Banden met Bevolking Rijnmond: pak vervuilers hard aan Hanoi zijn een feit Arabische commando-acties Engeland doet geheimzinnig over 2 Russen Weer problemen in Wounded Knee HM Latijns-Amerika wil van voogdijschap aj 5 Conferentie tegen apartheid in Oslo Huishoudbeurs 6t/hl 15 APRIL1973/RAI/AM STERDAM □„In dit 1 De gezelligste en grootste honsumentenbeurs van ons land r 99 12 Bevrij dingsbewegingen vertegenwoordigd OAS-VERGADERING BEHEERST DOOR RANCUNE JEGENS VERENIGDE STATEN NOG DAGEN „OVERTREDINGEN ZOUDEN ALS MISDRIJF MOETEN KUNNEN WORDEN BESTRAFT” 10 APRIL 1973 DINSDAG 2 Regeringsverklaring V (Van onze redacteur in Jeruzalem) Kapingsplan ■h JERUZALEM Arabische ter roristen hebben gistermiddag in Ni cosia tegelijkertijd twee aanvallen uitgevoerd op de residentie van de Israëlische ambassadeur en een El- Al-vliegtuig. Van de zeven aanval lers op het vliegveld van Nicosia werden er twee gedood door het vuur van Israëlische veiligheids agenten en Cyprische politieagen ten. Eén raakte er gewond en de overige vier werden gevangen ge nomen. De drie aanvallers op de residentie van de Israëlische ambas sadeur werden allen gevangen ge nomen. Vliegveld 28e INTERNATIONALE n 0 0 ADVERTENTIE uur TERREUR OP CYPRUS LONDEN. (AFP) Twee Russische militaire attachés van de ambassade in Londen zijn door de Britse autoriteiten uitgewezen. Zij zouden hebben getracht inlichtingen in te winnen op de Cubaan se ambassade. Dit wordt door goedinge- lichte kringen in de Britse hoofdstad gemeld. Dit is een van de bevindingen van de „werkgroep 2000”, die gisteren een voor lopig verslag uitbracht van de meningen n n n n n nno 22 27 2 13 9 9 8 0 5 8 16 11 zijn zich, ondanks hun sterkere oriënta tie op andere delen van de wereld, er wel van bewust dat het handhaven van „bij zondere banden” met de Verenigde Sta ten in ieder geval op het ogenblik nog een noodzaak is. Een gewonde Arabische terrorist, ge fotografeerd na zijn arrestatie. Amerikaanse autoriteiten en Indianen hebben in Wounded Knee (Zuid-Dakota) de vredespijp voorbarig gerookt. De lei ders van de Indianen die de historische handelsplaats in Zuid-Dakota sinds eind februari bezet houden, wilden gisteren hun wapens niet neerleggen. De Haagse politie heeft gisteren na een anoniem telefoontje een 2,5 meter lange tijgerpython gevonden op het talud van de Houtrustbrug. Het dier was al enige tijd dood. Het is niet bekend waar de slang vandaan komt Met het oog op het naderende va kantieseizoen heeft de provincie Gelder land drie ambtenaren in dienst genomen voor de controle op de naleving van de caravan-, tenten- en ligschepenverorde- ning, vooral in sommige natuurgebieden. De Chinese regering heeft de West- duitser Truta Ridder von Xylander, die in 1969 wegens spionage voor de CIA tot tien jaar is veroordeeld, gisteren vrijge laten. aan de slachtoffers van de regimes in deze landen. Recente nieuwe ontwikke lingen zullen in de vergaderingen ook zeker een rol spelen, zoals het voorstel van de Rhodesische premier Ian Smith om nieuwe besprekingen met Engeland te beginnen, en de arbeidsonrust onder de negers in Zuid-Afrika. Op het ministerie van Buitenlandse Zaken beperkte men zich ertoe te ver klaren dat men „op de hoogte is” van het vertrek van de attachés, kolonel Yoeri Sjelpanov en majoor Genneday Michailov. De woordvoerder weigerde te zeggen of zij tot „ongewenst persoon” zijn verklaard of dat zij door de rege ring in Moskou op verzoek van Londen zijn teruggeroepen. Beide regeringen zijn ervan overtuigd dat „de betrekkingen tussen de twee landen zich voortdurend, op diverse ter reinen, zullen ontwikkelen”, aldus de verklaring. De gemeenschappelijke verklaring is het eerste resultaat van de besprekingen die de Nederlandse ambassadeur in Pe king, dr. J. Vixseboxse, met aldaar ge stationeerde Noordvietnamezen heeft ge voerd. DEN HAAG. Nederland en Noord- Vietnam hebben gisteren definitief be sloten diplomatieke betrekkingen aan te gaan en ambassadeurs uit te wisselen. Dit blijkt uit een verklaring die in Den Haag en Hanoi is gepubliceerd. n w zzo n 8 7 6 6 7 7 7 6 7 6 6 18 10 9 12 8 10 5 4 6 8 14 3 8 7 bedoeling had gelegen het vliegtuig naar Tripoli in Libië te kapen. Zelfs de meest gematigde landen op de conferentie in Washington zijn ervan overtuigd dat er „iets moet veranderen” in de CAS. Deze organisatie van twee ëntwintig Latijnsamerikaanse republie ken en de Verenigde Staten is de erfge naam van 83 jaar Panamerikanisme, een erfenis die bij de oprichting in 1948 werd overgenomen van de in de vorige eeuw gestichte „internationale Unie van Amerikaanse republieken.” die ond reg: best Des ons zaal zier «un Ii uitl wes te 1 alk te 1 ke ten spr; gro stei ont aan ves de nie nin ook pen bijl lid kle vol atti dra hei bet zitt gro dor eig geg zon lijk In het het tod vei sfe Die woi tot lijk kin on{ kui nu ma toe het bin R z< U D ri v SI ji e a k v i 2 0 1 14 3 3 1 0 3 2 -4 0 0 6 2 0 0 -3 4 3 1 5 -3 -2 10 15 0 V «c au 0 0 1 0.1 0.1 0.2 0 2 0 0.1 0 0 28 0.3 1 0 0 13 0 19 0 0 56 0.2 0.1 0 8 8 21 0 0 7 0.2 0 1 7 8 0 0 0 steun gaan zoeken in Moskou en Peking. Opmerkelijk is dat hij op zijn reis ook Canada bezocht, dat ook bezig is zjjn houding ten opzichte van de OAS te herzien- De Canadezen hebben lange tijd de boot naar de OAS afgehouden, omdat ze daarin een door de Verenigde Staten beheerste feodale structuur zagen. Sinds februari 1972 stuurt Canada een waar nemer naar de OASvergaderingen, en Echeverria zei voor zijn vertrek uit Ottawa dat Canada volwaardig lid van de OAS zou moeten worden. De Chinese premier Tsjoe En Lai zal in mei een bezoek brengen aan Sri Lanka, het land dat vroeger Ceylon heette. Volgens de Israëlische televisie werden in het bezit van de terroristen, die het El-Al-vliegtuig aanvielen behalve 50 handgranaten ook een kaart aangetrof fen. die erop zou wijzen dat het in de Een ander teken van de veranderende verhoudingen op het westelijk halfrond is de zitting die de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties vorige maand in Panama hield. Een klein staatje als Panama slaagde erin deze vergadering tegen de zin van Washington in door te drijven en een groot deel van de zitting is gewijd aan he bespreking van „het bestaan van een koloniale enclave gehe ten de Panama-Kanaalzone”, Wat con- Doel van de conferentie is het bespre ken van vreedzame oplossingen voor zuidelijk Afrika en van hulpverlening Die verhouding begon te wankelen met het aan de macht komen van Fidel Castro op Cuba, in 1962. Sindsdien zijn in verscheidene landen van Latijns- Amerika „antiimperialistische” guerril labewegingen opgedoken, Maar vooral de democratische verkiezing van Salvador Allende tot president van Chili in 1970 markeerde het begin van een tijdperk van meer algemeen verzet tegen de Amerikaanse hegemonie. De nationalisa tie van de Chileense kopermijnen, die in NoordAmerikaanse handen waren, is bijna een voorbeeld voor de rest van het ;vcontinent geworden. Een politie-agent, die voor het huis van de ambassadeur op wacht stond, raakte zwaar gewond. Het twee verdie pingen tellende gebouw werd door de explosie zwaar beschadigd. Het gelijk vloerse gedeelte werd geheel vernield. De aanvallers gooiden een kist met springlading in het gebouw en schoten die vervolgens in brand. VOORUITZICHTEN VOOR DONDERDAG: Aanhoudend koud met plaatselijk neerslag. Aantal uren zon: 1 tot 8. Minimum tempe ratuur: 0 tot 5 graden onder normaal. Maxi mum temperatuur: 1 tot 6 graden onder nor maal. Kans op een geheel droog etmaal: 40 pet. Normale temperaturen tot 15 april: mini mum 3 graden, maximum 14 graden. WEERRAPPORTEN Vrijwel op hetzelfde moment dat de aanslag op de residentie van de ambas sadeur plaatshad, drongen zeven gewa pende mannen het vliegveld van Nicosia binnen. Zij maakten zich meester van een jeep van de Cyprische luchtvaart maatschappij en reden het vliegveld op, uur uur De Israëlische ambassadeur Rachamim Timor vertelde voor de radio, dat hij juist op weg was van de ambassade, 300 meter verderop, naar rijn huis, toen hij twee explosies hoorde. De een was van een enorme kracht. „Toen ik bij mijn huis aankwam, werd de zwaar gewonde politie-agent net weggedragen. De drie terroristen werden gearresteerd toen zij trachtten te ontkomen. Zij waren in een gehuurde auto gekomen en trachtten een andere auto aan te houden om te vluchten. In het gebouw waren mijn vrouw en mijn dochter. Zij bleven onge deerd”. Weer In binnen- en buitenland Zij eisen eerst „bevredigende onder- handelingen” tussen de Indianen-leider Russell Means en functionarissen van het Witte Huis. Vorige week vrijdag waren beide partijen het eens geworden over een vredesverdrag, waarbij Means in Washington zou gaan onderhandelen. De regering heeft echter geëist dat de Indianen eerst hun wapens zullen neerleggen.Deze voorwaarde is volgens de opstandige Indianen niet afgesproken. De onderhandelaar van Washington, Kent Frizzell, heeft gisteren nog eens nadrukkelijk gezegd dat het Witte Huis niet met Means zal gaan praten zolang in Wounded Knee nog wapens gericht zijn op de federale politie. Tot en met zondag is in de remise van de Haagsche Tramweg Maatschappij een tentoonstelling te zien van modellen op spoor- en tramgebied, plus een hoe veelheid historisch materiaal van de HTM. 16 7 10 3 windst. 17 windst. 21 bew. nno w •Peru, waar een progressief militair bewind aan de macht is, heeft ingrijpen de hervormingen voorgesteld en ge vraagd om de instelling van een „com missie van wijze mannen” die een nieuw systeem zou moeten ontwerpen. Terwijl samenstelling en taak van de commissie nog moeten worden besproken, zijn de meeste delegaties het er al over eens dat de commissie haar vergaderingen buiten Washington moet houden. Tekenend voor de lossere banden met Washington zijn ook de vele reizen die Latijnsamerikaanse politici de laatste tijd naar Europa maken. Zo is de Mexi caanse president Luis Echeverria op het ogenblik in Europa, maar hij zal ook Een van de groepen opper de mogelijk heid van een beperkte heli-port in Rijn mond. Er zijn ook mensen, die een beperking van het gehele luchtverkeer in dit gebied voorstaan. De regering bereidt maatregelen van bestuur voor op de wet luchtverontreini ging en de wet verontreiniging Opper vlaktewater, waarin onder andere de lo zing van giftige stoffen in water en lucht en het schoonmaken van schepen, waarbij milieuvervuiling kan optreden zullen worden geregeld. Dit bleek gister middag in Den Haag, waar minister Stuyt van Volksgezondheid en milieuhy giëne een rondetafelgesprek had over de recente stankoverlast in Vlaardingen met een aantal betrokkenen, onder wie burgemeester Thomassen van Rotter dam, de commissaris der koningin in crete resultaten betreft, heeft Panama weliiswaar weinig bereikt, maar het heeft in ieder geval Washington ertoe gedwongen zijn veto uit te spreken in de Veiligheidsraad, wat in het overgrote deel van de derde wereld slecht is gevallen. In verband met botsingen tussen stammen zijn gisteren politieversterkin- gen aangevoerd in Australisch Nieuw- Guinea. Er zouden zeker twee doden zijn gevallen als gevolg van moeilijkhe den in verband met aanspraken op grondgebied. Het vliegtuig, een Viscount, was door de El-Al gecharterd van de Israëlische binnenlandse luchtvaartmaatschappij Arkia. Kennelijk hebben de terroristen gebruik gemaakt van de verwarring die op Cyprus heerst als gevolg van de terreur van generaal Grivas tegen het bewind van aartsbisschop Makarios. De ze maand zijn door Arabieren al enige sabotagedaden gedaan op verschillende vliegvelden in Europa. Op 14 april wer den in Rome twee Arabieren gearres teerd die op het punt stonden een sabo tageactie uit te voeren. Ook op het vliegveld van Londen werden Arabieren gearresteerd, die in het bezit waren van explosie ven. De golf van terreurdaden komt niet onverwacht, namelijk aan de vooravond van het 25-jarig bestaan van de staat Israel, dat begin volgende maand wordt herdacht. waar juist een El-Al-vliegtuig was gear riveerd. De passagiers waren al uitge stapt De wagen reed om het vliegtuig heen en opende automatisch vuur op het toestel. Daarbij werd één motor geraakt. die leven onder de 28 inspraakgroepen in de Rijnmondgemeenten met betrek king tot het concept-voorontwerp streekplan. In juli zal het definitieve verslag de Rijnmondraad worden aange boden. In tegenstelling tot de opstellers van het streekplan Rijnmond, die een gerin ge groei van de bevolking van dit gebied wenselijk achten, is het overgrote deel van de werkgroepen voor een langzaam teruglopen of gelijkblijven van de be volkingsomvang. Men vindt, dat het Rijnmondgebied overbevolkt is en over geïndustrialiseerd. Slechts een kwart van alle groepen is voor langzame toene ming. Enkelen pleiten voor een spreiding van de bevolking buiten het Rijnmondge bied, bijvoorbeeld in de Hoekse Waard. De derde interamerikaanse algemene vergadering van de ministers van buiten landse zaken, die van 4 tot 14 april in Washington wordt gehouden, wordt dan ook beheerst door voorstellen voor nieu we verhoudingen tussen Noorden ZuidAmerika. Het verst gaat het voor stel van de Chileense minister Clodomiro Almeyda: er zou een organisatie van Latijnsamerikaanse staten zonder de Verenigde Staten oprgerichl moeten worden. De bestaande structuur van de OAS zou dan gebruikt kunnen worden voor het onderhouden van een „dialoog” met Washington. Want de Latijnsamerikaanse leiders Beschuldigingen dat Noorwegen door zijn lidmaatschap van de NAVO de racistische regimes steunt, wees hij van de hand. De NAVO als organisatie levert Portugal geen wapens. „Het spreekt van zelf dat Noorwegen geen wapens of militaire uitrusting uitvoert naar Portu gal”, zo zei hij. Na hem sprak de Nigeriaan Issoufou Djermakoye, onder-secretaris-generaal van de VN, die zei dat aan de conferen tie wordt deelgenomen door de „authen tieke vertegenwoordigers van de volke ren onder koloniale overheersing”. Voor het eerst zijn vertegenwoordigers van bevrijdingsbewegingen uit de Portugese kolonies, Rhodesië, Zuid-Afrika en Na mibië als volwaardig deelnemer toegela ten tot een internationale conferentie buiten Afrika. De conferentie duurt een week. Deel nemers zijn ongeveer 150 deskundigen uit 60 landen. De Verenigde Staten, En geland, Frankrijk, Italië en België, die waren uitgenodigd als leden van de Veiligheidsraad, laten verstek gaan. Zij verwijten de organisatoren eenzijdigheid, omdat Zuid-Afrika en Portugal niet zijn uitgenodigd. De kosten van de conferen tie, ongeveer 80.000 dollar worden hoofdzakelijk door de Scandinavische landen gedragen. ROTTERDAM. De bevolking van het Rijnmondgebied wil dat er harder wordt opgetreden tegen de milieuvervui- lers, omdat de huidige wetgeving onvol doende is de milieubelasting effectief te bestrijden. Verschillende inspraakgroe- pen menen, dat overtredingen op het gebied van de milieuhygiene als misdrijf moeten worden aangemerkt. Bij het strafrechtelijk optreden moet niet alleen worden gedacht aan boetes, maar ook aan vrijheidsstraffen. Een groep wenst speciale sancties tegen bedrijfsleidingen. Enkele groepen suggereren de vestiging van het ministerie van Milieuhygiene in het Botlekgebied. Een enorm veelzijdige manifestatie van noviteiten, Interessante ideeën, demonstraties, shows en vertier en plezier voor iedereen. Kom óók Slechts 1 x per jaar valt er zóveel gezelligs te beleven! Gewapende Cyprische politie-agenten en een lid van de veiligheidsdienst be waken de Arabische guerrillastrijders, die werden gepakt nadat zij een aanslag hadden gepleegd op het huis van de Israëlische ambassadeur in Nicosia. Geopend van 10 tot 5 uur en van 7 tot 10.30 uur. Zondags van 10 tot 5 uur. Entree f 4.-, alle belasting inbegrepen. Reduktie voor kinderen tot 14 jaar, en voor groepen van meer dan 25 personen. De kleuterspeelplaats is gratis. Gereduceerde rels/entree biljetten aan 140 NS-stations. Ruime parkeerterreinen vlakbij. WASHINGTON—PARIJS (AFP). De conferentie van de Organisatie van Amerikaanse Staten In Washington, die gisteren haar tweede week inging, wordt beheerst door een sfeer van rancune tegen de Verenigde Staten. Washing ton zelf houdt zich op de conferentie erg afzijdig en reageert nauwelijks op de vele directe en indirecte aanvallen van de overige deelnemers. Veel belangrijke Latijnsamerikaanse landen, waaronder Chili, Venezuela, Peru, Argentinië, Co lumbia en Panama, willen de voogdij schap van de Verenigde Staten afschud den. Latijns-Amerika beziet de „Grin go’s „al lang met gemengde gevoelens, maar tot voor kort werden ze algemeen als een noodzakelijk kwaad beschouwd. Zuid-Holland mr. Vrolijk en een groot aantal deskundigen. Uitgangspunt voor de discussie was een brief van B en W van Vlaardingen aan de minister, waarbij een aantal oplossingen werd gesuggereerd om een herhaling van de stankoverlast die vooral in Vlaardingen groot was, te voorkomen: Wethouder Viersen van Rotterdam ver klaarde dat nog voor eind april de havenwet wordt verscherpt, waarin het schoonmaken van schepen aan een ver gunning gebonden wordt, die 24 uur tevoren moet worden aangevraagd. De havenmeester komt dan het schip inspec teren, samen met iemand van de arbeids inspectie. Als het schoonmaken wordt toegestaan, moet dit onder toezicht ge beuren. Dit geldt ook van ballasten en het overpompen van chemische stoffen. De kwaliteit van het huidige woning bestand wordt door de gespreksgroepen vrijwel unaniem negatief gewaardeerd: „eentonig en teveel hoogbouw”. Ze plei ten daarom voor experimentele bouw, meer inspraak van de bewoners en meer variatie. Evenals in het concept-ontwerp wordt voorgesteld, willen de groepen een uitbreiding van bedrijven in de tertiaire sector. Gedacht wordt aan researchinsti tuten, overheidsafdelingen en kantoren. Milieubelastende bedrijven moeten wor den afgesloten. De meerderheid van de groepen vindt, dat er in Rijnmond geen plaats is voor een luchthaven. Sommige laten dit af hangen van de verbinding van Rijnmond met een luchthaven elders. Zij pleiten voor een treinverbinding met Schiphol. Israëlische veiligheidsagenten, die evenals de bemanning in het vliegtuig waren, vuurden direct terug en doodden één terrorist. De Cyprische politie, die met de bewaking van het vliegveld is belast, snelde direct te hulp en opende eveneens het vuur op de auto met terroristen. Een tweede terrorist wend eveneens gedood, één werd gewand en één wist aanvankelijk te ontkomen. Hij verschanste zich op het dak van het gebouw, vanwaar hij bleef schieten tot zijn munitie op was. De vijf overlevende terroristen konden op het vliegveld, wor den gearresteerd. OSLO (Reuter-DPA). In Oslo is gisteren een conferentie begonnen „ter ondersteuning van de slachtoffers van apartheid en kolonialisme”. De Noorse minister van Buitenlandse Zaken Dag- inn Vaarvik opende de bijeenkomst, die is belegd door de Verenigde Naties en. de Organisatie van Afrikaanse Een heid. Hij riep op tot handhaving van de sancties tegen Rhodesië en sprak er zijn bezorgdheid over uit, dat Zuid Afrika door zijn directe steun aan het onwetti ge bewind in Salisbury, de doelmatigheid van de sancties ondermijnt. Vaarvik zei dat apartheid en kolonialisme in zuide lijk Afrika „een tragische realiteit” zijn, maar hij had nog hoop dat de volkeren in dit deel van Afrika door onderhande- lingen hun onafhankelijkheid, zelfbe stuur en rechten van de mens kunnen verwezenlijken. geh. bew. Ucht bew. zw. bew. motsneeuw mist ZW. Iktw hall bew. WOENSDAG II APRIL Hoog water 10.05 uur en 22.59 Laag water 5J3 uur en 18.10 WOENSDAG 11 APRIL Zon op 5.53 uur onder 19.31 Maan op 12.37 uur onder 3.18 uur Amsterdam licht bew. licht bew. nno half bew. licht bew. licht bew. onbew. half bew. sneeuw licht bew. nno Z-Limburg motsneeuw half bew. zw. bew. onbewolkt geh. bew. nno onbewolkt n onbewolkt nno geh. bew. nno sneeuw o mist ozo sneeuw wnw zw. bew. ono onbewolkt onweer licht bew onbewolkt onbewolkt half bew. De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissing Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Inusbrück Kopenhagen Lissabon Locarno Londen - - Luxemburg geh. bew. nno Madrid - Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Spilt Stockholm Wenen Zürich Casablanca licht bew. btanboel Las Palmas zw. Tunis 1—1. no zzo nw windst. 9 nw windst. 14 motregen nno zw. bew. w licht bew o onbewolkt m.w regen wzw zo zzo ozo no

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 2