Picasso-museum van Museum in Barcelona verwacht Parijs eert miljoenenschat JOHN CHRISTOPHER: SPANNING Sandberg IN JEUGD-SCIENCE-FICTION 9 Kritiek achteraf op Franse NOS wil gaan filmweek in Amsterdam reorganiseren NG Mh Anneke Bloemen bereikt nu Juultje-serie niveau in e Kwaad heeft ander gezicht gekregen een ^^WIJ ONTYINGEA 13 Bijzondere expositie Er zou toch een testament zijn Extra zendtijd voor AVRO-jubilleum De beurs van tv-programma’s in Cannes JEUGDBOEKEN DOOR MIEP DIEKMANN Meer efficiency 2 WOENSDAG 11 APRIL 1973 D Doe-kinderen f3 (Van onze Parijse redacteur) PARIJS Het stoffelijk over schot van de 91-jarige wereldbe roemde schilder Pablo Picasso, die zondag in zijn villa bij Mougins in Zuid-Frankrijk is overleden, is dins dag in de vroege ochtend overge bracht naar het kasteel dat hij in Vauvenargues bij Aix-en-Provence bezat. Men vermoedt dat de meester in het park van dit zestiende-eeuw- se kasteel, waar hij zomers vaak verbleef, zal worden begraven. De datum van de begrafenis is nog niet bekend. De plechtigheid zal in elk geval een zeer intiem karakter dra gen en alleen door een kleine kring van familieleden en naaste vrienden worden bij gewoond. NATUURLIJK KOMEN ze nog wel uit: De kinder- en jeugdboeken over de eenmansheld met de eenmansheldendaad, en de geïsoleerde schurk met zijn éne duidelijk herkenbare schurkenstreek, welke door een enkele goedgerichte actie te keren valt. Maar de laatste jaren verschijnen er steeds meer boeken, waarin het kwaad niet meer ge personifieerd is in één figuur maar in een onbe kende dreiging. Het „goede” manifesteert zich in die personen, die ver genoeg zijn om de dreiging aan te voelen en die te ontkrachten al weten ze niet wat ze precies moeten bestrijden en wat hun te wachten staat. De boeken van dit laatste genre hebben een heel apart soort spanning; ze richten de aandacht van de lezers meer universeel en wer ken door hun opzet het voeden van een overtrok ken éénmans-held-beeld tegen. Kampioen claimer Uitstekende trilogie CANNES Het is natuurlijk niet waar, wat ik eerder geschreven en toen ook meteen betwijfeld heb, dat er hier in Cannes op de internationale beurs van tv-programma’s MIP-tv geen zaken worden gedaan door de aan wezigen, alleen maar kennismakingen hernieuwd of oude relaties voorgoed af schreven. Na pas drie dagen MIP-tv, zo meldde een stencil trots, had BBC-enterprises al voor bijna 200.000 pond sterling aan tv-programma’s verkocht. Daar werd nog aan toegevoegd, dat BBC-enterprises voor een recordbedrag een contract getekend had met de Duitse ARD van 125.000 pond voor twintig afleveringen van de serie „Oorlog en vrede”. Dat is 50.000 per aflevering, wat me niet eens tegenvalt, gezien het feit dat Tol- stoj „Oorlog en vrede” zeven maal herschreef voordat hij het goed genoeg vond om uitgegeven te worden. gedureii met op» stratief J 96 - Wat kopen de omroepen j van □eren Jac. Broersen: roman. ar 2e NICO SCHEEPMAKER (Van onze Pariij.se redacteur) 9015 de MlP-tv al wij u sn: ienstplki 1 te make w oefenin soneel <e is v» •ht in hi "wegen o; zelijk Rh m deze van de ,ICUN 90 O4 De organisator van het Amsterdamse feest, Robert Cravenne, verdedigt zich tegen die aanmerkingen. De Franse film heeft de laatste jaren, zo merkt hij op, in Nederland beangstigend veel terrein Margaret Drabbe: „De Open Poort”, die evenals haar andere romans is vertaald door W. A. Dorsman-Vps. en X-lat um; R 1 of t: ling oude eerste da vullen, leggen ties. 1 inzet, ren. in gezellig fPING n en ende een ver- ihrijf HILVERSUM. De AVRO heeft van de minister van CRM extra televisie zendtijd toegewezen gekregen in verband met de viering van het 50-ijarig bestaan van deze omroeporganisatie op zaterdag 15 september. De AVRO heeft die dag volgens het normale schema al zendtijd. Door de toewijzing van de extra zendtijd kan de AVRO die dag echter van 7.00 tot 24.00 uitzenden- De aan deze extra zendtijd verbonden kosten zullen door de AVRO zelf wor den gedragen. WESTFRIESLAND - HOORN. Léni Saris: „Zo maar een dak” een roman over een leven van een tweeling. Ewout Speelman: „Wankel Bezit”, roman. E T door t«. art X as erlof p«. inlijke op- ie tot h« delen vr onkoste o overk ant j es. )73 zal e; r een militant met: Zonder dat het aan imitatie doet denken, heeft Anneke Bloemen in beide boeken veel fragmenten die aan Annie Schmidt doen denken in de benadering van mensen en situaties. Van het gezin Van Doorn zijn bei de ouders vrijwel dag en nacht werk zaam in hun restaurant. De vijf kin deren van wie de elfjarige Juultje de jongste is, worden door iedereen be klaagd, want „een moeder hoort bij haar kinderen”. Maar juist de afwe- (Van onze Parijse redacteur) PARIJS. Het Parijse museum voor de plastische kunsten heeft een tentoon stelling ingericht er ere van Willem Sandberg, oud-directeur van het Stede lijk Museum in Amsterdam. Geen alle daags verschijnsel dat een museumcon servator, wiens functie het is exposities voor kunstenaars te organiseren, nu zelf tot object van een tentoonstelling wordt gemaakt. verloren- Frankrijk leverde vorig jaar maar 34 van de 300 buitenlandse films die in Nederland werden vertoond. Daarom hebben we, om die belangstel ling weer wat op te wekken, naar Am sterdam vooral films gestuurd die al eerder bewezen hadden het grote pu bliek te kunnen boeien, aldus Cravenne. Voorgesteld wordt, de technisch-facili- taire diensten van de NOS radio en televisie te vervangen door vier nieuwe Het offensief van de Franse filmpro ducers, die in Uni-France-Film zijn ver enigd, zet zich in Stockholm, Lissabon, Tokio en andere buitenlandse plaatsen intensief voort. Cravenne beschouwt de Amsterdamse week overigens als een succes, want verschillende Nederlandse distributeurs schijnen Frankrijk nu weer ontdekt te hebben. Hoewel de schilder geen testament zou hebben nagelaten meldt onze correspon dent in Barcelona dat hij, dank zij onthullingen uit de onmiddelltfke vrien denkring van Picasso, niettemin in staat is om te verzekeren dat hij begin 1970 wel degelijk met hulp van een Spaanse notaris een testament heeft gemaakt. Zoals toentertijd reeds aangeduid ge beurde dit tijdens het lange bezoek, dat de Barcelonese notaris Raimon Noguera de Guzman in februari 1970 op Picasso’s uitnodiging bracht aan zijn buitenhuis te Mougins. het programma hem bij nader inzien tegenvalt, de ander handhaaft zijn claim voorlopig, omdat hij eerst nog meer afleveringen wil zien alvorens te beslis sen, en een derde laat zich bij schrijven op de lijst van belangstellenden. Ook wijst men de collega’s op een goed of interessant programma dat men zelf niet gebruiken kan Wim Koole van de IKOR was bijvoorbeeld net als ik diep onder de indruk van O’Neill’s „A long day’s journey into night” met Laurence Olivier, maar kan een stuk van twee uur en veertig minuten moeilijk in zijn programma samenpersen), of men raadt programma’s ten sterkste af- De gedach tenuitwisseling daarover gebeurt aller minst op het scherp van de snede, maar het komt misschien nog als straks, kort na de MIP-tv, in Hilversum opnieuw bijeengekomen wordt om de definitieve spijkers met harde koppen te slaan. Men weet dan wat men in zijn programma’s kan herbergen, welke claims men zal moeten laten vallen en welke men koste wat het kost zal willen handhaven, tot dat tenslottp iedereen, met wat geven en nemen, zo’n beetje aan zijn trekken is gekomen. OF OOK DE KIJKERS dan aan hun trekken zullen komen is een vraag die ik angstvallig in de gaten zal houden. Als u komend seizoen bijvoorbeeld de serie „M.A.S.H.” niet te zien krijgt, even min als Peter Ustinov in „Personal view”, of als „Long day’s journey into night” aan u voorbij gaat en de Engelse bekroonde documentaire „We was all one” niet getoond wordt.dan mag u zich wat mij betreft rustig bestolen voelen. En dan zwijg ik nog over nog enkele „de-moeite-waard-programma’s”, die zeker niet onderdoen voor andere buitenlandse programma’s die we wei te zien krijgen- Het feit dat Picasso er de voorkeur aan gaf zijn laatste wil toe te vertrou wen aan een Barcelonese notaris, is ongetwijfeld van grote betekenis en ver sterkt de verwachtingen dat het Picas somuseum ih de Catalaanse hoofdstad een erfenis van onschatbare waarde te wachten staat. Waar het testament in Picasso’s eigen handschrift) zich op dit moment bevindt en wanneer het geo pend zal worden, is nog niet bekend. De voorgeschiedenis van dit testament is als volgt. Picasso was, zoals alle Andalusiërs, buitengewoon bijgelovig en wilde nooit van de dood horen spreken dus nog minder van de zijne. Toen zijn echtgenote Jacqueline door de laat ste verwikkelingen rond de wettelijke situatie van Pablo’s buitenechtelijke kin deren tot de overtuiging kwam dat zij KOSMOS - AMSTERDAM. Een nieuwe uitgave van het zo bekende en veel gelezen boek van de kort geleden overleden schrijfster Clara Lennart. denk je dan, zowel de auteur als de lezer. We leven in een vrij land. In deze wat gelaten en wel zeer onkriti sche stemming sloegen haar nieuwe boeken dan ook als een bliksem in. Want in „Juultje van de Koperen Haan”; en „Het was Juultjes plan” (uitgeverij De Fontein; illustraties Herson) zit nu net alles, waarvan je voelde dat ze het kon. boekenboekenboekenboekenl boekenboeken boekenboeken] boekenboekenboekenboekenl boekenboeken boekenboeken boekenboekenboekenboekenl boekenboekenboekenboekenl boekenboekenboekenboekenl Maar Sandberg zelf is dan ook even min een alledaagse verschijning. En wel omdat hij pas na zijn veertigste jaar in 1945 overschakelde naar zijn latere beroep, nadat hij voordien typografisch ontwerper was geweest. Zijn femeu- ze catalogi, affiches en andere ont werpen liggen in Parijs nu te pronk. Maar bovenal, omdat Sandbergs concep tie van een hedendaags museum, dat hij niet langer voor een (fictieve) elite, maar voor de brede massa wilde be stemmen, sedertdien in de hele wereld school heeft gemaakt. Hij is dé geestelijke vader van moder ne kunstmusea zoals die in New York, Bern, Stochkholm, Rio de Janeiro, Ber lijn en Tel Aviv werden opgericht en waarvoor het Stedelijk Museum vaak model stond. Ook voor de bouw van het museum dat president Pompidou groot minnaar van de abstracte schilderkunst op de Parijse Palace Beaubourg wil doen verrijzen waar vroeger de Hallen stonden, werd alweer eerst het advies van de intussen gepensioneerde, maar nog altijd onvermoeide Sandberg ingeroepen. Voor Sandberg is de kunst geen auto noom stuk schoonheid, maar een mani festatie van de menselijke geest die ver in de toekomst wijst. Hij zegt: „Als De Gaulle zich indertijd ook nog voor zijn tijdgenotenkunstenaars had geïnteres seerd, dan zou hij de studentenrevolutie van mei’68 al hebben begrepen, nog vóór ze op straat was uitgebroken”. zigheid van de ouders geeft de kinde ren leefruimte. Het niet eens zozeer om wat ze allemaal uitspoken, maar om het hoe en waarom. Uit de reac ties van lakonieke Juultje op de an deren, leren we het gezin kennen. Die reacties en tegenreacties maken het gezin meer hoofdpersoon dan Juultje. Er gaat een onnoembare verlossen de sfeer uit van dit gezin, zoals Anneke Bloemen het neerzette. Er is een zeer gezonde balans tussen auto ritair en anti-autoritair optreden, zonder dat daar opzettelijk naartoe gewerkt wordt. Maar het sterkste in beide boeken wat bij meisjes tussen tien en dertien jaar enorm zal aanslaan is de haast zorgeloze vanzelfsprekend heid, waarmee Juultje ontsnapt aan de prestatiedwang. Ze is slecht op school en vindt het bijna een feest dat ze teruggezet wordt naar een lagere klas. Spijbelen omdat je een voudig niet binnen kan zitten, bezorgt haar geen gewetensbezwaren. De waarheid in iemands gezicht zeggen, trouwens ook niet. En toch heeft Anneke Bloemen van haar Juultje geen onhandelbare dwarsligger ge maakt. Het is natuurlijk, spontaan vanuit een wezenlijke vrijheidsbele- ving geschreven. Wanneer deze Juul tje zelf in de volwassen rol verzeilt, omdat ze tien dagen op haar vierjari ge tweelingneefjes moet passen in het huis van haar oudtante, overvalt haar een onverklaarbare stemming. Haar ..doen” wordt in banen geleid, en daarna overvalt haar de verveling. De uiterste subtiliteit van beide boeken is gelukkig nergens kapot ge knald door de trefzekere humor. Wanneer er nog meer Juultje-boe- ken op stapel staan, is het te hopen dat de schrijfster dit niveau aanhou den kan. HILVERSUM. Op 11 mei zal het bestuur van de NOS een ingrijpend reorganisatieplan betreffende de tech- nisch-facilitaire radio- en televisiedien- sten ter goedkeuring worden voorgelegd. Bij de reorganisatieplannen zijn in to taal 1500 werknemers (de helft van het t'oale NOS-personeelbestand) betrokken. Een commissie heeft ruim twee jaar aan de opstelling van dit reorganisatieplan gewerkt. UITGEVERIJ DUWAER ZO- NEN-AMSTERDAM. Jan Boots ver telt zijn verhaal over zijn bewogen omroep-leven aan Dieter Molanus, die het heeft opgetekend in een boek je, dat de titel meekreeg van „Een zakje voor de omroeper”. De illustra ties tonen U hoe het vroeger toeging bij de omroep. PARIJS. De week van de Franse film, die vorige maand in Amsterdam werd georganiseerd, heeft achteraf nogal wat kritiek onder de cineasten in Frankrijk uitgelokt. Ze achten de keuze van de films grote succesnummers van de Parijse boulevards wat aan de belegen en commerciële kant en ze had den ook wel graag een paar jongere collega’s in Amsterdam aan bod gezien. omdat hij al voor de tiende achtereen volgende keer op de MIP-tv aanwezig was de witte poedel Nougat, van het Franse filmersechtpaa-r Image, kreeg omdat hij al negen jaar in Cannes acte de présence had gegeven, een rubber been met rood lint), maar een zware hand op de schouder van de verkooplei der van een mooi programma hoeft te leggen, zeggende: „Je suis du KRO, ich kauf that program”, om de anderen op het nippertje voor te zijn. Want zo eenvoudig gaat dat niet- IN DE EERSTE PLAATS zijn er de claims, die men al ver vóór Cannes op een programma kan leggen. De TROS, zo zegt men, is kampioen-claimer in Hilversum; de TROS heeft bij wijze van spreken de directe reportage van de ondergang van de wereld al geclaimd, inclusief het eerste interview met de enige overlevende. Op een van de dage lijkse besloten bijeenkomsten die om zes uur, als iedereen is uitgekeken, door de vertegenwoordigers van de omroepen ge houden worden, en waarbij ik, na enig wenkbrauwfondsen van enkele vertegen woordigers en op voorwaarde dat ik dit stuk de volgende dag eerst zou voorle zen, aanwezig mocht zijn, was het bij voorbeeld even een vraagpunt of een bepaald programma het eerst door de TROS, of door de AVRO was geclaimd. Een spelregel bij dat claimen is, dat de claim vervalt als mocht blijken dat er in titel of omschrijving van het programma een fout schuilt. Zo had de VPRO al meteen bij het bericht dat er een groots opgezet Duke Ellington-pro- gramma zou komen, een claim op de tv- reportage daarvan gelegd, maar achteraf bleek dat een andere maatschappij dan de gemelde het programma aanbood, zodat de claim naar de letter van de Hilversumse wet overgaat op nummer twee op de lijst, in dit geval de AVRO. Op die dagelijkse bijeenkomst geeft Hans Beumer importmanager van de NOS, bij wie alle draden samenkomen en wiens onpartijdigheid onbestreden is) eerst alle nieuwe aanbiedingen, door de NOS afgesloten contracten etcetera door, waarna de omroepvertegenwoordigers aan de hand van de programma’s die zij gezien hebben, hun verlangens kenbaar maken. De een laat een claim vallen omdat hem, hoe dan ook, tot een inzicht moest brengen dat hij een testament moest maken, riep hij de hulp in van twee goede vrienden uit Barcelona: de uitge ver Gustavo Gili en diens vrouw Ana Maria, die al lange jaren tot Picasso’s meest intieme vrineden hoorden. Omstreeks diezelfde tijd was signor Noguera, de notaris van de in 1968 overleden boezemvriend van Picasso uit diens Barcelonese periode, Jaime Sabar- tès, juist bezig met de legale afwikkeling van diens erfenis, waaruit het Picasso- museum in Barcelona ontstond en reisde daarvoor meerdere malen naar Mougins De vroegere secretaresse van Sabartès en huidige directrice van het Barcelonese Picasso-museum, dona Pilar Solano, had Picasso reeds uitgelegd dat Noguera het volledige vertrouwen van Sabartès had genoten en zijn laatste wil perfect ten uitvoer had gebracht. Zo konden Jac queline en het echtpaar Gili ten slotte Picasso er toe bewegen om ook aan notaris Noguera zijn testament toe te vertrouwen. Langs andere weg werd vandaag be kend dat Picasso reeds de belofte had gedaan dat hij aan „zijn” museum in Barcelona een zeer belangrijke erfenis zou nalaten. Een van de hoogste ge meenteambtenaren van Barcelona, sig nor Sicart, die nog slechts één week geleden een bezoek aan Picasso bracht in Mougins om hem in te lichten over de laatste uitbreidingsplannen voor het Barcelonese museum, verklaarde van daag: „Picasso liet me weten „op een of andere dag” al zijn werken met Barcelo nese thema’s die hij nog in zijn bezit had, naar dit museum zouden komen?’. komt dan ook als een tragedie over, want er is weer op een ouderwetse manier voor gemoord. Hopelijk zullen de lezers daar niet overheen lezen, net zomin als over de af sluitende hoofdstukken van het laatste deel, waarin de schrijver duidelijk maakt hoe moeilijk het de onderwor pen slaven van de uitgeschakelde meesters valt om met hun vrijheid om te gaan. diensten. Met dit reorganisatieplan wordt een verdere verhoging van de efficiency in het NOS-bedrijf beoogd door een doelmatig gebruik van man kracht, kennis en financiën, bundeling van gelijksoortige werkzaamheden en waar mogelijk concentratie van werk plaatsen, magazijnen en kantoren. Voor gesteld wordt, de leiding van de tech- nisch-facilitaire diensten in hadden te geven van een managementteam, be staande uit de vier betrokken dienst hoofden en drie leden van de Raad van Beheer. Verwacht wordt, dat onder meer door de bundeling van werkzaamheden, die thans door radio en televisie afzonder lijk worden gedaan, het aantal perso neelsleden in de betreffende sectoren uiteindelijk kan worden verminderd, zo dat verschuivingen noodzakelijk zullen zijn. Daarnaast is een uitbreiding op dienstverlenend terrein te verwachten. Aan scholing en herscholing voor even tueel vrijkomend personeel zal in ver band met herplaatsing veel aandacht worden besteed. Het is onbegrijpelijk dat de internationaal zo hoog- genoteerde en veelgelezen auteur als John Christopher pas nu bij ons vertaald werd. Zijn science-fiction boeken (die op veel punten minder fictie zijn dan wij zouden wen sen!) „De Witte Bergen”, „De stad van goud en lood” en „De Vuurpoel” (uitgeverij Unieboek; vertaling Dolf Ver- roen) zullen er ook hier bij de tieners als koek ingaan. De 13-jarige Will Parker is het prototype van een jon gere tussen twee werelden. Die ene wereld is archaïsch, de hele industrialisatie is teniet gedaan nadat het mens dom door hypnose via een televisiesatelliet onderworpen is aan de heerschappij van de driepoten. Rond hun veer tiende werden de kinderen gehelmd. Sommigen worden meegenomen om de Meesters te dienen. En iedereen pikt het. Will heeft zijn twijfels, maar conservatief als hij is, aarzelt hij om te vluchten wanneer een afgezant van de kleine groep vrijen hem komt ronselen. Hij zal zich moe ten aansluiten bij die groep in de Witte Bergen, daar zijn opleiding ontvangen en dan moeten binnendringen in de Stad van Goud en Lood. Pas na het vernietigen van de vuurpoel, die de meesters in leven houdt, zal de aarde zich weer op vernieuwing kunnen bezinnen. Het zijn drie adembenemende boeken met voor de oppervlakkige lezers veel spanning; voor de diepgravers veel om zelf kritisch over na te denken. Misschien komen zij na lezing ook tot de conclusie dat de zogenaamd drei gende Meesters er niet zover naast zaten toen zij het mensdom lamlegden, dat bezig was elkaar uit te moorden en de aarde te vernietigen. De ondergang van die meesters MEULENHOFF-NEDERLAND. Een roman van John Updike: „Rabbit Re dux”. De hoofdpersonen uit „Rabbit Run” (Hazehart) is in deze roman volwassen Amerikaan, gefrustreerd, aartsconservatief, anti-neger, anti- langharig en voorstander van de Vietnam-oorlog. Genoeg moeilijke eigenschappen om volkomen in ver strikt te geraken, wat dan ook het geval is. Een onverwachte ontmoeting in zijn bestaan doet hem het leven juist van de geheel andere kant be lichten. Een aardige uitspraak of boutade waarvoor we de hand toch liever maar niet blindelings in het vuur willen steken. Sedert De Gaulle’s vertrek hangt het Elysee vol met avantgardistische ab- stracten. En toch lijkt Pompidou de huidige revolte van de middelbare schooljeugd nauwelijks beter aan te voelen. ANNEKE BLOEMEN is zeker voor de meisjes onder de tieners geen onbekende. In zo’n ruim 20 jaar schreef zij hele series meisjesboeken bij elkaar, die haar in dit genre bovenaan de hitlijst brachten. Niette genstaande haar vaak verrassende humor ontsnapten deze boeken toch nooit aan het patroon. Net als je bij het lezen dacht: „Nu neemt ze eens een reëel onderwerp bij de kop”, draaide ze er weer handig omheen. Enfin, ieder diertje z’n pleziertje, UITERAARD ZITTEN ook de Neder landers niet stil, zij zijn tenslotte met 22 man in Cannes, wat de omroepen be treft. Alleen de EO heeft verstek laten gaan, blijkbaar vertrouwend op datgene wat als manna als vanzelf uit de hemel zal vallen. Maar de NOS is met vijf man aanwezig, de AVRO met vier man, de KRO en de VARA met drie man, de NCRV, IKOR en TROS met elk twee man, en de VPRO tenslotte met één man. Ik zeg generaliserend „man”, maar in werkelijkheid worden de program ma’s hier in Cannes- die voor de meeste omroepen gezichtsbepalend kunnen zijn voor het komende jaar, door 18 man en 4 vrouw beoordeeld. Bij de Zweden, die met liefst 24 mensen zijn komen opdagen, is het eer- lijker verdeeld: 16 mannen en 8 vrou wen, dus twee mannen op één vrouw, wat vermoedelijk een sexueel juiste en billijke verhouding is. Men zal zich na tuurlijk afvragen, waarom zovéél men sen naar het dure Cannes gestuurd moesten worden om een aantal buiten landse produkties te bekijken en eventu eel aan te kopen. Ik wil daar meteen tegenover stellen, dat ik de gedachte dat mijn portie buitenlandse series, docu mentaires en afzonderlijke programma’s voor het komend jaar door slechts één of twee of zelfs vijf man bepaald zal wonden, nog veel angstaanjagender zou vinden. Wat dat betreft hebben de Zweden groot gelijk dat zij voor hun twee te vullen programma’s op hun twee kana len liefst 24 mensen naar Cannes hebben gestuurd: dat vergroot de kans op een veelzijdige keus, die overeenkomt met de veelzijdigheid van het miljoenenkoppige publiek dat aan hen overgeleverd is. DE NEDERLANDSE omroepverenigin gen hebben natuurlijk nog groter gelijk dat zij in groten getale zijn komen opdagen, omdat zij, in tegenstelling tot de Zweden en bijvoorbeeld de Belgen (die in totaal met 11 man aanwezig zijn) In een felle concurrentiestrijd gewikkeld rijn- waarbij elke goede keus ledenwinst en daardoor zendtijdwinst kan beteke nen, en elke foute keus ledenverlies en zendtijdverlies. Nu is het niet zo dat bijvoorbeeld Fred Bredschneyder, die op de MIP-tv al zo is ingeburgerd dat hij met 61 anderen als vertegenwoordiger van „KRO (France)” een sigarettenaan steker met inscrintie kreee aangeboden I

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 13