HUISHOUDBEURS GEBAAT MET VOORLICHTING CONSUMENT YAMAHA O ORGEL SHOW Hoe A Goochelaar, tovenaar of boeienkoning 3 dciscjs® AJphenaar J O Crane:„Japanse concurrentie verpest markt" 11,75 Bond „Hou portemonnaie thuis en teken niets” Vrouwen van stafleden bij Danion proberen staking te breken APRIL WOENSDAG 11 19 7 3 17 16 u dan Dit woord: GEDOGEN Socialer STAPELSTEIGERS Dit woord: BEHOEFTE Opruim robot OUDE GRACHT 117 KRUISWEG 47-49 HAARLEM TEL. 023-320244 TENNISRACKETS Victory nSLAAPZAK Dit woord: AGENDA Dit woord: BEVALLEN 2 stuks voorvUj Dames TENNIS SHIRT met sportieve puntkraag. ZOMER TSATALOGUS VRIJBUITER Verleiding GROTE HOUTSTRAAT 51, GED. OUDE GRACHT 117 -■ W d d r ïh ADVERTENTIE ADVERTENTIE best beveiligde brandkast te bevrijden. Met handboeien aan werd hij in de kast opgesloten (links) minuten weer uit (rechts). ADVERTENTIE .de” I presentatie nieuwe modellen Maandag 16 april in Hotel Die Raeckse to. de parkeergarage aan de Raaks Haarlem, naast Het hoofdpostkantoor. Doorlopend demon stratie v.a. 3 uur ’s middags en 's avonds om 20.30 uur een grote show met toelichting en een optreden van FRED BREKELMANS. Na afloop kunt u de orgels zelf bespelen! bagage, waarvoor in de tent een vrije ruimte is. Deze tent heeft een vast kuipgrondzeil, aluminium stokken, is Een nieuw strijksysteem waar de huis vrouw niet meer bij hoeft te staan is een van de snufjes, di ein de RAI worden ge demonstreerd. Wat betreft de gang van zaken in de eerste drie maanden van 1973 toonde hij zich niet ontevreden. De verkopen liggen iets boven het eerste kwartaal vorig jaar en de winst is ongeveer gelijkgebleven. Het uitblijven van groei van betekenis wijt de heer De Horn aan de sociale onrust en de kabinetscrisis. De voorraden die eind december een waarde van 8,5 miljoen vertegenwoor digden, zijn sindsdien met enkele tonnen gedaald. met nylon braided Zr' bespanning 3 daagse voordeelprljs '^voldoende voor 2 personen hun blijft, als je zo'n mooi automatisch ap paraat aanschaft. Er wordt meer aan dacht besteed aan de prijs dan aan de tijdwinst of -verlies. Ik heb in een grijs verleden eens een mixer gehad. Het kostte me meestal zoveel tijd om dat ding schoon te maken, dat ik beter met de hand had kunnen mixen”. „Mij dunkt dat het allemaal veel nut tiger aangepakt zou kunnen worden, door bijvoorbeeld consumentenorganisa ties in te schakelen. En die organisaties hoeven toch niet te wachten tot ze gevraagd worden? Ze moeten die voor lichtingsfunctie weer terug zien te krij gen, door de objectieve voorlichters bin nen hun deuren te halen”. „Dan denk ik aan voorlichting over de opvoeding van kinderen: kind en school, beroepskeuze. Aan een sociaal raadsman: huur, belasting en ziekenfondsproble men. Natuurlijk kunnen de mensen dan niet helemaal geholpen worden, maar op zo’n beurs hebben ze minder drempel vrees ze zijn immers al binnen) en stappen ze misschien wel naar zo iemand toe. terwijl ze dat anders niet zouden doen. Als ze eenmaal over hun probleem Joke Kool-Smit, voormalig lid van de Amsterdamse gemeenteraad en feministe vindt het gezelligheidselement van de huishoudbeurs van niet te onderschatten waarde. „Tegenwoordig „mag” je als vrouw van je seksegenoten een heleboel dingen niet meer. Zo’n huishoudbeurs is voor veel mensen gewoon een gezellig dagje uit. Ik heb daar niks op tegen. Ik geloof wel dat zo’n beurs in het begin van de jaren vijfig veel sterker zo’n voorlichtingsfunctie had. Door de oorlog waren een heleboel moderne snufjes op het huishoudelijk gebied vanuit Amerika hier nog niet doorgedrongen, en op die beurzen kon je je lekker oriënteren. Dat voordeel bestaat natuurlijk nog wel voor mensen die een huishouden gaan opzet ten”. „Ik vraag mij echter af of voor al die kleine dingetjes, die gepresenteerd wor den als noviteiten, die hele heisa nog nodig is. Als er nu een opruimrobotje uitgevonden werd, dat helemaal auto noom je huis opruimde waar dat nood zakelijk was. of een zelfstandig esrtof- zuigmachine, ja, dat zou de moeite lo nen. Ook vind ik dat er veel te weinig bij wordt verteld hoeveefl werk er nog er op vrij indringende wijze zaken aan de man of de vrouw gebracht werden. Op die manier die net nog geen agressie ve verkoop is”. gepraat hebben, kunnen ze wel worden doorverwezen". Verhuur Montage Demontage Vraag onze conc. offerte WETERING'S STAPELSTEIGERBOUW JAN HARINGSTRAAT 60 HAARLEM Telefoon 023-25 34 56 b.g.g. 33 88 01 i no o N Bevallen in de betekenis: een kind baren is hetzelfde werkwoord als be vallen in de betekenis: behagen. Wij moeten uitgaan van bevallen: op iets neervallen. Jan Luyken schrijft over een vlinder die van boven een bloem bevalt, dus: er op neerdaalt. Ook voor het invallen van de duisternis werd bevallen gebruikt. Dan zegt men het ook voor: op het bed neervallen, bedle gerig worden. In het bijzonder gebruikt men het van zwangere vrouwen die zich op een bed neerleggen om verlost te worden van een kind. Meer algemeen ging bevallen betekenen: ergens te rechtkomen, zowel in ongunstige als in gunstige zin. In het laatste geval ligt de betekenis: gelukken voor de hand en dan is de stap naar: goed bekomen, behagen niet groot meer. ,,Je zou op de beurs moeten kunnen informeren wat voor clubs er voor kin deren zijn en waar, hetzelfde voor vol wassenen. Bibliotheken zouden er verte genwoordigd moeten zijn, om de mens te vertellen voor hoe relatief weinig geld ze heel veel kunnen lezen en te weten kunnen komen. Een stand met informatie over geboorteregeling zou waarschijnlijk ook heel welkom zijn. Ik geloof werkelijk dat zo’n beurs met alle risico’s van overhaaste aankopen veel nuttiger zou kunnen zijn dan al leen „doel van een dagje uit”. „Laat het Gewestelijk Arbeidsbureau er staan met een stand, zodat mensen eens voorzichtig kunnen informeren wat voor werk ze naast het huishouden zouden kunnen doen, en een informatiestand om te verellen over opleidingen en de mo gelijkheden daarmee en de opvang van kinderen bij werk buitenshuis. Kijk wat voor mensen er naar die beurs komen, waarna het soort voorlichting kan wor den afgestemd op de groepen die daar komen, zodat je er niet naast zit. Op die manier zou de huishoudbeurs een veel socialere functie hebben”. AMSTERDAM. „De Japanse con currentie verpest de markt met prijzen die nergens op lijken. Deze ontwikkeling baart ons zorgen”, aldus directeur G. J. de Horn van Crane Nederland NV op de jaarvergadering. Een prachtige nylon slaapzak, 7 in dekenmodel. Van 2 exem- 1 plaren maakt u handig één r 1 ruime 2-pers. slaapdeken. Extra warm gevuld met ruim 1000 gram donzig zachte witte jJ polyester. Ai is de prijs voor zo'n prachtige kwaliteits slaap- zak verrassend laag, op maat en vulling is niets beknibbeld. Er bestond in vroeger Nederlands een zelfstandig naamwoord behoef dat nu alleen nog gebruikt wordt in de uit drukking ten behoeve van in de bete kenis: ten dienste, ten bate van. Verder is behoef geheel verdrongen door be hoefte. Beide zijn afgeleid van het werkwoord behoeven: nodig hebben. Hij die op een bepaalde wijze hulp nodig heeft is hulpbehoevend. Het woord behoefte betekent dus: gemis en vooral: gemis van wat men moeilijk kan ontberen en waarnaar men ver langt. Men kan bijvoorbeeld van een wetenscnappelijk boek zeggen dat het voorziet in een langdurig gevoelde be hoefte. Het bijvoeglijke naamwoord behoeftig heeft de beperkte betekenis: arm. Wij hebben hier te maken met een bepaalde vorm van het Latijnse werk woord agere: voeren, verrichten. De betekenis ervan is: de zaken die ver richt moeten worden en agenda is dus een meervoudsvorm. Het enkelvoud is agendum: datgene wat gedaan moet worden. Men verstond onder agenda vroeger: lijst van formulieren die be handeld moesten worden en wij ge bruiken het woord nu nog voor: de punten die in een vergadering behan deld moeten worden. De gebruikelijk ste betekenis is thans echter: zakboekje met data-indeling, waarin men noteert wat op bepaalde dagen verricht moet worden. In die betekenis bestaat ook het meervoud van dit op zichzelf reeds meervoudige woord., Het is heel ge woon van agenda’s te spreken. In de laatste tijd is het deftige werkwoord gedogen plotseling popu lair geworden.door dé politiek. De vraag was of de confessionele partij en een progressief kabinet zouden gedogen, dat wil zeggen verdragen, dulden, toelaten, lijdelijk aanzien, vergunnen, lijden, ondergaan, zich er niet tegen verzetten. Het werkwoord gedogen valt uiteen in een voorvoeg sel ge- en dogen. Het voorvoegsel ge- betekent eigenlijk: samen. Iets van die betekenis vindt men nog in een woord als ge-bnoeders, de broers bij elkaar, maar de betekenis is ver zwakt. Dogen is verwant met deugen, dat van mensen gezegd betekent goed oppassen en van zaken: in de haak zijn, geschikt zijn, in orde zijn. FAUTEUIL Auto-fauteuil, die omdat hij een extra hoge rugleuning heeft, zeer komfortabel zit. Bovendien Is de loper op 3 cm.dik polyaether gestoffeerd en bekleed met fraai gedessineerde stof. De fijne armleuningen en de verende zitting zijn ook belangrijke voordelen van deze handig inklapbare stoel. Catalogusprijs 20,90 per stuk 3 daagse voordeelprljs O Catalogusprijs 14,75 In Sliedrecht, De Meern en Gronin gen uitsluitend camping-artikelen. Tel./Schr. bestellingen en/of bezor ging niet mogelijk. beroepgoochelaar, nam de uitdaging van een Amerikaanse brandkastenfirma aan om zich uit hun en kwam er na vier Uit de beroemde X Campingstar-serie bieden A wij tegen een extra voordeelprljs onze Vrijbuiter aan. Deze X volwaardige txlubbeldakstent heeft ruimte EMMEN. De industriebonden vre- zen moeilijkheden bij Danion in Emmen. omdat ongeveer tien echtgenotes van directieleden, bedrijfsleiders en afdelings chefs sinds enkele dagen proberen de staking bij het bedrijf te breken door in de fabriek te werken. De vrouwen zijn aan de slag gegaan in de pakzaal, die door een selectieve staking stillag. Het bedrijf kon daardoor geen produkten meer afleveren. Tussen de stakingsbreeksters en de •takers zijn gisteren grote spanningen ontstaan, zo heeft districtsbestuurder Langebeek van de Industriebond NVV vanmorgen meegedeeld. -- AMSTERDAM. „Hou de portemon nee thuis en teken niets”, is het advies dat de publiciteitsman van de Consumen tenbond, de heer De Weert, aan alle bezoekers van de 28ste internationale huishoudbeurs, die tot zondag 15 april in het Amsterdamse RAI-gebouw woont, zal willen geven. Met hem hebben ook mevrouw Laan, presidente van de Ne derlandse Vereniging voor Huisvrouwen en Joke Kool, feministe, niet zoveel bezwaren tegen de huishoudbeurs en soortgelijke zaken. „Het ligt niet op onze weg als instel- ling die de consumentenbelangen behar- tigt, om een officieel standpunt ten aan- zien van dit soort beurzen in te nemen”, aldsu mevrouw Laan. „Deze beurzen S. zijn, meen ik, gewoonlijk zuiver com- mercieel. waarmee wij niets te maken hebben. We zouden echter wel aan de voorlichtingskant willen meewerken, want juist niet-commerciële voorlichting aan de consument zien wij als zeer V belangrijk”. k- „Wij zijn echter nooit benaderd met een dergelijk verzoek. Als die beurzen werkelijk zo consument-minded waren, zouden ze toch wel op de gedachten kunnen komen onze vereniging of de consumentenbond uit te nodigen om die objectieve beoordeling te komen geven- Als het op die manier aangepakt zou worden, zou dat het evenwicht tussen s commercie en objectieve voorlichting bepaald bevorderen, waarmee de consu ment alleszins gebaat zou zijn”. „Het assortiment van wat er op de huishoudbeurs te zien is, zal natuurlijk aan beperkingen onderhevig zijn, en ik geloof dat bij het bepalen van „dat komt wel op de beurs en dat niet”, het belang van de consument zeker niet de grootste rol speelt. Dit alles is dus niet het v «landpunt van de vereniging, maar van '-'.mij. vers van de lever”, aldus presidente Laan. De heer De Weert van de consumen- tenbond vindt een heel positief punt van de huishoudbeurs dat je alle mogelijke joortgelijke produkten van verschillende merken kunt vergelijken, „zonder einde loos winkels af te moeten”. Hij is echter 'van mening dat er wel degelijk gevaren en bezwaren aan een beurs kleven. „Het is in het verleden vaak voorgekomen dat - James Randi, van „Verschillende malen hebben wij daarover klachten binnen, gekregen. De kans zit er toch wel levensgroot in, dat de mensen, in de verleiding gebracht door de aanblik van begerenswaardige artikelen, en gestimuleerd door een ge wiekst verkoper, onverantwoorde aanko pen doen. Eenmaal thuis en in gebruik blijken veel artikelen dan niet te vol- „De ellende is, dat wij niet kunnen ronduit slecht te zijn”. De ellende is, dal wij niet kunnen zeggen: mensen wacht met kopen tot je ons objectief oordeel erover hebt gehoord. Het gaat op zo’n beurs immers vaak om artikelen die nieuw zijn, of vernieuwd of door een technisch snufje even iets moderner zijn gemaakt. We kunnen niet meteen de voor -en nadelen van een produkt beoordelen. Je hebt al gauw een maand of drie, vier nodig voor een vergelijkend onderzoek”. „Wij onderzoeken lang niet alles, was dat maar waar. Dat kan ook niet, er is gewoon veel te veel. Eind ’71 kwam ik ons laboratorium binnen waar ze 53 verschillende merken luidsprekerboxen aan het onderzoeken waren. „Kan het niet wat minder?” vroeg ik- Mij werd toen verteld dat die 53 merken nog maar ongeveer een vierde deel was van alles wat er op dat moment in de winkels was te krijgen”. „Daarom kunnen wij de mensen niet vragen te wachten op onsze onderzoeken. Wij verwijten reclamemensen wel eens dat ez de mensen dingen beloven die ze niet waar kunnen maken. In dot geval zouden wij het zelf ook doen. Het enige wat wij kunnen zeggen is: hou de hand op de beurs, onderteken geen enkel papier en vraag veel informatie, neem veel folders mee en denk er thuis nog eens goed over na voor je een besluit neemt”. lederen grip prachtige opmaak laag in prijs Catalogusprijs 21,50 3 daagse 4 750 voordeelprljs f j O sporthals centrum 125 cm. breed. Catalogusprijs 109,50 3 daagse voordeelprljs

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 17