VOGTS IS BANG VOOR FC TWENTE Godefroot leider in de ronde van België SPOWHWS 1 T LI' TVOLI: AS Roma zette Herrera buiten Genève 1972 Tivoli onderscheiden voor kwaliteit ■Ss Mi COACH MIQUEL MUNOZ RINUS ISRAEL IN WERELDELFTAL 1 „WIJ ZIJN GEEN INTER „Ik ken die krachtsexplosies” Hfcu - 14 DINSDAG 10 APRIL 15 1973 Dreiging Zelfvertrouwen Voetbalmoeheid Geen clementie Technisch sterk 1 MILD en MENTHOL-25/1.55 umnuiua A BV k cöaaDUM staa We'J itt, SPELERS KEREN ZICH TEGEN CRUYFF (Van onze sportredactie) (Van onze speciale verslaggever) ADVERTENTIE MARC SERNÉ KING SIZE FILTERS Zij hebben tenslotte de beker al zes keer gewonnen. Dus waarom zou men zich zorgen maken. Met wat voor elftal dat gebeurde en hoelang dat inmiddels in de jaarlijks evoluerende voetbalsport alweer geleden is, zijn zij echter geneigd te snel te vergeten, imponerend zijn ook allerminst de prestaties waarmee Real Madrid doordrong tot de kwartfinales. Eerst werd de IJslandse kampioen Kef- levik (3-0 en 1-0) geëlimineerd en daar na was het de beurt aan de Roemeense vertegenwoordiger Arges Pitesi. echter helemaal voorbij. Toen eenmaal was gebleken dat Cruyff niet draaide werd hij nauwelijks meer in het spel betrokken. Ajax liet hem bijna letterlijk links liggen- Hans Ree speelde in de 6e ronde van het schaaktoernooi van Las Palmas remise tegen de Argentijn Panno. Ree staat nu met 1 punt op de voorlaatste plaats. Ribli leidt Cruyff: ,-Het ging niet goed. Doordat je een hele tijd niet hebt gespeeld wor den de andere spieren slap en als die dan plotseling worden geforceerd krijg je pijn. Het is net of je weer met de training van een nieuw seizoen bent begonnen. De blessure is dan misschien Is dit een onbeschaamd zelfvertrou wen of grootspraak? Het laatste valt nauwelijks aan te nemen want de door gewinterde Munoz is in het internatio nale voetbal geen beginneling. Al dertien jaar is hij de trainer van Real Madrid, eens de onbetwiste heerser op de Euro pese voetbalvelden. Een positie die hij te danken heeft aan zijn grote verdiensten voor de club als actief voetballer, in welke periode hij met wereldberoemde spelers als Santa Maria, Di Stefano, Kopa, Gento en later ook Puskas zes Europese bekers voor Madrid hielp vero veren. ieal valt op door een onwezenlijk optimisme wezen, dat Ajax het zelfs zonder zijn superster een heel eind blijkt te redden. De spelers van Ajax hebben hem als het ware momenteel uit het elftal gevoet bald. Cruyff zelf is daardoor uiterst onze ker. Hij klaagt' en is bang. Zaterdaga vond in de wedstrijd tegen FC Twente marcheerde zijn zaak bepaald niet, en durfde hij nauwelijks een duel aan en liep hij weer ouderwets te praten tegen iedereen om zijn eigen onkunde te ca moufleren. De tijd echter dat de andere Ajacieden onder de indruk raakten is ZOTTEGEM. De laatste meters van de eerste etappe van de ronde van België waren niet de moeilijkste voor wegkampioen Walter Godefroot. In de eindsprint was bij duidelijk sterker dan Albert van Vlierberghe. Juist om aan een confrontatie met de sterkste sprin ters uit de kopgroep van 18 man te ontkomen, zette Van Vlierberghe negen kilometer voor de eindstreep zijn laatste aanval in. Zijn noodlot was dat een van de snelste wegsprinters, Walter Gode froot, „aanpikte” en leider van het klas sement werd. nen organiseren, maar na zo’n lange afwezigheid moet je hem de tijd gunnen om weer in het elftal te groeien. Voor ons komt die mutatie echter wel op een zeer ongelegen moment, want voor de derde keer dit seizoen moeten we ons aanpassen bij een andere ausputzer. En zoiets komt de eenheid van de ploeg natuurlijk nooit ten goede. Vandaar ook, dat die wedstrijden tegen Twente voor ons eigenlijk een maand te vroeg ko men”. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM Het merkwaar dige aan Real Madrid is dat het vooral na de duidelijke 30 over winning tegen de Russische kam pioen Dynamo Kiev zoveel opti misme uitstraalt dat dit in eerste in stantie een beetje onwezenlijk aan doet. Luister bijvoorbeeld naar coach Miguel Munoz: „Ik heb het Ajax van de laatste jaren verschei dene keren op de televisie gezien. Vooral in die finale tegen Inter manifesteerde het zich als een wer kelijk grote ploeg. Maar Real is geen Inter”. In Boekarest verloren de onstuimige Madrilenen met 2-1. Thuis voor 95.000 toeschouwers! werden de plooien met een 3-1 overwinning echter .rechtgetrok ken. Indrukwekkend was echter wel de manier waarop de Russische kampioen Dynamo Kiev aan de kant werd gescho ven. Nog indrukwekkender is wellicht het feit dat Real Madrid morgenavond aan zijn honderd en tweede wedstrijd voor Europa-cup I begint. En hoewel Real Madrid nog niet eens de helft van het bedrag voor een vriendschappelijke wedstrijd in het buitenland kan vragen wat Ajax in een dergelijk geval op zijn bankrekening krijgt overgemaakt heeft de „koninklijke” over gebrek aan inter nationaal contact nog steeds niet te klagen. Op dat moment gaf Leif Mortensen de loopgroep een snelheidsinjectie. Zijn aan val werd gepareerd door Merckx-briga- dier Swerts, die geen meter kop deed. Houhrechts, Walter Planckaert en Mare Demeyer sloten zich aan bij Mortensen en Swerts. De vijf kopmannen kwamen niet echt los van de eerste groep, maar hun tempo zorgde er wel voor dat de ploeg van 28 in twee brokken viel. De besten Merckx, Pijnen, Rosiers, Gode froot, Bouloux, Tabak, Van Vlierberghe, Van Olooster, Van de Vijver, Van Sprin- gel, De Witte, Verbeeck en Wright, kwa men dertig kilometer voor het einde bij het vluchtende vijftal. Bij het ingaan van de laatste plaatselijke ronde in Zot tegem probeerde Albert van Vlierberghe aan de greep van de sprinters te ontko men. Het lukte slechts gedeeltelijk, want Godefroot sprong naar zijn wiel. De goede samenwerking met de zich tot het uiterste inspannende Godefroot zorgde er wel voor dat hij voor de greep van de groep bleef. De tweede plaats was zijn beloning. De uitslag van de eerste etappe van de ronde van België is: 1. Godefroot, 193 km van Oostende naar Zottegem in 4 uur en 55 minuten, met tijdsvergoeding 4-54.50, 2. Van Vlierberghe 4.55.00, met tijdsvergoeding 4.54.55, op 17 seconden; 3. Merckx, 4. Walter Planckaert, 5. Ver beeck, 6. Van Clooster, 7. Tabak (Ned), 8. Rosiers, 9. Demeyer, 10. Pijnen (Ned). Cruyff voelt daarom de dreiging niet meer de onbetwiste ster van Ajax te zullen zijn. De blessures hebben hem doen af glijden tot een vrij middelmatige voetballer, die door de charges van de verzamelde verdedigers van Europa, in al vervallen staat verkeert. Zijn enkels zullen nooit meer honderd percent wor den en het is zeer de vraag of de „oude” Cruyff zich ooit nog zal manifesteren. Cruyff is gesloopt en bijvoorbeeld Real Madrid zal morgenavond niets onbe proefd laten om hem binnen de kortst mogelijke tijd opnieuw uit te schakelen. De Europese voetballer van het jaar 1971 kunnen de Madrilenen wel missen en Cruyff heeft momenteel niet het vermogen om die meedogenloze tackles van op hem jagende verdedigers te ont wijken of ervan weg te sprinten. „Het wordt eigenlijk alleen maar moeilijker”, klaagde hij gisteren nog. ,.Als die wed strijd tegen Real er niet was geweest dan had ik nog wel een weekje gewacht voordat ik het weer had geprobeerd"- ROME. Helenio Herren is na een reeks slechte resultaten van Ro ma door de directie van de elub ont slagen. Het ontslag volgde na het gelijke spel (0-0) van sondag op eigen veld tegen Ternana nummer laatst Herrera heeft Roma vijf jaar ge traind. hij wordt opgevolgd door An tonio Trebicianl. De voorzitter van Roma besloot het eerste elftal een boete op te leggen wegens het slechte spel tegen Ternana. Johan Cruyff was gistermorgen voordat Ajax naar het trainingskamp in Wassenaar vertrok weer druk aan het oefenen. Juist op de trainingen toonde de doorgaans zo beminnelijke Roemeen Stefan Kovacs zich de afgelopen week enkele keren cruciaal voor Cruyff. De overige Ajacieden doen eigenlijk weinig om Cruyff ook maar enig zelf vertrouwen bij te brengen. Wat hebben zij aan de beste spits ter wereld als hij toch niet voetballen kan. Daar komt dan nog bij dat zij eigenlijk best nog eens willen bewijzen dat Ajax niet alleen uit Cruyff bestaat en nog minder bij diens gratie. Wat dat betreft zijn de „klein tjes” te volwassen geworden. Zij willen best aantonen dat het ook goed kan gaan terwijl twee wereldklassemidden- voors als Cruyff en Mulder (die goed bevriend zijn en elkaar als het ware een gruwelijke afloop van hun voetbalcar rières aanpraten) klagelijk hun wonden likken. Het enige verwijt dat de overige Ajacieden misschien kan worden ge maakt is dat zij vrij gedachtenloos voor bij gaan aan het feit dat zij mét de weergaloze Cruyff van weleer toch groot geworden zijn. Anderzijds replice ren die Ajacieden daarop dat Johan mede door hen zo verschrikkelijk veel geld (een geschat inkomen van 850.000 gulden bruto per jaar) verdient. In Serajewo is een einde gekomen aan de heerschappij van de Japanse tafeltennisspeelsters. Zelfs als Japan van Korea wint verliest het toch zijn we reldtitel. Atleet Genard Tebroke uit Aalten hoopt dit seizoen nog aan sport te kun nen doen- Hij werd geopereerd voor rugklachten. De cupfinale in Engeland (Leeds Un.-Sunderland wordt op 5 mei opge luisterd met atletiekwedstrijden O Julian Cuevas heeft de eerste etappe van de Ronde van Baskenland gewon nen. Ocana werd derde. Ir i I i 1I.1 De rest van de Ajaxploeg heeft niet zoveel clementie meer met Cruyff en laat zijn klachten voor wat ze zijn. Het door de afwezigheid van Gerrie Mühren (Schilcher vervangt hem) gebroken mid denveld baart meer zorgen tegenover het juist ook op het middenveld sterk spe lende Real. Voor het merendeel is Ajax echter weer intact en zal alles worden gedaan om Real dit keer dan toch te doen verslaan. ..Maar”, waarschuwt Henk Groot, die Madrid twee keer be spioneerde, „voor mij is duidelijk, dat Real weer in opkomst is. Het wordt weer een ploeg van Europees formaat. Het zit niet voor niks in de halve finale- Dat is al een bewijs op zichzelf”, Weer die grootspraak. Want terwijl Iedereen in Europa zich bijna kruiperig in een underdog-positie manoeuvreert waar het Ajax betreft leven do Madrile nen nog steeds in het verleden. Stefan Kovacs zegt het zo: „Johan mist elk zelfvertrouwen- Hij heeft geen wedstrijdritme, het gaat nog allemaal niet zo lekker en dan krijg je dat. De anderen klagen toch ook niet? Mannen als Krol, Hulshoff, Keizer, Haan, Nees- kens heb ik nog nooit gehoord over voetbalmoeheid en verhoogde kwets baarheid daardoor. Gewoon spelen en als je niet echt goed speelt, dan hard wer ken. Dat is de enige remedie. Cruyff speelt woensdag ook tegen Real Madrid. Zeker een helft en dan komt Arnold Mühren erin, als het tenminste niet goed gaat met Johan. Zaterdagavond wilde hij tien minuten proberen. Ik heb ge zegd: wat tien minuten- één helft op zijn minst. Daar beginnen we mee. Met tien minuten spelen los je niks op. Kijk naar Blankenburg. Die speelde zaterdag al weer een prima partij. Zou die geen pijn hebben gehad? De enige manier voor Johan om weer terug fe komen is met voetballen- Als hij na drie minuten te gen Twente dat doelpunt had gemaakt, zou je hem niet meer hebben gehoord. Hij heeft een succesje nodig, dat is alles. Hij moet zichzelf weer een schouderklop kunnen geven. Dan zijn alle problemen uit de wereld. Misschien gebeurt dat woensdag wel. Cruyff reist elke dag van uit het Ajax’ trainingskamp in Wassenaar terug naar Amsterdam om zich te laten be handelen door Salo Muller. „Ik blijf bij Muller”, aldus Cruyff, hoewel in Ajax’ kring de behandeling door fysio-thera- peut Kat alom wordt geroemd- Het fe nomeen heeft echter zijn eigen weg voor genezing uitgestippeld, maar heeft zich desondanks moeten onderwerpen aan de plots harde hand van Kovacs, die hem vorige week elke dag twee keer liet trainen en stevig aanpakte, Cruyff „Eigenlijk kon dat nog niet. Als ik de ene dag stevig heb getraind, heb ik de volgende dag pijn. Dat was zaterdag ook zo. Vrijdag had ik hard getraind en in de eerste minuten kon ik geen stap lopen. Dat komt óók door de wedstrijd, want dan maakt je onwillekeurig toch bewegingen, die je in de training ver mijdt. Dat gaat je toch opbreken”. AMSTERDAM. Johan Cruyff is medisch fit verklaard. Maar tussen me disch fit en het spelen van een voetbal wedstrijd op topniveau ligt nog een wereld van verschil. Dat vormt momen teel één van de ernstigste knelpunten bij het de laatste weken in opspraak zijnde voetbalbedrijf Ajax- Het probleem is namelijk nogal complex. Enerzijds door de figuur Cruyff zelf en anderzijds door de omstandigheid, dat inmiddels is be- Real Madrid in training voor de wedstrijd tegen Ajax: rechts Pen, links Amancio. capituleren. Santillans heeft zich ook weer dit seizoen als een echte spits ontwikkeld die topscorer is in de Spaan se competitie en een ongelooflijke popu lariteit in Madrid geniet. Santillans erg zelfverzekerd: „Ik zal wel bewaakt wor den door die lange Ajax-verdediger Hulshoff. Eén van de beste verdedigers van Europa volgens mij. Maar dat sti muleert mij alleen maar.” HAMBURG. Rinus Israel maakt deel uit van het wereldelftal, dat op dinsdag 24 april in het Volksparksta- dion van Hamburg ter gelegenheid van het afscheid van oud-intematio- nal Will Schulz tegen de met Uwe Seeler versterkte HSV speelt. Bonds coach Helmut Schön zal voor deze gelegenheid de volgende spelers onder zijn hoede nemen: Viktor (Tsj.), Car los Alberto (Braz), Beckenbauer (Wdld), Moore (Eng), Israel (Ned), Bobby Charlton (Eng), Law (Schot) Eusebio (Port), Müller (Wdld) Pele (Braz.) en Gordon (Schot.). MittW»n.i i MÖNCHEN/GLADBACH. De pret oogjes in het bijna jongensachtige ge zicht krijgen een wat doffe glans zodra FC Twente ter sprake komt. Want in tegenstelling tot zijn bijna overmoedige ploegmakkers is Hans Hubert Vogts, vierenveertig keer internationaal, flank- verdediger van Borussia Mönchen-Glad- bach) duidelijk bevreesd voor de vooral aanvallende kracht die de Enschedese brigade kan ontplooien. Daarom deelt hjj de lieveling van het Duitse voetbal publiek, ook geenszins de mening dat FC Twente voor Borussia Mönchengladbach nauwelijks een obstakel kan vormen in de jacht naar Europese voetbalroem. „Via de televisie heb ik deze ploeg inmiddels al zo vaak in actie gezien om te weten tot welke formidabele krachts explosies zjj in staat is”. Vandaar ook, dat de confrontatie met FC Twente voor Berti Vogts, onder wel- ke naam de internationale voetbalge- meenschap hem heeft leren kennen, in feite ook een maand te vroeg komt. En dat geldt dan niet zo zeer voor de aanval van de tweevoudige landskampi oen, maar wel voor de verdediging en het middenveld dat de pas sinds kort van een ernstige blessure herstelde Günter Netzer twee maanden node heeft moeten missen. „In die periode”, zegt Vogts, heeft Kulik hem weliswaar voortreffelijk vervangen, maar hij mist nog de kracht en de voetbalintelligentie van Netzer om Günter te doen verge ten”. Hennes Weisweilers grootste probleem vormt echter de verdediging, waarin Bo russia Mönchengladbach in een periode van zeven maanden niet minder dan drie libero’s heeft „versleten”. In decem ber van het vorig jaar verhuisde Luigi Müller naar Hertha BSC, waarop Weis- weüer na enkele gedwongen experimen ten met onder andere Günter Netzer uiteindelijk de een jaar daarvoor van Schalke '04 overgenomen Hans-Jurgen Wittkamp op Müllers plaats posteerde. Maar net goed ingespeeld, werd de be snorde Wittkamp wegens zijn aandeel in het geruchtmakende Bundesiiga-schan- daal door de Duitse voetbalbond op een zijspoor gezet. Vervolgens deed de dit seizoen wel erg geplaagde Weisweiler een beroep op Klaus-Dieter Sieloff, wiens genezings- procedure hem eveneens vele maanden buiten het elftal had gehouden. Dat daardoor de kracht van de verdediging, toch al per traditie het minst sterke deel van de Duitse equipe, in niet geringe mate werd aangetast, is niet verbazing wekkend. Of, zoals de bezorgd ogende Berti Vogts het formuleert: „In de laat ste seizoenen heeft Sieloff meermalen bewezen onze verdediging goed te kun- wel over, maar er komt meer kijken voordat je weer helemaal fit bent. Met mijn linkerbeen kan ik bijvoorbeeld niets doen, omdat ik als ik een schot los bijvoorbeeld het rechter als standbeen moet gebruiken en dat gaat helemaal niet. Dat is gewoon nog een te zware belasting. Daarom kan Munoz zich waarschijn lijk als geen ander verplaatsen in de wcces-story, zoals Ajax die nu al enkele jaren dicteert. Ook Munoz heeft verno men dat Ajax algemeen als de opvolger ran Real wordt afgeschilderd. En dat prikkelt vooral de chauvinistische Span jaarden op enorme wijze. Munoz: „Dit verjongde Madrid heeft al enkele keren tijdens dit Europa-cuptoernooi getoond dat het voor deze Europese beker boven zijn normale vorm uitstijgt. Daar specu leer ik nu weer op. Want alleen al bij het noemen van de naam Ajax raakt Madrid geprikkeld.” Een irritatie die is opgewekt op een woensdagavond in 1968 toen Ajax het toen nog als te sterk geachte Real Ma drid tot een uiterste krachtinspanning dwong. Omdat heel Nederland voor het eerst werd geconfronteerd met het feit dat zelfs Johan Cruyff kon blunderen was Madrid in staat om in de verlenging Ajax (Munoz :„Het elftal was toen al een finaleplaats waardig”) uit te schakelen. Vooral na de afgang in datzelfde Madrid in 1969. toen Ajax werd weggeveegd door AC Milan in de finale, zorgde de akademische methodiek van Michels en de wat lossere aanpak van zijn opvolger Kovacs efvoor dat Ajax uitgroeide tot een voetbaleenheid die zijn weerga nau welijks kent. Evenals Ajax (Suurbier, Swart, Cruyff en Keizer) heeft Real Madrid momenteel nog vier spelers (Zocco, Pirri, Velazquez en Amancio) over van de elftallen die in 1968 tegeno ver elkaar stonden. Maar verder houdt de vergelijking dan ook wel op. Want terwijl Ajax inclusief door Munoz momenteel genoteerd staat als één van de meest spectaculaire en sterkste elftal len ter wereld wordt Real Madrid alge meen gezien als het zwakste elftal dat naast Ajax, Derby County en Juventus in deze Europa-cup is overgebleven. Munoz :„Dat is mijns inziens dan niet terecht. Natuurlijk zal het voor Real tegen Ajax dat een schitterende com binatie heeft gevonden tussen techniek en fysieke hardheid allesbehalve een voudig worden. Ajax Is ook in mijn ogen de sterkste tegenstander die wij hadden kunne' treffen. Toch hebben wij de afgelopen j„ren een verjonging door gevoerd waarvan wij in deze Europa cup dankbaar hebben geprofiteerd. Wij hebben een groot arsenaal aan Jonge goede voetballers. Bij Castellon, dat Barcelona, zondag versloeg, speelden vijf spelers van Real Madrid in het elftal. Die hebben wij uitgeleend. Dat zouden wij niet doen als wij zelf niets achter de hand hadden.” Daarom heeft Munoz rond een gerou tineerde kern als Amancio, die nog steeds blindelings is ingesteld op mid denvelders als Pirri en Velazquez, libero en aanvoerder Zocco, een gretige jonge kern gebouwd, waarvan verdedigers als Luis en Verdugo zich uitgerekend dit seizoen hebben gepresenteerd als vol waardige krachten. Munoz: „Juist door die vrij sterke verdediging konden wij de zaak in Kiev (de wedstrijd eindigde 0-0 red) gesloten houden. Thuis hebben wij er daarna drie ingeschopt.” Ook in die thuiswedstrijd openbaarde zich een opmerkelijk Spaans talent. De Jeugdige centrumspits Santillana rea geerde op de voorzetten en één-twee combinaties van zijn aangever rechtsbui ten Amancio zo professioneel dat hij als hij de bal niet meer kon spelen zich maar onderuit liet vallen. Het gevolg was dat het vrije schoppen regende voor het doel van de Russische doelman die ook prompt drie keer moest De eerste aanvaller in deze Belgische ronde was achtervolger Dirk Baert. Zijn korte vlucht had voor de sterken weinig betekenis, de hergroepering volgde tame lijk snel, maar aan de staart van het peloton werden in deze tempoversnelling al ruim twintig van de 94 gestarte renners gelost. In de buurt van Oeskroen, na onge veer zeventig kilometer, ontstond, door inspanningen van Merckx’ ploeggenoten, een redelijk sterke kopgroep van zeven tien renners, onder wie Swerts, Lazcano, Verbeeck en Mortensen. Kort daarna vonden nog zestien renners aansluiting en de aldus ontstane kopgroep kwam op een maximale winst van bijna drie minu- nuten. De grote groep wilde niet in de neder laag berusten en het verschil slonk ge leidelijk tot iets meer dan een minuut. En hij vervolgt„Het is typisch Zuldeuropees voetbal, dat Real Madrid speelt, het is individueel technisch erg sterk en plotseling kan heel de ploeg geweldig „vlammen” en we zullen Ma drid verrekt goed in de gaten moeten houden. Dat Zuideuropese houdt ook in. dat geen middel onbeproefd wordt gela ten: duwen trekken, schoppen spugen; alles kunnen ze. Het is kortom hetzelfde verhaal als altijd: een ploeg die de halve finale van de Europa cup haalt is sterk. Daar mag geen twijfel over bestaan bij ons”. «et*.* Ed. LAURENS CONTINENTAL F V&Szfy y 'VZ -

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 15