OESO-RAPPORT OVER NEDERLANDSE ECONOMIE Consumenten-inspraak in Verzekeringskamer Winst per KBB- aandeel zal 10 pet stijgen Winst VNU met Van Nelle wil Venz overnemen NVV WIL ZIEKTEKOSTEN IN VOLKSVERZEKERING bedrijven tar 20 pet omhoog Overladen met cadeaus Konsumenten Kontakt wenst: Nog geen Bovag-cao Voor iedereen dezelfde verstrekkingen „Werkwillige” rijdt in op stakers 11 APRIL 19 7 3 WOENSDAG 19 II (Van onze redactie economie) I nkomensoverdracht Wim Kok fl bij Shop ng - 8 Onevenwichtig Eerste lijn (Van onze redactie economie) (Van onze financiële redactie) aldus een I De slag om de centen De zal JOHN BINDELS bevolking door middel van een per centuele premie, zoals bij de reeds bestaande volksverzekeringen als AOW, WAO en dergelijke. Het ligt in de bedoeling dat Van Nelle op den duur alle aandelen van Venz in handen krijgt. „De werkgelegenheid in Vaassen zal door deze ontwikkeling po sitief beïnvloed kunnen worden”, aldus een communiqué. Bij Venz werken ruim 200 mensen. Met vakbonden en onderne mingsraden is overleg gevoerd. De niet te benijden positie, die Neder land de laatste jaren onder de ontwik kelde OESO-landen inneemt als voorste in de inflatiewedloop. is volgens het rapport de duidelijkste manifestatie van een gebrek aan evenwicht tussen de met elkaar wedijverende aanspraken op het nationale inkomen. In de brochure wordt tevens opge merkt dat de overheid minimumeisen moet gaan stellen aan objectieve, schrif telijke informatie. uitbracht in verband met de studies, die een commissie van de Sociaal-Economi- sche Raad onderneemt op dit gebied. lieuwe huur. 19, H’LEM 284830 !e sleutek er, Ke» Tel. 1® igen, ïi. voorstel AMSTERDAM. De NV Koninklijke Bijenkorf Beheer (KBB) verwacht in het boekjaar 1973’74 per 31 januari groei van de winst per aandeel van 10 percent. Dat is dan volgens de „gemid delde lijn” van de voorgaande jaren. Hierbij is er rekening mee gehouden dat alle aandeelhouders voor het stockdivi- dend van 2,5 percent kiezen. Het hardnekkige aandringen op hogere nominale inkomens in Nederland weer spiegelt volgens de OESO het gebrek aan bereidheid bij de betrokkenen om de implicaties (in de vorm van hogere belastingen en besparingen) van deze veranderingen in de verdeling van de inkomens en bestedingen te aanvaarden. Hero Breda. De ontwikkeling bij Hero Conserven Breda in het lopende jaar mag als bevredigend worden aange merkt, aldus de directie in het jaar verslag. Over 1972 behaalde het be drijf een bruto winst van 45,9 mln. (v.j. 45,3 mln). Het saldo winst kwam uit op ƒ2,35 mln. tegen ƒ2,46 mln. ofwel 182 190) per aandeel van f 1.000. DRIEBERGEN. Het overleg tussen werkgevers en werknemers over een nieuwe cao voor de bijna 60.000 werkne mers in de garagebedrijven (Bovag) is gisteravond mislukt. Breekpunt was de maximering van de prijscompensatie. DEN HAAG Er is een tamelijk diep-gewortelde onevenwichtigheid in de Nederlandse economie. De besparingen zijn onvoldoende. De be talingsbalans is zwak en de consumptie in ons land zal meer gematigd moeten groeien dan de laatste jaren is gebeurd. Aldus de OESO (Organi satie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling) in een rapport over de Nederlandse kapitaalmarkt. Aandeelhouders zal worden voorge steld het skrtdividend voor 1972 vast te stellen op 2,20 per gewoon aandeel van 20. Dit dividendz al worden uitbetaald over het in 1972 door de uitkering van een agiobonus van 24 pet, vergrote aan delenkapitaal. In 1972 werd al 2,- per gewoon aandeel als interimdividend be schikbaar gesteld over het kapitaal, vóór die uitkering van de bonus, bericht van de VNU. Over 1971 werd 4,20 in betaald. De jaarvergadering juni. Wim Kok staat als enige op de voor dracht, hij zal in september officieel zijn functie gaan bekleden. Mede als gevolg daarvan treedt in het verbondsbestuur een verschuiving op. Tot nieuwe leden zullen worden benoemd F. Drabbe en J. H. ter Horst, in de functie van secreta ris. Het fefit, d®t de inflatie in Nederland zich zo hardnekkig blijft verzetten tegen pogingen om haar onder controle te krijgen, wijst erop, dat deze oneven wichtigheid vrij diepgeworteld is. Deze onevenwichtigheid weerspiegelt de moei te, die men er in Nederland mee heeft te komen tot nieuwe grondregels voor een aanvaardbare modus vivendi tussen de diverse sociale groepen. Een dergelijke wijze van naast elkaar leven is zo’n opvallend kenmerk geweest van de Nederlandse samenleving tijdens de naoorlogse periode van wederopbouw en de daarop volgende jaren tot onge veer het midden van de jaren zestig. AMSTERDAM. De financiële resul taten voor vennootschapsbelasting bij Verenigde Nederlandse Uitgeversbedrij ven NV zijn in 1972 met ruim 22 percent gestegen en de winst na belas ting nam met 20 percent toe. den moet komen. De industriebonden zijn zich daartegen nu aan het indekken. „Kom op” zeggen ze tegen iedereen die met hun opvattingen sympathiseert- Er kan geld voor de stakingskassen worden gestort op een speciaal gironummer. Te gelijkertijd verscherpen ze hun stakings acties. Dat lijkt de bonden na het bemiddelingsintermezzo Goudzwaard een betere tactiek dan het compromis van de hoogleraar. Ze konden bij nader inzien toch niet aan hun achterban ver kopen dat al die weken met vaak grote persoonlijke opofferingen was gestaakt voor een stap terug. Want dat zou het voor de bonden geworden zijn, wanneer zij hun eis: een maximum van f 250 per percent prijsstijging zouden hebben la ten vallen. contanten is op 22 ‘O’s, can. etc. PeB. anvraagfe Ass.kiit 46, Ha». 507. Het Konsumenten Kontakt meent dat het sparen via levensverzekeringen fis caal wordt bevoordeeld t.o.v. het gewo ne sparen. Gepleit wordt voor een gelij ke fiscale behandeling van deze ver schillende spaarvormen. Dit is nodig, gezien het grote belang van de verzekerden en vanwege de druk die van de eerste lijn uitgaat op de andere lijnen, zoals specialisten, zieken huizen en verpleegtehuizen. Bovendien moet de eerste lijn voor verzekerden doorzichtiger worden gemaakt. In de resolutie staat ook dat er een planning moet zijn van het benodigde personeelsbestand in al zijn geledingen. Daarop moeten dan de diverse opleidin gen worden afgestemd. De structuur van de diverse gezondheidszorginstellingen moet wettelijk worden geregeld, evenals die van de uitvoeringsorganisatie. En er moet een wettelijke regeling komen van de mogelijkheid tot overheidsingrijpen in gevallen van wanbeheer bij de instel lingen en de uitvoeringsorganen, met een beroepsmogelijkheid tegen dergelijk ingrijpen. De Internationale Huishoudbeurs in het Amsterdamse RAI-gebouw trekt een record aantal bezoeksters. Gisteren werd de 100.000ste bezoekster begroet, één dag eerder dan het vorige jaar. Het is me vrouw R. Haikens-Pott uit Nieuw Bui- nen (rechts), die door de standhouders met cadeaus werd overladen. HELMOND. Voor de poort van de textielfabriek Vlisco in Helmond waar sinds veertien dagen gestaakt wordt is gisteren een werkwillige met een auto ingereden op een groepje stakers. Niemand raakte bij het incident ge wond. Er ontstond wel een handgemeen tussen de automobilist en een regionaal bestuurslid van de Industriebond NKV. centraal akkoord voor dit jaar overeind blijft. Het is „in vrijheid” tussen partijen afgesloten en zou van vakbewegingszijde op 1 juli in een soort verlies- en winst rekening worden omgezet. Maar nu bij Philips, bij Akzo, Unilever en de brou werijen de onderhandelingen steeds doodlopen op het gewenste maximum van f 250 per percent prijsstijging, is het de vraag of de vakbeweging geen stap pen overweegt om dit akkoord op te zeggen. De onderhandelende bestuurders verwijten de werkgevers een „foutieve interpretatie” van het akkoord als het gaat om de loonmatiging. Op hun beurt accepteren de werkgevers weer niet dat de bonden de prijscompensatie gebrui ken als instrument voor inkomensover- heveling. Dezer dagen zei econoom prof. Bos man daarover dat het nog maar de vraag is of die compensatie uitsluitend en alleen bedoeld is om er de gestegen kosten van levensonderhoud mee op te vangen, zoals de vakbeweging stug vol houdt. Het staat nergens, aldus deze hoogleraar. Maar zelfs als het zo zou zijn, is de conclusie dat de hoger betaal den dan juist méér prijscompensatie zouden moeten hebben dan de lager betaalden, om het nadeel van de belas- tingprogressie eruit te elimineren. En zo gaan de discussies eindeloos voort, waarbij partijen hun eigen stand punt zo goed mogelijk verkopen. De koopkracht, houden de werkgevers vol, moet ondanks de overheveling van inko men naar de collectieve sector gelijk blijven, waarbij de hoogst betaalden ex tra zouden matigen. Dat gebeurt in hun visie al automatisch als de verhogingen in percenten worden gegeven. Het ge beurt nog sterker als er een mengvorm van centen en percenten zou komen. Een maximum van ƒ25.000 in de prijs compensatie aanvaarden zij niet, omdat dan in hun berekeningen „onweerleg baar” bij 18.000 bruto alleen achteruit gang merkbaar is. Toen we gegeven de moeilijke situatie met Goudzwaard aan tafel gingen zitten, lieten de bonden het weer afweten, aldus de werkgevers. „Ie der moet voor zichzelf maar uitmaken wie wat kapot maakt: de werkgevers de vakbeweging, of de vakbeweging de on dernemingen”. Het wordt tijd dat een krachtdadig kabinet een eind maakt aan dit eindelo ze steekspel. Als we zo nog langer doormodderen kunnen zelfs tien Goud zwaarden ons niet meer helpen. De solidariteitsgedachte van de vakbe weging kreeg hiermee duidelijk vorm, de beambten en het hoger personeel leken er ook vrede mee te hebben, omdat de grens in ieder geval 3 mille verder werd gelegd en een degressief effect zou heb ben op boven die grens stijgende inko mens. En ook de werkgevers wekten aanvankelijk de indruk in dit voorstel een basis voor verder onderhandelen te zien. Maar nog voordat de optimistische heer Goudzwaard zijn voorstel volledig kon invullen met cijfers, drong het uit de houding van partijen tot hem door, dat ook hier de schijn bedroog. De industriebonden durfden er niet mee bij hun leden aan te komen. Hoe moesten ze de stakers duidelijk maken dat ze DEN HAAG Het NVV is van mening dat de structuur van de ge zondheidszorg moet worden ver anderd door invoering van een volksverzekering ziektekosten. Deze verzekering moet voor iedereen de zelfde verstrekkingen inhouden. Het nu geldende onderscheid tussen de diverse categorieën verzekerden moet worden opgeheven. De lasten van deze verzekeringen dienen te worden omgeslagen op de gehele ROTTERDAM. —De Erven Wed. J. van Nelle NV in Rotterdam en bv Venz in Vaassen voeren onderhandelingen over de verwerving door Van Nelle van •en meerderheidsbelang in Venz. La Seda de Barcelona. La Seda de Barcelona SA (chemische vezels) een meerderheidsdeelneming van Akzo NV, zal aan aandeelhouders voorstel len het dividend over 1972 vast te stellen op onveranderd 12 pet. netto. Van dit dividend werd reeds 4,7 pet. als interimdividend betaald. Voorts is men van mening dat de concurrentie op de levensverzekerings- markt moet worden verstevigd en dat de consument minder provisie in rekening moet worden gebracht als men zich rechtstreeks tot de verzekeringsmaat schappij wendt. De onevenwichtigheid heeft belangrij ke consequenties voor de financiële poli tiek. Het rapport noemt als de meest opmerkelijke gevolgen het ontstaan van een besparingstekort, een ernstig finan cieringsprobleem voor de overheidssector en de moeilijkheden, die dit meebrengt voor de monetaire en de kredietpolitiek. Een ander voorbeeld van de oneven wichtigheid in de Nederlandse economie is het ontstaan van een zwakkere beta lingsbalanstrend. De verzwakte positie van de Neder landse betalingsbalans is de laatste jaren tot op zekere hoogte verhuld geweest door de gevolgen van de algemene one venwichtigheid in het internationale be talingsverkeer, die verscheidene keren de Nederlandse gulden voor het voetlicht heeft gebracht als object van valutaspe- culaties. Ook de conjuncturele ontwik keling verhult de eigenlijke zwakke be talingsbalanspositie- De toevloed van kortlopend kapitaal uit het buitenland van de laatste jaren maakt dat het betalingsbalansprobleem nog niet wordt gevoeld. Dit buitenlands kapitaal heeft de kloof tussen de Nederlandse bespa ringen overbrugd, maar het heeft de al moeilijke taak van de Nederlandse auto riteiten om een aanvaardbaar evenwicht tussen de wedijverende aanspraken op de nationale middelen tot stand te bren gen nog ingewikkelder gemaakt. Nieuwe vennootschap. In Rotterdam is Optie-Maal BV opgericht, die zich gaat bezighouden met de verkoop van opties, die beleggers de gelegenheid geven om te profiteren van prijs- schommelingen die zich op de wereld- goederenmarkten voordoen. Handelsoverleg. Mexico en de EEG wil len onderhandelingen over een han- delsakkoord openen. Mexicaanse des kundigen zullen begin volgende maand in Brussel een ontmoeting met de EG-commissie hebben. Van Lanschot. F. van Lanschot, ban kiers, heeft in Nijmegen een nieuwe vestiging geopend. Het is de tiende van de bank. Het OESO-rapport vestigt de aandacht op de zeer aanzienlijke stijging van de inkomensoverdrachten via de overheid, die in Nederland heeft plaatsgevonden en die groter is geweest dan in welk ander land van de OESO ook. Om een paar zaken nog even in herin nering te roepen: prof. Goudzwaard dacht drie vliegen in één klap te vangen met zijn voorstel over de „solidariteits- drempel”. Hij fabriceerde daarmee een grens in de prijscompensatie, nog steeds het zware obstakel op weg naar een (ver) akkoord. Die grens had op 28.000 moeten komen. Tot dat jaarinkomen zou iedereen de prijsstijging volledig gecom penseerd krijgen. Per percent dus 280 bruto. Daarboven zou het percentage geleidelijk worden afgevlakt, ongeacht de omvang van de prijsstijging. Iemand met 35.000 inkomen zou dus over die 7000 boven de grens minder dan 280 bruto per percent prijsstijging ontvan gen. De ruimte die daardoor zou worden gemaakt, diende ten goede te komen aan de laagst betaalden. Voor deze groep werd een minimum van 150 per per cent prijsstijging gegarandeerd als vloer. Iedereen beneden de ƒ15.000 inkomen zou er dus voordeel bij hebben. De directeur-generaal van de KBB, drs. J. Bons jr., toonde zich bij een toe lichting op het jaarverslag voor de pers dan ook „redelijk tevreden” over het afgelopen jaar. Ondanks alles is 1972 voor de detailhandel niet slecht geweest, zo zei hij. Wat de omzet betreft is het beeld van de KBB bovendien iets beter geweest dan het algemene beeld. v trap m «king vot Swagt- rlaan 15 HET NVV IS VAN MENING dat gro te prioritiet moet worden verleend aan de ontwikkeling van de gezondheidszorg in de eerste lijn onder andere huisart- senhulp, maatschappelijk werk, wijkver pleging). De indruk van prof. Goudzwaard na het mislukken van de bemiddeling met nieuwe onderhandelingen als doel is, dat beide partijen eikaars krachten willen meten, desnoods in een uitputtingsslag. Om het zover te krijgen werden in de gesprekken met de bemiddelaar in twee de instantie verdedigingsstellïngen be trokken vanwaaruit niet langer de wil werd betoond om het conflict op te lossen. De werkgevers lieten blijken dat zij niet van zins waren op 31 december van dit jaar de beperkte prijscompensa tie volgens het voorstel Goudzwaard maar automatisch te laten doorlopen- Dat hadden de vakbonden als eis gesteld voor geval de gezamenlijke studie over het prijscompensatie-mechanisme op die datum nog niet tot conclusies zou heb ben geleid. De werkgevers wensten in het voorstel-Goudzwaard niet meer dan „incidentele” beperking van de compen satie te zien, alleen geldend voor de bijsturing per 1 juli. En dat werd in feite de uitsmijter die de conferentiezaal leeg veegde. Op de achtergrond had bij de werkgevers de angst meegespeeld dat de bonden, gesteld dat zij ook op 31 december de compensatie zouden krijgen zoals die voor 1 juli gold, daaraan weer „rechten” zouden ontlenen bij de onder handelingen voor een centraal akkoord 1974. Intussen blijft het de vraag of het DEN HAAG. Het Konsumenten Kontakt acht het gewenst dat op zo kort mogelijke termijn een inspraakmogelijk heid voor consumenten in de Verzeke ringskamer wordt geschapen consu mentenklachten op verzekeringsgebied vloeien vaak voort uit structurele te kortkomingen van het verzekeringswe zen, aldus een van de aanbevelingen uit het rapport „Konsument en particuliere verzekeringen”. In 1972’73 steeg de winst per aan deel overigens met bijna 15 percent van f7,78 tot ƒ8,92 per aandeel van ƒ20,- nominaal. Dit na het stockdividend naar keuze van 3,33 percent van vorig jaar, van welke mogelijkheid bijna alle aan deelhouders toen gebruik hebben ge maakt. „winst” hadden behaald. Achteraf be zien was het voorstel in materieel op zicht helemaal niet zo interessant voor de industriebonden, vergeleken bij hun eigen maximum van 250. Bovendien speelde in de overwegingen mee, dat er nog altijd hoop kon zijn op een afzon derlijk cao-akkoord met de categorale Contactgroep Werkgevers Metaalindus trie (300 bedrijven met 35.000 werkne mers). Als dat er door zou komen, zou dat een fikse morele kater voor de centrale werkgeversclub in de groot- metaal betekenen met als gevolg een betere onderhandelingspositie Intussen is de industriebonden geble ken dat die categorale werkgevers toch niet zulke meegaande heren zijn als zij wel dachten. De prijscompensatiegrens daar zou bij 30.000 moeten komen te liggen, maar de ruimte zou grotendeels toch weer bij de hoger betaalden terecht moeten komen in de vorm van pensi- oenverbeteringen. De hoop om met dit breekijzer bij de industriële werkgevers organisaties een vriendelijker ontvangst te krijgen dan voorheen, is er daarom' niet groter op geworden. Japanse autofabriek. Hino, een Japanse vrachtautofabriek, die in 1966 en 1967 een assemblagebedrijf in Vlissingen had, maar toen failliet ging, zal zich wellicht opnieuw in de Benelux gaan vestigen. Het bedrijf heeft nu het oog laten vallen op België, waar voorlopig een onderdelendepot zal worden inge richt. Industrie Disconto Mij. De sterke omzet groei van de Industriële Disconto Maatschappij NV (een ABN-dochter, ongeveer 260 man personeel) van 1971 is in 1972 afgeremd doordat de con sumptieve bestedingen zich naar ver houding op een laag peil hebben be wogen, aldus het jaarverslag. Uit de nettowinst van 2,8 mln. (v.j. ƒ2,2 mln) wil men een onveranderd divi dend uitkeren van 17 pet. Kalberg. De geleidelijke groei van dé zaken van Halberg NV heeft zich ook in 1972 voortgezet, zodat de directie het verantwoord acht aan de jaarver gadering op 18 mei een dividend over dat jaar van 6 pc.t voor te stellen. Het laatst werd dividend (eveneens 6 pet.) uitgekeerd over 1949. Ecafe-conferentie. Te Tokio begint van daag de 29ste conferentie van de Eca- fe, de Ekonomische Kommissie voor Azië en het Verre Oosten. Men gaat spreken over de ekonomische herop bouw van Indochina. Voor het eerst zal China aan de vergadering deelne men. Onder die machtspraktijken gaat he! land de laatste maanden sterk gebukt. Niet alleen in sociaal, maar zeker ook ir politiek opzicht. Vandaar dat iedereen met spanning uitziet naar een nieuwe regering. Want de problemen stapelen zich met de dag hoger op. De grootste gemene deler van Nederlands politieke beeld hebben we ondanks moedige pogingen van formateur Burger nog niet teruggevonden in een kabinet. En zolang dat er nog niet is en aan het volk duidelijk heeft kunnen maken wat de mogelijkheden zijn, koersen we ook met de sociale conflicten, zoals in de groot- metaal, langzaam maar zeker naar een hete zomer. De werkgevers hebben er zich al op voorbereid. In de centrale organisaties is afgesproken dat de indus triebonden zich maar zo ver mogelijk kapot moeten staken. Des te zwakker worden ze als tegenstander in 1974, wanneer er een nieuw centraal akkoord over lonen, prijzen en arbeidsvoorwaar- HET NW-BESTUUR vindt dat het huidige gezondheidsbeleid niet bijdraagt tot een evenwichtige ontwikkeling van de gezondheidszorg. De overheid moet op korte termijn maatregelen nemen, die leiden tot een totaal gezondheidsbeleid en die een evenwichtige ontwikkeling van de diverse sectoren van gezond heidszorg tot stand brengen. Dit bete kent dat onder gezondheidszorg ook maatregelen vallen, die rechtstreeks zijn gericht op het voorkomen van ziekten (inenting en kleuterzorg bijv.) en op het terrein van de geestelijke en maatschap pelijke gezondheidszorg (onder andere gezinsplanning). Het verschil tussen preventieve en cu ratieve gezondheidszorg moet vervallen, aldus het NW-bestuur. Een centraal plan gezondheidsvoorzieningen dient tot stand te worden gebracht. Dat plan moet erop gericht zijn dat de wettelijk gegarandeerde voorzieningen van een zo hoog mogelijke medische kwaliteit zijn en dat ze zo dicht mogelijk bij de inwoners worden gebracht. Dat houdt weer in dat eenvoudige voorzieningen door middel van een grote spreiding over het gehele land moeten kunnen worden verstrekt. Voorzieningen, die een hoog peil van medisch handelen vergen zoals open hartchirurgie en kankerbehandeling dienen meer gecentraliseerd te worden verstrekt. Dit is nodig om het vereiste niveau van geneeskundig werken te handhaven en om de voor dit handelen vereiste kostbare apparatuur zo doelma tig mogelijk te benutten. Dit standpunt is vervat in een ontwerp resolutie van het verbondsbestuur, die morgen in de verbondsvergadering in Arnhem aan de orde komt. Aan te nemen valt dat deze resolutie wordt aanvaard. Er is een tiental amendemen ten ingediend, waarvan aanneming de hoofdzaken van deze visie onverlet zal laten. Met de resolutie bouwt het NW voort op een rapport dat het overlegor gaan van de drie vakcentrales vorig jaar NVV-verbondsvergadering morgen ook Wim Kok. nu een der vice- voorzitters, tot voorzitter kiezen in de plaats van drs. Harry ter Heide, die vorig jaar aftrad. „Stijging consumptie matigen” Er komen nog flink wat afleveringen van het metaal-feuilleton. Een gouden tijd voor verzamelaars van conflict-lec- tuur. Na maanden van bekvechter!.), loos gezwets en vicieuze cirkel-discussies heeft het onderwerp vrijwel heel Neder land tot geregeld lezersbestand gekre gen. Iedereen voelt er zich persoonlijk bij betrokken. Want het gaat om de centen, om een stuk persoonlijke beste dingsvrijheid. waarvan niemand vindt dat die voldoende is beschermd. Hoe dat dan zou moeten heeft nog geen enkele regering ons kunnen of durven vertellen. En daar zou het toch wél vandaan moeten komen. Wie al de illusie zou hebben dat er op het niveau van bedrijfstakken of afzonderlijke on dernemingen landelijk bruikbare recep ten voor een rechtvaardiger inkomens verdeling kunnen worden uitgeschreven, kan dat maar beter uit z’n hoofd zetten. Een nationale oplossing zal een zaak van moeizame studie w’orden. Onderling wantrouwen, groepsegoïsme en het bru- to-cijfergeknok om het netto-gelijk zou den daaruit in naam van de solidariteit geweerd moeten worden- Maar die ver schijnselen zijn al zo verstrengeld in de sociale krachtmeting van deze tijd, dat ze wel inclusief zullen gelden. Uit de scheiding der geesten zal moeten worden samengebracht wat bindt. En dat is het voorkomen van een maatschappelijke chaos, van een samenleving die het per soonlijk geluk vertroebelt door machts praktijken, waarin men zichzelf niet meer terugvindt.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 19