Wil Bunschoten: e WINTERKAMPIOENSCHAPPEN NIET LANGER TOPEVENEMENT Rohda bracht Archipel aan de leiding Jeugdtitel Rorik Jansen Opportunistisch basketbal kon Haarlem Cardinals niet redden Basketbalteam leverde topprestatie tegen Finnen Bon „Het is een wassen neus” Bi Haal ook goedkoper uw rijbewijs I SITUATIE HVS ONDANKS ZEGE ZORGELIJKER 15 Realiteit Dat kan. Want er is een nieuwe manier om sneller en zekerder - dus goedkoper - uw rijbewijs te halen. Dank zij de nieuwe manier van rijden. Volautomatisch. MetDAF. Alles wat u erover wilt weten, staat in onze gratis brochure. MAANDAG 9 APRIL 1973 (Van onze korfbalmedewerker) Ondanks Via het Bermi-blok gaat Joop Schultz voor HVS scoren. Late wraak van Starlift Hans Elzerman: records. voor n. ADVERTENTIE (Van onze basketbal mede werker) Num Straat Plaat» Tel I o Stand: EBBC 31-36, Donar 31-24, DED 32-20, ASVU 31-18, Haarlem Cardinals 31-16, Racing Agon 32-6. Na de wedstrijd was er opnieuw een teleurstelling voor de Haarlemse ploeg. Een simpel telegram uit Polen bezorgde de ploeg de mededeling, dat het toernooi in Lodz geen doorgang zal vinden. Zondagavond in de return tegen DED deed The White Stars ’t nog eens dunne tjes over. Louter door een uitstekend op Bij de heren pakte Hans Elzerman twee nationale records. De eerste-jaars student in Leiden is na het uitstapje op ils •y- as [an len an de un im fer ►or :en je an ire ax tr im 55- rc ite im de tot ide rd. tan er- 'ng in iet me n iën ige en >or )r- ng en iet op Ifs en li- .d. :er :ar Niet alleen over de inzet, maar ook over het spel van Akerboom tegen Finland met twintig punten topscorer Ombre, Smit, Boot en Van der Molen was Mol bijzonder te spreken. Tegen de Amerikaanse selectie spelers van het formaat Chestnut en Lee liet Mol zijn ploeg slechts dertig minuten voluit spelen, om daarna zijn spelers de nodige rust te geven voor het tweede duel van zaterdag tegen Finland. In één opzicht schiet Nederland tekort. „Nederlanders en met name lange mensen kunnen niet verdedigen", aldus Mol. „Bewondering heb ik echter voor de flair, waarmee Akerboom zijn tegenstanders tegemoet treedt”. Opmerkelijk goed is het spel van Ton Boot en Kees Smit, die dankzij hun routine van een niet weg te cijferen betekenis zijn. Desondanks liet Mol in Stand le div. dames: Bouwlust 20-49. VC Tilburg 20-45, D/AMVJ 20-36, Bek- kerveld 2 20-35, G de L/RC 20-35, Die Raeckse 20-34. Set Up 20-34. Detry H 2 20-33, PVC 20-24, Advendo 20-20, Kara- noi 20-8, Oikos 20-7. De nogal teleurstellende afloop van München heeft het gevoel voor realiteit vergroot en de prestatiedrang om er koste wat kost bij te zijn, verminderd. Ook de nieuwe bondscoach Bert Sitters is zich er van bewust, dat de successen van de zomer niet voor het grijpen zullen liggen. „Over twee, drie jaar zie ik meer mogelijkheden”. Daarbij zal hij echter terzijde moeten worden gestaan door een specifieke jeugdtrainer. De post, die hjj open liet, om de senioren te gaan trainen, is echter nog steeds va- kant. Geldnood is er de oorzaak van, dat het nog wel maanden zal duren eer een dergelijke figuur wordt benoemd. le div- heren: Radius 20-51, P P 20-46, Were Di 20-39, WC 20-38, Heer 20-33, Bekkerv. 20-30, Kang. 20-29, Valb. 20-24, C/Delta 20-22, Bermi 20-21, HVS 20-17, PVC 20-10. Cambridge heeft op de Theems de 119e boatrace tegen de acht van Oxford gewonnen. DED zonder Nine Nolting is geen tegenstander van betekenis geweest voor The White Stars. Vooral in de eerste helft kon DED maar heel zelden de Sterren in moeilijkheden brengen. Nel van der Burg (8-2) en Irish Verweg (9-2) schoten The White Stars voor de basketverwisseling al naar een gewon nen stelling 34-10. Na de rust hadden de in degradatiegevaar verkerende Amster damse dames wat meer greep op het spel. De Sterren bleven de wedstrijd echter dicteren. Een uitblinkende Stien Kraay (2-12) stuwde haar ploeg naar een probleemloze 68-36 overwinning. Bremerhaven al doorschemeren, mede in verband m et het falen v an Tuinstra, niets achterwege te zullen laten, om na de terugkeer in Nederland Frank Kales alsnog te overreden zich beschikbaar te stellen voor de nationale formatie. (Van onze basketbalmedewerker) HAARLEM. Opportunistisch en te individualistisch spel heeft Haarlem Cardinals in het belangrijke treffen te gen Donar niet van de nederlaag kunnen redden. De kans op behoud van Cardi nals is door de 90-82 nederlaag nu wel minimaal geworden. In de laatste wed strijd tegen het zelfde Donar, maar dan in Groningen, zal beslist gewonnen moe ten worden, om via een beslissingswed strijd tegen ASVU mogelijk het vege lijf nog te redden. DED dat ASVU versloeg kwam volledig in veilige haven. In de tweede divisie deed de nederlaag van het tegenvallende OVRA bij de Molenwiek (3-1) niets toe of af aan de stand op de ranglijst, terwijl bij de dames de reserveploeg van die Raeckse de aansluiting met de middengroep her kregen door een ruime 1-3 zege, even eens op Molenwiek. Na verlies van de eerste set, pakten de Haarlemse dames, met Marijke Morsink als uitblinkster met 6-12 en 9-15 de maximale winst. De stand in de derde divisie toont aan, dat Alliance de kansen op promotie nog geheel in eigen hand heeft, met zaterdag het sleutelduel tegen Advendo. DEN HAAG. Vierendertig zwem sters en zwemmers hebben zich dit week einde bj) de nationale winterkampioen- schappen in Den Haag gekwalificeerd voor de kandidatenploeg voor de we reldkampioenschappen zwemmen, die van de zomer in Belgrado hun première beleven. Een ongekend hoog aantal, dat op zichzelf meer zegt over de mazen in het gehanteerde selectie-systeem, dan over de kwaliteit van het gebodene. Want dat laatste viel nogal tegen. Enke le individuele uitschieters van Hansje Bunschoten. Enith Brigitha en Hans El zerman ten spijt. Vastgesteld dient te worden dat de winterkampioensehappen niet langer een topevenement voor het nationale zwemwereldje vormen. De uit- eindeljjke selectie voor de grote kampi oenschappen is naar de zomer verscho ven. Waar men nu voor streed, was eigenlijk alleen het goede woordje, dat bondscoördinator Kees de Vos of bonds coach Bert Sitters wellicht kan doen ingeval het hoofd van de school, de baas, de directie van het zwembad on willig is medewerking te verlenen. Het scheppen van faciliteiten dus. „Een was sen neus”, zo kenschetste Naarden-train- ster Wil Bunschoten het kernachtig. dreef zijnde Marijke Philips (14-10) kon DED tot aan de rust in de buurt van de Sterren blijven. Na de rust was er nog maar één ploeg, die speelde. De zich veel gemakkelijker verplaatsende Haarlemse speelsters konden via breaks de DED- verdedtging aan de lopende band over rompelen. In de rommelige slotfase kon ook The White Stars niet meer tot aan vaardbaar basketbal komen. Roos de Vries (120) en Stien Kraay (2-9) deden de Haarlemse ploeg via een 61-37 overwinning de tweede plaats weer voor zich opeisen. VLAARDINGEN. Rorik Janssen van de Valkeniers uit Haarlem is de succesvolste jeugdschermer geweest van de nationale kampioenschappen 1973. Na zijn twee titels op sabel en degen, die hij vorige week reeds behaalde, voegde hij daar zondag in Vlaardingen zijn derde op floret aan toe. Rorik Janssen zal samen met Bob van Leeuwen en Maarten Siffels ons land vertegenwoor- idgen op de jeugdwereldkampioenschap- pen die van 20 tot en met 24 april in Buenos Aires worden gehouden. De winterkampioensehappen in Den Haag zijn niet ontkomen aan de stagna tie, die in elk na-olympisch seizoen op treedt. Een deel van de coryfeeën heeft afscheid genomen, een ander deel zwemt nog wat uit (Zoals Frieke Buys, die zich desondanks plaatste in de kandidaten ploeg) en een derde deel pakt op basis van de in vroeger jaren verworven con ditie nog wat mee. Voor de Nederlandse zwemwereld was het triest, dart die laatste categorie niet door aanstormend talent op afstand werd gezwommen. Bob Schoutsen hand haafde zich zelfs op basis van 300 meter zwemmen in de week als kampioen op de 100 meter rugslag, al moest hij dan wel het uiterste geven om het Haarlem se talent Karim Ressang voor te blijven. Van het drietal Hansje Bunschoten, An- ke Rijnders en Annemarie Groen, dat het schoolwerk voor laat gaan, omdat „München” ze toch al een een jaar studie heeft gekost, handhaafde alleen Annemarie Groen zich niet. Zij werd op de 200 meter rugslag met groot verschil geklopt door Josien Elzerman, die zich voorbereidt op het eindexamen Athe neum en dus ook weinig tijd voor trai ning heeft. Hansje Bunschoten verbeter de zelfs, dankzij ’n veel betere schoolslag, het nationale record op de 400 meter wisselslag tot 5.08.8 en evenaarde op de 200 meter met 2.27.2 het op naam van Gerda Lassooy staande Nederlandse re cord. grado te halen. De wereldkampioen schappen zijn trouwens een begrip, dat slechts weinigen voor in de mond ligt. de vrije slag, dat hem in München bracht, teruggekeerd tot zijn oude speci aliteit, de schoolslag. Zaterdag stelde hij het record op de 100 meter een volle seconde scherper, zondag ging het al op zijn naam staande record van de 200 meter eraan: 1.08.0 en 2.28.1. Veel bete kenis hebben die tijden niet. De zomer (50 meter) limieten staan heel wat scherper: 1.06.7 en 2.26.4. (Van onze volleybalmedewerker) Voor Deltalloyd/AMVJ en Starlift BV is het volleybalseizoen ten einde. Zaterdag speelden beide ploegen hun laatste competitiewedstrijd tegen elkaar en hoewel er niets meer op het spel stond, is het toch een bijzonder boeiend duel geworden met lan weerskanten uitstekend volleybal. De Deltalloyd-formatie, die straks geheel uit een valt, had na een 12 voorsprong in de vierde set de winst voor het grijpen op de stand 1214. maar het was Starlift, dat door de niet te stuiten aanval van Frank Constandse. met 1614 gelijkmaakte, waarna de vjjfde set geen problemen meer gaf (15-8). Voor de Hagenaars openen zich door de verwikkelingen bij de Amsterdammers ongekende perspectieven, zeker nu Starlift nog versterkt gaat worden met Jan Warns van Corbulo, terwijl Hans Valkenburg ook wel geïnteresseerd is. In de degradatiepoule is aan spanning geen gebrek. Alle drie ontmoetingen vergden vjjf sets met de grootste winst voor de laagst geklasseerden: NDI/Valuas. Asbiton/L en Total DS. Het is aannemelijk, dat de beslissingen hier pas op de laatste compe- titiedag zullen vallen. Stuur mij snel uw boekje JDe nieuwe manier van slagen" 3e div. dames: Leython ,20-47, D/AMVJ 2 20-46, D. Haag 3 20-39, OVRA 20-32 Valb. 2 20-37, Juliana 21-37, Vono 20-35, Rovok 20-30, DOS 20-25, Volley 20-17, Kang. 21-10, Mart. 2 20-3. 3e div. heren: SOS.DPC 2 20-46, Ad vendo 20-43, Alliance 20-43, DOS 20-43, Armixtos 20-38. Valb. 2 19-37, Mart. 20- 31, Asbit. 2 19-28, Rinys 19-17, D.Haag 2 20-13, Xenon 19-6. OVRA 2 18-0. Zondagavond kwam de formati* van Mol tot een waarlijk grootse prestatie. In een duel, dat de uitverkochte sporthal in Bremerhaven gadesloeg, nam Neder land op imponerende wi jze re vandie voor de eerder tegen de Amerikaanse selectie geleden nederlaag. Akerboom voor de basketverwisseling, en Ombre na de rust rezen tot grote hoogte. Zelfs in verdedigend opzicht deden de Nederlan ders meer dan van ze verwacht mocht worden. Het Fiat Stars duo: Boot-Smit, dat in de slotfase werd ingezet om de verkregen voorsprong te consolideren, deed dit ondanks het lengtenadeel met een opmerkelijk gemak. Volledig ver diend greep N ederland met 10 5-91 de eindzege. In de laatste dertig seconden had Car dinals overigens nog voortreffelijke uit zichten op de winst. Onbenullig balver lies van Hoefakker deed deze kans echter verloren gaan. Cardinals mocht zelfs nog blij zijn, dat Nederhoed vlak voor tijd twee strafworpen onbenut liet. Drie mi nuten heeft Cardinals in de verlenging mogen hopen op een gunstige afloop. Bij 80-80 werden binnen een minuut Mooy, Hoefakker, Amama, Beenders en Den Hertog gediskwalificeerd. Die klap kwam hard aan. Zeven vrije worpen liet Nederhoed (8-10-7) door de basket glij den. Een gedesillusioneerd Cardinals restte niets anders dan met 90-82 het verlies te accepteren. De Liefde: „Een ploeg, die bij vlagen zo onbenullig speelt, verdient de winst niet”. Vrij ze ker zal Dick de Liefde de Haarlemmers het volgende seizoen niet meer coachen. Hoewel De Liefde zelf alle geruchten tegen spreekt, is het waarschijnlijk, dat hij het komende seizoen in samenwer king met Zwezerijnen het Delftse Raak/Punch zal leiden, Stand: Fiat Stars 25-50, BOB 24-34, The White Stars 24-34, AMVJ 25-28, Wilskracht 25-16, DED 25-12, Transol R/Z 25-12, BV Amstelveen 25-12. in een 42-40 voorsprong te nemen. In de tweede helft trok Donar direct al het initiatief naar zich toe. Cardinals moest terug en toen de achterstand gegroeid was tot 48-58 gaf niemand meer iets voor de Haarlemse kansen. Mooy (12-12- 1) en Hoefakker (14-9-1) brachten de thuisclub terug. Donar dat zijn sportieve verplichtingen echter volledig wenste na te komen, finishte gelijk met de Haar lemmers 73-73. DP 905 B 31 Opsturen in envelop, zonder postzegel, aan 1)AG Antwwrd nummer .2000» Eindhoven BREMERHAVEN. Na de overwin ning op Oostenrijk met 86-79 en de nederlaag tegen een sterke Amerikaanse selectie (94-85) heeft de Nederlandse basketbalploeg zaterdag toch voor een verrassing gezorgd door via een specta culaire 82-81 zege op Finland de finale te bereiken in de wedstrijd tegen Finland keek Nederland in de tweede helft vier minuten voor tijd nog tegen een achter stand van tien punten aan. Een sterk gespeelde press van de ploeg van René Mol redde in de allerlaatste seconden de wedstrijd voor de Oranjeformatie. In Zuid-Frankrijk heeft de Brit John Lepp in een Chevron b-23 de erste race om het Europees kampioenschap twee-literwagens gewonnen om de Paul Ricard-trofee. Achter de vertrouwde gestalten van Hansje Bunschoten, Enith Brigitha, An- ke Rijnder, Jozien Elzerman, Alie te Riet, Bob Schoutsen, Bert Bergsma, Hans Elzerman en Ton van Klooster stelden zich ook wat nieuwelingen op. De dertienjarige José Damen, de even oude Wilma Boon en de iets oudere Veronica Stel en Yolanda Aggenbach. Wat zij presteerden was goed te noemen voor hun leeftijdsklasse, maar het is hoogstwaarschijnlijk te weinig om Bel- Bjj zonder tevreden toonde René Mol zich na de wedstrijd over zjjn ploeg. „In tegenstelling tot de overige deelnemers, hadden wij lange mannen, die bewogen. Op slag is in de ploeg de stemming teruggekeerd, die zich ook manifesteerde na de successenreeks in het Pré-Olym- pisch tournooi. Unaniem waren alle bas- ketballkenners in Bremerhaven het er over eens, dat Nederland de sterkst* ploeg uit de B-poule voor Wenen heeft. HAARLEM. Ondanks het niet meespelen van twee prominente spelers Toos Koper (international) en Rob Son is het Amsterdamse Rohda er toch in geslaagd Ons Eibernest in eigen huis te bedwingen. In de enerverende eindfase wist Rohda het meer dan ver diende puntje te pakken. Archipel maakte in Zutphen tegen Rapiditas geen fout: 3-9. Een kwartier na rust had Klauwen en consorten de stand opge voerd tot 0-7. Het laatste half uur speelde men verplicht uit! Lu to heeft dat kleine beetje hoop dat Blauw Wit nog had om het kampioenschap te beha len, helemaal de grond ingeboord. D* aanvallen van de thuisclub bleken iets meer inhoud e n zuiverheid te hebben, waardoor een regelmatige overwinning van 7-4 geen vreemde uitslag is. Door de 9-7 nederlaag van Westerkwartier en de prachtige overwinning van Deetos op Die Haghe (7-4) is de spanning zowel boven als onderaan groot. Bij de dames verspeelde Detry Haag een punt aan Corbulo, waardoor Bek- kerveld uit de laatste ontmoeting nog één punt nodig heeft voor het landkam- pioenschap. Onderaan werd het lot van Valbovol bezegeld, terwijl Raak/SFC door Athlon met 3-2 de baas te blijven zelf praktisch in veiligheid kwam,wat betekent, dart het eredivisieschap van de Utrechtse debutanten niet wordt gepro longeerd, behoudens een wonder. In de eerste divisie staat HVS. on danks de 3-2 overwinning op voorligger Bermi aan de rand van de degradatie, want Compri Delta hield door de ver tassende 3-2 winst op WC de marge even groot. Dubbel spijtig dus, dat HVS een punt moest afstaan aan de Roosen- daalse ploeg, dat als geheel minder in houd had, maar wel goed profiteerde van Haarlemse inzinkingen. Met name in de eerste set, die HVS na 11-14 en 14- 11 voor het grijpen had, deed zich die gelegenheid voor- Een enorme verkram ping, die herinneringen opriep aan het spel in de eerste competitiehelft maakte HVS dermate machteloos, dat Bermi in één ruk van 14-11 naar 14-16 kon mar cheren. De klap kwam zo hard aan, dat de ontredderde Haarlemmers de tweede set (6-15) zonder meer prijs gaven, om zich in de derde periode, toen de druk van het moeten winnen was weggeval len, weer te hervinden. De metamorfose van HVS, waar de entree van Jan v.d. Kuip een welkome aanwinst van de netverdediging betekende, was compleet, getuige de cijfers: 15-11, 9 en 12, na een boeiend gevecht, dat het aanzien ten volle waard was, speciaal door het spec taculaire verdedigen aan beide kanten. In de aanval kwam sledhts Joop Schultz regelmatig door en voor het overige heerste zowel bij HVS als bij Bermi, de blokkering, waardoor de aanvallers over het algemeen weinig risico namen. Vier punten bedraagt nu de achterstand op Bermi, zodat alleen de nieuwe punten telling nog uitkomst kan brengen. In de damesafdeling vergde het duel tussen die Raeckse en Deltalloyd/AMVJ traditiegetrouw vijf sets en ruim twee uur speeltijd. De nog steeds incomplete Haarlemse ploeg (Mathilde van Hakleren onderging vrijdag een meniscusoperatie) bewees in dit aantrekkelijke treffen de smaak weer enigszins te pakken te heb ben. Die Raeckse won met 15-11 de eerste set maar raakte via 14-16 en 13- 15 met 1-2 achter. Op 11-11 in de vierde set goede blokkeren van Carla Metten en Carrie Leentvaar de Haarlemse er door (15-13), maar in de vijfde periode Baf de grotere Amsterdamse routine (naast ex-in>ternationaal Aukje de Vries hebben nog drie speelsters eredivisie er varing), met 9-15 de doorslag. Een ver diende zege voor Deltalloyd, dat de fou ten wat meer over de gehele set spreid de en daardoor een wat meer constante indruk maakte, terwijl bij die Raeckse de totale inzet van de veldverdediging opviel in positieve zin. In de eerste helft wees overigens niets op een grote nederlaag van de thuis club. Wel was het spel van de Groningse studenten beter verzorgd, maar Cardi nals conmpenseerde dankzij een ge weldige inzet de technische tekortko mingen. Zelfs slaagde Cardinals er vlak voor het verstrijken van de eerste helft L Bk -lm

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 15