Visserijschool hield „Open Dag Kleuter onder Velsen geeft minstens dertig auto geblazen mille voor Hartstichting Kwekers namen nerinnenteelt onder de loep GROTERE BELANGSTELLING Vechtpartijen in bar Paneel antieke kast gestolen AQCAS UITZENDBUREAU voor kanioorpersontC! „HEEMSCONCERT” VERDIENDE i f. l 5 VEEL NIEUWE LEDEN VOOR PLAATSELIJKE AFDELING Amateurmusici in Nederlands Hervormde Kerk Ruziemaker beboet iqtra Praktijkdag bij leao-school Aanrij dingsdrukte in Velsertunnel DE VRIJHEID uiizëfidburêau APRIL MAANDAG 9 19 73 IJMUIDER COURANT 4 95 In Heemskerk Met mes bedreigd Romantiek Fijne sfeer BEKWAME TYPISTES A 1. ii (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) jgens- Ruijs- dijker- (Van een onzer correspondenten) ADVERTENTIE 20 u. vraagt vooi uitzending (Van een onzer verslaggevers) 1.15 u.l .15 u.: (Van een onzer verslaggevers) Havenkiöte Z van (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK In de Spaanse bar aan de Kloosterstraat is zaterdagavond kort maar hevig gevochten tussen twee Beverwijkers, die elkaar met gummi slangen te lijf gingen. voor- stbare l 20.15 toneel- torror ostein Per- erken ot en van rd en met elling april g van indlge Geo- sndag Zondag aangekomen in IJmuiden: Ara- berg, Rotterdam, IJmuiden; Lone-Krog h, Rochester; Jean-E, Londen; Morbihan, Dordrecht; IJmuiden; Nordkyn, Flixbo- rough; Marinella d’Amigo, Bremen; Syl via 5, Gent; Trouphead, Duinkerken; Worthing, Thames; Vlistborg, Halmstad; Joan-C, Rochester; Francis-B, Neith; Ig nition, Greenwich; Raknes, Mo-I-Rana; Finnreel, Kotka; Sherrell, Neith, Isabel, Valkom; Basalt, Flixborough; Chihaya, Narvik; IJmuiden; Marus, Par; Rifo-An, La Nouvelle; Marie-Louise-Bolten, Cor pus Christi; Mabel-Warwick, Newport; Hai, Bremen; VBusuanga, Antwerpen. De heer A. J. Wijnstroom overhandigt de cheque aan penningmeesteres van de Velsense „Vrienden van het Hart”, me vrouw P. Kruit-Berger. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Volgens een jaren lange traditie is er een dag per jaar, waarop de leerlingen van de school voor LEAO in de IJmond aan de Brink hun praktische vorming toetsen aan de prak tijk van een zelf opgebouwde winkel en een kanotor, ingericht in het praktijklo- kaal Deze praktijkdag wordt gehouden op donderdag 12 april van 14-16 uur en van 19-21.30 uur in de school. De winkel wordt door de leerlingen gerund.Verder is er een braderie, de in het teken zal staan van de vrije tijd. voor hele dagen Hoog salaris volledige sociale verzekering doorbetaalde vakantie feestdagen en vakantiegeld SANTPOORT. In de nacht van za terdag op zondag is ingebroken in een woning aan de Brederoodseweg. Er werd een paneel uit een antieke kast gebro ken. Of er nog meer werd meegenomen, is nog niet bekend. Wel zijn enige kas ten en laden doorzocht. 3 land- .s (be ta het april Paul Schey- ensdag n 19.30 bij P. 1.02510- i). Dj. Otten Is van tot 13 Oude >opte- ur en Per- jieuze J-12.30 tede). 9-12 tister- ot de Dag. ;ater- Zleine voor- n za- bo- ten- achee Jonk. 12-17 Tel. 02510-26882 Breestraat 3E Beverwijk 20 u. Welzijn (Als geen nadere aanduiding volgt, is het schip van of naar Amsterdam ge gaan.) Itureel luiden, tot 11 19 en id. en b”. a.l. ..De u.: Dt 20.L bloe- na 74, e van -straat, ig 12— n” en praak; VELSEN. In verband met werk zaamheden ontstond het afgelopen week einde in en om de Velsertunnel een moeilijke verkeerssituatie, waardoor ver scheidene aanrijdingen niet uitbleven. delsvaart en de kustsleepvaart. Maar het is ook mogelijk op de school een diplo ma radiotelefonist te behalen of een aanvullingsdiploma voor kapitein kleine handelsvaart. De toelatingseisen voor de ze opleidingen zijn verschillend. Inlich tingen hierover en over andere facetten van het onderwijs op de Gemeentelijke Viserijschool kan men inwinnen bij di recteur J. van de Winden, Havenkade 55, IJmuiden, telefoon 02550-14581. Hoewel een ruit van de toegangsdeur van de bar kapot is geslagen en enkele voor de bar geparkeerde auto’s licht werden beschadigd, is er geen proces verbaal opgemaakt. Een concert dat herhaling verdient, en hoewel de fijne sfeer van enthousiast musiceren misschien in een grotere ruimte minder voelbaar wordt, zou het wel een dankbare zaak zijn als meer publiek -en de belangstelling is er! - ervan kan genieten. cona Antiqua” van Boedijn speelde. „IA” en „Recorders’ Round” speelden samen de dubbelkorige sonate „La Leone” van Gussago. De voorzitter, de heer G. Tabak ver heugde zich ten eerste over deze vrij grote belangstelling van de zijde der kwekers, de aanwezigheid van een twee tal medewerkers van de Rijks Tuinbouw voorlichtingsdienst de heren J. Reerds en P.C. Schenk en wijst erop dat men ook uit deze hoek op de volle medewerking mag rekenen ten aanzien van kraamver- betering. Spreker wees er ook op dait de Nerinen teelt in het Kennemerland al in de dertiger jaren door enige kwekers ter hand werd genomen, maar vooral in de laatste tien jaar heeft deze teelt zich niet alleen hier maar ook elders in het land uitgebreid. De heer J. Reerds, die in het consu- lentschap Aalsmeer speciaal belast is met de Nerinenteelt, liet via verschillen de grafieken de uitbreiding van deze teelt zien. Het is eigenlijk jammer dat de aanvoer periode van de bloem hoofd zakelijk in de periode tussen september en november valt wat de prijzen niet ten g'Xde komt. Men is er op uit meer spreiding te bewerkstelligen. Landelijk zijn er vorig jaar ruim vier miljoen bloemen aangevoerd: bijna het dubbele van het jaar daarvoor. Een grote vraag was hoe naast de zuiverheid der partijen ook iets aan de grote verscheidenheid van de rassen die er zijn gedaan kan worden. Men wilde zelfs van alle partij en een monster op gaan planten om te komen tot goede partijen. Er werd een commissie samengesteld bestaande uit de heren C. Peerdeman, Bovenkarspel; C. de Boer, Castricum en L. van Noort, Heemskerk; terwijl de heren J. Reerds en P. C. Schenk als technisch adviseurs hun medewerking toezegden. Zoals bekend heeft de Visserijschool twee verschillende soorten opleidingen. Allereerst een lagere opleiding, die met ingang van 1 augustus aanstaande vier jarig wordt. Deze „Gezellen”-opleiding heeft een technisch-nautisch karakter en kan gevolgd worden na het lager onder wijs. Ook meisjes zijn bij deze opleiding welkom. De leerlingen kunnen met een voltooide opleiding niet alleen bij de visserij terecht, maar ook bij de kust-, de binnen- en de sleepvaart, alsmede de bevoorradingsdienst voor olieboortorens. De Visserijschool heeft daarnaast acht verschillende opleidingen van middel baar niveau, onder andere voor stuur man en motordrijver van de kleine han- ;bre- dat dan voor t in, nde- ko- uigd een p de idler die HEEMSKERK. K. van Dijk, H. Ko per en P v.d. Meij wonnen de oefen wedstrijd van schietvereniging De Vrij heid. Het trio behaalde 97 punten. D. van Blanken, J. Groenenveld en T. Lute scoorden 96 punten. A- Sehoehuis en J. van Vlaanderen volgende op de voet met 95 punten. HEEMSKERK. Er zijn nog geluk kige mensen die ontdekt hebben dat na een inspannende dagtaak inspanning van andere aard meer ontspant dan languit op een lage stoel zitten en ongeacht het geboden programma voor de TV geeuwen. Dat zijn de amateurmusici die vrijdagavond in de Nederlandse Her vormde Kerk te Heemskerk het „Heems- concert” verzorgden. Dat voor deze men sen muziekmaken een ernstige zaak is moge blijken uit het feit dan men het laatste nummer „Viva la musica”, waar aan door allen zou worden deelgenomen, liet vervallen wegens een te korte voor bereidingstijd. Het welslagen van een dergelijke muziekuitvoering immers is het resultaat van maanden wekelijks gezamenlijk repeteren. Adieu TV, bon jour musique. ijeen- I HEEMSKERK Bij enkele verkeers ongevallen tqdens het weekeinde zjjn drie mensen gewond geraakt. Een 5-jarig meisje stond vrijdagmid dag met haar moeder op een verkeersge leider te wachten op voorbijkomend verkeer. Door een windvlaag werd het kind met haar fietsje achteruit de rij baan opgeblazen en kwam onder een juist passerende auto van een 29-jarige plaatsgenoot terecht. Het meisje is voor behandeling door omstanders naar het St. Jozefziekenhuis gebracht. Toen om acht uur de eerste moeilijk heden in de bar ontstonden suste de politie de ruzie en nam een van de wildemannen mee. Even na twaalf uur dreigde zijn in de bar achtergebleven „maat” met een mes, hetgeen voor de politie aanleiding was opnieuw in te grijpen. Zaterdagochtend omstreeks negen uur vonden in de oostelijke tunnelbuis, waar op dat moment dubbel verkeer was, drie kettingbotsingen tegelijk plaats, in totaal waren daarbij tien auto’s betrokken. Het enige letsel bestond uit een snijwondje aan de knie, terwijl een der inzittende dochters van een der automobilisten een lichte hersenschudding, een andere dochter kreeg een gewonde kaak. Na behandeling in het Rode Kruisziekenhuis in Beverwijk, konden zij weer naar huis. Voorts pluimen op de hoeden van een zeer zuiver en muzikaal spelend saxo- foonensemble ook al zo compleet in zijn bezetting van twee sopranen, twee alten, een tenor en een bariton van ensemble „IA” (ongeveer kamerbezet- ting) voor de wijze waarop gemusiceerd werd en van zijn dirigent Bram Hijmans voor zijn instrumentatie van „Golli- wogg’s Cake-walk” uit Debussy’s piano suite „Children’s Corner” en van een koperkwintet dat zo voortreffelijk uCia- VELSEN. De Velsense „Vrienden van het Hart” hebben afgelopen week door tal van activiteiten - met name een grote collecte - een bedrag bij el kaar gekregen van maar liefst negenen twintigduizend gulden. Het eind van de inzameling is nog niet in zicht nu de plaatselijke afdeling Velsen van negen honderd nieuwe leden een bedrag heeft toegezegd gekregen van eenennegentig- honderd gulden. De opbrengsten van de laterdagmiddag en vrijdagavond gehou den rally’s zullen eveneens bij dit be drag geteld worden, zodat een aanzien lijke som geld vanuit Velsen aan de Hirtstichting kan worden overgemaakt. Maandag vertrokken van IJmuiden: April-Diamond, Noordzee, IJmuiden. n de n te even I aan tien, ioen uige ans- Zaterdagavond werden de Velsense „Hart”-activiteiten afgesloten met een „Hartebal” in de aula van de Technische School aan de De Noostraat. Een van de organisatoren, de heer A- J. Wijnstroom, overhandigde op het hoogtepunt van dit bal een cheque aan de penningmeeste- resse van de Velsense „Vrienden van het Hart”. Daarvoor had de internist, C. Lampe een kort woord tot de in niet zulke grote getale opgekomen danslusti- gen gesproken over „volksziekte num mer één”, de hart- en vaatziekten. Dok ter Lampe zei dat per jaar in Nederland ruim twintigduizend mensen aan deze ziekte bezwijken, tien keer zo veel als er in het verkeer aan slachtoffers vallen. Dokter Lampe zei veel meer te geloven BEVERWIJK. In een speciaal voor de Nerinen-telers belegde bijeen komst in de veilingkantine waren alle aanwezigen het er over eens dat er iets gedaan moet worden aan de zuiverheid der partijen. Deze bijeenkomst, die door een vijftig tal kwekers uit Noord-Holland werd bij gewoond werd georganiseerd door de bloemen- en groente-velling Beverwijk. IJMUIDEN. Veel ouders en hun kinderen hebben zaterdag een bezoek gebracht aan de Gemeentelijke Visserij school. De leerkrachten organiseerden toen een „Open Dag” om belangstellen den over het onderwijs op de school te Informeren. Vooral veel toekomstige leerlingen en hun ouders hebben van deze gelegenheid gebruik gemaakt. Vrijdag aangekomen in IJmuiden: Sil- via-6, Delfzijl; Avenir, Immingham, IJ muiden; Borkum, Birkenham; Hondo, Birkenhead; Autoroute, Bremen; Linda, Fawley; Niedermehnen, Londen, IJmui den; Sambre, Par; Chr. Mathiesen, Flix borough; Levern, Whitby, IJmuiden; Fred Everard, Swansea; Severity, Noord zee, IJmuiden; Hirma, Rotterdam, IJ muiden; Maren Skou, Rotterdam; Mode na, Rotterdam; Dimitry Zhloba, Tuapse. Zondag vertrokken van IJmuiden: Niedermehnen, Caen, IJmuiden; Amstel- stroom, Shoreham; Tor Hollandia, Go thenburg; Dmitry Zhloba, Rotterdam; Ubena, Bremen; Avalon, Harwich; Co- nastoga, Sête; Rolf Behrmann, Londen; Diorit, Flixborough; Jane Weston, Ant werpen; Bulkem Liner, Bremen; Andre- as-S, Piraeus, IJmuiden; Grollo, Gran ville, IJmuiden; Levern, Whitby, IJmui den; Paul Westers, Terneuzen, Zaandam; Severity, Rotterdam; Curasao, Londen, IJmuiden; Hirma, Trondheim, IJmuiden; Endeavour, Great Yarmouth; Catherina, Cleveland, IJmuiden; Vechtstroom, Hull; Apollo 1, Londen; Fred Everhardt, Lon den; Zaanstroom, Felixstowe. Dordrecht; Baltique, Oslo; Pericles, Bil bao; Tor Anglia, Gothenburg; Hondo, Rotterdam; Borkum, Tromso; Christian Mathiessen, Flixborough; Modena, Tur ku; Dorte Ty, Cartagena, IJmuiden; War- na, Gdynia, IJmuiden: Emile-B, Halm stad, IJmuiden, Granit, Flixborough; Brinda, Poole, IJmuiden; Elord, Karls- hamn; Sirius, Trondheim. Om elf uur vond er bij de tunnel een aanrijding plaats op de oostelijke toe- voerweg voor Rijksweg 9 Niemand liep daarbij enig letsel op. Op het zelfde ogenblik reden twee auto’s op elkaar op de Velser traverse, ook daar kwam men met de schrik vrij. ma. I. 15 u,: 15 u.; a.l. HAARLEM. Op 3 maart vorig jaar vernielde een 25-jarige stoffeerder uit Haarlem de ruit van de auto van de vader van zijn meisje met een uitlaat pijp. De Haarlemse politierechter had hem wegens deze vernieling tot een boete van ƒ100 veroordeeld. Het Am sterdamse gerechtshof bevestigd vrijdag dit vonnis en veroordeelde de stoffeerder ook tot betaling van 50 van de schade. De overige kosten waren door de verze kering vergoed. De vader was naar het huis van de stoffeerdergereden, omdat hij vermoedde dat zijn dochter, die al enige tijd van huis was, daar woonde. Voor de deur hadden de twee ruzie gekregen, die ein digde met de vernieling van de ruit. De procureur-generaal had /150 geëist. in het effect van de mensen te wijzen op de oorzaken van de hart- en vaat ziekten en de bestrijding hiervan dan in het beschikbaar stellen van meer geld voor medische hulp en ziekenhuizen. Als oorzaken van hart- en vaatziekten noemde dokter Lampe het te veel en te vet eten, het gebrek aan lichaamsbewe ging, het roken, de erfelijke aanleg en tenslotte de psychische spanningen. Dok ter Lampe zei dat ieder voor zichzelf moet uitmaken waar en hoe maatrege len genomen moeten worden om een gezond hart te behouden. Het R.K. Gemengd koor o.l.v. Frans Kocx besloot het concert met een ver scheidenheid aan liederen waarvan er drie met pianobegeleiding en één „Die Nacht” van Schubert a capella. Mooi, zuiver gezongen in een waardig tempo waar dit paste („Die Ehre Gottes aus der Natur”), maar gelukkig in een vlot, licht tempo waar „Zigeunerleben” van Schumann dit eiste. Zaterdag aangekomen in IJmuiden: Andre, Noordzee; IJmuiden; Inga Basti an, Flixborough; Diorit, Flixborough; Vechtstroom, Huil; Zaanstroom, Felixto- we; Bulkemlinder, Bremen; Tor Anglia, Immingham; Sirius, Fibortangen; Stade end, Dublin; Vincent J Rovin, Cont. Plat; Granit, Flixborough; Roger W Winson, Cont. Plat; Herman Helene, Lmdesand; Mayrose. Alexandria; Gazelle, Boston, Zaandam; Tor Hollandia, Im mingham; Schouwen, Norfolk; Curacao, Delfzijl, IJmuiden. JjftSTtRW’.G W AtKMAAH 0 2 2 0 O- 7 3 5 8 Vrijdag vertrokken van IJmuiden: Pergo, Londen, IJmuiden; Opole, Stettin; Smitlloyd-3, Cont. Plat, IJmuiden; Star Davanger, Rotterdam, IJmuiden; Severi ty. Rotterdam; Christine Oldendorff, Bilbao, IJmuiden; Arona. Helsinky; Ori ole, Dagenham; Tor Nerlandia, Gothen burg; Schriokke, Barbados; Jan, Brmen; Havelet, Manchester; Westerfok, Pirias, Beverwijk; Autoroute, Harwich; Saar, Stettin, Beverwijk; Eggebek, Rouan; Bi- schofstein, West Afrika; Silvia-6, Trond heim; Orunda, Monrovia, IJmuiden; Dutch Faith; Rotterdam; Thuringia, Brmerhaven; Solon, Rotterdam; Andre, Harlingen, IJmuiden. Wat het cither-ensemble o.l.v. Joop van der Schoor ten gehore bracht was een openbaring. Direct na kennismaking met dit soort muziek is het even wennen aan onbekende klanken, maar de her nieuwde kennismaking na de pauze doet je beseffen dat toppers van weleer waarvan titels als „Guter Mond”, „Wien. Wien, nur du allein” en „lm Prater” alleen maar gedachten aan sentimentele zoetigheid oproepen, maar met deze in strumentale entourage van cithers blijkt dat een schijnbaar vergane romantiek nog steeds, en terecht, leeft. En dat vonden de toeschouwers dat woord mag ik wel gebruiken want het is een niet-alledaags gezicht vijf cithers en een viool te zien bespelen ook: zij gingen spontaan meezingen en -neuriën! Slechts een glaasje wijn ontbrak. 5 u.: Na een inleidend woord waarin de heer G. van Oort uitdrukkelijk stelde dat de verschillende ensembles in de eerste plaats voor elkaar speelden het aantal medewerkenden was dan ook groter dan het publiek dat overigens alle overige plaatsen bezette beet een ko- perensemble uit leden van de harmonie St. Caecilia de spits af met een aantal fors klinkende oude dansvormen. Deze „Dans”, „Sarabande” en „Bourree” zijn van het type dat blokfluitensembles graag gebruiken. Daarom was het zo’n frisse tegenstelling toevallig of expres zo in het programma gerangschikt dat direct daarna een compleet blok- fluitensemble dus sopranen, alten, te nors en basblokfluiten) Recorders’Round de Heemskerkse Volksmuziekschool met een fris modern werk van Genzmer aan de beurt kwam. Bijna zonder uit zondering immers grasduinen blokflui- ters, omdat zij weinig keus hebben, in de vóórklassieke muziek Maandag aangekomen in IJmuiden: Moerdijk, Rotterdam; Spalla, Hamburg; Helga-S, Gothenburg; Schwabenstein, Bremen. Van een 22-jarige bromfietser uit Heemskerk en een even oude plaatsge- noot-automobilist, die elkaar in de Strauszstraat wilde passeren terwijl aan beide zijden van de straat auto’s gepar keerd stonden, bleek de bromfietsbe stuurder het meest kwetsbaar te zijn. Hij moest met een gebroken linkerbo venbeen in het St. Jozefziekenhuis wor den opgenomen. Een 44-jarige Heemskerker tenslotte verzuimde zondagavond voorrang te ver lenen aan een 52-jarige automobilist uit dezelfde plaats, die over de voorrangs- kruising Ridder Arnoudlaan-Marquette- laan-Bachstraat reed. Er volgde een bot sing, waarbij de Heemskerker van 44 jaar een hersenschudding opliep en naar het St. Jozefziekenhuis werd gebracht. Zaterdag vertrokken van IJmuiden: Irma Delmas, Duinkerken; Stoer, Bre men; Gooiland, Recife; Guinea Gulf. Bremen; Main Ore, Narvik; Linda, Mo-I- Rana; Memel, Dagenham; Charlotte, Antwerpen; Bridgepool, U.S. Gulf; Bur- gundia, Le Havre; Avenir, Goole, IJmui den; Novel. Sharpness, IJmuiden; Koly- males, Ramsvik; Ingeren, Glasgow; Sti- m<m, Rotterdam, IJmuiden.; Anna-H, Voorafgaande aan het bal werd er in de hal van de Technische School een interessante tentoonstelling gehouden van de meest uitgebreide en moderne apparatuur, waarmee hart- en vaatziek ten worden bestreden. 5

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 5