VERKEERSCHAOS DOOR GESTRAND ZENDSCHIP KVP, ARP en CHU, gesteund door VVD en DS'70: vliegrampen compromisvoorstel Door verkeersongeluk India neemt bestuur over in Horst drie doden in Sikkim K DS ’70 Moeheid piloten oorzaak van wapenexport naar Libië Bankovervallers aangehouden in Karlsruhe Lï Comité doet nieuw „Breuk met PvdA definitief” Londen beperkt 11111 ONDERWIJSSTAKING IS OPGESCHORT Straffen Surinaamse stakers verzacht FIT MAANDAG 9 APRIE 1973 2 M Volgens Brits rapport: Verdeeld „Tijdverlies” Verontrust Wijzigingen t Dr. Hirasingh „Dwingelandij” lW 1 Op het zuiderstrand, waar het zend- y 1 Jhr. mr, M. L. de Brawut Dit is, zo is door een van de weten schappelijke medewerkers van het insti tuut meegedeeld, gedaan om tactische redenen. DEN HAAG. De publieke belang stelling voor het onder Schevenin- gen gestrande zendschip van Radio Veronica heeft het afgelopen week einde in Den Haag en in Scheve- ningen volgens een woordvoerder van de Haagse politie tot een „on voorstelbare verkeerschaos” geleid, „waar weinig meer aan te regelen viel”. Weer in binnen- en buitenland onbewolkt sneeuw onbewolkt 8.46 4.08 no no no n n 11 9 21 15 22 28 7 16 9 9 18 16 0 15 14 -3 4 1 14 7 10 17 uur uur uur uur 21 1 0.4 3 0 1 2 0 1 0 0 o 4 0.4 0 0 0 0 kwam. De bestuurder van de Nederlandse wagen, de 36-jarige F. Camps uit Venray, overleed ter plaatse. DEN BOSCH Fractievoorzitter J. J- A. Berger van DS ’70 meent dat de breuk met de PvdA definitief is. Op het tweedaags congres van zijn partij in Den Bosch zei hij zaterdag dat belde socialis tische blokken voorgoed uit elkaar zijn. „Niet per ongeluk, of omdat we ge kwetst zouden zijn, maar omdaf we een volstrekt andere filosofie hebben”, aldus de heer Berger. PPR-leider De Gaay Fortman, die za terdagmiddag bij de koningin was, wil een progressief kabinet, omdat volgens hem alleen daarvoor een meerderheid te vinden is onder het Nederlandse volk. Volgens De Gaay Fortman heeft de PPR nog even overwogen om Andriessen voor te stellen als formateur, maar omdat de KVP toch de VVD al heeft afgewezen zou dat maar tijdverlies geven, meende hij. gen van de beingers niet met succes bekroond. Het zendschip verander de vrijwel niet van plaats, hoewel De degradaties worden ongedaan ge maakt en omgezet in een boete gelijk Ook de vermindering van de salaris- ancienniteit wordt ongedaan gemaakt. Deze wordt omgezet in een boete gelijk aan een vierde deel van het maandsala ris. Dit houdt in dat de inhouding van periodieke verhoging komt te vervallen. ve he ve wi Wf wa LONDEN. (UPI) De Britse Vereni ging van Verkeersvliegers heeft zaterdag laten weten dat de ongelukken met zes Britse vliegtuigen in de periode van 1966 tot 1970 zeker voor een deel te wijten zijn aan de vermoeidheid van de piloten. zzo ozo F op one Vai slee bei mie wai me 2 ren we! ne: tot da ze| dn De Bilt Deelen Eelde Eindhoven I nac ma koi Lu: me eer die Nb bli] va he me wa tro g* eer I va is on' KI va: Vi< itr aai I goe OP de bes Cai bre di pt ee nt v d e h n I tek kin te mie «po 130 Cai per him luc bar bre C'c en V8 tic te ge lai te; co m er hf ni ja haa lijk voc lan am Zij de noc 10 6 -2 0 o 1 3 2 -2 1 0 -2 -4 1 O 8 2 0 2 10 10 o >4 X bi i*5 2 0 3 0.3 1 2 0J 0.1 0.1 4 3 0 5 0.1 0 1 0.1 1 0.3 0.5 4 In deze motie wordt de fractie ge vraagd te handelen vanuit de standpunt bepaling dat „het regeringsprogramma uitdrukking behoort te geven aan het oogmerk een beleid op lange termijn fe voeren”. De fractie hanteert daarbij twee voorwaarden: het terugdringen van de inflatie en de onverkorte handhaving van de NAVO-defensieverplichtingen. De reeds opgelegde boetes ter groot te van een maandsalaris worden terug gebracht tot een. vierde deel van het maandsalaris. De boetes zullen in maandelijkse ter mijnen van het salaris worden ingehou den, met dien verstande dat de inhou ding telkens niet meer dan een tiende van het maandsalaris zal bedragen. Gistermiddag stond op de rijksweg 12 Den HaagUtrecht in de richting Den HaagScheveningen een file tot aan de rotonde bij Nootdorp. Ook zaterdag is het de gehele dag uitzonderlijk druk geweest op de invalswegen naar Den Haag. De politie, die extra personeel moest laten oproepen, noemde de zater dagse drukte al vergelijkbaar met die op een topdag in het zomersei zoen. aan drie vierde deel van het maandsala ris. Dit betekent dat de gedegradeerde douane-ambtenaren in hun oude rang worden hersteld met behoud van an ciënniteit. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De progressieve partijen PvdA, PPR en D’66 en ook CPN en PSP zijn van mening, dat er weer een socialistische formateur moet komen. De christen-democratische partijen KVP, ARP en CHU zijn echter van mening, dat de nieuwe formateur uit hun midden voort moet komen en zij krijgen daarbij steun van VVD en DS’70. Bij een verkeersongeluk in de Lim burgse gemeente Horst zijn zaterdag avond drie mensen om het leven geko men. Op de provinciale weg Venray- Venlo kwam onder Horst een Neder landse personenauto door nog onbekende oorzaak frontaal in botsing met een Duitse auto die uit de richting Venray minder hoog dan zaterdag, mede door de veranderde stand van de maan. ozo n n o licht bew. nno no n 13 9 8 20 windst. 22 windst. 19 nno n n CPN-fractieleider Bakker wil een so cialistische formateur om te vermijden dat er een variant komt van het kabi- steld uit geestverwanten van KVP, ARP en CHU alsmede niet- of minder partij gebonden personen. Over de mogelijkheden in de verdere formatie zijn de fractieleiders nogal ver deeld. Wiegel: „Uit het verloop van de formatie Burger is al gebleken dat er geen meerderheid voor het kabinet-Den Uyl te vinden is”. Aantjes: „Het verkie zingsprogramma van een minderheid kan duidelijk niet exclusief het uitgangs punt zijn voor een regeringsprogramma is nu wel gebleken”. Tilanus: „Het gemengd parlementair- extra-parlementair kabinet van progres- sieven en christen-democraten waaraan Burger werkt is niet haalbaar”. een salarisverhoging voor ambtena ren tot 16 miljoen Surinaamse gulden, en De VHP telt nu 16 zetels in de Staten van Suriname (totaal 39), de Progressie ve Nationale Party, PNP 7, de Sarikat Rakjat Indonesia SRI 2. De regeringscoa litie telt dus 25 zetels, de oppositie bestaat nu uit de NPS 11 zetels, de Progressieve Surinaamse Volkspartij met één zetel, de Partij Nationalistische Re publiek met één zetel en de fractie van dr. Hirasingh met één zetel, in totaal veertien zetels. Het congres bleek „ernstig verontrust” over het tot nu toe door de progressieve drie (PvdA, PPR en D’66) ingenomen standpunt biti de kabinetsformatie. Dui delijk is gebleken, aldus de motie, dat deze drie partijen hun heil zoeken in het verder polariseren door een .krampach tig” vasthouden aan „Keerpunt ’72. Het congres noemde deze gang van zaken in strijd met de beste Nederlandse opvattingen waaraan „het conflictmodel Jonkheer De Brauw drong erop aan de hulp aan minder ontwikkelde landen een hogere plaats op de prioriteitenlijst te geven- Amsterdam onbewolkt licht bew. nno licht bew. sneeuwbui onbewolkt nno Den Helder licht bew. Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbrück Kopenhagen Lissabon Locamo Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istanboel n Den Uyl :„Er is geen sprake van dat wij ons anders zullen opstellen tegen een christen-democratische formateur dan tegen Burger. Ik begrijp het advies van de confessionelen dan ook niet”. LONDEN. (AFP) Engeland is van plan zijn wapenuitvoer naar Libië dras tisch te beperken. Dit is zaterdag van welingelichte zijde in Londen vernomen. Dit zou vooral gelden voor lichte wa pens. Het besluit houdt verband met de aanhouding van de Cyprische kustvaar der „Claudia” die vijf ton wapens aan boord had voor de voorlopige vleugel van het verboden Ierse Republikeinse leger (IRA). De Ierse marine onder schepte dit vaartuig vorige week bij de zuidwestkust van Ierland. Naar alle waarschijnlijkheid waren de in beslag genomen wapens afkomstig van Libië. Volgens de Times zou de Britse regering hebben besloten alle wa- penleveranties aan dat land op te schor ten. Van officiële zijde wilde men echter geen commentaar geven. UTRECHT. Medewerkers en stu denten van het inltistuut voor ontwikke lingspsychologie van de rijksuniversiteit in Utrecht hebben gistermiddag besloten de vorige week maandag begonnen on- derwijsstaking voorlopig op te schorten. Op de trappen van Huis ten Bosch ont moetten zaterdag de fractieleiders Wie gel (links) van de VVD en Aantjes (ARP) elkaar. schip ligt, zag het dit weekeinde zwart van de mensen (foto). Veie tientallen kinderen raakten hun ouders kwijt. Allen werden op het politiebureau door hun ouders af gehaald. Een symbolische straf voor de sta kende douaniers, die tevens in het open baar hun verontschuldigingen moeten aanbieden aan de rechterlijke macht, wegens het niet opvolgen van een von nis; De bestuurder van de Duitse auto, de 18-jarige A. Cladders uit Rheurdt, en een van zijn passagiers, de 24-tjarige H. Cuhnekath uit Schaephuysen (West- Duitsland), overleden eveneens ter plaat se. Een tweede Duitse passagier, de 19- jarige W. Mohner. is zwaar gewand in een ziekenhuis opgenomen- De 56-jarige J. Hofstra uit Den Haag is zaterdag toen hij de Javastraat in zijn woonplaats te voet overstak, aangereden door een passerende personenauto. Het slachtoffer overleed ter plaatse. Bij een botsing op de rijksstraatweg in Wassenaar is zaterdagavond de 31-jarige N. Koenrades uit Leidschendam om het leven gekomen. De man wilde met zijn auto de rijksstraatweg (voorrangsweg) oversteken. Vermoedelijk heeft hij een uit de richting Amsterdam komende personenauto niet gezien. Er ontstond een botsing, waarbij de heer Koenrades uit de auto werd geslin gerd. Zijn echtgenote liep een hersen schudding op, de beide inzittenden van de andere auto werden licht gewond- De 40-jarige J. H. Schuurman uit Til burg is zaterdag in Hilvarenbeek om het leven gekomen toen hij met zijn auto door onbekende oorzaak tegen een lan taarnpaal reed De 54-jarige G. A. Veldkamp uit Bab- berieh is gisteren in zijn woonplaats om het leven gekomen toen hij, nadathij met zijn fiets was gevallen, door een achteropkomende auto wrd overreden. De 22-jarige J. P. Bekkering uit Zalt- bommel is gisteren overleden aan de gevolgen van een verkeersongeval, hem zaterdag overkomen. De auto waarin hij reed sloeg in Zaltbommel over de kop nadat de wagen in de berm terecht was gekomen. De 17-jarige R. van Vooren uit West- dorpe (gem. Sas van Gent) is zaterdag avond in zijn woonplaats om het leven gekomen, toen hij op zijn bromfiets tegen een stoep reed- De jongen overleed op weg naar het ziekenhuis aan zijn ver wondingen. Gistermiddag zijn op een kruispunt na bij Sluiskil (Z.V1) een Nederlandse en een Belgische personenauto met elkaar in botsing gekomen. Van de vijf inzit tenden van de Nederlandse auto werden er vier ernstig gewond en één licht. De drie inzittenden van de Belgische auto, afkomstig uit Gent, werden allen zeer zwaar gewond. De 18-jariige Catharina Kuipers uit Vught is gisteravond in Vlijmen om het leven gekomen. De auto waarin zij mee reed raakte bij een linksafmanoeuvre van de weg en kwam op een spoorbaan terecht Dr. Harry Hirasingh, die de vorige week bekendmaakte niet meer te beho ren tot de grootste regeringspartij VHP, heeft een nieuwe politieke groepering opgericht „Aktiegroep ’73”. Hij liet ook weten zich aan te sluiten bij de opposi tie, gevormd door de Nationale Partij Suriname (NPS) en de eenmansfracties van de PNR en de PSV. NEW DELHI. (Reuter en UPI) India heeft gisteren het bestuur over Sikkim, waar het de laatste dagen poli tiek onrustig is, overgenomen. Dit meldt het Indiase persbureau PTI. De overne ming van het bestuur is in Gangtok, de hoofdstad van Sikkim, bekendgemaakt. vreemd is”. Het congres sprak uit dat niet aan de indruk kan worden ontko men dat ’n minderheid haar gedachten wenst op te leggen aan de anderen. Op deze bijeenkomst werd voorts nog de confessionele partijen verweten dat zij tot nu toe niet in staat zijn gebleken een duidelijke keuze te doen. Daardoor hebben deze partijen de „toch al niet rooskleurige situatie” nog verergerd, al dus het congres. Zon op Maan op Een enorme parkeerchaos ontstond bij het zuiderstrand achter het duin van Scheveningen radio, waar slechts weinig parkeerruimte is. Veronica-fans parkeerden hun au to’s op de rails van tramlijn 12, die hierdoor vele uren was gestremd. De bergers van Veronica hebben overigens de hoop het radioschip op korte termijn vlot te trekken nog niet opgegeven. Ze hebben gis termorgen opnieuw kans gezien het schip iets te draaien, zodat het beter met de neus naar zee ligt. Maar gisteravond zijn de inspannin- De nieuwe voorzitter van DS ’70- mr. M. L. de Brauw (de vroegere minister voor Wetenschappen), plaatste DS ’70 links in het politieke krachtenveld. De gedachte dat DS ’70 een centrum-partij zou kunnen zijn, wees hij categorisch van de hand- In overeenstemming met die opvatting werd op het congres een motie aangeno men waarin „met voldoening” wordt ge constateerd dat de fractie zich links van het midden heeft opgesteld. De CHU ziet op dit moment het meest in een kabinet, dat kan rekenen op vruchtbare samenwerking met het par lement. De formateur kan zelf een pro gramma maken op basis van de vele stukken, die al beschikbaar zijn, meent Tilanus. Op basis van het programma kan de formateur ministers zoeken. „Uit de stukken blijkt duidelijk op welke punten de formateur voorzichtig moet zijn”, verklaarde Tilanus, die meent dat het nieuwe kabinet extra-parlementair moet zijn. PARAMARIBO Een „comité uit het volk” heeft dit weekeinde bij de Surinaamse regering en vakbeweging een compromisvoorstel ingediend. Dit compromisvoorstel zou onder meer in houden: net-Biesheuvel. Bij het aanwijzen van de formateur dient rekening gehouden te worden met de belangen die binnen het Nederlandse volk leven. Ook D’66- fractieleider Van Mierlo, die vandaag naar Soestdijk moest, en PSP-fractielei- der Van der Lek willen een socialisti sche formateur. Ds’70-fractieleider Ber ger zal aandringen op een christen democraat als formateur. Men denkt in DS’70 over Andriessen als formateur. een uitbetalen aan de stakers van de stakingsdagen van 75 percent. De stakingsleiding heeft laten weten vandaag met de stakers over dit voorstel te zullen praten. De regering, verklaarde minister-president dr. Jules Sedney des gevraagd, heeft als grondslag voor de oplossing van de crisis het generaal akkoord van de commissie van goede diensten. Dit „generaal akkoord” is door de vakbeweging verworpen. De Surinaamse regering gaat voort, vervolgde de premier, met het realiseren van dit generaal akkoord. In de loop van de komende weken zal bekend bor den gemaakt welke punten hiervan reeds gerealiseerd zijn. De Surinaamse regering had tevoren reeds besloten de disciplinaire straffen voor de douane-ambtenaren, die in sta king waren gegaan maar het werk in middels hebben hervat, te verzachten. De straffen worden als volgt gewijzigd: Fractievoorzitter Berger vroeg de con fessionele partijen nu wèl te kiezen. Als zij dat niet doen, merkte hij op, maken ziij zich schuldig aan he<t toelaten van „de dwingelandij van Den Uyl”. de sleepboot Smitbank met 3600 pk in de motor er steivig aan trok. De waterstand bij vloed was al miljoen hadden zij gekregen in ruil voor ’t leven van 2 vrouwelijke personeels leden van de bank. De rest van het geld hadden zij eerder uit de kas van de bank gepakt. Huboi en Kukuk konden worden aan gehouden dank zij ’n tip van een spoor wegbeambte op het station van Landau in de deelstaat Rijnland-Palts. Toen de twee mannen daar in een trein naar Karlsruhe overstapten, vroegen zij de spoorwegman of zij nog tijd hadden om een krant te kopen. Daarbij was hun sterke accent opgevallen dat verraadde dat zij uit de buurt van Keulen kwa men. n geh. bew. wnw DINSDAG 10 APRIL Hoog water 8.46 uur en 21.29 Laag water 4.08 uur en 16.45 DINSDAG 10 APRIL 5.55 uur onder 19.29 11.16 uur onder 2.48 „Nu christen-democraat als formateur” De politie had op het strand de grootste moeite met de afzetting, toen de sleepboot Smitbank aan de Veronica trok in diverse vergeefse pogingen het schip vlot te trekken. VVD-fractieleider Wiegel, die zater dagmorgen bij de koningin advies uit bracht, is van mening, dat een KVP- formateur een kabinet moet vormen, dat tot een vruchtbare samenwerking met de volksvertegenwoordiging zal kunnen komen. Onder deze formulering zou zo wel een parlementair als een extra parlementair kabinet en een minder heidskabinet kunnen vallen, maar in ie der geval geen kabinet-Den Uyl, meent Wiegel. ARP-fractieleider Aantjes, die evenals Andriessen de benoeming van twee for mateurs of van een formateur met een co-formateur wenselijk acht, meent dat de opdracht van de nieuw te benoemen formateur dezelfde kan zijn als Burger had. Binnen die opdracht kan volgens hem ook vallen: de alternatieve variant, die ook wordt genoemd in het eind rapport van informateur Ruppert: een extra-parlementair kabinet, samenge- KARLSRUHE. (DPA) In een eer- ste-klassecoupé van de Westduitse spoorwegen is zaterdag een einde geko men aan een jacht van ruim 40 uur op twee bankrovers die donderdag bij een overval op een bank in Mönchenglad- bach ruim een miljoen mark hadden buitgemaakt. De 34-jarige Günter Huboi en de 33- jarige Gerhard Kukuk werden volkomen verrast, toen twee zwaarbewapende poli tiemannen hun coupé binnenkwamen op het station Mühlburg bij Karlsruhe. De twee mannen hadden een geladen machi nepistool van Duitse makelij en een Ita liaans pistool bij zich. In het bagagenet lag ’n aktentas met 1.047.235 mark. Het De overneming is volgens een hoge Indiase functionaris, die vorige week naar het Himalaya-koninkrijk was ge zonden, geschied op verzoek van de heerser van Sikkim, koning Palden Thondup Namgyal. De vorst had India verzocht de verantwoordelijkheid voor de handhaving van orde en gezag op zich te nemen. Volgens waarnemers zal de vorst evenwel staatshoofd blijven. Eerder had de leider van de campagne voor politieke hervormingen in Sikkim gisteren verklaard, dat de tijd voor on- derhandelingen met de heerser voorbij was. Hij zou moeten aftreden. Zaterdag hebben Indiase troepen stel lingen ingenomen in geheel Sikkim ter wijl ongeveer 15.000 betogers tegen de regering op weg waren naar Gangtok. De plaatselijke politie was onder Indiaas bevel gesteld. De koning van Sikkim had donderdag reeds een beroep op India gedaan, mili taire bijstand te verlenen. Sikkim is een protectoraat van India. VOORUITZICHTEN VOOR WOENSDAG: Wisselvallig en aanhoudend koud. Aantal uren zon: 0 tot 7. Minimum tempe ratuur: 0 tot 5 graden onder normaal. Maxi mum temperatuur: 0 tot 5 graden onder nor maal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 60 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 percent. Normale temperaturen tot 15 april: mini mum 3, maximum 14 graden. WEERRAPPORTEN 8 8 7 8 8 7 7 7 8 7 zw. onbewolkt reg licht bew. zw. bew. nno onbewolkt licht bew. regen zw. bew. nnw sneeuw onbew. onbewolkt regen E™ - zw. bew. geh. bew. licht bew. motregen sneeuw geh. bew. onbewolkt onbewolkt rmo geh. bew. geh. bew. mist zzw regen ozo sneeuw ono zw. bew. wnw onbewolkt wzw Las Palmas half bew. Tunis Bij deze ongelukken kwamen 257 mensen om. De vermoeidheid van de piloten, aldus het rapport van de vereni ging, is het gevolg van te langdurig onregelmatig werk. In de periode tussen 1966 en 1970 zijn «r tien ongelukken gebeurd met Britse vliegtuigen. Officieel is meegedeeld dat deze ongelukken het gevolg zijn geweest van fouten van de piloten. ji. no n nno no zw. bew. nno bew. wnw windst. 18 n 14 windst. 9 13 8 9 11 5 7 7 i’ - ii

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 2