Kamer in meerderheid voor uitbreiding staatsloterij Grondspeculatie verontrust Drinkt u Japan caffeine f Bouwcentrum toont zwembaden Messmer belooft nieuw beleid Verolme Trust krijgt ideële doelstelling SCHOnHHCID.SRRIJS. il.’5 O p Proces begonnen tegen Albert Ganzenmüller Daudt nietig verklaard Geen vervolging tegen Jules de Corte Dienstbevel aan SUPRA I’ Van Nelle vrije koffie? VAN BELLE SUPRA os MifHT" TOT ELF TREKKINGEN PER JAAR SOCIALE MAATREGELEN IN FRANS REGERINGSPROGRAM caffeine vrij f2,88 per pak. op alle boeken 50% korting Supra, debekende vacuumgemalen kwaliieiiskoffie, iserookin caffeine vrije vorm. Koffie, diehetvolle pond geeft aan smaakengeur. Genietermaar rustig van! n. lige I I jonge jenever! Drink Claeryn als 't jonge moet zijn E?' - Democratische partij wil geheime stukken „Watergate” zien |J Wasserij DUYN 11 10 WOENSDAG 11 APRIC 1973 I I I I (Van onze parlementsredactie) I Knecht van Himmler a I Na oproep tot gijzelen Amerikaan Door ambtenarengerecht Boekhandel- Antiquariaat C. Hovingh Zn. X Neem de 14-dagen-proef met die verrassend goede Beautycream van Wills, voor f. 1.50 Vochtinbrengend, voorkomt rimpels, A maakt de huid zacht en soepel. jS jrfekt l te w' k ■’■’1 ADVERTENTIE I ADVERTENTIE a privé-zwembaden. van ADVERTENTIE Koffl«brandsrl)M sinds 1782. (Van onze correspondent) ADVERTENTIE Na 1 juli mag er geen maandloon ADVERTENTIE rendement In onze zaak Zijlstraat 93 geven wij t.m. 21 april Voor gezinswas en bedrijfskleding in drie dagen retour <n onder de 1.000 frank meer bestaan. Het minimumloon is nu 850 frank. Gegarandeerde verhoging van de koop kracht der gezinshulp. WASHINGTON (UPI). Het nationa le comité van de Amerikaanse Democra tische partij heeft een Newyorkse rech ter verzocht te bevorderen dat de partij inzage krijgt in geheime stukken betref fende de geruchtmakende „Watergale- affaire”. ROTTERDAM. Verolme Trust, Na deze datum hebben wij onze beide winkels samenge voegd op het adres KLEINE HOUTSTR. 50 - TELEF. 310714 CAFFEINE VRIJE GEMALEN KOFFIE "‘vacuüm DEN HAAG De Tweede Ka mer gaat in meerderheid akkoord met een uitbreiding van de Staats loterij, zoals voorgesteld door de mi nister van Financiën, mr. Nelissen. Het is de bedoeling het aantal lote rijen uit te breiden van 6 tot 11, waardoor er, met uitzondering van de zomer, elke maand een loterij kan worden georganiseerd. Wezenlijke verbeteringen van de ge garandeerde ouderdomsvoorzieningen, Herziening van de pensioenverzeke- ringen met de mogelijkheid op 60-jarige leeftijd met pensioen te gaan wanneer men dat wenst (pensioengerechtigde leeftijd is nu 65 jaar). Slechts van de zijde van de WD werden enige bedenkingen tegen het voorstel geuit. De liberale woordvoerster, mevr. Kappeijne Van de Copello, vreest dat de lotto, over de invoering waarvan de Kamer donderdag beslist, straks de staatsloterij zal verdringen. Wordt het voorstel van de PvdA om de opbrengst van de lotto nieit te verdelen over de sportorganisaties en maatschappelijke en culturele instellingen, maar in de staats kas te laten vloeien, aangenomen en die kans is groot dan is de VVD van plan tegen de voorgestelde uitbreiding te stemmen. Clasryn De Kamer toonde zich bezorgd over de positie van de verkopers van de staatsloten. De collecteurs en collectrices vrezen een achteruitgang in inkomen door de te verwachten omzetdaling per loterij. Tot groot genoegen van de in grote getale opgekomen collectrices, dreigde de KVP’er Du Chantinier met ’n motie als de minister niet met een nieuwe provisieregeling komt, die hen een inkomensgarantie biedt. De minister zal vandaag op de zaak ingaan. In 1971 bedroeg de stijging nog 14,8 percent. Dit excessieve cijfer is aan het licht gekomen toen deze week het ministerie van Openbare Werken een nieuwe lijst bekendmaakte van 5490 gebieden die opgenomen zijn in een controlesysteem. Niet alleen zijn daarbij de bekende in dustriegebieden betrokken, maar ook ge bieden op het platteland. De grootste stijging vieluit eraard in gebieden als Tokio, Osaka en Nagoja waar te nemen, waar prcentages tussen de 30 en 36 genoteerd zijn. Japan kende tijdens de regering van Ikeda, begin 1960, een nog grotere grondprijsstijging. De heer Du Chatinier sprong ook in de bres voor de Algemene Loterij Ne derland, die een charitatief doel heeft, doch maar zes trekkingen per jaar mag houden met een lotprijs van tien gulden. Hij stelde voor deze giroloterij toe te staan 12 loterijen te houden met een lotprijs van tien gulden of zes loterijen maar dan met een lotprijs van 20 gul den. TOKIO. De hoogte van de grond prijsstijging in Japan in het jaar 1972 heeft in dit land beroering gewekt. Of schoon bekend was dat premier Tana- ka’s plan tot het verspreiden van de industrieën de grondspeculaties in de hand heeft gewerkt, bracht het percen tage van 33,3 in de grondprijsstijging een grote schok teweeg. Men wil met name het nooit openbaar gemaakte rapport van Nixons adviseur John Dean over deze zaak, het FBI- dossier, de notulen van de grand jury en de dossiers van het ministerie van Justi tie inzien. De Democratische partij heeft ook een eis tot schadeloosstelling ingediend. De partij stelt als gevolg van de inbraak van 17 juni van vorig jaar in haar hoofdkwartier een schade te hebben ge leden van bijna 13 miljoen gulden. Bij deze inbraak werden zeven mannen, die in nauw contact stonden met de Repu blikeinse partij, op heterdaad betrapt die afluisterapparatuur wilden installeren. Deze mannen zijn inmiddels al veroor deeld. Nog dit jaar zal een grondwetswijzi ging worden ingediend die de ambtster mijn van de president van zeven jaar terugbrengt tot vijf jaar. Op buitenlands politiek gebied kwam Messmer niet met nieuwe ideeën. „Wij zullen hard blijven werken aan de op bouw van een onafhankelijk Europa”, zei hij. Aan het eind van zijn regeringsver klaring stelde Messmer de vertrouwens kwestie. Na een parlementair debat van twee dagen zal daar morgen over wor den gestemd. Betere belastingverdeling en ophef fing van belastingvoordelen voor bepaal de beroeps- en inkomensklassen. Messmer pleitte voor medewerking van de burgers bij de daarvoor nodige openbare beslissingen, van de arbeiders in de bedrijven, voor een regionale de centralisering van de staatsinstellingen en voor menswaardiger arbeidsverhou dingen. In het Bouwcentrum in Rotterdam wordt tot 5 mei een expositie gehouden DÜSSELDORF (DPA/ANP). Voor een rechtbank in Düsseldorf is gisteren het proces begonnen tegen de 68-jarige ir. Albert Ganzenmüller, die tijdens de tweede wereldoorlog als staatssecretaris bij het ministerie van Verkeer in Berlijn verantwoordelijk was voor het vervoer van miljoenen joden naar de gaskamers in de vernietiginskampen. Natuurlijk j alleen bij Wills depositaires. Br Ganzenmüller, die alle schuld ontkent en op een borgsom van 300.000 mark op vrije voeten is, kreeg in juli 1942 van de „Reichsfuhrer SS”, Heinrich Himmler, opdracht de treinen te leveren waarmee de joden naar de kampen Treblinka, Belzee Sobibor, Auschwitz en Lublin moesten worden vervoerd- Tot de herfst van 1944 zijn met deze dodentransporten zeker een miljoen joden uit het getto van Warschau en uit het Poolse Prze- misl naar de vernietiginskampen Treblin ka en Belzee vervoerd. De slachtoffers zaten met honderd man opgesloten in verzegelde goederenwagons. Duizenden mannen- vrouwen en kinderen bereikten dood hun bestemming, omgekomen door verstikking, uitputting, kou en ziekte. Ganzenmüller heeft al twee maal eer der terecht moeten staan. In 1959 sprak de rechtbank van Dortmund hem vrij. Ook in 1970 moest een rechtbank in Düsseldorf hem bij gebrek aan bewijs vrijspreken. Voor het derde proces tegen de „jodentransporteur” zijn 120 getuigen uit binnen- en buitenland opgeroepn. Verwacht wordt dat het proces zeker tot eind september zal duren. AMSTERDAM. Het ambtenarenge recht in Amsterdam heeft het dienstbe vel van het college van bestuur van de Universiteit van Amsterdam aan prof, dr. H. Daudt en de zijnen gisteren nietig verklaard. Het gerecht is van oordeel, dat het college ernstig In verzuim is geweest door geen onderzoek in te stel len naar de rechtsgeldigheid van de zogenaamde „vakgroepenbesluiten”, die in de subfaculteitsraad waren genomen tegen de zin van de meerderheid van de wetenschappelijke staf van het instituut politiciologie. Het college had over deze kwestie de universiteitsraad moeten raadplegen of de beslissing aan die raad moeten ovèr- laten. Aan dit oordeel voegde het ambtena rengerecht toe, dat „hier niet van een werkstaking door Daudt en de zijnen kan worden gesproken”. De klagers heb ben immers hun onderwijs slechts ge deeltelijk opgeschort en hebben geruime tijd voordat aan hen de dienstbevelen werden uitgereikt, veel gedaan om het college van bestuur te bewegen tot het doen van stappen ter oplossing van hun problemen, zij het dat dit tevergeefs is gedaan. PARIJS (DPA). De nieuwe Franse premier, Pierre Messmer, heeft gisteren in zijn regeringsverklaring voor de Nati onale Vergadering een veelomvattend sociaal programma uiteengezet, dat op betrekkelijk korte termijn moet worden verwezenlijkt. Op basis van een „sterke en gezonde economische groei” moeten de sociale onrechtvaardigheden en ver schillen worden opgeheven. SNELFILTER 4 Elke loterij zal weliswaar uit drie trekkingen blijven bestaan, maar de pe rioden waarbinnen die plaatsvinden, wordt verkort van 15 tot 8 dagen. Er kan niet meer klassikaal worden ge speeld. De prijs per lot blijft gehand haafd op 25 gulden. F Messmer noemde de strijd tegen de inflatie een der grote taken. Scherp waarschuwde hij tegen politie ke agitatie zoals onlangs onder de stu denten, leerlingen van gymnasia en bij verscheidene stakingen is gevoerd. „Anarchie en wanorde mogen niet op nieuw onze economie, de openbare rust en de waardigheid van ons land in gevaar brengen”, zei hij. Messmer kondigde aan dat de regering alle universiteiten en middelbare scholen zal laten ontruimen wanneer die illegaal zouden worden bezet. Daarbij beloofde hij dat de wet op de dienstplicht aan bepaalde wensen van de studenten zal worden aangepast. De bestaande wet is echter in principe juist, zei hij. Inzake sociale gerechtigheid kondigde de premier de volgende maatregelen aan: S- ..tlM Van de zijde van de PvdA werd gisteravond bij de verdere behandeling van het initiatiefwetje-Geurtsen-Van Schaik een motie ingediend waarin wordt gevraagd om een snelle aanpas sing van de kansspelbelasting om invoe ring van roulette niet te vertragen. De voorstanders van de casino’s willen de roulette binnen een half jaar wettelijk mogelijk gemaakt zien. Het voorstel van de heer Du Chatinier om de speelauto maten onder een stringente controle te brengen om fraude tegen te gaan, werd door staatssecretaris Grosheide justitie) afgewezen. De staatssecretaris bleek niet overtuigd van massaal misbruik van de ze automaten, maar toonde zich wel bereid tot een onderzoek. AMSTERDAMSFVAART 20 HAARLEM - TEL. 322462 De Stichting houdster van het Verolme (minderheids-) aandelenpak ket in het Rijn-Schelde-Verolme con cern krijgt een ideële doelstelling. Ex-scheepsbouwer Cor Verolme heeft daartoe besloten in verband met zijn hoge leeftijd (72) Hij wil, dat de vrucht van zijn arbeid na zijn dood een maatschappelijk rendement op zal blijven leveren. Daarvoor is het overigens wel no dig, dat eerst de schuld wordt ge delgd. die de Verolme Trust (eigenaar van Vermogensbeheer Verolme) als gevolg van de nadagen van Verolme’s eenmansbeleid nog heeft aan diverse banken. Die schulden (147) miljoen gulden bij de fusie met R\jn-Schelde in 1971) worden betaald uit de winst van het RSV-concern. Deze regeling is getroffen omdat bij de fusie van Rijn-Schelde met Verolme is bepaald, dat de schulden van Verolme in de trust zouden blij ven. AMSTERDAM. Tegen de cabaretier Jules de Corte zag geen strafvervolging worden ingesteld wegens diens oproep in het radioprogramma „VPRO-vrijdag” van 29 december om „een vooraanstaand Amerikaan in ons land, met name de Amerikaanse ambassadeur, in gijzeling te nemen teneinde te bewerkstelligen dat de regering der Verenigde Staten vrede in Vietnam zal sluiten”. De Amsterdamse officier van justitie, mr. J. J. Abspoel, acht het van het in deze vorm tot uiting brengen van ge dachten hoogst twijfelachtig of het se rieus bedoeld is. Het kan volgens hem niet worden beschouwd als opruiing tot een strafbaar feit. In deze zin heeft hij geschreven aan de heer Max Lewin uit Amsterdam (voorzitter partij Nieuw Rechts). Deze had tegen Jules de Corte een klacht ingediend, omdat de cabaretier zijns in ziens zich aan een strafbaar feit had schuldig gemaakt. Tevens verzocht de heer Lewin na te gaan in hoeverre de heer Pelle Mug (voorzitter federatie Amsterdam der PvdA), die het radioge sprek met Jules de Corte voerde, ook verantwoordelijk is, omdat hij zijn in stemming met het „ontvoeringsplan” van Jules de Corte betuigde. De heer Lewin meent, dat hij als be langhebbende in de zin der wet kan worden aangemerkt en hij wil tegen seponering van de klacht zijn beklag gaan doen bij het gerechtshof in Am sterdam, om alsnog een strafvervolging van Jules de Corte te bereiken. -

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 11