import van sinaasappelen im Uitstel van betaling Van Thiel Japan wil wrijving in economische betrekkingen met Europa wegnemen kans op order uit Australië BIJ NS MOGELIJK TURK IN ONDERNEMINGSRAAD Verbruik aardolie in EEG weer gestegen Nederland maakt Grindbagger wel, bagger geen cao „Oorlog” over amrobank Zó spaart u gunstig: „MELK IN SLOTEN WEGGOOIEN IS NIET NODIG” B 1 ÉRms ÉS! dinsdag Demirhan milieu 73 „Kamers waren altijd verhuurd” 13 1 o APRIL 1973 r.' Kritiek Hitachi Klein stukje Seinlicht Benzine Bouw marineschepen I ss: Tg fe. laren in pension spRT jpf s TOKIO De Japanse regering heeft een aantal maatregelen uitgewerkt om een achteruitgang van de Japanse betrekkingen met de Europese lan den te voorkomen. Eén daarvan is het besluit van het ministerie van Eco nomische Zaken de uitvoer van elektronische apparaten naar Nederland en de andere Beneluxlanden vrijwillig te beperken. Laat u bij de Amro Bank vrij blijvend adviseren over de voor u meest geschikte spaarvorm. Bij de Amro Bank hebt u de keus uit tien verschillende spaarvormen. Van een spaarboekje met 4% rente tot een spaarrekening met een vaste looptijd van 5 jaar,die nu zelfs een gegarandeerde rente biedt van maar liefst Met sprongen Demagogisch (Van onze correspondent) ROTTERDAM De paar dui zend buitenlandse werknemers bij de Nederlandse Spoorwegen hebben over een week misschien hun „eigen” man in de ondernemings raad: De 30-jarige in Turkije ge boren en getogen rangeerder Ta lip Demirhan, woonachtig in een driekamerflat in Spijkenisse. x ZUIVELBONDEN: GEEN GESPREK 1 •I ADVERTENTIE ADVERTENTIE u rfSj Tot bewindvoerder is benoemd mr. C. Kager uit Helmond, die zich gistermid dag op het bedrijf van de situatie op de hoogte is gaan sitellen. De werknemers gaan zich beraden over het al dan niet voortzetten van de bezetting. van een engere samenspraak ordelijke economische betrekkingen met Europa te handhaven, aldus dezelfde bron. Daarom ook staat hij sympathiek te genover de stakingsacties, die momenteel in Nederland gaande zijn. Hij zegt daar over: „De arbeiders vechten al een paar honderd jaar om hun recht te krijgen. Als er nu een heel klein stukje wordt gevraagd, wat blijft er dan anders over dan te gaan staken, als je wensen ge woon worden genegeerd?". BRUSSEL. Het verbruik van aard- olieprodukten m de (oude) EEG is in 1972 gestegen tot een totaal van 360,4 miljoen ton. Dat betekent een stijging ten opzichte van het voorgaande jaar met 7,3 percent. Vooral aan het eind van vorig jaar is een gevoelige expansie van het verbruik opgetreden, hoewel de situ atie van land tot land nog al verschilde. Het Spaanse citrus-syndicaat is vol gens deze groothandelaren gezwicht voor de negen Rotterdamse importeurs, die zijn verenigd in de Rotterdamse Citrus- Veiling. Deze willen de gehele invoer weer via de veiling laten lopen, aldus de bond voor binnenlandse groothandelaren in groente en fruit. Had de Australische regering vorig jaar plannen om drie geleide-wapenfre- gatten op de scheepswerven van Willi amstown te laten bouwen voor een be drag van 1,4 miljard gulden, volgens berichten uit Canberra zouden de Ne derlandse scheepsbouwers er vier hebben aangeboden voor een iets hoger bedrag, anderhalf miljard. Zou de Australische minister van De fensie, Barnard, besluiten de Nederland se scheepsbouw en Nederlandse toele veringsbedrijven in te schakelen, dan zou het in de bedoeling liggen het eerste fregat te laten bouwen bij de Rijn- Schelde-Verolme-werf in Vlissingen, de overige drie onder licensie in Williams town. In Vlissingen zijn de Nederlandse geleide-wapenfregatten „Tromp” en „De Ruyter” in aanbouw. In 1972 hebben zich belangrijke wijzi gingen voorgedaan ten aanzien van de herkomst van de aankopen van de ge meenschap. De aankopen in Irak, Libië en Oman liepen sterk terug en die in Saoedi-Arabië, Perzië, Abu Dhabi en Ni geria stegen. De aankopen in Algerije werden, na de crisis in 1971. hervat. De bonden menen dat de uitnodiging van de werkgevers onvoldoende uitzicht biedt op resultaat. „Wij praten al vier maanden en elk gesprek bleek tenslotte uitzichtloos”, zo redeneren de vier actie voerende bonden. De aanduiding in hun UTRECHT. De betreffende beleids organen van de bouwbonden van NW en NKV hebben zich gesteld achter het beleid van hun onderhandelingsdelegatie met de werkgevers in het baggerbedrijf. Hf Tot slot schenkt hij nog een borreltje. Een soort Turkse anisette, maar dan sterker. Zelf drinkt hij niet mee. „Een maagoperatie”, legt hij uit, „en ik moeit niu nog dieet houden”. En op onze fron sende wenkbrauwen, een beetje verle gen: „Ik had een maagzweer. Ja, niet door mijn eigen situatie, hoor, maar ik maak me altijd erg druk om dingen die ik hoor. Als er in Afrika bijvoorbeeld iets gebeurt, dan grijpt mij dat sterk aan. En daar komt het van volgens mij”. land, waar hij na een paar jaar tot de overtuiging kwam dat hij voor zichzelf de vraag moest beantwoorden of hij wilde blijven of wel dat hij weeer terug zou gaan. Talip Demirhan: „Blijven be tekende, dat ik mijn vrouw wilde laten overkomen. Omdat ik dacht, dat Neder land mij toch wel meer mogelijkheden zou bieden, heb ik daarvoor gekozen. Ik ben een huis gaan zoeken en nu is ze al sinds 1971 hier bij mij”. Hoewel hij zelf heeft moeten meema ken wat het is om jaren in pensions te slijten en met meerderen een kamer te Deze vier bonden hadden al eerder acties in de zuivelindustrie aangekon- digd. Ze zetten de voorbereiding van deze actie voort. Morgen nog zullen ultimatums aan een aantal zuivelbedrij ven worden verzonden. Stakingen in de zuivelindustrie worden rond Pasen ver wacht. De heer Misoe deelde verder mee dat zijn concern graag met Europese onder nemingen wil samenwerken, bijvoor beeld via „joint ventures” in Japan of in derde landen. BEEK EN DONK. De rechtbank in Den Bosch heeft gisteren voorlopige uit stel van betaling verleend aan de schroefboutenfabriek „Van Thiel United” in Beek en Donk. De fabriek wordt al vanaf donderdag door het personeel be zet. UTRECHT Vier van de zeven bij de zuivel-CAO betrokken vakbon den willen niet ingaan op de uitnodiging van de werkgevers in de zuivel industrie om alsnog een gesprek te voeren over de moeilijkheden rond de arbeidsovereenkomst. „De schriftelijke uitnodiging van de werkgevers vin den wij te vaag en te onvolledig”, aldus de heer A. Vrijsen van de bij het NKV aangesloten Algemene Voedings- en Genotmiddelenbond gistermid dag na een spoedberaad van de vakbondsonderhandelaars in Utrecht. brief dat de werkgevers bereid zijn te praten over een beperking van de prijs compensatie, vinden de vakbonden on voldoende. Het heeft hen voorts be vreemd, dat werkgevers na vier maan den praten nog steeds niet begrijpen wat de vakbonden met inzicht in de totale loonsom bedoelen. De teleurstelling in werkgeverskring over de weigering om de onderhandelin- gen te hervatten, is groot. „We hadden met onze brief de duidelijke bedoeling een handvat te bieden, en de weigering is daarom een volslagen verrassing”, zo reageerde de heer R. Zijlstra. voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Zuivel- bond FNZ- CV AT liet vorige week weten dat via overleg naar een oplossing moet worden gezocht. De vakbondsonderhandelaars hebben het argument van de werkgevers dat een staking tot milieuvervuiling lijdt omdat de opslagcapaciteit in de zuivelfa brieken gering is en de melk dan in de sloot zal verdwijnen, als demagogisch van de hand gewezen. delingen, die tot nieuwe verlagingen van de tariefmuren moeten leiden. Volgens dezelfde woordvoerders is de noodzaak van Japans nieuwe „samen- spraakdiplomatie” ten aanzien van Euro pa de laatste tijd groter geworden door de toenemende kritiek in EEG-landen op de scherpe stijging van de Japanse uit voer naar Europa. In een biref aan de werkgeversorgani saties zeggen de vakbonden bereid te zijn de onderhandelingen onmiddellijk te hervatten op basis van de uitgangspun ten van de vakbonden. Deze brief is gistermiddag laat bezorgd aan het adres waar de werkgevers in Utrecht hun vergadering hielden- De vier actievoe rende bonden houden vast aan een vloer en een maximum in de prijscompensatie. CANBERRA. Nederlandse scheeps bouwers hopen, dat de Australische re gering zal ingaan op hun aanbod om voor de Australische marine geleide- wapenfregatten te bouwen, een order waarmee een bedrag van anderhalf mil jard gulden gemoeid zou zijn. moeten delen (de eenpersoonskamers waar ik op af ging waren altijd „al verhuurd” als hij uit Turkije bleek te komen), heeft Talip toch een redelijk hoge dunk van de behandeling van de gastarbeider in Nederland. .,De aanvoer naar de bedrijven zullen wij niet blokkeren en weggooien is niet nodig als bijvoorbeeld tot in vriezen wordt overgegaan”, zei de heer Vrijsen. De heer C. Schelling van die Algemene Voedings Bedrijfsbond NVV voegde daaraan toe dat melk zeer snel afbreek baar is. De milieuverontreiniging is dus zeer gering. De distributie van melk voor bejaar den, baby’s en dergelijke bevolkingsgroe pen behoeft voorts niet in gevaar te komen aldus de bonden. Per regio zullen zij één zuivelfabriek aanwijzen die nor maal voor deze bevolkingsgroepen blijft produceren. In welk deel van het land de vakbonden hun acties gaan beginnen werd niet bekendgemaakt. „Dat i.s een kwestie van strategie”, verklaarde de vakbondsonderhandelaars. 5 C De president-directeur van Hitachi, Masafoemi Misoe, heeft dit in Tokio tegenover Nederlandse journalisten ge zegd. Hitachi, evenals de rest van de Japanse industrie, ziet liever dat de Nederlandse uitvoer naar Japan zou moeten worden beperkt. De directie van Hitachi is voor volle dige vrije handel en is gekant tegen iedere vorm van handelsbeperking ook tegen vrijwillige exportbeperkin gen, zoals wel door Japanse industrieën worden toegepast. Van „welingelichte zijde” in Tokio heeft men dit meegedeeld aan een van Japans grootste dagbladen. Mainichi. De Japanse regering is voorts van plan om veelvuldiger dan tot nu toe gedachten wisselingen te hebben met de Europese Commissie en bilaterale besprekingen met EEG-landen. Het bezoek dat de Japanse minister van Buitenlandse Zaken, Masayoshi Ohi- ra, deze maand aan Europa zal brengen, luidt het begin in van Japans nieuwe politiek, die erop gericht is door middel Minister Ohira zal in Brussel met leden van de Europese Commissie be spreken hoe verstoring van de economi sche betrekkingen tussen Japan en de EEG-landen moet worden voorkomen. Verder zal van gedachten worden gewis seld over de komende GATT-onderhan- Deze onderhandelingen zijn vastgelo pen. Op 2 mei wordt opnieuw gepraat. Er is wel een principe-akkoord over een cao voor het grindbaggerbedrijf. In deze bedrijfstak moet de achterban wor den geraadpleegd over het bereikte re sultaat DEN HAAG. Dertig Nederlandse groothandelaren in sinaasappelen reizen woensdag naar Spanje om hun zelfstan dige import van sinaasappelen een derde deel van de totale invoer uit dit land veilig te stellen. Deze organisatie spreekt van „econo misch machtsmisbruik”. De consument zal de rekening moeten betalen. Indien het bezoek aan Spanje geen resultaat oplevert, wil de groente en fruitbond de zaak aanhangig maken bij <le EEG- commissie. S Zo Inmiddels stijgt de Japanse uitvoer naar Europa nog met sprongen. In fe bruari was de Japanse uitvoer naar de negen landen van de EEG zestig percent groter dan in februari van het vorige jaar. De uitvoer naar Engeland alleen steeg met 160 percent t.o.v. het vorige jaar. De uitvoer naar de Verenigde Sta ten daarentegen nam slechts met 15,9 percent toe. De gehele Japanse uitvoer is in februari met 34 percent gestegen. In het begin van het vorige jaar is de uitvoer van Japan naar Europa sterk beginnen te stijgen en dit heeft tot een aantal klachten van Europese landen over bepaalde exportprodukten geleid. Groot-Brittannië bijvoorbeeld beklaagde zich over de sterk toenemende invoer van kogellagers en synthetische vezels, terwijl de Beneluxlanden zich vooral zorgen gingen maken over de toenemen de invoer van bandrecorders, radio’s en televisietoestellen. De laatste tijd begonnen de Europese landen de Japanse exportcampagne ook te zien als een bedreiging voor hun handelsbalans. Drukkersstaking. De Westduitse druk kersvakbond heeft zijn ongeveer 88.000 aangesloten leden opgeroepen vandaag het werk gedurende twee uur neer te leggen. Men wil hiermee kracht bijzetten aan de looneisen. Volgens recente statistische gegevens van de EEG is de produktie van ruwe olie in de gemeenschap verder terugge lopen. Ze voorziet nu nog slechts voor 2,5 percent in de behoefte van de EEG. De totale produktie was 11,37 miljoen ton en dat betekende een vermindering van 7,5 percent vergeleken met 1971. Hij zegt: „Ik denk altijd maar: hoe zou men in Turkije reageren als het andersom was. Misschien wel niet zo erg veel anders. Waar het om gaat, is dat er goede opvangmogelijkheden komen, dat buitenlanders en Nederlanders wor den voorbereid op eikaars gewoonten en hebbelijkheden. Ik begrijp bijvoorbeeld niet, waarom er nog geen televisiepro gramma voor buitenlanders is”. Conflicten als vorig jaar in de Afri- kaanderbuurt in Rotterdam tot uitbar sting kwamen en die nog altijd sluime ren in de dichtbevolkte arbeiderswijken in de Maasstad, ziet hij dan ook als kwade spelingen van het lot. „Want”, zegt hij, „arbeiders moeten niet tegen elkaar opstaan. De derde, die de oorzaak van alles is, het kapitaal zal ik maar zeggen, lacht daar alleen maar om’’. I WOENSDAG 1 V DONDERDAG 1 I VRIJDAG 1 ff ZATERDAG 1 ff MAANDAG 1 ff DINSDAG 1 De raffinaderijcapaciteit heeft een grote uitbreiding ondergaan door inbe- drjjfstelling van nieuwe eenheden in Nederland, België en Frankrijk. In ons land nam de capaciteit met 27,3 percent toe, het hoogste stijgingspercentage van de EEG. In de gehele EEG nam de capaciteit met 11,8 percent toe. De sterkste toeneming van het ver bruik op de binnenlandse markt deed zich in Frankrijk voor (10 percent). Dan volgden Nederland en België (allebei 9,2 percent). Het ia voor Japan even belangrijk de toenemende wrijving in de economische betrekkingen tussen Japan en de EEG uit de wereld te helpen als de wrijving in de economische betrekkingen met de Verenigde Staten, onderstreepten de woordvoerders. De invoer uit derde landen is weer toegenomen. Nederland voerde 12,8 per cent meer in dan in het voorgaande jaar en voor de gehele gemeenschap nam de invoer toe met 7,2 percent Al geruime tijd is hij landelijk voor zitter van de vakgroep buitenlandse werknemers bij de ACBV. Hij doet dat samen met een man uit Amsterdam en twee uit Utrecht. Talip is bovendien afdelingsbestuurslid te Rotterdam en medesamensteller van het speciaal voor Turken gemaakte tijdschriftje „Sinyal Isigi", wat „Seinlicht” betekent Hij zou model kunnen staan voor het beeld, dat in de meest gunstige verhalen over gastarbeiders gaarne wordt aange haald. Voornamelijk omdat hij zijn ver blijf hier inhoud heeft kunnen geven door een stukje ambitie en een doel. En dat, ondanks heit feit dat hij de kwalijke kanten van het gastarbeidersbestaan aan den lijve had ondervonden. .-?1! Y®rtelt: „Ik voel me hier nu thuis. Misschien heb ik wel geboft met mijn vooropleiding. Ik kom uit een stad in midden-Turkije, Sivas. Daar volgde ik wat je noemt de middelbare school en voor ik in dienst ging volgde ik nog wat cursussen. Ik heb een paar jaar bij mijn vader gewerkt, die een kleine zaak heeft”. Bij de zuivel-cao zijn ruim 21.000 van de 26.000 werknemers in de zuivelindu strie betrokken. Van het cao-personeel bedraagt de organisatiegraad rond tachtig percent. De 26.000 werknemers in de zuivelindustrie zijn werkzaam in ruim 250 bedrijven. De Unie BLHP, de CV AT en de HBV doen niet mee aan de acties van de vakbonden. Ze ondersteu nen de eisen van de vakbonden wel- De De bond waarvan hij lid is de Algemene Christelijke Bond van Ver- voerspersoneel (ACBV) heeft hem kandidaat gesteld voor de NS-onderne- mingsraad, die 8 mei weer wordt geko zen. De NS is daarmee een van de eerste bedrijven die een buitenlander in de ondernemingsraad lijkt te gaan krijgen. Talip Demirhan: „Een. op de 26 man bij de Nederlandse spoorwegen is bui tenlander. Daarom is het belangrijk, dat een van hen zich ook op dat niveau kan gaan uiten. Dat dat kan is voor mij een bewijs te meer, dat de NS een van de redelijkste bedrijven is, die ik hier in Nederland heb meegemaakt”. Na zijn diensttijd besloot hij naar West-Euiropa te gaan. Het werd Neder- TALIP DEMIRHAN F' Overigens is Hitachi, het op een na grootste Japanse industrieconcem, dat dit jaar is begonnen digitale computers naar Nederland en via Nederland naar de Europese markt te exporteren, bereid zijn verkooporganisatie in Japan be schikbaar te stellen voor de afzet van Nederlandse produkten in Japan. In de gemeenschap is het verbruik van autobenzine met ongeveer 7 percent gestegen, evenals van dieselolie. Het ver bruik van brandstof voor straalmotoren en vliegtuigbenzine steeg met 5 6 percent. Het verbruik van nafta, hoofd zakelijk bestemd voor de petrochemie, steeg met ongeveer 18 percent. Dat van vloeibare stookoliën steeg met 8 percent en het verbruik van zwaardere stooko liën met 6 percent i - étv

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 13