Vier leden voor internationale controlecommissie komen om het leven PTT-wagen overvallen I GENT STAL VOOR TON Spanning op Cyprus na dood van Griek Brit ontvoerd in Argentinië Geen landaankoop in de bezette gebieden Kingdon Gould genoemd als kandidaat voor Den Haag Europese ambassadeurs betaalden voor de herverkiezing van Nixon Zeventienjarige pleegde overval Neem gewoon Durex- beter voor beiden. Betoging tegen afsluiten Oosterschelde 'S Israëlisch kabinet tegen plan van Dayan: Buitenlanders in Amsterdamse politie schiet bij arrestatie Utrecht gaan eigen raad kiezen 2 MAANDAG 9 APRIL 1973 3 Stilzwijgen Onder vuur Voordeel gh Aanvallen Onderzoek Bij Khe Sanh Gefingeerd Melkprijzen Bankdocumenten Ongeluk Helikopter met waarnemers neergehaald wél gestolen goederen bij (Van onze Amsterdamse redactie) (Van onze redacteur in Istanboel) 1 (Van onze redacteur in Jeruzalem) brengen. ADVERTENTIE Zes bevoorradingsschepen zagen giste ren kans via de Mekong de al bijna drie weken durende blokkade te doorbreken. Een convooi van schepen met hulp goederen heeft in da nacht van zaterdag op zondag een poging ondernomen via de rivier de Mekong de bijna drie weken bestaande blokkade van de belegerde Cambodjaanse hoofdstad Phnom Penh te breken. De Vietcong wijt het verongelukken van de helikopter aan het afwijken door het toestel van een vooraf overeengeko men vliegkoers. De twee helikopters met waarnemers van de internationale con trolecommissie vlogen „ver van de vast gestelde vluchtcorridor en zeer dichtbij een gebied met vijandelijkheden”. In de tweede helikopter zaten twee Canadezen, drie Polen, twee Indonesiërs en drie Amerikaanse bemanningsleden. De ontvoering vond plaats op dezelfde dag dat Hector Campora, de nieuwe pre sident van Argentinië, een rede hield waarin hij verklaarde de acties van de stadsguerrillabeweging te veroordelen en dat hij vanaf 25 mei, de datum waarop hij officieel in functie treedt, „voor ie dereen, zonder uitzondering” zal regeren. De naam van Gould dook op in docu menten van een bank in Washington, waar behalve zijn cheque, ook die van twee andere ambassadeurs in Europa werden gevonden: de uitgever Walter Annenberg, ambassadeur in Londen, en beleggingsmakelaar Shelby Davis, am bassadeur in Zwitserland. Anneberg zou 700.000 gulden hebben gestort en Davis 140.000 gulden. Op de documenten van deze groepen is nu beslag gelegd voor een proces dat Ralph Nader, de kampioen van de Ame rikaanse consumenten, aanhangig heeft gemaakt tegen Nixons campagne-organi- satie. Volgens voorlopige ramingen loopt de schade in de vele tienduizenden guldens. De eigenaar was tegen brand erzekerd. JERUZALEM. De Israëlische rege ring heeft besloten Israëlische burgers niet toe te staan op de westelijke Jor- daanoever land te kopen. De minister van Defensie, Mosje Dayan, had voorge steld dergelijke transacties te sanctione ren. De regeringsbeslissing, die als een verrassing komt, wordt als e«n politieke nederlaag gezien van Dayan. Een van de inbraken, in een textiel fabriek in Soest, was gepleegd op verzoek van de fabrikant, die met een partij textiel van ruim 75.000 gulden omhoog zat. De 30-jarige damesconfectiefabrikant hoopte van de verzekering zijn gestolen maar zich. EINDHOVEN. De politie heeft een 17-jarige jongen uit Eindhoven gearres teerd, die ervan wordt verdacht vrijdag de overval op het hulppostkantoor aan de Geert Grotestraat in Eindhoven te hebben gepleegd, waarbij 8000 werd gestolen. mening had gewijzigd, en de status quo niet veranderd zou worden. Dat betekent dat in de bezette gebieden alleen land kan worden gekocht door de regering op plaatsen die essentieel zijn voor Israels veiligheid en die ook bij een vredesver drag onder Israëlische souvereiniteit zul len blijven. „Elk ogenblik kan de eerste Griekse dode ifl deze waanzinnige strijd vallen en dan is het leed niet te overzien”, aldus het artikel. Dit laatste is nu ge beurd en men kan het misschien opvat ten als een sein van Grivas aan Papado poulos. prostaatoperatie hebben ondergaan in een particuliere kliniek ia Limassol. van ras van ren. wa de var aan igel inse Ier- de >ot- ug- het ■er- ou- t>u- ide Met het oog op het vele verzet tegen de komst van de Zuidvietnamese leider waren strenge veiligheidsmaatregelen op het militaire vliegveld Ciampiono getrof fen. eer- litss sko- r op een lad- Iden 33- men »li- i op D« chi- Ita- enet Het zoor els- geld de lan- x>r- dau de laar de om hun dde wa de stig de wa- ior- iter ten ie- <at >a- itie de net ie- zan aal ris- ikt. lijk ila- van «n. 'ige ho- ïP, ing x>k >si- rtij les da rde mg m- SAIGON/PHNOM PENH (AFP, Reuter en UPI) Vier waarnemers van de internationale controlecommissie voor Vietnam en twee verbin dingsofficieren van de Vietcong zijn omgekomen bij het neerstorten van een hefschroefvliegtuig in door de Vietcong beheerst gebied in de nabij heid van de Laotiaanse grens. Dit is gisteren door de Vietcong bekendge maakt. De man, die volgens de politie dron ken was, viel de agent met een brood mes aan, toen deze samen met een collega in de woning verscheen om hem te arresteren. Aanleiding was een vechtpartij eerder in de nacht, waarbij verdachte één van zijn vrienden ernstig zou hebben mishandeld. De lijken van de negen inzittenden van de verongelukte helikopter en de tien inzittenden van een tweede helikop ter die de eerste vergezelde en veilig is geland, worden door de Vietcong over land naar Gio Linh vervoerd, waar ver tegenwoordigers van de internationale controlecommisse wachten. De plaats waar het hefschroefvliegtuig van de internationale controlecommissie is neergestort is in de nabijheid van de ontruimde Amerikaanse mariniersbasis Khe San, 640 kilometer ten noorden van Saigon en in het hart van de Vietcong beheerst gebied, dat zich uit- «trekt van de gedemilitariseerde zone tot tan de grens met Laos- ruim een miljoen gulden in het verkie- zingsfonds van de Republikeinen zijn gestort. Nader eist dat de melkprijzen weer verlaagd worden. De onthulling van deze dubieuze prak tijken van Nixons verkiezingscampagne, gevoegd bij de steeds schokkender wor dende omvang van de Republikeinse spi onage en sabotage van de Democraten en de al bekend geworden duistere fi nanciële manipulaties met verkiezings- fondsen hebben zo langzamerhand een beeld doen ontstaan van politieke cor ruptie, zoals men in de Verenigde Staten nog niet eerder heeft gekend. Elefheroe Kosmos (Vrije Wereld), de spreekbuis van het regime in Athene, betuigt weliswaar van tijd tot tijd sym pathie voor Makarios, maar hoofdredac teur Konstandopoulos schreef onlangs een curieus hoofdartikele waarin Papa dopoulos werd opgeroepen op Cyprus tussenbeide te komen. ruim drie miljoen gulden is gestort voor de herverkiezing van de president. In de afgelopen verkiezingscampagne bediende het herverkiezingscomité zich van ongeveer 24 gefingeerde organisaties, aan wie schenkingen werden gedaan. Organisaties met namen als „Trouwe Amerikanen voor regeringshervorming” en „Stabiele maatschappij raad**. In we zen bestonden deze groepen niet; zij fungeerden alleen als financiële trech ters voor het herverkiezingscomité. Op het bureau in Amersfoort bleek dat het tweetal zich aan een hele serie inbraken had schuldig ge maakt, bij voorkeur in juweliersza- ken en radio- en televisiezaken. Door het hele land werden winke liers van goederen beroofd. Het eonvool kwam toen het zich nog op Zuidvietnamees grondgebied bevond, onder zwaar vijandelijk vuur te liggen. Van de negentien schepen wisten er slechts tien de grens van Cambodja te bereiken. Vtff schepen met olie, levens middelen en militaire uitrustingstukken waren gistermorgen vroeg nog 130 kilo meter van Phnom Penh verwijderd. Angtassom, 70 kilometer ten zuidwesten van Phnom Penh aan hoofdweg 3, moe ten ontruimen. Hierdoor is de positie van de provinciehoofdstad Takeo, die al dagenlang wordt aangevallen, nog kritie ken geworden. De aanvallen op hoofd weg 2, die Phnom Penh met Takeo verbindt, duren onverminderd voort. President Nguyen Van Thieu is giste ren in Rome aangekomen voor een be zoek van twee dagen waarbij hij bespre kingen zal voeren met president Giovan ni Leone en met paus Paulus. BERGEN OP ZOOM. Met de aan bieding van een petitie aan de leden van de Eerste- en Tweede Kamer is zater dagmiddag in Bergen op Zoom een de monstratie geëindigd ttf/en de afsluiting van de Oosterschelde. Het Eerste-Kamerlid Tan Wijk (PSP', en de Tweede-Kamerftden Gruyters (D’66) en Spinx (PvdA) namen aan de mars door het centrum van Bergen op Zoom deel. Naar schatting duizend men sen liepen mee in de stoet, waarvan de organisatie lag bij enige verenigingen tot natuurbehoud en mtlieubehartiging, zo wel in de Rijnmond, als in het zuidwes ten van Nederland. Rond half vijf was de PTT-wagen op weg van Amsterdam via Bussum naar Hilversum, toen de chauffeur door de overvallers via een bord met daarop „stoppen of wij schieten” werd gedwon gen te stoppen. De mannen zaten in een auto, die voor de postauto reed. De PTT- chauffeur gaf gevolg aan het bevel en werd door de mannen vastgehouden. De bisschoppen hebben weliswaar ner gens steun gevonden, maar hun bescher mer Grivas, die dit jaar 75 wordt, is tot alles in staat. Ook al zou hij volgens hardnekkige geruchten vorige week een BEUNOS ARIES. (Reuter) De Brit se directeur van een Argentijnse sigaret- tenfabriek is gisteravond in Buenos Ai res ontvoerd. Volgens de politie is het de 50-jarige Victor Brimicomb, directeur van de Nobleza-tabakfabrieken. ARNHEM. Een uitslaande brand heeft zaterdagmorgen in alle vroegte de nog niet zolang geleden vernieuwde White-Horsebar aan het Kleine Oord in Arnhem volledig in de as gelegd. De brand ontstond na sluitingstijd. Een speciaal team, samengesteld uit leden van de rijksrecherche in Nij megen, Apeldoorn en Zwolle en van de gemeentelijke politie in Soest, heeft de handen vol aan een onderzoek naar de kwalijke prak tijken van het stel. De agent, die aan het bureau Overtoom in Am sterdam werkzaam was, is buiten dienst gesteld. Het Turks-Cyprische dagblad Bozkurt, de spreekbuis van vice-president Denk- tash, gaat nog een stapje verder en schrijft dat aan de studentenkwesties in Athene bijzonder veel Grieks-Cyprische Makarios-aanhangers deelnamen. ISTANBOEL. De eerste dode in de acties van de bende van Grivas op Cyprus, een invloedrijke Makarios-aan- hanger die in Larnaca werd doodgescho ten, betekent een ernstige escalatie in de beginnende burgeroorlog op het eiland. Te meer omdat de moord plaats had op de dag dat de termijn van een maand, die de drie bisschoppen Makarios hadden gesteld om in beroep te gaan tegen zijn afzetting ais kerkvorst, afliep zonder dat de aartsbisschop erop heeft gereageerd. Van zaterdag af heet de Cyprische presi dent voor zijn drie medebisschoppen ge woon Michalis Mnuskos. Diens recente aankondiging van die oprichting van een speciale veiligheids- macht van 500 man ter bestrijding van het terrorisme is in Athene zelfs met een ijzig stilzwijgen ontvangen en in de nieuwsberichten doodgezwegen. The Evening Star schreef dat zij, door een misverstand van een secretaresse, inzage had gehad in de documenten, voordat ze op verzoek van Nixons her- verkiezingscommissie door een rechter werden verzegeld. Geschat wordt dat door Nixons ambassadeurs in Europa UTRECHT. Op 19 en 26 mei worden onder de in Utrecht wonende buitenlanders verkiezingen gehouden voor een zogenoemde migrantenraad. Deze raad, die 19 leden zal tellen, is bedoeld als gesprekspodium voor de in Utrecht wonende en werkende buitenlanders. De raad kan voorstellen doen aan de gemeente en andere instellingen over aangelegenheden die de grote groep (ongeveer 10.500) buitenlanders in Utrecht aangaan. De verkiezingen worden georgani seerd door de gemeente Utrecht. De gemeenteraad heeft er een bedrag voor beschikbaar gesteld. AMSTERDAM. Een 52-jarige chauffeur is gisterochtend vroeg in zijn woning aan de Ten Katestraat in Am sterdam door een zich bedreigd voelende politieman in de zij geschoten. Met een ongevaarlijke wond werd hij ter obser vatie in het Wilheiminagasthuis opgeno men. De 64-jarige voormalige trandarts sprak voor de staatsradio en televisie. Hij was de eerste peronist die voor de staatsomroep sprak sinds Peron in 1955 door de militairen aan de kant werd gezet. (Van onze redacteur in Washington) WASHINGTON Volgens een bericht in het in Washington verschij nende avondblad The Evening Star zal Kingdon Gould benoemd worden tot Amerikaans ambassadeur in Den Haag. Uit documenten, waarin het Grivas zelf heeft onder de officieren van de nationale garde medestand rs en er zijn zelfs aanwijzingen dat hij zich in hun midden periodiek of permanent schuilhoudt. Een ingrijpen zou voor Pa padopoulos het voordeel inhouden dat de aandacht van de weer opvlammende studentenonrust (de universiteit van Athene ging weer voor tien dagen dicht en de senaat zou haar ontslag hebben ingediend) zou worden afgeleid. Er is nog iets anders. De drie bis schoppen hebben weliswaar ook in Athene zowel bij kerkeljjke als bij staat kundige autoriteiten bot gevangen, maar de vele betuigingen van afkeuring voor hun acties zijn nooit gepaard gegaan met toezeggingen van steun aan Makari os, mocht deze in moeilijkheden gera ken. Nader wil vaststellen dat de regering de grote melkproducenten van het land gedurende de verkiezingscampagne in het geheim toestemming gaf om de melkprijzen te verhogen, hoewel dat volgens een andere regeringsmaatregel juist verboden was. In ruil voor deze toestemming zou door deze producenten De samenhang tussen deze gift en haar benoeming leidde tot enige moei lijkheden voor mevrouw Farkas, toen zij voor de senaatscommissie voor Buiten landse Betrekkingen door senator Willi am Fulbright aan de tand werd gevoeld. Zij zei echter dat zij het bedrag al voor de verkiezingen had toegezegd; haar be noeming werd uiteindelijk bekrachtigd. dagblad bij toeval inzage had, voordat ze door een rechter werden ver zegeld, zou gebleken zijn dat Gould in het geheim 85.000 heeft bijge dragen aan het verkiezingsfonds van president Nixon. Kingdon Gould, een parkeergarage- magnaat in Washington, was tot voor kort ambassadeur in Luxemburg. De Luxemburgse post werd toegewezen aan mevrouw Ruth Farkas, eigenaresse van een aantal warenhuizen in New York, die na de herverkiezing van president Nixon nog 850.000 gulden in het Repu blikeinse partijfonds stortte. Ook voor de Republikeinen, en onder hen merkwaardig genoeg, de meest con servatieven, heeft het schandaal zo’n omvang aangenomen, dat zij president Nixon en diens sütf niet langer willen dekken en een vouetfig onderzoek heb ben geëist. President Nixon heeft echter geweigerd zijn medewerking daaraan te verlenen Hij beroept zich op presiden tiële onschendbaarheid voor hemzelf en zijn medewerkers en is totnogtoe in alle talen blijven zwijgen. In Phnom Penh is een schreeuwend tekort aan tal van goederen. De bevol king is over de radio opgeroepen zuinig te zijn met water, elektriciteit en levens middelen. Zware Amerikaanse trans- «portvliegtuigen van het type Hercules C 130 zijn een luchtbrug begonnen om de Cambodjaanse regeringstroepen van wa pens en munitie te voorzien' In Was hington wordt overwogen via deze luchtbrug ook levensmiddelen en vloei bare brandstoffen naar de hoofdstad te Sprekend over „recente incidenten” waarmee hij doelde op ontvoeringen, bomaanslagen en de moord op een kolo nel in de afgelopen veertien dagen zei Campora: „De sectoren die zeggen de belangen van het volk te vertegenwoor digen dienen te begrijpen dat het volk nu zijn besluit genomen heeft. Alle ac ties die ten doel hebben de wil van het volk opzij te schuiven zijn ontoelaatbaar.” HILVERSUM. Waarschijnlijk vier gewapende mannén hebben vanmorgen op de Lage Naar der weg in Hilversum een PTT-auto overvallen. De overvallers gingen er vandoor met een postzak, waarin aangetekende stukken zaten. Over de waarde van de inhoud is nog niets bekend. De overvallers gingen er met postauto en chauffeur van door. Aan de rand van Hilversum lieten zij chauffeur en post auto achter en gingen er met de post zak vandoor. De auto van de overvallers blijkt in Amsterdam te zijn gestolen. De PTT- chauffeur wist zich na enige tijd te bevrijden en is door een passerende automobilist meegenomen naar het poli tiebureau in Bussum. AMSTERDAM. Sinds de dag dat een Amsterdamse dienaar der ge rechtigheid, een 22-jarige agent, van het rechte pad afdwaalde, heeft hij met een compagnon voor bijna een ton aan goederen gesto len. De politieagent en zijn 40- jarige maat, een Amsterdamse koopman, werden vrijdagavond in Amersfoort aangehouden, nadat zij een verkeersovertreding hadden be gaan. Het kenteken van hun auto stond al sinds 6 februari bij de politieposten genoteerd. Bovendien hadden de mannen geen papieren, spullen vergoed te krijgen. Een 35- jarige vertegenwoordiger kwam hem te hulp en beval de diensten van de agent en de koopman aan. De fabrikant is inmiddels ook aan gehouden. De om het leven gekomen waarne mers zijn een Canadees, een Indonesiër en twee Hongaren. Dit zijn de eerste om het leven gekomen leden van de inter nationale controlecommissie, die op 28 januari haar werkzaamheden begon. De piloot van het toestel, een van de drie Amerikaanse bemanningsleden, had per radio gemeld, dat de helikopter door een projectiel was getroffen en zou neerstorten. De regeringstroepen hebben in de nacht van zaterdag op sondag de plaats De Vietcong heeft gisteren in een verklaring het verongelukken van de helikopter met waarnemers betreurd en verklaard, dat het neerstorten ervan te wijten was aan een ongeluk. Niet gezegd werd, dat het toestel door een projectiel was getroffen. „De Griekse junta zal deze Grieks- Cyprische bemoeienis met binnenlandse Griekse zaken nooit vergeven. Daarom is het lang niet onwaarschijnlijk dat de junta een tegencoup op Cyprus voorbe reidt om Makarios en zijn medewerkers te wippen”, aldus Bozkurt. Dayan staat een politiek voor van integratie van de bezette gebieden, en zijn voorstel paste in deze politiek van geruisloze annexatie. Aanvankelijk werd verwacht dat de regering een compro misstandpunt zou innemen, volgens welk privé-aankopen in principe zouden wor den toegestaan, zij het onder overheids controle. Dit voorstel, afkomstig van minister van Justitie, Shapira, had aanvankelijk de steun van premier Golda Meir, maar gisteren deelde zij mee dat zij haar

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3