Na incidenten met vliegtuigen bestandscommissie Vietnam t Misvormingen planologie politieke gevangenen Marx zit Brandt niet op de hielen achtergrond Koningin krijgt tegenstrijdige adviezen Bij gevechten op Filippijnen 22 mensen gedood in Russen zwijgen over Saljoet Londen verzoekt vrijlating van Peter Niesewand Thieu: „Bij ons geen Wonderlijk vulmiddel voor Takman en gezin „Muskusratten vormen groot probleem” IN GESPREK MET PAUS PAULUS 99 L 2 3 DINSDAG 10 APRIL 1973 (Van onze redacteur in Bonn) Aanpassing Godfather COMMENTAAR OP ACTUELE ZAKEN Georganiseerd SAIGON/PNOM PENH/TORONTO (Reuter en UPI) Canada over weegt ernstig zich terug te trekken uit de Internationale Controle Com missie voor naleving van de wapenstilstand in Vietnam nadat zaterdag een hefschroefvliegtuig van de ICCS is neergeschoten waarbij negen mensen, onder wie een Canadees, een Indonesiër en twee Hongaren om het leven kwamen. Waterschappen: BONN Wekenlang is in de Bondsrepubliek stemming gemaakt voor het partijcongres dat de SPD deze week in Hannover houdt. De radicale linkervleugel heeft zich ingeschoten op het partij-establish- ment, Brandt dreigde in bedekte termen met aftreden als voorzitter, Wehner waarschuwde tegen fractievorming en de oppositie van CDU en CSU dikte het allemaal nog eens flink aan. Canada treedt wellicht uit d e van (Vervolg van pag. 1) 1 1 r n n it Paus Paulus de Zesde schudt president Thieu hartelijk de hand bij diens aan komst voor de audiëntie met de kerk vorst, gisteren in het Vaticaan. Eén van zijn kandidaten, Wolfgang Roth, voorzitter var de jongerenorga nisatie (Juso’s), zegt over zijn verhou ding tot „Godfather” Brandt: „Een verhouding van het conflict, op basis van objectieve argumenten”. De SPD, een partij met bijna een miljoen leden, moet zich aanpassen. Ze heeft de laatste jaren enkele hon derdduizenden nieuwe leden geboekt. In de grote steden vooral universi teitssteden voeren de nieuwe leden de boventoon. En zij hebben niets gemeen met conservatieve oudgedien den als bijvoorbeeld de ministers Le- Op de grond wordt de strijd tussen de partijen ,die geacht worden de wapens we we De christen-democraten hebben echter gevraagd om een KVP’er en datzelfde advies kreeg het staatshoofd van VVD, DS’70 en de kleine confessionele partijen GPV en SGP, zij het met verschillend oogmerk. Zuid-Vietnam slechts vijf MANNILA. (AFP). In de afgelopen dagen zijn bij gevechten in de provincie Cotabato op het Fillipjjnse eiland Min danao 22 mensen om het leven gekomen en drie gevangen genomen. De provincie Cotabato is sinds februari het t oneel van bloedige gevechten. gd 'ee ?r- de is en 'e- :e- ‘e- in >k el h id rd- >e- te en. en Iffll DAG W DAG In het 36 man sterke bestuur re kent de linkervleugel echter op een aanzienlijke versterking. Jochen Stef fen, de meest markante figuur op links, heeft gezegd: „We moeten men sen naar het partijbestuur zenden die de moed hebben om Godfather ook eens krachtig op zijn vestje te spu wen.” De meerderheid in de Tweede Kamer, steunend op 76 zetels, wil echter geen socialist meer als formateur maar een christen-democraat. Burger heeft trou wens laten blijken geen gat meer te zien in pogingen de KVP tot „gedogen” van een progressief kabinet te bewegen. DEN HAAG Het gisteren voor een formateurschap gepolste duo Van Agt en De Pous vertegenwoordigt verschillende maatschappelijke „sferen”. Eerstgenoem de komt voort uit de politiek en behoort tot de linkervleugel van de KVP. terwijl De Pous een centrum-figuur is met een goede naam in het bedrijfsleven. Voordat de koningin beide heren ont ving, won zij nog het advies in van drie ministers van Staat, namelijk mr J. Donner, deskundige op het terrein van het staatsrecht en de KVP’ers mevr. dr. M. Klompé en dr- J. M. Beel, oud-vice- president van de Raad van State. Met Donner heeft het staatshoofd waar schijnlijk gesproken over de vraag of het staatsrechtelijk toelaatbaar is twee formateurs uit dezelfde politieke hoek met een formatie-opdracht te belasten. Het staatshoofd zag zich gisteren ge confronteerd met nogal tegenstrijdige adviezen van de fractieleiders, die haar tot een politieke keuze leken te nopen. De partijen ter linkerzijde hebben haar namelijk aangeraden wederom een socia list te benoemen (CPN, PSP en PPR) dan wel Burger zijn werk te laten afma ken (PvdA, D’66). „Ruimtelijke ordening” is een formule die op veler lippen bestorven ligt en een onderwerp waarmee tal van plaatselijke, regionale en nationale organisaties en bestuurders zich dagelijks bezighouden. Desondanks is het met die „ordening” in ons land nog steeds een allerdroevigste zaak, die rampzalige ontwikkelingen te zien geeft en onherstelbare milieukwet- zuren aan de lopende band veroorzaakt. In de eerste plaats lij kit het nog steeds uitblijven van de op stapel gezette „ge- westwet” langzamerhand fatale gevolgen te krijgen, omdat in de huidige situatie alle plannen voor ruimtebestemmingen te hooi en te gras door intergemeentelij- ke organen of provinciale besturen moe ten worden ontworpen, zonder dat er sprake is van globale coördinatie in groter verband. Bovendien bestaat nog steeds bij vele gemeenten de neiging tot onbeheerste groei, tot concurrerende aantrekking van inwoners en bedrijfs vestigingen, waardoor vele gemeenten in de vicieuze cirkel van haastig ontworpen nieuwbouwwijken, tekort aan voorzie ningen en milieubederf raken, terwijl ook de gemeentelijke kosten hoger oplo pen dan de draagkracht toelaat. Een bijkomstigheid daarvan, die echter niet licht geacht mag worden, is dat vele kleinere gemeenten hun eigen karakter volledig en voorgoed mismaken en hun attractie als woongemeente verliezen. De draagkrachtige inwoners zoeken dan hun henl in aantrekkelijker gemeenten en de bevolking die niet kan verhuizen blijft zitten met alle narigheden van een mis- groeid milieu. Vele kleine, landelijke dorpen hebben in de loop der jaren hun eigen karakter moedwillig te grabbel gegooid en zijn uitgegroeid tot misbaksels zonder enige karakteristieke aantrekke lijkheid. Maar grotere steden hebben het in verhouding niet beter aangepakt: zij hebben nieuwe wijken gesticht waarin het wonen tot een gruwel is geworden, zodat de bewoners die het zich kunnen veroorloven wegtrekken naar prettiger sferen. Die steden zijn doorgangsplaatsen ge worden waar men alleen blijft wonen tot het moment waarop men zo fortuin lijk is eraan te kunnen ontvluchten- Al zou morgen de gewestwet in wer king treden, dan zou die toch al vele ongelukkige ontwikkelingen niet meer kunnen stopzetten of elimineren. Er zijn nu eenmaal onherstelbare fouten ge maakt, die zich ongetwijfeld in de nabije toekomst zullen wreken. Maar wel zou het met de gewestwet mogelijk zijn, binnen afzienbare tijd te komen tot een ber en Franke, die er niet eens meer zeker van zijn dat zij in Hannover voldoende stemmen krijgen om hun zetels in het partijbestuur te behou den. Als Roth het heeft over de SPD- politiek tot 1985 (het daarvoor be staande werkstuk moet worden bijge schaafd) zegt hij: „Er is toch alleen maar wat te bereiken op de weg van een socialistische analyse. Dat het particuliere eigendom van mammoet- concerns niet te verenigingen is met behoorlijke werk- en levensvoor waarden zal toch langzamerhand ve len duidelijk zijn gewonden.” HAMBURG. (DPA) In het Westen begint men zich af te vragen wat er aan de hand is met het Russische ruimtesta tion Saljoet-2, dat op 3 april was gelan ceerd. Na die lancering hebben de Rus sen er geen woord meer over gezegd. Ook een koerscorrectie, die gisteren door de sterrenwacht in het Westduitse Bochum is waargenomen, hebben de Russen verzwegen. Algemeen werd in het Westen ver wacht dat al op een van de eerstvolgen de dagen een bemand ruimtevaartuig naar het ruimtestation zou vertrekken. Dat gebeurde bij de Saljoet-1 vier dagen na de lancering. De Sojoez-10 koppelde viereneenhalf uur aan de Saljoet. Daar na keerde de bemanning terug naar de aarde. In juni 1971 koppelde de Sojoez-11 aan de Saljoet-1. De drie ruimtevaarders kwamen bij de landing om het leven. De SPD ondergaat een her-ideolo- gisering, waarbij marxistische ideeën opgang doen. Als Jochen Steffen voor nationalisatie van de banken pleit, heeft hij als argument de speculatie- golf van de afgelopen maanden. Steffen en Roth voeren een groep aan die wordt geschat op ruim 100 van de in totaal 453 gedelegeerden op het congres. Het is een minderheid, maar voor het eerst georganiseerd en geladen met veel meer energie en ideeën dan de (nog?) grotere rechter vleugel. Willy Brandt, in Hannover verdediger van zijn regeringspolitiek, maar zeker niet ongevoelig voor de wensen van de linkervleugel, heeft enkele weken geschreven en ge schaafd aan een grote rede, waarmee hij vanmiddag het partijcongres opent. Er is lange tijd niet met zoveel spanning uitgekeken naar een rede van de bondskanselier. Dat betekent ook aanpassing voor Willy Brandt, wiens verdiensten in de buitenlandse politiek nu in de partij genoeg zijn gevierd. Wehner en hij hebben overigens duidelijk die gren zen voor Hannover bepaald. Aan het Godes berger Programma”, waarmee de SPD zich in 1959 tot een keurge volkspartij maakte, mag niet worden getornd. De afgrendeling van het communisme is een uitgangspunt De coalitie met de liberale FDP mag niet in gevaar worden gebracht. Op het partijcongres zal daarom worden afgerekend met radicale voorstellen om bijvoorbeeld niet meer te betalen voor de Amerikaanse troe pen in Europa, om het budget voor defensie met 10 tot 15 percent te verminderen en om de argumenten voor dienstweigering niet meer te laten onderzoeken. Maar bij de bijna 1000 ontwerpresoluties (gebundeld in twee dikke boeken, een onmogelijk programma voor vier dagen confere ren) zijn er honderden die zich opz’n minst lenen voor felle discussies: ver mogensvorming, medezeggenschap, grondspeculatie en zelfs de buiten landse politiek. Het Zuidvietnamese staatshoofd ver telde tijdens een persconferentie dat hij met de paus „alle problemen” heeft besproken die verbahd houden met de broze vrede in Vietnam. De paus had hem gevraagd naar het hoe en waarom van de berichten over 200.000 politieke gevangenen, die in Zuid-Vietnam wor den vastgehouden. „Er zijn twee soorten gevangenen in Vietnam de gewone misdadiger en de communistische misda diger, zei Van Thieu- De laatste is het soort misdadiger dat bommen gooit in bioscopen, dat burgers doodt terwijl die rustig naar de televisie kijken, dat bom men gooit in schalen en tempels. In totaal zijn dat er 5081. Zij (de commu nisten) praten over 200.000 Dat is een leugen, een grote leugen.” Volgens Van LONDEN. (DPA) Engeland heeft de Rhodesische autoriteiten dringend ver zocht de journalist Peter Niesewand vrij te laten en een uitreisvisum te geven. Dit heeft premier Edward Heath giste ren in het Lagerhuis geantwoord op vragen van oppositieleider Harold Wil son. Niesewand werd vorige week tot twee jaar dwangarbeid veroordeeld, waarvan een jaar voorwaardelijk, in een proces achter gesloten deuren. Zelfs de aan klacht die tegen hem was ingediend werd niet bekendgemaakt. De grondige wijziging van het huidige stelsel der gemeentelijke financiering is een van de dingen waarop men alge meen zit te wachten. Een gewestelijke financiering van de voorzieningen die typisch gewestelijk zijn zou de nieuwe planologische aanpak moeten begeleiden, maar vóór het het zover is zal overal in Nederland het bederf van karakter en stadsmilieu voortschrijden en zullen miljoenen mensen worden gedwongen te werken en te leven in een ruimtelijke wantoestand, dagelijks gefrusteerd door onoplosbare problemen van verkeers technische en andere aard, zodat zij hun levensvreugde en hun ambities zien af brokkelen en letterlijk ongelukkige mensen worden. Aan de top verandert deze week niets. Willy Brandts positie is on wrikbaar. Vice-voorzitter Herbert Wehner treedt af, maar de door Brandt als opvolger voorgestelde Heinz Kühn, minister-president van Noordrijnland-Westfalen, kan op een bescheiden meerderheid rekenen. Ook de ander vice-voorzitter, Helmut Inderdaad is Hanncver vooral inte ressant, omdat zal blijken hoe sterk in de Sociaal-Demooratische Partij van Duitsland de krachten zijn die de maatschappij in hoger tempo en met meer socialisme willen hervormen. Vernon Turner, een van de hogere Canadese functionarissen in de commis sie, deelde mee dat een besluit zal wor den genomen nadat het gisteren begon nen onderzoek naar het incident zal zijn afgesloten. Volgens de Canadese functio narissen heeft een hoge Vietcong offi cier de ICCS verontschuldigingen aange boden maar stelt de Vietcong tevens dat het toestel buiten de luchtcorridor had gevlogen en dat het fatale schot mogelijk eerder door Zuidvietnamees luchtdoelge schut is gelost dan door de Vietcong. Inmiddels heeft president Nixon laten weten het incident „Buitengewoon ern stig” te nemn. „Wij beschouwen ge wapende aanvallen op van duidelijke on derscheidingstekens voorziene ICCS-hef- schroefvliegtuigen (internationale Com missie voor Controle en toezicht) als buitengewoon ernstig”, zo deelde de woordvoerder van het Witte Huis giste ren mee. Canada is onlangs „met ernstige twij fel over het nut van onze aanwezigheid” akkoord gegaan nog 60 dagen van de ICCS te blijven deel uit maken. Gisteren was er overigens zoals ge meld weer een incident met een hef schroefvliegtuig, ditmaal boven de Me kongDelta. Een hefschroefvliegtuig van de gezamenlijke militaire commissie van Zuid-Vietnam en de Vietcong, dat een ICCS helikopter begeleidde, werd getroffen door vuur van kleine wapens. Niemand raakte gewond. ROME (AFP-UPI). Paus Paulus heeft gisteren president Ngoejen Van Thieu nadere informatie gevraagd over berichten als zouden er 200.000 politieke gevangenen in Zuid-Vietnam vastzitten. Het antwoord van de Zuidvietnamese president was dat er in zijn land twee soorten gevangenen zijn: de gewone misdadigers en de communistische mis dadigers. In verband met de demonstra ties van afgelopen week en weekeinde had de particuliere audiëntie van Van Thieu bij de paus plaats onder de strengste veiligheidsmaatregelen. Een politiemacht van meer dan 5000 man bewaakte alle ingangen naar het Sinl Pietersplein tijdens Thieus bezoek aan het Vaticaan. KVP en ARP willen de nieuwe for mateur nog een keer laten proberen met links tot programmatische onderhande- lingen te komen, maar WD, CHU, DS’70, SGP en GPV verlangen een for- mateur die een poging doet de oude vijf partijencoalitie van Biesheuvel te her stellen, danwel een extra-parlementair kabinet van nationale samenstelling te vormen. GPV-leider Jongeling sprak na zijn bezoek aan het staatshoofd zelfs van een kabinet van „nationale recon structie”. De moeilijkheid waarmee de koningin te kampen had is dat Den Uyl zich al op voorhand afwijzend had opgesteld tegen over een formateur uit christen-demo- cratische kring die het werk van Burger weer zou moeten opnemen. Naar zijn mening zou Burger dat het beste zelf kunnen doen, maar daarvoor zou hem een ruimere opdracht moeten worden verstrekt Thieu beschikt de Zuidvietnamese rege ring over een lijst met namen en is ze bereid die aan de tegenpartij te geven. „Maar zij moeten het eerlijk met ons menen. Zij hebben 16.754 onderwijzers, politie-agenten en regeringsfunctionaris sen gevangengenomen. Zij houden ook 50.747 burgers vast. Ze gaven ons een lijst met 140 namen en toen we ons daarover beklaagden, kregen we nog eens 60 namen.” „Wij”, zo ging hij verder, „hebben alle namen, met de adressen en de data waarop zij werden gevangengenomen. We hebben een hele encyclopedie.” Van Thieu liet weten dat naast de paus ook de Italiaanse president Leone naar het lot van de politieke gevangenen had gevraagd. Hij had beide leiders geïnfor- „de zogenoemde politieke ADVERTENTIE Om een idee te geven: Hontrot herstellen. Kieren afdichten tussen kozijn en muur of langs de trap. Scheuren en naden blijvend af dichten, ook rondom cv-pijpen. Trapleuning muurvast zetten. Be tonreparatie. Uitgesleten trap of Vloer uitvlakken tot "nul” zonder afbrokkeling. Dat zag n op de TV- xeklamel Van dik tot ragdun pla muren. Tegels zetten op hout of spaanplaat of betonemaille of over oude tegels. Spaanplaat naadloos verlijmen. Pleisterlaag repareren op muur of schoorsteen. Opnieuw voegen. Dakpan vastzetten. Stop verf bijwerken. Betonnen ramen beglazen. Dunne plek in goot repa reren. Lek balkon dichten. Latten tegen muur hechten. Nu gemakkelijker èn vlugger èn beter STOPPEN, AFDICHTEN, Voegen, uitvlakken, pleis teren, PLAMUREN EN HER STELLEN met: PORION. de in Zwitserland ontwikkelde één-com- ponentige, dus een kant-en-klare, kunsthars vulpasta met enorme hechtkracht aan èlk materiaal, droog of vochtig, binnen of buiten, ook aan glasl Blijvend thermoplas tisch en waterdicht. Krimpt niet, zet niet uit, scheurt niet, buig- en slijtvast. Onschadelijk voor de han den. In de emmer onbeperkt houd baar, dus geen restenverlies. q PORION 1/2 kg 1 kg 2 kg 5 kg ƒ4.95 ƒ8,75 ƒ15,60 ƒ30,50 te hebben neergelegd, fel voortgezet. Het opperbevel in Saigon maakte gisteren vooral melding van gevechten in het noorden en westen. De Vietcong liet maandag onverwacht 23 Zuidvietnamese krijgsgevangenen vrij op enkele kilomters van Kontoem. In Cambodja hebben de communisten hun blokkade van d e hoofdstad Pnom Penh verstevigd. Schepen die over de rivieren de belegerde hoofdstad van de zo nodige behoeften trachten te voor zien, worden zwaar onder vuur geno men. Gisteren werd de Zuidkoreaanse tanker Boo Heung 9 in brand geschoten. Een zusterschip was er eerder in ge slaagd de blokkade te breken. Vier schepen konden niet doorbreken en keerden terug naar de Zuidvietname se haven Tan Tsjau. Van de oorspronke lijke negentien schepen en drie munitie- barken die zondag uit vertrokken, bereikten er Pnom Penh. De schepen die de tocht wagen, werden door Amerikaanse jachtbommenwerpers en zogenoemde „gunships” (gevechtheli- kopters) van luchtdekking voorzien. KOPENHAGEN (Reuter). De groot ste staking die de industrie in Denemar ken in zo’n kleine veertig jaar heeft gekend, is geëindigd. In Kopenhagen werd gisteravond aan- gekondigd dat de vakbonden en dé werkgevers een compromisoplossing hebben bereikt over een cao voor twee jaar. Naar verwachting zullen de meer dan 250.000 Deense arbeiders die sinds 21 maart in staking zijn vandaag het werk hervatten. Nu het zover is, voorspelt zelfs Franz Josef Strauss dat in Hannover niets sensationeels gebeurt. Karl Marx zit Willy Brandt tenslotte niet echt op de hielen. Maar de linkse systeemveranderaars in de SPD heb ben volgens Strauss ook geen sensatie nodig. Ze weten dat ze op de lange duur toch winnen. meerd over gevangenen”. In het officiële communiqué van het Vaticaan heette het dat paus Paulus tegenover president Thieu zijn voldoe ning had uitgesproken over het bereikte bestandsakkoord voor Vietnam. Hij had de hoop uitgesproken dat alle partijen zich zullen inzetten om er een echte en duurzame vrede van te maken- „De heilige vader had in het bijzonder de aandacht van zijn gast willen vestigen op het menselijke probleem van de poli tieke gevangenen van beide partijen. De president had hierover talrijke informa ties en details verstrekt”, aldus het Vati caan. betere aanpak per gewest en ee<n ver mindering van de ongelukken op het gebied van de ruimtelijke ordening en bestemming. Alles wijst erop dat bij vele gemeen telijke, regionale en nationale bestuur ders een kentering in gedachte en daad bezig is zich te voltrekken, waardoor een bezinning zou kunnen ontstaan die tot andere wegen en andere filosofieën zou kunnen leiden. In het orgaan van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten bijvoorbeeld wordt in toenemende mate door planologische deskundigen en be stuurders alarm geslagen. Zij beseffen blijkbaar dat het niet zo door kan gaan, omdat het op deze manier in ons land tot een rampzalige toestand in velerlei opzichten zou kunnen komen: niet al leen het wonen, maar ook het verkeer en het bedrijfsleven en zelfs de mentali teit van grote groepen der burgerij zou den aan een toenemend bederf worden blootgesteld. Het wachten is op een krachtige aan pak van het hoofdzakelijke probleem door de rijksoverheid, met name door het zo snel mogelijk realiseren van de gewestvorming, maar daardoor niet al leen. Want ook op het gebied van de planologische filosofie ontbreken nog baanbrekende nieuwe denkbeelden, die in voldoende mate autoriteit verwerven om nationaal te worden toegepast. In dit verband merkt men ook, hoe funest het is wanneer een land zo lang blijft ver keren in het vacuüm van een kabinets crisis. Alle vertragingen die op het ge bied van de wetgeving en het bestuur ontstaan doordat het zittende, demissio naire kabinet zich noodzakelijkerwijs bepaalt tot de allerdringendste confor- miteiten, werken eraan mee dat de toe stand steeds meer in het honderd loopt. ARNHEM.. Aan het binnendringen van muskusratten over de zuidelij ke en oostelijke grenzen van ons land is nog lang geen eind geko men. Dit blijkt uit het jaarverslag van de „Unie van Waterschappen”. Het aantal muskusratten dat het af gelopen jaar Nederland is binnen gekomen, is zelfs zo groot geweest dat van een invasie kan worden gesproken. Muskusratten vormen vooral door de gangen die ze gra ven een grote bedreiging voor de dijken. Van rijkswege zijn er nu vijftien muskusrattenvanggers dag in dag uit in touw. Vangen blijkt name lijk de meest effectieve methode van bestrijden te zijn. Er zijn ech ter meer vangers nodig. De finan ciële kant van deze zaak wordt nog bekeken door de ..Unie van Water schappen” en de indertijd van rijkswege ingestelde commissie- .Muskusra ttenbestrij ding”. Schmidt, zal niet worden „wegge stemd”. O J. 'MA'S"',}"'/

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3