over bijna vijf maanden een geslaagde greep naar de wereldhegemonie moet worden gedaan. Toen kwamen de Belgen, verre van imponerend en alleen In de eerste helft af en toe via snelle uitvallen gevaarlijk, in de grootste moeilijkheden. Het kostte vier strafcomers in vijf mi nuten, waarvan de laatste doeltreffend was. Ties Kruize haalde uit op de ma nier die tjjdens de Olympische Spelen in München een gewoontegebaar van hem werd. Hard en hoog sloeg de bal als een kogel langs doelman Buisset: 1-0. AMSTELVEEN De voldoening overheerste na de tweede „dubbel”, die het Nederlandse hockeyteam had af te werken in de nog lange aanloop naar het toernooi om de wereldbeker in Amstelveen. Die voldoening gold met name de 21 over winning op België van gisteren, nadat het zaterdag tegen de Engelsen een zwaar bevochten 11 gelijkspel was geworden. Voor de hand liggende reactie van coach Ab van Grimbergen: „Het nieuwe concept gaat steeds beter werken. Een hoopvolle conclusie na een weekeinde, dat ik als uiterst positief heb ervaren.” Spectaculaire redding van de Engelse doelman Mills bij een Nederlandse aanval van Zweerts (links) en Litjens. Geheel rechts de Engelse verdediger Blackmoore. Gaby Minneboo uit Heenvliet heeft de omloop van de Braakman gewonnen. Hij zegevierde in deze rit over 158 km met start en finish in Philippine in de eindsprint. De uitslag: 1. Gaby Minneboo (Heenvliet) de 158 km in 3 uur 56 min 27 sec; 2. Toine van de Bunder (IJzen- dijk) z.t.3. Aad van den Hoek (Dirks- land) z.t.; 4. Cees Priem (Goes) op 39 sec; 5. Jan Raas (Heinkenszand) op 2,12. Tegen Engeland wilde Nederland, met Cees van Geel op de plaats van Wouter Leefers, voor het overige in zo sterk mogelijk ornaat, kennelijk niet het ach terste van zijn tong laten zien. De En gelsen zijn tjjdens de poule-wedstrjjden tijdens het wereldkampioenschap tegen stander van de Van Grimbergen-equlpe en in dat licht bezien waren zjj in dit stadium niet de meest logische tegen stander voor Nederland. Zou het Kruize-schot raak geweest zijn, dan zou het weinig overtuigende Belgische team waarschijnlijk op een grotere nederlaag zijn getracteerd dan nu het geval werd. Nu kwamen de Belgen zelfs nog op 2-1 door invaller Stoupel, die in de laatste seconden een foutje van doelman Doyer (zijn te vroeg uit bij een links) afstrafte. 7 6 6 6 >le- le- en- ge- 42 41 39 33 38 38 i 36 I 36 I 35 l 33 I 29 I 29 I 29 I 28 i 26 25 24 23 26 en Engeland was overigens erg dicht bij een revanche voor de 1-0 nederlaag van twee weken geleden, toen debutant Woodbridge vijf minuten voor het einde een fout van Frans Spits afstrafte en met een diagonaal schot scoorde, na eerst de wanhopig uitgelopen Maarten Sikking te hebben gepasseerd. Sikking had Nederland in een eerder stadium met een paar briljante reddingen van een voorsprong afgehouden, met name bij drie strafcomers van de oerhard slaande specialist Svehlik. Vlak voor het einde ontkwamen de Nederlanders echter toch nog aan hun eerste nederlaag van dit seizoen, toen er terecht een strafbal werd toegekend, na dat Jeroen Zweerts door McGinn on barmhartig onderuit was gemaaid. Ties Kruize haalde uit voor een hoge zwie pende knal, die doelman Mills alleen maar heeft kunnen horen. Opmerkelijk feit: Nederland liet tegen Engeland vijf strafcomers (Litjens en Kruize) onbenut en had tegen België uit zes pogingen maar één keer succes met dit in München zo gevaarlijke wapen. Tegen West-Duitsland (6 mei in Ham burg) wacht de Nederlandse ploeg de eerste krachtmeting van zeer zwaar ka liber. Die ontmoeting valt kort voordat er wordt begonnen met de oefencampag ne die totaal in het teken van de strijd om de wereldbeker zal staan. zoveelste indrukwekkende prestatie on der verschrikkelijke weersomstandighe den, die krachttoer. Durfal Kuiper reed zelfs in eerste instantie Joop Zoetemelk („ik kon mijn handen bijna niet aan het stuur houden van de kou, wat was dit verschrikkelijk”) los, toen hij na een solo van 30 kilometer een imponerende vlucht was ingelopen door Merckx en Zoetemelk die het restant (41 renners) van het peloton ontvluchtten bij de schrikbare vormen aannemende actie van Kuiper. Daarvóór was een doldrieste ontsnapping van Harrie Jansen (als eer ste gesprongen), Van de Leeuw, Rouxel, Peersman en Wanders (allen teruggesla gen door onmacht en pech) het enige spektakelstuk geweest en ook daarin speelde Kuiper een rol door alleen de achtervolging in te zetten. Toen Hennie Kuiper na de hergroepering weer alleen vooruit was gesneld (62 kilometer voor de finish) vonden Zoetemelk (initiatief nemer) en Merckx elkaar in een achter volging die niemand uit het sterk ge dunde peloton kon volgen. Eenmaal bij Kuipen distancieerde Ed dy Merckx zich op een flauwe helling in de straten van Sibbe moeiteloos van zijn concurrenten. Kuiper: „Het kwam door een schakelfout van Zoetemelk. Hij viel even stil, ik zat' in derde positie en het was gebeurd”. Zoetemelk: „Ik deed niets verkeerd, Merckx reed ons gewoon los”. De win naar zelf: „Ik had de indruk dat Zoete melk met zijn versnelling zat te knoeien. Echt gedemarreerd heb ik niet. Alleen door tempo te houden fietste ik zó van ze weg”- Op 20 kilometer van het einde (Cauberg) bedroeg de voorsprong van Eddy Merckx slechts 55 seconden op Hennie Kuiper (die later ingelopen zou worden door het duo Verbeeck-Van Springel en Joop Zoetemelk), aan de finish was dat 3.13. „Het had meer kunnen zijn”, oordeelde Eddy Merckx, „als ik op het laatst geen honger had gekregen. Ik kwam daardoor in moei lijkheden maar omdat het gat ruim 3 minuten was, heb ik me niet gefor- Kruize stond tien minuten later ook «an de wieg van het tweede doelpunt. Een misgreep van twee Belgische verde digers bood de robuuste HHYC-schutter ruim baan. Hoewel Kruize nog in moei lijke positie werd gemanoeuvreerd, was rijn voorset scherp genoeg on de bal voor de stick van de goed opgekomen Steens (bewijs van het op dat moment goed functionerende stuwen van verde diging en middenveld) te deponeren: 2-0. Eerder waren doelpunten van Frans Spits (in het laatste kwartier geblesseerd maar niet vervangen, eerder al had Kro nenberg zijn entree gemaakt omdat Paul Litjens aan het hoofd gewond was ge raakt) en Litjens afgëkeurd. Frans Spits: „Die scheidsrechters (de Fransen Gillet en Renaud) floten wat al te vaak als het niet nodig was en andersom. Ze gaven een strafbal als het niet nodig was en lieten doorspelen als er wel degelijk een strafbal gegeven moest worden Spits doelde daarmee kennelijk op het moment waarop Nederland in de eerste helft (na dertien minuten) een strafpush kreeg toegewezen, toen doelman Buisset de bal onjuist afschermde nadat Kruize uit een lange corner had ingeschoten. Kruize wilde het vonnis zelf voltrekken, maar Buisset stopte zijn inzet magi straal. Terecht constateerde Ab van Grimber gen en hij niet alleen een stijgen de lijn ten opzichte van de eerste dub bele krachtmeting van het seizoen, twee weken geleden in Londen tegen Enge land en Schotland. Middenvelder Piet Weemers: „Die wedstrijd tegen de Bel gen was een lekker potje. Je kunt dui delijk merken, dat er meer lijn in komt. We beginnen het te leren-” Opmerkingen die vooral waren geba seerd op de ontmoeting tegen de Belgen, met name op het tweede part daarvan. Toen draaide Nederland bij vlagen op een manier die perspectief biedt voor de slopende WK-strijd in Amstelveen. De overwinning tegen de aloude tegen stander, die 3000 toeschouwers naar het Wagener-stadion van Amstelveen had getrokken, werd verwezenlijkt door een team, dat aanmerkelijk afweek van de formatie die zaterdag tegen de Engelsen niet al te zeer had kunnen imponeren. Tegen België kregen doelman Derk Doy er en verdediger Ron Steens een tweede kans, die zij duidelijk bleken te verdie nen. Sterk was ook de rentree van Flip van Lith de Jeude, die als vrije verdedi ger was geposteerd en bepaald niet de in druk wekte geruime tijd uit de nationale selectie te zijn geweest. Tegen België ontbrak ook Nico Spits, die tegen Enge land licht geblesseerd was geraakt. An dré Bolhuis (tegen Engeland vijf minu ten geblesseerd langs de lijn na een wilde klap tegen zijn knie) speelde daar door naast Van Lith de Jeude in het centrum van de defensie. ceerd”. Joop Zoetemelk - die zo fel zijn zinnen zette op deze enige Nederlandse prof-klassieker: „Eddy was niet te hou den. Ik moest afhaken door de kou. Afschuwelijk, wat een weer- De eerste drie weken word ik niet meer warm”. En Hennie Kuiper, de grootste Neder landse verrassing: „Het werd me wat te veel na 30 kilometer solo. Dat ik zo goed kon volgen kwam door de zwaarte van het parkoers waarop je echt indivi dueel moest rijden. In die Belgische klassiekers was het meer koersen in de waaiers en dat ligt me niet zo”. Ton Vissers de ellende in het Neder landse kamp samenvattend„Wat Kui per presteerde, hadden er ook een paar van ons moeten kunnen opbrengen. Maar ja, ze zijn te slap”. PETER HEERKENS De uitslag: 1. Merckx (Belg; 6 uur 38 min. 16 sec. (Gem. 35,640 km/u). 2 Ver- beeck (Belg.) op 3.18, 3 Van Springel (Belg.) op 3,15, 4 Zoetemelk (Ned.) op 3.49, 5 Kuiper (Ned.) op 4.15, 6 Van Vlierberghe (Belg.) op 5.35; 7 De Witte (Belg.) op 5.40; 8 Maertens (Belg) op 5.59, 9 Godefroot (Belg.) op 8.05; 10 Lazcano (Sp) op 8.10; 27 Vianen (Ned.) op 12.08, 28 Schepers (Ned.) op 12.16. LONDEN. De Schotse autocoureur Jackie Stewart heeft op het circuit van Silverstone (Engeland) een race gewon nen voor formuleI en formule5000 wagens. Stewart in een TyrellFord brak twee records. Hij bracht de snelste ronde op zijn naam met 218,85 km-uur en ook zijn racegemiddelde van 213,74 km-uur was beter dan ooit iemand op Silverstone had gepresteerd. De Nederlander Gijs van Lennep, in een Lola Chevrolet, legde beslag op de zevende plaats. Hij was wel de snelste van de formule 5000coureurs. WASSENAAR. Eland heeft gisteren weer een stukje toegevoegd aan de my thevorming die zich reeds bij het leven van het paard aan het' voltrekken is. De vedette van Jan van Dooyeweerd lever de gisteren op Duindigt weer een legen darisch te noemen prestatie. In de strijd om de Une de Maiprijs, een koers over 2140 meter, won Eland niet alleen, maar deed dat bovendien in een kilometertijd die over deze afstand op Duindigt alleen nog maar door de grote Une de Mai zelf Is overtroffen. Eland won na een gran dioze eindsprint in 1.19.5; Une de Mai had tijdens de Grote Prijs der Lage Landen, vorig jaar niet meer dan 1.17.9 nodig. De manier waarop Eland naar de overwinning draafde, was meer dan zo maar imponerend- Het paard moest star ten met een handicap van veertig meter op de meeste andere dravers in het veld. AUeen het gat met de Franse hengst Aiglon was beperkt gehouden tot twintig meter. Aanvankelijk ging Jan de Leeuw met Dox van Rood en Noot aan kop, gevolgd door Sjenig Hendrickx met een snel opgekomen Aiglon en Jan Huiberts met Geatonka. Bij het ingaan van de laatste bocht lag Van Dooyeweerd met Eland nog op een zeer moeilijke vierde plaats. Voor Eland bleek het echter geen be zwaar. in duizelingwekkende vaart schoot het paard buitenom langs de koplopers om met ruim een halve lengte voorsprong op Aiglon te finishen. Zijn tweede overwinning gisteren op Duindigt boekte Van Dooyeweerd met Impuls W, een paard van de Hillegomse broers Willemsen- Toch was deze dubbe le overwinning nog niet voldoende voor de eerste plaats in het klassement van gewonnen koersen van dit seizoen. Peter Koppejan leidt met 24 zeges, voor Van Dooyeweerd met 23. Capri Pllotprljj: (1« afdeling )1900 m. (ren): 1. Wildebras, (K. Davies), 2. Melisse, 3. Sans Cesse. Wlnn 2.60, pl 1.20, 1 30, 1.80, kopp 4.20. Vemorique R prijs: (ie afdeling) 1600 m (autostart). 1. Haja Westlandia (R. Verbaan), 2. Jungfrau 2 3. Intrepid Girl. Winn 11.10, pl 2.80, 1.80, 1.80, kopp 19.30, trio 510.10. Generaal G. J. A. A. Baron van Heemstra prijs: 1800 m (ren). 1. Stormklee (J. Webb), 2. Blandlne 3. Jock. Wlnn 17.70, pl 4.50, 9.90, 2.30, kopp 44.20, trio 13.942.80. Une de Mal prijs: 2100 m. 1. Eland (J. van Dooyeweerd) 2. Aiglon, 3. Ireland. Wlnn 1.60, pl 1.40, 1.40, 1.80, kopp 3.00. Veronique R prijs: (2e afdeling) 1600 m. (autostart). 1. Ivo D (J. S. van Leeuwen), 2. Jupiter P, 3. James Hagheweyde. Wlnn 7.50, pl 2.70, 2.60, 2.40, kopp 11.00, trio 322 30. Tony M prijs: 2000 m (autostart). 1. Impuls W. (J. van Dooyeweerd), 2. Jheronlumus, 3. Kephalus P. winn 3.50, pl 1.80, 5.00, 2 50, kopp 14.40. Capri Pllotprljs: (2e afdeling) 1900 m (ren.) 1. Dlzl (D. Wies»), 2. Daupine, 3. Doncaster. Wlnn 6.30, pl 2.30, 2 30, 2.80, kopp 5.00, trio 678.40. Dart Hanoverprijs: 2000 m 1. Letino Quick (J. Wagenaar), 2. Lelie Bloemlust, 3. Leonar- dus. Wlnn 2.40, pl 2.20, 2.30, kopp 7.90. Totalisator-omzet: 523.510. Vultink in het toernooi om de titel ankerkader 47/2 zijn eerste nederlaag: 219-400 in drie beurten. Daar stond tegen over de magistrale zege in één beurt (evenaring van het Europees record par tij gemiddelde) van die Westdultser Dieter Müller, die daardoor niet alleen twee punten uitliep op Vultink, maar zich moreel gesterkt wist voor de eindstrijd tegen Vultink. Die finale mocht Müller niet verliezen, gezien het verschil in moyenne, dat duidelijk in het voordeel van de Nederlander was. Maar niet Hans Vultink, maar Dieter Müller bezweek onder de druk. Slechts vier beurten had die blonde Groenloër nodig om zijn gevreesde tegenstrever (al drie Europese titels rijk) ontredderd achter te laten met een totaal van slechts 80 caramboles en zijn tweede Europese kampioenschap in de wacht te slepen. Vultink: „En dan te bedenken dat ik al zo’n beetje afgeschreven was. Ik dacht, dat ik in alle toernooien waar ik echt wat wilde bereiken, toch wel succes heb gehad.’’ De verslagen Dieter Müller: „Hans heeft het hele toernooi grandioos gespeeld. Hij slaagde er bo vendien in, en dat was dacht ik uitein delijk van doorslaggevend belang, in de finale van ons beiden het eerst de zaak onder de knie te krijgen.” Dat gebeurde dan in d® vierde beurt, nadat de eerste drie slechts twee caram boles hadden opgeleverd. In zijn vierde poging kreeg Vultink („aan die slechte eerste beurt moet ik toch eens wat doen”) de ballen in ideale positie en was Müller in recordtijd een geslagen man. De eindstand (punten, hoogsite serie, moyenne): 1. Hans Vultink (Ned) 12-399- 100.73, 2. Dieter Müller (W-Dld) 12-400- 63.58, 3. José Galvez (Sp) 10-397-45.14, 4. Robert Guyot (Zwits) 8-350-50.13, 5. Ro land Dufetelle (Fr) 6-244-36.32, 6 Ton Schrauwen (B) 4-356-42.47, 7. Franz Stenzel (Oost) 2-218-27.02, 8. André Bur gener (Zwilts) 2-163-21.69. Hij kreeg dat verzoek in de ronde van Algerije waar hij als mecanicien van de Nederlandse ploeg werkte en door de begeleider van de coureurs uit Opper- Volta werd aangezocht als adviseur. En passant noteerde Bert Boom voor zijn werkgever Gazelle (waar hij vertegen woordiger is) een interessante order voor race-fietsen. „Ze willen me daar graag als coach”, aldus Bert Boom, „en ik mag zelf de voorwaardien bepalen. Alles is akkoord. Ik hoef alleen maar een brief te sturen wat ik moet verdienen en hoe lang ik wil blijven. Het kan ze niet schelen wat ik eis, ais ik maar kom”. Vermoedelijk gaat Bert Boom een maand of vier naar Opper-Volta, „want” zegt hij, „die sensatie wil ik wel eens mee maken. Wat het koersen be treft is het diaar een verschrikkelijk primitieve toestand. Die negers hebben er totaal geen benul van wat wielrennen precies is. In de ronde van Algerije bijvoorbeeld, waren er dlie in hun zwem- „CONCEPT WERKT AL BETER” De beloning voor Eddy Merckx na de Gold Race: een trofee en het traditionele kusje. Later kreeg hij ook nog twee mille uit de prijzenpot. MEERSSEN De Amstel Gold Race (door winnaar Eddy Merckx weer hij geprezen als een van de zwaarste eendaagse wedstrijden) heeft van de nieuwe lichting Nederlandse beroepswielrenners alleen Hennie Kuiper afgeleverd als de man van wie naast de gevestigde macht Joop Zoetemelk dit seizoen wat verwacht mag worden. Uit de blubber die van de Limburgse slingerweggetjes mensenhoog opspatte, onder hagelbuien waarvan de rennerslij- ven zeer deden, over alsmaar lastiger wordende klimmetjes (27 in totaal) en tegen een wild hoestende wind (waar door slechts 28 van de 160 vertrokken coureurs het einde haalden), veerde Hennie Kuiper op als de enige werkelij ke belofte. Eddy Merckx complimenteer de hem met de kwalificatie „formidabel gereden” en Jan Jansen voor het eerst in actie als medewerker van de NOS-televisie die hij dit jaar dient als chauffeur-commentator sprak met Franse inslag: chapeau voor Kuiper. Ik zie weer een lichtpuntje in de Neder landse wielersport”' Ton Vissers, de ploegleider van Cana da Dry-Gazelle, kan het niet anders dan diep betreurd hebben dat hij deze Olym pische kampioen liet schieten toen de contracten teken-gereed waren, want van zijn equipe bereikte alleen Ben Janbroers (op welgeteld 10 minuten en 40 seconden van Eddy Merckx de eind streep. Hij schaarde zich daarmee onder het bedroevend lage aantal van vijf Nederlandse finishers (Zoetemelk, 4e Kuiper, 5e, Vianen, 27e en Schepers, 28e en laatste), die de armoede andermaal accentueerden waar de Belgen met ze ven plaatsen bij de eerste tien en in totaal achttien bij de achtentwintig aan komenden, voor de zoveelste keer schit terden. „Ik geloof”, sprak de vedette Walter Godefroot, „dat je niet kunt zeggen dat wij Belgen zo sterk zijn, maar dat je eerder moet vaststellen dat de rest zo zwak is. Ik vind ze flauw, die hele concurrentie. Er gaat geen strijdlust vanuit”. ENTER. Amateurwielrenner Bert Boem (wereldkampioen bij de stayers in 1969) heeft een aanbod om trainer te worden van de Afrikaanse staat Opper- Volta. Zoals de zaken er nu voorstaan, zal hij die funtie aannemen want hij mag zijn condities (werktermijn en sala ris) zelf bepalen. „Het lijkt me een geweldig avontuur”, aldus Bert Boom die van plan is gedurende de Nederland se wintermaanden in Afrika wielrennen te doceren. (Van onze sportredactie) GENÈVE Een paar weken geleden mislukte de eerste coupe van Hans Vul tink. In de finale van het Europees kampioenschap 71/2 ging Nederlands broek reden.Als Bert Boom eind dit jaar tijdelijk naar Afrika trekt, zal zijn actieve wiel ercarri ére vermoedelijk af gesloten zijn. „Ik ben van plan om na dit seizoen niet meer te koersen”, aldus Bert Boom die tussen zijn trainingen door momenteel fungeert als mecanicien van de profploeg Canada Dry-Gazelle. In de roes van het enorme spektakel dat de Amstel Gold Race opleverde, is bij de functionarissen die deze sponsor bij de wedstrijd vertegenwoordigden het opzetten van een prof-ploeg aan de orde geweest. Daarbij was van een serieus plan geen sprake maar te verwachten valt dat er bij de Amstel-Heinekengroep binnenkort gesproken wordt over de mogelijkheden van een prof-ploeg. De Nederlandse deputatie In deze Gold Race onderstreepte die uitspraak en Ton Vissers (met zfjn Canada Dry-renners het grootste deel van de vaderlandse Inbreng leverend) was er boos over. Ooi al kon hij aan verontschuldigin gen (de afwezigheid door ziekte van Mathieu Pustjens, Ben Koken en Jan Krekels (tesamen de ruggegraat van zijn ploeg) aanvoeren, toch was de ploegbaas eerlijk genoeg om uilt te roepen: „We hebben gefaald omdat de jongeren de moed niet konden opbrengen door te zetten. Ze geven te gauw op. Ik snap die mentaliteit niet. Het is ongelofelijk, dat ze geen wil hebben om zich helemaal te geven”. Van die slappe instelling, nam ook Jan Janssen met afgrijzen kennis. „Waarom”, vroeg hij een van de grootste „karakteri’-renners die Neder land ooat had, zich af „laten ze zo gauw de moed zakken? Ik kan het niet be grijpen”. Geconfronteerd met die veroor deling, bogen de jongeren deemoedig het hoofd- Jo van Pol: „Het is inderdaad een kwestie van mentaliteit. Als ik in de achterhoede kom waar iedereen afstapt omdat hij geen kans meer heeft, stop ik er ook mee. Dan kan ik het echt niet opbrengen om door te gaan. Bij de amateurs fietste iedereen tot aan het einde, dan gaf je elkaar moraal. Bij de profs ligt dat anders”. De als amateur veelbelovende Jo Vrancken: .,Tk moet het eerlijk toegeven: bij de broepsren- ners stap je eerder af dan bij de ama teurs' Je bent eerder ontmoedigd”. Toonbeeld van hoe het wel moet, was Hennie Kuiper, de enige Nederlandse neofiet die het in de afgelopen zware Belgische wielerweek kon opbrengen door te gaan tot het bittere einde. Het succes van die toen zo oneervolle in spanningen, glorieerde in de meest zwa re van de acht Gold Races. Eddy Merckx omschreef deze wedstrijd later toen hij weer eens verpletterend had toegeslagen door met ruim 3 minuten voorsprong solo-rijdend binnen te ko men als beduidend zwaarder dan de gemiddelde Belgische klassieker. Hennie Kuiper werd er de held van, ook al overschaduwde Eddy Merckx met zijn De KNAU heeft Kees Koppelaar en Hans Keizer bereid gevonden om de begeleiding van respectievelijk de lange- afstand lopers en loopsters op zich te nemen. Tussen Delft en Den Haag zijn voor de zeventiende maal de langeafstandroei- wedstrijden gehouden over een afstand van 4 km. Bij de gladde skif heren won „De Laak” uit Den Haag. Gerrit Wolsink heeft op een Maico de internationale motorcross 500 cc in Val- kenswaard gewonnen. Tweede werd Frans Sigmans op een Yamaha. Het Nederlandse dameshockeyteam won in Glasgow met 1-0 van Schotland. Nederland is in Kopenhagen winnaar van de drielandenturnwedstrijd Dene marken, Noorwegen, Nederland voor herenteams geworden. Cor Smulders werd eerste in de persoonlijke rang schikking. Nederland heeft de schaakinterland tegen West-Duitsland in Hengelo met 10 Vs-9 ¥2 gewonnen. Een nationale uurloop in Vught ein digde in een overwinning voor No Opde- noordt van Kimbria uit Maastricht. A

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 13